Chroesjtsef géén tweede Bittere gevoelens onder de niet-communistische Chinese gemeenschap V.S. VERWACHTTEN STOPZETTING VAN KERNPROEVEN DOOR RUSLAND STALIN KPM-schip in Singapore Optreden van de politie (vrij wild) zal worden onderzocht STAD EN PROVINCIE Is Anna Anderson de enige overlevende van vermoorde Tsarenfamilie? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 3 april 1953 no. msi Djakarta zoekt nieuwe slachtoffers Uitwijzing van statenloze Chinezen DJAKARTA, 2-4. Dc bittere ge voelen* onder de niet-communis- tlscbe Chinese gemeenschap te Dja karta over de recente regerings maatregelen tegen de „Kuomin- tang"-organisaties en de voortdu rende campagne In de regerings gezinde pers nemen toe. In niet-communistische Chinese kringen te Djakarta werd gezegd, dat een aantal leden van hun groep verontrust was door de campagne, die woensdag werd. uitgebreid door een eis in bladen tot uitwijzing van statenloze Chinezen. De Indonesische regering erkent de Chinese Volksrepubliek en de overzeese Chinezen, die tegen Mao Tse Toeng zijn .werden statenloos. Andere eisen houden in het slui ten van scholen, het verbieden van NEDERLANDSE KOLEN DUURDER LUXEMBURG, 1-4. De kolenmij nen van drie landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zijn vandaag het nieuwe kolenjaar begonnen met prijswijzigingen, die ten doel hebben hun verkooppoli- tiek aan te passen aan de huidige toestand van de kolenmarkt. De Nederlandse kolenmijnen hebben bij de hoge autoriteit te Luxemburg nieuwe prijslijsten in gediend, die voorzien in verhogin gen van de prijzen van huisbrand kolen met 2 a 7 gulden per ton. Voor enkele kwaliteiten industrie kolen hebben de Nederlandse mij nen hun prijzen verlaagd met 0,75 3 gulden per ton. Man begroef hondjes 7 levend OSS, 2-4. Inspecteur W. A. Roc- broeks van de gemeentepolitie te Oss verzorgt thans in zijn woning zes jonge hondjes die door hun eigenaar, J. de R., levend begraven waren. Dit begraven was opge merkt door een buurvrouw die hiervan de politie in kennis stelde. Toen de politie op het erf van de R. ging graven, ontdekte zij zes jonge hondjes, die alle nog in leven waren, hoewel ze reeds anderhalf uur bijna een meter diep onder de grond zaten. Tegen de R. is proces verbaal wegens dierenmishande ling opgemaakt. organisaties en het sluiten van kranten in Chinese druk, die „pro- Formosa" worden beschouwd. Volgens het communistische blad „Harian Rakjat" is op de bijeen komst van het centrale comité van de Indonesische communistische partij dinsdag uitvoerig gesproken over „komplotten van de Kuomin- tang". Moskou heeft uitgebreide proeven achter de rug WASHINGTON, 2-4. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Jonh Foster Dulles, heeft op zijn jongste persconferentie in Washington toegegeven, dat de Russen met hun besluit om de kernproeven eenzijdig te staken een mooi propagandasucces heb ben behaald. Hij deelde mede, dat het Russi sche besluit verwacht werd en dat de Amerikaanse regeringsleiders de vorige week met president Eisen hower hebben nagegaan, of de Ver. Staten de Russen niet voor konden zijn met een dergelijke verklaring. Men was echter, na een zorgvuldi ge bespreking van het voor en te gen, tot de slotsom gekomen, dat de Ver. Staten niet hun verant woordelijkheid konden opofferen aan een poging om een kortstondig propagandasucces te behalen. Dulles onderwierp hierop de Russische verklaring aan een kri tische beschouwing. De Russen De bijzetting van prins Willem V ■s-GRAVENHAGE, 2-4. De stof- lelijke resten van de in 1806 over leden prins-stadhouder Prins Wil lem V zullen op dinsdag 29 april worden bijgezet in de koninklijke grafkelder Pe Delft. Aan de bijzet ting zal een korte kerkdienst voor afgaan, die zal worden bijgewoond door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. In deze dienst zal voorgaan de oud-hofpredikant ds. J. F. Berkel te Apeldoorn. Het stoffelijke overschot van de prins zal op 29 april per auto uit Brunswijk, waar het thans rust, naar Delft worden overgebracht. In de Sowjet-Unle heeft de Op perste Sowjet (die niet veel heeft in te brengen) goedgevonden, dat de partij-secretaris Chroesjtsjef ook premier wordt. Als zodanig is Boelganin, na drie jaar de functie te hebben bekleed, heengegaan. Hij is weer president geworden van de staatsbank, een post die hij ook al eens vroeger be zet heeft en die nu voor hem een erebaantje is, waardoor hij politiek op non-actief wordt gesteld. Men kan niet zeggen dat zijn populari teit is afgenomen en het is niet eens waarschijnlijk, dat hij Nikita Chroesjtsjef heeft dwars gezeten. In de afgelopen drie jaar sprak men van de „politieke tweelingen" en iedereen wist dat Nikita de mach tigste man was. Hij trad het meest naar voren, hij hield de belangrijk ste redevoeringen, hij was in de binnenlandse politiek veel machti ger dan de premier. Maar Boelga nin is bezig oud te worden, hij is geen krachtig man, een leider van de oudere generatie, die nu plaats moet maken voor anderen. De vraag is alleen, waarom Niki ta niet een andere metgezel op de stoel van premier heeft laten zet ten. Want Stalin liet ook jaren lang het premierschap aan anderen over. hoewel hij in de oorlog dat ambt wel op zich nam. Het ant woord zal wel zijn, dat Chroesjtsjef tegenover het buitenland niet kan optreden als leider der Sowjet-re- gering, of als chef van een delega tie naar een topconferentie, als hij niet premier is, In werkelijkheid is hij echter reeds toonaangevend voor de buitenlandse politiek. Agrarische hervormingen Toch kan men niet zeggen, dat nu een tweede Stalin aan de macht is. Aan de naam van de persoon lijke dictator Stalin is de herinne ring verbonden aan een bepaald tijdvak. Deze leider heeft met har de en vaak wrede hand de industri alisatie doorgezet en de collectivi satie van de boeren. Hij heeft zich aan tal van misdaden jegens zijn vroegere kameraden schuldig ge maakt, zoals Chroesjtsjef later toe gegeven heeft. Maar Stalin heeft het regime geschapen, waarvan de huidige leiders de erfgenamen zijn. den, wat Stalin met geweld.heeft Zij hebben slechts in stand te hou- gewrocht. Zelf kunnen zij het af zonder die wreedheid, welke hun voorganger kenmerkte. De afgezette leiders worden sinds de terechtstelling van Beria dus niet meer gefusilleerd sinds 1953. Bovendien is er een ruime groep ontstaan van „regenten", een klasse die geen medezeggenschap aan vaardt van arbeiders en boeren, maar waarin „categorieën" zijn met een collectief leiderschap. Aan de top de mannen van het vroegere politbureau, dat nu presidium van de partij heet. Daaronder de leden van het centrale comité. Dan de leiders d'er gewestelijke partijen. Voorts de presidenten van coöpera ties en kolchozen, de bedrijfsdirec teuren, de grote economen. In al deze groepen heerst een ze kere gelijkwaardigheid, waardoor wel één van de leiders met de macht wordt belast, doch zonder dat hij daarvan persoonlijk zeker kan zijn. Men kan zeggen, dat Chroesjtsjef nooit leiders als Molo- tof, Kaganowitsj, Malenkof en Zjoekof had kunnen laten afzetten, zonder dat hij allerlei collectivitei ten achter zich had. En met deze moet hij terdege rekening houden. Sowjet der boeren In zekere zin dus luidt Chroesjt sjef, al is hij een machtig man, een nieuwe periode in. Hij is meer ver tegenwoordiger van de hoogste kaste dan een privê-dictator. Maar bovendien is hij bezig tegemoet te komen aan de boeren. Hun leiders zijn veel sterker vertegenwoordigd in de Opperste Sowjet dan voor heen en zij bezetten meer zetels ten koste van de bureaucraten en de officieren. Men weet dat Chroesjtsjef heeft bepleit, dat de collectieve boerde rijen (die hij wil behouden) zelf kunnen beschikken over een ma chinepark van tractoren, oogstma- chines en auto's. Tot nu waren de kolchozen afhankelijk van de staatsstations voor machines, chauf feurs en monteurs. Op deze wijze oefende de staat controle op de boeren. Dat deze manier van toe zicht nu verdwijnen zal bevestigt de grotere zelfstandigheid van de georganiseerde boeren, die ook hun eigen voorzitters (machtige heren!) mogen kiezen en die nu niet meer gevaarlijk worden geacht voor het regime. De nieuwe leiders komen immers alle voort uit de communistische scholen en vooral de deskundigen zijn in het systeem opgevoed. Dit brengt mee, dat er een zeker „eer herstel voor de boeren" in het voor uitzicht schijnt te liggen. Onder Stalin zijn zij, wegens hun verzet tegen de collectivisatie vervolgd en ten achter gesteld. hebben zojuist een zeer uitgebreide serie kernproeven genomen, zo zei hij. De Ver. Staten hebben eni ge maanden geleden reeds een se rie proeven, die de volgende maand beginnen, aangekondigd. De Rus sen konden dus gemakkelijk, om dat zij toch geruime tijd nodig heb ben om een nieuwe serie proeven voor te bereiden, hun verklaring afleggen, uiteraard met het voor behoud dat zij de proeven kunnen hervatten als de Ver. Staten hun proeven voortzetten. Zesling geboren TEHERAN, 1-4. Het Tehe- raanse avondblad Keihan meldt, dat een 32-jarige vrouw uit een dorp in zuid- Perzië vrijdag een zesling - vier jongens en twee meisjes - ter wereld heeft gebracht. Alle kinderen maken het goed, aldus het blad. De ge boorte geschiedde toen de moeder schapen hoedde in de velden op het eiland Sal- boech bij Ahwaz. Zij wik kelde de kinderen in haar zwarte sluier en zond haar zuster, die bij haar was, naar het dorp. De zuster kwam terug met de familieleden en het hele dorp viert thans feest. Koniiigin en prinsessen in Oostenrijk Direct na aankomst op ski's INNSBRUCK, 1-4. Koningin Ju liana en de Prinsessen Beatrix en Irene zijn dinsdagmorgen te 10.18 uur met de „Arlberg-express", waaraan twee koninklijke rijtuigen waren gekoppeld in Sankt Anton aangekomen. De Koningin heeft in hotel „Post" dezelfde appartemen ten betrokken, die zij ook gedu rende de laatste jaren heeft be woond. In haar gevolg bevond zich onder meer het hoofd van de vei ligheidsdienst van het koninklijk huis, de hoofdcommissaris van rijkspolitie C. Sesink. De Koningin en de beide Prin sessen gingen, aangezien het heer lijk voorjaarsweer was, onmiddel lijk na aankomst skieën, Koningin Juliana begeleid door ski-instruc teur Johann Fahrner en de Prin sessen door Toni Marth. Bemanning was hongerig en vermoeid SINGAPORE, 2-4. Het 6.324 ton metende K.P.M.-schip „Ophir" is woensdagochtend uit Tandjong Priok in Singapore aangekomen De bemanning, die uit 16 leden be stond in plaats van normaal 132, was vermoeid en hongerig. Zij zeiden dat er alleen wat brood aan boord was en dat dit het enige voedsel was, dat zij gehad hadden sedert het vertrek uit Tandjong Priok op zondag. Kapitein W. van der Rest, zei, dat noch hij noch zijn bemanning gedurende de vier maanden, dat de „Ophir" in Indonesië werd vastge houden, aan boord mocht. Zij waren op kosten van de maat schappij aan wal gebracht. „En nu wil ik alleen maar rus ten", zo zei hij tot verslaggevers. „Ik heb met mijn enige dek-officier alsmaar op de brug gestaan, sedert wij uit Tandjong Priok vertrok ken". BOM EXPLODEERDE Soldaat gedood 's-GRAVENHAGE, 2-4. Heden morgen is op de vliegbasis Deelen van de Koninklijke Luchtmacht bij het opruimen van enige, onlangs gevonden, bommen uit de tweede wereldoorlog, de laatstaangetroffen bom bij het demonteren geëxplo deerd. Hierbij is een soldaat van de mijnoprulmingsdienst ernstig gewond en later overleden. Om het leven gekomen is de ne gentienjarige dienstplichtige soldaat A. Brouwers uit Veenendaal die werkzaam was bij het bomoprui- mings peloton van de luchtmacht bewakingsdienst van de Koninklij ke Luchtmacht Hij was gelegerd te Gilze Rijen. (De familie is op de hoogte gesteld). Het Sowjet-parlement heeft de Britse volksvertegenwoordiging een boodschap gezonden waarin wordt verzocht steun te verlenen aan het Russische besluit om eenzijdig op te houden met kernwapenproeven. apr1l-grap in den haag pakte verkeerd uit 's-GRAVENHAGE, 2-1. De Haas- se poUtie acht haar optreden tegen een grote groep leerlingen van de Koninklijke Academie voor Beel dende Kunsten te 's-Gravenhage, die gisteren een april-grap met de „Scala-maagd" btf een groot wa renhuis aan de Grote Marktstraat wilden uithalen, juist. De jongelui van de K.A.B.K. trokken gistermiddag in optocht naar het beeld, dat in letterlijke zin al aan velerlei kritiek heeft blootgestaan, trokken het een zwarte papieren b.h. aan en hingen er een krans omheen. De voorzitter van de studentenvereniging, de heer J. Vechter, hield toen, staande op een kistje, een toespraak. De politie is op de melding „volksoploop in de Grote Markt straat" in grote getale aangerukt, heeft de heer Vechter gearresteerd en gebruikte, om het daarop vol gende rumoer de kop in te druk ken, met krachtige hand de gummi knuppel. Verscheidene studenten trachtten een jeep tegen te houden. „De politie moest wel zo optre den", verklaarde vanmorgen een woordvoerder van de politie, „want dit is geen april-grap en het hou den van optochten met redevoerin gen ln het openbaar is wettelijk verboden". De politie meent ook dat „men uit was op een rel", want na de arrestatie van dhr. Vechter ging men, hoewel gemaand, niet uit een en trok de groep, waarbij zich vele jongelui, bekend als de „bin- nenstadsjeugd", hadden aangeslo ten, naar het bureau Buitenhof, met het voornemen de heer Vechter te bevrijden. Men drong zelfs het politiebureau binnen en „tja, dan is de blanke sabel wel nodig". Bij dit gevecht werden rake klap pen uitgedeeld. Een van de jongens kreeg een houw over zijn gezicht en een willekeurige voorbijganger, de heer W. W., werd zodanig in zijn rug gestoken dat hij in het zieken huis Zuidwal behandeld moest wor den. In totaal is tegen een vijftien tal personen proces-verbaal opge- Extra uitvoerings programma 1958 's-GRAVENHAGE, 2-4. De ml- nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft een nadere be slissing genomen omtrent de wer ken, welke alsnog voor uitvoering in het extra-programma 1958 in aanmerking komen. Van het in dit kader beschik baar gestelde bedrag van f 50 mil joen voor de uitvoering van wer ken in gebieden met een hoog werkloosheidscijfer, was aan een bedrag van rond f 34 miljoen reeds een bestemming gegeven. Man won twee miljoen gulden in voetbalpool LONDEN, 1-4 De 58-jarige Brit se mijnwerker Thomas Riley, uit Horden, in het Engelse graafschap Durham, heeft zaterdag jl. de hoofdprijs van de Britse nationale voetbalpool, gewonnen, ten bedrage van f 2.216.237,40. De in februari 1957 gesloten overeenkomst tussen het in liqui datie zijnde I.G. Farben-concern en de Joodse schadevergoedingsconfe rentie over schadeloosstelling aan de Joodse en niet-Joodse gevange nen van Auschwitz, die gedwongen werden bij de I.G. Farben te wer ken, is vandaag (dinsdag) van kracht geworden. De I.G. Farben zal deze mensen een bedrag van 265 miljoen gulden uitkeren, dat onder hen verdeeld zal moeten wor den. De meeste eisers wonen in de V.S. of Israël. maakt, onder meer op grond van verzet tegen de politie en het niet- uiteengaan op vordering van de politie. „Het kan zijn dat er inci denteel fouten zijn gemaakt", zo zeide de politie vanmorgen, „maar het optreden in zijn geheel achten wij volkomen juist". Er zijn tot nu toe geen klachten tegen de politie Ingediend, maar de affaire zal volledig en tot ln details worden onderzocht. j „Werken onder mijn 5 leiding" i PARIJS, 1-4. Een te Parijs wo nende Franse generaalsweduwe vond dat de vorderingen van haar zoon, leerlingen van de tweede klasse van een plaatselijk lyceum, niet te best waren en zij besloot hem van school te nemen. „Voort aan zal je thuis, onder mijn leiding, werken", verklaarde zij. Het merkwaardige geval deed zich echter voor, dat men de jongen nadien nooit meer zag. Ongerust geworden buren besloten tenslotte - er was toen bijna een jaar ver streken de politie van een en an der in kennis te stellen. Gendarmes begaven zich naar de woning van de generaalsweduwe, waar zij zeer lang aan de deur aan de praat werden gehouden, voordat zij er in slaagden het huis te be treden. Daar troffen zij in een vertrek de geheel afgestompte voormalige ly- ceïst. Hij was in pyama gekleed en speelde, als een dier op handen en voetend rondkruipend. Tevens werd toen duidelijk, waarom de politiemannen zo lang hadden moeten wachten, voordat zij werden binnen gelaten. Het bleek, dat men inderhaast de haren van de jongen had geknipt, die, toen de politie belde, nog op zijn schou ders hingen. Dokters, die de jongen onder zochten, bevonden dat hij lichame. l\jk niet had geleden, doch dat hij een ernstige shok had gekregen. Ontploffing in schoollaboratorium SNEEK, 2-4. Tijdens een schei kundeles in de vijfde klas van het christelijk lyceum „Johannes Bo- german" te Sneek heeft zich van daag een ontploffing voorgedaan. Een ijzeren huls, gevuld met ka- liumpermanganaat sprong op een gegeven ogenblik uit elkaar. Daar bij werden drie leerlingen door rondvliegende stukjes metaal ge troffen. Hun verwondingen waren van die aard, dat zij naar het St. Anthony ziekenhuis moesten wor den overgebracht. Na behandeling konden twee van hen naar huis te rugkeren. De derde zal vermoede lijk na enige dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. Allen hadden zij vleeswonden opgelopen. TONEEL EN FILM Kleurenfilm over staatsiebezoek AMSTERDAM, 2-4. Over het staatsiebezoek van Koningin Eliza beth en Prins Philip aan Neder land heeft Polygoon-Profilti een kleurenfilm vervaardigd, welke vanaf vrijdag a.s. in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam in de Ci neacjournaal theaters zal worden vertoond. Nederlandse artse tijdelijk naar Lainbarene AMSTERDAM, 2-4. Mej. dokter Joke Bouma, de 27-jarige arts, die thans nagenoeg haar medische op leiding voor de tropen heeft vol tooid, wacht op een visum voor In donesië, teneinde te gaan werken ln de kraamkliniek „Panti Wilasa" in Semarang. Zij heeft zich bereid verklaard gedurende een half Jaar te gaan werken in het ziekenhuis van dr. Albert Schweitzer in Lambarene. Ze hoopt hier de nodige tropener- varing op te doen voor haar arbeid in Indonesië. Mej. Bouman heeft in Nederland gewerkt in het ziekenhuis „Salem" te Ermelo. Daarna heeft ze een op leiding genoten aan het Gerefor meerd Zendingscentrum te Baarn. Thans werkt ze tijdelijk in de School voor Vroedvrouwen te Am sterdam. a Koningin Elizabeth van België heeft in Moskou een bezoek ge bracht aan een kraamkliniek en zich daarbij onderhouden met een Russin, die op het punt stond te be vallen. De vrouw verklaarde haar kind, als het een meisje zou zijn, naar de koningin te zullen noemen, hetgeen korte tijd later ook ge schiedde. Minister J. Algera bezocht Schouwen-Duiveland Binnen het kader van een oriën teringstrip door Zeeland - waarbij enkele belangrijke werken op het programma stonden - heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera woensdag enige tijd op Schouwen-Duiveland doorge bracht. De bewindsman was in ge zelschap van de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat ir. A. G. Maris. De veerhaven „De Val" in aanleg werd in ogenschouw genomen, ter wijl ook de in aanbouw zijnde sluis in het ZIerikzeese havenkanaal be zichtigd werd. De minister liet zich over de huidige stand van werk zaamheden voorlichten. bruinisse Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over maart 1958. Geboren: 10. Martin Willem, z. van P. van der Blom en L. Steln; 23. Karei, z. van A. S. van Kooten en A. Langerak (geboren te Zierik- zee); 24. Adriana Dina Tetje, d. van Jan Salomon Wiebrens en Corry Verspoor; 25. Jan, z. van Cornells Willem de Waal en Teuntje Wil- helmina de Joode. Gehuwd: 7. Marinus Pieter Bal, 24 j., j.m. en Pieternella Klazina Dijkstra, 20 j., j.d. (uit Gorinchem); 13. Abraham Vane, 23 j., j.m. en Cornelia Zwijneburg, 16 j., j.d.; 21. Willem Kik, 26 j., j.m. en Louwe- rina Engelina van Popering, 23 j., j.d. Overleden: 6. Pieter J. van Keu len, 75 j., echtgen. van C. Heijboer; 10. Jan van der Have, 83 j., wedn. van A. Stoutjesdijk; 13. Maatje Vaane, 86 j., wed van P. Knop (overleden te Zierikzee); 27. Jo hanna Voorbeijtel, 73 j., echtgen. van J. de Koning. Ingekomen: Tannetje H. Kor- stanje uit Wemeldinge; Klazina Kok (wed. F. de Waal en gezin) uit Amsterdam; Elizabeth de Waal (wed. Visser) uit Haamstede; Pie ternella J. van Hakken uit Zierik zee; Hendrik Dorst en gezin uit Ei kerzee; Danker Wesdorp en gezin uit Eikerzee; Marinus B. Geerts uit Breda; Pieternella K. Dijkstra uit Gorinchem; Toosje W. Hoek uit Haamstede; Jan den Braber uit St. Philipsland. Vertrokken: Jan J. van den Hou ten en gezin naar Dordrecht; Leen- dert Koster en gezin naar C.B.R. MOEILIJK PROCES TE WIESBADEN Velen zeggen dat geen twijfel mogelijk is WIESBADEN, 2-4. Er wordt thans te Wiesbaden een merkwaardig proces gevoerd, dat ten doel heeft uit te maken of de 57-jarige Anna Anderson grootvorstin Anastasia Is, de jongste dochter van de in 1918 vermoorde tsaar. De geschiedenis is bekend: in de nacht van de zestiende op de ze ventiende juli 1918 wordt de gehele tsaristische familie, bestaande uit de tsaar, zijn echtgenote en vijf kinderen, te Jekaterinenburg door bolsjewisten vermoord. Doch was het woord „gehele" hier op zijn plaats? De zeven ongelukkigen werden ln een kelder doodgeschoten. Hun lijken werden in de eerstvolgende dagen naar een afgelegen plaats overgebracht, met benzine overgo ten en verbrand. Doch vast staat dat de beulen, die ook voor de ver branding der lijken zorg droegen, van het begin af sterk getwijfeld hebben, of er niet een stoffelijk overschot te weinig was In 1919 treedt een Russisch meis je - „Anastasia" zegt Anna An derson - in Boekarest in het hu welijk met een zekere Tsjaikofskl, een Poolse soldaat, die de terecht stelling zou hebben bijgewoond en, toen hij zag dat het meisje nog leefde, dit buiten het bereik van haar beulen zou hebben gebracht. Zij krijgt een kind van deze Rus sische Pool, ze komt, na omzwer vingen in Amerika terecht en laat zich hier overreden de naam „Anna Anderson" aan te nemen. Een levensbeschrijving En dan schrijft zij een boek, in het Duits „Ich, Anastasia, erzahle" („Levensbeschrijving van Anasta sia") en dit is een merkwaardig werk. De schrijfster wil niet over tuigen, zij geeft als het ware een verslag van haar levensweg vol diepe kuilen: misslagen, dwaas- en zwakheden, een zelfmoordpoging, toen zij helemaal geen uitweg meer zag, twee maal opneming in een inrichting voor geestelijk gestoor den, verblijven in ziekenhuizen en sanatoria, lijden als gevolg van de te Jekaterinenburg opgelopen zware verwondingen, die onder meer beendertuberculose veroorza ken. Het boek is in meer dan een op zicht merkwaardig. Horizon en oor deel van de schrijfster zijn zeer beperkt en men zou geneigd zijn te zeggen: kenschetsend voor een in volledige afzondering opgevoede prinses van een oud vorstenhuis, die met geweld uit haar natuurlij ke levensloop is geworpen en de wereld, waarin zij nu moet leven, slechts onvolkomen begrijpt. Russische, Pruisische en Saksi sche vorstelijke personen hebben verklaard dat „Anna Anderson" in feite Anastasia, de jongste dochter van de tsaristische familie is, even als vertrouwde vrienden van de tsaar en de tsarina. Doch anderen zeggen dat zij de dochter is van de Poolse kleerma ker Schanzkowsky, uit oost-Pom- meren. Felix van Dassel, voormalig rit meester van het keizerlijke Russi sche leger, heeft voor het hof te Wiesbaden, waar het „proces Anas tasia" thans wordt gevoerd, ver klaard: „Anna Anderson is Anas tasia, hieraan bestaat niet de min ste twijfel". Von Dassel, die ziek is, werd in zijn woning gehoord. Hij legde zijn met vele bijzonderheden gestaafde verklaring echter, met heldei'e stem af.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5