Nieuwe Franse voorstellen voor regeling van geschil met Tunesië DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bengkalis vorige week bezet? Meer dollars voor Amerikaanse defensie? V.S. moeten interventie in Indonesië staken NIEUWE KOUDEGOLF OVER EUROPA V.S. ZOUDEN BONDGENOOTSCHAP WILLEN IN MIDDELLANDSE ZEE-GEBIED Naar top van Mount Everest NOG GEEN INVASIE - OPROEP VAN HOESSEIN DIENSTPLICHT VOOR STUDENTEN Roofovervaüen in Londen en omgeving Adres van het K.N.L.C. over het melkprijs-beleid DINSDAG II MAART 1958 No. 18S24 114e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEllWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Een Middellandse zeepact Goedkeuring can Parijs verkregen PARIJS, 10-3. Het Franse kabi net heeft maandagavond de voor stellen van minister-president Gail- lard voor een verdedigingsverdrag voor het westelijke bekken van de Middellandse Zee en economische samenwerking tussen de aan de Sahara grenzende landen goedge keurd. aldus heeft de minister van Voorlichting, Claparede, maandag avond meegedeeld. De Amerikaan Murphy en de Brit Beely, die namens hun rege ringen goede diensten aanbieden aan Frankrijk en Tunesië, zijn la ter door minister-president Gail- Iard ontvangen. Een ambtenaar zei na het onderhoud, dat de bespre king buitengewoon nuttig is ge weest. Het is van veel betekenis, dat er geheimhouding over het be sprokene in acht wordt genomen, zo zei deze ambtenaar, maar hij kon wel zeggen, dat Murphy en Beely niet met lege handen naar Tunis gaan. De Franse voorstellen Niet-officieel is te Parijs verno men, dat de Franse voorstellen voor een regeling van het Frans-Tune- sische geschil in hoofdzaak het vol gende inhouden: "I Alle Franse troepen in Tunesië zullen worden samengetrokken in de lucht- en vlootbasis Bi- zerta. 9 Een gedeelte van deze troepen zal naar Frankrijk worden overgebracht. Het is ook mo- SINGAPORE, 10-3. Volgens maan dag in Singapore ontvangen, doch onbevestigde berichten, zouden 200 manschappen van het Indonesische leger vorige week het eiland Beng kalis hebben bezet. Dit eiland ligt nabij de oostkust van Sumatra en is een schuilplaats voor smokkelaars, die sigaretten naar Singapore smokkelen. Volgens deze berichten zouden geen gevechten hebben plaats ge had en zouden de troepen der op standelingen naar het vasteland zijn teruggetrokken vóór de komst van de troepen uit Djakarta. WASHINGTON, 11-3. De Ame rikaanse minister van tLandsverde- diging Neil McElroy, die buitens lands heeft vertoefd, heeft maan dagavond bij terugkeer in Was hington verklaard dat hij het Con gres zal verzoeken buiten de voor het begrotingsjaar 1958-1959 toege stane 39 100.000.000 dollar nog eens anderhalf miljard dollar voor mili taire doeleinden uit te trekken. McElroy voegde hieraan toe te verwachten, dat de Amerikaanse commissie van stafchefs in een rap port aan hem om deze verhoging zal vragen. gelijk, dat deze overbrenging symbolisch zal geschieden. De Tunesische vliegvelden zul len na het terugtrekken der Franse troepen onder neutraal toezicht komen te staan, zulks om te voorkomen dat zij door de Algerijnse rebellen worden gebruikt voor aanvallen op het Franse leger in Algerië. Eventueel toezicht door eenhe den van neutrale landen in het grensgebied tussen Tunesië en en Algerië. C Opheffing van de discrimine rende maatregelen, die de Tu nesische regering jegens in Tu nesië wonende Franse burgers heeft genomen. Van officiële Franse zijde wordt een strikt stilzwijgen bewaard over de inhoud der voorstellen, die ter kennis van Murphy en Beely zijn gebracht. De Amerikaan en de Brit zouden dinsdagochtend per vlieg tuig uit Parijs naar Tunis vertrek ken. PEKING: HONGKONG, 10-3. De Chinese regering heeft maandagavond in een verklaring gezegd, dat de „V.S. onmiddellijk de inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Indonesië moeten staken, of anders de volledige verantwoordelijkheid voor alle gevolgen moeten dragen". Volgens deze verklaring trachten de V.S. „op de huidige conferentie in Manilla de steun van meer lan den te krijgen voor verdere inmen ging in de binnenlandse aangele genheden van Indonesië". LONDEN, 10-3. West-Europa is maandag door een nieuwe koude golf getroffen. Zelfs uit Napels wordt, evenals uit de Italiaanse en de Franse Rivièra, sneeuwval ge meld. In de meeste delen van Frankrijk is het kouder dan het ooit dit jaar is geweest. Verblindende sneeuw stormen en ij zei maakten het ver keer in het oosten van dit land zeer moeilijk. In Caen bij de westkust werd de hulp van de brandweer ingeroepen om de sneeuw te ver wijderen die een circustent dreigde te doen instorten. Ook in België bleef de tempera tuur beneden nul en er viel op nieuw sneeuw in Vlaanderen. In Zwitserland was het eveneens zeer koud. In Zuid-Slavië kon het vlieg veld bij Belgrado tengevolge van zware sneeuwval niet» worden ge bruikt. Op het Engelse Kanaaleiland Jer sey, dat bekend is om zijn warme klimaat, werd het verkeer door een sneeuwstorm tot stilstand gebracht. Schotland en zuidwest-Engeland hadden ook veel van sneeuw te lijden. Men heeft nabij het voormalige Duitse gevangenkamp te Zagan, in het westen van Polen, de graven gevonden van 20.000 geallieerde krijgsgevangenen, aldus heeft het Poolse persbureau PAP maandag avond gemeld. In het kamp wer den Franse, Italiaanse, Belgische, Russische, Zuidslavische en Britse militairen en Poolse deelnemers aan de opstand te Warschau in 1944 gevangengehouden. Frankrijk zou er ook voor zijn PARIJS, 10-3. Het Franse rechtse dagblad ,,'LAurore" meldt dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd eind februari in een geheime bood schap de vorming van een militair bondgenootschap voor het Middel- landse-zeegebied heeft voorgesteld. Volgens de diplomatieke mede werker van het blad wenste Dulles dat dit bondgenootschap zou berus ten op een soort „gemenebest" voor het westelijke gedeelte van het Middellandse-zeegebied. Het zou Frankrijk, Marokko, Tunesië, Al gerië en Libië moeten omvatten. De Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië zouden dit bondgenootschap dan „voltooien". „De Amerikaanse regering meent dat de totstandkoming van een der gelijk bondgenootschap een oplos sing van het Algerijnse vraagstuk zou bespoedigen en dat hetzelfde zou gelden voor de geschillen tus sen Frankrijk, enerzijds en Tunesië en Marokko anderzijds. De Franse regering heeft het Amerikaanse voorstel in beginsel aanvaard. In de verklaring wordt voorts ge zegd, dat Manilla en Singapore de voornaamste bases zijn geworden, van waaruit de opstandelingen hun voorraden betrekken. De Sjerpa Tenzing Norgay, die samen met sir Edmund Hillary in 1953 de Mount Everest bedwong, zal opnieuw een poging doen de top van 's werelds hoogste berg t; bereiken. Tenzing zal dan in het gezelschap zijn van een Amerikaanse expeditie onder leiding van de arts Christo- fer Serjel uit Chicago, die vergun ning heeft gevraagd om de berg te beklimmen en tevens jacht te ma ken op „de verschrikkelijke sneeuwman". De poging zal dit voorjaar nog worden gedaan. Het is Tenzings achtste Everest-expe- ditie. Hij zei opnieuw de berg op te willen gaan omdat het hem fit hield. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. In tegenstel ling tot hetgeen eerder werd be richt, zal de bouwput voor de slui zen in de toekomstige Haringvliet- dam op dinsdag 11 maart om elf uur 's morgens worden geopend (i.p.v. zaterdag 15 maart) tenein de de vaartuigen die zich in de bouwput bevinden weg te slepen. 's-GRAVENHAGE. De Neder landse Koninklijke Landmacht zal, op de dag van aankomst van H.M. Koningin Elizabeth II en Z K H. Prins Philip in ons land (dinsdag 25 maart), met straalvliegtuigen een défilé houden. ROTTERDAM. De minister voor Defensie, ir. C. Staf, en de chef van de generale staf, luitenant-gene- raal-vlieger-waarnemer H. Scha per, hebben op de luchthaven Rot terdam kennis genomen van de vliegeigenschappen van de door de Nederlandse Helikopter Industrie N.V. gebouwde „Kolibrie" helikop ter. GOIRLE. Een grote Belgische smokkelauto is met grote snelheid ingereden op een patrouille-wagen van de vliegende brigade van de Belgische douane. Bij deze botsing werden alle inzittende douaniers gewond. Voor het leven van twee van hen wordt gevreesd. Zij zijn opgenomen in het ziekenhuis te Turnhout. Ook de chauffeur van de smokkelauto werd gewond, hoe wel hij wist te ontkomen. GENT. De Belgische politie heeft circa 100 Westduitse en Nederland se oud S S.-ers over de Belgische grens gezet. De oud S.S.-ers, die in de laatste wereldoorlog aan het oostelijk front gevochten hebben, woonden een feest in Gent bij dat georganiseerd was door de „Sneys- sen-kring", een vereniging van pro- Duitse Belgische oud-strijders. SCHIPHOL. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra is met een K.L.M.-vlieg- tuig naar Parijs vertrokken. In de Franse hoofdstad wordt een zitting gehouden van de raad van minis ters van de E.G.K.S. Minister ir. C. Staf heeft maandagochtend op Zestienhoven een korte inspectievlucht met de Nederlandse stuwstraalhelikopter „Kolibri" ge maakt. Tijdens de vhicht moest de minister een ander hoofddeksel dragen dan bij de rest van zijn bezoek; we zien hem hier in de helikopter zitten, terwijl hij de vlieghelm opzet. Djakarta en Padang In te Singapore ontvangen be richten wordt verklaard, dat er zondag nog geen tekenen waren van een verwachte inval van Indo nesische regeringstroepen op mid- den-Sumatra. De enige militaire activiteit van de dag was het verschijnen van drie kleine schepen van de Indonesische marine voor Pariaman, een stadje ten noorden van Padang, aldus de berichten. De schepen bleven maar kort. Kolonel Hoessein, de stafchef van het opstandelingenleger, heeft zondagavond via radio-Padang tot zijn troepen gezegd: „De tijd is ge komen, dat gij uw trouw aan de re volutie kunt bewijzen en voor onze idealen kunt strijden". Hij riep de burgers op waakzaam en gereed te zijn voor een militaire actie van de regering van Djakarta. Volgens de „Straits Time" ligt in Pakkingen in midden-Sumatra voor een waarde van 50 miljoen gulden aan producten, die het eigendom zijn van zakenlieden in Singapore. Getracht wordt met kleine prau wen rubber, copra en koffie van Sumatra naar Singapore te smok- LONDEN, 10-3. Sinds enkele da gen volgen in Londen en omgeving de gewapende roofovervallen el kaar op. In nog geen week zijn er al vijf gevallen aangegeven. De jongste overval geschiedde maandagochtend in Hatton Garden, een straat waar een aantal dia manthandelaars is gevestigd. De chauffeur van een bestelwagen, waarin horloges en edelstenen ver voerd werden, had juist de achter deur van de auto geopend, toen een man met een revolver in de hand op hem toekwam en hem dwong achter het stuur plaats te nemen en naar een stil straatje te rijden. Daar stonden twee medeplichtigen te wachten. Nadat men de chauf feur met behulp van een in chloro form gedrenkte lap buiten gevecht had gesteld, verdwenen de over vallers met een deel van de lading, waarvan de waarde op vele duizen den ponden wordt geschat. kelen. Op sommige punten duurt de overtocht slechts ongeveer an derhalf uur, maar de Indonesische marine patrouilleert in dit gebied. Radio-Padang heeft meegedeeld, dat voor studenten in Bukittinggi de dienstplicht is ingevoerd. De studenten zijn reeds in opleiding in de districten Padang, Panjang en Pariaman. De chef-staf van de Indonesische luchtmacht, Suryadarma, heeft za terdag een verordening uitgegeven over het vorderen van vliegtuigen. Rode Kruis te Djakarta vraagt evacuatie uit west-Sumatra SINGAPORE, 10-3. Radio-Dja- karta heeft in een uitzending, die bestemd was voor Padang, ge vraagd de noodzakelijke maatrege len te treffen tot onmiddellijke evacuatie uit west-Sumatra van de vreemdelingen en de Indonesiërs die trouw bleven aan de centrale regering. In deze boodschap, die uitging van het Rode Kruis te Djakarta, werd verzocht de eventuele eva- cué's onder bescherming van het Rode Kruis te verzamelen en te laten brengen naar Mura te Oh bij Palembang, in de neutrale zóne van zuid-Sumatra. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 'In de jeugd vindt men tra nen zonder verdriet, in de ouderdom verdriet zonder tranen. Saoed's zoon niet meer verloofd DAMASCUS, 10-3. Volgens het Syrische blad „Alnoesjam" is de verloving van prins Chaled, een zoon van koning Saoed, met een meisje uit Homs, door de vader van het meisje verbroken, „ten teken van afkeuring van hel komplot, dat de koning tegen de Verenigde Ara bische republiek en zijn president, Abdel Nasser, heeft gesmeed". GEVOLG VAN CONCURRENTIE: Amerika gaat kleine auto's bouwen DETROIT, 10-3. Volgens alhier in omloop zijnde geruchten zullen de beide grote Amerikaanse automo bielbedrijven, de General Motors en de Ford Motor, mogelijk binnen anderhalf jaar kleine vier-cylinder automobielen gaan bouwen in ver band met de toenemende invoer van Europese wagens. Het „Wall- Street Journal", waarvan de indu striële en economische berichtge ving over het algemeen als gezag hebbend wordt beschouwd, schreef verleden week, dat de beide maat schappijen toegegeven hadden, dat zij de kline automobiel „bestu deerd" hadden. Het tijdschrift „Newsweek" be vatte vorige week een bericht, waarin werd gezegd, dat de grote autobedrijven te Detroit besloten hadden kleine automobielen In de Verenigde Staten te bouwen. 5 Genieën zullen schaars worden LOS ANGELES, 10-3. Door de grote vorderingen die de weten schap in de strijd tegen de ziekte maakt, zal ongetwijfeld het aantal genieën dat de wereld voortbrengt verminderen of zullen er op de duur geen genieën meer géboren worden. Dit heeft dr. Green Ermytage, een vroegere voorzitter van het Ko ninklijke Britse Genootschap voor Geneeskunde, in een vraaggesprek in Los Angeles verklaard. Volgens dr. Ermytage staat het vast dat ge brekkigheid of minderwaardigheid van de ouders een van de belang rijkste factoren voor de geboorte van een genie is. Uit uitgebreide studies trekt dr. Ermytage voorts de conclusie dat vrijwel alle genieën die de wereld gekend heeft, verslaafd waren aan alcohol of geestelijk gestoord wa ren. De meeste genieën waren klein van stuk en ziekelijk. Vrijwel nooit heeft een genie een geniale zoon gekregen. Huwelijken van genieën met geniale vrouwen zijn niet be kend, aldus dr. Ermytage. Verbinding Amerikaanse en Europese t.v.-netten MONTREAL, 11-3. Volgens het le Montreal, in Canada, verschijnende weekblad „Vedettes" zijn Ameri kaanse militaire autoriteiten voor nemens een verbinding tot stand te brengen tussen de televisienet ten van de Verenigde Staten en Canada ener- en die van Europa anderzijds. Dit zou geschieden door het aanbrengen van een keten van Hertz-stations tussen de Verenig de Staten en Groot-Brittannië, die via Groenland en IJsland zou lopen. GROTE ONRUST IN LANDBOUWKRINGEN 's-GRAVENHAGE, 10-3. De grote onrust in landbouwkringen, ont staan door de regeringsbeslissing inzake het melkprysbeleid, heeft het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité aanleiding gegeven een extra hoofdbestuursVergade- ring te beleggen. Besloten werd een adres te rich ten tot de leden van de Staten- Generaal, waarin het K.N.L.C. wijst op de ernstige gevolgen van de aangekondigde koerswijziging in het landbouwgarantiebeleid voor de instandhouding van een verant woorde landbouwproduktie. Met name wordt het loslaten van de kostprijsberekeningen als grond slag van het garantiebeleid onaan vaardbaar geacht, evenals het niet nakomen van de belofte, die de re gering het vorige jaar heeft ge daan inzake de doorberekening van de kosten van grond en gebouwen. Bij de Kamerleden is er met klem op aangedrongen de regering te verzoeken haar beslissing te her zien, daar anders de ontstane ver trouwenscrisis in de verhouding tussen de landbouwbevolking en de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal blijven voortduren en een constructieve samenwerking onmogelijk-zal ma ken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1