ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 14 MAART 1938 No. 18326 TUNESIE WIL UITSLUITSEL OVER GOEDE DIENSTEN VAN V.S. EN ENGELAND Zeggen welke partij gelijk heeft TUNIS, 13-3. President Bourgui- ba van Tunesië heeft vanmorgen in een radiorede er by de V.S. en En geland op aangedrongen duidelijk hun positie in de kwestie van „goede diensten" te bepalen. Het Tunesische volk zou zich niet'door een overdreven optimis me moeten laten meeslepen. De si tuatie blijl't volgens Bourguiba ernstig. De Tunesische president kon digde aan, dat de viering van de twintigste maart - de tweede ver jaardag van de Tunesische onaf hankelijkheid - in verband met de toestand zal worden afgelast. Tegen 20 maart zou Tunesië weten of het vrij is of dat het de strijd moet hervatten. Eourguiba zei van mening te zijn dat Engeland en de V.S. moeten kiezen tussen kolonialisme en vrij heid voor het volk. Zij dienen te zeggen welke partij gelijk heeft en moeten door hun stilzwijgen geen medeplichtigen worden. Bourguiba zei, dat als de V.S. niet tussenbeide komen en zeggen wie gelijk heeft en als de Fransen bij hun houding blijven, hij zou beseffen een ver gissing te hebben begaan door in het Westen te geloven. Adenauer's C.D.U. BONN, 13-3 (DPA). De menings verschillen die er t.a.v. de buiten landse politiek, speciaal met het oog op het debat in de bondsdag, in de boezem van Adenauers CDU bestonden, zijn donderdag in een gesprek met Adenauer bijgelegd, aldus de woordvoerder voor de buitenlandse politiek van de CDU- fractie in de bondsdag, Kicsinger. In het debat, dat op 20 en 21 maart gehouden zal worden, zal de CDU-fractie „een gesloten front" vormen. Dit geldt ook voor de meningsverschillen tussen Ade nauer en de voorzitter van de bendsdag, dr. Gerstemaier, over de uitleg van het begrip „vrede-, verdrag voor Duitsland", zoals dit door de Russen is voorgesteld. Koninklijk medeleven met werkloosheid 's-GHAVENHAGE, 13-3. - H. M. de koningin zal op dinsdag 18 maart a.s. een bezoek brengen aan enige der in het bijzonder door de werkloosheid getroffen gemeenten in de drie noordelijke provincies. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin binnenkort ook aan de provincie noord-Brabant 'n dergelijk bezoek te brengen. Gratie voor Algerijnse PARIJS, 13-3. President Coty van Frankrijk heeft de 22-jarige Djamila Boehired, een Algerijnse die ter dood veroordeeld was we gens haar aandeel in bomaanlsa- gen, gratie verleend, aldus is uit welingelichte kringen in Parijs ver nomen. De straf is veranderd in levenlange dwangarbeid. De Japanse minister van buiten landse zaken, Fujiyama, heeft donderdag voor de commissie van buitenlandse zaken van de Japan se volksvertegenwoordiging mede gedeeld dat de Japanse regering de' centrale regering in Djakarta zal blijven steunen. De minister ver klaarde dit in antwoord op een vraag van een socialistisch lid van de commissie, wat Japan zal doen, indien de Verenigde Staten de zijde der rebellenregering in Indonesië zouden kiezen. Toen de Verenigde Staten een standpunt innamen ten aanzien van de Brits-Franse aanval op Egypte, was dit niet te danken aan de rechtvaardigheid van de Egyptische zaak, maar omdat Boel- ganin met interventie dreigde, al dus Boerguiba. Hij stelde vast, dat er sprake is van agressie in Algerië en agressie tegen Tunesië. Maar de Verenigde Staten waren nog niet tussenbeide gekomen. Was dit misschien omdat Boelganin niet ingegrepen had, zo vroeg Bourguiba zich af. Als dit zo was, was men op een kruispunt ge komen en moet Amerika kiezen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Verkeersexamen aan de scholen afgenomen Uitgaande van de afdeling Zie- rikzee van de Bond voor Veilig Verkeer werd op de plaatselijke scholen het theoretisch verkeers examen afgenomen, over het alge meen met gunstige resultaten. De uitslagen volgen hieronder: Beatrixschool: 28 kandidaten, waarvan 2 werden afgewezen; R.k. parochiale school: 16 kandi daten, zonder afgewezenen; Chr. Nat. school: 50 kandidaten, waarvan 9 werden afgewezen; Openbare lagere school.' 77 kan didaten, waarvan 6 werden afge wezen. Er wordt naar gestreefd het praktisch verkeersexamen te doen plaats vinden op maandag 24 maart. De evakutie van Amerikanen uit ïnidden-Sumatra SINGAPORE, 13-3. - Schout bij nacht Roy Benson, commandant van het Amerikaanse vlooteskader dat thans bij Singapore ligt, deelde donderdag mede, dat zijn schepen niet bij Pakanbaru, in midden-Su- matra, zullen kunnen komen om de zevenhonderd employé's van de Caltex van het toneel van de strijd tussen de regeringstroepen en de opstandelingen te evacueren. De zware kruiser, die tot het eskader behoort, zou slechts tot de monding van de Siak-rivier, waaraan Pa kanbaru is gelegen, kunnen komen. In geval evacuatie nodig mocht zijn, zou de Caltex of de Indone sische regering voor het transport van de evacué's over de rivier moeten zorgen, hegeen een afstand betekent van ruim 200 km. Commandant Benson deelde ook mede, dat er geen plan bestaat tot samenwerking met de Engelse vloot in het Verre Oosten bij de evacuatie. Zijn orders zijn om tot Mensachtig dier gevangen DJAKARTA, 13-3. Uit Pa- lembang is gemeld, dat de bevolking van Prabamulih, in Zuid-Sumatra, een onbe kend, op een mens gelijkend dier heeft gevangen. Vol gens de gepensioneerde le- gerkapitein M. Nardin zou men in de wetenschappelijke wereld reeds lang bekend zijn met het voorkomen in de dichte oerbossen van Zuid Sumatra van een op een mens gelijkend schepsel. Het voormalige Nederlands-Indi sche bestuur had volgens hem destijds reeds een belo ning van 5.000 gulden uitge loofd voor degenedie er in mocht slagen een exemplaar van dit dier, dat „Sindai" wordt genoemd, te vangen. Het thans gevangen exem plaar was van het vrouwelijk geslacht, de leeftijd wordt geschat op zeventien jaar. Het gehele lichaam is met kort haar bedekt. De mili taire commandant van Zuid Sumatra heeft grote belang stelling voor deze vangst en heeft iemand naar Prabamu lih gezonden, om het dier naar Palembang over te brengen. SCHIPHOL, 13-3. - Van bevoeg de zijde verneemt het A.N.P., dat de onderhandelingen over een her ziening van het luchtvaartverdrag, door het aan te passen aan het toenemend luchtverkeer, tussen de Australische en de Nederlandse luchtvaartdelegaties moeizaam verlopen. AMSTERDAM ZORGT VOOR „MAKE-UP" De hoofdstad siert zich met blauw voor komst Engels vorstenpaar AMSTERDAM, 13-3. Het feeste lijke gewaad waarin Amsterdam zich zal hullen voor de ontvangst van de Engelse vorstin en haar'ge maal op 25 maart a.s., zal verschei dene tienduizenden guldens vergen Hoogtepunten in de versiering met veel blauw - de lievelingskleur van koningin Elisabeth - worden de aankomstplaats voor de St. Ni- colaaskerk aan de Prins Hendrik kade en de decoratie van het Con certgebouw, waar de hoge gasten temidden van circa driehonderd genodigden met hun dames een concert zullen bijwonen op uitnodi ging van de gemeente. De aanlegsteiger op de kade, waar de motorsloep zal meren, is in aan bouw. Van deze plaats zal een ko ninklijke promenade van wit, grijs, geel en rode tegeltjes, gemarkeerd door vlaggemasten en bakken met blauw-paarse hyacinten en stroken van wit-gele brem, naar een fraai paviljoen leiden, waarvan de ach terwand is uitgevoerd in bordeau- rood, doortrokken met gele tulp- het midden van de volgende .week in Singapore te blijven. Een woordvoerder van de Caltex deelde mede, dat alle 700 Europese employé's in Pakanbaru in veilig heid zijn en in goede welstand ver keren. TONEEL EN FILM Avonturenfilm uit tie wereld der vliegerij in de Concertzaal „Vera Cruz" gaat te Haamstede Prins Bernhard reist in mei naar Canada 'S-GRAVENHAGE, 13-3. Op uit- nodiging van de Canadese regering zal Z.K.H. de Prins der Nederlan den in het begin van de maand mei een bezoek brengen aan Canada. Het programma zal o.a. bevatten bezoeken aan verschillende vlieg tuigindustrieën en aan de Interna tional Trade Fair in Vancouver, die daar wordt gehouden ter gele genheid van de herdenking van het 100-jarig bestaan van Brits-Co- lumbia. Voorts zullen er enige bijeenkom sten gehouden worden met in Ca nada gevestigde Nederlanders. Na het bezoek aan Canada zal de Prins nog korte tijd naar de Ver enigde Staten gaan. In San Fran cisco zal hij een bijeenkomst bij wonen van The Netherlands Bene- vcland Society of California, een instelling die in moeilijkheden ver kerende Nederlanders steun ver leent. De Prins heeft onlangs h'et beschermheerschap van deze instel ling aanvaard. Via Washington en New York zal Zijne Koninklijke Hoogheid op 23 mei in Nederland terugkeren motieven en laurierbladeren. Een lichtgrijs dak en glazen zijwanden dekken het geheel af. Direct na de plechtigheid ter plaatse zal het pa viljoen om twaalf uur worden af gebroken om het verkeer en de handel ter plaatse zo weinig moge lijk te hinderen. Vlaggenmasten Langs het Damrak en op de Dam worden vlaggenmasten opgesteld met in totaal 275 Britse en 120 Ne derlandse vlaggen. Deze vlaggen zijn in ons land vervaardigd. Op de dam zullen bovendien de vlaggen wapperen van de landen van het Gemenebest, in de volgens een streng protocol voorgeschreven volgorde. De tramrails op de Dam zullen ook ditmaal met zand wor den gedicht, om eventueel slippen van calechewielen te voorkomen. De gemeente Amsterdam ge bruikt voor de uitnodigingen der talrijke hoge gasten niet minder dan 24 drukwerken. Alle, ook de Engelse, gasten ontvangen uitnodi gingen in het (protocolair voorge schreven) Frans. HAAMSTEDE Jaarvergadering s.v. „Zeemeeuwen" De jaarvergadering van de s.v. „Zeemeeuwen" te Haamstede was druk bezocht. De voorzitter, de heer P. Slager sprak hierover zijn vreugde uit en herinnerde aan de belangrijkste gebeurtenissen van het afgelopen jaar. Dit jaar zal de vereniging het tienjarig bestaan vieren. De financiële rekening sloot,met een batig saldo. Bij de bestuurs verkiezing werden herkozen de heren J. Tangeman en C. A. Prin ce. In een vakature werd voorzien door de heer J. van Dongen. Be sloten werd deel te nemen aan de serie wedstrijden van de S.D.K.B. te Renesse op Tweede Paasdag. Een twaalftalcommissie werd gekozen, zomede een commissie ter voorbereiding van de zomer-wan- deltocht. De korfbal-oefeningen zullen spoedig beginnen. Hierna sprak de heer W. van Sluys op boeiende wijze over de spelregels van het korfbal. Verschillende vragen werden beantwoord. Met het weekeinde gaat in de Zierikzeese Concertzaal de film „Mijn man, de testpiloot", een ver haal van helden uit het luchtruim. In de hoofdrollen zien we Alan Ladd en June Allyson Van kindsaf beheerst Joe Mc Connell het verlangen om vliege nier te worden. Niets is hem te veel om zijn doel te bereiken. Ein delijk komt hij bij de luchtmacht als navigator Maar ook dat is zijn bedoeling niet. Hij wil vliegen, zelf vliegen Na de oorlog komt McConnell in een burgerbaantje terecht, maar niet voor lang. Hij meldt zich op aandringen van een vriend bij een straalvliegtuigeneskader. Hij wordt naar Korea gestuurd en verricht daar ontzagwekkende prestaties Hij wordt de gevreesde tijger in de lucht. Na Korea wordt hij aange steld om jonge piloten op te lei den jot volwaardige jachtvliegers. Bij een proefvlucht met het nieuw ste type jager doorbreekt hij de ge luidsbarrière, maar hij ontdekt een onvolmaaktheid aan de stuurin richting. Hij offert zijn leven.... voor de veiligheid van de jongeren. „Strange lady in town" Een tweede film te Zierikzee is „Een vrouw in opspraak" (Strange lady in town") met Greer Garson en Dana Andrews. De film speelt in de tachtiger jaren in Santa Fé, waar een mooie roodharige vrouw zich vestigt als arts, waar ze prompt wordt tegengewerkt door de plaat selijke arts. Het geluk zit haar ech ter mee,' vooral als zij een kans ziet een geslaagde oogoperatie te verrichten, tot groot misnoegen van de dokter, die erover klaagt, dat de vrouwelijke arts zijn klanten wegkaapt. De dokter is echter niet alleen maar boos op zijn vrouwe lijke collega, want hij vraagt haar Pakketreizigers In het Noord-Italiaanse plaatsje Como ontdekten douane-beambten in een uit Zuid-Italië afkomstige trein onder zitplaatsen twee grote en zware pakketten. Aange zien er geen eigenaar kwam opdagen, werd de in vetvrij papier verpakte vracht naar het perron gesleept. Toen de touwen waren doorgesneden tuimelden er twee Sicilianen te voorschijnZij waren werkloos, zo vertelden ze aan de verbouwereerde douane mensen, en wilden hun geluk eens elders proberen. Aan gezien het hun aan reisgeld ontbrak, besloten zij onder het mom van pakketvracht elders in de wereld verzeild te raken. Behulpzame ver wanten wikkelden hen van top tot teen in vetvrij papier, bonden er touw omheen en deponeerden de „pakketten" onder zitplaatsen in een in-._ ternationale trein. („Op Reis" - Uitgave Lissone Lindeman). ™Propaganda-bijeer\komst ^ÜChr. Besturenbond Woensdag 19 maart hoopt de Chr. Eesturen Bond Westelijk Schouwen een propaganda ontspannings avond te organiseren voor belang stellenden uit de gemeenten in de Westhoek en Scharendijke. Mede werking verleent de Chr. zangver eniging „Looft den Heer" met haar toneelgroep. Een der bestuurders van het C N.V. zal een propaganda- woord spreken. De avond wordt ge houden te Haamstede. ten huwelijk, waarin zij echter niet loestemt. Van haar broer intussen beleeft de dokteres weinig fraais, want hij stelt zich aan het hoold van een bende veedieven en blijkt gesteund te worden door de doch- tes van de dokter. Bij een actie verliest de broer het leven en klein zielige lieden pogen het incident te benutten, om de arise de stad uit te jagen. Maar ziet wat gebeu ren kan.de dokter springt voor haar in de bres en het eindigt dit maal heel erg „happy". Bioscoop Hotel Bom brengt „Vera Cruz" met Gary Cooper en Burt Lancaster, een suggestieve film in felle kleuren geschilderd met als woeste achtergrond het Mexicaan se landschap en dansende senori- ta's. In deze technicolor-film ver schijnen de hoofdrolspelers als twee Amerikaanse vrijbuiters op zoek naar geld in het tumulteuze Mexico van I860. Benjamin Trane (Cary Cooper) heeft Joe Erin (Burt Lancaster) uil genodigd zich bij zijn bende aan te sluiten en zich aan die zijde der oorlogvoerenden te scharen, die het meeste geld biedt Ze worden daarbij gedwarsboomd door de charmante zakkenrolster Nina, die verliefd als ze is op Trane deze tracht over te halen de zijde d'er rebellen te kiezen. Aan de andere leant is daar de markies de Labordere die hem wil overha len voor de regering te vechten. Een derde weg biedt de verleide lijke gravin Duvarre, die het goud van de keizer noch aan dez.e noch aan de rebellen wil afstaan, maar Trane en Erin voorstelt, de schat te delen. Complicaties te over dus, die uit eindelijk leiden tot de climax van het noodzakelijke en noodlottige gevecht tussen de twee reuzen Tra ne en Erin. Ingezonden mededeling Een dagelijkse puzzle: wat eten toe vandaag? Natuurlijk Een kaasgerecht! (een originele en 6 zo lekkere oplossing van Uzü probleem Aardappelpuree met kaas Van 2 kg aardappelen met melk en 50 gr. boter een mooie gladde puree maken. 150 gr. geraspte kaas erdoor mengen en de puree zo warm mogelijk opdienen óf In een vuurvaste schotel, be strooid met wat geraspte kaas, goudbruin laten worden. Doe nog meer met kaas PUBLICATIE VAM HET WED. lUIVEEBURE AU RIJSWIJK b De Franse schrijfster Frangoise Sagan is donderdagmiddag te 12.15 uur op het raadhuis van het 17de Parijse gemeentedistrict in alle stilte in de echt verbonden met de uitgever Guy Schoeller van de „Librairie Hachette". VOOR DE VROUW Moderne schilders ontwierpen dessins voor moderne stoffen Kleurhet grote uitdrukkingsmiddel Moderne kunst en textielnijver heid zijn elkaar dicht genaderd en ook dit jaar is weer contact ge weest tussen de zgn. experimen telen in de schilderkunst en hen die begeren een moderne stof te lanceren, die qua dessin geheel uit komt boven het gemiddelde. De in de afgelopen jaren geno men proeven bleken een groot suc ces te zijn, zodat men het thans heeft aangedurfd een complete col lectie in deze dessins te brengen. Vijftien mannelijke en vrouwelijke schilders uit Nederland, België, Frankrijk en Duitsland hebben dessins ontworpen voor de Famous Artists Series. Alles non-figuratief, maar de verschillen in geaardheid van de ontwerpers zijn duidelijk voor een ieder die de prachtige stoffen te zien krijgt. Kleur, het grote uitdrukkirvgs-, middel van de non-figuratieve schilders en ook de basis waarop de katoendrukkerij berust, heeft deze twee verenigd. Het wonderlijke is, dat men niet kan spreken van modieuze stoffen. Mode immers als zodanig kennen deze kunstenaars niet. Zij maken iets wat in hoge mate van deze tijd is en een vleugje heeft van mor gen, maar een stof uit deze collectie is over een paar jaar niet ver ouderd omdat er iets heel wezen lijks in ligt verankerd, onbekend in de normale conventionele des sins. Deze laatste worden geregeerd door tendenzen van lichte of ge dekte kleuren, door grote of kleine bloemen, door all-over mode of juist verspreide motiefjes. Het spreekt vanzelf, dat deze dessins niet op een- goedkoop ma teriaal worden gebracht. De hoog ste kwaliteit katoen, de Nijverheid Chilla, is het aangewezen mate riaal voor deze collectie. Chilla en Famous Artists Series zijn dan ook synoniem: het een niet zonder hel ander. Op een te Amsterdam gehouden show werden modellen getoond - ontworpen door mevr. Oeke Wie- ringa -, gemaakt uit stoffen met de moderne dessins, waarvan bij gaand enkele foto's.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5