kiest de fflSzijde, kiest de ®Wnige RANG girmTy'mTrTyyYwmTTTirryTTrrmTimiT^xm-oT»TiwirmT»'iniTrirmTrYrTmTTrTn'yrm-aTmxy»-8-(!m rmrmrrmrm Financiën en Economie Britse en Nederlandse vorstenparen bezochten Delft en de Maasstad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag j» maart ma no mm Ingezonden mededeling ^ILUJUUJUJULIL».».UJLiUUUUUJUM^ü^^^JUJUUJUJUUUUjüUUUUL>-iUUL!LIUUL»JLtJL»JULit^^^AAJJl i a i 11 c i at p a Q o c o P o a a a o a a aa a o 8 on o t o og o# mb^hbbbbbkb RANG, een product van de Kingfabrieken r- COMMENTAAR OP DE VERKIEZINGEN AMSTERDAM, 27-3. Prof. mr. C. P. M. Romme heeft zijn gedachten over de uitslag van de Statenver kiezingen als volgt samengevat: „Vooropgesteld worde dat de verkiezingen voor de Provinciale Staten niet kunnen worden gelijk gesteld met die voor de Tweede Kamer. Toch zit er in de resulta ten daarvan een sterk vergelij kingselement. In de uitslag van de gisteren gehouden verkiezingen treffen twee dingen, ten eerste: het stabiele karakter van de levens beschouwelijke partijen. Ten twee de: de belangrijke overgang van de P.v.d.A.-kiezers naar de V.V.D. Het spreekt wel vanzelf, dat ik mij over dat eerste verheug", aldus prof. Romme. De heer H. J. Lankhorst, secre taris van de Pacifistisch Socialisti sche Partij, aanvoerder van de enige lijst - nl. in Noord Holland - waarmee deze partij voor het eerst aan de verkiezingen heeft deelge nomen, sprak als zijn oordeel uit: In het algemeen is deze verkie zingsuitslag een veroordeling van de regeringspolitiek. Van rechts door de winst van de V.V.D. als oppositiepartij, van links door winst van de P.S.P. voor zover die aan de verkiezingen meedeed. 's-GRAVENHAGE, 27-3. „Ge bleken is, dat de Nederlandse kie zers aan de ene kant stabiel zijn in hun keuze, en dat geldt wel zeer in het bijzonder voor de eigen groepering, maar dat aan de ande re kant kleine verschuivingen toch voorkomen", aldus de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Christe lijk Historische Unie, in zijn com mentaar op de verkiezingsuitslag. De heer Tilanus zeide, dat de Chris telijk Historischen in het algemeen niet ontevreden mogen zijn over de uitslag. Mr. W. R. van der Sluis, secreta ris van de Anti Revolutionaire Par tij, heeft desgevraagd medegedeeld, dat de verkiezingsuitslag de Anti- Revolutionalren reden geeft tot een zekere dankbaarheid en geen reden tot juichen. De teruggang van de Anti Revolutionaire Partij schijnt tot staan te komen, hetgeen op een kentering ten goede kan wijzen. De heer van der Sluis was van mening dat de Protestants- Christelijke partijen zich goed ge handhaafd hebben. Als men daar bij de resultaten van de Katholieke Volkspartij voegt, mag gezegd wor den, dat de christelijk politieke partijen in haar totaliteit een be vredigend resultaat mochten boe ken. Dat is een goede telegrafist ■s-GRAVENHAGE, 27-3. Wegens zijn bijzondere prestaties betoond bij de stranding van het m.s. „Tji- bantjet" Is op 24 maart 1958 aan telegrafist J. C. Papenhuyzen door de consul der Nederlanden te Mel bourne de zilveren De Ruyter-me- daille uitgereikt. Telegrafist Papenhuyzen slaagde er in, toen de „Tjibantjet" op 22 september 1957 nabij Hongkong was gestrand onder zeer moeilijke omstandigheden het telegrafisch contact met de wal te bewerkstel ligen. Dank zij zijn activiteit werd het hoofdkantoor van de Konink lijke Java-China Paketvaart Lijnen te Hongkong volledig op de hoogte gehouden van deze scheepsramp, waardoor het in staat was alle maatregelen te nemen, welke nood zakelijk waren. Het zg. noodverkeer werd door telegrafist Papenhuyzen afgewik keld terwijl het schip met enorme dreunen op de rotsen beukte en he vig slingerde, waardoor hij ver schillende malen van de been werd geslagen. Nadat het licht was uit gevallen, doordat de machinekamer volliep startte hij snel de noodom- vormer zodat hij toch de zender nog kon gebruiken. Ondertussen was het een chaos in de radiohut geworden, boekwer ken, stoelen en onderdelen lagen in het water, dat door de ramen en vanuit de gang door diverse scheu. ren naar binnen kwam. Op handen en voeten kruipend heeft hij ge tracht de radio-apparatuur in wer king te houden. Toen het schip eenmaal zover was gezonken dat het met een slag zij van 42 graden tegen de rotsen gedrukt lag, heeft hij de seinsleu- tel in de lucht vasthoudend met zijn linkerhand en met zijn rechter hand daarop seinen gevend, de be richtgeving voortgezet. Oostduitse stafchef ontslagen? BERLIJN, 27-3. In gewoonlijk welingelichte Berlijnse kringen verluidde, dat luitenant-generaal Vincent Müller, stafchef van het Oostduitse leger, van zijn functie is ontheven. Over het lot van de 64-jarige generaal, die zich in 1944 bij Minsk aan de Russen overgaf, daarna carrière in communistisch oost-Duitsland maakte, maar de laatste maanden niet meer in het openbaar was gezien, verschilden de berichten. Hij zou gearresteerd zijn of door politieke druk tot ont slag nemen gedwongen. Ingezonden mededeling Als 't vuur hoog opschiet in de keel - oplaaiend vanuit de maag Dat is geen kwaal die ge nog lan ger hoeft te dragen. Neem Rennies - die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaa kweg van die sner pend brandende pijn. Eisenhower: recessie dicht bU dieptepunt President Eisenhower heeft deze week op zijn persconferentie ge sproken over de recessie in de Ver enigde Staten. Hij deelde mede, dat hij niet zou overgaan tot een belas tingverlaging of enig ander pro gramma, dat mogelijk in de toe komst de Verenigde Staten ernstig zou treffen. De president zei, dat het diepte punt van de recessie zeker dichtbij was of mogelijk reeds werd bereikt. Naar zijn eigen mening heeft de recessie vermoedelijk op het ogen blik het ernstigste punt bereikt. VERDOVENDE MIDDELEN OVERSTROMEN EUROPA PARIJS (P D) - De Interpol heeft onlangs weer een goede slag geslagen. Berichten uit Londen, Brussel, Amsterdam, Parijs, Ham burg, Dusseldorf, München, uit de V.S. en van de UNO-gezondhelds- raad te Genêve, maakten melding van een toenemend gebruik van opium en andere verdovende mid delen, waaronder de zogenaamde en zo berucht geworden marihua- na-sigaretten. Er was een spoor ontdekt dat naar het oosten voerde, naar Bei roet, de hoofd- en havenstad van Libanon, een stad van circa 200.000 inwoners. In deze stad woonde de rijke koopman Sami Khoury, die reeds lang verdacht werd de hand te hebben in het smokkelen en verhandelen van en in verdovende middelen. Uit Aleppo en Damas cus kwamen steeds weer informa ties die Khoury als één der voor naamste topfiguren in deze smok kelhandel noemden. Op een goede dag passeerde hoog in de bergen aan de Syrisch-Liba- nese grens een opvallend gekleur de auto van het merk jaguar de grenspost. Bij een nauwkeurige controle door de grensbewaking kwam aan het licht, dat de jaguar talrijke geheime bergplaatsen bezta waarin circa 175 kg opium was verborgen. De autobestuurder, in het bezit van een Libanese pas op naam van Ruhi Assaf, werd voor een nader verhoor vastgehouden. Een uur later had deze man een volledige bekentenis afgelegd en kon hij worden ingesloten. Naar Europa en Amerika Enkele uren later werd te Bei roet de rijke koopman Sami Khou- DE INTERPOL SLAAT TOE (Van een correspondent) ry van zijn bed gelicht en gearre steerd, samen met het hoofd van de douane in die stad, de kapitein Edmond Azizi Van dat tijdstip af volgden ar restaties en verklaringen van de verdachten, doch ook van getuigen aan een lopende band; het was een niet meer te keren stroom. De au toriteiten leerden nu de biezonder- heden en de truc's, waardoor het mogelijk was om politie en douane te misleiden. De opium werd on der meer vanuit Turkije naar Bei roet gesmokkeld, veelal tussen planten, bloemen en eetwaren, voornamelijk vruchten en groen ten. Hoofdzakelijk met Franse zee schepen wordt de opium - na in Beiroet bewerkt te zijn - naar Europa en Amerika overgebracht en daar door tussenpersonen en agenten verkocht. Op de Franse koopvaardijsche pen „Saint Helena" en „Maréchal Joffre" werd een massa verdoven de middelen in beslag genomen, die voldoende was om de Europe se markt twee maanden lang van opium te voorzien. Ook in Nederland Ook in Amsterdam en in west- Duitsland waren verdovende mid- DE GEMEENTEUJKE HERINDELING OP SCHOUWEN-DUIVELAND De grenzen van Middenschouwen en Westerschouwen Het blad van de Zuidslavische communistische partij, „Borba". le vert scherpe kritiek op het besluit van de Westduitse Bondsdag om de Westduitse strijdkrachten uit te rusten met kernwapens en zegt o.m., dat „de Europese buurlanden van west-Duitsland en de slacht offers van het Duitse militarisme thans alle reden hebben om diep ongerust te zijn". Met ingang vöh I Januari 1960 worden de gemeente Duivendijke, uitgezonderd een gedeelte, dat naar de nieuwe gemeente Tergouwe overgaat, de gemeente Eikerzee, de gemeente Ellemeet, uitgezonderd een gedeelte, dat naar de nieuwe gemeente Westerschouwen over gaat, de gemeente Kerkwerve, uit gezonderd gedeelten die naar de gemeente Zierikzee en naar de nieuwe gemeente Tergouwe over gaan, met gedeelten van de ge meenten Brouwershaven, Noord- gouwe, Noordwelle en Zierikzee, samengevoegd tot een nieuwe ge meente. genaamd Midden-Schou wen. De grens van de nieuwe gemeen te Midden-Schouwen wordt in het noorden gevormd door de provin ciegrens, in het oosten door de in artikel 4 omschreven grens met de nieuwe gemeente Tergouwe, in het zuiden door de in artikel 3 om schreven nieuwe grens met de ge meente Zierikzee en de bestaande gemeentegrens tussen de gemeen ten Zierikzee en Kerkwerve. De grens met de nieuwe gemeente Westerschouwen wordt, beginnende in het zuiden gevormd door het verlengde van het midden van een sloot, lopende in noordoostelijke richting vanaf de Inlaagweg onge veer 120 m. oostelijk van de Hoos- jesweg, over ongeveer 420 m., de Inlaagweg kruisende over ongeveer 28 m. verder door het midden van deze sloot over ongeveer 706 m. en 't verlengde van voormeld midden over ongeveer 33 m., aldus de Pro vinciale weg kruisende, zijnde on geveer de oude gemeentegrens van Serooskerke (Sch.). De grens volgt over ongeveer 90 m. in oostelijke richting een lijn, die op 30 cm. aan de landzijde evenwijdig aan de noordelijke insteek van de noorde lijke bermsloot van de Provinciale weg loopt, volgt vervolgens de oos telijke insteek van de oostelijke bermsloot van de Prunjeweg en het verlengde daarvan over ongeveer 1433 m. Daarna volgt de grens de as van de aan te leggen zg. delings- dijk door het waterschap Schouwen over ongeveer 168 m. in westelijke richting om vervolgens het ver lengde en het midden van de sloot, welke in ongeveer noordelijke rich ting loopt over ongeveer 694 m. en daarna het verlengde van die sloot over ongeveer 368 m. te volgen. Vervolgens wordt de grens gevormd door de noordelijke Insteek van de noordelijke bermsloot van de Hoge- weg over ongeveer 49 m. In weste lijke richting, daarna door het mid den van een in ongeveer noordelij ke richting lopende sloot over on geveer 295 m. en het verlengde daarvan over ongeveer 20 m. aldus de hoofdwaterloop kruisende, ver volgens door de noordelijke Insteek van deze hoofdwaterloop over on geveer 647 m. in zuidwestelijke richting. De grens volgt het midden van de in ongeveer noordelijke richting lopende sloot over onge veer 1015 m. en het verlengde daar van over ongeveer 20 m., aldus de Weelweg kruisende en volgt daar na de noordelijke insteek van de noordelijke bermsloot van deze weg over ongeveer 32 m. in weste lijke richting, volgt het midden van een in ongeveer noordelijke rich ting lopende sloot over ongeveer 698 m. en het verlengde daarvan over ongeveer 20 m. aldus de Kuy- erdamsewëg kruisende en volgt vervolgens de noordelijke insteek van de noordelijke bermsloot van deze weg over ongeveer 281 m. in oostelijke richting. Daarna volgt de grens de oostelijke insteek van de oostelijke bermsloot van de Moer- mondsweg over ongeveer 1042 m. in noordwestelijke richting en de oostelijke insteek van de oostelijke bermsloot van de Helleweg over ongeveer 513 m. in ongeveer noor delijke richting. Vervolgens loopt de grens langs de zuidgrens van het perceel kadastraal bekend onder de gemeente Noordwelle, Sectie A no. 736 over 951 m. tot de snijding met de noodwestelijke insteek van de noordwestelijke bermsloot van de Nieuwe weg en volgt verder een lijn in zuiver noordelijke richting vanuit voormeld punt. De gemeente Wcstenschouwen Met ingang van 1 januari i960 worden de gemeente Burgh, de ge meente Haamstede, de gemeente Renesse, de gemeente Serooskerke (Sch.) en de gemeente Noordwelle, uitgezonderd een gedeelte, dat naar de nieuwe gemeente Midden- Schouwen overgaat, met een ge deelte van de gemeente Ellemeet, samengevoegd tot een nieuwe ge meente genaamd Westerschouwen. De grens van de nieuwe gemeen te Westerschouwen wordt in het noorden gevormd door de provin ciale grens; in het oosten door de in artikel 5 omschreven grens van de nieuwe gemeente Midden- Schouwen met de nieuwe gemeente Westerschouwen, in het zuiden dqor de bestaande grens met de gemeente Haamstede en in het wes ten door de rijksgrens. Waar in deze wet wordt gespro ken van overgaand of toegevoegd gebied wordt daaronder mede ver staan het gebied van een gemeen te, dat deel gaat uitmaken van een ingevolge deze wet nieuw te vor men gemeente. delen aangevoerd, veelal in de vorm van marihuana-slgaretten, die door Amerikaanse soldaten en Duitse zeelleden in de handel wer den gebracht. In Dusseldorf bij voorbeeld werden zeelieden, die In het bezit waren van een grote hoe veelheid verdovende middelen ter waarde van ongeveer 2500 DM per kg, door de politie aangehouden. Uit Calcutta komt thans ook het zogenaamde gele gif. Dit gevaar lijke goedje wordt getrokken van de wortel van de caballplant; voor heen vervaardigde men daarvan smeerolie en zeep en nu vervaar digt men hiervan in Calcutta en In Bombay, na 'n bepaalde bewerking een verdovend middel, dat panti- non genoemd wordt. Het gebruik van dit gif heeft een vreselijke uitwerking on de hersenen en het zenuwgestel van de gebruiker, ter wijl voorts min of meer ernstige verlammingen kunnen optreden. Een verbeten strijd tegen de verdovende middelen, die in het belang Is van het gehele volk, is daarom geboden. Nog steeds zijn de koningen der verdovende mid delen niet verslagen. Eerst goud, dan opium De Interpol is tot de conclusie gekomen, dat b.v. de gouddiefstal len in Parijs en Genêve, gepleegd in maart 1956, zijn voorbereid en begaan door goed-georganiseerde gangsterorganisaties, die dit goud nodig hadden voor de betaling en het aanschaffen van verdovende middelen. Vluchteling Lioe Een voormalige Chinese krijgsgevangene, de thans 47-jarige Lioe Lien Jen, ont snapte in 1945 uit een krijgs gevangetienkamp in een der noordelijke Japanse eilanden Hij vluchtte de bergen in en hield zich dertien jaar schuil. Jagers troffen hem aan en deelden hem mee, dat de oorlog nog in hetzelfde jaar, waarin hij was gevlucht, een einde had gekregen. Lioe kwam woensdag in Tokio aan, op weg naar communis tisch China. Hij verklaarde tegenover verslaggevers van mening te zijn dat de Japan se regering hem schadeloos moet stellen voor de ontbe ringen en het geestelijk lij den van de dertien jaar, die hij als een eenzame vluchte ling in de bergen heeft door gebracht. GENEV, 27 maart. De V.N.-com- missie voor de status van de vrouw heeft donderdag een resolutie aan genomen. waarin gevraagd wordt om een internationale conventie, die meisjes beneden de 16 jaar ver biedt te trouwen. De stemverhou ding was 15 voor, geen tegen en drie onthoudingen (de Ver. Staten), België en Canada). Ingezonden mededeling Voor 1001 plakwerkjes WHËk Seêdotape Wee,band P SeéétCipe Weelband i bij uw kantoorboekhandelaar Een overdrukke laatste dag Schitterend vuurwerk besloot imposant staatsiebezoek Op de derde dag van het Britse staatsiebezoek zijn de Engelse hoge gasten ontvangen te Delft, waar het waterloopkundig laboratorium werd bezocht Ook Delft had zich feestelijk opgemaakt om het Engelse Vorstenpaar te ontvangen en ook hier was de publieke belangstelling zeer groot. Behalve koningin Elizabeth en koningin Juliana en de prin sessen Beatrix en Irene maakten prins Philip en prins Bernhard de trip naar Delft mee. In het laboratorium gaf prof. Ir. J. Th. Thgsse een korte toelichting vooraf, waarna de loodsen werden bezocht waarin Deltaplan en Europoort in miniatuur zjjn uitgevoerd. Koningin Elisa beth, koningin Juliana, prinses Beatrix en prinses Irene vertrokken na afloop van het bezoek voor een korte rtftoer door de stad, terwijl de beide prinsen zich begaven naar het gebouw voor Werktuig- en scheepsbouwkunde in de nieuwe technische hogeschool wijk. VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Zaterdagmiddagcompetitie Uitgesteld is de voor zaterdag 29 maart a.s. vastgestelde wedstrijd: Bruse Boys I-Duiveland I. Rotterdam was de tweede stad, die gisteren op het programma stond. De Maasstad had zich fees telijk opgemaakt om de hoge be zoekers op waardige wijze te ont vangen. Vele etalages van winkels waren speciaal ingericht en rams en schepen waren fleurig gepavoi- seerd. Het kernpunt van de ver siering had men geconcentreerd in en om het stadhuis. Bij aankomst van de hoge gasten bood een vier tal kinderen bloemen aan, waar op het stadhuis werd betreden. Hier werd de Britse vorstin en haar gemaal voorgesteld aan en kele wethouders, waarna burge meester mr. van Walsum de vor stelijke personen naar zijn kamer begeleidde. Later arriveerden ook prins Philip en prins Bernhard. Een gezelschap van 130 personen gebruikte het noenmaal in de fraai versierde Burgerzaal, maar eerst verscheen het vorstelijk gezelschap op het balkon van het stadhuis. Het enthousiasme van de buiten verzamelde menigte was zeer groot. In het stadhuis werd het „gouden boek" getekend en burge meester van Walsum overhandig de enkele geschenken voor prins Charles en prinses Anne. Na dit bezoek volgae een rijtoer door de herbouwde binnenstad. In het z.g. Bouwcentrum vond een ontvangst plaats. Hier werden de koninklijke bezoekers geconfronteerd met het vraagstuk van de snel groeiende bevolking. Een rondwandeling werd gemaakt, tijdens welke bleek hoe groot koningin Elisabeth's in teresse is voor de wederopbouw. Verder werd nog een bezoek ge bracht aan het Engelse zeemans huis aan de Pieter de Hoochweg. Enkele zeelieden, afkomstig van Britse schepen en het gemenebest werden voorgesteld. Schitterend vuurwerk De tocht eindigde op de Parkka de, waar een erewacht stond opge steld van de mariniers met vaan del en vaandelwacht. Aan de Park kade lag het koninklijke jacht „Brittannia" gemeerd. Nadat de marinierskapel het Engelse volks lied had gespeeld, betrad het En gelse Vorstenpaar de „Brittannia". Ook 's avonds was het druk in de omgeving van de Parkkade, waar koningin Juliana, prins Bern hard en de prinsessen Beatrix en Irene, omstreeks tien minuten over acht weer waren teruggekeerd om zich vervolgens aan boord van het Britse koninklijke jacht „Brittan nia" te begeven. Zij namen deel aan het door het Britse vorstenpaar aangeboden gala-diner. Om tien uur waren de vorstelijke gasten getuige van het vuurwerk, dat de gemeente Rotterdam had aangeboden en dat aan de overzijde van de Nieuwe Maas op het Chra- loise hoofd werd ontstoken. Onge twijfeld hebben ook de hoge bezoe kers genoten van de wervelende kometen, luchtslangen, tourbillons, brillantbommen, bengaals vuur, Schoolvoetbal 1958 District Schouwen-Duiveland K.N.V.B. Programma van de schoolvoetbal- wedstrijden, te houden op dinsdag 8 en woensdag 9 april. Indeling. Afd. A: poule 1: OLS Zierikzee, OLS Renesse 1, Chr. Lag. Sch. Zierikzee, OLS Dreischor. Poule 2: OLS Haamstede, OLS Renesse 2, Beatrix school Zierikzee, OLS Zonnemaire. Poule 3: Brugklasse Zierikzee, OLS Burgh, RK Lag. School Zie rikzee, Chr. Lag. School Haamstede. Afd. B: Poule 1: openb. ULO 3, Lyceum 2, LTS 4, LTS 5. Poule 2: openb. ULO 4, chr. ULO 2, LTS 3, LTS 6. Afd. C: Poule 1: openb. ULO 1, chr. ULO 1, LTS 2. Poule 2: openb. ULO 2, Lyceum 1, LTS 1. fantasiebommen, die gekleurde sterren uitwierpen, de „zilvermeeu wen", het luchtruim doorklievend, met als klap op de vele vuurpij len een lianenfront met magnesi umslangen, die grote figuren in de lucht aftekenden en een finale met vlaggen en figuurstukken, over speeld door een regen van boeket ten en sterren. Kwart voor elf was het geworden en toen verlieten onze koningin en prins en hun oudste dochters de „Brittannia", die zich daarna lang zaam van de kant losmaakte en om elf uur in de richting van Hoek van Holland begon op te stomen. Toen Hoek van Holland was ge passeerd begeleidden de Nederland se eskorteschepen, die daar met hel Engelse eskorte reeds lagen te wachten, de „Brittannia" tot bui ten de territoriale wateren. Het officiële bezoek van koningin Elizabeth en prins Philip aan ons land, dat drie dagen had geduurd, behoorde hiermede tot het ver leden HET CIRCUIT VAN SCHOUWEN EN DUIVELAND vindt Iedere dag plaats in onze drukkerij, waar wij wedijveren het drukwerk zo snel mogelijk te kunnen afleveren ZIERIKZEE TELEFOON 32

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5