Wetsontwerp tot gemeentelijke her-indeling van Schouwen-Duiveland verschenen DE ZIERIKZEESCHE COURANT VAN 18 NAAR 6 GEMEENTEN MAANDAG 10 MAART 1958 No. 18323 114e jaargang ZIERIKZEESCBEIINIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaaie, tel. 01110-2938 BOODSCHAP VAN B0ELGANIN MAAKT TOPCONFERENTIE ONZEKER Geen gesprek over oost-Europa Maarschalk Boelganin heeft pre sident Eisenhower meegedeeld, dat hij hun uitwisseling van meningen over een topconferentie van posi tieve betekenis acht. Zij speelt ze ker een rol bij de voorbereiding van die conferentie, aldus de Rus sische premier, die dit zei in zijn laatste boodschap aan Eisenhower. In een memorandum dat Amerika gisteren aan de Sowjet-Unie heeft gezonden wordt gezegd dat er geen „zaken van betekenis" voorkomen in de correspondentie tussen Eisen hower en Boelganin die kans bie den op overeenstemming. Het is niet zo, zegt Boelganin, dat de Russen alleen maar de Russische voorstellen willen bespreken en de Amerikaanse niet. Hij is van me ning dat er geen onoverkomelijke moeilijkheden zijn bij de oplossing van dringende vraagstukken als het afzien van het gebruik van kern wapens, het staken van de proe ven er mee en de instelling van een atoomvrije zóne in midden- Europa. Boelganin wil echter niet weten van een bespreking over de toe stand in de Oosteuropese landen en de hereniging van Duitsland. Dat zijn volgens de Russische zienswijze inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van die landen. Russen publiceren Eisenhower's boodschap MOSKOU, 8-3. In de Sowjetrus- slche bladen „Prawda" en „Izwes- tia" is vandaag de volledige tekst gepubliceerd van Eisenhower's boodschap van 15 februari. In deze boodschap had de Amerikaanse president het o.m. over „Oosteuro pese landen onder Sowjetrussische overheersing". Enorme ruit De vereniging van Belgische glasfabrikanten zal de groot ste spiegelruit ter wereld (42,50 m. lang, 2,53 m. breed, 13 mm. dik, en van een „vol maakte zuiverheid en gaaf heid") op de wereldtentoon stelling te Brussel in het pa viljoen van het glas- en aar dewerk'tentoonstellen. Het vervoer geschiedt gedeelte lijk per spoor en gedeeltelijk over de weg. Om een ruit van zulke afmetingen weg te nemen van de rollen waarop zij rust en te verpakken moest een speciaal toestel met zuignappen gemaakt worden. Rusland is bereid op een topcon ferentie over de volgende onder werpen te onderhandelen: het verbod van het gebruik van kosmische ruimte voor oorlogsdoel einden en het opheffen van mili taire bases buiten het eigen land; de ondertekening van een vredes verdrag met Duitsland, met de re geringen van beide delen als deel neemsters aan de onderhandelin gen. Dodenherdenking op 3 mei De Commissie Nationale Herden king heeft de burgemeesters in Ne derland meegedeeld, dat de doden herdenking dit jaar zal worden ge houden op zaterdag 3 mei. De com missie geeft voor deze herdenking weer de volgende aanwijzingen: Vlaggen „halfstok" van 18 uur tot zonsondergang; houden van „stille tochten" te 19.30 uur zonder toespraken, vlaggen of vaandels; luiden van alle kerkklokken van 19.45 uur tot 30 seconden voor 20 uur; overal en algemeen in acht nemen van twee minuten volkomen stilte, aanvangende 20 uur precies; houden van herdenkingsbijeenkom sten in de kerken of andere gebou wen. Voorts is het gewenst van 18 uur tot 21 uur geen openbare vermake lijkheden te bieden. De nood bij het onderwijs AMSTERDAM, 8-3. Da hooldbe- sturen van enkele organisaties van leerkrachten hebben besloten een grote bijeenkomst te houden „om getuigenis af te leggen van de grote ongerusthèid', die "heerst over de toenemende nood bij het onderwijs in ons land en de daarmee gepaard gaande zorg voor de toekomst van Nederland". De bijeenkomst zal op zaterdag middag 19 april ln de Beatrixhal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht worden gehouden. Commissie voor grond en pachtprijspeil De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening dr. ir A. Vondeling heeft donderdag de commissie van advies voor het grond- en pachtprijspeil, ingesteld volgens artikel 155 van de nieuwe pachtwet, geïnstalleerd. De taak van de commissie, die uit veertien leden bestaat (waarvan acht voor gedragen door het agrarische be drijfsleven), is allereerst de rege ring van advies te dienen over de pachtnormen, welke op grond van artikel 3 van de wet bij algemene maatregel van bestuur zullen wor den vastgesteld. De toestand in Indonesië KANSEN OP OVEREENKOMST TUSSEN DJAKARTA EN PADANG ZIJN ER NIET Geen nieuw gesprek tussen Soekarno en Hatta DJAKARTA, 8-3. De kansen op een compromis tussen de centrale regering en de revolutionaire re gering in Padang, z(jn volgens po litieke waarnemers In Djakarta vrijwel tot nul gereduceerd. Enige dagen geleden baseerden de gematigde politici hun hoop op de besprekingen tussen Soekarno en Hatta. De bijeenkomst, die vrij dag tussen hen zou worden gehou den, is echter niet doorgegaan en volgens linkse, regeringsgezinde, kringen zullen er in de toekomst geen besprekingen meer worden gehouden. In andere kringen in Djakarta bestond nog steeds de hoop, dat het gesprek zou worden hervat voor dat Soekarno dinsdag a.s. voor zijn reis van zeven dagen uit Djakarta vertrekt. Krantenverkopers in Djakarta liepen zaterdag met borden met op schriften, waarin Hatta wordt be schuldigd de opstandelingen te ver dedigen. Het linkse blad „Bintang Timur meldt, dat Hatta's voorwaarden voor hernieuwde samenwerking met het staatshoofd neerkomen op een generaal pardon voor de op standelingen. De chef-staf van de Indonesische landstrijdkrachten ge- neraal-majoor Nasution, heeft in Makassar verklaard dat de presi dent, de regering en de strijd krachten dezelfde mening zijn toe gedaan, nl. dat midden-Sumatra en noord-Celebes met hun opstand niet alleen rebelleren tegen de In donesische onafhankelijkheidsver klaring, maar zich ook schuldig maken aan hoogverraad. Blijkbaar doelende op de leve ring van wapens aan de Darul Is lam, zeide Nasution het ontoelaat baar te achten, dat de vijanden van de Indonesisceh republiek, die op illegale wijze met agenten van bui tenlandse strijdkrachten samen werken, wapens krijgen van noord- Celebes en midden-Sumatra. Djakarta dreigt met troepenlandingen Volgens radio-Padang heeft de Indonesische regering gedreigd „zeer spoedig" troepen op Sumatra te laten landen. Volgens radio-Pa dang was deze bedreiging vervat in strooibiljetten, die zaterdag door de Indonesische luchtmacht boven Padang zijn uitgeworpen. In de bil jetten werd de bevolking gezegd niet bij het plaatselijke vliegveld te komen en de stad te verlaten. In de uitzending werd gezegd, dat de mensen „om deze dreigementen lachten". Concentratie moet voor 1 januari 1960 een feit zijn Verschenen is het wetsontwerp tofc gemeentelijke herindeling van het eiland Schouwen-Duiveland. Het ontwerp is, voorzien van een uitvoerige toelichting van Ged. Sta ten van Zeeland, toegezonden aan de gemeentebesturen op het eiland. Indien t.z.t. het wetsontwerp dooi de Staten-Generaal wordt aan vaard, zal het aantal van 18 ge meenten op Schouwen-Duiveland teruggebracht z|jn tot zes. Het wor den de navolgende gemeenten: BRUINISSE, waarvan de grens opnieuw zal worden vastgesteld. DUIVELAND (3600 inw.), omvat tende de vroegere gemeenten Ou- werkerk, Nieuwerkerk en Ooster- Iand. ZIERIKZEE, gel|jk aan de hui dige gemeente, met toevoeging van enkele voorheen onder Nieuwer kerk en Ouwerkerk ressorterende polders. TERGOUWE (3900 inw.), samen gesteld uit de huidige gemeenten Brouwershaven, Dreischor, Noord- gouwe en Zonnemaire. MIDDENSCHOUWEN (1900 inw.) samengesteld uit de huidige ge meenten Kerkwerve, Eikerzee, EI- lemeet en Duivendijke. WESTERSCHOUWEN (4000 inw') bestaande uit de duingemeenten Burgh, Haamstede en Renesse en toegevoegd Noordwelle en Seroos- kerke. Als datum van inwerkingtreden wordt in het wetsontwerp 1 januari 19 6 0 genoemd. De verkiezing van de leden van de raden der gemeen ten Duiveland, Middenschouwen, Tergouwe en Westerschouwen dient plaats te vinden voor 1 de cember 1959. Het aantal leden van de raden der nieuwe gemeenten Duiveland, Middenschouwen, Ter gouwe en Westerschouwen zal res pectievelijk bestaan uit 11, 7, 11 en 11. In de uitvoerige toelichting bij het ontwerp, herinneren G.S. van Zeeland aan het oriënterend be zoek van minister Struycken, dat de bewindsman tot het inzicht ge bracht heeft dat door wijzigingen in de structuur van het eiland, die de uitvoering van de Deltawerken teweeg zal brengen, vorming van krachtiger bestuurseenheden dan de bestaande, goeddeels zeer kleine gemeentelijke eenheden, als een ge biedende eis moet worden be schouwd. In verband hiermede gaf de bewindsman te kennen, dat handhaving in incidentele gevallen van kleine gemeenten (als Brou wershaven en Dreischor) of stich ting van kleine gemeenten (als de combinatie Noordgouwe en Zonne maire) zijn inziens met dit uit gangspunt in strijd zou zijn Het college kan zich met dit standpunt verenigen. De Westhoek Op grond van het bovenomschre ven standpunt wordt samenvoeging van de drie badgemeenten Burgh, Haamstede en Renesse tot één ge meente wenselijk geacht, vooral met het oog op de te verwachten belangrijke ontwikkeling van dit kustgebied, in het bijzonder in ver band met de uitvoering van het Deltaplan. Eén bestuurskrachtlg geheel valt te prefereren boven bv. een combinatie van slechts beide gemeenten Burgh en Haamstede. Aangenomen dient ook te worden dat het streekplan-Schouwen van de „Westhoek" als eenheid zal uit gaan. Indien slechts Burgh en Haamstede zouden worden samen gevoegd, zou de gemeente Renesse (1015 zielen), naar de mening van G.S. als zelfstandige gemeente moe ten worden gehandhaafd, hetgeen in het kader van het herindelings plan niet gewenst moet worden geacht. Verwacht wordt dat Noordwelle - na de totstandkoming van het Deltaplan - zich in sterkere mate op de strandrecreatie zal richten, zodat wordt voorgesteld Noordwelle bij de gemeenten in de Westhoek te voegen. Waren G.S. eerder een an dere mening toegedaan, daar heeft men rekening gehouden met de unanieme wens van de raad van Se- rooskerke tot samenvoeging even eens met de duingemeenten. Ove rigens zal van een wezenlijke in vloed van de recreatieve functie op de structuur van Serooskerke eerst kunnen worden gesproken, indien de Oosterschelde zich - na de af damming - tot watersportgebied gaat ontwikkelen. Midden- S chou wen Gelet op de grondige wijzigingen die zich in Schouwen hebben vol trokken, verwachten G.S. niet dat de huidige kleine gemeenschappen in de toekomst in staat moeten worden geacht het hoofd te bieden aan de eisen welke deze nieuwe situatie stellen zal. De geringe be volkingsdichtheid, de agrarische structuur en de eenheid van karak ter der bevolking maken het - naar mening van G.S. - gewenst Mid denschouwen op te nemen in één gemeentelijke eenheid. Zoals even wel gemeld, worden de gemeenten Noordwelle en Serooskerke niet bij Middenschouwen ingedeeld. „Hoezeer de raad van Kerkwerve ook op handhaving van Zelfstan- UNIEKE BODEMVONDST Bij Barneveld werd aarden pot met zeer oude munten gevonden Acht gouden munten met beeltenis van Johannes de Doper Tijdens graafwerkzaamheden van de Grondmij. aan de Schoonhor- sterweg tussen Barneveld en Ach terveld, is de 37-jarige heer W. Mulder uit Ermelo, die deel uit maakt van een ploeg van zeven ar beiders, met zijn schop op iets hards gestoten. Bij nader onderzoek bracht hij een oude, aarden pot naar boven, die echter in drie grote stukken viel. In de pot bevond zich een groot aantal munten. Dit alles gebeurde in het weiland van de heer D. van Middendorp, die in een boerderij enkele hon derden meters verderop woont. Hij is niet de eigenlijke eigenaar van de grond, dat is zijn schoonvader, de 70-jarige heer A. Klomp, die bij hem ln huis woont en voor wie hij de gronden beheert en bewerkt. De heer Van Middendorp waar schuwde de politie te Barneveld, die op haar beurt de heer J. D. van der Waals uit Amsterdam, conser vator van het Veluws Nairac te Barneveld van de vondst in kennis stelde. Deze constateerde dat de aarden pot een vijftiende eeuws Ja- coba kannetje was. De kostbare in houd, een kleine 250 oude munten, waaronder vermoedelijk vele bui tenlandse, zijn waarschijnlijk uit de 13de, 14de en 15de eeuw. De munten waren soort bij soort verpakt in linnen zakjes, die nog goed in tact waren gebleven en niet vergaan. Bij de vondst bevonden zich acht gouden munten met de beeltenis van Johannes de Doper erop, ter grootte van een rijksdaal der, doch erg dun. Hieruit werd ge concludeerd, dat de munten vóór het midden van de vijftiende eeuw geslagen moeten zijn, want daarna sloeg men munten van een dikker formaat. Voorts zijn er nog 55 grote zilveren munten en ongeveer 180 kleinere. De vondst Is vermoedelijk dichter aan de oppervlakte gekomen, toen acht jaar geleden de grond werd omgeploegd. digheid der gemeente heeft aange drongen zo vervolgt de toelich ting, acht het college het toch hoogst bezwaarlijk aan dit verlan gen tegemoet te komen". Gewezen wordt op het teruglopend inwoner tal van Kerkwerve (666 inwoners per 1 januari 1957). De gemeenten Duivendijke, Ellemeet, Eikerzee en Kerkwerve zijn van gelijke struc tuur. Door samenvoeging zou een gemeente van rond 1900 zielen ont staan. Ten aanzien van Zierikzee meent het college niet verder te moeten gaan dan het aanvankelijke voor stel, waarbij enig gebied, thans tot de gemeenten Nieuwerkerk, Ou werkerk en Kerkwerve behorend, wordt toegevoegd. Weliswaar biedt Schuddebeurs huisvesting aan een aantal personen die in Zierikzee werkzaam zijn, maar Schuddebeurs kan toch niet als een structureel tot Zierikzee behorende stadswijk be schouwd worden. Overdracht van Schuddebeurs tot Zierikzee vindt dan ook niet plaats. De corridor De minister heeft zich ernstig be raden over de positie van de zgn. corridor-gemeenten. Brouwersha ven, Dreischor en Zonnemaire zijn gemeenten die illustratief zijn voor het feit dat (met uitzondering van de Westhoek en Zierikzee), de be volking van Schouwen-Duiveland reeds thans in relatief grote getale van het eiland wegtrekt. Handha ving van de corridor-gemeenten is derhalve niet mogelijk en samen voeging van de vier gemeenten tot één gemeente van 3900 inwoners wordt als de aangewezen weg aan gemerkt. Ook Brouwershaven heeft een slinkend inwonertal, zodat de gemeentelijke zelfstandigheid niet kan worden gehandhaafd. Er zijn geen overtuigende motieven om Dreischor buiten de combinatie te houden. Duiveland In overeenstemming met de op vatting van de minister is het col lege eveneens van mening ten aan zien van Duiveland, zijn voorstel tot samenvoeging van de gemeen ten Nieuwerkerk, Oosterland en Ouwerkerk te moeten handhaven. Hierdoor ontstaat één gemeente van 8600 inwoners. Het teruglo pende aantal inwoners van de ge meente Ouwerkerk (446) is te ge ring om deze gemeente, in het ka der van het herindelingsplan, mede met het oog op de toekomst, als zelfstandige gemeente te hand haven. Tenslotte wordt voor Bruinisse een geringe grenscorrectie voorge steld. Naar de mening van minister Struycken ligt het aanwijzen van de zetel (het centrum) van de nieuwe gemeenten, niet op de weg van de wetgever, maar behoort tot de bevoegdheid van de raden dier nieuwe gemeenten. - Vóór 15 april 1958 moeten de raden van de 18 gemeenten op het eiland hun mening over het ont werp kenbaar maken. Nadat, het ontwerp dertig dagen voor een leder ter inzage heeft gelegen en G.S. er nog een „hearing" over heb ben doen houden, zal de minister het ontwerp bij het parlement aan hangig maken. Toestand nog verre van rooskleurig IN ZEELAND VOORLOPIG GEEN AFNEMING VAN WERKLOOSHEID TE VERWACHTEN Ophanden zijnde grote werken vragen weinig arbeidskrachten Hoewel er in Zeeland ten aan zien van de werkloosheid een da ling van twee promille tijdens de afgelopen maand viel waar te ne men, is de toestand nog verre van rooskleurig. Ten eerste daalt het aantal aanvragen nog steeds en be draagt thans drie promille tegen over het landelijke cijfer van zeven promille. De op handen zijnde wer ken als onderdelen van het Drie- eilandenplan en van het Deltaplan zullen vrijwel geen arbeidskrach ten opnemen. Tot slot zijn er nog steeds geen direkte aanwijzingen voor de uitbreiding van aanvullen de werken in Zeeland. Per eind februari telde Zeeland een mannelijke geregistreerde ar beidsreserve van 4.666 of wel 56 promille van de mannelijke be roepsbevolking. In drie gebieden in Zeeland, waar structurele werkloosheid heerst, steekt men ver boven dit gemiddelde uit. Het rayon Hulst telde 749 werklozen, of wel 94 pro mille; het rayon Oostburg 838, of wel 97 promille en het rayon Tho- len 434, of wel 80 promille. Voor het rayon Tholen moet bovendien in aanmerking worden genomen, dat hier 250 mensen regelmatig naar Rotterdam pendelen. Van het totaal van 4.666 werklo zen waren er 3.218 geheel werkloos en 1.448 werkzaam op aanvullende werken. Het landelijk gemiddelde der werkloosheid bedraagt 38 pro mille, zodat Zeeland met zijn 56 promille ongunstig afsteekt. Het komt in de rij der provincies op de vierde plaats. Bij nadere beschou wing van het landelijk cijfer blijkt 31 promille geheel werkloos en 7 promille geplaatst te zijn op aan vullende werken. Voor de provin cie Zeeland bedragen deze cijfers respectievelijk 39 promille en 17 promille. Dalende vraag Dat er een verbetering komt, is vooralsnog niet te verwachten. De vraag naar arbeidskrachten daalt nog steeds en bedraagt thans de helft van die van vorig jaar. Bij de uitvoering van het Drie-eilan denplan zullen weinig werkloze ar beidskrachten ingeschakeld kunnen worden, want volgens opgave van de Rijkswaterstaat zullen in 1958 op de werken bij Kats en Veere zestig man werk vinden, hierbij inbegrepen de vaste kern van de aannemers. Wanneer hier dus een twintigtal werkloze arbeidskrach ten ingeschakeld kan worden, is dit getal zeker aan de hoge kant. In de jaren 1959 tot 1961, waarin het Drie-eilandenplan voltooid moet zijn, zal deze bezetting oplo pen van 130 tot 230 man; de vaste arbeiderskern van de aannemers inbegrepen. Bij de uitvoering van werken, als onderdelen van het Deltaplan, bij Bruinisse kunnen evenmin grote aantallen arbeidskrachten worden ingeschakeld, omdat hier de totale bezetting geraamd werd op veertig man in het jaar 1958, ISO man in 1959 en daarna in de volgende ja ren oplopend tot 300 man; de vaste kern persoiieel der aannemers in begrepen. Een afneming van de werkloos heid in Zeeland Is vooralsnog dus niet te verwachten. Eerder een toe neming, want deze zomer komen de werkzaamheden aan de veerha ven bij Breskens gereed en hier zijn ruim twee honderd arbeiders uit de streek werkzaam, voor wie nu nog geen andere arbeidsmoge lijkheden aanwezig zijn. De dijk verzwaringen, die langs de Wester- schelde als onderdeel van het Del taplan zullen wórden uitgevoerd, zullen evenmin een grote opneming van arbeidskrachten tot gevolg hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1