DE ZIERIKZEESCHE COURANT Trekken gelande regeringstroepen op naar rebellenhoofdstad Padang? Wellicht kan ontwapeningskwestie met enige vrucht worden besproken VRIJDAG 14 MAART 1958 No. 18326 114e Jaargang ZIERimSdEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, lel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Djakarta geeft hoog op van militaire successen DJAKARTA, 13-3. De Indone sische regering heeft donderdag verklaard, de eerste slag tegen de opstandelingenregcrlng van mid- den-Sumatra te hebben gewonnen met de verovering van de stad Pa- kanbaru. ZU zei dat haar troepen nu op weg zjjn naar het centrum der opstandelingen, Bukit Tinggi. Noch Djakarta noch de opstan- lingen wilden een krantenbericht bevestigen, volgens hetwelk het Indonesische leger ook troepen aan land gezet had aan de westkust van Sumatra en optrok naar Padang. Radio-Padang deelde mee, dat twee korvetten van de Indone sische marine donderdagochtend Padang hadden beschoten en dat kustbatterijen de schepen raakten. De korvetten hadden via de radio Djakarta opgeroepen en om een dokter verzocht. Het regeringsgezinde blad „Su- luh Indonesia" berichtte, dat rege ringstroepen een landing op de westkust hadden uitgevoerd en dat de troepen aan wal stormden, ge dekt door geschut van de torpedo- bootjager „Gadjah Mada", andere oorlogsschepen en vliegtuigen. De landing geschiedde maandag ge lijktijdig met de landing aan de oostkust. De troepen zouden naar Padang oprukken om de leiders van de „revolutionaire regering" te arresteren, aldus het blad. Premier Djuanda zei donderdag, dat evacuatie van buitenlanders uit het oliegebied bij Pakanbaru niet meer nodig is, omdat „onze troepen het gebied reeds bezet hebben". Amerikaanse oorlogsschepen had den derhalve „niets meer te ma ken" in de nabijheid van Indonesië, zo voegde hij eraan toe. De woordvoerder van het Indo nesische leger, luitenant-kclonol Pirngadie, zei over de aanval op Pakanbaru, dat de regeringstroepen had aangetoond, dat de opstande- 'een grote hoeveelheid wapens en munitie hadden buitgemaakt. Deze waren blijkbaar door vliegtuigen uit het buitenland uitgeworpen. Hij zei voorts: „onze troepen werden door de bevolking hartelijk ont vangen. Het moreel van de troepen is goed. Militairen van de opstan- delingen en de politie betuigden hun trouw aan de centrale rege ring". Kolonel Pirngadie deelde ver slaggevers mede, dat een onderzoek lingen van plan waren de olie-in- i stallaties van de Caltex bij Pakan baru te vernielen, maar dat de in- vasietroepen dit plan verijdeld had den. Een woordvoerder van de Caltex in Singapore zei donderdag dat 700 Amerikaanse, Australische, Britse en Nederlandse employé's in goede welstand verkeren. Indien evacua tie naar Singapore nodig was, zou dit vraagstuk kunnen worden op gelost door de Caltex en de Ameri kaanse marineschepen, die thans in Singapore zijn. In juni a.s.: EISENHOWER EN MACMILLAN GAAN PRATEN TE WASHINGTON Dulles over Middellandse Zee-pact MANILLA, 13-3. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, Foster Dulles, heeft donder dag op een persconferentie in Ma nilla verklaard, dat het Franse plan voor een westelijke Middellandse Zee-pact een goed, breed opgezet plan is. De onderlinge afhankelijk heid, van west-Europa en Noord- Afrika is een erkend feit, doch men moet rekening houden met de on afhankelijkheid van alle betrokken landen. Dulles verwierp voorts opnieuw de Chinese en Noordkoreaanse voorstellen van de vorige maand, om In geheel Korea verkiezingen onder neutraal toezicht te houden. De Verenigde Staten houden zich aan de V.N.-besluiten, die voorzien In verkiezingen onder V.N.-toe- zicht. In V.N.-commissies voor toe zicht op verkiezingen zouden even tueel wel afgevaardigden van lan den die niet bij het Koreaanse con flict betrokken zijn geweest, zitting kunnen hebben. WASHINGTON, 13-3. - Premier MacMillan zal op 9 en 10 juni te Washington besprekingen hebben met president Eisenhower, zo is donderdagavond in de Amerikaan se hoofdstad bekendgemaakt. De Britse premier zal op 8 juni een promotierede uitspreken in de Pauw-universiteit te Greencastle, in de staat Indiana. De president had van deze gelegenheid gebruik gemaakt om hem uit te nodigen voor een algemene gedachtenwis- seling met hem en minister Dulles. De vorige maal, dat de twee re- regeringsleiders een bijeenkomst hadden, was in oktober 1957. Bij Padangse visie op de strijd SINGAPORE, 13-3. De perschef van de Indonesische tegenregering te Singapore heeft donderdagavond meegedeeld, dat er bij het vlifegveld van Pakanbaru een felle strijd gaande was. Hij gaf toe, dat para chutisten van de centrale regering een geslaagde luchtlanding op dit vliegveld hadden uitgevoerd. Deze militairen waren echter door 900 man van de tegenregering aange vallen. „Wij zullen de strijd voortzetten tot de laatste man", aldus deze woordvoerder van de tegenrege ring. Van 31 mei tot en met 8 juni wordt te Neurenberg een interna tionale orgelweek gehouden. Aan deze orgelweek wordt deelgenomen door Duitse en buitenlandse orge listen, solisten, koren, orkesten en dirigenten. Ten gehore zullen wor den gebracht composities van Bach en van toondichters van diens tijd en daarna. die gelegenheid stelden zij de „ver klaring van gemeenschappelijk doel" op betreffende de betrekkin gen tussen beide landen en de we reldvrede. 25 Amerikaanse kunstmanen? SANDIEGO, 13-3. De onderdirec teur van het bureau van weten schappelijk onderzoek voor de Amerikaanse marine, dr. Killian, heeft voorspeld, dat er spoedig 25 Amerikaanse kunstmanen om de aarde zullen draaien. Killian heeft woensdag in San- diego gezegd, dat deze kunstmanen als ruimtestations geen betekenis zullen hebben, maar wel militaire waarde hebben als verbindings- en waarnemingsposten. KLEIN MODEL WATERSTOFBOM FORT WORTH (Texas V.S 14-3 Generaal O. P. Weyland, oud-op perbevelhebber van de luchtstrijd krachten der Verenigde Naties ge durende de Koreaanse oorlog en thans commandant van de Ameri kaanse tactische luchtmacht, heeft donderdag jl. op een vergadering te Fort Worth, in Texas verklaard dat de Verenigde Staten een kleine waterstofbom hebben vervaardigd, die door de jachtbommenwerpers van zijn wapen kan worden ver voerd. h President Coty van Frankrijk heeft ook de doodstraf van twee Algerijnse vrouwen veranderd in levenslange dwangarbeid, aldus is donderdagavond te Parijs van Franse ambtenaren vernomen. Eer der was reeds melding gemaakt van de gratieverlening in het geval van Djamila Boehired. Deze foto toont v.l.n.r. een gelukkige André Claveau, omroepster Hannie Lips en dirigent Frank Pourcel, nadat de Franse zanger in de finale van het Eurovisie Songfestival te Hilversum woensdagavond de eerste plaats had behaald. Kort na hun aankomst hebben de Britse en Amerikaanse bemiddelaars In het F rans-Tunesische geschil te Tunis in een van de regeringsgebou wen een onderhoud gehad met de Tunesische president Habib Bour- guiba. - Hier ziet men v.l.n.r. de Engelse economische deskundige Harold Bee ley, en de Amerikaanse plaatsvervangend onderstaatssecre taris Robert Murphy in discussie met president Bourguïba. Nieuwe machinefabriek te Eindhoven geopend EINDHOVEN, 13-3 Nadat minis, ter Zijlstra vanochtend te Eindho ven het Glasontwikkelingscentrurn van de N.V Philips' Gloeilampen fabrieken officieel in gebruik had gesteld, opende hij des middags de nieuwe hal van Philips' machine fabriek. Deze nieuwe hal beslaat ongeveer 20.000 vierkante meter bedrijfs ruimte en huisvest bijna 700 van de 2.000 werknemers, die in de Philips' fabrieken te Eindhoven hun dag taak verrichten. Het nieuwe ge bouw is het langste dat na de oor log bij Philips tot stand is gekomen. Veel kinderen zijn neurotisch Neurose is volgens de Göttinger kinderarts prof. dr. G. Joppich, een onder kinderen zeer vaak voorko mende ziekte; steeds meer kinde ren worden door de ziekte be dreigd. Als oorzaak van de kinder neurose noemde de hoogleraar on voldoende lichamelijke inspanning en mogelijkheid voor ontspanning, alsook te sterke prikkeling der ze nuwen. Vrouw wilde echtgenoot vergiftigen ROTTERDAM, 13-3. De politie heeft de 33-jarige mevrouw F. M. A. van B.-G. uit Rotterdam opge sloten, omdat zij geprobeerd zou hebben haar 50-jarige man, de clas sificeerder G. H. van B., te ver giftigen. Er waren huwelijksmoeilijkhe den. Zij had vandaag vergif (ver moedelijk muizentarwe) in zijn thee gedaan. Toen hij de thee had oo- gedronken kreeg zij spijt en biechtte op wat er gebeurd was. Zij rende daarop de straat op en vertelde een agent wat zij gedaan had. Deze zorgde er voor, dat de man direct naar het ziekenhuis Bergweg werd vervoerd en de vrouw naar het po litiebureau aan de Bergsingel. De man heeft geen noodlottige gevol gen van het gebeurde ondervonden en maakt het goed. De Britse socialistische partij heeft donderdag bij een tussen tijdse verkiezing de zetel voor het district Kelvingrove te Glasgow met een kleine meerderheid op de conservatieven veroverd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Auto slipte bij Vorden Twee doden VORDEN, 13-3. Vanmiddag om streeks twee uur is op de weg tus sen Zulphen en Vorden een door de heer Makkink uit Eefde gestuurde auto, vermoedelijk tengevolge van de gladheid van de met sneeuw be dekte weg, geslipt en tegen een boom gebotst. De heer M. len zijn zesjarig dochtertje werden op slag gedood. Mevr. M. werd zeer ernstig gewond, het achtjarig zoontje iets minder ernstig. De gewonden zijn naar een ziekenhuis te Zutphen overgebracht. De familie was op weg naar de ouders van de heer M. te Wieh- mond, die vandaag vijftig getrouwd zijn, Nog steeds lood uit zee DEN HELDER, 13-3. Het laat zich aanzien, dat de loodberging nabij Callantsoog meer opzienbarend gaat worden dan oorspronkelijk werd verondersteld. De duikers Tebbes en van der Schans, gewezen marineduikers, hebben zich althans in die zin uitgelaten. Er is, wanneer zij in de diepe zee over de bodem heen en weer kruipen, niets anders dan lood te zien en zij schatten de aanwezige hoeveelheid op minstens 600 ton. Aangenomen wordt dat er met de berging grote kapitalen ge moeid zijn en dat het werk geruime tijd zal duren. De brandweer stak de brand er in PARIJS, 13-3. In Parijs is van daag op grote schaal brand gesticht door de brandweer. Een vijf endertigtal krotwoningen in de wijk Menilmontant, op een heuvel aan de oostkant, die plaats moeten ma ken voor nieuwe huizen, heeft men op deze wijze opgeruimd om tege lijkertijd gelegenheid te hebben tot het opdoen van ervaringen welke de brandweer bij de uitoefening van haar taak kunnen dienen. De tot vernietiging gedoemde woningen waren tevoren „ingericht" met oud meubilair, om de omstandigheden, die de brandweer bij het verrichten van haar werk kan ontmoeten, zo echt mogelijk te doen zijn. DB TOPCONFERENTIE Eerst nog kernproeven van V.S. in Stille Oceaan WASHINGTON, 13-3. Onder de commentators in Washington wint de opvatting steeds meer veld, dat de ontwapeningskwestie waar- schynlgk het enige belangrijke vraagstuk zal blijken te zijn, dat met vrucht op een topconferentie kan worden besproken. Er zou over andere kwesties, zoals b.v. het uit de weg ruimen van belemmeringen voor een toenemende uitwisseling tussen de Sowjet-Unie en het Wes ten, kunnen worden gesproken, maar een „eerste stap" tot een ont wapeningsakkoord zou het eerste doel zijn. Naar verluidt heeft minister Dulles donderdag te Manilla met zijn Britse en Franse ambtgenoot van gedachten gewisseld over een mogelijke concessie van het westen betreffende een staken van de proeven met kernwapens. Men zou een plan bestuderen om een derge lijk verbod, onder internationaal toezicht, te scheiden van een af spraak om ook de produktie van kernwapens te staken. Zoals be kend heeft het westen er tot dus ver steeds op gestaan, dat deze twee maatregelen tegelijk worden geno men. De Amerikaanse regering zou menen, dat de Sowjet-Unie door deze concessie er wellicht toe zou kunnen worden gebracht, mee te helpen bij het doorbreken van de impasse. De V.S. zouden echter eerst het resultaat willen afwachten van de kernproeven, die zij begin april in de Stille oceaan willen nemen. Ook zou de regering het Congres de tijd willen geven om zich uit te spre ken over Eisenhowers voorstel om de wet op de kernenergie zo te veranderen, dat de V.S. hun atoom geheimen met de bondgenoten kun nen delen Als het Congres dit voor stel aanvaardt, kunnen de bond genoten profiteren van de resulta ten van de Amerikaanse atöom- proeven Zij zouden dan wellicht er mee instemmen, hun eigen proeven te staken. De Amerikaanse regering wil niet alleen een voorstel op het gebied van de kernproeven doen, tenzij Engeland en Frankrijk er geheel achter staan. HAAMSTEDE Probleem „schadeloosstelling bij onteigening" aan de orde Nog deze maand „werktuigendag" op plaatselijk bedrijf In hotel Bom werd donderdag avond door de N.F.O. een bijeen komst georganiseerd waarop het onderwerp „Schadeloosstelling bij onteigening" werd behandeld door de heer L. Osinga. Deze vergadering werd geopend door de voorzitter de heer J. Prie- mis, die wees op de actualiteit van het te behandelen onderwerp. Me degedeeld werd dat de werktuigen dag zal worden gehouden op 25 maart a.s op het bedrijf van de heer I. C. Boot. In zijn causerie weest hierna de heer Osinga op het feit dat een ge meente een uitbreidingsplan moet h'ebben wil het wettelijk kunnen onteigenen. Een uitbreidingsplan dient vier weken voor het publiek ter inzage te liggen. Spr. kwam op tegen de foutieve gedachte van „re clameren is onbegonnen werk". Met. enkele voorbeelden uit de praktijk toonde heer Osinga aan dat uitbreidingsplannen werden ge wijzigd n.a.v. ingekomen .bezwaar schriften. Is het onteigeningsbe- sluit eenmaal van kracht dan valt er uiteraard niets meer te reclame ren. Daarom dient men tijdig de no dige maatregelen te nemen Bij ont eigening wordt de waarde dei- grond volledig vergoed. Eventuele gebouwen worden getaxeerd naar verkoopswaarde Bij de vaststelling van bedrijfsschade zijn de veiling- cijfers van groot belang. Een pacht overeenkomst is een eerste vereiste om in een eventueel proces sterk te staan Het is van groot belang naar spiekers mening om het bedrijf tot in de puntjes te onderhouden, ook al weet men dat het onteigend wordt. Op een vraag uit de vergadering antwoordde de heer Osinga aan het einde van zijn betoog dat het mis schien nut kan hebben een be zwaarschrift in te dienen bij de ge meente wegens het maken van re- kreatiegebieden op gronden die voor de fruitteelt van zeer goede kwaliteit zijn. De heer C. A. Hartogh gaf hier na een verslag van de jaarverga dering te Utrecht, waarna sluiting volgde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1