Westelijken willen medio april beginnen met voorbereidingen topconferentie DE ZIERIKZEESCHE COURANT Onrust door schietpartijen in Syrisch- Israëlisch grensgebied DINSDAG 1 APRIL 195» No. 18338 114e jaargaur ZIERimSdEWNIEÏlWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) t 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vih. Lakenman 6c Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Troepenbewegingen langs Syrische grens? TEL AVIV, 31-3. Syrische en Is raëlische troepen hebben elkaar, voor de tweede dag achtereen, in het grensgebied van het Hoelehdal beschoten, zo heeft een woordvoer der van het Israëlische leger maan dag bekend gemaakt. De vijandelijkheden zijn ook tot een andere sector van de Syrisch- Israëlische grens uitgebreid. De Israëlische legerwoordvoerder zei. dat Israëlische boeren, die bij Tel Zahmoel in het noordelijke deel van de Hoeleh-vallei aan het ploe gen waren, vanuit Syrische stellin gen beschoten waren. Het Syrische vuur werd door Israëlische troepen tot zwijgen gebracht en het werk werd voortgezet. Minstens drie Israëlische dorpen in de streek van Hoeleh zijn maan dagavond door Syrische artillerie beschoten, zo is in militaire krin gen te Tel Aviv verklaard. Volgens Weer geruchten rond prinses Margaret LONDEN, 31-3. - De Londense „Daily Mail" meldde maandag, dat prinses Margaret in Windsor een lang gesprek heeft gehad met haar zuster, koningin Elisabeth. De koningin zag er ernstig uit, aldus het blad. Het gesprek heeft „geruchten in hofkringen" tot ge volg gehad. Eerder in de week waren reeds geruchten ontstaan, nadat Peter Townsend, na zijn wereldreis, prin ses Margaret in Londen bezocht had. Grote verboden zone in Rusland MOSKOU, 31-3. De Sowjet-auto- riteiten hebben in het afgelopen weekeinde plotseling alle reizen van buitenlanders naar de Kauka- sus, de Oekraine en geheel midden- Azië verboden, zo is in gewoonlijk betrouwbare kringen in Moskou vernomen. Het verbod, dat vermoedelijk twee weken zal gelden, kwam zo onverwachts, dat buitenlanders die in de betrokken gebieden waren, uit hun hotels moesten worden ge zet en naar Moskou teruggezonden. Het verbod geldt ook voor diplo maten. Vorig jaar is ook een dergelijk verbod van kracht geweest. De bestrijding van de recessie in de Verenigde Staten WASHINGTON, 31-3. De bank- commissie van de Senaat heeft maandag haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp tot beschik baarstelling van 1 miljard dollar aan federale leningen voor de uit voering van gemeentelijke werk projecten in het gehele land ter be strijding van de recessie. De com missie verminderde het voorgestel de bedrag van 2 miljard dollar tot op de helft. voorlopige berichten zijn drie kolo nisten gewond en een aantal hui zen beschadigd. In Jeruzalem heeft een woord voerder van de organisatie der V.N. voor de toezicht op de naleving van de wapenstilstand gemeld, dat een nieuwe staking van het vuren was overeengekomen voor 16.45 uur plaatselijke tijd. Maar volgens be richten die in Tel Aviv waren ont vangen was het schieten na dit tijd stip voortgezet. Israëlische ooggetuigen verklaar den, zondagavond en maandagmor gen „aanzienlijke troepenbewegin gen" aan de Syrische kant van de grens waargenomen te hebben. DE TOESTAND OP SUMATRA Rebellentroepen op terugtocht? - V.S. ongerust Het gebeurde met de „Kasimbar" SINGAPORE, 31-3. Radio-Medan heeft medegedeeld, dat de opstan dige troepen volledig op de terug tocht zijn voor de regeringstroepen, die oprukken uit noord-Sumatra. De opstandelingen zouden zich voorbereiden op een laatste ver dediging in Padang en Bukittinggi. Luchtverkenningen zouden heb ben uitgewezen, dat de opstande lingen bruggen vernielen en een stroom van vluchtelingen zou Pa dang verlaten. Ook zou volgens ra- dio-Medan het vliegveld van Pa dang in staat van verdediging wor den gebracht om luchtlandingen van regeringstroepen tegen te gaan. NEW YORK, 31-3. De „New York Times" heeft gemeld, dat de mili taire autoriteiten bezorgd zijn over het voortduren van de vijandelijk heden in Indonesië. Het blad be richtte, dat zij in het bijzonder be zorgd waren inzake ernstige ge vechten na de aanvankelijke rust na de vorming van de tegenrege ring op 15 februari Het blad meldde uit Washington, „de autoriteiten hier zijn onder de indruk van de groeiende mate van Russische militaire leveranties die de Indonesische regering ontvangt in haar pogingen om de opstand te onderdrukken". SINGAPORE, 31-3. De Indone sische consul-generaal in Singa pore, Achmad Natanagara, heeft maandag verklaard, dat hij een on derzoek instelt in de zaak van de 65 Indonesiërs, die zich aan boord bevonden van het door de „Dren the" aangehouden K.P.M.-schip „Kasimbar". De Indonesiërs zijn zondag aan boord van een ander K.P.M.-schip de „Kaloekoe", uit Manokwari te Singapore aange komen. Vernomen werd dat de Indone siërs en de hoeveelheid wapens, die aan boord van de „Kasimbar" in beslag was genomen, binnenkort naar Indonesië zullen worden te ruggestuurd. PRINS BERNHARD IN TURKIJE ISTANBUL, 31-3. Prins Bernhard heeft maandagochtend in Istanbul enige bezienswaardigheden bezocht Na de opening van het archeologi sche instituut, die gevolgd werd door een ontvangst op de Neder landse ambassade, heeft de Prins aangezeten aan een diner. Dinsdag ochtend zou hij een tochtje maken op de Bosporus. In de middag ver-* trekt de Prins naar Rome, waar hij de nacht zal doorbrengen. Maarschalk Boelganin, die dezer dagen als premier door partijse cretaris Chroesjtsjef werd vervan gen, is benoemd tot president van de staatsbank van de Sowjet-Unie. WAARSCHUWINGSSTAKING IN FRANKRIJK LEGT OPENBARE LEVEN STIL Ongenoegen over gestegen kosten levensonderhoud PARIJS, 31-3. Het Franse maat schappelijke leven is vandaag (dinsdag) voor een groot deel ver lamd door de waarschuwingssta king van bijna al het Franse over heidspersoneel uit protest tegen de wanverhouding tussen de lonen en de gestegen kosten van het levens onderhoud. Donderdag van 16 uur af zullen de treinen, de ondergrondse en de bussen in Parijs 24 uur lang niet meer rijden. Het treinverkeer in het hele land en naar en van het bui tenland zal stil liggen. Ook het luchtverkeer - behalve dat naar en van Algerië - zal staken. Vuilnismannen en ambtenaren MACMILLAN: ECONOMISCHE INEENSTORTING ZOU GROOT GEVAAR VOOR DE WERELD BETEKENEN Kans voor ondermijning en communistische intriges HALIFAX. 31-3. De Engelse mi- nister-president, Harold MacMil- lan, heeft maandag in een te Hali fax gehouden bijeenkomst gewaar schuwd, dat een economische in storting in de wereld de commu nisten de gelegenheid zou geven voor ondermijning en intriges. „Als er weer een economische instorting in de wereld zou komen als dertig Jaar geleden, zou dit leiden tot een gevaar dat bijna even groot is als militaire agressie, het gevaar van werkloosheid op grote schaal, ar moede en lüden. er is geen betere kans voor communistische onder mijning en intriges", aldus MacMil- lan. Om stabiliteit te verzekeren moe ten organisaties voor internationale samenwerking, als de Organisatie voor Europese Economische Samen werking (O.E.E S.), het Internatio nale Monetaire Fonds (I.M.F.) en de Wereldbank, ten volle gebruikt worden. Engeland zal zijn plannen In Europa voor een vrijhandelsge- bied voortzetten, nauw samenwer ken met de Verenigde Staten en de kracht van het pond sterling hand haven. Als er dit Jaar een werelddepres sie zou ontstaan, zou het ergst mo gelijke resultaat voor Engeland zijn, dat dit land een eiland van Inflatie zou blijken te zijn in een wereld van deflatie. Dat zou betekenen, dat de Engelse prijzen zouden stijgen, terwijl die van alle andere landen dalen. Er moet daarom een midden koers gestuurd worden tussen de gevaarlijke rotsen der inflatie en de ondiepten der deflatie, aldus Mac Millan zullen evenmin werken. Post zal waarschijnlijk niet worden besteld Vermoedelijk zal de bagage van reizigers aan de grens niet onder zocht worden,, omdat de douane ook het werk zal neerleggen. Men schat dat bij de staking meer dan een miljoen mannen en vrou wen betrokken zullen zijn, ongeacht degenen die er indirect de invloed van zullen ondergaan. Het communistische vakverbond doet pogingen ook de arbeiders in bepaalde sectoren van het particu liere bedrijfsleven over te halen. De drie voornaamste vakverbon den - de communistische, de socia listische en de Rooms-Katholieke - maken over het algemeen één front tegenover de grote werkgevers, waaronder natuurlijk in de eerste plaats de Franse staat. Zoals bekend heeft de overheid sinds augustus, toen de frank met 20 percent devalueerde, drastisch besnoeid op de staatsuitgaven. Deze anti-inflatiepolitiek heeft een gun stiger handelsbalans tengevolge ge had. Maar de kleinhandelsprijzen zijn niet omlaag gegaan. Brand op Noors passagiersschip DEN HAAG, 1-4. Op het bijna 10 duizend ton metende passagiers schip „Skaubryn", dat zich in de Indische oceaan bevindt, is brand uitgebroken. Het schip wordt als verloren beschouwd. De elfhonderd passagiers en de bemanning zijn overgenomen door het Britse schip „City of Sydney". De „Skaubryn" was van Bremer haven op weg naar Australië. DORDRECHT. De meubelhande laar J. B. K. uit Zwijndrecht, die twee weken geleden plotseling ver dween, met achterlating van een door zwendel veroorzaakte schuld van bijna een half miljoen, heeft zich zondagnacht bij de politie in Zwijndrecht aangemeld. Te Eindhoven heeft de A.N.W.B. op zijn wegwijzers een praktische en nog niet eerder toegepaste methode gebruikt om een verkeerspuzzle op te lossen. Wegwijzers op de kruispunten van de Geldropseweg, de Her togstraat en de Bleekstraat zijn voorzien van het bord „Linksaf ver boden". Opzienbarende stap van Indonesische zeelieden Zjj blijven op K.P.M.-schepen DJAKARTA, 31-3. De Indone sische bemanningen van tien sche pen van de K.P.M., die in de haven van Surabaja lagen, hebben maan dag verklaard, dat zij „en bloc" zullen blijven werken voor de K. P.M. De betrokken schepen zijn heden uit Surabaja naar Singapore vertrokken. Deze opzienbarende stap van de Indonesische zeelieden deden zij De kemontploffingen LONDEN, 31-3. De Sowjet-Unie heeft 39 atoom- en waterstofbom men tot ontploffing gebracht, de eerste op 23 september 1949 en de laatste op 22 maart jl., zo meldt de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. De Verenigde Staten hebben ne gentig van dergelijke bommen la ten ontploffen, waarbij inbegrepen de bommen op Hirosjima en Naga saki. Zij begonnen 16 juli 1945 met een proefexplosie te Alamogordo, in Nieuw-Mexico. Dit was de eerste kernontploffing in de geschiedenis. De Russen brachten in augustus 1953 een waterstofbom tot ontplof fing, de eerste naar zij zeiden. Maar de Amerikanen verklaarden dat zij in 1951 en 1952 bij proeven op de Stille Oceaan soortgelijke reacties hadden verwekt. De eerste officiële Amerikaanse aankondiging dat zij een waterstof bom tot ontploffing hadden ge bracht kwam in maart 1954. De koninklijke familie naar Oostenrijk AMSTERDAM, 31-3. H.M. de ko- ningin en H.H.K.K.H.H. de prinses sen Beatrix en Irene zijn heden avond te 18.13 uur vanuit Utrecht per trein vertrokken naar Sankt Anton voor een vakantie vaff 12 dagen. Z.K.H. de prins der Neder landen zal zich 5 april daar bij hen voegen. enkele uren voor de vastgestelde lijd van vertrek der schepen. De K.P.M.-schepen die heden uit Tandjong Priok vertrokken, had den kleine bemanningen, uitslui tend bestaande uit Nederlanders. Enschedé heeft nieuwe burgemeester 's-GRAVENHAGE, 31-3. Bij K.B. is met ingang van 1 mei a.s. tot burgemeester van Enschedé be noemd de heer W. Thomassen, thans burgemeester van Zaandam. De tentoonstelling „Goed kamp" 's-GRAVENHAGE, 31-3. De zesde „Goed kamp"-tentoonstelling van de AN.W.B., die van 11 tot en mgt 14 april op het Haagse Houtrust wordt gehouden, zal weer vele nieuwigheden op het gebied van tent- en wagenkamperen bevatten. De nieuwste modellen tenten, kleine tweepersoons als familie tenten en „tentvilas", zowel als rij dende tenten en luxe woonwagens (caravans), zullen weer in grote ge tale in de hallen en op het buiten terrein te bewonderen zijn. Men verwacht, zoals verleden jaar, weer minstens veertigduizend bezoekers. SCHIPHOL. In verband met de dreigende „waarschuwingsstaking" van 24 uur in Frankrijk, waardoor op 1 april in het gehele land het luchtverkeer, de treinenloop en de gas- en elektrische bedrijven stil liggen, heeft de K.L.M. bij wijze van voorzorgsmaatregel maandag avond het laatste toestel naar Pa rijs, een Viscount, die om 22.15 uur van Schiphol zou vertrekken, ge annuleerd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Berusting is de heldhaftig heid der overwonnenen. Prins Bernhard opende Historisch-Archeologisch Instituut te Istanbul ISTANBUL, 31-3 Vanavond heeft Prins Bernhard in Istanbul het his- torisch-archeologisch instituut ge opend. In zijn openingsrede noemde Prins Bernhard het, gezien de eeuwenoude Nederlandse traditie op oriëntalistisch gebied vanaf het midden der zestiende eeuw, haast onbegrijpelijk dat ons land tot op hedén geen wetenschappelijk cen trum in een der landen rondom het oostelijk bekken van de Middel landse zee heeft gehad. Prins Bernhard verklaarde zeer verheugd te zijn dat nu ook de Ne derlandse beoefenaren der weten schap de beschikking krijgen over een instituut met bibliotheek, ge vestigd in het oude, historische pa leis de Hollande te Istanbul. Met de woorden „in de overtuiging dat het Institut Historique et Archeologi- que Neerlandais de Stamboul er toe zal bijdragen de vredelievende samenwerking tussen onze landen op wetenschappelijk en cultureel gebied ten zeerste te bevorderen", verklaarde Prins Bernhard het his- torisch-archeologisch instituut te Istanbul voor geopend. Sumatraanse rebellen tegen centrale parachutisten SINGAPORE, 3-13. Radio-Padang heeft vanavond meegedeeld, dat opstandige troepen eenheden para chutisten van de centrale regering hebben teruggedrongen tot Taluk, 130 km. van de vooruitgeschoven posities, die zij tien dagen geleden hadden ingenomen langs de weg tussen Padang en Palembang. Tijdens deze operatie zouden 70 parachutisten zijn gedood en meer dan 100 zijn gewond. De radio deelde voorts mede, dat een groot aantal militairen van de centrale regering zou zijn gesneu veld in hinderlagen. Volgens radio-Padang zou Moh. Natsir, de voorzitter van de Ma- sjumi, hebben verklaard, dat de militaire toestand voor de revolu tionaire regering zich verbeterdt. Natsir zou echter hebben gewaar schuwd, dat nog zwaardere klap pen van de centrale regering kun nen worden verwacht, voordat de oorlog zal zijn gewonnen. a De opperste Sowjet heeft het plan van partijsecretaris en pre mier Chroesjtsjef voor hervormin gen op het gebied van de landbouw goedgekeurd. Maandag geschiedde dit door de raad van nationalitei ten, nadat het plan zaterdag al dooi de raad van de Unie was aanvaard. Alle sprekers hadden hun instem ming met de denkbeelden van Chroesjtsjef betuigd. Hongarije gaat meer geld uitge ven om de diplomatieke, economi sche en culturele betrekkingen met kapitalistische landen te normali seren en verder te ontwikkelen. Doorgaan afhankelijk van bevredigende voorbereiding LONDEN, 31-3. De westelijke grote drie hebben maandag aan de Sowjet-Unie voorgesteld om in de tweede helft van april in Moskou te beginnen met diplomatieke voor bereidingen voor een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken. De ministers zouden op hun beurt een topconferentie tussen oost en west moeten voorbereiden. Het voorstel was vervat in Ameri kaanse, Britse en Franse nota's, die maandag in Moskou zijn overhan digd. De nota's waren tevoren in de permanente Navo-raad met de an dere Navo-landen besproken. De Britse nota was gehecht aan een persoonlijke brief van premier MacMillan aan de nieuwe Sowjet- premier, Nikita Chroesjtsjef, het was een antwoord op de brief van oud-premier Boelganin van 14 maart. Volgens MacMillan moet bij het voorbereidende werk voor een top conferentie onderzocht worden wat de standpunten van de verschillen de regeringen zijn ten aanzien van de belangrijke kwesties. Vastge steld moet worden welke onderwer pen aan de topconferentie zullen moeten worden voorgelegd. Als de ministers van Buitenlandse Zaken menen dat het voorbereidende werk voltooid is, kunnen zij datum en plaats van de topconferentie vast stellen en besluiten welke landen er aan zullen deelnemen. In Brits» kringen verklaarde men maandag, dat het westen dus dui delijk een topconferentie, laat af hangen van een bevredigende voor bereiding, eerst op diplomatiek ni veau en daarna door een conferen tie van ministers van Buitenlandse Zaken. Men geloofde, dat als de Sowjet-Unie met de voorstellen in stemt, de onderhandelingen kunnen beginnen tussen Russische verte genwoordigers en de diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten in Mos kou. Aan de ministersconferentie en de topconferentie zouden meer landen kunnen deelnemen aldus de Britse zegslieden. Zij legden er evenwel de nadruk op, dat Enge land het aantal deelnemers aan een conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken wil beperken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1