ZIERlZEESOiWNIEUWSBODE 4 Westelijke regeringsleiders verwachten topconferentie in Juli DE ZIERIKZEESCHE COURANT i DONDERDAG 13 MAART 1958 No. 18325 114e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate. tel. 01110-2938 N.A.VO. ingeschakeld bij vooroverleg? MANILLA, 13-3. Vandaag is te Manilla van betrouwbare zijde ver nomen, dat de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk thans de hoop koesteren dat het wellicht mogelyk zal zijn in juli aanstaande een conferentie van de regeringsleiders van Oost en West te doen houden. Voorts wordt vêrnomen dat pre sident Eisenhower in zijn antwoord op de Sowjet-nota van drie dezer waarschijhlijk zal voorstellen een De Chinese militairen in noord-Korea PEKING, 12-3. De Chinese mill- tairen die uit noord-Korea worden teruggetrokken, zullen, naar van doorgaans welingelichte zijde te Peking wordt vernomen, gezonden worden naar staatsboerderijen in het onontgonnen gebied van de Mandsjoerijse provincie Heiloeng- kiang, die grens aan de Sowjet- Unie. Uit dit gebied, dat berucht is om zijn zeer koude winters, zullen de betrokkenen zo nodig snel naar Korea kunnen worden terugge bracht. Huizenbouw als anti- werkloosheidsmitldel WASHINGTON, 12-3. De Ame- rikaanse Senaat heeft woensdag een wetsontwerp aanvaard, dat voorziet in het uittrekken van een bedrag van 1.850.000.000 dollar voor de uitvoering van een woning- bouwprogramma, dat mede werd opgezet om 600.000 werkloze Ame rikanen weer aan het werk te hel pen. Het ontwerp voorziet ook in het beschikbaar stellen van gelden voor hypotheekverlening en voor het verhogen van de rente op binnen landse leningen. eventuele topconferentie ook via de gebruikelijke diplomatieke ka nalen te doen voorbereiden. Eisen hower's antwoord zal waarschijn lijk in de komende tien dagen wor den verzonden. Men meent ook, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de „westerse grote drie" hebben be sloten via de NAVO verder van ge dachten te wisselen over het hou den van een topconferentie. Een Russische afvaardiging on der leiding van de onderminister van culturele zaken, Slawonof, zal naar de Verenigde Staten gaan om daar besprekingen te voeren over de aankoop van films en om voor bereidingen te treffen voor de komst van Amerikaanse orkesten naar de Sowj et-Unie. Het bezoek van Slawonof aan de Verenigde Staten valt onder het Amerikaans- Russische culturele akkoord. GESPREK TINESIE-FRANKRIJK AFHANKELIJK VAN POSITIE VAN BIZERTA Vau „goede diensten" nog niet veel te merken Volmaakte filmische illusie HAMBURG, 12-3. De Ham- burgse filmproduktieïeider Adalbert Baltes heeft een plan ontworpen voor een bolvormige bioscoop, waarin de bezoekers „voor het eerst de volkomen filmische illu sie" zouden ondergaan. De toeschouwer is rondom om geven door een naadloos filmdoek, dat ook het pla fond bedekt. De toeschouwer zit op een draaistoel, zodat hij zich naar believen naar elk gebeuren op het doek kan wenden. Baltes heeft voor zijn „cinetarium", dat hij als model op kamergrootte in Hamburg aan verslaggevers toonde, een aparte filmcame ra en projector ontworpen. Ook het geluid zal uit ron dom aangebrachte luidspre kers komen en wel versterkt van de plaats waar een be paalde scène speelt. TUNIS, 12-3. In gewoonlijk wel ingelichte kringen te Tunis is ver- nomen, dat president Bourguiba van Tunesië de Amerikaanse en de j Britse afgezant, Murphy en Beely, I woensdag heeft meegedeeld, dat Tunesië slechts dan zijn onderhan delingen met Frankrijk wil hervat ten, M indien de Fransen de Tune sische soevereiniteit over Bizerta erkennen en zich bereid verklaren de basis daar te ontruimen. Als dit gebeurd is, zal Bourguiba kunnen instemmen met het bespre ken van een tijdschema voor het samentrekken van Franse troepen in Bizerta en van de terugtrekking van deze troepen. Ook zal dan kun nen worden gesproken over een neutraal beheer van de Franse mi litaire vliegvelden in het zuiden van Tunesië en over. de kwestie van de grens tussen Tunesië en Algerië, zo zei men in genoemde kringen te Tunis. De Britse ambassade te Tunis heeft woensdagavond meegedeeld, dat een bericht volgens hetwelk Beely zou hebben gezegd, dat de besprekingen in het kader van het Brits-Amerikaanse aanbod van goede diensten zijn opgeschort, be rust op een verkeerde uitleg van een mededeling van Beely, die heeft gezegd, dat de besprekingen zijn verdaagd, maar dan tot don derdag. Radio-Tunis had een bericht over opschorting van de besprekingen uitgezonden. De sociale republikeinen (ex- Gaullisten), die zich geërgerd heb ben getoond over de politiek van de Franse regering in noord- Afrika, hebben hun enige minister in het kabinet, Chaban-Delmas (Defensie) woensdagavond gelast uiterst waakzaam te zijn. In de wandelgangen van de Na tionale Vergadering werd dit uit gelegd als een waarschuwing aan het adres van minister-president Gaillard, dat de partij zich uit de regering zal kunnen terugtrekken, indien er teveel concessies worden gedaan om tot regeling van het ge schil met Tunesië te komen. Het partijbestuur en de parle- mentsfractie hebben woensdag ver klaard ongerust te zijn over de lange duur van de besprekingen over de Amerikaanse en Britse „goede diensten" in het geschil en over de gevaren van het voorstel van Gaillard voor eèn pact voor het westelijke bekken van de Mid dellandse Zee. Volgens een verkla ring van bestuur en fractie moet Bizerta een Franse basis blijven en mag het Algerijnse problee;?) niet worden geïnternationaliseerd. Dit is het huis in Florence in de Amerikaanse staat South Carolina, waarvan gezegd kan worden, dat het een kernwapen-„aanval" heeft doorstaan. Een Amerikaanse bom menwerper heeft nl. per ongeluk een kernwapen laten vallen. Ge lukkig stond de bom niet scherp afgesteld, zodat een ontploffing uit bleef. Van het huis scheurden mu ren en werden gaten in het dak geslagen, doch verder werd er nie mand gewond. Vijf Amerikanen in kunstmaan-cabine DAYTON, 12-3. - Vijf officieren van de Amerikaanse luchtmacht zijn woensdag te Dayton in Ohio in een cabine opgesloten, waarin zij vijf dagen lang zullen worden blootgesteld aan omstandigheden die zich voordoen in een kunst maan in de ruimte. De mannen zitten in comparti menten, die iets ruimer zijn dan een stuurhut van een eenpersoons vliegtuig. In deze ruimten zijn in strumenten aangebracht, die zij in een ruimteschip zullen moeten be dienen en bovendien zijn er appa raten voor psychologische tests. In de cabine bevindt zich een rustafdeling met slaapplaatsen, le vensmiddelen en een elektrische kookgelegenheid. Voortdurend worden hersenklop- pingen, hartslag, bloeddruk, tem peratuur en spierspanning van de proefpersonen gemeten. H Prinses Ingeborg, dochter van wijlen koning Frederik VIII van Denemarken en weduwe van prins Carl, broer van wijlen koning Gus- taaf V van Zweden, is woensdag ochtend in de ouderdom van 79 jaar overleden. HILVERSUM, 12-3. - Voor naar schatting vijfentwintig miljoen te levisiekijkers is vanavond door de Nederlandse Televisiestichting van de AVRO-studie in Hilversum uit het programma van de internatio nale finale van het Eurovisie song festival uitgezonden. Tien vertolkers - zeven vrouwen en drie mannen - waren uit even veel landen van Europa gekomen om met een liedje naar de grote Eurovisieprijs mee te dingen. Zij werden begeleid door het Metro- pole-orkest van Dolf van der Lin den, vijfmaal door de eigen diri gent, vijfmaal door een gastdirigent geleid. Na de vertolkingen, waaraan van Nederlandse zijde door Corrie Brokken werd deelgenomen met het liedje „Heel de wereld" van Benny Vrëden, deden de jury's uit tien landen telefonisch uitspraak, waarbij ieder land tien punten in totaal mocht toekennen. Een spannende race om de eer ste plaats had tenslotte tot gevolg, dat Frankrijk de overwinning en daarmee de „grand prix" veroverde met het liedje „Dors mon amour", gezongen door André Claveaux, een liedje van Hubert Giraud, mu ziek en Pierre Delanoe, tekst, ge dirigeerd door Franck Pourcel. Frankrijk kreeg 27 punten. Frankrijk eerste, Nederland laatste in Eurovisie-songfestival Tweede werd Zwitserland met Lys Assia, die het liedje „Georgio" zong. De volledige uitslag van het fes tival werd: 1. Frankrijk 27 punten: 2. Zwitserland 23 pnt.; 3. Italië 13 pnt.; 4. Zweden 10 pnt.; 5 en 6. België en Oostenrijk 8 pnt.; 7. Duitsland 5 pnt.; 8. Denemarken 3 pnt.; 9 en 10. Luxemburg en Ne derland 1 pnt. Zeventig jaar getrouwd OOLTGENSPLAAT, 13-3. Op 24 maart vieren de 92-jarige Pieter Snaauw en de 91-jarige Adriana Lena Overbeeke, aan de Molendijk 107 te Ooltgensplaat, hun platina bruiloft. Hun huwelijk werd in 1888, eveneens te Ooltgensplaat, voltrokken. Het echtpaar heeft elf kinderen gekregen, van wie er echter zeven znij overleden; zes reeds als baby en een meisje op 2-jarige leeftijd. Voorts zijn er dertien klein- en twaalf achterkleinkinderen. De heer Snaauw, die op 30 maart jarig is, heeft zijn gehele leven in de landbouw gewerkt en heeft ge durende dertig jaar zitting gehad in de kerkeraad van de Gerefor meerde Kerk. Hij wordt nu wat slecht ter been, maar is verder, evenals zijn vrouw, gezond en kras. De economische terug gang in de V.S WASHINGTON, 12-3. De Ameri kaanse minister van Financiën, Robert B. Anderson, heeft woens dag na een conferentie met presi dent Eisenhower, waaraan ook an dere hooggeplaatste economische functionarissen deelnamen, bekend gemaakt, dat een beslissing over mogelijke belastingverlagingen ter bestrijding van de economische te ruggang in de Verenigde Staten eerst zal worden genomen, nadat zal zijn vastgesteld, welke uitwer king de maatregelen hebben, die thans worden genomen om het eco nomische leven te stimuleren. Naar hij zeide, is er dus in de onmid dellijke toekomst geen beslissing ten aanzien van deze kwestie te verwachten. WEERZIEN NA.. 51 JAAR DRACHTEN, 12-3. De heer J. Grupstra, een 54-jarige oliehande laar, is de gelukkigste man van Drachten, want voor het eerst in 51 jaar heeft hij zijn moeder, die hij reeds lang dood waande, terug gezien. De heer Jan Grupstra, kwam in 1907 als jongetje van drie jaar met zijn uit Drachten afkomstige vader, die er een diensttijd van 12 jaar als koloniaal op had zitten, uit Suma tra naar Nederland. Zijn moeder, een negerin, die haar zoontje dol graag bij zich had willen houden bleef wanhopig achter. Toen de heer Grupstra opgegroeid was deed hij steeds hardnekkige pogingen om naar zijn moeder terug te ke ren, maar tevergeefs. Wel slaagde hij er in, het adres van de op Su matra achtergebleven vrouw ge waar te worden, en sinds 1934 toer den er geregeld brieven over en weer en foto's gestuu%d. Tijdens de Duitse en Japanse be zetting v erd uiteraard elk contact verbroken. En toen nadien enkele brieven onbestelbaar terug kwa men, verloor de heer GriLpstra de hoop zijn moeder ooit terug te zien. Dezer dagen ontving .hij echter de onverwachte en verheugende tij ding, dat de thans 81-jarige vrouw gezond en wel naar Nederland is gekomen, als gevolg van het uit- wijzingsbesluit van de Indonesische regering. In Geertruidenberg, waar de bejaarde dame thans verblijf houdt, heeft hij haar opgezocht. De oude vrouw herkende haar zoon direct. „Je loopt precies als je va der", zei ze. Deze zomer, als de weersomstandighedën gunstig zijn, hoopt zij haar zoon in Drachten een tegenbezoek te kunnen bren gen. Een rechtbank te Szeged in het zuiden van Hongarije heeft één persoon ter dood veroordeeld en negen tot gevangenisstraffen tot vijftien jaar wegens samenzwering tegen de staat tijdens de opstand van 1956, aldus een woensdag te Boedapest ontvangen provinciaal blad. „PET AF VOOR DE P.T.T." ALMELO, 12-3. De Almelose P.T.T. heeft woorden van hulde ontvangen uit Buenos Aires, de hoofdstad van Ar gentinië. Zoals men zich wellicht zal herinneren, ont vingen de posterijen enige maanden geleden een brief uit Argentinië, geadresseerd aan „een lief klein meisje (met popop de fiets aan he kanaal". De P.T.T. kreeg het voor elkaar, het meisje op te sporen en de enveloppe met foto aan José Zandhuis (zo heette het meisje) te overhandigen. De afzender in Buenos Aires, de heer M. J. Adler, een Nederlander, heeft thans aan de directeur van het postkantoor te Al melo een brief geschreven, waarin hij zijn waardering betuigt voor de wijze „waar op u het in uw organisatie gestelde vertrouwen hebt waardig getoond". „Toen ik de foto in een enveloppe stopte met het „rare" adres er op, lachte mijn vrouw mij uit, maar ik zei: de Neder landse P.T.T. kan dat en doet dat. U en uw ploeg hebben een nieuw bewijs ge leverd van wat ons allen se dert onze schooljaren is in geprent, nl. dat niets onmo gelijk is voor wie zijn best doet. Dat heeft Nederland er boven op geholpen en zal dat steeds weer doen. Ik kan u wel zeggen, dat ik hier, zelfs bestemd voor een kleinere plaats dan Almelo, het niet in mijn hoofd zou halen zulk een adres op een brief te zetten. Voor u en de uwen mijn peet af", aldus de heer Adler. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Arbeid is vaak de vader van het genoegen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Afd, Schouwen Ned Plattelandsvrouwenbond Alhier wordt dinsdag(avond) 18 maart as. een vergadering gehou den van de afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen. Als spreker hoopt op te treden ds. Strating te Middel burg, die het onderwerp: „Andere tijden, andere zeden" zal inleiden, wat de titel van het onderwerp be treft naar aanleiding van het maat schappelijk werk en de gezinsver zorging. Jubileum bij N.V. „Panagro" De uitvoerder, de heer J. van Dorp, werkzaam bij de N.V. „Pana- gro", die het bouwplan Malta ten uitvoer legt, heeft gistermiddag zijn 12%-jarig ambtsjubileum ge vierd. In verband met dit heuge lijk feit, werd de jubilaris door ve len hartelijk gefeliciteerd. Onder die „velen" waren o.m de directeur van de Kon. Zeelandia, de heer M. Doeleman H.Jz. en de heer J. Cou- mou, voorzitter van de woning bouwvereniging „Beter Wonen" en de heer D. A. de Hooge, eveneens bestuurslid van die vereniging. De verkeersproblemen in Zeeland MIDDELBURG, 12-3. In Middel- burg is woensdag een bespreking gehouden tussen de besturen van de Kamers van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwse eilanden en voor Zeeuwsch-Vlaanderen, en het provinciaal bestuur van Zee land. Deze bespreking werd gehouden naar aanleiding van een schrijven van minister Algera, waarin hij mededeelde, dat hij de verkeers problemen in Zeeland nader wilde beschouwen. Na afloop van deze bespreking heeft het provinciaal bestuur een perscommuniqué verstrekt, waarin gesteld wordt, dat ter sprake zijn gekomen de problemen van de veerverbindingen in Zeeland en de wegen. Tijdens deze bespreking is geble ken ,dat er een grote mate van overeenstemming bestaat tussen de lichamen, die aan de bespreking hebben deelgenomen. Voorts werd de afspraak gemaakt, dat wanneer het provinciaal bestuur of de be doelde dagelijkse besturen daartoe aanleiding vinden, het contact na der zal worden voortgezet. LAATSTE NIEUWS Kon. Marine bracht drie K.P.M.-schepen op 's-GRAVENHAGE, 13-1. Schepen van de Koninklijke Marine hebben in de wateren tussen de Indone sische eilanden drie schepen van de K.P.M. aangehouden en opge bracht. Van de zyde der Marine- voorlichtingsdienst wordt verno men, dat verdere mededelingen nog niet worden verstrekt. B.B.-AVOND TE BURGH Gemeente heeft dringend behoefte aan een opruimingsploeg In hotel „Het Wapen van Burgh" werd woensdagavond een propa- ganda-avond gehouden uitgaande van dc Bescherming Bevolking. De avond, die slecht bezocht was, werd geopend door burgemeester jhr. A. van Citters. Deze deelde mee dat enkele brandweerlieden uit Burgh zich bereid hebben ver klaard deel te willen nemen aan een eventueel op te richten blok- ploeg. Als noodwachters staan ne gen personen genoteerd. Dringende I behoefte bestaat aan een oprui- 'mmgsploeg. Indien hëtlïiot ander.s_ kan, zal deze met dwang worden opgericht. De burgemeester hoopte dat deze avond resultaten zou hebben en dat uit de aanwezigen een tiental leden zich zou opgeven. Het kringhoofd, de heer Rottier, vertoonde hierna de film „Overal in overall". Uit de toelichting bleek dat het streven is een B.B. be staande uit 200.000 personen. Mo menteel zijn er in Nederland 167.000 noodwachters geregistreerd. De heer Rottier wees op het grote be lang van een blokploeg voor Burgh. Hierna werd vertoond de „atoom film", waarbij de A.B.C.-dienst ter sprake kwam. Tenslotte gaven zich zes perso nen als lid op. De eerste cursus zal gehouden worden op woensdag avond a.s. in de raadszaal. Burgemeester Van Citters dankte "dtrpersopen^ die hun medewerking toezegden, oifndat- nu de mogelijkr heid is gekregen om te komen tot een blokploeg. Het kringhoofd sloot hierna met een woord van dank deze bijeenkomst. 9

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1