AMERICAS BEST TOBACCOS Receptenboek! DE GEHUWDE VRIJGEZEL DE DELTAWET Eerste Kamer over het algemeen voor proeven in het Veeregat Verplaatsing visserU van Veere naar Coljjnsplaat? 's-GRAVENHAGE, 15-3. Alge meen was men in de Eerste Kamer van mening, dat de oesterproef in het Veeregat moet worden genomen zo blijkt uit het voorlopig verslag der Kamer over het ontwerp-Delta- wet. De mosselcultuur zal naar het oordeel van sommige leden minder moeilijkheden opleveren. De garnalenvisserij, zo vervolg den deze leden, wordt voornamelijk beoefend in Veere. Aangezien het technisch bezwaarlijk zal zijn een sluis in de te maken dam in het Veeregat te leggen, zal deze visse rij uit Veere moeten verdwijnen. Verplaatsing bv. naar Colijnsplaat zal dan aanbeveling verdienen. Zulks zal echter geen blijvende op lossing bieden. Wanneer immers de Oosterschelde zal zijn afgesloten, zal ook de haven van Colijnsplaat van een verbinding met de zee zijn verstoken. Deze leden vroegen dan ook, of het niet meer aanbeveling zou verdienen deze vissers om te scholen voor kleine zeevisserij. Daarvoor zou dan een visserijschool moeten worden opgericht. Deze le den vertrouwden, dat de regering te zijner tijd bereid zal zijn, daar voor subsidie te verlenen. Ook voor de vissers uit Goede reede en Stellendam zal, zo be toogden deze leden, een oplossing moeten worden gevonden. Dit zou, naar hun oordeel, het best kunnen Oostduitsers lieten Amerikaan vrij Een 38-jarige dokter uit Alham- bra (Californië), Walter Steinberg, die in januari jl. in Oost-Duitsland op beschuldiging van smokkelarij, tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld werd, is vrijdag in oost-Berlijn vrijgelaten. Steinberg was de eerste Amerikaanse toerist die voor een oost-Berlijnse recht bank kwam. Hij was in september vorig jaar gearresteerd en werd er van beschuldigd illegaal fotografi sche uitrusting te hebben gekocht. Hij vertelde zaterdag op een pers conferentie in west-Berlijn dat hij uitgeput was en negen kilo was af gevallen en dat hij door de oost- Duitse politie wreed behandeld was, zodat hij zelfs tot een zelf moordpoging was gekomen. Ingezonden mededeling Meisje met zoutzuur gegooid De politie te Hoogezand heeft een 23-jarige ingezetene van Hooge- zand-Sappemeer gearresteerd, en overgebracht naar Groningen, waar hij ter beschikking van de officier van justitie is gesteld. De jongeman had aan het Schuitendiep te Gro ningen zijn gewezen verloofde, een 17-jarige ingezetene van Hoogezand die daar met haar moeder wandel de zoutzuur In het gezicht gegooid. Sinds de verkering was uitgeraakt had de jongeman het meisje her haaldelijk lastig gevallen. Het meisje werd vrij ernstig gewond aan haar gezicht en benen en moest in het academisch ziekenhuis te Groningen worden opgenomen. AGENDA Morgen (dinsdag) Zierikzee: Huis van Nassau, 7 30 uur, Ned. Bond v. Plattelands vrouwen. Haamstede: hotel Bom, 7 30 uur, postzegelclub; Ger. Jeugdgebouw, 7.30 uur, Ned. Chr. Vrbond. Burgh: Het wapen van Burgh, 8 u., candidaatstelling V.V.D. Overmorgen (woensdag) Zierikzee: Concertzaal, 8 uur, uit voering Rust Roest. Haamstede: hotel Bom, 8 uur, can didaatstelling V.V.D.Ger. Jeugd gebouw, 8 uur, C.N.V.-prop.- avond. Brouwershaven: raadhuis, 8 uur, raadsvergadering. Volgens Amerikaanse regerings ambtenaren worden in de Ver. Sta ten jaarlijks naar schatting een tienduizend babies aan kinderloze echtparen verkocht voor bedragen tot 4500 dollar. Circa 120 miljoen kiezers heb ben zondag in de Sowjet-Unie ge stemd voor een nieuwe Opperste Sowjet, het uit twee kamers be staande parlement van de Sowjet- Unie. geschieden door deze vissers t.z.t. de bij de Haringvlietdam te maken buitenhaven te laten gebruiken. Welk standpunt, zo vroegen vele andere leden, neemt de regering in ten aanzien van de overgang van de garnalenvisserij op de kleine zeevisserij? Is zij voornemens die overgang te bevorderen? Zij stelden deze vragen, omdat hun uit de vis serijnota niet van voldoende com pensatie voor de garnalenvissers was gebleken. Luchtparade bij bezoek Brits vorstenpaar Ter gelegenheid van het bezoek aan ons land van H.M. koningin Elizabeth en Z.K H. prins Philip van Groot Brittannië zal de Neder landse Koninklijke Luchtmacht, zo als is gemeld, op de dag van aan komst in ons land, dinsdag 25 maart a.s., een luchtparade houden boven het punt waar het Britse konink lijke jacht „Brittannia" in Amster dam zal zijn gemeerd. Deze parade zal alleen worden gehouden in weersomstandigheden met goed zicht. De parade zal uitgevoerd worden op hoogten tussen 245 m. en 460 m. De mogelijkheid bestaat dat het burgerluchtverkeer met bestem ming Schiphol door deze luchtpa rade enige vertraging zal ondervin den tussen half elf en tien voor elf die dag. De groepen straalvliegtuigen van de Nederlandse Koninklijke Lucht macht die aan deze luchtparade zullen deelnemen, zullen zich ten zuidwesten van het vliegveld Wel schap bij Eindhoven in de lucht formeren. Vandaag vliegen zij ten oosten van Nijmegen langs naar Soesterberg, waar zich nog meer straaljagers bij de formatie voegen. De actie gironummer 777 De gezamenlijke hulpactie van het Nederlandsche Roode Kruis en het Centraal Comité van Kerkelijk en Particulier Initiatief voor Soci ale Zorg t.b.v. gerepatrieerden, waarvoor de speciale girorekening 777 in gebruik werd gesteld, wordt per 1 april a.s. beëindigd, aldus deelt het R.K. mede Per 15 maart was op deze giro gestort f 759 851,84. De actie wordt beëindigd in vol ledige overeenstemming tussen bei de organisaties, aldus wordt verder medegedeeld, in verband met het stadium waarin deze hulpactie thans is gekomen. Het C C.K.P. zal na 1 april zijn werkzaamheden op gebruikelijke wijze voortzetten. Voor verdere giften zal het comité na 1 april een eigen girorekening openen. Ook het Nederlandsche Roode Kruis zal na 1 april de hulp verlening aan de uit Indonesië re patriërende Nederlanders op ge bruikelijke wijze voortzetten. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De gemeenteraadsverkiezingen Kandidatenlijst Prot. Chr. Federatie De kandidatenlijst van de Prot. Chr. Federatie, bestaande uit de A.R., de C.H.U. en de S.G.P., is als volgt samengesteld: 1. J. W. v. d. Doel; 2. C. bij de Vaate; 3. D. Goudriaan; 4. H. Koe- voets; 5. G. van Duin; 6. J. Rozen- daal; 7. D. C. Quist; 8. F. Hansma; 9. A. Jonker; 10. A. Bin; 11. J. J. v. d. Ende; 12. J. P. Overbeeke; 13. J Pannekoek Azn.; 14. K. T. de Jonge; 15. A. J. Davidse; 16. P. J. v. d. Doe; 17. Chr. Schot Wzn.; 18. P. J. de Vlieger. NOORDWELLE De onlangs in deze gemeente gehouden collecte ten bate van het Leger des Heils, heeft in totaal f 31,25 opgebracht. De opbrengst te Serooskerke (S.) was f 35,50. Ingezonden mededeling Verwachting tot dinsdagavond Koud eu schraal Droog weer met plaatselijk wol kenvelden; matige tot krachtige wind tussen noordoost en oost; wei nig verandering in temperatuur. 18 maart. Zon op 6.49, onder 18.48. Maan op 5.46, onder 17.10. Nieuwe maan: 20 maart te 10.50. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 maart 2.15 v.m. 14.42 n.m, BROUWERSHAVEN 18 maart 2.03 v.m. 14.16 n.m. Doodtij: 14 en 30 maart. Springtij: 22 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-3. Geheel Europa, met uitzondering van het uiterste zuidwesten van Engeland en Frank rijk, bevindt zich nog steeds in de koude continentale lucht. In Scan dinavië komt plaatselijk zeer sti-enge vorst voor, uit zuid Duits land werden van ochtend mini mumtemperaturen van min tien tot min twaalf graden gemeten. In noord Duitsland en ook in ons land en België vriest het des nacht6 over het algemeen licht, doordat een op het oostelijk deel van de oceaan aanwezig depressiegebied zich naar Frankrijk uitbreidde, werd in ons land de wind oostelijk en nam in kracht toe. De aanvoer van koude lucht werd dientenge volge hervat en het ziet er naar uit, dat deze nog wel een paar dagen zal doorgaan. De neerslagkansen blijven klein. 25 jaar competitieleider S.D.K.B. De heer A. Paauwe gehuldigd In de zaterdagmiddag in de kof fiekamer van het „Huis van Nas sau" te Zierikzee gehouden jaar vergadering' van de Schou\yen- Duivelandse Korfbal Bond heeft de heer A. Paauwe afscheid genomen als competitieleider, na deze func tie 25" jaren te hebben vervuld. Op voorstel van de s.v. „Brouwersha ven" werd hij met algemene stem men benoemd tot lid van verdienste van de bond Namens de Koninklij ke Nederlandse Korfbal Bond, reik te de heer J. Ringeling, voorzitter van district Zuid, de scheidende functionaris het ereteken van de K.N.K.B. uit, waardoor hij tevens de titel van „Bondsridder" ontving. De voorzitter van de S.D.K.B., de heer J. Th. Brouwer, overhandigde de heer Paauwe, namens bestuur, leden en functionarissen van de bond, een zilveren postzegeldoos, als blijk van waai'dering voor de wijze waarop hij zijn functie gedu rende zovele jaren heeft vervuld In ons volgend nummer hopen wij op deze vergadering nader terug te komen. Willem Hielkema speelde voor schooljeugd Uitgaande van de Stichting „Het Schoolconcert" te Amsterdam heeft vrijdagmorgen en -middag in het Ned. Hervormd verenigingsgebouw te Zierikzee de bekende pianist Willem Hielkema twee jeugdcon- certen gegeven voor de leerlingen der Huishoudschool „Prinses Julia na" en de Lagere Techn. School. Op virtuoze en gevoelige wijze bracht de heer Hielkema ten ge hore de Turkse mars van Mozart, de fantasie impromptu van Chopin, een prelude van Rachmaninof en tot besluit de beroemde Spaanse vuurdans van Manuel de Falla. Op zeer charmante wijze vertelde SCHOUWEN-DUIVELAND DEELT NIET IN HET ZEEUWSE WONINGCONTINGENT Nog 79 woningen zgn te verdelen De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland heeft mede gedeeld, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn overgegaan tot de verdeling van de aan Zeeland toe gewezen 500 woningwetwoningen. 421 woningen werden toegewezen. Vlissingen krijgt er 152, Souburg 32, Middelburg 74, Goes 60 en Ter- neuzen 103. Gedeputeerde Staten zijn de overtuiging toegedaan, dat deze' verdeling verre van bevredigend is, doch gezien de geringe toewijzing aan Zeeland en de morele binding, die is ontstaan door de woning bouwcontracten van bovengenoem de gemeenten, is deze verdeling de billijkste. 79 woningen zijn nog niet toegewezen, mede omdat Gedepu teerde Staten deze geringe toewij zing aanhangig hebben gemaakt bij de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Men hoopt op verruiming van het toegewezen contingent. Vorige week heeft ir. Bruskens van het ministerie reeds een bezoek aan Zeeland gebracht en besprekin gen gevoerd met het Provinciaal Bestuur. Wat de bouw van premie woningen in Zeeland betreft deelde de Commissaris der Koningin mede, dat er in de afgelopen tien weken niet minder dan 236 aanvragen voor deze woningbouw zijn binnen gekomen. Zij zijn alle met een gunstig advies doorgezonden en in vele gevallen werd reeds bouwver gunning verleend. de pianist zijn aandachtig luiste rend gehoor op deze morgen en middag aardige bizonderheden van de componisten der uitgevoerde werken en van het instrument de piano. De jeugd heeft zeer genoten van het hoogstaande programma. HAAMSTEDE Toneelavond voor de bejaarden Ook uit het verenigingsleven ko men nu .stemmen naar voren om ook eens iets voor onze oudjes te doen, een gebaar dat zeer zeker door dezen op hoge prijs zal worden gesteld. Zo zal a.s. vrijdagavond in de zaal van h'et rusthuis „Duin oord" voor de bejaarden optreden de toneelgroep van het Ned. Herv. Kerkkoor, met de opvoering van het mooie toneelstuk „Drie jaren gingen voorbij", een stuk met een lach en een traan. Alle oudjes bo ven de 65 jaar zijn op die avond van harte welkom. De aanvang is gesteld op 7.30 uur. DREISCHOR Bij het dezer dagen gehouden examen in 's-Cravenhage ter ver krijging van het diploma voor man nequin slaagde onze dorpsgenote mevrouw M. Krijnse Locker-Vis. Simavi-collecte In de week van 24 t m. 31 maart wordt alhier de jaarlijkse SIMAVI- collecte gehouden. Het Simavi-co- mité doet een warm beroep op de harten en beurzen der bevolking. Het gaat om het bouwen en inrich ten van een wijkgebouw annex polikliniek in Paramaribo, Surina me, waarvoor een groot bedrag no dig is. Geeft en helpt naar vermo gen. Uitvoering „Bellamy" Vrijdagavond jl. werd in het café „De drie schapen" voor een goed bezette zaal door de Rederijkers kamer „Bellamy" alhier de jaar lijkse uitvoering gegeven. Op het programma stond de opvoering van het toneelstuk „De privé verpleeg ster", een blijspel in vier bedrijven door A. den Hartog. Het stuk werd op uitstekende wijze voor het voet licht gebracht. De speelsters en spelers werden door de aanwezigen aan het slot met een hartelijk ap plaus beloond. Aan het slot dankte de president der vereniging, de heer P. van Hattum, die ook de avond had geopend, allen die voor het slagen hun medewerking had den verleend. Hierna bleef men nog gezellig bijeen. Scheepvaartberichten Cleodora (t.), 17 te Singapore. Kelletia (t.), 16 te Rotterdam. Kenia (t.), pass. 16 Minikoi naar Aden. Koratia (t.), 16 te Punta Cardon. Korovina (t.), 17 te San Antonio. Langkoeas, 16 van Tuirebon en 17 te Surabaja. Soestdijk, 14 te Rotterdam. Ingezonden mededeling Mórgen heeft uw tlager de fleurige, efwasbare boekband „Wat zulten wij morgen eten?" voor u klaer liggen I Elke week krijgt u daarvoor oen nieuw rocoptenblad met heerlijke recepten, makkelijk klaar te maken. Ook dieet- en ver mageringsrecepten en (eestrecepten uit de eigen, hoge keuken van beroem''» chel-kpka komen In dit onschatbare boek. fc., een hoekje met nuttlgo vleeskennis. Redactie van het ge heel: P. J. Kara, de bokende oud-radiokok. Laat deza unieke uitgave van de Nederlandse slagers uw tong nlst voorbijgaan I Geen moslte Ie gespaard om het Iets bijzonders te doen zijn. Vraag uw deelnemende vakmen-alager ook oen exemploar uit to rolken! FEUILLETON „Zoa's ik U reeds geschreven heb. is het maar een klein huisje en daaraan hebben we het te danken, dat we nog geen inwoning hebben gekregen", verduidelijkte Vriends, terwijl hij en Betsy de gasten voor gingen. „Hier beneden hebben we dus de voorkamer, die heel mooi en groot is, maar daarmee is het ook eigenlijk op. Hier achter is maar een klein kamertje, dat ik gebruik als rommelhok O, mijn vrouw heeft het een beetje opge ruimd, zie ik. Te klein voor slaap kamer, daarom slapen we boven, niet vrouw?" Ze knikte en gaf onmerkbaar een knipoogje, alsof ze zeggen wil de: je speelt je rol voortreffelijk. „Dan", vervolgde Vriends, „heb ben we hier de keuken, en buiten nog een schuurtje met een klein stukje tuin. Veel is het niet. En dan boven - hij ging het echtpaar en de derde gast voor naar boven - twee slaapkamers. Doordat het een laag huisje is, hebben we boven maar weinig ruimte. De tweede slaapkamer staat practisch leeg, omdat we toch nooit gasten heb ben. En tenslotte is er een kleine douchecel. Dat is alles". „O, maar voor een gezin zonder kinderen groot genoeg. Ons huis is ook niet zo groot", meende tante, te moeten opmerken. „Maar wij hebben een grote schuur en als het nodig is, kun nen we daar wel gasten in bergen", lachte oom. „Dat zou hier een beetje te koud zijn", antwoordde Vriends spot tend, „want de vloer Is van beton". Oom keek de lege slaapkamer nog eens in en knikte. Daarna keek hij zijn vrouw eens aan. „Wat denk je, Nel, dat zal wel gaan, niet? Groot genoeg voor ons beiden Al leen moeten we nog een ledikant en zo kopen. Of hebben jullie bed- degoed voor een logeerbed?" Vriends keek van oom naar Betsy en van haar weer naar zijn tante. Wat bedoelde oom Willem nu? „Een logeerbed? Nee, dat hebben we niet. Ik zei al: we krijgen nooit gasten". „Nee, maar nu hebben jullie ze wel. Doch dat is geen bezwaar. We gaan straks even de stad in en een ledikant kopen. Beneden, in dat kleine rommelkamertje, kan Ellen dan wel slapen. Daarvoor hebben we dus een éénpersoonsledikant nodig". friends keek, of hij het in Keu len hoorde donderen. Was raaskal de oom Willem. Begreep hij het goed? Wilden ze hier blijven sla pen? En Betsy keek ook al verwon derd. Vriends besloot maar net te doen alsof hij niets gehoord had en zei: „Hebt u al een hotel besproken, oom? Ik weet er wel een paar in Amersfoort, waar u een uitstekend comfort hebt". Oom bulderde van het lachen. „In een hotel? Man ben je zestig? Daar denken we niet aan. Nee, hoor, we blijven onze vacantie ge zellig bij jullie doorbrengen. Ik moet niets van hotels hebben. Ik verheug me veel te veel op de ge zellige avonden in de Hollandse huiselijke kring, met een goel® bor rel en een fijne sigaar. Dingen, die je bij ons vrijwel niet kunt krijgen. Dat jullie geen logeerspullen en zo hebt is geen bezwaar; die gaan we vanmiddag wel kopen en als we terug gaan naar Canada, mogen jullie het houden als vergoeding voor de onkosten. Tante Nel en ik hebben tegen elkaar gezegd: We hebben na de oorlog zoveel naar Holland gezonden, nu gaan we even de rekening presenteren^ is het niet Nel? We betalen niets voor ons verblijf bij jullie, dat zeg ik vooruit, maar je hoeft niet be vreesd te zijn, dat je er slechter van wordt. Dat zeg ik vooruit. Vriends bevochtigde zijn droge lippen en keek opnieuw naar zijn plaatsvervangend echtgenote. Deze keek star voor zich, maar de jonge man kon wel begrijpen, wat er op dit moment in haar omging. Goeie genade, ze bleven hier slapen! Dat kon wat worden. Hoe kon hij dat oom Willem uit zijn hoofd praten. „Wat is het vandaag", zei hij. Woesdag, hé? Nee, dat zal niet gaan. Woensdags zijn de winkels hier ge sloten. U zult dus nergens ledikan ten en zo kunnen kopen". Opnieuw lachte oom schaterend. „Moet je eens opletten", zei hij. zijn neef op de schouders kloppend, „of ik wat kan kopen, als ik met rinkelende dollars aankom! Daar zijn jullie, Hollanders, immers zo gek op, niet? Gesloten, of niet ge sloten, wij kopen vanmiddag ledi kanten, beddegoed en wat er verder nodig is. En als het dan niet in Amersfoort gaat. dan maar ergens anders. Winkelsluiting.Jan KlaassenAls ik met mijn cen ten kom, verlang ik, dat ik gehol pen word, al is het midden ln de nacht". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1