samenvoeging van gemeenten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 13 MAART 1958 no. 1932s CHROESJTSJEF SPREEKT ZICH NOG EENS UIT VOOR EEN TOPCONFERENTIE „Wij zijn niet bang naar Washington te gaan" WARSCHAU, 11-3. - De eerste secretaris van de communistische partij van de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, heeft in een te War- chau gepubliceerd vraaggesprek gezegd, dat hij en minister-presi dent Boelganin niet bang zijn naar Washington te gaan voor een top conferentie, want „wij kunnen thuis ontbyten, in het vliegtuig lunchen en in de Verenigde Staten dineren". De Sowjet-Unie is er voorstan der van, dat de ministers van bui tenlandse zaken de organisatori sche voorbereiding van een top conferentie op zich nemen, maar zij verwerpt onderhandelingen door middel van diplomaten niet. Het vraaggesprek, dat werd toe gestaan aan twee Poolse journalis ten is maandag te Moskou gehou den. Het is gepubliceerd in 't blad „Trybuna Ludu" van de Poolse communistische partij. Chroesjtsjef zei te vrezen, dat onderhandelingen langs diploma tieke weg zullen leiden tot einde- HET SLAGVELD VAN WATERLOO Het slagveld van Waterloo, waar de Britten en Pruisen Napoleon in 1815 versloegen en waar 49 000 man sneuvelden, zal worden opge knapt en zoveel mogelijk in zijn oorspronkelijke staat ten tijde van de veldslag worden hersteld. De Brabantse boerderijen die tot hoofdkwartier van Napoleon en Wellington dienden, krijgen hun oorspronkelijke gedaante terug. Men hoopt met de werkzaamheden gereed te zijn voor de opening van de wereldtentoonstelling te Brus sel. (Belga). STAD EN PROVINCIE Vergadering N.C.V.B. In afwijking van de gewoonte is de maart-bijeenkomst van de plaat selijke afdeling van de Ned. Chris ten Vrouwenbond niet vastgesteld op woensdag 19 maart a.s., maar op maandag 17 maart a.s. Als spreker hoopt op te treden de bekende schrijver J. W. Ooms uit Soestdijk, met als onderwerp: „Schrijver, waarom schrijft gij?". Ook belangstellende dames-niet- leden zijn van harte welkom. Bij K.B. is de landmeter 1ste klasse van het Kadaster, de heer E. Muller te Zierikzee, benoemd tot hoofdlandmeter van het Kadaster. DREISCHOR Feestelijke viering 107e jaardag „Opa Kip" Oranjevereniging stelde programma op. Op dinsdag 18 maart a.s. hoopt de heer J. Kip te Dreischor, in de wandeling „Opa Kip" - oudste in woner van Nederland - zijn 107e verjaardag te vieren. Traditiege trouw heeft de Oranjevereniging te Dreischor weer een aantrekke lijk programma samengesteld, waarbij zowel het accent komt te vallen op de jeugd als de bejaar den. Het programma begint met een filmvoorstelling voor de school jeugd in het gymnastieklokaal van de school. Gelijktijdig krijgen in het Dorpshuis ook de bejaarden een ontspanningsmiddag aangebo den in het dorpshuis. Een gedeelte van deze bijeenkomst zal worden bijgewoond door de heer Kip, die door de voorzitter van de Oranje vereniging wordt toegesproken. Om 6.15 uur volgt een fakkel- en lam pionoptocht met muziek van de harmonievereniging „Crescendo", door de schooljeugd. Aan de wo ning van de heer Kip zal de gehe le bevolking de 107-jarige een se renade brengen. De jeugd zingt Opa Kip het speciaal gedichte vers: „Weer is een jaar voorbij ge gaan" toe. Om' 7.30 's avonds zal de feestverlichting op het dorp worden ontstoken. Nadien volgen filmvoorstellingen in het dorpshuis en het gymnastieklokaal en treedt de Mandolineclub te Nieuwerkerk op. De bevolking is verzocht de vlag te willen uitsteken. ST. ANNALAND. In de woens dagmorgen gehouden openbare raadsvergadering van St. Annaland heeft burgemeester J. van den Bos meegedeeld, dat van Rijkswater staat bericht is ontvangen, dat de nieuwe haven te St. Annaland kan worden aanbesteed. Hiermee ver dwijnt een zwakke plek in de zee wering van Tholen. Bij aanleg van de nieuwe haven zal de oude wor den afgesloten en gedempt. loze correspondentie en eindeloze onderhandelingen. Als de Sowjet- Unie dan ook zou merken, dat men op deze wijze niet tot een spoedige bijeenroeping van de conferentie komt, zal zij deze wijze van aan pakken alsnog verwerpen. Over een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken zei de communistenleidex-, dat hij, de ministers kennende', geen bij zondere illusies heeft. Indien zij geen overeenstemming over een agenda zouden krijgen, zal de ge hele wereld weten wie werkelijk overleg op het hoogste niveau be vordert, aldus Chroesjtsjef in het vraaggesprek. TONEEL EN FILM Kleurenfilm „Onze kroonprinses in de West" Van vrijdag 14 maart a.s. af zal de kleurenfilm die Polygoon-Pro- filti van de reis van prinses Bea trix naar de Nederlandse Antillen en Suriname heeft laten vervaar digen, in roulatie worden gebracht. De film, die wordt uitgebracht on der de tittel „Onze kroonprinses in de West", heeft een vertoningsduur van ongeveer een half uur. Karei Das van Grol fungeerde als leider van de filmgroep. Philip Bloemen dal en Jan Damshuizer verzorgden montage en commentaar. ROTTERDAM. - Het 5-jarige meisje L Peters uit de Byzantijn straat te Rotterdam is door een val om het leven gekomen. Het meisje zag kans op de derde etage een raam te openen. Zij viel eruit en kwam op een noodtrap terecht. Het kind was op slag dood. ONRUSTBARENDE ONTWIKKELING In Amerika kwamen er weer 700.000 werklozen bij President Eisenhower heeft met de leiders van de republikeinse par tij een programma besproken tot bestrijding van de economische teruggang in de Verenigde Staten, die reeds geleid heeft tot een stij ging van het aantal werklozen tot iets meer dan 5.2 miljoen per me dio februari. Er waren op die da tum meer werklozen in de Ver. Staten dan in zestien jaar het geval Is geweest. In de periode tussen medio januari en medio februari jl. steeg het aantal werklozen met bUna 700.000. Eén van de maatregelen, die op het Witte Huis werden besproken, was een verlaging van de belas tingen, maar leiders van de demo cratische partij verklaarden hier tegen te zijn. Na afloop van de con ferentie maakte republikeinse lei- dei's bekend, dat president Eisen hower nog minstens een maand wil wachten met te ovex-wegen of de belastingen moeten worden ver laagd. Inmiddels zullen de staats uitgaven worden verhoogd. Aardifl presentje Een Rotterdamse firma is voornemens het hierboven afgebeelde horloge ten toon te stellen op de komende Voorjaarsbeurs. Als „aardig *j» presentje" kan het uur- werkje zeker dienen, want het is een briljant-horloge 'j* met een winkelprijs van 21000. Nog een „koopje" «j* overigens, want de prijzen in dit soort luxe-horloges lopen op tot f 43000. Wel voor 'j* een kroonjaar, zouden we zo X zeggen l De bouwput in het Haringvliet HELLEVOETSLUIS, 11-3. - De ringdijk om de bouwput voor de sluizen in de toekomstige Haring- vlietdam is vandaag geopend om de nog in de bouwput liggende vaartuigen een uitweg naar open water te geven. Al eerder was een begin van een sleuf gemaakt en vanmorgen vroeg begon men deze met behulp van bulldozei's en drag lines door te trekken. Om elf uur was de verbinding tussen het wa ter in de bouwput en het open Haringvliet tot stand gekomen. Daarna werd de sleuf verder ver groot en door uitstromend zand gevormd dammetje weggegraven. Vanavond bij stilstand water zou den de schepen uit de bouwput worden weggesleept. SCHIPLUIDEN. - De toren van de Ned Hervormde kerk te Schip luiden, welke thans wordt geres taureerd, is verplaatst. Het gehele werk, dat ongeveer twee uren in beslag nam, mag als een unicum worden beschouwd, gezien de af metingen van het gevaarte en het gewicht, dat ongeveer 15 ton be draagt. De verplaatsing geschied de op een hoogte van ongeveer 12 meter. President Eisenhower gelooft nog steeds, dat uit de werkloosheids cijfers over maart zal blijken, dat er een wending ten goede in de toestand is gekomen. Leiders van de vakcentralen A. F.L.-C.I.O. zouden in de loop van deze week een bespreking met pre sident Eisenhower hebben om de plannen tot bestrijding van de eco nomische teruggang te bespreken. Zij hebben reeds te kennen gege ven, dat zij prijs stellen op een verlaging van de belastingen om het economisceh leven te prikke len. Het blijft mogelijk naar Australië te emigreren HOBART, 12 maart. - Mr. J. A. V. M. van Grevenstein, plaatsver vangend commissaris voor de emi gratie, heeft te Bobart in Australië verklaard, dat hij niets in de Australische economie heeft ge vonden dat de waarschuwing om niet naar Australië te gaan aan het adres van a.s. Nederlandse emi granten rechtvaardig. De heer van Grevenstein, die 'n reis maakt naar de landen, die Ne derlandse immigranten opnemen, zei dat Australië het huisvestings probleem kent. Maar dat bestaat in Nederland ook, aldus de heer van Grevenstein. Hij merkte op dat Australië per jaar tussen de 8000 en 15000 Nederlanders kan ver wachten. VERKOPINGEN HAAMSTEDE. - Ten overstaan van notaris M. C. van den Bout te Renesse werd alhier in het open baar verkocht: een woonhuis met schuurtje, erf en tuin aan de Zand weg te Haamstede. Koper werd de heer A. van Driel te Haamstede voor f 7.800, MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 11 maart. - Aan voer 4883 stuks vee (weektotaal: 6845), t.w.: 400 vette koeien en os sen, 1147 stuks gebruiksvee, 210 vette kalveren, 224 graskalveren, 2416 nuchtere kalveren, 107 var kens, 77 biggen, 76 paarden, 14 veulens, 181 schapen en lammeren, 12 weidelammeren, 19 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en. ossen f 3,00-3,35, f 2,70-3,00, f 2,50- 2,70, vette kalveren f 2,30-2,50, f 2,20-2,30, f 2,00-2,20, slachtpaar- den f 2,60-2,40-2,20. Prijzen per stuk: graskalveren f 425-300-250, nuchtere kalveren f 50-45-40, schapen f 100-90-70, lammeren f 90-80-70, kalf- en melkkoeien f 1275-1000-850, vare koeien f 885-725-600, pinken f 575- 475-375. Vaarzen f 880-780-580. ZIERIKZEE Aantal leerlingen op Beatrixschool bleef in 1957 vrijwel gelijk Nog geen onderwijzer voor Weeshuisklasse In een der lokalen van de school voor bizonder lager onderwijs, de Beatrixschool, werd dinsdag een druk bezochte ouderavond gehou den. Na het welkomstwoord door de voorzitter der oudercommissie, de heer J. J. den Boer te Schud- debeurs, gaf het hoofd der school, de heer G. H. Rosink, een overzicht van het verstreken schooljaar. Het aantal leerlingen is vrijwel' constant gebleven en een indeling in de juiste groepen kon plaats vinden. In de topgroepen heeft het kleine aantal meisjes tot gevolg, dat in de huishoudklasse te jonge leerlingetjes zijn opgenomen. De jongensgx-oepen zijn goed bezet. Het aantal leerlingen dat is ge huisvest in het Weeshuis blijft juist onder het vereiste aantal voor het aantrekken van een twee de leerkracht. Hierdoor staat de betrokken onderwijzer, de heer Nijhuis, voor een zeer zware taak. Niettemin heeft deze afdeling uit stekende resultaten bereikt. Het schoolbestuur hoopt alsnog op een kleine stijging van het leerlingen tal, zodat het lerarenkorps kan worden uitgebreid. De in 1957 gehouden schoolreizen zijn een groot succes geworden. Het experiment kon slagen door de medewerking van particuliere autobezitters. Voor dit jaar staan plannen op stapel voor een x-eis naar Walche ren Ook nu gaan de ouderen weer drie dagen op stap, de kleintjes 1 dag. Wat betreft de bouw van een nieuwe school deelde de heer Ro sink mee, dat de bestedingsbeper king roet in het eten heeft gegooid: de plannen zijn aanmerkelijk ver traagd. Het schoolbestuur bepleit thans bij de minister een oplossing op korte termijn. Duidelijk testament Makelaar Richard Mack uit Camberley in het Engel se graafschap Surrey, had zo'n grote hekel aan amb tenaren, dat hij bij testa mentaire beschikking be paald heeft, dat zijn huis nooit bewoond mag worden 'door een ambtenaar. Hij liet circa vier ton na. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. - De 8-jarige Aart Roobol te Rotterdam, is door een ongeval om het leven geko men. Hij speelde met vriendjes op het dak van een loods tegenover het ouderlijk huis, toen een dak plaat het begaf. Hij viel op de bij na vier meter lager gelegen vloer en was op slag dood. 's-GRAVENHAGE. - De ambas sadeur van Pakistan, begum Ra'ana Liaquat Ali Khan, heeft in haar residentie een sportrolstoel in ont vangst genomen. De stoel is een der twee sportrolstoelen, die door de bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers aan de zuster organisatie in Pakistan worden geschonken. 's-GRAVENHAGE, De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, zal op zaterdag 22 maart, 's morgens te 9.45 uur in het ge bouw van Vroom en Dreesmann te 's-Gravenhage een veilig verkeers- tentoonstelling openen, die gehou den wordt ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Haagse vereniging voor veilig verkeer op 2 april. De tentoonstelling is ge opend van 22 maart tot en met 2 april en omvat onder meer vier test-apparaten voor verkeersken- nis. HET BEDRIJFSSCHAP VOOR ZUIVEL Boze woorden over het melk- en zuivelbeleid 's-GRAVENHAGE, 12-3. - Boze woorden over de regeringsbeslis singen inzake het handhaven van standaardmelk met 2.5 °/o vet en het in de handel brengen van volle melk met 3.5 °/o vet en van boter/ margarinemelange, zijn in de be stuursvergadering vanhetbedrijfs- schap voor Zuivel besproken. De heer G. J. Blink, dr. E. van der Wiel, namens de Ver. voor Zui velindustrie en melkhygiëne en de Kon. Ned. Zuivelbond F.N.Z., ir. J. B. Ritzema van Ikema namens de zuivel-industrie, en de heer J. F. Abma namens de veehouderij, vroegen zich af of het voor de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie nog zin heeft verder te gaan, nu constructieve voorstellen om uit de zuivellmpasse te geraken door het regeringsveto zijn getroffen. Door het produktschap is voor gesteld de melk op 3 vet te standaardiseren, waardoor 9.000 ton boter minder op de markt zou ko men. Van de dan nog te verwach ten 16.000 ton koelhuisboter zou een afzet in het buitenland van 4.000 ton zeker zijn. Het melkvet, dat voor de óverige 12.000 ton zou worden gebruikt, meende het Zui- velschap via een agressieve politiek van uitvoer van volle produkten als condens en melkpoeder naar landen buiten de Euromarkt te kunnen wegwerken. De daardoor te verbeteren opbrengst van de melk zou volgens ir. Rx-itzema 27 miljoen gulden in de schatkist hou den. De 3-pex-centage consumptie- melk zou met inbegrip van de thans verhoogde verrekenprijs 2,4 cent' per liter meer aan de verbruiker gaan kosten dan de huidige melk. Wil men die melk slechts één cent in prijs- verhogen, dan zou 21 van de 27 miljoen gulden daax-toe in verhoogd subsidie nodig zijn. Winst voor de schatkist: 6 miljoen gulden. Nu de regering het plan van het produktschap heeft verworpen, is het niet mogelijk de agressieve uit- voerpolitiek te gaan voeren. Van het fonds je Sint Nicolaas- en Kerstfeest resteert een batig saldo van f 19.78. Het schoolfonds heeft een batig saldo gi-oot f 257. Eveneens batig is het saldo van de schoolkas, gevormd uit de op brengsten van de verkochte werk stukken, nl. f 93.12. Van de ge houden reisjes is een bedrag over- gebleven gx-oot f 68.63. De in het najaar 1957 opgerichte avondschool voorziet, aldus het hoofd der school, in een lang ge voelde behoefte en kan als een succes worden aangemerkt. Tijdens de rondvraag werd de kwestie schooltandartsendienst ter sprake gebracht. De heer Rosink deelde hieromtrent mee niet op de hoogte te zijn van de motleven, die hebben geleid tot weigering van deelname door de school aan deze dienst. In de pauze werd druk gebx-uik gemaakt van de gelegenheid tot het bezichtigen van het werk der leei-_ ïingen. In de verschillende loka len was hiertoe een expositie in gericht van dikwijls zeer fraaie werkstukken van de kinderen Solidaire studenten DELFT, 11-3 - De student D. te Delft was naar het bu reau van politie gebracht, omdat hij gesnapt ivas, toen hij bij de Houttuinenbrug aldaar een petroleumlamp meenam, welke daar stond als waarschuwing bij de ge sloten spooroverweg. Hij wilde die lantaarn n.l. zo graag op z\jn kamer hebben. Toen op de een of andere manier bekend was gewor den, dat D. „in het schuur tje" zat, vervoegde zich aan het bureau een andere stu dent. Hij verzocht ook te worden opgesloten, omdat hij D. tot zijn daad zou heb ben aangezet. De politie ging eens op de kamer van de student kijken en trof daar ook een waarschu wingslamp van de gemeente aan. Dus werd nummer twee ook in de cel gestopt. Nog was het daarmee niet afgelopen, want later kwam er een heel groepje studen ten, dat nachtgoed en toilet gerei voor de „gevangenen" kwam brengen. De politie nam de vrijheid het goed eerst te inspecteren en haal de uit een pyamazak een flacon jenever Strijd in Indonesië ontbrand Parachutisten van de centrale regering landden in midden-Sumatra Aan beide züden vielen tientallen doden SINGAPORE, 12-3. De minister van binnenlandse zaken der tegen regering in midden-Sumatra, lui tenant-kolonel Dachlan Djambek, heeft woensdagavond via radio- Padang medegedeeld, dat parachu tisten van de regering in Pakan- baru zijn geland. „Er ontstond een gevecht, waarbü aan beide züden slachtoffers vielen", aldus Djambek Volgens overste Djambek land den de parachutisten op het vlieg veld van Pakanbaru om half vier 's morgens plaatselijke tijd. „Er vielen aan belde zijden tientallen doden". Overste Djambek zeide tot de luisteraars: „blijf standvastig in uw geloof en denk er aan, dat onze gewapende strijd pas begonnen is. De intimidatie en het lijden, dat u allen onder Soekarno's troepen on dergaat, zijn slechts tijdelijk". Na de rede van Djambek werd in een nieuwsuitzending medege deeld, dat bij Pakanbaru „inten sieve gevechten" gaande zijn. Soe karno's troepen ontmoeten krachtig verzet van onze troepen, aldus ra- dio-Padang. Volgens de radio werd het lan den der troepen op het vliegveld Simbang Tiga voorafgegaan door een zwaar bombardement en mi- trailleurvuur door de Indonesische luchtmacht. 200 km van Padang Door deze landing bevinden de troepen van de centrale regering zich met één slag halverwege Su matra en op ongeveer 200 kilome ter afstand van Padang en Bukit- tingi. Indien de luchtlandingstroe pen er echter niet in slagen het vliegveld te veroveren, zullen zij door een ongeveer gelijke afstand gescheiden zijn van de legereenhe den aan de oostkust van midden- Sumatra. Pakanbaru wordt met Padang door een weg verbonden en met de oostkust door de Siak-rivier Een woordvoerder van de Caltex in Singapore deelde woensdag avond mede, dat het basiskamp Rumbai aan de overzijde van de Siak-rivier bij Pakanbaru ligt. Het vliegveld is echter enige afstand van de rivier gelegen. Hij verklaar de vandaag met Rumbai te heb ben getelefoneerd.. Daar was alles wel en er waren geen moeilijkhe den. „Wij maken ons niet bezorgd over de oorlogwij hebben h?t te druk met het onderhoud van onze installaties. De maatschappij heeft geen plannen om ook maar iemand van Rumbai te evacueren". LEIDEN. - Uit de woning van 'n industrieel aan de Rijnsburgerweg te Leiden is een etui met juwelen ter waarde van ongeveer f 10.000 gestolen. De bewoner was met zijn echtgenote juist van vakantie te ruggekeerd en had zijn bagage in zijn woning gezet. Daarna was het echtpaar in de stad' gaan eten De De minister van binnenlandse zaken heeft woord gehouden met betrekking tot zijn toezegging vaart te zetten achter de plannen tot gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland. Betrekke lijk kort na zijn oriënterende reis over het eiland, komt het wetsont werp tot de gemeentelijke herinde ling uit de bus. De inhoud is inte ressant, maar vormt geen gewel dige verrassing De Westhoek sa menpakken, het midden van Schou wen, de „corridor-" en Duiveland is een benadering van de kwestie, die niet onlogisch is. De vorming van één gemeente zou absurd zijn ge weest en de minister heeft daar ook helemaal niet serieus aan ge dacht. Laat men die overweging los, dan komt men als vanzelf tot een soort „blokvorming", waarvan het resultaat thans in het lijvig wetsontwerp is neergelegd. Er zullen gemeenten zijn, op het eiland, die in stilte altijd nog wel hebben durven hopen op behoud van zelfstandigheid. Dit heimelijk koesteren van een lieve wens is redelijk en begrijpelijk, maar ge voelsoverwegingen hebben bij de bewindsman geen grote rol ge speeld. Dat laat zich uit de blad zijden van het ontwerp wel afle zen. Het college van G S. heeft in de toelichting voor al druk ge schermd met het argument van de achter-uitgaande bevolking in ge meenten, die op zichzelf nog lang niet zo'n „onzelfstandig figuur-" in het verleden hebben geslagen. Dit argument is van doorslaggevende betekenis geweest in talrijke, ge vallen. Intussen heeft de minister op heel taktische wijze zich gedistan- cieerd van een moeilijkheid op zichzelf, n.l. het beantwoorden van de vraag: „welke gemeente in een bepaald gebied, wordt cen trum?" We geloven doodeenvoudig dat het de grootste gemeente zal zijn in het betrokken gebied, ook al zullen bij het maken van de keuze nog wel eens prestigekwes ties een rol kunnen spelen. Een vex-dere tactische manoeuvre is ook het opheffen van - zeg maar - alle gemeenten, met uitzondering van Zierikzee en Bruinisse. Het is niet zo, dat b.v. plaats A en plaats B bij plaats C worden gevoegd. Nee, A. B. en C worden opgeheven en samen voi-men zij een nieuwe gemeente, ieder met zijn „inbreng". Velen op Schouwen-Duiveland hebben eigenlijk niet verwacht dat het zo zou gaan. Wij geloven in tussen dat verschillende gemeen teraden zich tegen het ontwerp zullen uitspreken, maar het valt wel aan te nemen dat - zij het met mogelijke minder ingrijpende wij zigingen - het ontwex-p t.z.t. in do praktijk tot wet en tot uitvoering komen zal. De uitvoering van een plan tot herindeling gaat onher roepelijk met verlies gepaard, want „de democx-atie wordt ge oefend in de kleinste gemeen schap". De wens" kan slechts zijn dat dit verlies volop zal worden gecompenseex'd door een duidelijke bundeling van' krachten, die de samenvoeging met zich meebrengen moet, wil zij aan het gestelde doel beantwoorden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5