Diredie van de luchtvaartmaatschappij trok ontslag van de twee vliegers in Huidige werkloosheid een kwart van die uit vooroorlogse crisisjaren DE ZIERIKZEESCHE COURANT OPSTANDELINGEN ZOUDEN NIEUW AANVAL TEGEN MEDAN HEBBEN INGEZET Adenauer: „NAVO moet aan Rusland gelijk waardige wapens hebben" De werkloosheid in de Verenigde Staten MOSKOU WIL DUITSE KWESTIE NIET OP TOPCONFERENTIE BESPREKEN Dreischor's 107-jarige VRIJDAG 21 MAART 195» No. 18330 114e Jaargang Z1ERÏKZEESCHEWNIEÜWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v^h. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tol. 01110-2938 STAKING BIJ DE K.L.M. VOORBIJ Ook d epet liggende geschillen worden opgelost AMSTERDAM, 20-3. De staking b(j de K.L.M. is voorbij. Morgen (vrijdag) zullen de K.L.M.-machi- nes weer opstijgen. Het bestuur van de vereniging van K.L.M.- vllegers zal zlin leden adviseren de werkzaamheden zo spoedig moge lijk en wel uiterlijk vrijdagmiddag 12 uur te hervatten, terwjjl de di rectie van de K.L.M. zich bereid verklaard heeft de heren De Laat en Metz onmiddellijk in hun vorige betrekking te herstellen. Dit zijn de belangrijkste mede delingen, die na alfoop van een ge hele dag overleg tussen de directie en de stakende vliegers in het ge bouw van de Kon. papierfabriek Van Gelder en Zonen aan het Sin gel te Amsterdam vanavond om vijf uur zijn gedaan. Van beide zijden zal men zich van elke rancunemaatregel ont houden. De directie zal geen ge bruik maken van haar bevoegd heid om over de stakingsdagen geen salaris te betalen. Deze besluiten zijn' genomen na dat de bemiddeling van de Stich ting van de Arbeid de beide par tijen vandaag tot elkaar heeft ge bracht. Een lachende Aler Om tien minuten over vijf verliet de president-directeur van de K.L. M., de heer I. A. Aler, glimlachend het kantoorgebouw van de firma Van Gelder Zonen tussen de vlie gers De Laat en Metz in, die hij vorige week vrijdag wegens door hen op een persconferentie gedane uitlatingen op staande voet had ontslagen. In het overleg, dat vandaag is gepleegd hebben de voorzitters van de werkggevers- en werknemers vakbonden, samenwerkende in de Stichting van de Arbeid, zich be reid verklaard ook bemiddeling te verlenen in het geschil tussen K.L. M.-directie en de vliegers over de salarissen en verdere arbeidsvoor waarden. Communiqué „Met het oog op het nationaal be lang hebben de voorzitters van de drie werkgeversverbonden en van de drie Nederlandse werknemers - vakcentralen, samenwerkende in de Stichting van de Arbeid, de he ren A. Borst Pzn. (Prot. Chr. werk gevers), mr. F. H. A. de Graaff (een der directeuren van de firma Van Gelder Zonen) voorzitter van het Centraal Sociaal "Werkgeversver bond, J. A. Middelhuis (K.A.B.), M. Ruppert (C.N.V.), bovendien com missaris van de K.L.M., F. H. Ter- windt (voorzitter Kath. Werkge versverbond) en de N.V.V.-voor- zitter C. W. van Wingerden, heden een vertrouwelijke bespreking ge voerd met de directie van de K.L. M. en het bestuur van de vereni ging van K.L.M.-vliegers. Alle aan wezigen gaven uiting aan de wens, dat niet alleen de acute moeilijk heden doch ook het dieper liggende geschil zo spoedig mogelijk tot op lossing zal worden gebracht". Volgens het communiqué hebben de voorzitters der vakbonden ge constateerd „dat een belangrijk deel van de werkelijke oorzaak ge legen is in de combinatie van lid van het personeel en bestuurslid van een vakvereniging van de beide ontslagen vliegers". Woensdag vond het eerste verhoor plaats van de beide ontslagen K.L.M.- vliegers Metz (rechts) en De Laat. - De vliegers onderweg naar het ge rechtsgebouw; onbewust waren ze toen nog van het feit, dat een dag later de staking zou zijn opgeheven. Atjehse sluipschutters actief SINGAPORE, 20-3. In Singapore werd vandaag gemeld, dat de Indonesische opstandelingen een nieuwe aanval tegen Medan zou den hebben ingezet. Een woordvoerder van opstande lingenkringen in Singapore ver klaarde, dat drie bataljons, onder commando van majoor Nainggolan. in de buitenwijken van Medan ge vechten leveren. Ook zeide deze DE WESTDUITSE BONDSDAG BONN, 20-3. Het debat over de buitenlandse politiek is vanmorgen ln de Westdultse Bondsdag begon nen. Bondskanselier Adenauer zei, dat er misschien een topconferentie zal worden gehouden. In elk geval zou deze zich bezighouden met de kwestie van de hereniging van Duitsland. In het memorandum, dat de Rus sische ambassadeur hem overhan digd had, stond niets dat met het huidige debat te maken had. Dit debat, aldus Adenauer, gaat over de mogelijkheid van de onderteke ning van een vredesverdrag tussen de Sowjet-Unie en de westelijke mogendheden enerzijds en Duits land anderzijds. Dr. Adenauer deelde vervolgens mee, dat de Russische ambassadeur in Bonn, in zijn gesprekken met hem gesproken had over het teke nen van een vredesverdrag zowel met oost- als west-Duitsland, of desnoods met een federaal orgaan als dit voor de topconferentie in het leven geroepen zou kunnen worden. De vrede redden Volgens Adenauer zal west- Duitsland zich van de NAVO af zonderen als het weigert zich te verenigen met eventuele NAVO- plannen om de Westduitse strijd krachten met kern- en raketwa pens uit te rusten. „De Sowjet-Unie is uitgerust met raketten en kern wapens. Als een belangrijk deel van de NAVO geen gelijkwaardige wapens zou hebben, zou de NAVO waardeloos worden", aldus Ade nauer. Het doel van de Westduitse po litiek moet naar de mening van Adenauer zijn, de vrede te redden door een algemene gecontroleerde ontwapening, zowel voor kern- als klassieke wapens. Hierdoor zou een algemene ontspanning en de veiligheid van Duitsland gewaar borgd zijn, hetgeen zou leiden tot het herstel van de Duitse eenheid. Duitsland's lot, zo zei Adenauer verder, is onverbrekelijk verbon den met dat van andere volken. Als, wat God verhoede, een we reldramp zou plaats hebben, zou west-Duitsland hierin betrokken worden, of het nu gewapend is of niet. woordvoerder er niet aan te twij felen, dat de nieuwe sluiting van het vliegveld van Medan betekent dat daar gevochten wordt. Voorts beweerde de woordvoer der, dat ongeveer duizend Atjehse sluipschutters zich bij de opstande lingen in noord-Sumatra hebben aangesloten, omdat zij de „rode draak" (communistisch China), de „rode beer" (Rusland) en de „zwarte slang" (president Soekar- no) willen bestrijden. WASHINGTON, 20-3. Regerlngs- economisten waren vandaag van mening, dat de jongste werkloos heidscijfers voor de Verenigde Sa- ten vermoedelijk hoger zullen zijn dan het na-oorlogse record van de vorige maand van bijna 5.2 mil joen. Vrijdag zou een rapport over de werkloosheid per het midden van de maand worden gepubliceerd, dat naar men verwacht geen tekenen zal te zien geven van een normale seizoenstoeneming van het aantal werkenden. Robert Schuman, voormalig mi nister van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en een groot voorvechter van de Europese eenheid, is te Straatsburg tot voorzitter van de nieuwe assemblee van „klein Eu ropa" gekozen. a President Bourguiba van Tune sië heeft donderdag tot de raadge vende vergadering gezegd, dat hij verwacht spoedig een rechtvaar dige regeling van het Frans-Tune- sische geschil bekend te kunnen maken. Hij sprak de verwachting uit, dat de uitvoering van het Ame rikaanse en het Britse aanbod van goede diensten haar einde nadert. MOSKOU, 20-3. De Sowjet-rege- ring heeft in het memorandum dat haar ambassadeur in Bonn woens dag aan Bondskanselier Adenauer overhandigde, opnieuw verklaard dat op een topconferentie onmoge lijk de Duitse kwestie besproken kan worden. De hereniging van Duitsland kan alleen door de belanghebbende partijen (oost- en west-Duitsland) worden geregeld. Pogingen om de kwestie in de door de Bondsrepu bliek voorgestelde vorm op de agenda van een topconferentie te krijgen, kunnen de voorbereidingen voor een topconferentie slechts be lemmeren. Het memorandum is donderdag in Moskou gepubliceerd. Dit zou in strijd zijn met een afspraak tussen Geen internationaal rij- en wagenbewijs meer voor Duitsland 's-GRAVENHAGE, 20-3. - Na 1 april behoeven Nederlandse motor- rijtuigenbezitters, die naar Duits land gaan, niet meer te beschikken over een internationaal rij- en wa genbewijs, zo -wordt medegedeeld door de K.N.A.C. De Bondsrepubliek en Nederland zijn overeengekomen, dat na 1 april voor alle categorieën van Duitse motorijtuigen het Duitse rijbewijs en kentekenbewijs wordt geaccep teerd en dat omgekeerd in Duits land de betreffende Nederlandse bewijzen worden erkend, zonder dat overlegging van een vertaling of andere verklaring wordt ver langd. o Te Doengoen in Noord-Afrika zijn donderdag 23 personen om het leven gekomen, doordat de autobus waarin zij zaten van een pont de rivier inreed. de Sowjet-ambassadeur in Bonn, Smirnof, en Bondskanselier Aden auer om de inhoud geheim te hou den Smirnof heeft donderdagmid dag de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, von Brentano, bezocht. Hij deelde hem naar ver luidt mede, dat de publikatie bui ten zijn medeweten is geschied. Verwondingen" door radio'activiteit MELBOURNE. 20-3. Een Neder- landse immigrant in Australië, de heer J. M. Thoonen, heeft zes da gen lang een radio-actieve capsule in de zak van zijn overall gehad zonder dat hij zich van het grote gevaar ervan bewust was, aldus is donderdag gebleken op een zitting van het Australische hooggerechts hof te Melbourne. De Nederlandse immigrant, die 27 jaar is, eist van het Australische gemenebest schadeloosstelling voor de verwondingen die hij tengevolge van radio-actieve straling heeft on dervonden. Tengevolge van deze verwondingen moest het rechter been worden geamputeerd. De heer Thoonen was werkzaam als monteur in een elektrische cen trale. Radio-Padang meldt verovering van Pematang Siantar SINGAPORE, 20-3. Volgens een bericht van radio-Padang zouden de opstandige troepen in noord-Su- matra de plaats Pematang Siantar, ten zuiden van Medan, hebben ver overd, waarbij de regeringstroepen vluchtten met achterlating van hun wapenen. (Woensdag meldde radio-Medan, dat de regeringstroepen de rebel len nabij Pematang Siantar had den verslagen). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het meest verfijnde genoegen is: anderen genoegen te be reiden. Het oliebronnetje in Papendrecht is nog steeds actief Het oliebronnetje, dat men ont dekt heeft onder de woning Bosch 66 te Papendrecht, is nog steeds actief en stelt degenen, die naar het ontstaan er van een onderzoek instellen, voor een groot raadsel. Op het ogenblik zijn mannen van de Dienst voor Gemeentewerken van Papendrecht bezig putten te graven bij het huis om zodoende aan de weet te komen hoe het bronnetje, dat een mengsel van olie en benzine doet opborrelen, zijn toevoer krijgt. Aanvankelijk achtte men de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat er spontaan een oliebron was ontstaan, maar de experts van de Nederlandse Aardolie Maat schappij, die bij het vreemde ge val zijn geroepen, menen toch dat dit niet het geval kan zijn. Meisje hing aan vrachtauto Op de Oeterselaan te 's-Herto- genbosch-west is donderdag in het begin van de middag het vierjarig meisje W. van Veggel onder de wielen van een aanhangwagen ge komen en terstond overleden. Hel kind was aan het nummerbord gaan hangen van de vrachtauto die de aanhangwagen trok, juist op het moment dat die zich in beweging zette. Toen het kind even later los moest laten en op de grond viel, kwam het juist onder de dubbele wielstellen van de aanhangwagen terecht. In Washington is donderdag 20 centimeter sneeuw gevallen, waar door het verkeer en de elektrici teitsvoorziening belemmerd wer den. Nederland slaat vergelijkenderwijs geen slecht figuur Op een te Amsterdam gehouden lunchblj eenkomst heeft minister president dr. W. Drees er op ge wezen, dat de huidige werkloosheid een kwart is van die uit de voor oorlogse crisisjaren, hoewel Neder land toen twee miljoen mensen minder telde. „Nu er weer wat ruimte op de kapitaal- en geldmarkt komt, is het weer mogelijk om door ge richte maatregelen de werkloosheid in de bouwnijverheid en de noor delijke provincies te bestrijden". Ook in dit opzicht kan Nederland een vergelijking met andere landen glansrijk doorstaan Dr. Drees zei, dat Amerika en Duitsland verhou dingsgewijs een tweemaal zo grote werkloosheid hebben. Over het ge heel slaat Nederland geen ongun stig figuur, meende hij en hij roem de ons uitnemende gezondheidspeil met het laagste sterftecijfer ter wereld en onze grote sociale zeker heid. „Wij zijn" de moeilijkheden van pervlakte hebben wij een lange de jaren 51 en 52 ,toen de reserves wekelijks daalden, te boven geko men", zo besloot hij. „Ik acht het van het grootste belang dat ook in moeilijke tijden een goede samen werking bestaat tussen overheid en organisaties van werkgevers en -nemers. Een vergelijking met het buitenland behoeft ons vertrouwen in de toekomst niet te schokken, integendeel, het wordt er door ge sterkt". Vee! Investeringen Dr. Drees memoreerde vervolgens dat van ons nationale inkomen als gevolg van de snel groeiende be volking een groot deel moet wor den uitgetrokken voor investerin gen, die nodig zijn voor de uitbrei ding der industrie en nijverheid Ons land heeft daarentegen ook voordelen: de gunstige ligging. In verhouding tot onze beperkte op- kustlijn. We liggen aan de monding van de grote rivieren en dr. Drees noemde Nederland dan ook de delta van Europa. De handel met het achterland is van zo groot belang, dat wij slechts mogen hopen op welvaart in dat achterland, vooral in Duitsland Een open internatio nale economie achtte dr. Drees in dit verband een eerste vereiste. De betekenis van handel en verkeer is voor ons land verhoudingsgewijs groter dan voor de meeste andere landen. In het internationaal over leg komen wij het sterkst op voor vrije handel. Andere landen zijn over het algemeen veel protectio- nistischer. Internationaal zijn wij minder dirigistisch dan vele landen, 4ie de naam hebben naar een vrije economie te streven. Spreker beaamde dat de Neder landse regering binnenslands be paalde dingen dirigeert. „Een ze kere staatsbemoeiing is onontbeer lijk. c8CScf<8CSOK8e8cs Vreugdevol vierde Dreischor deze week de 107e jaardag van opa j Kip, die op hartelijke wijze werd gehuldigd op een bijeenkomst F van de bejaardensociëteit in de zaal van het dorpshuis. Voordat l l, de oudste man van Nederland op het podium plaats nam, moest i hij eerst temidden van „gekapte" vrouwelijke dorpsgenoten plaats nemen. Toen snorden de camera's en klikten de fototoestellen. x (Eigen foto). S

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1