DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kritieke punt in de strijd kan eerst over drie maanden worden verwacht Padvindstersgroep uit Bremen (D.) waagde de sprong naar de Westhoek DONDERDAG 3 APRIL 1953 No. 18337 114e jaargang ZIEMKZEEStMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 14, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 STEM VAN REBELLENREGERING Burgerbevolking van Bukittinggi wordt ge-evakueerd BUKITTINGGI, 2-4. Dr. Sjafrud- din Prawiranegara, de premier van de revolutionaire regering van midden-Sumatra, heeft woensdag op een persconferentie in zyn hoofdkwartier te Bukittinggi cate gorisch elk denkbeeld van beëindi ging der stryd door onderhandelin gen verworpen. HU vertrouwt dat de opstandige regering de overwin ning zal behalen, doch dit zal eer der een economische en politieke overwinning zyn dan een militaire. De 47-jarige Sjafruddin, die gou verneur van de Bank van Indone sië is geweest, noemde de econo mische blokkade, die Djakarta te gen midden-Sumatra is begonnen, een „volledige mislukking". De maatregelenzouden waarschijnlijk voor de centrale regering schade lijker zijn dan voor de opstande lingen. De tijd werkt in ons voor deel, zo zei hij. Wat de militaire krachtmeting betreft gaf Sjafruddin toe, dat de revolutionaire eenheden aanvanke lijk tegenslagen hebben ondervon den, vooral bij Pakan Baru, waar AANDELEN DAALDEN Financieel schandaal in Londen LONDEN, 2-4. In Londen zijn de 65-jarige miljonair Arthur John Whitehead, een vooraanstaand fi nancier, en vijf medeplichtigen, on der wie twee journalisten, gearres teerd wegens zwendel. Zij zijn na een verhoor tegen borgtocht vrijge laten. Mede door middel van artikelen in financiële bladen heeft men de koersen van aandelen in twee maatschappijen die Whitehead be heerst, doen dalen, wat Whitehead in staat stelde zich voordelig van deze aandelen meester te maken. Japanse danseres kreeg dodelijk ongeluk op toneel TOKIO, 2-4. In een theater bij Osaka zijn dinsdagavond circa 3500 hevig ontstelde toeschouwers ge tuige geweest van de tragische dood van de jonge Japanse danseres Hi- romi Kazuki. Midden in een dansscène kwam zij per ongeluk in aanraking met een lier, die een stuk décor in be weging moest brengen. Haar hoe pelrok raakte hierin verward en een van de stalen hoepels drong in haar lichaam. De jonge danseres deed verwoede pogingen om los te komen. Toen een toneelknecht haar te hulp snelde, bleek zij reeds te zijn over leden. Haar lichaam was letterlijk In tweeën gesneden Van de 180.000 Hongaarse vluch telingen die in de herfst van 1956 over de Oostenrijkse grens geko men zijn, vertoeven er thans nog ongeveer 18.000 in Oostenrijk. Men houdt er rekening mee dat onge veer tienduizend Hongaren voor goed in het land zullen blijven. Een twintigduizend zijn naar Hongarije teruggekeerd. naar hij zei de landing van para chutisten een zekere paniek had veroorzaakt. De toestand is echter gewijzigd. In de afgelopen paar dagen hebben de rebellen de para chutisten op de oostelijke fronten aanzienlijke tegenslagen bezorgd. De regeringstroepen* hebben geen enkele kans om de uitgestrekte bergachtige gebieden van midden- en west-Sumatra, die de guerilla's van de rebellen begunstigen, te passeren. De premier sprak met klem ge ruchten tegen, volgens welke de opstandelingenleiders naar het oer woud zullen vluchten om daar een guerilla te voeren, als de regerings troepen in Padang of Bukittinggi landen. „Wij blijven hier en zullen om elk huis en elke straat vech ten", zei hij. Een woordvoerder van de rebel len in Singapore verklaarde woens dag, dat de regering van Bukit tinggi van plan is de gehele bur gerbevolking van die stad tet eva cueren, om de verdediging gemak kelijker te maken. Als de stad zou vallen, zou de strijd in het oerwoud voortgezet worden. De woordvoer der zei, dat het kritieke punt in de strijd over drie maanden verwacht kan worden. Dan zal het verloop van de burgeroorlog en de toe komst van Indonesië beslist wor den, zei hij. Russische radioactieve bakens voor Amerikaanse en Canadese kust TORONTO, 2-4. De „Toronto Fi nancial Post" weet te melden da Russische schepen wel eens in hel geheim bezig kunnen zijn met he' plaatsen van radio-actieve bakent op de bodem van de oceaan vooi de kust van Canada en de V.S. oir de plaatsen aan te geven waarvar. duikboten raketten kunnen afvu ren. Volgens het blad is van bepaalde Canadese en Amerikaanse zijde meegedeeld dat men dergelijke ba kens heeft ontdekt. In Navo-kringen meent met da' de bakens deel uitmaken van de voorbereidingen, die de Russen treffen voor aanvallen op Noord- Amerika door met raketten uitge ruste onderzeeboten, aldus het blad De duikboten zouden met geiger tellers de radio-actieve signalen van de bakens kunnen opsporen Jeugd vierde wereldboomfeestdag WASSENAAR, 2-4. - Duizender kinderen trokken vanmiddag ir Apeldoorn, Arnhem, Ede, Hilver sum en Wassenaar in lange optoch ten, voorafgegaan door de plaatse lijke muziekverenigingen, naar d>" bossen, om daar de boomfeestdar te vieren. In het kader van het „World Fes tival of Trees", dat werd ingesteV' door de Verenigde Naties, is oo1 hier te lande op initiatief van d' Nederlandse Bosbouwvereniginr een nationale boomfeestdag gehou den. In nauwe samenwerking tus sen particulieren en overheid is ge tracht deze boomfeestdag tot eer nationaal feest te doen uitgroeien In genoemde plaatsen werd d<- jeugd, alvorens ze tot planten over ging, toegesproken door de burge meesters van die plaatsen en ver tegenwoordigers van andere orga nen. die direct of indirect bij de bosbouw zijn betrokken. Nadat de kinderen tienduizenden boompjes hadden geplant, werd de dag besloten met een filmvoorstel ling, waarbij chocolade en limo nade werd uitgedeeld. Zij zouden zonder aan de opper- /lakte te komen hun raketten kun- ien afvuren. Zonder deze bakens zou het niet ;emakkelijk zijn onder zee nauw- :eurig genoeg te navigeren om net de nodige preciesheid een raket .e kunnen afvuren. Eisenhower blijft optimistisch „Ik heb de hoop niet opgegeven, lat de Sowjet-Unie eens een zo danig verzoeningsgezinde houding., ial aannemen, dat het mogelijk is ien topconferentie te houden, waar resultaten van kunnen worden ver- .vacht", aldus heeft president Eisenhower woensdag op zijn we kelijkse persconferentie verklaard. Hij zei ook: „Een opschorting van ie proefnemingen met kernwapens .s geen hoofdvraagstuk. Ik be schouw de Russische mededeling rierover als een slimmigheidje, dat ni. niet ernstig kan worden ge nomen". Hoed gered, ring verloren AMSTERDAM, 2-4. Het was voor een 34-jarige Amster dammer een trieste eerste april toen hij zijn in het Sin gel gewaaide hoed met een reddinghaak wist op te vis sen, maar daarbij zijn gou den ring van 800 gulden kwijt raakte, die van zijn pink gleed en in het gracht water plonste. De opstandelingen in midden- Sumatra hebben een „tegen-revo lutie" in hun steunpunten Padang en Bukittinggi onderdrukt, zo heeft een woordvoerder van de opstan delingen in Singapore verklaard. Hij zei, dat deze door „communis ten geïnspireerd" was. Twee beelden uit Cuba, uit het kamp der rebellen in westelijk Oriënte. Links: de leider van de rebellen, Fide Castro, die een boodschap voor een koerier opkrabbelt; rechts een groepje rebellen bij het vervaardigen gen van „Molotof-cocktails". Tijdens een interview met een verslaggever van „United Press" verklaarde Castro, dat de rebellen, indien president Batista zich niet voor 5 april a.s. terugtrekt, de laatste, beslissende fase van de strijd zullen aangaan. Het grootste schip dat ooit in Brabant werd gebouwd, de 20.000 ton me tende supertanker „Tahama" is woensdag van de werf te Heusden ver trokken om naar Rotterdam gesleept te worden, een reis, die twee^dagen :al duren. Er moeten diverse hindernissen onderweg genomen worden. Zo ook de brug bij Heusden, waaronder een speciale vaargeul werd gebaggerd, die 600 m. lang en 40 meter breed is, terwijl het schip vol gepompt 'ïverd met water. Toen was er nog 20 centimeter speling. - Op deze foto ziet men hoe er gepast en gemeten moest worden tijdens het passeren van de brug, hetgeen enkele uren vergde. KLEIN EN GROOT VERLOF DIENSTPLICHTIGEN LANDMACHT 's-GRAVENHAGE, 2-4. Voor de iienstplichtigen van de Koninklij ke Landmacht in Nederland zijn de lata vastgesteld, waarop klein ver- of in afwachting van groot verlof >n waarop groot verlof wordt ver eend. Voor hen, die opgekomen zijn /oor de eerste oefening in februari 1957 zijn deze data resp. 3 augustus 1958 en 28 september 1958. Viel de jpkomst voor de eerste oefening in ipril 1957, dan zijn deze data 28 eptember 1958 en 30 november 1958; voor opkomst in juni 1957: 10 november 1958 en 1 februari 1959; in augustus: 1 februari 1959 m 3 juni 1959; in oktober 1957: 3 ipril 1959 en 3 augustus 1959 en in lecember 1957: 3 juni 1959 en 3 ok- .ober 1959. Uitgezonderd van deze regeling zijn zij, die zijn opgeleid tot reser- /e-öfficier; zij, die van de offi- :iersopleiding zijn ontheven we gens omstandigheden, afhankelijk /an hun wil; zij, die van de offi- :iers-opleiding zijn ontheven we- lens omstandigheden, niet afhan- elijk van hun wil, doch reeds tot Ie rang van sergeant of wacht- neester werden bevorderd; zij, die :ijn opgeleid tot dienstplichtig on- lerofficier; zij, die van de onder- jfficiersopleiding zijn ontheven wegens omstandigheden, afhanke lijk van hun wil; zij, die van de onderofficiers-opleiding zijn onthe- /en wegens omstandigheden, niet afhankelijk van hun wil, doch ge- iurende de opleiding tot de rang van korporaal werden bevorderd; ie dienstplichtige korporaals, sol daten der le klasse, en soldaten, iie bij de parate troepen een func tie vervullen, waarvoor een oplei ding van (totaal) 7 maanden of langer moest worden volbracht (in begrepen een eventuele detachering ten behoeve van deze opleiding bij een paraat onderdeel). Voor hen geldt de volgende regeling: viel de opkomst eerste oefening in febru ari 1957, dan zijn de data van in gang van klein en groot verlof 7 november 1958 en 7 januari 1959; opkomst in april 1957: 9 januari 1959 en 9 maart 1959; ïn juni 1957: 12 maart 1959 en 7 mei 1959; in augustus 1957: 7 mei 1950 en 3 juli 1959; in oktober 1957: 3 juli 1959 en 3 september 1959; in december 1957: 3 september 1959 en 3 november 1959. ROTTERDAM. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Wal- sum, heeft woensdagmiddag te Poortugaal de nieuwe Deltakliniek geopend, die als sluitstuk kan wor den beschouwd van het Delta zie kenhuis (vroeger psychiatrische in richting „Maasoord" geheten). AMSTERDAM. Prinses Margriet heeft woensdagmiddag, vergezeld door haar verzorgster, een bezoek gebracht aan de Cineas in de Regu. liersbreestraat te Amsterdam. Zij heeft daar de vertoning bijgewoond van de reportage over het staatsie- bezoek van het Britse koningspaar aan Nederland en de kleurenfilm „Onze kroonprinses in de West". a Het Britse Lagerhuis heeft woensdag met 292 tegen 251 stem men een wetontwerp goedgekeurd waardoor het mogelijk wordt dat vrouwen zitting nemen in het Hogerhuis Als koningin Elizabeth haar handtekening onder het wets ontwerp zet, betekent dit dat een traditie van 700 jaar doorbroken wordt. Labour stemde tegen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Pessimistische gedachten gaan altijd op de vlucht voor daden. De Nederlandse evacué's uit Menado 's-GRAVENHAGÈ, 2-4. Van de Nederlandse evacué's, die de vorige maand uit Menado met de K.P.M.- schepen „Swartenhondt", „Banjoe- wangi" en „Kalabahi" naar Ned. Nieuw-Guinea zijn vertrokken, is reeds een aantal op eigen gelegen heid naar Nederland vertrokken. Een deel van de, evacué's, onder wie' gezinnen met veel kinderen, wacht nog op vervoersmogelijkhe den naar Nederland. Naar het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis mededeelt beschikt het over een lijst van de namen der evacué's. Algemene vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond 's-GRAVENHAGE, 2-4. De alge- mene vergadering van de Ned. Chr. Vrouwenbond zal op 3 en 4 juni a.s. te Leeuwarden worden gehouden.- Op 3 juni heeft de huishoudelijke vergadering plaats in de zalen Schaaf. 4 juni zal men op vier plaatsen bijeenkomen, teneinde de duizenden te bergen nl. in De Har monie, de veilinghallen, de Beurs en de Grote Kerk. De sprekers zul len hun toespraken door roulering in alle gebouwen houden. Als spre kers zullen optreden mevr. dr. M. H. Albronda-v. d Nagel van Rot terdam, presidente van de bond, met het onderwerp: „Waarop wij bedacht moeten blijven", prof. dr. P. A. Stempvoort, hoogleraar te Groningen, onderwerp: „Wat be tekent de bijbel voor de christen vrouw vandaag?" en prof. dr. J. H. Bavinck, hoogleraar aan de V U. die over ditzelfde onderwerp refe reren zal. ZO VROEG EN KOUD NOG Meisjes kamperen in „De Trek" (Van onze redacteur) Het mag dan guar z|jn voor de tyd van het jaar en nog wel heel erg vroeg in het seizoen, de eerste „zwaluwen" hebben toch al de toe ristische lente ingeluid, want reeds bivakkeert een groepje buitenland se meisjes in de Westhoek, waar reeds overal de tekenen van het voorjaar zyn waar te nemen, maar waar het toch ook nog koud is. De meisjes zUn leden van de (Duitse) Evangelischer Madchen Pfadfinder Bund en afkomstig uit Bremen. Op zaterdag 29 maart deden zU als eerste toeristen in het seizoen hun intocht in de duinstreek en zy hiy- vcn tot paasmaandag of dinsdag na Pasen. Het dapper® ploegje bestaat uit elf meisjes, die het reeds nu prima naar de zin hebben, al is het dan ook vrij koud, zodat er wel eens „vuur geslagen" moet worden om het een beetje behaaglijk te krij gen. Hoe de meisjes uit het verre Bremen hier terecht kwam? Dat is gauw verteld. Een van de meis jes werkte vorig jaar te Zierikzee met een internationale studenten- groep aan de voltooiing van het rampherstel en zij is de reisavon turen van toen nog niet vergeten. Zij heeft zich stad en eiland goed in het geheugen gezet en eenmaal terug in Bremen was het niet zo moeilijk de padvindsters-vriendin nen voor een Paas(snoep)reisje naar de Westhoek te animeren. Even afgezien van de koude heb ben de Duitse padvindsters het goed naar de zin en het adjektief „priiimaaa" is niet van de lucht om aan te geven hoe deze opgewekte groep zich hier gevoelt. De meisjes kwamen hier per bus, met de trein en zelfs op de fiets, maar allen trof fen elkaar in „De Trek", het gerie felijke padvindstershuis, dat zo charmant tegen de Burghse duinen ligt aangevleid. Om wat op te frissen hebben de padvindsters een (heerlijke) nach telijke wandeling door het duin ge maakt en dat is best bevallen Za terdagavond wordt een groot kamp vuur ontstoken en daarbij zullen padvinders uit Haamstede en Burgh als gasten tegenwoordig zijn. De eerste touristische „zwaluwen" we ten zich goed te vermaken en dat houdt alweer een belofte in voor de zomers® toekomst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1