Nikita Chroesjtsjef alleenheerser van het Kremlin Radio-Padang meldt hevige gevechten DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 28 MAART 1958 No. 183S4 114e jaargang ^FKIKZEFSTHEMIEUMBODE Opperste Sowjet stelt premier Boelganin terzijde Sinds gisteren heeft het Kremlin weer een alleenheerser: Nikita Chroesjtsjef. Hjj heeft met instemming van de Opperste Sowjet premier Boelganin ter zijde gesteld en verenigt nu dezelfde hoge ambten als destijds Stalin, nl. dat van secretaris-generaal van de communistische partij en van minister-president. Maarschalk Boelganin, sinds fe bruari 1955 premier van de Sow- jet-Unie, heeft zich de reputatie verworven van de vruchtbaarste briefschrijver onder de staatslieden van de wereld. De 62-jarige pre mier met het geitensikje en zijn in nemende manieren is de man ge weest, die een nieuwe diplomatieke techniek heeft geïntroduceerd, nl. de techniek van „de persoonlijke brieven aan premiers van andere landen". Tijdens zijn ambtstermijn schreef hij meer dan 100 van der gelijke brieven. Met Chroesjtsjef bezocht hij Groot-Brittannië, India, Birma, Afghanistan en Finland. Sinds 1946, toen hij kandidaat lid werd van Stalins politiek bu reau, maakte hij deel uit van de Russische topleiding. Boelganin werd in 1917 lid van de Russische communistische partij. Van 1922 tot 1927 was hij in de economische sec tor werkzaam. Daarna werd hij di recteur van de fabriek voor elek trische apparaten in Moskou. Van 1931 tot 1937 was Boelganin burge meester van Moskou. Hoewel hij maarschalk van het Russische leger is, heeft Boelganin nooit een leger te velde gecomman deerd. Zijn taak was in de eerste Eisenhower over handelspolitiek WASHINGTON, 27-3. „Wij kun- nen geen veiligheid vinden in een economisch isolationisme", aldus heeft president Eisenhower donder dagavond verklaard op een diner tot besluit van een nationale con ferentie over internationale han delspolitiek. Hij sprak de wens uit, dat het Congres zal instemmen met zijn voorstel om de wet op de handels overeenkomsten op basis van we derkerigheid voor vijf jaar te ver lengen. Dit program is goed voor de Verenigde Staten en voor de an dere vrije landen, aldus de presi dent. „Iedereen moet zich reken schap geven van het dodelijke ge vaar dat ons zal bedreigen indien Amerika en de vrije wereld geen voldoende economische defensie te genover de communistische binnen dringing hebben". plaats een politieke. Hij had de lei ding over de politieke commissa rissen bij de strijdkrachten. Hij had vele jaren zitting in de Opperste Sowjet als afgevaardigde van een Moskous kiesdistrict. Hier aan kwam in het begin van deze maand een einde toen bekend werd gemaakt dat hij kandidaat was ge steld voor het ver van Moskou ge legen kiesdistrict Maikop (Kauka- sus). Dit scheen westelijke waarne mers een teken te zijn dat zijn ster wel eens kon dalen. De vervanging van Boelganin be tekent het einde van het duo „B. en C." (Boelganin en Chroesjtsjef), die door redevoeringen en specta culaire reizen drie jaar lang de nieuwe Russische „benadering" van het vraagstuk van de „coëxi stentie" en het sedert de dood van Stalin in praktijk gebrachte prin cipe van het collectieve leiderschap geïllustreerd. Deze periode van collectief lei derschap, op 6 maart 1953 begon nen, is nu voorbij. Door de functies van premier en partijsecretaris aan één persoon te geven, is men in de Sow jet-Unie teruggekeerd tot de beproefde methode van machtscon centratie. In bepaalde kringen is men van mening dat de Russen deze machts concentratie toegestaan hebben op dat Chroesjtsjef op een eventuele topconferentie, waarvan Chroesj tsjef een vurig voorstander is, met een zo groot mogelijk gezag de Sowjet-Unie kan vertegenwoordi gen. ZUIDSUVISCH PUN VOOR NEUTRALE „VREDESZONE" VAN ZEVEN UNDEN Gebied zonder kernwapens en raketbases BELGRADO, 27-3. Donderdag is te Belgrado van gewoonlijk be trouwbare zijde vernomen, dat Zuidslavische diplomaten bezig zijn met ambtgenoten van naburige lan den te overleggen over het instel len van een „vredeszone" van ze ven landen, waarin zich geen kern wapens zouden mogen bevinden en geen raketbases zouden mogen aan gelegd worden. De zeven staten - Zuid-Slavië, Italië, Griekenland, Bulgarije, Al banië, Hongarije en Roemenië - zouden vrijwillig deze verplichting op zich moeten nemen. Oostenrijk zou buiten de voorgestelde „vredes zone" vallen, omdat het zich tot een permanente neutraliteit heeft ver plicht. Kustvaarder in moeilijkheden DEN HAAG, 28-3. Het 500 ton metende Nederlandse schip „Hoo- gezand" heeft vanmorgen vroeg ge seind, voor de monding van de ri vier de Gironde rond te drijven doordat het stuurgerei is gebroken. De „Hoogezand" verkeert overigens niet direkt in gevaar. Het schip was onderweg van Bordeaux naar Tripoli. Zuidslavische functionarissen leg gen er in partikuliere gesprekken de nadruk op, dat het plan niet is bedoeld als tegenwicht tegen het door de Sowjet-Unie gesteunde Poolse voorstel om in midden-Eu ropa een gebied in het leven te roe pen, waarin geen kernwapens zou den mogen worden opgeslagen e*r dat oost- en west-Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije zou moeten omvatten. Donderdagochtend heeft het koninklijke gezelschap een bezoek gebracht aan het waterloopkundig laboratorium te Delft. Vanaf de platforms boven het water bekeken de koninklijke gasten het model van de „Europoort" Kransen gelegd namens Engelse vorstenpaar GROESEEEK, 27-3. Hedenmid- dag hebben de Engelse en de Ca nadese attaché's in Nederland na mens het Engelse vorstenpaar twee kransen gelegd op het militaire kerkhof te Groesbeek. Bij deze plechtigheid waren aan wezig de Commisaris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers. Er werd bij de kranslegging niet gesproken. Een erewacht werd op het kerk hof gevormd door een afdeling van de Koninklijke Luchtmacht uit Nij megen. Tijdens de plechtigheid, die eveneens werd bijgewoond door burgemeester Jhr. R. M. J. Groten huis namens het gemeentebestuur van Groesbeek en door de afdeling Groesbeek van het Nederlandse Oorlogsgravencomité, werden ge geven door trompetters van de luchtmacht. Amerikaans maanonder- zoek met raketten WASHINGTON, 27-3. President Eisenhower heeft zjjn goedkeuring gehecht aan plannen om kleine, on bemande raketten naar de maan af te schieten. Zjjn perschef, Hagerty, deelde donderdag in Washington mede, dat verschillende mogelijk heden geprobeerd zullen worden, zoals het afschieten van een raket naar de maan, een raketvlucht om de maan heen en pogingen om een onbemande raket op de maan te laten landen. Het ministerie van Defensie maakte donderdag bekend, dat vijf pogingen zullen worden gedaan om onbemande raketten in de richting van de maan af te vuren. Hagerty zei, dat reeds enige tijd aan de voorbereiding van deze proeven wordt gewerkt. Aangezien waarschijnlijk talrijke raketproe ven nodig zullen zijn, ligt het niet in de bedoeling dat een tijdschema wordt gegeven. De bedoeling van het program is het vaststellen van de mogelijkheden om de wereld ruimte in de buurt van de maan te verkennen en nuttige bijzonder heden over de maan te weten te komen. De maanproeven zijn een aanvulling van het bestaande sa tellietprogram. In Zuid-Bohemen zijn donder dag drie-Tsjechoslowaken ter dood veroordeeld wegens tegen de staat gerichte activiteit. Zeven beklaag den kregen gevangenisstraffen va riërend tot 25 Jaar. H.M. Koningin Elizabeth en H.M. Koningin Juliana hebben op de laatste dag van het Britse bezoek een flatwoning in Overschie bezocht. - We zien de hoge gasten hier met hun gastvrouw mevrouw Dodemont. Wraak is honig in de mond, 1 maar vergif in de^ziel. Nieuw Europees dorp 's-GRAVENHAGE, 27-3. Zondag 30 maart wordt te St. Agatha-Ber- chem (bij Brussel) de eerste steen gelegd van een nieuw Europees dorp. Dergelijke Europese dorpen, bestemd voor de huisvesting van verplaatste personen uit oost-Euro pa, zijn reeds door de organisatie voor „Hulp aan verplaatste perso nen" opgericht te Aken, Bregenz en Augsburg. De eerste steen van dit nieuwe dorp, dat naar Fridtjof Nansen wordt genoemd, zal door graaf Benvenuti, secretaris-gene raal van de Raad van Europa, wor den gelegd, VALSE GULDENS IN OMLOOP DEN HELDER, 27-3. Bij een groot warenhuis in Den Helder is vanmiddag met valse guldens be taald. De munt draagt het Jaartal 1955, is vrij goed nagemaakt, doch vertoont toch wel opvallende ver schillen. Het randschrift „God zij met ons" ontbreekt, de woorden Nederland en Juliana, koningin dei- Nederlanden benevens het wapen zijn dieper ingeslagen. De kleur heeft een blauwe waas en de munt voelt glad aan. De politie is van de uitgifte op de hoogte gesteld. Opstandelingen voorbereid voor gnerillastrijd SINGAPORE, 27-3. - Radio-Pa- dang heeft donderdagavond meege deeld, dat hevige gevechten rond Lubuk Djambi, 200 km ten zuid oosten van Bukit Tinggi, gaande zijn. De regeringstroepen, afkom stig uit Taluk, hebben tenminste honderd doden verloren tijdens vier dagen vechten, aldus de radio. Een woordvoerder van de op standelingenregering te Singapore heeft donderdagavond verklaard, dat de opstandelingentroepen zich in de bergen zouden terugtrekken om hun strijd voort te zetten, in dien de regeringstroepen vorderin gen zouden blijven maken in de richting van Bukit Tinggi of indien parachutisten zouden worden neer gelaten in het gebied. Hij zei dat de opstandelingen geheel voorbe reid waren voor een guerillastrijd die hen de tijd zou geven zich te versterken en hun positie te con solideren, zonder vrees voor de In donesische luchtmacht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De stichting Neder landse Textiel jaarbeurs, die dit jaar groter in omvang en presen tatie is geweest dan ooit tevoren, is meer dan tevreden over de be haalde zakelijke resultaten op de voorjaarsbeurs te Utrecht. 's-GRAVENHAGE. Een honderd tal Nederlanders uit Indonesië is donderdag per trein uit Genua naar Nederland vertrokken. Zij waren aan boord van het passagiersschip „Australia" naar Genua gekomen. IJMUIDEN. In Santpoort is het 10-jarig meisje H. Sala onder een achteruitrijdende zandauto geraakt en op slag gedood.-Het ongeluk ge beurde bij de bouwput voor het nieuwe verkeersplein ter hoogte van de Velsen-Haarlemse grens. De chauffeur keek nog achterom of er niemand achter zijn wagen was, maar het kind liep plotseling achter de auto om en raakte er onder. 's-GRAVENHAGE. De Belgische ambassadeur, de heer F. X. J. M. G. Baron Van der Straten Waillet, heeft in het Beneluxhuis alhier een expositie geopend over de Brus selse wereldtentoonstelling. De am bassadeur werd ingeleid door dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van het Haagse Benelux-comité. 's-GRAVENHAGE. Voordat ko ningin Elisabeth en prins Philip donderdagmorgen het Huis ten Bosch te s'-Gravenhage verlieten voor hun bezoek aan Delft en Rot terdam, ontvingen zij ten afscheid burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten van 's-Gravenhage. Konin gin Elizabeth zei geroerd te zijn door de hartelijke ontvangst in de residentie en bood voor de Haagse burgerij enkele platen, voorstel lende haar en haar gemaal, aan. De burgemeester kreeg eenzelfde plaat, gesigneerd en in lederen lijst. ATJEH Luitenant-kolonel Sjamaun Ga- haru, de commandant van Atjeh, heeft donderdag verklaard, dat hij „zijn eigen politiek" heeft inzake de opstand in midden-Sumatra. Hij wijdde hier niet over uit. Maar hij deed een beroep op de bevolking van Atjeh om zich niet te laten be- invloeden door de zaak-midden-Su- matra, omdat wij onze eigen nog onopgeloste problemen hebben. Hij verwees blijkbaar naar de vijf jaar oude opstand van de fanatieke „Da- rul Islam"-beweging in zijn eigen gebied. Vorige week zei de rebel- lenradio, dat Gaharu door officie ren, die onder zijn bevel stonden, Chroesjtsjef over een topconferentie ROME, 28-3. „Naar onze mening zou een topconferentie binnen twee maanden kunnen worden gehouden als de noodzakelijke omstandighe den voor een dergelijke conferen tie bestaan", aldus heeft de Russi sche leider Chroesjtsjef gezegd in een vraaggesprek met een corres pondent van het Romeinse blad „II Tempo". Maar naar de mening van de nieuwe premier van de Sowjet- Unie zal deze conferentie niet bin nen twee maanden gehouden wor den „omdat de leiders van de wes telijke landen en vooral die van de V.S. de conferentie willen uitstellen en mischien nog lange tijd". Maar hoewel volgens Chroesjt sjef de indruk bestaat, dat genoem de leiders een topconfèrentie zelfs niet willen, „eist de openbare me ning van alle landen, ook die van de V.S., deze bijeenkomst, die wer kelijk zeer nodig is". van zijn commando was ontheven. Deze mededeling bleek onjuist, toen Gaharu een dagorder voorlas voor radio-Kutaradja, de hoofdstad van Atjeh, waarin hij de goede diensten aanbood voor regeling van wat hij noemde de „Medan-affaire" - de aanval in Medan door opstan delingentroepen onder leiding van de ontslagen majoor Nainggolan. Op een bijeenkomst met voor aanstaanden uit Atjeh legde Ga haru donderdag een dramatische verklaring af, die waarnemers in Djakarta niet onmiddellijk volko men duidelijk was. Hij zei: „Ik wil Atjeh niet vernietigen, maar in dien het Gods wil is, kan ik er niets aan doen". Indien Atjeh het lot van vernietiging moet onder gaan, dan wenst hij dat „dit niet zou gebeuren terwijl het gebied nog in mijn handen is". „Ga je trouwen?" DELFT, 28-3. Met een witte anjer in het knoopsgat van de revers van hun jaquet fungeerden enige studenten als orde-commissarissen bij het bezoek, dat Prins Philip en Prins Bernhard vrijdag middag brachten aan het gebouw voor werktuig- en scheepsbouivkunde der tech nische hogeschool te Delft. Prins Philip stapte op een dezer orde-commissarissen toe, wees op de anjer en in formeerde: „Zo, ga je trou- iven?".De student vertel de, dat hij ter ere van het hoge bezoek met een anjer was getooid, waarna de Prins lachend zijn weg vervolgde. PROTO-TYPE AFSLUITDIJKEN DELTAPLAN Aanbesteding primaire dam Drie-eilandenplan MIDDELBURG, 27-3. Op 8 april zal op het bureau van de Rijks waterstaat te den Haag de aanleg van de primaire dam in het kader van het Drie-eilandenplan worden aanbesteed. Deze afsluitdam zal het eiland Walcheren met Noord-Beveland verbinden en hoewel het een as- faltdam wordt, streeft Rijkswater staat er naar deze zetdam, welke de duinen van Vrouwenpolder met de duinen van Kamperland zal ver binden, een zo goed mogelijk esthe tisch aanzien te geven. Daartoe heeft men ir. Roosenburg te Den Haag ingeschakeld als esthetisch adviseur. De grijszwarte asfaltdam zal aan het landschap worden aan gepast door het aanbrengen van een genuanceerde asfaltbekleding aan de buitenberm. Nader wordt nog onderzocht of de binnenberm dan met gras zal worden ingezaaid, 'dan wel ook met een asfaltlaag zal worden af gekleed. Een asfaltlaag aan de binnenzijde biedt meer be scherming bij eventuele overslag, terwijl men bovendien rekening moet houden met het feit dat gras aan de binnenzijde binnen zeer korte tijd volkomen door onder- zand zal zijn verdwenen. Deze primaire dijk kan worden beschouwd als proefdijk en als het prototype van de afsluitdijken, welke in Zeeland in het kader van de Drie Eilanden en Deltaplan zul len worden gelegd. De opbouw van deze dam wordt beproefd in het waterloopkundig laboratorium, zo dat over het gebruik van bepaalde materialen op dit moment nog niet veel met zekerheid valt te vermel den. Wel staat het vast dat mijn- steen en nylon in deze dijk zullen worden gebruikt. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 EINDE VAN HET DUO ,.B. en CV' Dit nummer bestaat uit 10 pagina's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1