President-directeur besprak de toestand met enkele ministers DE ZIERIKZEESCHE COURANT DJAKARTA STELT ULTIMATUM AAN REBELLERENDE TROEPEN IN N.-SUMATRA Fuchs viel grootse ontvangst ten deel Amerikanen lanceren kunstmaan Nieuwe Sowjet-proef met kernwapen VELE EERSTE KAMERLEDEN DRINGEN AAN OP VOLLEDIGE SCHADELOOSSTELLING Soraya mag kleding en juwelen houden De arbeidsonrust in west-Duitsland Zuid-Sumatra wil vreed zame onderhandelingen Brief van Bdelganin aan MacMillan STRAALJAGERS NA SCHIETOEFENINGEN IN HET IJSSELMEER GESTORT DINSDAG 18 MAART 1958 No. 18328 114e jaargang ZIERIKZEESfflEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De strijd op Sumatra Ook Atjehse troepen zouden in gevecht zijn Radio Medan, die in Singapore werd opgevangen, heeft gemeld dat het militaire commando van noord- Sumatra aan de rebellerende ma joor Nainggolan en zijn manschap pen vierentwintig uur de tijd heeft gegeven om naar Medan terug te keren en hun gedrag uit te leggen. Zij die aan deze order geen gevolg geven, zullen als deserteurs wor den beschouwd, aldus radio Medan. Het commando gelastte de troe pen in noord-Sumatra geen orders op te volgen van Nainggolan en zijn officieren. Voorts waarschuwde de radio de burgers in noord-Sumatra om Nainggolan en zijn manschappen geen hulp te verlenen. Gemeend wordt, dat de opstan dige eenheden bestaan uit twee ba taljons infanterie en een compagnie mortieren, benevens enige deser teurs van het garnizoen van Medan. Volgens rebellenkringen in Sin gapore heeft Nainggolan, die 34 jaar oud is, kortgeleden een staf opleiding van zes maanden in de Verenigde Staten gevolgd. WELLINGTON, 17-3 Dr. Vivian Fuchs en zijn groep, die over land het Zuidpoolgebied zijn doorge trokken, zijn maandag per schip in de bewoonde wereld teruggekeerd. Een grootse ontvangst viel de man nen ten deel toen zij in Wellington (Nieuw-Zeeland) aan wal stapten. Na een scheiding van meer dan 15 maanden zagen zijn hun echtgeno ten en bloedverwanten terug. Dui zenden burgers van Wellington juichten de poolvorsers toe, nadat het Nieuw-Zeelandse bevoorra. dingsschip „Endeavour" onder het oorverdovend lawaai van scheeps- sirenes en overvliegende straal vliegtuigen de haven was binnen gevaren. Tot de £roep aan boord van de „Endeavour" behoorde ook sir Ed mund Hillary, die dr. Fuchs op het laatste gedeelte van zijn tocht als gids diende. Via radio Medan werd aan alle burgers in het gebied van Medan gelast om de vuurwapens, die zij in hun bezit hebben of die zij moch ten hebben gevonden, bij de mili taire autoriteiten in Medan in te leveren Bij niet-nakoming van dit bevel, zullen krachtige maatrege len worden genomen. Tegenspraak van Djakarta In tegenstelling tot Djakarta en Medan, beweerde radio Padang maandagavond, dat Medan vast in handen der opstandelingen is. Radio Padang verklaarde: „Op de avond van 15 maart is Medan in opstand gekomen en heeft zich bij de revolutionaire regering aange sloten". Radio Padang maakte bekend: „De commandant van de „operatie Sabang-Merauke", majoor Naing golan, heeft aan president Soekorno een ultimatum gesteld om een einde te maken aan het gebruik van ge weld in midden-Sumatra, en dat hij anders tot actie zal overgaan. Volgens dit radiostation zou niet alleen Tapanuli, doch ook Atjeh naar de rebellen zijn overgegaan. Ook troepen in Atjeh zouden in ge vecht zijn gewikkeld met regerings troepen. Enorme zonne-oven In New South Wales (Aus tralië) zal binnen een half jaar een geweldige zonne- oven voltooid zijn, welke een der grootste in zijn soort wordt. Door middel van spie gels zal een temperatuur van 7.000 graden Fahrenheit kun nen worden bereikt - 3.500 graden minder dan de hitte aan het zonne-oppervlak. Binnen enkele seconden kunnen metalen in damp worden veranderd. Men kan in de oven materialen be proeven die tegen hoge tem peraturen bestand zijn en bij de bouw van raketten ge bruikt worden. WASHINGTON, 17-3. President Eisenhower heeft bekend gemaakt, dat de kunstmaan, die maandag ochtend met een Vanguard-raket is afgeschoten, om de aarde cirkelt. Het is de tweede Amerikaanse satelliet, die in zijn baan is ge bracht. De lancering van 'deze kunst maan, die door de president „een klein proefapparaat" werd genoemd vormt volgens hem een onderdeel van een reeks proeven ter voorbe reiding van het afschieten van de Amerikaanse bijdrage tot het inter nationale geofysische jaar. WASHINGTON, 16-3. De Sow jet- Unie heeft zaterdag op „het gebrui kelijke oefenterrein in Siberië" weer een proef met een kernwapen genomen, zo heeft de Amerikaanse commissie voor kernenergie bekend gemaakt. Het was de derde Russi sche proef in twee dagen tijds waar Washington melding van maakte. Ook ditmaal was de explosieve kracht van het wapen beneden het megaton-peil. Met een kernwapen van de megaton-klasse wordt een waterstofbom bedoeld. Een mega ton staat gelijk aan een miljoen ton t.n.t. De hostesses van de Nederlandse afdeling van de „Expo '58" hebben dezer dagen hun eerste bezoek aan de tentoonstelling gebracht, en bij die gelegenheid hun Belgische collega's ontmoet. We zien hier de dames met op de achtergrond het Atomium. Eerste, derde, vijfde en zevende v.l.n.r. zijn de dames Standaert, van Liébergen, Nienhuis (chief hostess) en Timmers. DE STAKING BIJ DE K.L.M. Twee toestellen vertrokken van Schiphol SCHIPHOL, 17-3. Naar van be voegde zjjde wordt vernomen, heeft ten huize van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid te Naarden in de loop van de middag een bespreking plaats gehad tussen minister J. G. Suurhoff, de minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, en de president-direc teur van de K.L.M., de heer I. A. Aler. Tydens deze besprekingen is de ontwikkeling der salarisonderhan delingen, die tenslotte geleid heb ben tot de staking van diensten der K.L.M.-vliegers, uitvoerig behan deld. Na de conferentie te Naarden Is de president-directeur van de K.L. M. naar Schiphol gegaan. Het aantal passagiers, dat op Londen Airport op passage naar Nederland wachtte, werd in de loop van maandagmiddag zo groot, dat de British European Airways besloot een extra machine in te zet ten voor een vierde verbinding naar Amsterdam. Deze machine, een Viscount van het type 800, was binnen korte tijd geheel volge boekt Maandagavond is 23.05 uur is een K.L.M.-machine van Schiphol ver trokken, het tweede toestel na het uitbreken van de staking. Het was de DC-7c „Rode Zee" (P.H.-D.S.B.), die volgens schema via Prestwick naar New York ging. In een verklaring der vliegers wordt gewezen op de opmerkelijke solidariteit, die er bij de vliegers bestaat, een eensgezindheid, voort gesproten ook uit de bittere wre vel welke men koestert ten aanzien van de maatregelen door generaal Aler genomen tegen de twee ge zagvoerders. Zelfs niet-leden, die hun diensten hebben geweigerd, lo pen thans het risico, zo heet het in de verklaring, te worden ontslagen omdat zij sympathiseren met het besluit van de ledenvergadering. .\an boord van het schip „Endeavour" zijn de Engelse Zuidpoolvorser dr. Vivian Fuchs en zijn Nieuw-Zeelandse collega sir Edmund Hillary met hun echtgenoten aangekomen in de Nieuw-Zeelandse hoofdstad Wellington, de eerste stad welke de mannen na hun avonturen aan de Zuidpool bezochten. - Deze foto toont v.l.n.r. Hillary, mevrouw Hillary, dr. Fuchs en mevrouw Fuchs tijden» de verwelkoming In Wellington. De Deltawet Aandacht gevestigd op lasten Zeeuwse waterschappen Vele leden der Eerste Kamer zouden gaarne zien dat de minister van Verkeer en Waterstaat bij de door hem aan de Staten-Generaal toegezegde verslagen omtrent de uitvoering van het Deltaplan, te vens inlichtingen zal willen ver schaffen omtrent de besteding der begrote bedragen. Het kwam hun gewenst voor de financiering van dit grote werk op de voet te volgen, zo blijkt uit het voorlopig verslag der Eeerste Ka mer over het ontwerp-Deltawet. Sommige leden meenden dat er in de praktijk van het bijdragen door anderen in de kosten der door het Rijk uit te voeren werken niet veel zal terecht komen, o a. omdat bv. in Zeeland, vele waterschappen al op lasten zitten, die hun draag- Maastricht krijgt unieke kunstcollectie MAASTRICHT, 17-3. De heer Wagner de Wit, die op 84-jarige leeftijd in 's-Gravenhage overleed, heeft bij testament aan de stad Maastricht zijn collectie kunstvoor werpen nagelaten, alsmede een aanzienlijk kapitaal om deze collec tie in de stad Maastricht een waar devol onderdak te verschaffen en geleidelijk uit te breiden. De waar de van deze verzameling wordt op ongeveer twee miljoen gulden ge schat. Prof. dr. J. J. M Timmers, directeur van het Bonnefantenmu- seum in Maastricht, heeft echter de indruk, dat deze waarde nog be langrijk hoger zal zijn. Ook het bij behorende stichtingskapitaal zou enkele tonnen bedragen Als voor waarde is gesteld, dat een stichting „Wagner de Wit" zal worden opge richt, waaraan het beheer van het zelfstandig museum zal worden toevertrouwd. kracht te boven gaan. Enige leden meenden dat de regering met be trekking tot de bijdrageregeling een gebrek aan psychologisch inzicht had getoond en dat daardoor on nodig onrust in den lande was ge zaaid. Tegen de tegenwoordige gang van zaken bleven zij beden kingen koesteren. Het moest huns inziens met betrekking tot de finan ciële consequenties geen verschil maken, of de werken door het Rijk dan wel door een beheerder wor den uitgevoerd. Sommige leden drongen er bij de regering op aan te bevorderen, dat het wetsontwerp tot vervangging van de geheel ver ouderde wet op de calamiteuze pol ders van 1870 zal worden ingediend. De bemoeiingen van het Rijk met door beheerders uit te voeren wer ken dienen, naar het oordeel van enige leden, niet zo ver te gaan dat bv. het gebruik van asfalt voor de te versterken dijken wordt voorge schreven. In het voorlopig verslag over dit wetsontwerp van de Twee de Kamer werd betoogd dat dege nen, die door de afsluiting schade zullen lijden, recht op volledige schadeloosstelling hebben. TEHERAN, 17-3. De sjah van Perzië is van plan aan Soraya, van wie hij de vorige week scheidde, de titel van prinses toe te kennen. Voorts heeft hij bevel gegeven haar al haar kleren en eigen juwelen te zenden, zo is uit goedingelichte bron vernomen. De sjah zou er op staan dat Soraya haar hoge staat kan blijven voeren. Voorts verluidt, dat straten en pleinen in Perzische plaatsen die naar Soraya genoemd zijn, geen andere naam zullen krijgen. BONN, 17-3. In west-Duitsland heerste maandagavond een groei ende arbeidsonrust als gevolg van het besluit der vakvereniging van (350.000) arbeiders in openbare diensten, die woensdag een symbo lische staking zullen beginnen (uit gezonderd politie, brandweer, ge zondheids- en begrafenisdiensten). Bovendien had tegelijkertijd de looncommissie van de bond van. metaalarbeiders uit naam van 200.000 leden in het Ruhrgebied bekendgemaakt, dat het drie maan den onderhandelen voor loonsver hogingen tenslotte vruchteloos was gebleven en dat men later deze week bijeen zal komen om verdere maatregelen te overwegen. Voorts zullen dinsdag de onder handelingen over loonsverhogingen voor de stakende 7.000 arbeiders in de textielindustrie in Neder-Saksen en Bremen voortgezet worden. En kele fabrieken daar liggen reeds meer dan negen weken stil. SINGAPORE, 17-3. Overste Bar- lian, de militaire commandant van Zuid Sumatra, heeft een oproep doen uitgaan voor een bijlegging van het geschil om midden Sumatra door middel van onderhandeling. Hij heeft de onder zijn bevel staan de eenheden opdracht gegeven „voorbereid te zijn op alle gebeur lijkheden". Aldus een door radio Palembang maandagavond omge roepen bericht, waarin ook werd gezegd, dat deze verklaring van overste Barlian werd gedaan „in verband met het onthouden van hulp aan de republiek". In de boodschap werd hierop niet verder ingegaan. Volgens de radio had Barlian gezegd: „Wie niet bereid is om te onderhandelen is een verra der jegens zichzelf en het volk". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Men kan niemand kwaad doen, zonder zichzelve kwaad te doen. Nieuwe regeling voor gevangenen van Spandau BONN, 17-3. De Verenigde Sta- ten, Engeland en Frankrijk plegen op het ogenblik onderling informeel overleg over een „betere oplossing" voor de bewaking der laatste drie grote nazi-oorlogsmisdadigers in Spandau, Rudolf Hess, Albert Speer en Baldur von Schirach. Men heeft een klein internationaal legertje nodig om de drie Duitsers hun straf te laten ondergaan. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade in Bonn heeft dit maandag verklaard naar aan leiding van vragen over geruchten, dat de gevangenis binnenkort zal worden opgeheven. De kwestie is nog niet opgenomen met de Rus sen, die ook bij de bewaking van de gevangenis betrokken zijn, zo zei de woordvoerder. SATELLIETEN ROND DE MAAN? WASHINGTON, 17-3. Op een maandagochtend gehouden tweede persconferentie heeft dr. John Ha gen, directeur van h'et Vanguard- project, gezegd dat het niet uitge sloten is dat er over een jaar een satelliet wordt gelanceerd die ron dom de maan zal wentelen. Een dergelijke satelliet zou belangrijke wetenschappelijke gegevens kun nen verschaffen. Men is van plan de komende we ken of maanden nog zeven andere satellieten af te schietén. LONDEN, 17-3. Jakob Malik, de Sowjet-ambassadeur in Londen, heeft maandag een bezoek gebracht aan premier MacMillan en, naar verluidt, een brief van maarschalk Boelganin aan de Britse premier overhandigd. De brief, die drieduizend woor den telt, is een antwoord op Mac- Millan's brief van 8 februari aan Boelganin, zo verluidt in gewoon lijk goedingelichte kringen. Tijdens hun onderhoud, dat een kwartier duurde, zouden MacMil lan en Malik overeengekomen zijn, dat de brief binnenkort gelijktijdig in Moskou (in het Russisch) en in Londen (in de Engelse vertaling) gepubliceerd zal worden. EINDE VAN AVONTUUR Opvarende van viskotter vermist •s-GRAVENHAGE, 17-3. Naar eerst thans bekend is geworden is vorige week een Duitse viskotter, een zeilboot, waarmee twee Duitse jongelieden, beiden 23 jaar, van Duitsland naar Engeland wilden oversteken, op het ten oosten van Schiermonnikoog gelegen Simons- zand gestrand. De rijkspolitie van Usquert heeft in samenwerking met de Koninklijke Marechaussee uit Delfzijl een van de jongens totaal uitgeput van boord kunnen halen maar de andere, die in overleg met zijn kameraad op een zelfgemaakt vlot was vertrokken om hulp te halen, is nog niet gevonden. Wel heeft een Lockheed Neptune van de Koninklijke Marine, die te half drie maandagmiddag is opgestegen het vlot zien drijven, maar de jon geman heeft men niet ontdekt. Beide piloten verloren liet leven 's-GRAVENHAGE, 17-3. - Twee F 84-F „Thunderstrack"-straalja- gers van het 315 squadron van de Koninklijke Luchtmacht z|jn van daag, na schietoefeningen op de VHchors, niet op de basis Eindho ven teruggekeerd. Vermoed wordt dat z(j tussen Enkhuizen en Volen- dam In liet IJsselmeer gestort zijn, aldus deelt de luchtmachtvoorlich- tingsdienst mede. Een zuil van vlammen, die een rookpluim naliet, terwijl zij met een boog naar beneden kwam, is vanmiddag omstreeks tien voor half drie door een arts uit Edam boven het IJsselmeer in noordelijke rich ting waargenomen. De medicus. dokter L. van Bommen, die in zijn wagen reed, schatte dat hij de vrij grote vlammen - een voorwerp met een brandende staart - circa tien vijftien seconden waarnam voor zij achter de dijk aan zijn gezicht wer- 1en onttrokken. Toen hij vanaf de dijk nog even ging kijken, was al leen nog rook te zien. Naar de luchtmachtvoorlichtings dienst vanavond om zeven uur mededeelde, moet wel worden aan genomen, dat de twee toestellen in het IJsselmeer zijn gestort. Ook staat het vrijwel vast, dat beide pi loten om het leven zijn gekomen. Tot dusverre zijn echter nog geen wrakstukken waargenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1