DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voorzitter Vaste Visserij commissie heeft weinig vertrouwen in succes MAANDAG 24 MAART 1938 No. 18331 114e Jaargang ZIERIKZEESCHEMIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zieri^zee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vih. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 AANVAL OP BANDUNG Regeringstroepen heroveren Prapat aan het Tobameer Positie van Atjeh niet geheel duidelijk SINGAPORE, 22-3. Volgens een bericht van radio-Medan van za terdagavond, heeft de militaire commandant van Atjeh, overste Gaharu, te Medan zaterdag bespre kingen gehad met de commandant van noord-Sumatra, overste Dja- mln Gintings, cn met generaal-ma- Joor Nasution, chef-staf van het In donesische leger. Volgens de opstandelingen in mldden-Sumatra zou Atjeh in de burgeroorlog hun zijde hebben ge kozen. Volgens een bericht van radio Padang hebben twee vliegtuigen der opstandelingen een aanval ge daan op Bandung. Dit zou vrijdag avond te 21 uur zijn geschied. Et- zouden bommen zijn geworpen op het vliegveld. Het aantal doden of gewonden was niet bekend. Dit is de eerste keer, dat de tegenregering gewag maakt van het bezit van vliegtuigen. Volgens radio Padang is de aanval op Bandung onderno men vanuit Menado. Later werd bekend gemaakt, dat de stad Prapat aan het Tobameer is heroverd door de regeringstroe pen. Zij hadden de steun van een bataljon van de Siliwangi-divisie van west-Java. De Amerikanen Het blad van de Indonesische na tionalistische partij, „Suluh Indo nesia" meldde zaterdag, dat de In donesische regering aan de regering v.an de Verenigde Staten geen ver gunning heeft verleend tot het zen den van Amerikaanse valscherm troepen en marinevaartuigen naar Pakan Baru. Het blad, aldus Pla; zegt, dat het verzoek werd gedaan voordat de troepen van de centrale regering de olieterreinen bij Pakan Baru hadden veroverd op de op standige troepen van de tegenrege ring te Padang. Een bommenwerper van de cen trale regering heeft zondag boven Padang, het voormalige hoofdkwar tier van de tegenregering, vlug schriften uitgegooid, zo heeft radio- Bukittingi bekend gemaakt Het toestel vloog op grote hoogte, waar door een aantal pamfletten in zee terecht kwam. Het radiostation zei niets 'over de inhoud van de vlugschriften. De leden van de tegenregering hebben zondag achter gesloten deu ren de algemene toestand op Su matra besproken. Overdracht Russische schepen aan Indonesië DJAKARTA, 22-3. De Russische ambassadeur in Djakarta, Zhukow, heeft zaterdag de door de Indone sische regering aangekochte tien Russische schepen, formeel overge dragen aan de minister van scheep vaart, Nazir. In een toespraak bij deze over dracht, zelde de ambassadeur dat de Russische bemanningsleden de Indonesische bemanningen zullen bijstaan met de navigatie en het onderhoud der schepen. Deze overdracht vormt de eerste fase in de verwezenlijking van de economische en technische samen werking tussen Indonesië en de Sowjet-Unie, merkte ambassadeur Zhukow op. De economische toestand in de Verenigde Staten Uit door het Amerikaanse depar tement van Arbeid gepubliceerde statistieken blijkt, dat op 8 maart jl. in totaal 3.274.800 personen een uitkering wegens werkloosheid ont vingen of 7.600 minder dan het aan tal aan het einde van de vooraf- gaande week. Afgezien van dit aan tal werklozen zijn er nog een groot aantal andere werklozen die geen steun meer ontvangen of niet val len onder de werkloosheidsstatis tieken van het ministerie. Deze nieuwe gegevens hebben de alge meen bestaande mening nog ver sterkt, dat medio maart jl. de werkloosheid in de Verenigde Sta ten even groot was als medio fe bruari van dit jaar, toen in totaal 5 173.000 personen werkloos waren. Stakingsdreiging in Frankrijk In de komende weken wordt Frankrijk bedreigd met ernstige conflicten, oa. stakingen bij de spoorwegen, het Parijse vervoer, de energievoorziening en de steenkool- produktie, als de regering de eisen van de arbeiders in deze genatio naliseerde sectoren van het be drijfsleven niet kan rijmen met de noodzakelijkheid om het begro tingsevenwicht te handhaven. Het gaat hoofdzakelijk om loons verhogingen, die voortvloeien uit de toepassing voor genoemde sectoren van het zes maanden geleden vast gestelde produktiviteltsstelsel en de gestegen kosten van levensonder houd. Vliegtuig met Mike Todd aan boord neergestort Een partilculier vliegtuig met de Amerikaanse film producer Mike Todd aan boord is zaterdag te Grants in de staat Mexico veronge lukt en verbrand. Vanuit de lucht hebben waarnemers geen tekenen van leven bij het wrak kunnen zien. Volgens de politie was het toestel onderweg van Burbank in Califor- nië naar Tulsa in Oklahoma. Het kwam ongeveer 55 kilometer ten zuidwesten van Grants neer. In totaal bevonden zich vier per sonen aan boord, onder wie ook de scenarioschrijver Art Cohn. Churchill weer ziek ROQUEBRUNE, 22-3. Sir Winston Churchill lijdt opnieuw in lichte mate aan zijn oude ziekte, zo heeft zijn behandelend arts, Dr. David Roberts, zaterdagavond te Roque- brune, aan de Franse zuidkust, te genover verslaggevers verklaard. De grijze Engelse staatsman voelt zich in het koude weer niet al te best, zo voegde hij eraan toe. Sindt zijn uitje van vorige week zaterdag naar een restaurant Churchill steeds binnen gebleven, maar zaterdag was hij weer in bed gekropen en had tot drie keer toe een arts bij zich gehad. Kolonel Townsend zag de wereld Kolonel Peter Townsend is vrij dag met zijn auto, een Landrover waarmee hij een wereldreis van 17 maanden gemaakt heeft, uit Algiers in de Middellandse Zeehaven Sete aangekomen. Hij was 17 maanden geleden uit Brussel vertrokken en denkt over drie of vier dagen in de Belgische hoofdstad terug te zijn. Tegenover journalisten zei kolo nel Townsend, door zijn reis tot de overtuiging gekomen te zijn, dat de wereld in drie grote groepen verdeeld kan worden: de dwazen, zij die het worden en de wijzen. Tot deze laatsten reken ik in de eerste plaats de primitieve volken, aldus kolonel Townsend. Mattheüs-passion te Aardenburg AARDENBURG, 23-3. In de Si. Baafskerk te Aardenburg is voor een gehoor van meer dan duizend personen, waaronder ook tal van toehoorders uit België, de eerste lustrum-uitvoering gegeven van de Mattheüs-passion van Joh. S. Bach. De uitvoerenden waren het Am sterdams oratoriumkoor, het kna penkoor der Vrede6scholen uit Am sterdam en het Utrechts Stedelijk Orkest, het geheel onder leiding van Piet van Egmond. Als solisten werkten mede: Wallher Ludwig, tenor van de Weense staatsopera, in de partij van de evangelist, en de Canadese bas Bruce Boyce in de Christuspartij. Voorts de Bel gische bas Renaat Verbruggen uit Antwerpen, Corrie Bijster, sopraan; Toni Rebel, alt; Reinier Schweppe, tenor; Alex Schellevis, orgel en Leni van der Lee, clavccimbel. In totaal waren er meer dan 250 me dewerkenden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DRACHTEN. Een hond van de heer S. Booi te Drachten heeft een stierkalf van vijf weken geadop teerd, dat zich door de kleine zwarte hond van moedermelk laat voorzien. Het kalfje is ongeveer tweemaal zo groot als de hond. EINDHOVEN. In een machinefa briek aan de Lijmbeekstraat is een dodelijk ongeluk gebeurd. De 61- jarige arbeider M. F. had het onge luk met zijn mouw gegrepen te worden door een snel draaiende spil van een kotterbank. Hij werd meegetrokken en daarbij zo ernstig gewond, dat hij nog tijdens zijn vervoer naar het Binnenziekenhuis overleed. Hij was gehuwd. HILVERSUM. Op 6, 7 en 8 juni a.s. wordt het door de Nederlandse Magische Unie georganiseerde na tionale congres voor de goochel kunst gehouden. Omdat het zich in Hilversum zal afspelen, zal het als roepnaam „Nationaal gooichelcon- gres" hebben. Een bij wijze van voorbereidende maatregel bij ver rassing verschenen ,Gooichelkrant' verzekert dat burgemeester Boot van Hilversum zich op de eerste congresdag van zijn raadhuis, waar hij de congressisten ontvangt, naar het theater „Gooiland", waar de ge toverde konijnen drie dagen lang zullen rondspringen, zal begeven in een door een geblinddoekte chauffeur gereden auto. Voordien zullen hij en zijn gemeente-ambte naren een magisch schouwspel in de vijver van het gemeentehuis mogen zien. 's-GRAVENHAGE. Het bestuur van het produktschap voor groen ten en fruit heeft besloten mee te werken aan een doorlopende deco ratieve expositie van groenten, fruit en bloemen tijdens de wereld-, tentoonstelling te Brussel. In het hoofdgebouw van de Nederlandse inzending op de Expo is voor dit doel een oppervlakte van 25 m2 gereserveerd. Het bestuur heeft f 25.000,voor deze deelneming uitgetrokken. Grote belangstelling voor voorjaarsbeurs Orders geplaatst In verschillende sectoren De eerste helft van de 70ste jaar beurs te Utrecht heeft zich geken merkt door een grote zakelijke be langstelling. Dit blijkt uit de orders die in de verschillende sectoren ge plaatst zijn en de oriëntatiebezoe- ken die aan de onderscheidene jaarbeursdeelnemers zowel door binnen- als buitenlandse inkopers werden gebracht. Vooral op de textieljaarbeurs zijn in deze eerste helft van de beurs bijzonder goede zaken gedaan. Dit geldt met name voor de afdeling wol en confectie. De herenconfec- tie trok grote zakelijke interesse uit west-Duitsland, maar hier boekte men ook orders voor Canada en zelfs voor de Libanon. De buitenlanders zijn zeer inge nomen met de prettige zakelijke sfeer op deze textielmanifestatie en de artistieke en overzichtelijke „FRISSE LENTE" In vele delen van Europa en in het oostelijk deel van de Ver. Staten is de lente inge zet met sneeuw, vorst en zware stormen. Siteetuu uiel er in Frankrijk, Italië, Oostenrijk, België en Tsjecho-Slowakije. In oost-Duitsland werd het ver keer belemmerd door ijs. In vele noord-Italiaanse steden viel een zwaar pak sneeuw. In Rome regende het. Genua ging vrijdag gebukt onder een gierende storm. In Tsjecho-Slowakije raakte het telefoonverkeer als ge volg van de zware sneeuw val in de war. In Praag vie len de openbare vervoers middelen uit. Stockholm be leefde de koudste lentedag in 18 jaar. In Zwitserland genoot men vrijdag echter van lenteweer doch in de bergen wordt sneeuw oeriuaclit en in som mige gebieden bestaat lawi negevaar. Zware stormen hebben ook in de oostelijke staten van de Ver. Staten moeilijkheden bij het verkeer en schade ver oorzaakt. Vliegtuigen konden niet opstijgen, president Eisenhower moest een reis naar West Point uitstellen, de dienstregeling van de treinen kwam in de war. m De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, is vrij dagavond uit New York vertrokken naar Moskou, waar hij besprekin gen met de Russische leiders zal voeren. Russische deskundigen hebben een apparaat geconstrueerd waar mee men pijnloos tanden en kiezen kan boren. Het werkt met ultra sonische geluidsgolven, die de tand- zenuw ongevoelig maken, in com binatie met een bijzondere vloei stof die de aangetaste tand of kies verhardt. DE VERPLAATSING VAN DE OESTERCULTUUR De financiering zal grote struikelblok zijn VLISSINGEN, 23-3. Het Kamer lid ds. C. van der Zaal, voorzitter van de vaste commissie voor de visserij, heeft weinig vertrouwen in de plannen van de regering om proeven te nemen voor kunstma tige verwatering van oesters in verband met de afsluiting van de Zeeuwse zeegaten. Met deze proe ven en het verplaatsen van de oes- terbcdryven naar de Grevclingcn zal, naar de becijfering van ds. Van der Zaal, een bedrag van 250 mil joen gulden gemoeid zijn, waar tegenover een jaarlijkse opbrengst van de oesterteelt van vijf miljoen gulden zal staan. Ds. van der Zaal, die over dit on derwerp sprak op de tijdens dit weekeinde te Vlissingen gehouden visserijbijeenkomst van de Zeeuwse Volkshogeschool en de vereniging tot bevordering van Zeeuwse vis- serijbelangen „Zevibel", geloofde nlat, dat do overheid werkelijk be reid zal zijn een dergelijk hoge in vestering voor een zo gering rende ment te doen en hij noemde het proefbedrijf een „fopspeen". Ds. v. d. Zaal zag maar een afdoende op lossing: een zo spoedig mogelijke taxatie van de nu nog renderende bedrijven en een zo spoedig moge lijke integrale uitkering. „Dan we ten de Zeeuwse vissers waar zij aan toe zijn. Hierdoor blijft de aktivi- teit van de betrokkenen gehand haafd, doordat zij dan kunnen overschakelen op andere beroepen. Mede in het belang der kinderen Is deze radicale oplossing noodzake lijk, naar ds. v. d. Zaal betoogde. Ten aanzien van de Zuiderzee- steunwet merkte hij op, dat met deze wet aanvankelijk een bedrag van 4 miljoen was gemoeid. De uit keringen zijn echter het veelvoudi ge geworden, ze gaan nog steeds door en de aktiviteit van de be trokkenen Is sterk geremd. Spreker meende, dat de Waddenzee de aan gewezen plaats is voor een verwa terplaats voor oesters die naar proefondervindelijk is gebleken, daar uitstekend is te maken. Een forum van visserijdeskundigen on der voorzitterschap van de heer M. J. van Poelje, lid G.S. en voorzitter van een tweetal provinciale visse rijcommissies beantwoordde vra gen, die door de congressisten wer den gesteld. Het bleek, dat de des kundigen het er over eens waren, dat er voor vele Zeeuwse vissers grote mogelijkheden liggen bij de kleine zeevisserij of de kottervis- serij. Do Zeeuwse vissers zullen echter enkele offers moeten bren gen cn het belangrijkste zal zijn, dat zij prijs geven het iedere avond bij moeder thuis zijn, zoals de heer R. Brands, voorzitter van de Ne derlandse vissersbond het uitdruk te. Gebleken is, dat het gemiddelde inkomen per man per Jaar op een kotter rond f 9400 is te stellen. standinrichting. Er werden op de textieljaarbeurs ook vele binnen landse orders geplaatst. De ervaringen in de groep scheepsbouw liepen nogal uiteen. Ex- waren echter verscheidene fir ma's die waardevolle besprekin gen ter beurze hadden gevoerd en grote mogelijkheden voor verkoop van hun produkten zagen, zowel in eigen land als daarbuiten, o.a. in Griekenland, Ghana en west- Duitsland. Nederlandse schilder moest Bali verlaten Onder de repatriërende Neder landers, die maandag met het m.s ,Van Oldenbarnevelt" te Amster dam worden verwacht, bevindt zich de kunstschilder Rudolf Bonnet. De heer Bonnet vestigde zich 30 jaar geleden op Bali, om zich daar ge heel aan de schilderkunst te kun nen wijden en heeft er veel gedaan voor een goede verhouding tussen Nederland en Indonesië. Zijn kunst heeft er steeds grote bekendheid en waardering gehad. De Baliërs, die in hem een grote vrend verliezen, zagen hem met lede ogen vertrekken. Nadat Bon net van hogerhand aanvankelijk het verzoek had gekregen op Bali te blijven, werd hem later niettemin medegedeeld, dat hij Indonesië zo spoedig mogelijk moest verlaten. De Sowj et-ambassade te Brussel heeft zaterdag meegedeeld, dat dinsdag een speciaal vliegtuig te Brussel zal landen om de 81-jarige koningin Elisabeth van België naar Moskou te brengen, waar zij een internationaal muziekconcours zal bijwonen. Het concours duurt tot 14 april. Het vliegtuig zal van het type TOE-104 zijn, een tweemotorig straalverkeersvliegtuig. Heeft de vos zijn neus eerst 1 binnen, dan weet hij spoedig 1 2ün lichaam te doen volgen. Prinsessen bij huwelijk van prinses Marie H.H K.K.H.H. de Prinsessen Bea- trix cn Irene zullen op 9 en 10 april het huwelijk van H.K.H. Prinses Max-ie Adelaide van Luxemburg en gx-aaf Charles Jozeph Henckel de Donnersmarck te Luxemburg bij wonen. Veerboot zonk op werf Op de werf van de N.V. Scheeps werf en Machinefabriek Koopman te Dordrecht is de veerboot „Gre- velingen" van de R.T.M., die de verbinding tussen Zijpe en Anna Jacobapolder onderhoudt, door tot dusver onbekende oorzaak gezon ken. Het vaartuig kreeg op deze werf een grote onderhoudsbeurt. Vrijdagmiddag heeft de bok „La bor" het schip gelicht. De „Greve- lingen" zal vermoedelijk geruime tijd uit de vaart moeten blijven. Persoonlijke ongelukken hebben zich, voor zover bekend, niet voor gedaan. Het Brits koninklijk bezoek Ontmoeting met prinses Wilhelmlna De particulier secretaresse van H.K.H Prinses Wilhelmlna deelt mede, dat in tegenspraak met het bericht als zou het Brits Konink lijk Paar op woensdag 26 maart na afloop der „Commonwealth"-recep- tie in de dierentuin te 's-Graven- hage een bezoek brengen aan H K. H. Prinses Wilhelmina op het pa leis Lange Voorhout, het program ma gewijzigd is en Prinses Wilhel mina aanwezig zal zijn bij het fa miliedejeuner in het „Huis ten Bosch" waardoor de wederzijdse bezoeken komen te vervallen. Raad van Kerkwerve wil huurprijzen handhaven op het huidige peil Gemeente gaat vaste geldlening aan Onder voorzitterschap van bur gemeester S. Francke vergaderde, zoals gemeld, de gemeenteraad. Na de mededelingen van de' voor zitter betreffende de begroting Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee, gepubliceerd in ons num mer van vrijdag jl., werden de overige agendapunten afgewerkt. Door de gemeente wex-d aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid verzocht, om voor de woningwetwoningen welke in de gemeente werden gebouwd na de ramp een huurprijs vast te stellen. Genoemd ministerie heeft thans echter bericht, dat alleen kan wor den toegestaan dat het complex van 5 en 3 woningwetwoningen tot een geheel kan worden samengevoegd. Hiei-door zou een gemiddelde huur prijs worden verkregen van f 10. Burgemeester en wethouders zijn echter van mening, dat op deze wijze het voor ogen gestelde doel, om voor alle woningwetwoningen een huurprijs te verkrijgen voorbij wordt geschoten Zij stellen dan ook aan de raad voor de huurprijzen te houden zoals deze nu zijn, waar- I ,mede de raad zich kan verenigen. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat van het kollege van Ge deputeerde Staten van Zeeland is ontvangen het ontwerp van wet voor de gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland. Omdat nog niet alle raadsleden het ont werp hebben kunnen bestuderen, stellen b. en w. voor, deze aangele genheid in een volgende raadsver gadering te behandelen. Vaste geldlening Vervolgens 6telt de voorzitter aan de orde een voorstel tot het aan gaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten tot een bedrag van f 12 duizend tegen een rente van 6 pet. met een looptijd van 13 jaar. Deze lening kan door genoemde bank worden aangeboden uit de gelden van de tweede woningbouwlening. De heer der Weduwen vraagt of de gemeente niet tegen een lager ren tepercentage kan lenen en of de ge meente nog behoefte heeft aan het sluiten van deze geldlening. De voorzitter antwoordt de heer der Weduwen, dat op deze geldlenin gen de goedkeuring van het col lege van Gedeputeerde Staten kan worden verkregen. Wil de gemeen te tegen een lager percentage lenen, dan mag de rente niet meer bedra gen dan 4Y< pet. Op het tweede ge deelte van de vraag antwoordt de voorzitter, dat do bank voor Neder landse gemeenten aan de gemeente een krediet in rekening-courant heeft toegestaan van f 200.000, ter wijl het gebruikelijke krediet maar f 50.000 bedraagt. Het zou denk baar zijn, dat als men deze lening van de bank niet accepteerde, dat de bank ook geen krediet in reke ning-courant meer zal verstrekken. Na deze toelichting wordt de lening z h.s. aanvaard. Hierna besluit de raad z.h.s. om de leges voor de nieuwe toeristen- kaarten voor bezoek aan België vast te stellen op f 1, tevens wordt in de legesverordening het tarief van de bouwvergunningen gewij zigd en in overeenstemming ge bracht met het bedrag, dat aan de Centrale Dienst Noord-Zeeland voor het geven van adviezen moet worden afgedragen. In verband met de wijziging van de Vleeskeuringswet wordt voor de gemeente zonder hoofdelijke stem ming een nieuwe verordening voor de keuring van vee en vlees vast gesteld. Tevens besluit de raad bij de be planting rond het sportveld en de windsingel rond de volkstuinen boompalen aan te brengen, omdat wordt gevreesd, dat de bomen an ders scheef zullen groeien. De rondvraag Bij de rondvraag informeert de heer A. G. Kloet naar de stand van de werkzaamheden aan de toren van de Ned. Herv. kerk. De voor zitter kan hem mededelen, dat de spits reeds in Bruinisse gereed ligt. Het aanbrengen van de spits wacht te op het aanbrengen van lood, hetgeen inmiddels is geschied. Hij zegt toe te zullen informeren waar op de afbouw nog wacht. De heer A. Kloet vraagt of het niet mogelijk is, dat varkenshok ken buiten de bebouwde kom ge bracht worden, zulks ter voorko ming van stank. De voorzitter meende dat dit een moeilijk punt Is. Hij is echter ook voor een verbod om varkens binnen de kom te hou den. Na bespreking stelt het col lege van burgemeester en wethou ders voor om deze aangelegenheid te onderzoeken en te zien op welke wijze hiervoor een oplossing kan worden gezocht. Op een vraag van de heer C. van der Linde deelt de vooi-zitter mede, dat in verband met de herverkave ling de situatie zo is geworden, dat het aanbrengen van een verdere verlichting dan de thans bestaande op Nieuwerkerke niet noodzakelijk moet worden geacht. Hierna volgt sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1