EISENHOWER VERLIEST DE LEIDING igaaaadil lekker DOUWE EGBERTS ZWARE SHAG DE GEHUWDE VRIJGEZEL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 13 MAART 1958 No. 18325 GEMEENTELIJKE HERINDELING VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Wetsontwerp geeft nauwkeurige omschrijving van grens der gemeente Duiveland Met ingang van 1 januari 1960 worden de gemeente Nieuwer kerk, uitgezonderd gedeelten dier ge meente, wleke onderscheidenlijk naar de gemeente Zierikzee en naar de nieuwe gemeente Tergou we overgaan, de gemeente Ooster- land, uitgezonderd een gedeelte, dat naar de nieuwe gemeente Ter gouwe overgaat en de gemeente Outverkerk, uitgezonderd een ge deelte dat naar de gemeente Zie rikzee overgaat, samengevoegd tot een nieuwe gemeente, genaamd: DUIVELAND. De grens van de nieuwe gemeen te Duiveland, wordt in het oosten gevormd door de reeds omschre ven grens met de gemeente Brui- nisse, in het zuiden door de be staande grenzen van de gemeen ten Oosterland en Ouwerkerk, in het westen door de hierna om schreven grens met de gemeente Zierikzee en in het noorden door de eveneens hierna omschreven grens met de nieuwe gemeente Tergouwe en de provinciegrens. De grens met Zierikzee De grens met de gemeente Zie rikzee wordt, beginnende in het zuiden, gevormd door een zuiver noord-zuid lopende lijn, welke gaat door het snijpunt van de lijn van gemiddeld hoogwater langs de zuidzijde van de zuidelijke dijk van de polder Gouweveer met het midden van het verlengde van de zuidelijkste 70 m van de westelij ke dijksloot van de dijk tussen de polders Gouweveer en Vier-ban- nen-van-Duiveland. De grens volgt vervolgens dit verlengde over ongeveer 65 m en deze dijksloot over ongeveer 591 m., verspringt in oostelijke rich ting over ongeveer 2 m loodrecht op de as van deze sloot, om over 799 m de aan de oostzijde gelegen insteek van deze dijksloot, tevens waterloop, te volgen, verspringt in ongeveer noordelijke richting over ongeveer 4 m in het verlengde van de oostelijke insteek van de in noordelijke richting afbuigende waterloop, volgt over ongeveer 1053 m het midden van deze dijk sloot, volgt over ongeveer 130 m. de oostelijke insteek van de hiervoor genoemde waterloop, verspringt over ongeveer 3 m in het verleng de van de noordoostelijke insteek van de in ongeveer noordwestelij ke richting afbuigende waterloop, om over ongeveer 626 m weer het midden van deze dijksloot te vol gen, alsmede over ongeveer 49 m het verlengde van dit midden, al dus de rijksweg nr. 18 kruisende. De grens volgt daarna in ooste lijke richting over ongeveer 154 m. de lijn die op 0.5 m. afstand aan de landzijde gelegen is van de noorde lijke insteek van de noordelijke bermsloot van deze rijksweg, volgt daarna over ongeveer 1817 m. het midden van de westelijke dijksloot van de dijk tussen de polders Groot-Beddewaarde en Vier-ban- nen-van-Duiveland, kruist de daar gelegen weg over ongeveer 15 m., om vervolgens de insteek aan de dijkzijde van deze dijksloot, tevens waterloop, te volgen over ongeveer 721 m., verspringt over ongeveer 2 m. in westelijke richting loodrecht op de as van deze waterloop om over ongeveer 37 m. de nieuwe in noordwestelijke richting aangeleg de dijk, bereikt het snijpunt van het midden van de noordoostelijke dijksloot van de laatstgenoemde dijk met het midden van de noord westelijke dijksloot van de eerder genoemde dijk. De grens met Tergouwe De grens met de nieuwe gemeen te Tergouwe wordt van dit snij punt af over ongeveer 1109 m. ge vormd door het midden van de noordelijke dijksloot van de dijk tussen de polder Vier-bannen-van- Duiveland enerzijds en de polders Groot-Beddewaarde en de Jonge- polder anderzijds, volgt daarna over ongeveer 3540 m. de as van de te graven noordelijke dijksloot van de dijk tussen de polder Vier- bannen-van-Duiveland en de pol der Oosterland enerzijds en de Nieuwe-Veerpolder en de ingedijkte te zeearm, het Dijkwater, ander zijds, welke dijksloot zodanig zal worden aangelegd, dat een berm van 5 m. breedte tussen de teen van de dijk en de sloot blijft, uit gezonderd in de gevallen waar met 1 m. bermbreedte volstaan wordt, te weten daar waar een tussen- berm aanwezig is en bij de kaden rond de havens en de havenplate aus Stevensluis en Sir-Jansland. De grens volgt vervolgens over ongeveer 68 m. het verlengde van de laatste 44 m. van genoemde te graven dijksloot, daarbij de af sluitdijk van het Dijkwater krui sende, tot het punt waar dit ver lengde de lijn van gemiddeld hoog water langs de noordzijde van de ze dijk snijdt. Van dit snijpunt af volgt de grens de lijn welke ge richt is op de toren van de Neder lands-Hervormde kerk te Herkin- gen. De bestrijding van de werkloosheid Voor t 34 miljoen goedgekeurd 's-GRAVENHAGE, 11-3. - De minister van sociale zaken en Volksgezondheid heeft, op advies van het coördinatiecollege open bare werken, reeds thans voor een bedrag van rond 34 miljoen gul den aan werken goedgekeurd, die als onderdelen van het program ma van extra-overheidsuitgaven tot uitvoering kunnen komen. Over de verdere besteding van het voor uitvoering van werken in de weg en waterbouwsector beschikbaar gestelde bedrag wordt met de col leges van Gedeputeerde Staten na der overleg gepleegd. Het coördinatiecollege voor open bare werken (COW) heeft voor dit programma, waaronder 55 miljoen voor de uitvoering van werken in de sector water- en wegenbouw en in de sector gebouwen, een verdeel schema opgemaakt. Diverse boringen, die sedert het begin van de maand plaats vonden langs de rand van het gebied van Edjele in de oostelijke Sahara, hebben belangrijke resultaten op geleverd. Te Zaraitine leverde 'n proefboring 500 kubieke meter olie per uur. STAD EN PROVINCIE DREISCHOR Kandidatenlijst Vrijzinnige Kiesvereniging Door de vrijzinnige kiesvereni ging „Dreischor" is voor de aan staande gemeenteraadsverkiezing de kandidatenlijst als volgt vastge steld: 1. L. M. Moermond; 2. C. van der Linde; 3. J. J. van dei- Linde; 4. H. Wagemaker; 5. A. P. de Vrieze; 6. W. A. de Vrieze; 7. P. Klompe; 8. A. H. Barendregt. Verkeersexamen Aan het op dinsdag jl. gehouden schriftelijk verkeersexamen, uit gaande van het Verbond voor Vei lig Verkeer, hebben zeventien leer lingen van de o.l. school alhier deelgenomen. Het resultaat is dat allen aan het practisch examen kunnen deelnemen ter verkrijging van het verbondsdiploma. NIEUWERKERK „Blijvend Contact" De vereniging van oud-leerlin gen „Blijvend Contact" hield in de „Meebaal" alhier haar jaarverga dering. De voorzitter, de heer L. M. Moermond, sprak een wel komstwoord tot de aanwezigen en in het bijzonder tot de heer D. Eveleens. Uit het jaarverslag van Brits contact met Moskou De Amerikaanse bladen hebben de laatste tijd zeer veel kritiek ge oefend op president Eisenhower. Hem wordt verweten dat hij te veel en te lange vakanties neemt, dat hij omtrent allerlei staatszaken slechter is ingelicht dan de trou we krantenlezers, en dat hij geen grote lijnen uitstippelt. Niet altijd is de kritiek recht vaardig, want een president zal natuurlijk altijd een deel van de burgers ontevreden stemmen. Doch het is wel waar, dat men in hem niet meer „de sterke man" ziet van weleer, en dat zijn in vloed op de congresleden niet zeer groot is. Men schrijft zijn gebrek aan energie vaak toe aan zijn zwakke gezondheid. Hij zelf heeft met de vice-president Nixon een overeenkomst gesloten, voor het geval hij niet meer in staat zou zijn om te regeren, De.wet schrijft namelijk niet voor, hoe men moet uitmaken, wanneer een president buiten staat is zijn ambt uit te oefenen en wanneer die periode eindigt. Wel staat vast, dat de vice- president hem in zo'n geval moet vervangen. Eisenhower heeft nu met Nixon een soort onderhands verdragje gesloten, in welke omstandigheden Nixon de vrijheid kan nemen, op te treden. Dit is wel nuttig, maar het geeft voedsel aan de gedachte, dat de president zelf een nieuwe instorting of inzinking niet uit sluit. Omdat hij nog drie jaar voor de boeg heeft, stemt dat wel tot nadenken. Maar de republikeinse partij heeft nu eenmaal een twee de ambtstermijn van Eisenhower gewild, omdat zij meende dat een andere candidaat geen overwin ning zou behalen. Kunstmaan en depressie De laatste weken had men op nieuw redenen, de president hard aan te vallen. Nadat was aange kondigd, dat de V.S. hun tweede kunstmaan hadden gelanceerd, bleek dat dit experiment was mis lukt. De kleine cylinder was spoor loos verdwenen. Later kwam men tot de conclusie, dat het laatste deel van de raket niet had gewerkt, dat de kunstmaan was terugge tuimeld in de dampkring en ver brand. Dat raketten van het zwaarste type nog steeds niet feilloos ge- Moeilijkheden in Amerika, Azië, Arabië en Afrika Te Ermenonville, enkele tientallen kilometers buiten Parijs, in een woestijnachtige omgeving, is een demonstratie gegeven met een nieuwe 2 CV-Citroën-auto „Saharienne"Het model is speciaal voor Sahara- reizen ontworpen en lijkt op het zelfde type als dat van de bekendt jeep. Tijdens de proefritten keek een Saharflbewoner naar zijn nieuwe concurrent. maakt kunnen worden, stemde velen mismoedig, die menen dat de Sowjet-Unie op dit gebied voor lopig nog wel een voorsprong zal hebben. Om de waarheid te zeg gen bekommert de wereld zich niet veel meer om kunstmanen. En de Russen mogen op het terrein van raketten een beetje verder zijn, zij durven daarom toch nog geen aan val te ondernemen. Beter kan men begrijpen, dat de lichte crisis in de V.S. onrust baarde. De meer dan vijf miljoen werklozen, het terug lopen van de produktie over de hele linie (in de staalnijverheid tot 54 pet. van de capaciteit) het feit dat 900.000 auto's onverkocht zijn gebleven, het opleggen van schepen enz. bewijst, dat de depressie in Amerika erger is dan in andere landen. Men vraagt zich af, wat Eisen hower ertegen doet. Hij heeft nu maatregelen aangekondigd, om werkgelegenheid te scheppen en te bevorderen, dat bedrijven meer kunnen investeren. In 1933 is pre sident Roosevelt begonnen met het systeem van openbare werken, het verminderen van de belastin gen, het „inpompen" van geld en koopkracht. De nood is niet zo hoog gestegen, dat dit alles op die schaal al nodig is, te meer niet, omdat Roosevelt de waarde van de dollar moest devalueren, om zijn hoge uitgaven te bekostigen. Men kan zeggen, dat hij toen flink wat papieren geld heeft laten bijdruk ken. Doch hoewel de nood niet zo hoog gestegen is, verlangt men toch maatregelen. Aangezien ied'e- rè politicus van formaat er voor is, meer hulp te verlenen aan ach tergebleven gebieden, is het moge lijk, dat de uitgaven daarvoor stij gen, wat ook meer werkgelegen heid zou .geven. De politieke ge volgen ervan worden gunstig ge acht voor de V.S. Arabische chaos Vooral de Arabische wereld baart allerlei zorgen. In het naburige oosten is de verdeeldheid nog gro ter dan voorheen. Tegenover de Egyptisch-Syrische federatie staat de bond van de koningen van Irak en Jordanië. Hun leiders schelden elkaar lustig uit. Nu zint bovendien aan de fede ratie van Nasser de rol niet, welke koning Saoed speelt. Die blijft na melijk neutraal en profiteert van de oliewinsten. Hij is er van be schuldigd, dat hij Nasser wou la ten vermoorden. Dat is nog niet alles. President Bourguiba van Tu nesië heeft gezegd, dat een extre mist hem, Bourguiba, heeft willen doden met medeweten van Nasser. Gelukkig leven Nasser en Bour guiba nog, zodat het bij een woor denstrijd is gebleven. Van tijd tot tijd verwijten in het nabije oosten allen elkaar, dat zij niet genoeg anti-Israëlisch zijn Want tegen Israël zijn zij unaniem gekant. Dit land heeft zijn vrouwelijke minis ter van buitenlandse zaken, Golda Meir, naar Parijs gestuurd om ze ker te zijn van wapenleveringen. Zij is verder naar Afrika gegaan, om vrienden te winnen in de ne gergewesten en daarin o.a. in Gha na aan de Goudkust wel geslaagd. Maar Israël blijft bedreigd. Noord-Afrika Ook in Noord-Afrika is niets ver anderd; de anti-Franse stmming is er nog toegenomen. Tunesië en Marokko willen slechts een ver bond met Frankrijk bestendigen, als dit de onafhankelijkheid van de Algerijnse natie erkent. In Frankrijk zelf staat de regering geheel achter het leger en zij wil de volledige capitulatie van de methoden van de inlichtingendienst om moslims te ondervragen, heb ben toch veel beroering gewekt onder intellectuelen (er zijn vrij veel priesters onder), die niet tot een partij behoren. Er is weer een boek gepubliceerd dat aanleiding gegeven heeft tot het schrijven van artikelen (o.a. door de bekende filosoof en letter kundige Sartre) over folteringen, die op gearresteerden zijn toege past. Vier bladen zijn in beslag ge nomen, het boek zelf is nauwelijks te krijgen. Vast staat wel, dat we derzijdse wreedheden in Algerije de klove niet kleiner maken en dat nog jaren van gevechten voor de boeg staan, met een onzekere uit slag. Middellandse Zee-pact De oorlog in Algerije kost de Franse staat zoveel, dat allerlei industriële vernieuwingen en pro jecten niet worden uitgevoerd. De regering van Gaillard zoekt steun bij de landen rond de Middelland se Zee en heeft een economische militair verbond voorgesteld met Spanje en Italië. Daarbij zouden Marokko en Tunesië zich moeten aansluiten. de secretaris bleek dat in het af gelopen jaar een tweedaagse zo- mertrip is gemaakt naar zuid Lim burg en de Belgische Ardennen, verder werden „De Scheldemon- den" en „Frieslandhoeve" bezocht. De vereniging telt 110 leden. Het financieel verslag gaf een batig saldo te zien. Namens de kascom- missie de heren J. Folmer en St. van der Velde wordt geadviseerd de rekening goed te keuren, waar na de penningmeester decharge werd verleend. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer A. J. Steendijk bij acclamatie herkozen, welke benoeming door hem onder dankzegging werd aangenomen. Bij de bespreking over de a.s. zomer- plannen werd de wens te kennen gegeven dit jaar een bezoek te brengen aan Noord-Holland en Friesland met overnachten in Leeuwarden. Na de rondvraag werden de laatste zomertrips naar Amster dam en België, welke de heer J. A. van Schelven had verfilmd, vertoond, evenals enkele films, welke de heer J. J. G. de Vlieger heeft opgenomen. De heer Eve leens bracht dank aan de heren van Schelven en de Vlieger voor hun bijdx*age op deze avond, waar na 'sluiting. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor zondag 16 maart a.s. luidt: 3e klasse D: Zierikzee-RCS (half 3); Terneuzen-METO; Zeelandia- Zeeland Sport; ODIO-RKFC. 4e klasse G: Halsteren-Kaaise Boys; Steenbergen-De Schutters. Afdeling Zeeland Gewijzigd programma le klasse B: Burgh II-Zierikzee II (half 3, scheidsr. W. Rejack); Brou wershaven I-Renesse II (half 3, scheidsr. M. Daane). 2e klasse C: SVOWK I-Zierikzee III (half 3, scheidsr. W. Bras); Zon- nemaire I-Dreischor II (half 3, scheidsr. N. Speelman); Brouwers haven II-Renesse III (half 1, scheidsr. J. D. v. d. Linde). Zo zou Frankrijk bases behou den in beide landen. Die zouden dan moeten goedvinden, dat Alge rije Frans grondgebied zou blijven. Spanje voelt er wel voor, maar van de andere naties heeft Gaillard niet veel te verwachten. De Engelsen zijn het met de Amerikanen eens, dat men moet proberen, de Arabische landen tot vrienden te maken. Zij staan kri tisch tegenover de Franse politiek. Of Engeland en de V.S. het overi gens altijd eens zijn, is nog een vraag. De Britse minister van de fensie Sandys heeft een uitnodi ging aanvaard om naar de Sowjet- Unie te komen. Misschien bemid delt hij dan tussen Russen en Amerikanen. Misschien ook wil Londen apart onderhandelen met Moskou, om niet geheel aan de leiband te lopen der Amerikanen Ingezonden mededeling PAS ONTVANGEN O de nieuwste dessins moderne kleuren De grootste collectie weer bij: Ingezonden mededeling DOUWE Egberts -.!ji KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bevestiging en intrede vicaris W. S. Duvekot te Zonnemaire Vicaris W. S. Duvekot zal zon dagmorgen 13 april a.s. om half tien afscheid nemen als vicaris van de hervormde gemeente van Oost en West Souburg en de week daar op n.l. zondagmiddag 20 april a.s. om half drie, na 's morgens om tien uur te zijn bevestigd door prof dr. J. N. Sevenster van Amsterdam, zijn intree doen als predikant van de hervormde gemeente van Zon nemaire, waar hij de opvolger wordt van ds. M. J. van Wijck, die op 5 januari van dit jaar naar Edam is vertrokken. Vicaris Duvekot werd op 5 maart 1931 te Goes geboren, be zocht het lyceum in zijn geboorte stad en studeerde eerst aan de ge meentelijke universiteit te Amster dam, waar hij op 11 juli 1953 zijn kandidaatsexamen en op 24 janu ari 1955 zijn kerkelijk examen deed. Naderhand studeerde kand. Duvekot van oktober 1955 tot juli 1956 nog een semester aan de uni versiteit te Basel. Na zijn kerkelijk examen was kand. Duvekot eerst van 7 februari 1955 tot 10 maart 1955 ruim een maand leervicaris te Wolphaartsdijk en daarna van 20 maart 1955 tot 23 juli 1955 nog vier maanden te Oberath en Küssnach in Zwitserland. Nadat vicaris Du vekot op 14 februari van het vorige jaar na een colloquim te Rotter dam was toegelaten tot de evan geliebediening in de Nederlandse Hervormde kerk werd hij met in gang van 14 juli van het vorige jaar benoemd tot vicaris van de hervormde gemeente van Oost en West Souburg. Een B-47 bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdag per ongeluk een niet op scherp gesteld kernwapen laten vallen, aldus heeft het hoofdkwar tier van de Amerikaanse strategi sche luchtmacht dinsdag bekend gemaakt. FEUILLETON „Laten we dan meteen maar spij kers met koppen slaan en het naar jouw slaapkamer brengen", beval het vrouwtje bedrijvig. Vriends was niet zo goed, of hij moest zijn jas uittrekken en het ledikant de monteren en verplaatsen. Maar na een half uurtje stonden beide ledi kanten netjes naast elkaar, zodat in ieder geval ook hier de zaak klopte. Toen ging de bel. De man en de vrouw keken el kander aan met een blik van ver standhouding en knikten, of ze zeg gen wilden: „Daar heb je ze!" Waarna ze gelijktijdig naar bene den stormden. Vriends was er het eerste en opende de deur. Daar stond, breed uit lachend, oom Willem uit Cana da. Schuin achter hem herkende Vriends zijn tante. Met zijn vriendelijkste glimlach opende hij de deur nu wagenwijd en zei: „Welkom in Holland. Kom binnen, kom binnen". Hartelijk drukte Vriends de hand van zijn oom en tante en oom keek neef goedkeurend aan. „Je ziet er patent uit. Het valt me mee. Hoe gaat het overigens? Zo - oom kreeg de lpaatsvervangend echtgenote in het vizier - en dat is dus je vrouw? Zeg maar oom Willem, hoor! Hoe maak je het?" „Uitstekend, oom", antwoordde de aangesprokene met haar liefste lach. Intussen had Vriends zijn nationalisten in Algerije. Maar de tante verrwelkomd en toen deze op haar beurt kennis maakte met de pseudo-vrouw des huizes viel Vriends in een nieuwe verbazing, want achter tante was een derde persoon binnengekomen in de ge daante van een knappe, slanke brunette, die twee rijen hagelwitte tanden liet zien en bedeesd een handje uitstak. „Ik ben Ellen", zei ze, zo goed mogelijk in het Nederlands, hoe wel het „slang" er duidelijk genoeg in te herkennen was. „Hoe maakt U het?" „Ik?" stotterde Vriends verbou wereerd. „Ik maak het uitstekend". Koortsachtig zocht hij in zijn ge heugen, terwijl hij het fijne handje drukte. Wat drommel, was dit een nichtje van hem ofnee. oom en tante hadden immers geen kin deren, het kon niet, of. Oom Willem redde de situatie. „Dit is Ellen, onze pleegdochter", verduidelijkte hij. „Dochter van Nederlandse ouders, die helaas en kele jaren geleden zijn gestorven. Ellen is thans bij os in huis en wil de zo graag Holland eens zien. Ze is er namelijk als kind van vijf jaar vandaan gegaan". Na de kennismaking, nodigde Betsy de gasten uit naar de voor kamer tc gaan. „Neemt U plaats. Oom Willem, U hier, bij het raam? En tante Nel, in de andere hoek? Ja, dat dacht ik wel. De koffie is klaar, een ogenblikje, ik ben zo te rug". En weg was ze naar de keu ken. Vriends ging, nog steeds een beetje beduusd, op een der stoelen zitten, terwijl het meisje tegenover hem aan de andere kant van de tafel plaats nam. „Wel", zei oom Willem, behaag lijk zittend, „ik moet zeggen: je woont hier niet slecht. Het lijkt me een rustige laan, hé? Ik ben vroe ger wel eens in Amersfoort ge weest, maar om je eerlijk de waar heid te zeggen, wist ik toch niet meer, waar de Paulus Buyslaan was. Daarom heb ik een paar keer de weg moeten vragen. Om je eer lijk de waarheid te zeggen, zocht ik je in de buurt van de Randen- broekerweg". Vriends grinnikte een beetje. „Nee, dat is net aan de andere kant van de stad. Inderdaad is het hier een rustige laan en dat komt goed uit, want ik houd bijzonder veel van rust". „Dan zal het je voorlopig niet meevallen, om een paar druktema kers in huis te hebben, wat jij Ellen? Ja, Ellen kan ook meedoen, als het moet". „Hoe bent U gekomen, moom?" vroeg Vriends, zijn oom een sigaar aanbiedend. En toen naar het meisje kijkend, nam hij zijn siga rettenkoker en presenteerde haar een sigaret, die ze dankbaar aan vaardde. „Als U de trein had op gegeven, hadden we U van het sta tion gehaald". „Ha, ha", oom sloeg zich op de knieën van de pret. „We zijn hele maal niet met de trein gekomen! Ik heb in Amsterdam een wagen gehuurd voor de tijd, dat ik in Holalnd ben. In Canada doen we ook alles met de wagen. Trein duurt veeL te lang". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 9