Ook in Zierikzee leefden voorzaten van het Engelse Huis Windsor AMSTLEVEN levensverzekering C2fC2? PUROL Bij het Brits Vorstelijk bezoek Afstamming van leden uit vroegere Zierikzeese burgemeester (Van een bijzondere medewerker) Bij het staatsiebezoek dat Eliza beth II, bij de gratie Gods Konin gin van het Verenigd Koninkrijk van Groot Brittannië en Noord- Ierland en van haar andere Rijks delen, hoofd van het Britse Geme nebest, Verdedigster van het Ge loof, brengt aan het Nederlandse Hof, gaat de belangstelling uit naar de familiebetrekkingen der beide Koninginnen. Sinds 1734, toen de Stadhouder van Friesland, Prins Willem IV, in Londen de Engelse koningsdochter Anna huwde, bestaat er een fami lieband tussen het Huis van Oranje Nassau en dat van Hannover, waar Elisabeth II uit stamt. Deze fami lieverbintenis is evenwel reeds meer dan twee eeuwen geleden ge sloten, zodat, uitsluitend van dit gezichtspunt, de verwantschap tus sen Koningin Juliana en haar gast nauwelijks iets betekent. Langs diverse andere lijnen even wel zijn er familiebetrekkingen tussen de Koningin der Nederlan den en Elisabeth Windsor, zoals de familienaam der Engelse Konink lijke familie in de eerste wereld oorlog veranderd werd, om de Duitse afkomst te doen vergeten. Verder heeft ieder mens een on eindig aantal voorouders, van wie we meestal bitter weinig af weten. Ieder die zich met de afstamming van families bezig houdt, weet dat zich daarin een zeer grote variatie op de maatschappelijke ladder kan voordoen. De huidige Engelse Koningin stamt af van de aanzienlijkste Ne derlandse adellijke geslachten, als Wassenaer, Polanen, Brederode, It- tersum, Mulert enz. Gedeeltelijk loopt deze Nederlandse afstamming over haar moeder, Koningin-wedu we Elisabeth, geboren Lady Bowes Lyon, dochter van de zeer aanzien lijke Schotse graaf van Strathmore, die gehuwd was met een Lady Ca vendish Bentinck, afstammelinge van het oude oeradellijke Over- ijselse geslacht Bentinck, dat ver maagschapt is met vele Europese vorstenhuizen. En de Bentincks stammen weer af van Betta van Ingen, een tegen het jaar 1500 ge boren dochter van een burgerlijke Kampense regeringsfamilie. Merkwaardig voor ons Zeeuwen is evenwel dat twee neven der En gelse Koningin, de prinsen William en Richard, zonen van haar oom de Hertog van Gloucester, door hun moeder, een Lady Montagu-Dou- glas-Scott, afstammen van Jan An- thonisse de Jonge, heer van Haam stede, Oosterland en Sir Jansland, die in 1617 als oud-burgemeester van Zierikzee stierf. Deze stamvader van een Zierik- zees regentengeslacht, dat zich tot in onze dagen wijd vertakte in de Nederlandse adel en aan ons Ko^- ningshuis en land zeer bekwame dienaren opleverde, was in 1546 in Zierikzee geboren, werd er een zeer rijk lakenkoper en raad in de vroedschap, schepen en burge meester der hoofdstad van Zee land Be-oostenschelde. Uit zijn eerste huwelijk met de in Brouwershaven geboren Corne lia Boense stamde een dochter, Quirina de Jonge, die met een bur gemeester Pieterson ,van Zierikzee Nu al ornamenten ver wijderen van motorvoertuigen 's-GRAVENHAGE, 25-3. De A.N. W.B. heeft er in een brochure aan zijn leden, en zijn „bedrijfsleden" in het bijzonder op aangedrongen reeds nu alle gevaarlijke ornamen ten van auto's, motorfietsen, scoo ters en bromfietsen te verwijderen. Naar aanleiding van een desbe treffend voorstel van de A.N.W.B. heeft de minister van Verkeer en Waterstaat onlangs meegedeeld dat vanaf 1 januari 1959 voertuigen niet meer voorzien mogen zijn van scherpe, uitstekende delen, die bij een aanrijding onnodig fatale ver wondingen kunnen veroorzaken. Dit voorschrift zal in één van de komende wijzigingen van het we genverkeersreglement worden op genomen. In Zwitserland bestaan reeds analoge bepalingen. Dodelijke ongelukken op de weg UTRECHT, 24-3. Vanavond om acht uur is in de Edisonstraat in de wijk Zuilen te Utrecht eentwee en een half jarig meisje van de fa milie Houtveen onder een vracht auto gekomen die in die straat ge parkeerd had gestaan. Het kind was onmiddellijk dood. Dit is het eerste dodelijke ongeval van dit jaar in Utrecht. Kardinaal Roncalli van Venetië heeft maandagochtend de plechtig heid tot wijding van de naar paus I'i us de Tiende genoemde onder grondse basiliek te Lourdes, ge leid. De kerk kan 20.000 mensen bevatten. huwde. Hun zoon, mr. Anthonie Pieterson klom op tot burgemeester van 's-Gravenhage. Diens dochter Geertruid Pieterson huwde in 1673 Adam van der Duyn, heer van 's-Gravenmoer, opperjagermeester van de Prins van Oranje. Hun dochter huwde een Gelders edel man, Arnold Joost van Keppel, die door Prins Willem III, nadat deze Koning van Engeland was gewor den, verheven werd tot graaf van Albemarle. Deze stam van Keppel plantte zich voort in de hoogste Schotse adel en in de tegenwoor dige leden van het Engelse Ko ningshuis. Daar Geertruid Pieterson stamde uit het Zierikzeese geslacht Boeye kan ook de familie Schuurbeque Boeye zich beroemen op verwant schap met het Huis Windsor, even als het uit Middelburg stammende geslacht Huyssen van Kattendijke, terwijl door Betta van Ingen zeer vele Nederlandse burgerlijke fami lies verwant zijn aan de Britse Monarchie. Nadat de Britse ko ninklijke familie het Nederlandse Koningshuis bij de uitwijking in 1940 zo gastvx-ij ontvangen had, roept ook Zierikzee het welkom toe aan Elisabeth II in Nederland, van uit de stad waar voorzaten van het Huis Windsor hebben geleefd. J. STEUR Weiluwe procedeert tegen twee tabaksinaatscliappijen NEW ORLEANS. 24-3. - Do fe- derale rechtbank in New Orleans zal vandaag de zaak behandelen van de weduwe Victoria St. Pierre Lartique, die de fabrikanten van „Chesterfield" en „Camel" sigaret ten heeft aangesproken vóór 700.000 dollar schadevergoeding, omdat haar man wegens het roken van die sigaretten aan longkanker zou zijn overleden. De verdediging stelt, dat de echt genoot van eiseres niet zorgvuldig genoeg is geweest en dat hij wist dat hij risico liep. Het is voor het eerst dat een dergelijke zaak voor de rechter komt. STEENWIJK, 24-3. Hedenavond omstreeks kwart over zeven is op de Meppelerweg te Steenwijk een busje met werklieden van de firma Logtmeier, door nog onbekende oorzaak in volle vaart tegen een boom gereden. Daarbij werd de 17- jarige W. Bolens uit Eesveen op slag gedood. Ingezonden mededeling Mau kwam zijn gestolen auto tegen ROTTERDAM, 24-3. Tot zijn grote verbazing kivam een autobusondernemer uit Rot terdam zaterdagmiddag op de Hoofdweg te Rotterdam zijn die morgen gestolen auto tegen. Achter het stuur zat een man, naast hem een meisje. De autobusonderne mer, die in een van zijn bus sen reed, kon niet tijdig ge noeg draaien om een ach tervolging te beginnen. Hij waarschuwde de rijkspolitie en met een radiowagen kon zijn auto aangehouden wor den. De bestuurder bleek de 33-jarige schilder A. C. van der G. te zijn, die beweerde, dat hij de wagen op de Kruiskade had aangetroffen met een kaartje waarop stond: Deze auto is voor de eerlijke vinder. Met een 15- jarig vriendinnetje was hij uit rijden gegaan. De schil der is gearresteerd. Nederland telde (in '55) 1792 miljonairs 's-GRAVENHAGE, 24 maart. Het C.B.S. stelt momenteel een stati stiek samen van de verdeling van de fiscale inkomens in 1954 en van de vermogens naar de stand op 1 januari 1955 van natuurlijke per sonen, waaruit o.m. blijkt, dat het aantal miljonairs steeg van 941 in 1951 tot 1026 in 1953, tot 1211 in 1954 en tot 1792 in 1955. In 1955 bezaten laatstbedoelde belasting plichtigen - 0,4 procent van het totale aantal - 12,6 pet. van het vermogen en waren zij 18,7 procent van het totale -belastingbedrag verschuldigd. Als eei'ste uitkomsten zijn in de februari-aflevering van de maand- statistiek van het financiewezen 1958 cijfers gepubliceerd betref fende de inkomens- en vermo gensverdeling voor Nederland. Toch een oplossing voor bemanning Grieks schip te Rotterdam ROTTERDAM, 24-3. Tussen de advocaten, die respectievelijk op komen voor de lading, voor het schip en voor de eigenaar zijn be sprekingen aan de gang met de ge zagvoerder van de „Panormitis", kapitein Cpnstantino Condylis, en de eerste stuurman, die als ge machtigde voor de bemanning op treedt. Men wil trachten althans voor de equipage tot een voorlopige oplossing te komen. Reeds is door bemiddeling van de Rotterdamse rivierpolitie zorg ge dragen, dat de door de inbeslagne ming niet bereikbare mondvoor raad ter beschikking is gekomen, zodat er nu voldoende voedsel is. Voorts worden van Nederlandse zijde pogingen in het werk gesteld om de bemanning aan enig voor schot op de gage te helpen. Inmiddels heeft de bemanning van de „Panormitis" toch toegela ten, dat het schip van de Rijnhaven naar de Waalhaven werd gesleept, om de voor China bestemde lading kunstmest te lossen. Personeel van de classificeerfirma J. W. Junius en Zoon N.V. is aan boord kunnen komen, heeft ongehinderd het an ker kunnen ophalen en daarna de verbinding met de sleepboten tot stand kunnen brengen. Inmiddels heeft het schip ligplaats gekregen in de Waalhaven, waar de lading wordt overgeslagen in een Chinees schip, dat onder Engelse vlag vaart. Radio-Padang heeft gemeld, dat, naar men meende, een sterke een heid regeringstroepen was geland in Bagan Siapiapi aan de oostkust van Sumatra, die oprukte naar het binnenland. Aandacht gevestigd op Volksonderwijs op ouderavond o.l.-school Jeugd uit de laagste klassen weerde zich Tijdens de gis'eravond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw ge houden ouderavond van de open bare lagere school heeft de voor zitter van de afdeling Zierikzee van Volksonderwijs, de heer J. L. Legemaate, een klemmend beroep op de ouders gedaan op de bres te staan voor de grote noden van het onderwijs. Spr. wees hiertoe op de weg zich aan te sluiten bij Volksonderwijs. De voorzitter bracht naar voren dat deze vereniging sinds 1917 haar bestaansx-echt ten volle heeft be wezen en dikwijls met resultaten de belangen van het onderwijs bij de minister heeft bepleit. Het le dental is voor Nedeidand echter nog te klein om werkelijk effectvol te werk te kunnen gaan. Met klem deed de heer Legemaate nog maals een beroep op de ouders zich bij de afdeling Zierikzee aan te sluiten omdat, aldus spr., „de nood bij het onderwijs u allen betreft". Op deze avond, die zeer druk be zocht was, heeft de jeugd uit de laagste klassen een zeer gevarieerd programma ten tonele gevoerd be staande uit schetsjes, voordrachten en samenspraken. De volle zaal ge noot volop van de vlotte prestaties van de kinderen die zich spontaan en zonder haperen^ van hun taak kweten. Bijzonder leuk was het le vende alphabet door de klassen 2 en 3. Elke leerling wex*d hierin op karakteristieke wijze op rijm aan de zaal voorgesteld Ook de samen spraak' met als onderwerp 't gx-aag gewilde „1 april" vond veel bijval, terwijl de le klas zeer charmeerde SIRJANSLAND Uitvoering Korfbalvereniging D.E.S. Vrijdag en zaterdag gaf dc koi'f- balvereniging D.E.S. de traditione- le voorjaarsuitvoering, waarvoor goede belangstelling bestond. De voorzitter de heer A. Heule ver welkomde in zijn openingswoord inzonderheid burgemeester Lau- rense en wethouder Stoutjesdijk. Wei-den op vorige uitvoeringen doorgaans blijspelen voor het voet licht gebracht, ditmaal was de keus gevallen op een ernstig stuk. Het was het toneelspel in drie be drijven: „Gelukkige mensen" van M. Schroder. Al spoedig bleek dat het toneelgroepje uit dc vereniging met dit stuk i-aad wist. Het ver dienstelijke spel werd dan ook met aandacht gevolgd en de verschil- lende rollen bleken in goede han den, zodat de moraal van het stuk duidelijk sprak, n.l. de noodzaak in gezins- en huwelijksleven reke ning te houden met de gebrekken van anderen, waardoor mensen el kaar wedex-zijds tot steun kunnen zijn. Een overtuigend applaus bewees wel dat het stuk in de smaak was gevallen. De voorzitter dankte na afloop het publiek voor het aan dachtig gehoor en de spelers voor het gebrachte. Spr. meende dat door het keurig amateur-toneel het cultui-ele peil van het dorpsleven mede omhoog werd gebracht. Dc „Dixieland-band" zox-gde voor de muziek tijdens het bal, dat hierna volgde. NIJMEGEN, 24-3. Op de Dom mer van de Polderveldtsweg is vandaag het tweejax-ig zoontje van de heer C. Vliervoet, toen het plot seling de weg overstak, onder een achteruit rijdende auto gekomen. Hqt kind, dat ernstig aan het hoofd :d gewond, werd onmiddellijk ir het ziekenhuis gebracht, waar. het kort na aankomst is oveiieden. met het vex-haal van het jongetje dat naar de tandarts moest. „Slor dige Saartje", „De wereld is van hem" en vele andere schetsjes oogstten op deze geslaagde avond veel bijval. Heden (dinsdagavond) komen de hoogste klassen aan de beurt om hun kunnen te tonen. Ds. C. J. van Royen zal dan spreken over het onderwerp „Waarom de openbare school?" DREISCHOR Uitvoering Ned. Herv. Kerkkoor Vrijdagavond jl. hield het Neder lands Hervormd Kerkkoor alhier haar jaarlijkse uitvoei-ing in het .Doipshuis. Op deze avond werden de aanwezigen in de volle zaal har telijk welkom geheten door ds. G. H. Duyvendak, die hierna voorging met gebed. Het progx-amma voor deze avond bestond uit zang en toneelspel. Voor de pauze werd het vocaal gedeelte afgewerkt. Het koor bracht zeven goed ingestu deerde liederen op prachtige wijze ten gehore, t.w.: Van een meisje en een schipper; Mijn Beurzeke; Paas- lied; Avondvrede; Gezang 127; Ge zang 303 en Avondstemming. Hier- na volgde het toneelstuk in drie bedrijven „Leentje Martijn begint haar leven". Dit stuk speelde zich af op het boerenland. Aan de speel sters én spelers komt een woord van dank toe voor de wijze waax-- op zij dit spel hebben gebracht. Speciaal de hoofdrolspeelster me vrouw M. A. de Wit-van Klooster. De avond werd gesloten met het zingen van Gezang 283 en het'Wil helmus. De aanwezigen kunnen op een genoeglijke avond terugzien en het Kerkkoor op een zeer geslaag de uitvoering. HEERHUGOWAARD, 24-3. Van avond is de 65-jai'ige heer J. Bas uit Heerhugowaard, die toen hij met zijn bromfiets de Rustenbur- gerweg ovei-stak en geen acht sloeg op het verkeer, aangereden door een .passerende auto. De heer Bas was op slag dood. Nederlandse walvisvloot ia Kaapstad KAAPSTAD, 24-3. - De Neder- landse walvisvloot is maandag de haven van Kaapstad binnengelo pen. Voox-op voer de „Willem Ba- i-endsz". De ontvangst was allei-- hartelijkst. De vloot had in de wa teren van de Zuidpool gevist. Aan boord bevonden zich 300 Zuid- Afrikanen. De Nedex-landse wilvisjagers zul len tot het volgende visseizoen, dat in december begint voor repa ratie en revisie in Kaapstad blij ven. Ingezonden mededeling Ruwe, schrale huid Veerboot „Grevelingen" Men gelieve in ons bericht inzake de veei-boot „Grevelingen" in het nummer van maandag jl. te lezen: die de dienst Hellevoelsluis- Middelhai-nis" vaart. Op een massa-bijeenkomst te Frankfort is zondag aangedi-ongen op het houden van een algemene staking ter ondei-steuning van het vei-zet tegen de uitrusting van de bondsstrijdki-aehten met kernwa pens en de stationei-ing van dei-ge lijke wapens in west-Duitsland. Ruim tweeduizend personen gaven hun steun aan het voorstel om een campagne te beginnen. Onder de sprekers bevond zich de leider der sociaal-democi-atische oppositie, Ol- lenhauer. HET WEEKOVERZICHT Van de Oceaan afkomstige sto- x-ingsgebieden dringen geleidelijk vei-der in noordoostelijke richting over Frankrijk en Engeland op. Onder invloed hiervan nam in de nacht van maandag op dinsdag de bewolking in ons land tijdelijk toe en waren de minimumtemperatu ren weer hoger dan de vorige nacht. In het nooi-doosten vroor het nog twee graden, in het zuid westen bleef de temperatuur twee graden boven het vriespunt. Een volgende depressie beweegt in noordoostelijke richting over de Golf van Biscaye. Deze gaat ver gezeld van een frontensysteem dat gevolgd wordt door een krachtige drulcstijging. Dit front zal woens dag in de loop van de dag waar schijnlijk ons hele land passeren, hetgeen met enige x-egen gepaard zal gaan. Na de frontpassage ruimt de wind van zuidoost naar zuid tot zuidwest en stroomt vochtiger en zachte lucht, welke thans x-eeds boven zuidwest Frankx-ijk aanwe zig is ons land binnen. Het hoofd-centx-um van het de- Èressiegebied op de oceaan be weegt momenteel nog steeds in westelijke richting en wordt daar bij nog voortdurend dieper. De kern bevond zich dinsdagmorgen met een luchtdrukwaarde van 966 mbar op 1500 kilometer ten westen van Ierland. Er om heen bewegen nieuwe randstoringen in de rich ting van west-Europa. Verwachting tot woensdagavond. OPNIEUW ZACHTER Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Overwe gend matige wind ruimend van zuidoost naar zuid tot zuidwest. Opnieuw zachter. 26 maart. Zon op 06.31, onder 1902. Maan op 09.22, onder 00.26 27 maart. Zon op 06.28, onder 19.04 Maan op 10.10, onder 01.21 Eerste kwartier: 28 maart le 12.18. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 26 maart 6.28 v.m. 18.52 n.m. 27 maart 7.03 v.m. 19,29 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 maax-t 6.12 vm. 27 maaxT 6.49 v.m. Doodtij: 30 maart. 18.32 n.m. 19.13 n.m. Ingezonden mededeling ANNA JACOBAPOLDER Vergadering N.C.V.B. Onder leiding van mej. v. Slrien hield de plaatselijke afdeling dei- Nederlandse Christen Vx-ouwen Bond haar maandelijkse vex'gade- i-ing. Mevi-, Veldman-Keij uit Co- lij nsplaat spi-ak deze avond over: „Leven en wei-ken van dr. Albei't Schweitzer". Naar deze mooie en leex-zame causerie werd met aan dacht geluisterd en inevr. Veldman beantwoordde enkele vragen. Een zangkoortje, gevormd uit eigen le den, zong op vex-dienstelijke wijze enige mooie Paasliedercn. Mcvi\ Veldman sloot de vex-gadering met dankgebed. Op 22 april zal voor de afdeling spreken de heer J. C Spaans uit Zierikzee. Saoetli-Arabië en de verenigde Arabische republiek Nieuwe overwinning voor Nasser CAIRO, 24-3. In Arabische poli tieke kringen te Caii-o meent men, dat de politiek van Saoedi-Arabië ten opzichte van de Verenigde Ara bische Republiek van Egypte en Syrië mogelijk een verandering zal ondex-gaan, nu lu-oonprins FeisaI uilge'breide bevoegdheden heeft gekregen. Zoals bekend heeft koning Saoed zijn broer FeisaI, die x-eeds px-emier en minister van Buitenlandse Za ken was, het volledig beheer gege ven over de binnenlandse en finan ciële aangelegenheden teneinde „het regex-ingsapparaat te verstex-- ken en de centralisatie van be voegdheden te bevox-dex-en". Radio-Cairo noemde de ovex-- dx-acht van Saoed aan FeisaI een overwinning van president Nasser. Zoals bekend wordt FeisaI alge meen beschouwd als een voorstan der van een nauwei-e band met Egypte. Dagbladen te Cairo duid den de maatregelen van Saoed aan als „troonsafstand". Deze bladen spraken de vorige week reeds van een „paleiscx-isis" in Saoedi-Arabië en schreven toen, dat de kroon prins onder huisarx-est stond. In officiële kringen te Damascus, de hoofdstad van Syrië, noeindc men het besluit van koning Saoed „een stap in de goede i-ichting". Spitten, Gras, In Beter, Tien Jaar Toom, „Zegje", en Belangrijk arafcfce/teva/i a(C\ De toestand in de (herverkavcl- de) tuin van Eilandman is - laat hij maar eerlijk opbiechten - niet al ie best, om een voorzichtige uit drukking te gebruiken. Dit vindt zijn oorzaak in de aanhoudende vorst, die spot met alle kalenders. Ook dit jaar zit de „Paaszunne in het oosten". Hele knappe deskun digen hebben Eilandman verzekerd dat spitten bij vriezend weer geen zin heeft. Dan wordt de koude (straks koude en natte) bovenlaag omgespit en daar komt niets als beroerdigheid van. De grond schijnt ook „vierig" te worden, een uit drukking, die niet te vertalen valt en dus stellig ook niets goeds in houdt. Een met al dus een zorge lijke aangelegenheid, temeer omdat het gras hel blijft doen. Gras is gras, zou men zo zeggen, maar dat is helemaal niet waar. Gras is een oervegetatie, die recht heeft op het predikaat: onuitroeibaar. De hard nekkige kans beslaat dus dat een (niej te spillen) tuin zich ontwik kelt in de richting van een voet balveld en dat is natuurlijk niet de bedoeling. Een met al dus tuin- zorgen genoeg, maar omdat het des morgens vroeger en 's avonds al behoorlijk vroeger en later licht wordt, is er toch nog wat troost. Een enorm voordeel is intussen dat de koude de huisvrouwen in toom houdt. Er zijn nog maar uiterst zeldzaam onttakelde kamers gesignaleerd, hoewel natuurlijk de preparatieven worden gemaakt. Dit houdt weer 't gevaar in, dat de lang samengebalde schoonmaak energie, met een krachtiger plof zal explo deren dan op andere jaren. Een juiste instelling op die mogelijk heid, vooral van hel mannelijk deel, valt dus sterk aan le bevelen. De politieke managers hebben intussen hun „zegje" weer gedaan en woensdag „wordt, er dan waar schijnlijk) overal weer druk ge stemd", zoals dat journalistiek zo fraai heet. Maar dc belangstelling voor de vlijtige sprekers was niet groot, terwijl er (om even in Zee land) te blijven, provinciaal nogal hel een en ander voor de toekomst op het spel staat. In zo'n half volle zaal moet Eilandman altijd denken aan die Oostduitse jongen die on langs zei te gelovendat een be paald Duits automerk toch beter was dan de Russische Zis. Hij had hel niet moeten zeggen, want, hij heeft er tien jaar Siberië voor op gelopen. Dat betekent van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat bo men kappen en zagen, vertoeven onder de voortdurende dreiging van de blatnois (elementen in de kampen die zich „omhoog" hebben gewerkt en alles en iedereen terro riseren), met de kans dat de li- chaams- en geestkracht wordt, ge broken door dc eenzaamheid en hel verschrikkelijke klimaat. Bij een halve zaal lijkt dc democratie niet zo erg belangrijk le zijn en dat is het toch echt wel, dacht Eiland man zo!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2