W.van der Maas verlengd verlovingsringen u/nt u Koopt een PEUQEOT M. ELENBAAS G. GELUK NUTSSPAAKBANK Zierikzee scooter rijden DE MAN MET ZEVEN NAMEN garage C. v. d. Bout Voor de vele blijken van be langstelling voor en bij ons huwelijk ondervonden, zeggen wij namens wederzijdse ouders onze hartelijke dank. I. M. KWAAK. A. P. KWAAK-BAKKER. St. Maartensdijk, maart 1958. Wal A 107. Voor de vele blijken van be langstelling bij onze 25-jarige echtvereniging ondervonden, zeggen wij mede namens onze kinderen, hartelijk dank. F. v. d. BERG. M. v. d BERG-HAGE. Bruinisse, maart 1958. Voor de vele blijken van be langstelling, ondervonden tij dens de ziekte en na het over lijden van onze innig geliefde vrouw, moeder, zuster, be huwdzuster en tante MARIA AMMELRERGA LUCIA TE VVIERIKE echtgenote van Johannes Tuinder betuig ik mijn hartelijke dank J. TUINDER. Zierikzee, maart 1958. Verrenieuwstraat 21. Voor de vele blijken van deel. neming, ondervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden van onze geliefde vader, be huwd- en grootvader, de heer J. VAN DER HAVE betuigen wij onze oprechte dank. Fam. v. d. HAVE. Bruinisse. maart 1958. UITZETTEN „HET KLEUTERHUIS" Zierikzee <^CSoK®CScS<8CScS<8aScfc8aS0f 14 karaats Gouden A.S. uitgebreide sortering sierlijk model vindt U bi) Zierikzee - Poststraat 15 telefoon 2101 Op handgraveren kan. Indien men wenst, gewacht worden besluiten tot aanschaf van een auto, of uw gebruikte wagen om te ruilen voor 'n nieuwe? Overweegt dan eens om een wagen te nemen die reeds lang bewezen heeft een kwaliteits- produkt te zijn. U wordt dan een wagen geleverd die compleet is. Uitgevoerd met overdrive; verwarming airconditioning; rui- tenspoeler; temperatuurmeter; elektr. klokje; en Indien nodig met neerklapbare rugleunin gen, zodat U uw wagen ook als slaapwagen gebruiken kunt. U behoeft dus na aankoop van zulk een wagen nog niet eens extra te betalen om die compleet te maken Prijzen vanaf f 6990'- QARACE BRUINISSE - Telefoon 01113 No. 267 Taenzer hetelucht kookhaard te houden op woensdag 26 maart des middags om 3 uur en 's avonds 8 uur in de koffiekamer van 't „Huis van Nassau" Zierikzee vrlj entree Bonthuis ,'t Vosje' Moderniseren Repareren Bontmantels Kortemeestr. 14 - teL 3244 Bergen op Zoom ROLFILMS en FLITSLAMPJES 'b avonds en 's zondags uit onze automaat. Fotohandel R. ten Kate Dam 5 Zierikzee REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, heter en:.goedkoper! H v. DOORN, Poststr., Zzee Men weet nooit hoe een stuivertje rollen kan Maar stuivertjes, die U in busje van de «paarbank stopt, gaan later rente opbrengen. Vraag er vandaag nog een bij met onze speciale lesscootcr Schaapherder en schoonmoeder vonden voortvluchtige Aartszwendelaar, uitbreker, oplichter en polygamist (Speciale correspondentie) De grote heidevelden bij Husum, ln de omgeving van Emden in Oost Friesland, blakeren in de zon; de lucht trilt van de hitte. Onder een eenzame denneboom zit de oude schaapherder Hermann Hackbart te soezen in de zomerwarmte Aan de voeten van de oude ligt z'n her- dershond, die van tijd tot tijd een wakend oog laatglijden over een honderdtal schapen, die zich tegoed doen aan het heidekruid. Plotseling begint de hond te grommen en de herder schrikt wakker. Over de dijk nadert een man In gebroken Duits vertelt de vreemdeling, dat hij een Fins legerofficier in Russi sche dienst is en verder, dat hij was ingedeeld bij de veiligheidsdienst op de Russische oceaanstomer „Le- nin", welk schip thans op de Noord, zee zwalkt. Uit het verhaal blijkt, dat deze Finse officier René de Marseur, in de omgeving van Em den van boord is gesprongen. Inderdaad, de oude herder ziet, dat de Fin door en door nat is. Hackbart is één en al bereidwillig heid en brengt de drenkeling zelf naar het ziekenhuis te Husum. Daar vertelt de man hetzelfde ver haal en verklaart o.a. aan de hem behandelende dokter, dat het schip „Lenin" een grote wapenzending aan boord heeft. De arts - geschrokken door de verklaringen van René de Marseur - waarcschuwt de recherche, die op haar beurt de verschillende ge heime diensten alarmeert. Ameri kaanse en Britse straaljagers zoe ken de Noordzee af, ja zelfs een groot deel van de Oostzee, doch de Sowjet-stomer „Lenin" wordt niet gevonden. De politie is radeloos; zij probeert met Franse, Russische, Engelse en Zweedse tolken de pa tiënt aan het spreken te krijgen, maar dat lukt niet. De ontdekte cheque Nog geheimzinniger en ingewik kelder wordt de zaak, als op zekere dag onze oude schaapherder Her mann Hackbart een chèque ont vangt, afkomstig van de Volksbank te Braunlage im Harz, groot 1000 DM, met de mededeling „Voor uw hulp aan een drenkeling". Het be- talingsbewijs is getekend met René de Marsuer. Als de herder z'n geld wil incasseren op het postkantoor te Husum, komt aan het licht, dat de cheque niet gedekt is. De politie weet met de zaak geen raad. René de Marseur vertoeft nog steeds in het ziekenhuis van Hu sum in Oost-Friesland. De man moet volkomen rust hebben beveelt de medicus. Door de politie worden oproepen geplaatst in de verschil lende kranten in west-Duitsland en bij de politie in Husum meldt zich op zekere dag een vrouw, Martha Heinsberger, wonende te Waabs, een klein Duits stadje, eveneens in Oost-Friesland gelegen. Zij ver klaart aan-de dienstdoende inspec teur de moeder te ziln van de ver loofde van zekere Ernst Karo, die van laatstgenoemde een baby ver wacht. De a s. schoonmoeder had in de dagbladen de oproep van de politie gelezen en zij was de me ning toegedaan, dat René de Mar seur wel eens de zelfde kon zijn als de verloofde van haar dochter. De vrouw had een foto meegebracht en de politie-inspecteur stelde vast dat deze Karo, wegens verschillen de door hem gepleegde misdrijven werd gezocht, o.a. wegens oplich ting en het niet nakomen van on derhoudsplichten. Dubbel huwelijk, liefst vijfmaal Als een sneeuwbal eenmaal aan het rollen gaat, wordt deze steeds groter. Zo komt aan het licht, dat René de Marseur alias Ernst Karo, vijfmaal is getrouwd, dat hij van de vijf vrouwen er vier ongelukkig maakte en dat de manier van wer ken van deze man steeds onveran derd dezelfde was. Op de dag van de bevalling verdween altijd spoor loos de vader. Zes lange jaren is het deze mis dadiger gelukt - hij was uitgebro ken uit de gevangenis te Mainz - om zich onzichtbaar te houden voor de justitie; steeds wist hij de dans te ontspringen, maar hij ver loor in Husem van een wel zeer voortvarende schoonmoeder. Als soldaat van het nazi-leger zag René de Marseur alias Ernst Karo reeds kans om zijn kamera den te bedriegen en te bestelen; herhaaldelijk kwam hij daarvoor in aanraking met de krijgsraad. De man bleek onverbeterlijk en hij werd tenslotte geplaatst in een zg. strafbataljon in Lapland, waar hij zich de Finse taal eigen maakte, hetgeen bevorderlijk bleek te zijn voor de oplichtingspraktijken, die immers aan de lopende band wer den bedreven. In 1940 werd René de Marseur, alias Ernst Karo, op heterdaad be trapt bij het plegen van diefstal en de rechtbank te Rendsburg veroor deelde hem tot 21 maanden, doch uit de gevangenis wist onze René weer te ontsnappen door één der bewakers te bedriegen en om de tuin te leiden. Zijn echtgenote wachtte vergeefs op zijn terugkeer. Baron Rolf, Falk von Falkcnhorst Onze Mol 11, tel 24C4. Zierikzee JAARBEURS v Reeds ontvangen: de nieuwste modellen Y dames- en heren- X polshorloges X R. van der Bijl j; Telefoon 2664 Appelmarkt - Zierikzee .j. X~X^XX"X'**X"X"X"X~X~X* Adverteren is verkopen! Verplaatsing bushaltes Zierikzee Gasfabr'ek en Zierikzee Sas naar Zuid - Havenpoort en Rijksweg t/ra 27 maart a.s. De Direkteur ongelukt", handtekening onlees baar. Onze man kwam terug in Zwit serland onder de naam van John van der Sell, doch daar had de zwendelaar niet bijster veel geluk Hij pleegde ook daar diefstal - hoe kan het anders werd veroordeeld tot zes maanden, verdween eerst achter de tralies en daarna over de grens om op t'e duiken in Frank furt am Main, waar hij op het stad huis op een listige en zéér door trapte manier een nieuwe identi- titskaart van de gemeente Frank furt wist te bekomen staande op naam van Horst Günther. In deze stad kwam de bedrieger in contact met de Franse consul, die hij aan zich wist te binden. Hij deelde deze autoriteit mede, dat hij bekend was met de plaats en me! de juiste bijzonderheden inzake de grote goudschat, die werd meege voerd door de overleden Duitse veldmaarschalk Rommel. Onze herr Günther wordt door het Franse consulaat overladen met gunsten eerbewijzen en met grote sommen geld Bedroefde weduwe Na korte tijd verdween onze Horst Günther, alias Ernst Karo, alias René de Marseur om vervol gens in Mannheim op te duiken onder de naam van Robert Koch, van beroep scheepsbouwer, vrijge zel en afkomstig uit Opper-Silezië. De geschiedenis wordt vervelend: Koch stapte in het huwelijksbootje; zijn echtgenote verwachtte een ba- by en Koch verdween. Koch dook op in oost-Duitsland en wel als daggelder, ook nam hij zitting in de besturen van ver schillende landbouworganisaties in lat communistische deel van Duits land. Deze toestand duurde echter niet lang. Koch huwde, maar ook hier bleef een „bedroefde weduwe" achter en Koch belandde in een zg. doorgangskampvoor politieke vluchtelingen uit de communisti sche landen; daar kreeg hij voor de zoveelste maal nieuwe papieren hans op naam van Ernst Karo. Daarna ging de man naar Waabs in Oost-Friesland en hier wilde hij dan voor de vijfde maal en laatste maal in het huwelijksbootje stap pen; de geschiedenis herhaalde zich en pa verdween om ten slotte in een nat pak op te duiken voor de verbaasde schaapherder Hermann Hackbart uit Husum. De rechtbank heeft Günther Sell, alias Horst Günther, alias baron Rolf, Falk von Falkenhorst, alias Robert Koch, alias Ernst Karo, alias René de Marseur, wegens op lichting, meineed en polygamie, vijfmaal gepleegd, nu veroordeeld tot vier jaar en zeven maanden ge. vangenisstraf. KERKNIEUWS TOOGDAG „IN DIENST DER KERK" René de Marseur, alias Karo, noemde zich Rolf, baron Falk von Falkenhorst en achtte het beter om naar het buitenland uit te wijken In Brussel raakte hij ver bonden aan een Inlichtingendienst. Hij werd als agent naar oost- Duitsland uitgezonden, doch - daar z'n papieren niet in orde waren naar het westen terug gezonden. Z'n derde vrouw ontving gelijktij dig een telegram van de volgende inhoud: „Door deze laat ik u weten, dat uw echtgenoot Rolf, baron Falk von Falkenhorst, dodelijk is ver- DEVENTER, 19-3. Een tweedui zend leden van de organisatie voor Herv. gemeenteleden ..In Dienst Der Kerk" hebben vandaag in een bijeenkomst te Deventer een ant woord gezocht od de vraag: „Kan de Hervormde Kerk anders dan volkskerk zijn?" Tijdens de officiële ontvangst in de hal van het gemeentehuis heeft burgemeester mr. dr. N. Bolkestein besproken hoe de niet-kerkelij- ken een gebeuren als deze toogdag moeten bezien. Hij verheugde zich erover, omdat een zo sterke bele ving van beginselen van een be volkingsgroep leidt tot verrijking van het algemeen geestelijk leven. De voorzitter van „In Dienst Der Kerk", de heer C. Lebbing, dankte voor de betoonde hartelijke gast vrijheid. Terwijl de stadsbeiaardier Jules Jaeger liederen uit de nederlands hervormde gezangenbundel ten ge hore bracht, vulde de Grote of St. Ludwinuskerk zich met de deelne mers, die hier een wijdingsbijeen komst bijwoonden, waarin ds. M. A. Krop voorging. Daarna hielden prof. dr. H. C. van Niftrik en prof. dr. M. A. Beek referaten, waarin het onderwerp van de dag aan de orde werd gesteld. moeten er nog komen", maar ln de geloofszekerheid, dat Christus is gestorven in het midden van de wereld voor alle zondaren. De volkskerk is er een die de volkeren overkoepelt door de genade en het oneindig mededogen van Christus. Inleider stelde, dat de volkskerk moet zijn de kerk van het aposto laat. De meeste zore van de kerk moet niet de Innerlijke zuiverheid zijn. maar de waarneming van het ambt der verzoening en de aposto- laire dienst. De volkskerk erkent het recht der modaliteit. Zij moet wijder en ruimer zijn dan de be grenzing van de theologische school. Daarnaast moet de volks kerk kritisch durven staan tegen over volk en overheid en mag zij niet een bepaalde laag of klasse van het volk naar de ogen zien. Zij moet zijn vol van geëstelijke fan tasie, die telkens weer opnieuw nieuwe initiatieven neemt en exne- rimenten waagt, om aan de kinde ren van elke tijd het oude evan gelie te verkondigen. Dat evangelie verandert niet, maar wel de wijze waaron het aan het volk wordt ge presenteerd. Spreker vindt een mislukkend experiment beter dan geen experiment. Prof. Van Niftrik betoogde, dat, zoals de bijbel Christus doet zien in de dynamiek van Zijn werk tot heil en verlossing der wereld, de kerk moet functioneren als de hand van Christus, uitgestoken naar de wereld en naar ons volk. Daarom moet de kerk een volkskerk zijn. Beslissend voor de vraag of de kerk een volkskerk is, of Christus zijn Heilandswerk door die kerk kan laten doen. De volkskerk is niet de kerk van het volk, maar de kerk voor het volk. Niet met de houding De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft bij zijn terugkeer uit het Verre Oosten verklaard, dat Rusland be gint te reageren, maar in niet erg I aanvaardbare vorm, op de Ameri kaanse voorstellen ter controle van de ruimte. Het vorige weekeinde door de Russen gedane voorstel om de ruimtekwestie te koppelen aan de ontruiming van buitenlandse bases door de Amerikanen, haalt volgens de Amerikaanse minister twee zaken door elkaar die niets van „wij zijn er en de anderenmet elkaar te maken hebben. De Schelde en het Deltaplan HET BOUWEN VAN EEN BEWEEGBARE STUW BU HANSWEERT BEPLEIT BRUSSEL, 19-3. De Belgische se naatscommissie van openbare wer ken heeft woensdag de gedachten- wisseling voortgezet over het re gime der Zeeschelde in verbant7 met de verwezenlijking van he' Deltaplan. Senator Van Buggenhout had tij dens een voorgaande bijeenkoms' gesproken over het bouwen van eer gemengde en beweegbare stuw te- hoogte van Hansweert en hij ha--' ook het graven van een kanaal, var deze stuw naar de Antwerpse ha ven langs de bedding van dr Schelde, bepleit. Volgens hem zou dit de bescherming van de naburig'- streken tegen stormvloed mogelij maken. Ook zou men bescher- mingsdijken moeten aanleggen. De kabinetschef van de Belgische minister van openbare werken en directeur-generaal van bruggen en wegen, Willems, gaf over de kwes tie een volledige wetenschappelijke uiteenzetting. Hij wees op de ge varen welke een stuk ter hoogte van Hansweert oplevert O..U-1J 'eggen van een sluis bestudeert. "»eze stuw zou de bescherming van le polders stroomopwaarts van Xntwerpen mogelijk maken. Wat te stroomafwaarts gelegen gedeel- en betreft, belet niets het aanleg- 'en van onoverstroombare dijken. Een min of meer gelijkaardig plan verd In de Nederlandse Tweede temer besproken, zo zei hij verder. ~)e minister van Waterstaat heeft betoogd, dat een vaste stuw een nilliard gulden, dertien milliard 'rank, zou kosten en dat hij voorts üet met zekerheid kon zeggen dat le bevaarbaarheid van de Schelde ussen deze stuw en de zee verze- terd zou zijn. Ten opzichte van de bepleite ge mengde en beweegbare stuw, heb ben sumiere berekeningen aange- 'oond, dat die ongeveer negentien nilliard frank zou kosten. Vervolgens herinnerde hij aan iet programma van grote werken, vaarvan de uitvoering gedurende dj f tien jaren jaarlijks acht mil- 'iard zal kosten. Onder deze om standigheden kan hieraan moeilijk negentien milliard een plan van „^evert voor deworden toegevoegd. Het departe- Schelde zelf en voor haar uitwegen ment zet echter de bestudering van naar zee. Hij zei ook dat de rege- het Scheldevraagstuk voort, zo zei ring de mogelijkheid van het aan- 1 hij. LAND- EN TUINBOUW De gerst van Schouwen-Duiveland De gerst uit ht zuidwestelijk zee kleigebied heeft zich, zowel in bin- nen- als buitenland, een zeer goede naam als brouwgerst verworven Daarmede hebben de Zeeuwse boe ren een streepje voor op de andere gerstverbouwers in den lande Wij dienen er dan ook voor te waken dat deze goede naam behouden blijft en dat de „Inselgerste" een naam weergeeft, die een goede kwaliteit betekent. Over het algemeen is men van in dustriële zijde ook dit jaar weei uitstekend te spreken over het lage eiwit gehalte en de gemakkelijke verwerking van de Zeeuwse gerst Helaas geldt dit niet voor alle gerst uit Zeeland, m.n. niet voor die uit Schouwen-Duiveland. De gers. van dat eiland heeft een hoog ei witgehalte en kiemt in de mouterij zeer onregelmatig. Oorzaak van dit hoge eiwitge halte is het ruime gebruik van stik stofmeststoffen. Terwijl men in Zeeland gemiddeld een 50-60 kg zuivere N per ha. strooit, ligt dit niveau op Schouwen-Duiveland bo ven de 100 kg./ha. Gevallen waarin 130 kg./ha. op de zomergerst wordt gestrooid, zijn geen zeldzaamheid. Dit hoge gebruik van stikstof meststoffen vindt zijn oorzaak in het feit, dat men uit angst voor een misgewas op de geïnundeerde gron den van slechte structuur, eenvou dig bang is om minder te geven. Gerst van verschillend eiwitge halte vertoont bij kieming, de ver werking tot mout, een verschil in kiemingslntensiteit en snelheid Mengging van partijen met een hoog en met een laag eiwitgehalte Breda, 11-3-58. geven dan ook een onregelmatig, minder economisch te verwerken mout. Het zou dus theoretisch ge wenst zijn partijen met een hoog eiwitgehalte niet te mengen met die met een laag eiwitgehalte. Dat is echter in de praktijk bij de grote aanvoer tijdens de oogst niet mo gelijk. Bovendien kan men zich dan niet snel genoeg een oordeel vor men omtrent de hoogte van het eiwitgehalte. Aan te raden is echter wel partijen gerst van niet geïnun deerde gronden gescheiden te hou den van gerst van geïnundeerde grond, daar gebleken is dat juist de gerst van die gronden een hoog eiwitgehalte heeft. Wij laten daar bij nog in het midden of inundatie. ..herverkaveling" en slechte struc tuur als oorzaken genoemd kunnen worden. Daarvoor hoeven wij ons echter voorlopig niet ongerust te maken, daar op alle geïnundeerde gronden de hoge N-giften regel zijn. Mij is echter gebleken dat ver schillende gerstverbouwers zelf reeds meenden in 1958 wel wat met de stikstof te kunnen matigen, zon der teveel risico van een opbrengst derving te lopen. Teneinde dan ook de goede naam. die de Zeeuwse gerst bij de indu strie heeft verworven, te handha ven, lijkt het mij daarom goed, als iedere individuele gerstverbouiver op Schouwen-Duiveland, voor h\j er met de stikstofzak op uittrekt, zich eens afvraagt of deze N-gift niet wat te beperken is. Deze zomer hopen wij daar dan als resultaat van te zien dat de gerst van Schou wen-Duiveland zich niet langer in ongunstige zin van die van de rest van Zeeland onderscheidt. Ir. W. WILTEN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6