Vloer voor keersluis in Zierikzeese haven komt vandaag klaargestort DE ZIERIKZEESCHE COURANT Te Utrecht worden besprekingen gehouden tot oplossing K.L.M.-conflict PADANG MELDT DAT OPSTANDIGE TROEPEN ZICH TERUGTROKKEN UIT MEDAN Roemenië onrustig als gevolg van voedsel schaarste Rustig en kalm onderging 107-jarige opa Kip hartelijke huldiging Boelganin Brief van aan MacMillan DONDERDAG 20 MAART 1958 No. 18329 114e jaargang ZIERIKZEESCHESNIEWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6< Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 POGING TOT BEMIDDELING Beide partijen verwachten redelijke basis tot overeenkomst SCHIPHOL, 20-3. Naar het A.N. P. uit welingelichte bron verneemt 2\)n de eerste stappen voor een be middelingspoging op hoog niveau inzake opheffing van de staking b(j de K.L.M. gedaan. In Utrecht z(jn onder leiding van een vooraan staande figuur informatieve be sprekingen, welke uit de aard der zaak vooraf dienen te gaan aan een bemiddelingspoging, wil deze een goede kans van slagen hebben, ge houden, welke in de loop van don derdagmiddag worden voortgezet. De kans bestaat, dat deze voorbe sprekingen heden (donderdagmid dag) In een beslissend stadium zou den z(jn gekomen. Indien het A N.P. goed is inge licht volgt men in de kringen van de directie zowel als in die van de vliegers deze ontwikkeling met wel willende belangstelling. In ieder geval staat het vast, dat zowel de directie van de K.L.M als het be stuur van de vereniging van K.L. M.-vliegers in deze bereid zijn de nodige activiteiten te ontwikkelen om te trachten zo snel mogelijk tot een redelijke oplossing te komen. Naar verder vernomen wordt heerst bij beide partijen het ver trouwen, dat nu de eerste positie ve stappen zijn gedaan, een rede lijke basis wordt gevonden om uit de impasse te geraken. Van andere zijde verneemt het A.N.P. nog, dat vrijdagmorgen in Amsterdam een ledenvergadering wordt gehouden van de vereniging van KL.M.-vliegers, waarin de vliegers op de hoogte zullen worden gebracht van de stand van zaken. De derde stakingsdag Woensdagavond laat is de DC-7 Prins Beviiharil heeft lichte griep 's-GRAVENHAGE. Z.K.H. Prins Bernhard moet wegens een lichte griep enkele dagen het bed houden. Hij heeft dientengevolge zijn af spraken voor de eerstvolgende da gen moeten afzeggen. „Zwarte Zee" met de gezagvoerders F. Peetoom en O Koch naar New York vertrokken. Dit is de derde K L.M.-machine op de derde dag van de staking, die van Schiphol is opgestegen. De heer Peetoom is een jaar geleden afgetreden als voorzitter van de vereniging van K.L.M.-vliegers. De heer O. Koch is tevens bekend als zweefvlieger. Er gingen 51 passagiers mee als mede twee ton aan vracht. De „Isotoop" met gezagvoerder Deknatel, die voor een charter vlucht naar het midden-oosten is geweest, is in de loop van woens dag, wederom via Londen, op d". thuishaven teruggekeerd. Verder zijn op Schiphol aangekomen de iijnmachines uit Curasao, Biak en Singapore. Voor donderdag staan op hel vliegschema van de KL.M vluch ten naar Londen, Parijs, Biak via Singapore en New York. Ook dinsdag konden enkele ma chines vertrekken. Centrale regering zond parachutisten SINGAPORE, 19-3. - Radio-Pa- dang heeft vanavond bevestigd, dat dan hebben teruggetrokken. Hiertoe dan hebben teruggcrokken. Hiertoe was besloten, „omdat de revolutio naire regering niet wenst, dat on schuldige burgers door de strtfd worden getroffen". Volgens radio-Padang heeft de centrale regering haar troepen in Medan met zeshonderd parachutis ten versterkt. Meer versterkingen zouden uit Java onderweg zijn. Met uitzondering van deze stad, aldus werd in de uitzending gezegd, is thans geheel noord-Sumatra aan de zijde van de revolutionaire re gering. Voorts zouden twee batal jons infanterie uit Atjeh en een uit Tapanuli zich bij de opstandige strijdkrachten hebben aangesloten. Tegenaanval bU Pakanbaru Volgens radio-Paaang hebben de strijdkrachten van de revolutio naire regering een tegenaanval in gezet op Pakanbaru. Deze aanval is maandag begonnen. In de radio uitzending werd gezegd, dat de re gering „volkomen bereid is om in Pakanbaru, en zo nodig in Rumbai - het nabij gelegen woonoord van de Caltex-employé's - te vechten". Er werden geen bijzonderheden over de tegenaanval gegeven. Dinsdagavond heeft radio-Pa dang de Caltex dringend gewaar schuwd om alle werknemers uit het gebied van Pakanbaru te evacue ren. Een woordvoerder van deze oliemaatschappij in Singapore wei gerde commentaar op deze waar schuwing. (Rumbai ligt tegenover Pakan baru aan de andere zijde van de Siakrivier. Er bevinden zich onge veer zeshonderd Nederlandse, Ame rikaanse, Britse en Australische employé's). H.M. de koningin met vakantie Het ligt in de bedoeling van H.M. de Koningin, op 31 maart met de prinsessen Beatrix en Irene voor een vakantie van ongeveer twaalf dagen naar Sankt Anton om Arl- berg in Oostenrijk te vertrekken. Z.K.H. prins Bernhard zal enkele dagen later eveneens naar Sankt Anton vertrekken om zich bij H.M. de koningin en de prinsessen te voegen. Cementmolens gromden dag en nacht Tegen de zomer kunnen de deuren worden gemonteerd Na het baggerwerk, het helen, het maken van de bouwkuip en het stellen van het bewapenlngsftzer is maandagmorgen een aanvang ge maakt met een ander belangrijk onderdeel in de strijd om de beveiliging van Zierikzee tegen hoge waterstanden: het storten van het beton \7oor de vloer van de keersluis in het havenkanaal. Wordt er reeds maandenlang een brok imposante arbeid verzet op het smalle werkterrein van de oostelijke havendjjk, vanaf maandag morgen tot heden (donderdag)avond is het grommen der cementmolens en het dreunen van de reusachtige kraan dag en nacht onafgebroken voortgegaan. Twintig kubieke meter vloeibare, grauwe beton per uur, tot een totaal van 1400 m3, is door mensen en machines in innige samen werking in de bouwkuip met een middellijn van 42 meter verspreid en door de man met de vibrator en de mannen met de schop gelijkmatig verdeeld. En straks kan het stellen van de bekistingen voor het op gaande werk een aanvang nemen. Aan dit grootse werk zijn weken van organisatorische voorbereiding voorafgegaan. Om te allen tijde te kunnen beschikken over de ver eiste grondstoffen, die in enorme hoeveelheden zijn verbruikt, was het nodig zich te verzekeren van speciale cement-tankauto's en bin nenschepen. Onafgebroken storten „Achter elkaar storten is een eerste vereiste om stortnaden en later scheuren te voorkomen", werd ons op het hart gedrukt door de man die op rustige en wetenschap pelijke wijze de directie voert over het werk, ir. Bos van het inge nieursbureau Bos en Witteveen, die ons samen met de heer A. J. Ar- gelo, directeur C.D. Noord-Zeeland, inlichtte over het werk. De menging in de juiste verhou ding van de verschillende grond stoffen diende uiterst nauwkeurig te geschieden, daar hiervan de duurzaamheid van het betonwerk in hoofdzaak afhankelijk is. Het werk wordt - zoals bekend mag worden geacht - uitgevoerd door specialisten op dit gebied, Voiker Beton N.V. te Sliedrecht. Het werd ons toen duidelijk, waarom vier dgen en drie nachten onafgebroken is gewerkt op de smalle havendjjk en in de ruim negen meter diepe bouwput. Ar beiders en machines verwerkten in die tijd: 400 ton cement, 80 ton tras, 1800 ton grind en 1000 ton zand tot - zoals gezegd - ruim "1400 m3 beton. Thans zal dus een begin kunnen worden gemaakt met het optrek ken van de muren en het maken van de bedieningskelders en -ge bouwen en de kassen voor de sec tordeuren. De sluis krijgt een hoogte van 6 meter boven N.A.P., de on derkant van de vloer ligt op 6 meter beneden N.A.P. De zware vloer is met zijn dikte van liefst 1.80 meter tegen een stootje be stand. Ruim 180 ton wapenings- staal is door de kraan over de spe ciaal over de sluis gecontrueerde kraanbaan, in staven tot 42 mm dikte, op de vereiste plaatsen neer gelaten. De sluisdeuren Tegen de aanstaande zomer ver wacht men over te kunnen gaan tot het monteren van de deuren: twee puntdeuren en twee sector deuren. Merkwaardig is dat de draaipunten van de sectordeuren op zes meter hier buiten zullen worden aangebracht. Hierdoor be reikt men dat zonder daarvoor bi- zondere krachten aan te wenden, de deuren in uitstromend water kunnen worden gesloten. Het is de eerste maal dat dit systeem, dat be rust op een Franse vinding - in ge wijzigde vorm - in ons land wordt toegepast. Illustrerend voor de enorme krachten waaraan de werken straks zullen blootstaan is dat het onder ste draaipunt van een sectordeur onderhevig zal zijn aan een hori zontale druk van 280 ton. De deu ren zijn door middel van speciaal vakwerk aan de steunpunten ver bonden. Doorzakken van de deuren zal onmogelijk zijn door toepassing van het zg. kwikslot in de onderste draaipunten. Met kleine proefdeu- ren zijn in het waterloopkundig la boratorium te Delft ingewikkelde proefnemingen gehouden. Geen toeval Inderdaad, er wordt niets aan het toeval overfgelaten om de vei ligstelling van Zierikzee tegen eventueel watergeweld en hoge waterstanden werkelijk te waar borgen. De nieuwe fase in de bouw van de keersluis heeft ook de aandacht getrokken van het gemeentebe stuur. Burgemeester mr. F. Th Dijckmeester, wethouder M. C. Verheijen en de gemeentesecretaris de heer R. van Ommeren alsmede de directeur van de Centrale Dienst de heer A J. Argelo, hebben zich dinsdagmiddag op de hoogte ge steld van de gemaakte vorderingen die tot op heden volgens het werk programma konden verlopen. Woensdagmiddag maakte het ge- meentepersoneol een excursie naar de werken. Een. beeld van het werkbezoek, dat H.M. Koningin Jidlana dinsdag heeft gebracht aan gedeelten van de provincies Drente, Friesland en Gronin gen. - De foto laat zien hoe de Koningin zich in het Boshuis te Ter Apel onderhield met door de werkloosheid getroffen werknemers. Rechts van de Koningiji zitten de heer J. Luikens en echtgenote uit Ter Apel. De heer Luikens is bouwvakarbeider, aangesloten bij het C.N.V. Links van de Koningin zit het echtpaar H. H. Brummer uit Ter Apel. De heer Brummer, wegenbouwer, is lid van de K.A B. Rechts op de foto zien we de landarbeider H. Kuiper met zijn echtgenote, eveneens uit Ter Apel, die is aangesloten bij het N.V.V. Op de achtergrond de Commis saris der Koningin in Groningen, mr. D. A. Offerhaus. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Niemand is tevreden over z(jn vermogen, noch ontevre- den over zijn verstand. WENEN, 19-3. In Wenen is een uitzending van een illegale Roe meense zander opgevangen, die door „nationale officieren" werd verzorgd en waarin gezegd werd, dat Boekarest „onrustig" is als ge volg van levcnsmiddelenschaarstc. In Boekarest en ook in andere steden - de radio noemde Focsan, Bacau en Jassy - zou het tot de monstraties zijn gekomen, nadat duizenden mensen urenlang bij slagers- en bakkerswinkels in de rij hadden gestaan en tenslotte toch met lege handen naar huis moesten. De radio verklaarde, dat de eer ste secretaris van de communis tische partij, Gheorghiu DeJ, een delegatie naar Moskou had gezon den om economische hulp te vra gen, doch dat de delegatie was te ruggekomen met de boodschap dat de Roemenen „hun boeren maar moesten inschakelen". Sedertdien trekken .vliegende brigades" door het land om de laatste reserves van de boeren in beslag te nemen. NOG BIJ DE TIJD Aller aandacht gespitst op Neêclands oudste man (Van onze redakteur) DREISCHOR is weer vol van uitbundige feestvreugde^ geweest, want dinsdag vierde „Opa Kip" z\Jn 107de verjaardag. 18 maart is voor alle inwoners van Dreischor een bijna magische datum, want dat is voor velen en traditionele snipperdag en aller aandacht is gericht op die wonderlijk sterke man, Neêrlands oudste mannelijke Inwoner, die op zijn-geboortedag een leger van journalisten, fotografen en t.v.-men- sen tot zich trekt, omdat de bijbelse limiet van het: „zo wij zeer sterk z\jn tachtig jaar", op hem niet van toepassing schijnt. In gezelschap van wel honderd bejaarden (op een bevolking van 938 telt Dreischor liefst 180 personen boven de 65 jaar) is Opa Kip dinsdag middag weer op allerhartelijkste wijze gehuldigd en gefeliciteerd, tijdens een bijeenkomst in het dorpshuis, waar vrolijke stemmen en muziek zich mengden tot een cocktail van feestelijkheid. Aan goede woorden en geschenken voor de hoogbejaarde ontbrak het niet. In de kring van zijn familie ge zeten, op het toneel van de grote zaal in h'et dorpshuis, heeft opa Kip stilletjes - maar scherp toe luisterend naar alles wat werd ge zegd - de huldiging over zich heen laten gaan. Opa Kip bleek nog ge zond en in het volle bewustzijn van zijn geestelijke vermogens. Alleen zijn gezichtsvermogen is vrijwel teloor gegaan, waarmede samen hangt dat ook het lopen hem moei lijk valt. Zijn belangstelling voor de gebeurtenissen in het dorp, het land en zelfs de wereld echter is nog onverflauwd en zijn recente uitspraak: „we hebben Indië wel zelfbestuur'gegeven, maar nu zoe ken ze ruzie onder elkaar", bewijst wel, dat onze 107-jarige nog flink bij de tijd is. In het wereldnieuws „U is de oudste man van Neder land en U gaat zelfs behoren tot de oudste mensen van de wereld. Daarom komt U in het wereld nieuws op de voor Dreischor zo belangrijke datum van de 18e maart, Uw jaardag", zo sprak bur gemeester A. H. Vexmeulen de ja rige opa Kip toe, nadat eerst de voorzitter van de Oranjevereniging de heer J, C. de Later - bij wie de leiding van de bijeenkomst be- rusLte - opa Kip en de zijnen had gefeliciteerd. Burgemeester Ver meulen herinnerde nog eens aan de vorstelijke tocht, die opa Kip ver leden jaar naar Amsterdam maak te. Er was tijdens die trip een vrouwtje, die opa Kip in de auto zag zitten en stomverbaasd kijkend zei: „wat een rijkdom, wat een rijkdom". En zo is het ook", aldus de burgemeester, „in goede ge zondheid zo oud worden is een bij zondere rijkdom", aan opa Kip be schoren, die nog een grote maat schappelijke belangstelling voor de eigen omgeving en de wereld aan de dag legt. Spr. bood de 107-jarige daarop een elektrische stoof aan en hoopte dat opa Kip in een over eenkomstige sfeer tzt. zijn 110e jaardag zal mogen vieren. „Ik ben tien geworden" De burgemeester las hierna en kele telegrammen, w.o. een van de Commissaris der Koningin in de provincie Zeelari'd, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en van een Utrechts jongetje, dat telegrafeerde: „Ik ben heden 10 geworden". Intussen bleek de elektrische stoof een sneeuwballetje, dat een lawine van cadeaus teweeg bracht. De cermoniemeester bood namens de Oranjevereniging een warm wollen vest aan. De heer de Later vertelde nog dat opa Kip hem had toeveitrouwd: „dat het net schijnt of de dagen nog vlugger verstrijken dan vroeger" en spr. wilde dit graag accepteren als een graadme ter voor de goede gezondheid- van de 107-jarige, die nog zo graag over „vroegex-" praat, maar voor wie de mede-bejaarden toch eigenlijk maar „jonge broekjes" zijn. Bij de groei ende stapel geschenken werd ook nog een flesje geestrijk vocht ge zet, waarvan opa elke zondag een half glaasje hebben mag. De hoog bejaarde feesteling had intussen een sigaartje opgestoken en luis terde aandachtig naar de toespraak van ds. G. H Duyvendak, die de betrekkelijkheid van de tijdsduur schetste, maar er op wees dat het tenslotte toch ook weer niet om de lengte van het leven, maar om de kwaliteit gaat „Het stemt tot grote dankbaarheid, dat het U vergund is nog op deze wijze te mogen leven", aldus Dreischor's pastor loci, die opa Kip ten voorbeeld stelde, want „hij poogt van iedere dag nog iets te maken". Op verzoek van de pre dikant zongen daarop allen staan de opa Kip's lievelingsgezang: „Uren, dagen, maanden, jaren. toe. Zacht zong opa Kip h'et voor hem zo betekenisvolle vers mee. Namens alle Zeeuwse VéGé-ver- tegenwoordigers werd een rijk voorziene levensmiddelen-mand aangeboden. De Zierikzeese bejaar den waren vertegenwoordigd door een delegatie, bestaande uit de he- ren R. Hanson, P. Bakker en M. Menheex-e en ook zij lieten op de tafel bij opa Kip een mand vol le vensmiddelen achter. In haar kwa liteit van presidente van de bejaar densociëteit bood tenslotte mevr. Duyvendak een zak rooktabak aan. Een serenade Tweede hoogtepunt van opa Kip's feest was een séfonade, die tegen de avond aan zijn woning werd ge bracht. In een lange stoet namen de van lampions voorziene kinde ren en „Crescendo" dominerende plaatsen in. Opa Kip, die zich nog even uit het huis waagde, werd het speciaal, door de heer van Im- mex-zeel gedichte lied: „Weer is een jaar voorbij gegaan, weer is het achttien maart" toegezongen, ter wijl ook „Crescendo" zich niet on betuigd liet. Sprakeloos heeft de bevolking daarna gekeken naar de sprookjes achtige verlichting van de dorps kern, ter financiering waarvan de Oranjevereniging destijds een ba zar organiseerde. De oude vetpotjes de gekleurde bollen in de bomen, de oranje straatverlichting en de vier in gekleurd licht spuitende fontuinen gaven het dorp een sprookjesachtige sfeer. Zo was er volop drukte, muziek en feestelijke onbezorgdheid, ook nog op een uur, toen opa Kip - nog wat nasoezend over de drukte van de dag - zich al ter ruste had begeven Irx de middaguren, kreeg de schooljeugd een filmvoorstelling aangeboden en 's avonds concex*- teerde de mandolinevereniging „Hier 's ek weer" uit Nieuwex kerk. Ja, Dreischor weet hoe het zo'n feest moet organiseren en hoe het zijn nestor moet feliciteren en hul digen. LONDEN, 19-3. Maarschalk Boel ganin verklaart zich in zijn jongste schrijven aan zijn Bx-itse ambtge noot MacMillan akkoord met het denkbeeld van een bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken ter voorbereiding van een topcon ferentie. Hij. stelt voor, deze bijeen komst in april te houden, maar hij noemt geen datum voor de topcon- ferentie. In zijn brief, die veertien maart gedateerd is en waarvan de inhoud gelijktijdig te Londen en te Moskou werd bekend gemaakt, richt de Sowjet-premier een ei-nstige waar schuwing tot Groot Brlttannlë in zake het Brits-Amerikaanse ak koord over de bouw van lanceer- installaties voor raketten met mid delgrote reikwijdte. Deze ovex-een- komst brengt „een aanzienlijk ele ment van spanning in de interna tionale toestand", aldus Boelganin. De Indonesische luchtmacht heeft woensdag in een communiqué medegedeeld, dat naast de vernie tiging van het opstandeliïxgencon- vooi, dat van Medan naar Perixa- tangsiantar vluchtte, nabij Prepat, aan het Toba-meei\ een brug werd verwoest, waardoor de weg, waar langs de opstandelingen naar het zuiden vluchten, werd geblokkeerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1