Profiteer ervan zoveel U wilt Verdien geregeld een gratis Dodelijk bedrijfsongeval aan „De Val" Woensdagmorgen omstreeks tien uur heeft zich op een in de toe komstige veerhaven „De Val" ge legen zolderschuit, een bedrijfson geval voorgedaan, dat het leven ge kost heeft aan de 43-jarige werk baas J. van R., afkomstig uit Vlis- singen. De zolderschuit was geladen met ijzerconstructies, die rustten op een viertal houten balken. De werk baas wilde op genoemd tijdstip aan de constructies nog enkele metin gen verrichten en om deze van on deren te kunnen bereiken kroop hij onder de balken door op de bodem van de schuit. Het ongeluk wilde echter dat tijdens deze werkzaam heden de balken braken onder het gewicht van het ijzer, waardoor v. R. bekneld geraakte. Met behulp van een drijvende bok werd de ijzerlast opgetrokken en kon v. R. worden bevrijd. Dok ter Vogelaar verleende de eerste hulp. Het slachtoffer werd per zie kenauto naar het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis vervoerd, waar hij in de loop van de middag aan de bekomen verwondingen is be zweken. HAAMSTEDE Voor de goede orde wijzen wij er op dat de functie van onze plaatsgenoot de heer Th. Speel man, die - zoals gemeld - geslaagd is voor het examen deurwaarder, niet is zoals gepubliceerd „dienst- geleider bij 's Rijksbelastingen", doch „assistent bij 's Rijksbelas tingen". Ouderavond Chr. kleuterschool Onder voorzitterschap van de heer A. M. den Boer vond dinsdag avond in het Ned. Herv. vereni gingsgebouw de jaarlijkse ouder avond plaats van de Chr. kleuter school alhier. De voorzitter opende de goed bezochte bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en las verzen uit Lukas 18. Hierna werd in een vlot tempo een alleraardigst programma door de kleuters afgewerkt, onder lei ding van mej. van 't Hof. Met een voudige zelf vervaardigde midde len en costuums werden aardige effekten verkregen en het geheel gaf een juist beeld van de wijze, waarop de kleuters op school wor den bezig gehouden. Het program ma was zodanig samengesteld, dat alle 50 kinderen, die in september a.s. de school verlaten in stukjes en schetsjes een beurt kregen. Het optreden betekende voor hen dus een zwanenzang. De avond werd verder gevuld door een fraai filmprogramma, sa mengesteld en vertoond door de heer A. Ph. v. d. Vate. Vooral zijn dokumentaire film over Zierikzeese gebeurtenissen trok aller aandacht. Mej. B. Bienefelt, een der leid sters, hield een inleiding over het kleuteronderwijs, waarbij zij voor al wees op de godsdienstige opvoe ding, die centraal is gesteld. In zijn slotwoord deelde de voor zitter mede, dat de belangstelling voor de school zo groot is, dat een wachtlijst is ingesteld moeten wor den. Een nog iets grotere toevloed van leerlingen zou het aantrekken van een nieuwe leerkracht moge lijk maken. Besloten werd met het gezamenlijk zingen van de Avond zang. In een andere lokaliteit stonden tekeningen en werkstukjes van de leerlingen opgesteld, die in de pauze door de aanwezigen werden bezichtigd. NIEUWERKERK Jaarvergadering Groene Kruis Onder voorzitterschap van de heer Slingerland hield de afdeling van het Groene Kruis in 't Dorps huis de jaarlijkse algemene leden vergadering. De wijkzuster heeft in het afgelopen jaar 1908 bezoe ken bij 128 zieken afgelegd. Voor de kraamzorg 37 aan 4 personen, zuigelingenzorg 385 aan 59, kleu terzorg 411 aan 158, schoolkinde- renzorg 7 aan 7 en voor kleuteruit zending 6 bezoeken aan 1 persoon. Totaal dus 2754 bezoeken aan 357 personen. Het consultatiebureau verleende 652 consulten. Het aan tal leden bedraagt 433. De voorzitter bracht dank aan zuster v. d. Berg voor het vele goede werk dat zij met liefde heeft gedaan. Uit het financieel verslag van de penningmeester noteerden wij tekort op het badhuis f 2088,21, te kort Groene Kruis f 391,24. Met deze cijfers werd de rekening na controle goedgekeurd. Besloten werd tot een contributieverho ging van f 2,50 (van f 5,- op f 7,50) en van f 1,- (van f 2,50 op f 3,50). De heer K. B. Bij de Vaate gaf in overweging de contributies in twee gedeelten te doen innen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. J. v. d. Zande herko zen. Na de pauze volgde een cause rie door zuster Kloet uit Goes over de Reumabestrijding. Tevens werd een interessante film vertoond en verschillende vragen beantwoord. Aan het slot van deze goed bezoch te bijeenkomst vertoonde de heer Slingerland een aantal fraaie kleurendia's van Nieuwerkerk. Afd. N.F.O. en Vereniging „Pomona" hielden gemeenschappelijke vergadering Causerie over beschuttingsproblemcn in Zeeland Dinsdagavond werd in hotel Bom te Haamstede een gecombineerde vergadering gehouden van de af deling der Ned. Fruittelersorgani satie en de ver. van oud-leerlingen „Pomona". De avond stond onder voorzitterschap van de heer J. de Feiter die in het bizonder verwel komde ir. J. A. van Rhee, die na het openingswoord sprak over „Beschuttingsproblemen in de Zeeuwse fruitteelt". In zijn betoog wees de heer van Rhee op de omstandigheid dat op Schouwen de windbeschutting goed in orde is. Dit in tegenstelling met bijv. Walcheren, waar na de inun datie praktisch geen windschut meer is toegepast. Achter het wind scherm neemt de snelheid van de wind belangrijk af, variërend naar de dichtheid van het scherm. Een strook van 30 x de hoogte geeft 'n luchtkussen waarin de wind geen vrijheid van handelen meer heeft. Een effectief windscherm dient tweemaal zo hoog te zijn als de fruitbomen. Door op de juiste wij ze bescherming tegen de wind toe te passen kunnen groeiremming, lage opbrengst en bepaald insec- tenbezoek dikwijls worden voor komen. In de luwte worden groei factoren als verdamping en tem peratuur gunstig beïnvloed. Het gevaar voor nachtvorst is achter het scherm echter groter, hoewel dit voor Zeeland van vrijwel geen belang is. Een ander vootdeel is, dat een scherm zouttransport uit zee tegengaat. Proeven hebben uitgewezen dat meeropbrengsten bij appelen van 90 pet. en bij peren zelfs van 200 pet. mogelijk zijn. Een nadeel is uiteraard hél grondverlies door het plaatsen van een windscherm. Bij een meerpro- duktie van bijna 30 pet. bedraagt dit verlies echter slechts 6.6 pet. Een indirect gevolg van het ont breken van windschut kan zijn een slechte vruchtbezetting, vooral bij N. en N.O. winden die de bloemen doen verdrogen. Aan het slot van zijn met aan dacht gevolgd betoog beantwoord de ir. van Rhee enige gestelde vragen. Hierna werd besloten de voorgenomen excursie naar Brussel te laten doorgaan. Belangstellen den kunnen zich hiervoor nog op geven bij het bestuur, daar er in de bus nog enkele plaatsen vrij zijn. De excursie wordt gehouden op 9 en 10 juli. Voor de te houden wedstrijden zijn nog enige fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Mede gedeeld werd dat de z.g. „werk tuigendag" in de Westhoek waar schijnlijk zal plaats vinden op 25 maart a.s. Afdeling Scliouwen-Duiveland Studiekring Zeeland I.B.W. opgericht Definitief bestuur moet nog gekozen Radia-Djakarta heeft dinsdag avond medegedeeld, dat luchtlan dingstroepen van dc centrale rege ring het vliegveld van Pakanbaru veroverden en bezetten. Tijdens een dinsdagmiddag in „Mondragon" alhier gehouden bij eenkomst van burgemeesters, se cretarissen en ambtenaren van de secretarieën, is opgericht een af deling Schouwen-Dyiveland van de studiekring Zeetand van het Instituut voor Bestuursweten schappen. .Een definitief bestuur van de afdeling zal nog gekozen worden. Tijdens deze goed bezochte bij eenkomst is het woord gevoerd door de planoloog A. P. Schat van het stedebouwkundig bureau Schat en Schut te Middelburg over het onderwerp: „Van bouwland tot bouwgrond". Spr. behandelde uit voerig het karakter en de beteke nis, de wijze van ontstaan en de effectuering van stedebouwkundige maatregelen. Voor een all-round uitbreidingsplan is van het grootste belang, aldus de heer Schat, een juist samenspel van de administra tieve en technische procedure. Voor alle stedebouwkundige maat regelen geldt het realiseren van 'n stelselmatige bebouwing. De visie achter de plannen dient regelma tig kritisch te worden bezien. Spr. wees op de mogelijkheid voor de gemeenten om eigen initia tieven naar voren te brengen nu in de westhoek uitbreidingsplannen op stapel staan. Met klem betoog de de heer Schat dat de gemeenten volgens hem bij stedebouwkundi ge maatregelen de juiste procedu re dienen te volgen om veel ach teropkomende narigheden te voor komen. Vooroverleg met de pro vinciale organen vond spreker een eerste voorwaarde. Ook het bestu deren en bijhouden van de op de ze materi betrekking hebbende jurisprudentie achtte spr. van zeer veel belang voor de betrokken ambtenaren. Voorafgaand aan de causerie van de heer Schat had de heer Rot- huyzen uit Den Haag gewezen op het doel van het Instituut en op de wenselijkheid voor Schouwen- Duiveland. van een eigen afdeling. Ook de leider van deze geanimeer de bijeenkomst, de secretaris van de kring Zeeland, de heer L. .A van Splunder uit Kloetinge, had in zijn inleiding onder de aandacht gebracht dat gezien de ontwikke ling van de gemeentelijke bestuurs organen een Schou wen-Du iveland- se afdeling van het Instituut zeer gewenst is. VISSERS HALEN LOOD UIT ZEE DEN HELDER, 12-3. De kotter Callantsoog 1 r>an P. de Haan uit Callantsoog was niet de enige die voor dit plaatsje een paar loodgrij ze stukken metaal van 80 kg. uit zee heeft opgevist. Ook visser de Wit uit Den Helder haalde er een paar in zijn netten naar boven. En- ze zijn er zuinig mee geweest, ook met mededelingen daarover aan derden; voor de concessie van Rijkswaterstaat was afgekomen liet men zich óver de vondsten niet uit. Maar nu die concessie is verleend aan de combinatie De Haan-Mosk, zo zegt men in Callantsoog, is de zwijgzaamheid verminderd, al la ten de bergers zelf zich niet over de resultaten uit. Op de vraag of de strandvonder van Callantsoog nog een vinger in de pap heeft, zegt men: „Neen, die staat er naast. Het is niet op het strand gevonden". En dat het geen tin maar lood is staat in Callantsoog^ vast. De ber gers hebben hëï weer mee; het is bijna windstil en dat is nodig om te kunnen werken. Het wrak waaruit het lood af komstig is moet minstens 200 jaar oud zijn. Men veronderstelt dat hét- schip in ballast heeft gevaren. De staven liggen in tien meter diep water en tot nu toe zijn 14 ton lood uit de baren naar boven gebracht. Tegen een prijs van 70 cent per. kg. is dit nog een mooi daggeld. Onderzoek naar verloren atoombom WASHINGTON, 13-3. De Ame- rikaanse minister van Landsverde- i diging, Neil McElroy, heeft uiting gegeven aan zijn leedwezen over het in zuid-Carolina neerstorten van een door een „B-47"-bommen- werper verloren atoombom. Hij verklaarde dat de leiding van dat gedeelte der Amerikaanse lucht macht, dat met kernwapens te ma ken heeft, een onderzoek heeft ge last naar „alles wat met het ge beurde samenhangt". Aan de betrokken militaire lei ders is opgedragen te onderzoeken of het nodig is aanvullende maat regelen te treffen, „opdat militaire oefenvluchten zo veilig mogelijk verlopen". Van alle officiële gebouwen te Wenen waait vandaag (donderdag) de vlag halfstok ter herinnering aan het feit dat Oostenrijk twintig jaar geleden zijn onafhankelijkheid verloor door de „anschluss", de op neming van Oostenrijk Ih het Duitsland va^ Adolf Hitler. Wilber Bruckner, de Ameri kaanse minister voor het leger, heeft medegedeeld dat dit toestem ming heeft gekregen voor een po ging om nog een kunstmaan van het „Verkenner"-type tc lanceren. Ingezonden stukken DE FILMAVOND TE BRUINISSE Mijnheer de Redacteur. Mag ondergetekende nog een maal terug komen op zijn ingezon den stuk van maandag j.l.? Hij belooft graag, dat het de laatste keer zal zijn. In mijn eerste inge zonden stuk heb ik eerlijk en openhartig geschreven. Het was in opdracht dat ik schreef, maar ik deed het gaarne en ik heb ook niet geaarzeld mijn naam en adres te vermelden. Wat mij echter trof in het antwoord op mijn artikel was dat beide stukken slechts door één man getekend waren. Ik zou bei de heren willen adviseren, hun stukken ook te laten tekenen dooi de opstellers van hun artikelen. Tenslotte ben ik te Bruinisse ge noeg bekend om te weten, waar toe ieder in staat is. Ik wil niet meer terug komen op de film avond, want tegenover de heer de Koning heb ik al ruiterlijk bekend, dat het maar een „aanleiding" was. Mijn „fout" is, dat ik met een wrok loop, maar daar is de heer de Ko ning mede schuldig aan, Hij geeft mij in zijn artikel de naam „loco burgemeester". Beseft hij zelf wel, waarom hij dit doet Men behoeft niet veel mensenkennis te bezitten om te weten, dat hij zelf dolgaarne deze functie zou bezitten. Ik ben het intussen niet geworden met zijn medewerking, alhoewel ik - wanneer hij in het verleden „fairplay" had gespeeld - dit des te pi-ettiger had gevonden. Het is mij niet bekend, wanneer iemand door de dood wegvalt, men dan van voren af aan begint en eigen spel speelt. Voor de periode die over blijft, gunt men deze positie aan de opvolgende. Daarin nu ontspruit mijn wrok en ook mijn verdriet om mensen, die eigen belang najagen en niet de moed en de vooruit ziendheid kunnen opbrengen, om op een gegeven moment boven de partijen te gaan staan. Wanneer ieder dit ten volle beseft, is het onnodig op alles terug te komen. Daarom wil ik in dit artikel eerlijk bekennen, dat mijn vorig schrijven overdreven was, doch in het ant woord hierop leert men beter de mens kennen. Intussen moge mijn antwoord op het tweede artikel kort zijn: geen antwoord. In uw blad mijnheer de redacteur staan soms interessante spreuken. Mag ik de lezers nu eens verwijzen naar spreuken 26-4 D. v. d. BERG, Bruinisse (Voor één eventuele reactie kun nen wij nog plaats reserveren, maar daarna wordt de discussie ge sloten, temeer daar de heer v. d. Berg te kennen heeft gegeven niet meer op het onderwerp terug tc willen komen. Red.) .Ja, er is belangrijk en verheugend nieuws over Nederlands meest gebruikte wasmiddel. Radion gaat U helpen het leven een beetje goedkoper te maken. U kunt voortaan geregeld een pak Radion gratis krijgen. En dat op een bijzonder gezellige en spannende manier. Uw leverancier heeft pakken Radion voor U met letters erin: een R,A,D, I,0 of N. Verzamel deze letters. Van alle zijn er evenveel in omloop. Telkens als U het woord R,A,D,I,0,N hebt gevormd, plakt U het op de spaarkaart die bij U thuis is bezorgd. Uw leverancier geeft er U een gratis pak Radion voor. Ruil Uw dubbele letters met Uw buurvrouw of vriendin. Dat maakt het sparen extra gezellig enhet gaat vlugger De spaarkaart hebt U beslist nodig. Is de Uwe zoek? Haal een nieuwe bij Uw leverancier. U leest dan meteen wat U allemaal kunt doen en op welk een prettige wijze U met Radion voordelig uit bent. Uw voordeel kan vandaag al beginnen! Haal direct een pak en doe mee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6