DE ZIERIKZEESCHE COURANT Koningin Elisabeth II en Prins Philip voor meerdaags bezoek aangekomen DINSDAG 25 MA ABT 1958 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Feeststemming in Nederland Kroonprinses Beatrix begroette Gasten het eerst AMSTERDAM, 25-3. - De kustbatter(jen bij IJmuidcn cn de vuur monden op de Oosterdokskade te Amsterdam hebben het vanochtend op daverende w(jze verkondigd: de Britten z(jn het IJ opgestoomd met aan het hoofd hun vorstin koningin Elizabeth de Tweede en haar gemaal prins Philip en z(j hebben bezit van de hoofdstad genomen. Bezit van de harten der van nature zo gastvrije Amsterdammers, die in hun feestelijk getooide stad waren uitgelopen om niets te missen van het kleurrijke schouwspel dezer vreedzame invasie, bovenal niet van de allereerste begroeting op de Amsterdamse kade tussen twee vorstinnen van constitutionele staten, wier geschiedenis zo nauw verweven is on danks de diepe kloof, die Noordzee heet. Was een der stadhouders van Holland niet koning van Engeland Koningin Elizabeth de Tweede, vorstin van het verenigd konink rijk, hoofd van de Anglicaanse kerk en van het Britse gemenebest van Staten, die meer dan een kwart van de wereld omvatten, voer af naar het lage land der Ne derlanden. Drie dagen zal zij het leven in onze drie grootste weste lijke steden beheersen. De waar lijk vorstelijke verovering van Amsterdam en zijn inwoners was daarvan al een bewijs. Eerste begroeting op volle zee Het is vanochtend al heel vroeg begonnen. Precies om half acht voer het trotse 5769 ton metende koninklijk jacht „Brittannia" met aan boord de vorstin, haar gemaal en hun gevolg de Nederlandse ter ritoriale wateren ten westen van IJmuiden binnen. Geëscorteerd door de fregatten, „Grenville", „Paladin" en „Pellew". Hier rol den de eerste 21 saluutschoten over volle zee, afgevuurd door kanon nen van hare majesteits kruiser ..De Zeven Provinciën". Aankomst te IJmuiden Om acht uur voer het kloeke jacht met de Britse koninklijke standaard aan de hoofdmast in top tussen de pieren van IJmuiden door, de havenmond binnen. On danks het tamelijk vroege tijdstip hadden honderden mensen zich rond het sluizencomplex opgesteld om te trachten een glimp op te vangen van de hoge gasten aan boord van het koninklijk vaartuig met de witte bovenbouw en de gele schoorsteen. Direct nadat het jacht met de „Union Jack"' aan de steng in de haven was, loste Hms. „Grenville" een saluut van 21 schoten ter begroeting van de Ne derlandse natie. Batterijen van IJ muiden beantwoordden dit natio naal saluut eveneens met 21 scho ten. Groet vanuit de lucht Even na tien uur koos het ko ninklijke jacht ligplaats in het IJ. Het meerde af op de boeien nabij de Shellsteiger tegenover de wes telijke doorvaart onder het Cen traal Station Terwijl de escorte schepen nog de Hembrug passeer den, gierden 84 straalvliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht laag over de „Brittannia". Eervolle taak voor kroonprinses Het was onze Kroonprinses, die als eerste namens Koningin Juli ana en Prins Bernhard de Britse vorstin en haar gemaal verwelkom de. Prinses Beatrix voer hiertoe in een motorsloep van de Koninklijke Marine naar het koninklijk jacht op het IJ, waar zij om 10.40 arriveer de. Zij bracht Koningin Elizabeth en Prins Philip de eerste groet van haar ouders, op de haar eigen charmante wijze en stelde vervol gens de met haar meegevaren Ne derlandse leden van de eredienst, die voor dit staatsiebezoek aan de Britse koningin en haar echtgenoot zijn toegevoegd aan de hoge gasten voor. Onze Prinses begeleidde de Koningin en de Prins naar de Brit se koninklijke sloep, die de stan daard in top droeg. Voet aan wal Om precies elf uur meerde de sloep aan de fraai met vlaggen en bloemen versierde steiger voor de St. Nicolaaskerk. Hier zette Konin gin Elizabeth II en haar gemaal voor het eerst voet op Nederlandse bodem. En terwijl het gejuich van de menigte nog niet was verstomd, weerklonk het Engelse volkslied „God save the Queen", gespeeid door het trompetterkorps van de cavalerie, dat terzijde van het pa viljoen met de vele hoge autoritei ten, stond opgesteld. Na het aanhoren van het volks lied verwelkomde Koningin Juliana die kort tevoren op de top van de landingssteiger was aangekomen, heel hartelijk de Britse gasten on der de niets ontziende camera-ogen van Britse en Nederlandse t.v.- en film-reporters. Bij deze begroeting was ook Prins Bernhard aanwezig. Zoals bekend hadden de artsen Prins Bernhard ontraden zich aan de „lente temperatuur" van deze dagen bloot te stellen. Volgens Djakarta bevinden rebellen zich in kritieke situatie Rust in oostelijk Midden-Sumatra SINGAPORE 24-3. - Volgens berichten van het Indonesische persbureau PIA, die in Singapore werden ontvangen, heerste maan dag rust in het grootste ueel van oostelijk Midden-Sumatra. PIA meldde, dat de Amerikaanse olie maatschappijen Caltex en Stan dard Vacuum het werk hervatten in de gebieden, die eerder deze maand omstreden terrein waren. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebanrio, zei via radio Indonesia, dat de rebel len zich in een kritieke positie be vonden. Hij zei, dat hun onjuiste propaganda de bevolking van mid- den-Sumatra en het buitenland niet heeft beïnvloed. In feite is hun propaganda mislukt. De re bellen hebben geen vaste voet en andere landen hebben geen ver trouwen in hen. Volgens radio-Indonesia ver klaarde de legerwoordvoerder, Pringadie, dat het moreel van de rebellentroepen die zich overgaven zeer laag was en dat zij niet wisten waarvoor zij vochten. Een woordvoerder van het Indo nesische consulaat in Singapore zei maandag, dat geen actie zou worden ondernomen tegen twee Amerikaanse correspondenten, die Indonesische regeringstroepen had den aangetroffen, toen zij zondag Prapat in Midden-Sumatra bezet ten. De woordvoerder zei, dat bei de correspondenten aanbevelings brieven van de revolutionaire re gering bij zich hadden. Hij zei, dat de correspondenten waarschijnlijk naar Medan zouden worden ge bracht. Maandagavond zijn 30 passagiers met een vliegtuig van de Geruda Indonesian Airways uit Medan in Singapore aangekomen. Het waren Indonesische en Indonesisch-Chi- nese zakenlieden. Zij deelden aan de pers mede, dat het in Medan rustig was, doch dat de militaire autoriteiten de bevolking had be volen zoveel mogelijk binnen te blijven. Alleen reizigers werden op het vliegveld toegelaten. Bloedbad t(jdens besprekingen? Kolonel Dachlan Djambek, de minister van binnenlandse zaken van de revolutionaire regering heeft maandagavond Indonesische militairen beschuldigd van het doden van 19 officieren en man schappen der opstandelingen tij dens een bestandsbespreking vori ge week. In een uitzending van radio-Pa- dang zei kolonel Djambek dat 31 afgevaardigden van de opstande lingen met Indonesische legeroffi cieren aan een tafel zaten, toen zij werden aangevallen. 11 konden, al schietend ontkomen en hun doden meenemen. Momenteel brengt een groep van 45 nabestaanden van Nederlandse militairen, die tijdens de tweede wereldoorlog in Engeland om het leven kwamen, als gast van het Britse legioen een bezoek aan Engeland. - De heer Bernard Kroon uit Den Haag legde een krans aan de voet van de cenotaaf te Londen (links) namens de nabestaanden (rechts). Het particuliere vliegtuig van de bekende Amerikaanse filmregisseur Mike Todd is te Grants in de Amerikaanse staat Mexico verongelukt. De vier inzittenden, onder wie Mike Todd en de scenarioschrijver Art Cohn, zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig was onderweg van Bur- bank in Californië naar New York, waar Todd zou worden gehuldigd als showman van het jaar. - Leden van een reddingsploeg zoeken tussen de besneeuwde wrakstukken naar de stoffelijke overschotten van de inzittenden. NIEUWE LENTE, NIEUW GELUID AMSTERDAM. De lente van 1958 heeft voor een 32-jarige koopman te Amsterdam het spreekwoord „Een nieuwe lente - een nieuw geluid" letterlijk in de praktijk ge bracht. Toen hij 's morgens vroeg in zijn woning aan de Archimedesweg van een- hoog de trap afdaalde om bij de voordeur het ochtend blad te gaan halen, hoorde hij het klagelijk schreien van een baby en ontwaarde tot zijn stomme verbazing helemaal onder aan de trap, zo veilig mogelijk tegen de onderste tree genesteld, een baby die warm weg gewik keld was in enige lakentjes en dekens. Het ochtendblad lag als gewoonlijk vlak ach ter de deur, maar de koop man vergat zijn krantje en snelde met in zijn armen de grootste primeur die hem ooit thuis bezorgd was, ijlings de trap op naar zijn vrouw. Het echtpaar zelf be zit geen kinderen. Boven pakte men de baby uit. Het bleek een pasgeboren jon getje te zijn en tussen de dekens zal een vermoedelijk uit een zakagenda gescheurd blaadje, xoaarop in groene letters gedrukt stond: „vrij dag 21 maart". Weinig kin deren hebben het met zo'n informele geboorte-aankon diging moeten doen. De politie is er nog niet ach ter gekomen wie de moeder is en waarom de baby juist op dit adres te vondeling werd gelegd. Vermoedelijk is dat alleen het gevolg van het zeer slecht werkend slot van de toegangsdeur, „dat door een kind geopend kan wor den", aldus de rechercheur van het bureau Linnaeus- straat. Intussen is de vonde ling op last van de justitie ter verzorging overgebracht naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. Proces tegen „Nylon koningin" in Polen WARSCHAU, 24-3. Te Warschau is maandag een proces tegen Ste- 'ania Husiatynska, de „nylon-ko- lingin" van Polen, begonnen Zij ,vordt er van beschuldigd een for- uin te hebben verzameld als leid- ;ter van een organisatie die ge- ichenkpakketten uit de Verenigde Staten doorgaf aan familieleden of /rienden van de gevers. Volgens de openbare aanklager overreedde een medewerker van Ie beklaagde in de V.S. geëmi greerde Polen om dollars en pak ketten naar hun familie of vrien den te sturen. Deze goederen en iet geld belandden via zijn „firma" bij Stefania, die de begunstigden litbetaalde, maar tegen haar eigen, '.eer lage omwisselkoers. Hiermee 'iad zij grote winsten gemaakt. Jongetje in doos overreden ROTTERDAM, 24-3. Vanmiddag 's het achtjarige jongetje F A van Ier Steen van de Lombardkade te Rotterdam door een ongeval om het even gekomen. Hot ventje was ln ^en grote kartonnen doos gekropen en kantelde daarmee voorwaarts de traat op langs de Delftse vaart. De •hauffeur van een naderende /rachtauto dacht, dat de wind de loos voortbewoog en reed er over heen. Zwaar gewond werd het /entje naar het kinderziekenhuis vervoerd, waar het later is over leden. Tilburgse musicus spioneerde BREDA. 24-3. De Tilburgse mu- sicus S. D. van Eijk is vandaag ioor de rechtbank te Breda wegens spionage veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier jaar met af- rek. Het vonnis is conform de eis, lie de officier van justitie op maandag 10 maart stelde wegens overtreding van artikel 98 c lid één an twee van het wetboek van strafrecht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Met het Duitse stoomschip „Corona" zijn in Rotter dam twee uitgeweken Hongaren als verstekeling gearriveerd, namelijk de 24-jarige P. S. en de even oude Janos Z. Zij waren op 21 februari te Buenos Aires aan boord geslo pen en zijn te Rotterdam overge geven aan de vreemdelingendienst. In normale omstandigheden zouden zij bij vertrek van het schip weer aan boord daarvan zijn gebracht, maar daar de bestemming van de „Corona" nu communistisch China is, zal nog nader over het lot van de verstekelingen worden beslist. KERKRADE. In de ondergrondse werken van de domaniale mijn te Kerkrade is zaterdag of zondag nacht de 43-jarige houwer J. Klin kenberg uit Kerkrade door vallend gesteente getroffen en vrijwel op slag gedood. Het slachtofffer was gehuwd en vader van twee kin deren. 's-GRAVENHAGE. De 26-jarige marechaussee tweede klasse H. J. Pleizier van de brigade Den Haag is bij een ongeval, dat op rijksweg 4a gebeurde, om het leven geko men. Hij was belast met het escorte van een militaire colonne en raak te bij het viaduct ter hoogte van het vliegveld Ypenburg bekneld tussen een tien tons-trekker met vuurmond en de muur van het via duct Hij overleed ter plaatse. ROTTERDAM. Op de Meent te Rotterdam heeft zich een verkeers ongeval voorgedaan, waardoor de 64-jarige M. J. van Brummelen uit de Molenlaan te Rotterdam om het leven is gekomen. Hij reed daar in zijn personenauto, die plotseling ging slingeren Hij raakte een be stelwagen en botste tegen een ge parkeerde vrachtauto. De perso nenauto werd zwaar beschadigd en de heer van Brummelen werd met zware verwondingen naar hel zie kenhuis Coolsingel overgebracht, waar hij later op de middag is overleden. Dit nummer bestaat uit G pagina's Wie tegen nieuwe methoden f is moet nieuive moeilijkheden verwachten. De evacuatie uit Singapore DEN HAAG, 24-3. Naar verno- men wordt heeft de K L.M., ten einde het vervoer van de met de „Oranje" en „Zuiderkruis" aange voerde evacué's van Singapore naar Nederland te bespoedigen, in opdracht van de Nederlandse rege ring drie Britse en twee Ameri kaanse verkeersvliegtuigen gechar terd. Deze toestellen zullen in de periode van 24 maart tot 30 maart a.s. uit Singapore naar Amsterdam vertrekken. Bovendien zal de K.L. M. zeil' naast de normale vijfmaal wekelijkse lijndiensten in dezelfde periode vier extra toestellen ge bruiken voor het vervoer van eva cué's. Koninklijke geschenken voor 70-jarig echtpaar OOLTGENSPLAAT, 24-3. In Ooit- gensplaat heeft vandaag het echt paar Pieter Snaai en Adriana Lena Overbeeke de 70-jarige echtver eniging herdacht. Voor de gemeen tenaren was dit aanleiding er een feestelijke dag voor het hele dorp van te maken, waarbij gevlagd is, ook van de openbare gebouwen. Voor de koningin was dit aanlei ding een fruitmand en een kist si garen en eau de cologne te sturen. Onder de bezoekers, die de ech telieden, resp. 92 en 91 jaar, van daag ontvingen waren burgemees ter W. M. van der Harst van Oolt- gensplaat, twee wethouders en de gemeentesecretaris. Incidenten aan Israel's grenzen TEL AVIV, 24-3. Bij een incident tussen een Israëlische patrouille en Jordaanse herders in de heuvels van Hebron is maandag een Isra ëlische onderofficier gesneuveld, zo heeft een Israëlische militaire woordvoerder bekend gemaakt. Hij deelde voorts mee, dat Sy rische grenstroepen het vuur had den geopend op Israëlische arbei ders in het gebied van Hoeleh, in noordoost Israël. Aan Israëlische zijde werden geen verliezen gele den. Op een bijeenkomst van de Jor- daans-Israëlische bestandscommis sie te Jeruzalem, die door Israël werd geboycot, is Israël schuldig bevonden aan twee grensincidenten waarbij een Jordaanse boer zou zijn gedood en een jongen gewond. Naar wordt bericht is H.M. de Koningin voornemens op 21 mei a.s. een bezoek te brengen aan de gemeenten in de Krimpenerwaard. Deserteur-kluizenaar De Franse politie heeft een Amerikaan in hechtenis ge nomen, die zich sinds zijn desertie uit het Amerikaanse leger in 1944 in een huis te Mont Dorigny bij Saint Quentin verborgen gehouden zou hebben. Zijn vertrek zag er volgens de politie wit als een middeleeuws kluize naarsverblijf. De Amerikaan de 37-jarige Wayne Powers uit Missouri, was gedeser teerd nadat hij een jong Frans meisje had leren ken nen. iu de V.S. Veel sterfte aan griep De autoriteiten van de genees kundige en gezondheidsdienst in New York schrijven de scherpe stijging van de sterfte aan griep en longontsteking in de stad sinds midden-januari toe aan een nieuw soort Influenza, die veroorzaakt wordt door een kruising van het virus van de Aziatische griep en een virus dat in de periode van 1947 tot 1956 algemeen voorkwam. m Naar verluidt, hebben Soetan Mohammed Rasjid, Indonesisch ambassadeur te Rome, en zes an dere Indonesische diplomaten in Europa hun adhesie betuigd aan d-1 tegenregering op Sumatra. Onder de diplomaten zouden zich hvee militaire attaché's bevinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1