Hoe gaat het precies met de gemeentelijke herindeling op Schouwen=Duiveland? DEURL00 STAD EN PROVINCIE De wet geeft waarborgen tegen overijld handelen (Van een bijzondere medewerke Ten behoeve van allen, die bij de plannen tot gemeen telijke herindeling op Schou- wen-Duiveland betrokken zijn, laten wij hierbij een artikel volgen, geschreven door een bij uitstek deskun dige. In dit artikel wordt de te volgen procedure, bij de herindeling op de voet ge volgd. Wijziging van een gemeentegrens kan diep ingrijpen in het leven van een gemeente en haar bevolking. Zij mag dus nooit lichtvaardig ge schieden. Daarom bepaalt de Grondwet, dat een speciale wet nodig is voor elke grenswijziging. Er is bovendien een tweede waar borg tegen overijlde of ongerecht vaardigde grenswijzigingen. Een wetsontwerp tot grenswijziging mag namelijk niet zomaar zonder meer aan de Staten-Generaal worden aangeboden. Eerst moet de bevol king gehoord worden De betref fende procedure kunnen wij in de gemeentewet vinden. De wijzigingsprocedurc Deze procedure is aanzienlijk ge wijzigd bij de wet van 13 december 1946, Staatsblad G 355. De belang rijkste verandering was de afschaf fing van de Commissie uit de in gezetenen. Vroeger moest deze commissie door de inwoners wor den gekozen. De enige taak van de commissie was haar mening over de grenswijziging ter kennis van Gedeputeerde Staten te brengen. Deze gang van zaken bracht de ad ministratieve rompslomp van een verkiezing met zich mede. Dit was kostbaar en tijdrovend. Aan de an dere kant was het nut van de com missie betrekkelijk gering. Zij was in wezen slechts een doublure van de gemeenteraad. In de praktijk heette zij dan ook Tweede Raad. De nieuwe procedure, welke wij hieronder in grote lijnen zullen aangeven, is niet alleen eenvoudi ger, maar bovendien doeltreffender. De nieuwe wet geeft - in tegen stelling tot de oude regeling - ook aan minderheden en zelfs aan in dividuele inwoners de gelegenheid bezwaren tegen de grenswijziging in te dienen. De gemeenteraad, die.één of meer buurgemeenten geheel of gedeelte lijk wil annexeren, moet een ver zoek richten aan de Kroon en dat inzenden bij Gedeputeerde Staten. Deze horen eerst de raden der an dere bij de grenswijziging betrok ken gemeenten. Vervolgens bren gen Gedeputeerde Staten de me ningen der betreffende gemeente raden, alsmede hun eigen mening, ter kennis van de minister van Bin nenlandse Zaken. Hiermede loopt de eerste - inleidende - phase Van de grenswijzigingsprocedure ten einde. Eerste beslissing van de Kroon De Kroon moet nu haar eerste beslissing nemen. Zij kan beslui ten, dat het verzoek niet verder in behandeling zal worden genomen, waarmede de grenswijziging van de baan is Komt het verzoek naar de mening van de Kroon wel voor een verdere behandeling in aan merking, d an begint de tweede phase van de procedure. In dat ge val nodigt de minister van Binnen landse Zaken Gedeputeerde Staten uit om een regeling van de grens wijziging te ontwerpen Deze rege ling bevat niet alleen een aandui ding van de nieuwe grens, maar ook een voorziening in alle andere teerde Staten zenden de door hen ontworpen regeling met kaart en toelichting aan de betreffende ge meenteraden. De ontwerp-regeling wordt met de bijbehorende stukken gedurende 30 dagen voor iedereen ter inzage gelegd op de gemeente-secretarie. De burgemeester kondigt de ter in zage legging aan in één of meer nieuwsbladen. Gedurende deze 30 dagen en de daarop volgende 21 dagen kan elke inwoner en ieder ter plaatse gevestigd rechtspersoon schriftelijke bezwaren tegen de ontwerp-regeling inbrengen bij Gedeputeerde Staten. De gemeenteraden moeten schrif telijk hun oordeel over de ontwerp regeling ter kennis van Gedepu teerde Staten brengen. Gedeputeer de Staten brengen vervolgens de gemeenteraden op de hoogte van eikaars standpunten. Openbare vergadering G.S. Tenslotte houden Gedeputeerde Staten een openbare vergadering, waarin de gemeenteraden de gele genheid krijgen door gemachtigden hun meningen nader toe te lichten. Bovendien mag elk raadslid in de ze vergadering zijn eigen mening naar voren brengen. Hierdoor kan het gevoelen van een eventuele minderheid tot zijn recht komen. De betreffende openbare verga dering wordt door Gedeputeerde Staten tijdig ln één of meer nieuws bladen aangekondigd. Een Inwoner, die schriftelijk bezwaren heeft in gediend, mag echter niet zelf in de openbare vergadering zijn bezwa ren nader mondeling toelichten. Wel kan hij een raadslid trachten te vinden, die als pleitbezorger voor hem wil optreden. Na de vergadering moeten Gede puteerde Staten hun eigen stand punt bepalen en dit mededelen aan de minister van Binnenlandse Za ken onder bijvoeging van alle stuk ken. Eindelijk zal de Kroon moe ten beslissen, of zij al dan niet een wetsontwerp tot grenswijziging bij de Staten-Generaal aanhangig zal maken. Mr. C. A. BARON BENTINCK. VERGADERING N.C.V.B - ZIERIKZEE Auteur J. W. Ooms sprak over: „Schrijver, waarom schrijf je?" Maandagavond kwam de plaatse lijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond in vergadering bij een in het Ned. Herv. verenigings gebouw. Nadat gezongen was Gez. 49 1 ging de presidente, mevr. A. M. Baas-Kloet, voor in gebed, waarna zij, mede in verband met het aan gekondigde onderwerp voor deze avond, een meditatie hield n.a.v. Prediker 5:1-6. Met grote aandacht werd vervol gens geluisterd naar de causerie door de bekende schrijver J. W. Ooms uit Soestdijk, die sprak over het onderwerp: „Schrijver, waarom schrijf je?". Op boeiende en vaak geestige wijze liet spr. de aanwezi gen een gesprek volgen dat hij enige tijd geleden voerde met een veerschipper. Deze stelde hem di verse vragen, welke er toe geleid hebben dat spr. tot dit onderwerp is gekomen. Hij schrijft omdat hij graag vertelt met de pen. Het is hem daarbij echter niet te doen om gebeurtenissen, maar om de mens, hoe deze zich tijdens deze gebeur tenissen houdt Spr. wees er in dit verband op dat het oorspronkelijke domicilie van de mens lag in het Paradijs, waar zijn geschiedenis begon. Zijn bestemming was om in volkomen harmonie met zijn Schep per te leven, maar hij wilde zijn als zijn Schepper, met gevolg dat hij het Paradijs moest verlaten, waarna de gang door het tranen dal begon. Leek dus de oorspron kelijke bestemming voor de mens verloren, God wilde dat die be stemming opnieuw verkregen zou worden en gaf daartoe Zijn Zoon. Voor degenen, die de Zijnen zijn, wacht een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, waarin gerechtig heid woont. Wij leven tussen de twee Paradijzen, nl. dat uit Gene- s en dat uit Openbaringen. De christelijke schrijver interes seert het hoe de mens zich ge draagt ten opzichte van zijn be stemming. In zijn beste ogenblik ken weet de schrijver dat het hem van God gegeven is om te vertel len van de mens in het perspectief van de eeuwigheid. Zijn stof haalt hij uit het volle leven, uit de ge meenschap. De mens kent zijn naaste uit diens uitingen en daden, maar zijn diepste gedachten houdt icxm»s ouc de ene mens voor de andere ver zaken, welke 'bij de grenswijziging borgen. In een boek is dit evenwel geregeld moeten worden. Gedepu- I anders, want daarin wordt be- Maatschappelijk werk belicht voor Plattelands vrouwen „Andere tijden, andere zeden" Voor de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen sprak dinsdagavond in het „Huis van Nassau" ds. Strating, ned. herv. predikant te Goes, over maatschappelijk werk en gezins verzorging, met als onderwerp: „Andere tijden, andere zeden". In zijn geïnspireerde causerie wees ds. Strating op de mens die leeft in een snel veranderende we reld. Op de meest merkwaardige wijzen worden de enorme wijzi gingen, veelal op technisch gebied, aan de mens gepresenteerd. Door het grote tempo waarin het gewij zigde levensbeeld zich voltrekt, ontstaan er spanningen in de we reld. Alle veranderingen hebben echter dit gemeen, dat zij zich vol trekken daar waar de materie aan de hand is, aldus ds. Strating. De golfslag van de technische vindin gen slaat uiteindelijk dood in het diepste van het menselijke wezen. Niettegenstaande alle gemakken die de mens in deze wereld heeft verworven, heersen er nog grote noden. Noden die heel moeilijk te grijpen zijn omdat ze niet op het materiële vlak liggen. Uit deze no den is het moderne maatschappe lijk werk gegroeid dat in onze hui dige wereld niet meer te missen Is. Mej. Kloosterman, adviseuse bij het maatschappelijk werk te Mid delburg, sprak hierna op duidelijke wijze over de opleiding tot maat schappelijk werker(ster) en gezins verzorgster. Zij belichtte uitvoerig de verschillende mogelijkheden in deze eerlijke en diep menselijke materie. Deze geslaagde, doch slechts ma tig bezochte, bijeenkomst stond on der leiding van de nieuwe presi dente, mevr. Goemans-van Lange- raad, die in de pauze meedeelde dat de gezamenlijke excursie met de afdeling Noordwelle naar de To-, mado-fabrieken en de weverij „De Knipscheer" te Laren, op 30 mei a.s. gehouden wordt. Verder deelde de presidente mede dat op 10 nov. van dit Jaar de afdeling het 25-ja- rlg bestaan zal herdenken. Na de pauze ontspon zich een ge animeerde discussie over de be handelde onderwerpen. Het bestuur van de afdeling Schouwen is thans als volgt sa mengesteld: mevr. Goemans-van Langeraad te Zonnemalre (pres.); mevr. Keuning-Ista te Zierlkzee (vicg-pres.), mevr. Van Lent-Aan het Rot te Schuddebeurs (penning- meesteresse); mevr. v. d. Wekken- v. d. Wekken te Zlerikzee, secreta resse); mevr. Van Schelven-v. d. Zande (tweede secretaresse). schreven wat er in het hart van de verschillende personen leeft. Tenslotte vertelde de heer Ooms nog iets over de reacties van en zijn contact met zijn lezers en leze ressen, waarbij hij een treffend en ontroerend voorbeeld belichtte. Naar aanleiding van het gespro kene werden verscheidene vragen gesteld en door de spreker beant woord. Nadat de presidente de spreker dank had gebracht voor zijn uit eenzetting en had medegedeeld dat zich drie nieuwe leden hadden op gegeven, eindigde de heer Ooms met dankzegging. De volgende bijeenkomst werd bepaald op 16 april a.s., waar ds. A. Bikker uit Zwolle hoopt te spre ken over „Zekerheid des geloofs". Ingezonden mededeling NIEUW! NIEUW! Duizenden mensen ontwaken met een pijnlijk gevoel in de rug. Daar is NU een oplossing voor: een ANTI-HERNIA MATRAS die hard en strak is, de ruggegraat steun geeft en toch soepel genoeg is om héérlijk op te slapen. Aanbe volen door H.H. doktoren! Steeds het nieuwste, steeds het beste bU WONINGINRICHTING Telef. 2946 - Zierikzee ZIERIKZEE Militaire auto reed tegen schaap Een militaire wagen van de L. W.Dbestuurd door de korporaal de R. te Breda, heeft dinsdagavond rijdend van Zierikzee naar Renesse, schade opgelopen, doordat de be stuurder tegen een schaap opreed. Het schaap werd gedood. Het dier was er één van vijf ont vluchte. De eigenaar, M. te Zie rikzee, poogde de dieren te vangen en had zijn vrachtauto langs de weg geparkeerd, maar de koplam pen vol laten branden. Wellicht is de chauffeur van de tegemoetrij- dende auto door het licht verblind. Toen dan ook het schaap plotseling van achter een hoop stenen langs de weg tevoorschijn schoot, was een aanrijding onvermijdelijk. Instituut voor Toepassing van Atoomenergie in de Landbouw Dr. T. J. Barendregt benoemd tot directeur Het Instituut voor Toepassing van Atoomenergie in de Landbouw (I.T.A L.), dat verleden jaar als stichting binnen de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek (TN.O.) werd opgericht, zal waar schijnlijk in 1961 de beschikking krijgen over een eigen kernreactor. In 1960, zo verwacht men, zal het laboratorium te Wageningen geheel gei eed zijn en zal de bezetting van 40 tot 50 man voor een belangrijk deel bijeen zijn. Tot directeur is benoemd dr. T. J. Barendregt (vroeger te Nieuwer, kerk), gespecialiseerd in het Noors- Nederlandse project te Kjeller; onderdirecteur fungeert dr. de Zeeuw, die dr. Barendregt ook ver vangt, zolang deze nog in Noor wegen is. Do Wageningse reactor zal de eerste ter wereld zijn, die volledig voor landbouwkundig onderzoek beschikbaar zal zijn. Schoorsteenbrand Om kwart over 12 woensdagmid dag kwam de Zierikzeese brand weer in actie, nadat alarm was ge slagen, voor een schoorsteenbrand in de woning van M. Stoutjesdijk ln de Pieterseliestraat. Ondanks een flinke rookontwikkeling was het een brand van zeer geringe om vang, die de brandweer voor wei nig problemen stelde. Ter bestrij ding van de lichte vuurhaard werd, nadat de kachel in de kamer was verwijderd, een weinig water ge spoten in het schoorsteengat waar in het vuur smeulde. Vanaf het dak werd een ramoneur in het schoor steenkanaal neergelaten. Ook dit maal bracht het alarmsignaal weer vrij veel publiek op de been. Ouderavond o l.-school In overleg met het bestuur van „Volksonderwijs" hebben het be stuur der oudercommissie van de o.l.-school alhier en de leerkrach ten van de school een tweetal avon den voorbereid, waarop de leerlin gen van de school zullen optreden. Als data zijn gekozen: maandag 24 maart a.s (voor de klassen 1, 2 en 3) en dinsdag 25 maart (voor de klassen 4, 5 en 6). Op 24 maart zal het woord worden gevoerd door de heer J. L. Legemaate over: „De openbare school en volksonderwijs" en ds. C. J. van Royen over het on derwerp: „Waarom de openbare school?" RENESSE Jaarvergadering S V. „Renesse" In hotel „Het wapen van Zee land" hield de s.v. „Renesse", onder voorzitterschap van de heer Jac. Jonker, haar jaarvergadering. In zijn openingswoord deed de voor zitter een beroep op de leden de naam van de vereniging ook buiten het sportveld waardig te tonen. De verhoging van de donateursgelden, dit in verband met de toetreding tot de K.N.V.B., bracht niet de te ruggang, welke door enige leden ln de vorige vergadering werd ge vreesd, teweeg. De vereniging telt momenteel meer donateurs dan ooit tevoren. Met het 2e elftal zal aan de bekerwedstrijden van de afd. Zeeland der K.N.V.B. worden deelgenomen. Verder zal met één twaalftal worden deelgenomen aan het jubileumtournooi der S.D K.B., op 2e Paasdag. Alvorens het regle ment kan worden goedgekeurd zal dit op advies van de K.N.V.B. eni ge wijzigingen moeten ondergaan. De vergadering maakt geen be zwaar tegen de voorgestelde en verplichte wijzigingen. Met alge-' mene stemmen wordt besloten ko ninklijke goedkeuring voor de ver eniging aan te vragen. Namens de commissie tot het nazien van de rekeningen bracht de heer G van Splunder verslag uit waarbij hij woorden van lof sprak over het ge voerde financiële beleid door de penningmeesteres mevr. Vlaander- Kappers. De rekening welke met een nadelig saldo sloot, werd zon der op- of aanmerkingen goedge keurd, waarbij de penningmeester es decharge werd verleend. De pe riodiek aftredende bestuursleden de heren J. P. Geleijnse, W. Vlaan der en M. Verseput werden herbe noemd. In de vacature J. Vasseur werd benoemd de heer Joh Hart. Tot leden van de E.G. werden be noemd de heren Joh. Kooman, W. Oosse en P. Jonker. De twaalftal commissie werd samengesteld uit mej. M Berrevoets en de heren J. Verboom en H Wandel. Tot leden van de kascommissie werden be noemd de heren J. Dalebout en G. van Splunder met als plaatsver vanger J. Verboom. Deelname aan S.D.K.B.-competilie Aan de competitie van de S.D. K.B. zal met 1 senior- en 1 junior twaalftal worden deelgenomen. Verder zal deze zomer medewer king worden verleend aan de at tractiecommissie bij het organise ren van een voetbalwedstrijd. Als leider van de junioren (voetbal) werd de heer W. Oosse wederom aangesteld. Bij de rondvraag werd er bij het bestuur op aangedrongen om bij de gemeente al het mogelijke in het werk te stellen om zo snel moge lijk met de aanleg van het sport veld een aanvang te maken. Ge zegd werd dat nog maar kort ge leden aan de heer Kostense is toe gezegd dat hij tot aan het najaar weer over het terrein kan beschik ken, zodat zeker niet eerder zal worden begonnen. De heer J Ver boom brengt de buitentraining voor de spelers ter sprake. Enige leden, welke deskundig zijn, zullen gratis de verlichting aanleggen. Het be stuur zegt toe de mogelijkheden hiertoe voor het komende seizoen te onderzoeken. ELKERZEE Loop der bevolking over fe bruari 1958. Vertrokken: 12. Arie van der Lin de naar Velsen. NOORDGOUWE Plannen van de Culturele Vereniging De Culturele Vereniging is voor nemens het gehele winterprogram- ma, zoals dat in november werd op gesteld, uit te voeren. Zo wordt a.s. zaterdag een speelfilm vertoond van een behoorlijk gehalte. Over ongeveer drie weken zal een slui tingsbijeenkomst worden gehouden, terwijl bovendien nog plannen ge maakt worden voor de kinderen een feestmiddag te organiseren, on geveer in de tijd rond Koninginne dag. BRUINISSB Vergadering Olie-inkoop vereniging „Onderling Belang" Te Bruinisse vergaderde de Olie inkoop-vereniging „Onderling Be lang", onder leiding van de heer A. Jumelet Wz„ in het Veerhuis. Uit het jaarverslag van de secre taris-penningmeester tevens depot houder, bleek dat met het sterker worden van de motoren der vaar tuigen ook het olieverbruik stijgt en daarmee ook de omzet der ver eniging, daar alle mosselkwekers zijn aangesloten. Ook de omzet van koolteer en smeerolie vertoont een stijging, de vereniging vervult on getwijfeld een onmisbare rol In het leven der mosselkwekers. Met de Gulf olie-maatschappij worden on derhandelingen gevoerd over een prijsdaling. De omzet van de ver eniging steeg mede hierdoor, om dat door een regeling met de Gulf Oil Mij., ook de olie die op de Wad denzee wordt verbruikt en die in de noordelijke provincieën wordt gekocht, toch meetelt in de omzet van de vereniging. In de vacature wegens het zich niet herkiesbaar stellen van de heer S. de Waal in de Commissie van Toezicht werd gekozen de heer D. van den Berg Wz. Wegens reparatie aan de bank- stelling, een onderdeel van de Olie- inkoopvereniging (er werden onder meer een brug en een nieuwe paal geplaatst) kon geen dividend wor den uitgekeerd. Het bestuurslid, de heer L. de Waal, besprak de nieuw ontworpen statuten, waarop een langdurige discussie volgde. Oud Avondmaalsstel gerestaureerd Bij de vele voorwerpen, die in ae jaren 1944-1945 in Bruinisse door rondvliegende granaatscherven ge troffen werden en naar het scheen onherstelbaar vernield, was ook het „Avondmaalsstel" van de Ned. Heiv. kerk. De tinnen bekers en dito kan waren op verschillende plaatsen doorboord, de tinkanker had zijn werk grondig gedaan, toen het stel enige Jaren ongebruikt bleef. Een oud-Bruinlssenaar gaf in 1946 een nieuw Avondmaalsstel aan de Hervormde kerk cadeau, dat dankbaar werd aanvaard, het oude stel verdween in een rommelhoek. De pas benoemde Jonge kerkvoog den hadden daarmee geen vrede en door de heer M. Jumelet-Kleppe, werd het oude stel zo grondig en vakkundig gerepareerd en geres taureerd, dat men moeite moet doen om te zien dat het wel eens kapot is geweest. Het werd grondig ge reinigd en opgepoetst en maakt thans een zo mooie indruk, als de laatste halve eeuw niet meer het geval was. Volgens kenners zou het stel dateren uit de 16e eeuw. SPORT VOETBAL Renesse jun.-Zierlkzee jun. 2-0 Een aardige wedstrijd van twee elftallen die aan elkaar waren ge waagd. Voor de rust kregen de be zoekers zelf enige mooie kansen om de leiding te nemen, maar bij het gebrek aan een goede schutter gingen deze verloren. Ook de voor hoede van Renesse bleek met het zelfde euvel te kampen. Door een doelpunt van Th. Matthijsse ging de rust ln met een 1-0 voorsprong voor de thuisclub Na de hervatting ging Th. Matthijsse bij Renesse de spilplaats bezetten, waardoor de bezoekers niet veel kans meer kre gen om gevaarlijk te worden. Met nog een doelpunt van W. Hooger- huis werd de eindstand op 2-0 ge bracht. Renesse I-Renesse reserves 5-0 Daar wegens terreinafkeuring de elftallen van Renesse deze week weer rust hadden speelde het eer ste elftal een vriendschappelijke ontmoeting tegen de reserves waar voor van de zijde van het publiek nog tamelijk veel belangstelling be stond. Hoewel het eerste elftal zich sterker toonde kwamen de re serves ook nog vaak tot verrassend goede combinaties. Over het geheel genomen was het een aardige ont moeting, die de spieren van de spe lers weer wat losser hebben ge maakt. Door twee doelpunten van Verboom ging de rust In met een 2-0 voorsprong voor het eerste elftal. Na de rust brachten W. Ver seput, J. Vasseur en L. Boer de eindstand op 5-0. VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Het programma voor zondag 23 maart a.s luidt: le klasse B: Zierikzee II-Renesse II (half 3); Brouwershaven I-Drei- schor I (half 3). 2e klasse C: Zierikzee III-Brou- wershaven II (half 1); Drelschor II- Renesse III (half 3); Zonnemaire I- SVOWK I (half 3). Zaterdagmiddagcompetitie 22 maart 2e klasse B: SVD I-Kloetinge I; Kapelle I-Heinkenszand I; Goes V-Wissekerke I; Bevelanders I- Wolfaartsdijk I. 2e klasse D: Brouwershaven III- SINOTO I (4 uur, scheidsr. Th. Sies). Juniorencompetitie: Zierikzee B I-Renesse B I (3.45 uur, scheidsr. D. v. d. Linde); Zierikzee B II- Zonnemaire B I (half 3, scheidsr. C. W. van den Ende); Brouwers haven B I-Burgh B I (2.45 uur, scheidsr. Th. Sies). Miljoenen Westduitse arbeiders hebben woensdagmorgen naar hun werk moeten lopen doordat het openbare vervoer verlamd was door een „waarschuwingsstaking" van 24 uur van ongeveer 350.000 man personeel van openbare dien sten. DE GROTE OPSTAND 5. „Mannen", gebiedt Aram, zodra het schip gemeerd ligt, „berg de zeilen. Ik ga met Agua en Collo eens een kijkje nemen in deze stad". Agua zet met een plechtig gebaar zijn hoed op. „De moede reizi gers betreden na Jaren van afwezigheid ten lange leste weer de vaderlandse bodem", galmt hij met een spottende grimas. „Welk een roerend ogenblik, vrienden". „Spot Jij maar", grinnikt Aram. „Het had niet veel gescheeld of het was de vaderlandse zeebodem geweest". Even later loopt het drietal door de met een dun laagje sneeuw bedekte straten. De stad lijkt wel uitgestorven. Nergens zien zij een levende ziel, tot dat zij bij een stenen brug komen. Daar, bij de bovenste trede, staan twee vrouwen gebogen over een haveloos uitziende man, die roerloos in de sneeuw ligt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6