De strijd op Sumatra DJAKARTA MAAKT OOK MELDING VAN LANDINGEN AAN DE-WESTKUST DJAKARTA. 13-3. Het regerings gezinde, nationalistische partij-or gaan „Suluh Indonesia" heeft woensdag gemeld, dat regerings troepen een landing hebben uitge voerd op de westkust van midden- Sumatra. Gedekt door het geschut van de torpedobootjager „Gadjah Mada" en van andere oorlogssche pen, alsmede door vliegtuigen van de luchtmacht stormden de troe pen aan wal. Volgens het blad zul len zij naar Padang oprukken, om de leiders van de „revolutionaire regering van Indonesië" te arres teren. „Suluh Indonesia" meldde, dat de landing geschiedde op hetzelfde tijdstip, waarop maandag drie plaatsen aan de oostkust van mid- den-Sumatra door regeringstroepen werden bezet. Met betrekking tot de landingen op de oostkust, verklaarde het le ger hoofdkwartier volgens het blad: „Wij trekken voorwaarts", doch men was niet bereid mede te delen DODELIJKE ONGELUKKEN AMERSFOORT. Woensdagavond is de 66-jarige T. van de Kamp uit Nijkerk, toen hij de Amersfoortse straatweg overstak om in een auto te stappen, waar zijn vrouw en dochter reeds inzaten, doordat hij niet voldoende op het verkeer lette, door een personenauto gegrepen en gedood. Dit is binnen korte tijd reeds het derde dodelijke ongeluk in deze familie. STAD EN PROVINCIE 25-jarig bestaan Stichting Ned.Herv.Verenigingsgebouw In de besloten kring van het be stuur werd dinsdagavond het 25- jarig bestaan herdacht van de Stichting Ned. Hervormd Vereni gingsgebouw. Na afhandeling van enige interne zaken sprak de voor zitter, ds. C. J. van Royen, de heer P. de Bree toe, er op wijzende dat de herdenking van de oprichtings datum toch eigenlijk ook de dag is van de heer De Bree. Samen met ds. Pijnacker Hordijk mocht hij baanbrekend werk ver richten (vooral wat de financiën betreft een grote opgave), waar door de bouw van de vergaderlo kalen van de Hervormde Gemeente kon worden gerealiseerd. Spr. her innerde voorts aan de bezettings tijd, toen de Duitse militairen het gebouw uitwoonden. In het ramp jaar kreeg het gebouw waterschade waardoor het bestuur, doch in het bizonder de heer De Bree als pen ningmeester, voor grote moeilijk heden kwam te staan. Voor al het werk daaraan verbonden werd de jubilaris dank gebracht, onder aan bieding van een psalmen- en ge zangenbundel. Na een dankwoord aan het be stuur gaf de heer De Bree een te rugblik op de wordingsgeschiede nis van de stichting en de plaats die het verenigingsgebouw ten dienste van de Herv. Gemeente in neemt. Aan het slot van de bijeenkomst nam ds. C. Bezemer de voorzitters hamer voor het jaar 1958 over. Christelijke Boerinnen- en Platfelandsvrouwenbond De afdeling Schouwen-Duiveland B vergaderde onder leiding van mevr. Laurense-Pluister in het Ned. Herv. Ver.gebouw in 't Vrije te Zierikzee. Na de gebruikelijke opening las de presidente Gen. 18 1-9 en be paalde haar gehoor bij de gastvrij heid die in de bijbel o.a. door Sara werd betracht. De gastvrijheid en de wellevendheid die ook nu nog enkele van de goede eigenschappen van de huisvrouw moeten zijn. Hierna werden allen welkom ge heten, ook de belangstellenden en in 't bijzonder de spreekster, mej. van der Kooij, directrice van de Chr. Landbouwhuishoudschool te Bruinisse. Mej. van der Kooij sprak over het onderwerp: „Hoe ben ik een goede gastvrouw" en liet in haar causerie verschillende moge lijkheden de revue passeren, nl. gastvrouw van de bond; gastvrouw voor een dag of avond, alsook de gastvrouw van de logé's voor lan gere tijd. Ook de ontvangst van haar die maar even komt binnen wippen kwam aan de orde. Na de pauze was er een prettige discussie waarbij de spreekster de gestelde vragen op pittige wijze wist te beantwoorden. Een verlo ting van door de leden medege- brachten pakjes gaf aan de ver gadering een gezellige noot en een prachtig bedrag ter aanvulling van de verenigingskas. Medegedeeld werd nog, dat in de volgende vergadering op 8 april hoopt te spreken mevr. Veldman van Colijnsplaat; onderwerp: „Hu welijk en gezin". De dames Verbeek en Potappel werden benoemd in de commissie voor kascontrole. Staande de vergadering gaven zich vijf nieuwe léden op. Mej. van der Kooij ontving de dank en een boekenbon namens de leden en de zeer goed bezochte vergadering werd dohr de presidente, na dank gebed, gesloten. of daarbij gevechten hadden plaats gehad. Tot slot meldde „Suluh Indone sia", dat de Indonesische marine enkele door de rebellen gebruikte schepen heeft buitgemaakt. ZIERIKZEE SIMAVI-collecte voor Suriname en Nleuw-Gulnea (Ingezonden) In de week van 24-29 maart a.s. wordt hier ter plaatse de jaarlijkse SIMAVI-eolleete gehouden. Het SIMAVI-comité doet een warm be roep op de harten en beurzen der burgerij. Het gaat om het bouwen en inrichten van een wijkgebouw annex polikliniek in Paramaribo, Suriname, waarvoor een groot be drag nodig is. SIMAVI zegde deze hulp reeds toe, hopende en ver trouwende dat het „thuisfront" deze gelden bijeenbrengt Boven dien zijn f 60.000 nodig voor het bouwen van een polikliniekboot voor de bestrijding van malaria en tuberculose in de Radja Empat- eilanden op Nieuw-Guinea. Ook dit geld kan en zal het Nederlandse volk in 1958 bijeenbrengen, indien in iedere plaats iets gebeurt. Ne derlandse dokters en zusters zetten in Suriname en Nieuw-Guinea on der vaak moeilijke omstandighe den hun gehele persoon in. Laat onze burgerij alles in het werk stellen om de SIMAVI-collecte te doen slagen! Geeft en helpt allen naar vermogen! HAAMSTEDE Eindles ontwikkeling cursus C.N.V. Dinsdagavond werd de 2-jarige cursus „algemene ontwikkeling", georganiseerd door de Christelijke besturenbond „Westelijk Schou wen" gesloten met een eindles. Aan de tien cursisten kon een diploma worden uitgereikt. De heer P. Ge luk dankte namens de deelnemers de heer De Graaf voor de prettige wijze waarop deze in de cursus les heeft gegeven. Hij bood de leraar een geschenk aan. Voor de Chr. besturenbond sprak de heer P. Slager woorden van dank voor het geven en volgen van deze cursus, de hoop uitspre kend dat het geleerde zijn nut zal. bewijzen in het kader van de af delingsbesturen. Nu reeds worden er plannen gemaakt om najaar 1958 weer een cursus te beginnen. Hij sprak de hoop uit dat de nu ge slaagde cursisten de beste propa gandisten zullen blijken te zijn voor die nieuwe cursus. De geslaag den werden opgewekt deel te ne men aan een cursus als vervolg op de algemene ontwikkeling, de zgn. scholingscursus, die mogelijk vol gende winter in Zierikzee zal wor den gehouden. Tenslotte dankte de heer De Graaf voor de gesproken woorden en het geschenk, maar vooral voor de prettige sfeer en de trouwe op komst. NOORDWELLE De openstelling van het poststation Er is thans een regeling getroffen voor de openstelling van het post station. De regeling is als volgt: van maandag tot vrijdag van 8.30- 10 uur, van 14-15 uur en van 17.30. 18 uur. Op zaterdag van 8.30-1130 uur. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk De komst van de hulpprediker Al te kritiekloos zij het met bronvermelding - hebben wij in het nummer van dinsdag het bericht opgenomen van de heer A. van Pel „kapper" te Zwijndrecht, die een „beroep" zou hebben aangenomen naar Zierikzee". De feiten liggen anders, dan in het bericht gesug gereerd. De heer van Pel blijkt geen kapper te zijn die predikant wordt. Hij is al 7 jaar hulpprediker godsdienstonderwijzer te Wolvega en is nu als zodanig te Zierikzee benoemd. De heer van Pel volgde ook geen colleges te Groningen en deed. ook geen kandidaatsexamen, want betrokkene heeft geen gym nasiumopleiding achter de rug. De feitelijke inhoud van het bericht was dus niet juist en wij verzoeken onze lezers met deze rektificatie re kening te willen houden. AGENDA Heden (donderdag) Bruinisse: Ned. Herv. Ver.gebouw, 8 uur, Delta-forumavond. Haamstede: Ger. jeugdgebouw, 7.30 uur, uitv. Chr. zangver.; hotel Bom, 7.30 uur, N.F O. Morgen (vrijdag) Haamstde: hotel Bom, 7.30 uur, uitvoering kinderkoor. Causerie over India voor Nutsdepartement en afdeling huisvrouwvereniging Ooggetuige gaf relaas van toestanden in dat land Het Nutsdepartement te Burgh organiseerde in samenwerking met de afdeling van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen een bijeenkomst, waarop het woord werd gevoerd door mevr. Burkij-Bartelinck, die een lezing hield over India. In zijn openingswoord riep de voor zitter, de heer M. L. J. Fokker, een welkomstwoord toe aan de spreek ster en aan de voorzitter van het Zierikzeese-departement de heer D. C. A. Lugt. Mevr. Burkij woonde jarenlang in India, waar haar man werkzaam was als planter. Geruime tijd was zij de enige blanke vrouw in het gebied ten noorden van Delhi en later ten noorden van Patna. Op zeer welsprekende wijze ver telde spreekster van de werkkring van haar man op een suikerplan tage die eigendom was van een rij ke maharadja, die o.a. zes paleizen tot zijn beschikking had. De toe standen waren daar zeer primitief; toen nieuwe machines in Holland waren besteld, waren daar geen technici die ze konden monteren'. In India heerst nog steeds hét „kastenstelsel", bestaande uit pries ters, soldaten en middenstanders (waartoe Ghandi behoorde), en dan nog een groot aantal kastenlozen. Deze laatsten zijn zeer primitief. Mevr. Biirkij had 14 bedienden, ook ingedeeld in kasten en rangen. Zo had de tuinman twee man on der zich, die alleen dor blad op raapten, de mohammedaanse naai vrouw had een man onder zich om spelden op te rapen. Zij kunnen le zen .noch schrijven. De bedienden zullen nooit meer werken, bv. in een keuken waarin een paria is geweest, want die is onrein en moet eerst door een priester worden ge zuiverd, wat f 7 kost. Ze had bijna alleen mannen als bedienden, die overdag hun vrouwen opsluiten en de sleutel meenemen. Ze worden alleen als het erg warm is, bij 50 graden C., 's nachts even „gelucht" In de hogere kasten leven de vrou wen in de familieharem. Een vrouw mag alleen gezien worden door haar eigen man en meest naaste verwanten. Spreekster leest dan voor uit haar werk: .India, gekwelde grond'. Uit dit boeiende werk bleek o.a dal do vrouwen door de ouders uitgezoeht worden. Vooral het be zoek aan mevr. Burkij, dat een vijftal van deze „dames" bracht, was een prachtig beeld van de daar nog heersende toestanden. Niemand mocht de dames onderweg zien, daarom werden ze „ingekapseld" in een linnen vehikel en achter dé auto vervoerd. Op de visite werden alle lekkernijen in vijf minuten verzwolgen. De bevolking ('400 miljoen) is ver deeld in 80 miljoen Mohammeda nen en de rest zijn Hindoe's. Deze vermengen zich nooit (afgescheiden in Pakistan en India). Verder vertoonde de spreekster een aantal lantarenplaatjes waar uit o.a. bleek dat de Tibetanen zich nooit wassen; doen ze dit wel, dan komen ze later terug in de vorm van een vis, zo meent men. Om de man draait verder alles, de vrouw is maar bijzaak; weduwe worden is een grote schande. Moge het 7- jarenplan tot gevolg hebben, dat deze mensen iets van de westerse beschaving wordt bijgebracht, voor al omdat de gemiddelde leeftijd maar 32 jaar voor mannen en 28 voor vrouwen bedraagt. Temeer ook omdat het gemiddelde jaarin komen maar f 240 bedraagt. Nieuw Ned. Toneelgezelschap bracht „Soledad" Onder auspiciën van de Z.V.U. bracht het Nieuw Ned. Toneelge zelschap donderdagavond het to neelstuk „Soledad" van Colette Audry op de planken van een niet geheel gevulde Concertzaal. De Franse toneelschrijfster Co- lette Audry moet heel dicht in de buurt van de Maquis hebben ge leefd. maar wellicht om der wille van de gewijzigde Europese ver houdingen, speelt haar stuk „Sole dad" in een denkbeeldig, dictatori aal geregeerd land. Naar sfeer, uit beelding en mise en scène ruikt men evenwel de bezettingstijd, die tenslotte nog maar zo kort achter de rug ligt. In dit „dictatoriaal ge regeerd" land (Hongarije wil ons ook wel in de gedachten komen) bestaat een verzetsgroep, waarvan één der leidsters, het meisje Sole dad, wordt gepakt door de staats politie. De volgende dag echter wordt zij vrij gelaten, omdat haar halfzuster contact opneemt met de chef van de politie Alfonso en hem haar liefde biedt voor de vrijlatingn van haar zuster. Begrijpelijkerwijs haar liefde biedt voor de vrijlating van Soledad enorme achterdocht in de gelederen van de groep. Zij wordt dan ook ter verantwoording geroepen en het is juist in deze con frontatie met haar vrienden uit het verzet, dat het stuk een - naar ons gevoel - bijzonder duidelijke cli max bereikt. Het „offer" (of was het eigenlijk wel een offer, want de zuster van Soledad ontdekte de menselijke zwakke plekken in het hart van de politiechef en een spoor van liefde was er harerzijds zeker) wordt evenwel Soledad be kend. Zij meent „té mogen toeslaan met de handen van haar zuster" en doodt de politieman, een aanvaard bare „oplossing", die zich verdraagt met de opzet van het stuk OOSTERLAND Ouderavond Chr. School Voor de jaarlijkse ouderavond van de Chr. school in het N.H.- verenigingsgebouw bestond dins dag een grote belangstelling. De leiding berustte bij ds. Hage uit Nunspeet, die opende op de gebrui kelijke wijze. Een speciaal woord van welkom werd gericht tot bur gemeester Laurense, het bestuur en de twee onderwijzers. De onderwij zeres was wegens ziekte verhin derd. Ds. Hage sprak een ernstig woord n.a.v. Spr. 22 6, betreffende de opvoeding der jeugd in de leer. De leerkacht de heer Quist, refe reerde hierna over het leven van de Vader des Vaderlands, waar naar met grote belangstelling werd geluisterd. De leerlingen brachten tweestem mig de psalmen 73 en 25 ten ge hore en na de pauze psalm. 150. Het hoofd der school, de heer v. Dijk, gaf hierna een terugblik op het afgelopen jaar. In de tijd van de A-gi'iep moest de School een korte tijd gesloten worden. Voor de verkeersexamens slaagden alle leerlingen. 10 kinderen verlieten de school, 17 kwamen erin hun plaats. Het leeiTingental bedraagt nu 105. De leerlingen kwamen hierna weer aan bod in een openbare les, die vlot verliep. Ds. Hage dankte tenslotte allen die deze avond tot een succes maakten en sprak een propagandistisch woord voor het chr. onderwijs. Na het zingen van psalm 119 17 werd geëindigd met dankgebed. Filmvertoning kookcursus Als afsluiting van de gehouden kookcursussen vertoonden de leid stérs de dames van Es en de Kei zer in de conferentiekamer twee films. Er bestond slechts weinig belangstelling voor deze bijeen komst. Vertoond werd een rolprént met als onderwerp de inrichting van een moderne woning; de 2e ïilrn behandelde hoe op eenvou dige wijze een smakelijk menu is samen te stellen. Bij voldoende deelname zal er in mei een nieuwe kookcursus beginnen. De kille, klamme atmosfeer uit de bezettingstijd woei als 't ware van het toneel en dit voelbare con tact met „toen" was mede te dan ken aan het knappe décor (vooral van onderduikadres). „Soledad" is een knap stuk, dat - zo kort na Hongarije - zeker een stampvolle zaal had verdiend. De jongeren van het Nieuw Nederlands Toneelgezel schap hebben er donderdagavond een doorleefde opvoering van ge geven. Vooral Anita Menist als So ledad speelde vanuit een innerlijke bewogenheid, die een vonk deed overslaan op het publiek. Niet zon der toneelraffinement speelde Fien Bei-ghegge de niet gemakkelijke rol van Tita, zuster van Soledad. Ro bert Sobels als de politiechef, wist bijzonder boeiend de arrogantie en machtswellust van dergelijke lie den te typeren. Ook de twee ver zetsstrijders Paco gebracht door Ad Noyons en Sebastian ge- bi-acht door Piet Kamerman evo lueerden in hun spel naar de ge loofwaardiheid van hun figuren. Een met al een doorleefde voor stelling, waarmede de Z.V.U. eer heeft ingelegd, zij het dat de keus qua stuk wat duidelijker afweek van het gemiddelde dan in verge lijkbare gevallen. De voorzitter van de werkgroep, dr. J. J. Westen dorp Boerma, bood de dames speelsters na afloop een ruiker bloemen aan, een fleurige geste, die het publiek met een dankbaar applaus onderstreepte. B. d. V. ANNA JACOBAPOLDER Jaarvergadering Nederlandse Rode Kruis In zijn openingswoord, uitgespro ken tijdens de gehouden jaarverga dering van de afdeling van het Ne derlandse Rode Kruis in „Ons Dorpshuis" te Anna Jacobapolder, legde de voorzitter der afdeling, dr. H Menger, nogmaals de nadruk op het werk van het Jeugd Rode Kruis. Hier is men nog niet aktief genoeg. Betreffende de bloedtrans fusie-avonden deelde hij mede dat deze over veertien dagen zal ge houden worden. Voor deze avonden is nog geen maximum bei-eikt. Het bestuur streeft naar 300 donors per avond. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek dat er een batig saldo was van f 1.567,02, waarvoor de kaskontrolekommssie akkoord heeft getekend. Uit het jaar-verslag van de sekre- taris bleek dat de i-esullaten van de laatste Campagne f 2.402,50 wa ren. Een dergelijk resultaat is in de Rode Kruis-geschiedenis nog niet voorgekomen. Volgens de voor lichtingsdienst van het Nederland se Rode Kruis „zijn er haaien op de kust". Op de laatste bloedtrans fusie-avond konden 282 flessen worden verzonden. In totaal zijn door onze afdeling nu 1301 flessen verzonden. Aan 100 donors is de Landsteinerpenning uitgereikt. De afdeling heeft 522 leden, 28 perso nen zijn nog geen lid. Vervolgens zette hij uiteen wat het Jeugd Rode Kruis betekent en wat reeds werd gedaan. Tijdens de bestuui-svei'kiezing werden de aftredende leden, de he ren ds. K. Smit en A. W. Beurkens, bij akklamatie herkozen. Als lid van de kaskontrolekommissie werd in de plaats van de heer M. Nelisse Jr. benoemd de heer G. L. v. Driel Aan zes personen werd de Land- steiner-penning uitgereikt. EINDHOVEN, 13-3. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft vanmorgen in Eindhoven het nieuwe glasontwik kelingscentrum van de N.V. Phi lips' gloeilampenfabrieken officieel in gebruik gesteld. WAT 7.EQT DE bilt Verwachting tot vrijdagavond: Lichte dooi In de noordoostelijke helft van het land aanvankelijk sneeuw; ove rigens veranderlijke bewolking met morgen later op de dag in het zui den van het land enige regen; lang zame stijging van temperatuur, maar vannacht in de noordelijke provincies nog temperaturen om het vriespunt; overwegend matige wind uit uiteenlopende richtingen. 14 maart. Zon op 6.59, onder 18.41 Maan op 3.49, onder 12.54. Nieuwe maan: 20 maart te 10.50. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 maart 10.14 v.m. 22.59 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 maart 10.03 v.m. 22.53 n.m. Doodtij: 14 en 30 maart. Spiingtij: 22 maart. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 13-3. in de nacht van woensdag op donderdag vroor het op de meeste plaatsen licht, met laagste temperatuurwaarde die va- rieerde tussen 0 en min 4 graden. In de nacht nam van het zuidwes ten uit de bewolking toe op de na dering van een fi-ont dat de voorste begrenzing vormt van minder koude oceaanlucht. De begeleidende neerslagzöne bereikte omstreeks middernacht de provincie Zeeland en breidde zich daarna in noord oostelijke richting uit. Het front behoort bij een depressie die in om vang afnemend over midden-Enge- land langs het Waddengebied zal wegtrekken. Verwacht wordt dat het front het gehele land zal pas seren. In de minder koude lucht zijn de vorstkansen de komende nacht ge ring, hoewel de temperaturen tot bij het vriespunt kunnen dalen. Overdag loopt het kwik tot 4 a 7 graden op. Er zijn enkele aanwijzingen dat er ten zuidwesten van Ierland een nieuwe stoi-ing tot ontwikkeling komt, maar de gedragingen van deze storing zijn nog onzeker. Scheepvaartbericliten Kelletia (t.), 12 te Kopenhagen. Kryptos (t.), 12 van Port Said naar Porte de Bouc. Samarinda, 11 te Suez verwacht. Sliedrecht (t.), 12 van Pta Cardon naar Portsmouth. Ternate, 13 te Tandjung Priok. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 12 maart 1958 Witlof f 70-78; Spinazie f 81-88: Golden Del. B/C f 123, id. Hh. II f 101, id. kroet f 66; Jonathans Hh. II f 99, id kroet f 62: St. Remy Hh. I f 102; per 100 kg. Selderij f 13 per 100 bos. RAALTE. Woensdagmiddag is dc 41-jarige bus-chauffeur P. Roelofs uit Raalte bij de Enkbx-ug aldaar met zijn motor onder de oplegger van een vrachtauto gereden, waar bij hij op slag werd gedood. R. laai een vrouw en vier kinderen achter. DE GROTE OPSTAND 1. Een scherpe oostenwind blaast langs de torens en transen van een trotse burcht. De twee schildwachten op de besneeuwde wallen huiveren en de ene trekt zijn wijde mantel dichter om zich heen. „Heer Crithon heeft bezoek, zie ik", zegt hij,, met een gebaar naar het grote boogvenster, waarachter enkele figui-en zichtbaar zijn. „Ja, de gebroeders Avidis, schatrijke graanhandelaren uit dc stad", vertelt zijn makker. „Hm", gromt de eerste wachter, „als hij maar zorgt dat er deze winter voor ons genoeg te eten blijft! Ik ontvang graag m'n soldij, maar als je er geen brood voor kunt kopen,» kun je je maag niet met goudstukken vullen. In de ridderzaal staal de slotheer gebogen over een koopakte, die hij met een sierlijke pennestreek ondertekent. „Ziedaar, messiros". zegt hij, het dokument toereikend aan dc beide kooplieden, die met onbewogen gezicht toekijken, hoe de rentmeester zorgvuldig hun goudstukken in stapeltjes van twintig rangschikt en dc stapeltjes een voor een in ccn zakje deponeert. „Dc wagens met het graan slaan gereed voor vertrek op dc binnenplaats", vervolgt dc ridder. „Ik wens U een behouden thuiskomst". „Een vraag nog", zegt de jongste der kooplieden en er plooit een aarzelend lachje om zijn dunne lippen: „Als wij soms moeilijkheden krijgen met het volkdan kunnen wij op uw strijdmacht .re kenen, nietwaar?"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2