nW3 I I VeebleM Lovitran i||||j||llliiii|iiiipniiiini ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 7 MAART 195» - NO. ïtm KUNSTMAAN II BLIJFT ZOEK WASHINGTON. 6-3 Raketdes- kundigen te Cape Canaveral hebben donderdag gezegd, dat de woens dag gelanceerde en zoekgeraakte Amerikaanse kunstmaan kan zijn terechtgekomen In het zuiden van de Atlantische oceaan, in Afrika of in de Indische oceaan. Dr. van Allen, die het coderings stelsel van de nieuwe kunstmaan heeft gebouwd, heeft te Iowa ge zegd, dat verwacht werd, dat de gegevens over kosmische stralen, die de „Explorer" no. 2 zou uit zenden 200 maal zo nultie zouden zijn als die van zijn voorganger Ingezonden mededeling Verhoogt uw weerstand met: geselecteerde levertraan Qttiïr B verkrijgbaar In geconcentreerde V vorm als parels of druppels Loterijwezen op tie korrel De minister van Justitie heeft besloten een commissie in te stel len met de opdracht het gehele vraagstuk van de loterijen en de daaraan verwante activiteiten in beschouwing te nemen en hem, mede met het oog op de hieraan verbonden algemene belangen op maatschappelijk en geestelijk ge bied, van advies te dienen, met name over de vraag of en in hoe verre wijziging of aanvulling van de geldende wettelijke bepalingen op dit stuk nodig zijn. Ambtenaren eisen 10 overbruggingstoeslag Manifest tot lager en middelbaar overheidspersoneel in Nederland 's-GRAVENHAGE, 6-3. Het lan delijk actiecomité ambtenaren heeft een manifest gericht tot het lager en middelbaar overheidspersoneel in Nederland. Het deelt daarin mee dat in zijn besprekingen una niem de mening heerste dat ten minste en wel direct de eis van tien procent overbruggingstoeslag voor de lagere en middelbare ambtena ren dient te worden verwezenlijkt. Een tijdelijke toeslag van drie pro cent, zoals binnen het georgani seerd overleg gesuggereerd, acht het comité onvoldoende. In zijn ma nifest deelt het comité mee, dat het niet het oprichten van een nieuwe organisatie beoogt, maar een bundeling van alle krachten - hoe ook georganiseerd - die mee willen strijden om inwilliging van de looneisen der lagere en middel bare ambtenaren te verkrijgen. Het comité heeft de minister-pre sident in een brief verzocht, nota te nemen van de in het manifest genoemde argumenten. TWEEDE KAMER 's-GRAVENHAGE, 6-3. De Twee de Kamer heeft hedenmiddag be sloten in de vergadering van a.s. woensdagavond te beginnen met de behandeling van de nota inzake het. melk- en zuivelbeleid „Het wezen van de stof" De%alles omvattende verge lijking voor het „wezen van de stof", die door de West- Duitse Nobelprijswinnaar prof. Heisenberg is opge steld, is door het Westduitse blad „Die Welt" gepubli ceerd. De formule bestaat uit 27 symbolen, merendeels Griekse letters. Prof. Hei senberg heeft vijf jaar ge werkt voor hij de formule had, die mogelijk van beslis sende invloed zal zijn voor het begrijpen van de materie en ivaarutt wellicht het lot van de wereld kan worden afgelezen. De geleerden zul len zeker vijf jaar nodig heb ben om de formule te con troleren. Prof. Heisenberg verklaarde de vorige maand, dat het nu voor het eerst mogelijk is een volledige wiskundige verklaring te ge ven voor de natuurwetten waaruit de structuur van elementaire deeltjes en van de stof zelf af te leiden is. Repatrianten naar Holterbroek In de legerplaats Holterbroek te Eibergen, waarvan de militaire be zetting inmiddels vrijwel geheel is overgeplaatst naar Lier, zijn thans de voorbereidingen voor de ont vangst van de eerste groep evacué's uit Indonesië in volle gang. De aankomst van deze eerste, on geveer 136 personen tellende, groep, voornamelijk alleenstaande man nen en enkele gezinnen, wordt maandag 17 maart verwacht. Er wordt hun een enigszins officiële ontvangst bereid. De voor Holter broek bestemde repatriërenden komen uit het opvangcentrum Budel. De leiding van het gerepatrieer- dencentrum Holterbroek, waarvan de bezetting geleidelijk aan zal worden opgevoerd tot 350 400 personen, komt in handen van ka pitein-vlieger T. Biegers uit Den Haag. Ingezonden mededeling l| BINNENVERINGBED l|| hef besla bed ij ooil gemaakt .||||l' ""'"«in Haxet-Fabrlelcen^L Zevenbergen TONEEL EN FILM „De ontembaren", een „Western" in Concertzaal Detektivefilm te Haamstede Het weekend-programma in de Concertzaal opent met „De ontem baren", een „Western" met Burt Lancaster en Kirk Douglas in de hoofdrollen. In „De ontembaren" („Gunfight at the O.K. Corral") is de kruitdamp er heel dik opge smeerd en recht en wet tegenover de misdaad der vrij gevochtenen zijn de traditionele polen, waartus sen het verhaal speelt. Verschillen de benden bekampen elkaar op le ven en dood en de liefde spreekt een woordje mee, zodat een echte Wild West-cocktail ontstond. Twee vijanden veranderen in vrienden en ze overleven de eindslag tegen een bende, die reeds lang onscha delijk gemaakt had moeten worden. „De misdaad van kapitein Stu art" („Reap the wild wind") is ge baseerd op een historisch zeever haal. De film wordt uitgebracht met sterren als Ray Milland, John Wayne, Paulette Goddard, Susan Hayward e.d. Een reddingsschoe ner vaart in vliegend weer uit, om een ten ondergang gedoemd schip bij te staan. De carrière van de ka pitein komt in het nauw, want de rederij denkt dat de storm oorzaak is van de ramp, maar in werkelijk heid is het schip door piraten over vallen Als de kapitein van elke blaam gezuiverd is, treft hem weer een bitter lot, want een nieuw schip gaat ten onder op de rotsen van Key West. Dit vormt inleiding tot een reeks nieuwe avonturen, omdat blijkt dat een heimelijk aan boord gekomen vrouw bij de schip breuk is omgekomen. Geen „happy end" uiteindelijk, maar wel een climax in de spanning van dit epos van de zee. Bioscoop hotel Bom Opnieuw is een Peter Cheyney verfilmd Voor de liefhebbers van het spannende avontuur is deze zin voldoende. Ditmaal is het Slim Callaghan, de Engelse privé-detec- tive, die in „Inspecteur Callaghan en de geheime code" het boevenpak te lijf gaat met een onverstoorbare grijns en zo mogelijk met een glas whisky in de hand. In deze film, die kan bogen op uitstekende pers commentaren, gaat het om gestolen atoom-documenten. Het gegeven biedt alle mogelijkheden tot op windende gebeurtenissen en de toe schouwer verveelt zich geen mo ment door de knappe wijze waar op Peter Cheyney gestalte aan dit verhaal heeft gegeven. Ook in „In specteur Callaghan" vormen naast sensatie en humor tal van schone vrouwen een wezenlijk element. De hoofdrollen in deze NOVA-film worden vertolkt door Tony Wright en Magali Vendeuil. Sumatraanse vrouwen en meis jes krijgen een opleiding in eerste hulp bij ongelukken. Deze oplei ding begon heden en werd bijge woond door 350 vrouwelijke inwo ners van de provincie. Zij zullen na de cursus naar haar desa's te rugkeren om anderen op te leiden. Indonesië eist teruggave van m.s. „Kasiinbar" Nota In den Haag overhandigd •s-GRAVENHAGE, 6-3. Naar van Indonesische zijde in Den Haag wordt vernomen heeft de Indone sische zaakgelastigde, de heer M. Maramis, vanmiddag op het mini sterie van Buitenlandse Zaken een Indonesische protestnota overhan digd inzake de aanhouding door Hr. Ms. „Drenthe" van het K.P.M.- schip „Kasimbar". De nota werd vanmiddag om half een door de heer Maramis aan de regeringscommissaris voor In donesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom, overhandigd. De Indonesische regering eist te ruggave van de „Kasimbar", on middellijke terugzending van ae passagiers, bemanning en militai ren met hun wapens en de lading van het schip naar de oorspronke lijke plaats van bestemming. Ingezonden mededeling Seem iedere dag de kleine dosis KRUSCHEN - en drijf zo die Rheumatlsche Pijnen uit Uw ledematen. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gun stige invloed van de aansporende werking van Kruschen's zes mine rale zouten op uw bloedzuiverende organen ondervindt Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijn verwekkende onreinheden, leeft ge weer helemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. PREDIKBEURTEN Zondag 9 maart Ned. Herv. Kerk Zlerikzee: Grote kerk: 10 uur(H.D.) en 6.30 uur ds. Bezemer; Ver.-ge- bouw: 10 uur (gezinsdienst) en 7 u. ds. v. Royen. Kerkwerve: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Serooskerke: 10 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 10 uur ds. Swaak (H.D.). Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 uur ds. v. Liere. Noordwelle: 10 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 10 uur ds. Buinink. Brouwershaven: 7 uur ds. Groot. Zonncmarie: 10 uur ds. Groot. Noordgouwe: 10 uur ds. v. d. Ban. Dreischor: 10 uur ds. Westerhof. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke (H. D.). Nieuwerkerk: 10 uur ds. Duy- vendak, 6.30 uur bijbelbespreking in „Rehoboth". Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 en 6.30 uur kand. de Waard uit Rijs- oord. Brulnisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Brink. St. Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds. van Dieren. Lutherse Kerk Zlerikzee: 10 uur mej. ds. M. E. Monsees (Avondmaalsviering). Gereformeerde Kerk Zlerikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. H. C. Voorneveld uit Pernis. Re- nesse: 7 uur ds. Schuddebeurs. Scharendüke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Schuddebeurs. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwer kerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oos terland: 10 en 2.30 uur ds. Meijer. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wiele- maker. Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Smit (voorber. H.A.). Geref. Kerk (vrijgemaakt) Brouwersnaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer (bed. H.A.). Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur ds. v. d. Klis, 6 u. ds. N. Brandsma uit Sneek. Kerk werve: 10 uur ds. Brandsma, 6 uur ds. v. d. Klis. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur dsr Brandsma. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Sint. Philipsland: driemaal leesdienst; maandag 10 maart: ds. Hage uit Nunspeet. Geref. Gemeenten In Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur ds. Lig- tenberg uit Rotterdam. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwer kerk: 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Rooms-katholieke kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur H. Mis, 7 uur Lof. Burgh: 9.30 uur H. Mis garage hotel 't Wapen van Burgh). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst; 7.30 uur verlossingssamenkomst. ZONNEMAIRE Brand in salonwagen Per sirene werd de brandweer gealarmeerd voor een uitgebroken brand in de salonwagen van de heer S., staande op het oude RT.M. terrein. Binnen een kwartier was de brand met blusapoaraten be dwongen. Inmiddels had de echt genote van de eigenaar in nacht gewaad de brandende wagen ont vlucht.- De brand is waarschijnlijk ontstaan door een vonk uit de schoorsteen. De brand trok veel be langstelling van het publiek. Ver zekering dekt de schade. Ingezonden mededeling Do natuur boeit Nèg zijn de bomen kaal, maar in het gras heeft de natuur haar belofte reeds vervuld. Ook in de natuurzuivere KING pepermunt komt zij haar belofte na. In ICING scheukt zij nieuwe inspiratie, door de opwekkende en verkwikkende eigenschappen van het natuurproduct, waaruit KING bereid is. de natuurzuivere Hét béste (lügelijktfe thi tl delvar opwekking én. verkwikking ENKELE KLUTEN OVERWINTERDEN De eekhoorn zal niet in domaniale duingebied worden uitgezet Voorjaarsfeest van de vogels begint weer Naar het orgaan, van de Jeugd- vogelwacht schrijft, ligt het niet in de bedoeling ooit eekhoorns, uit te zetten in de bossen van het doma niale duingebied. Weliswaar zou de eekhoorn daar welig tieren en volop voedsel vin den, maar dez^ „vlugge klimmer", is al te tuk op eieren en jonge vo gels, zodat ze veel te veel schade zouden aanrichten. In 't duingebied zijn verschillen de vogelsmidsen gevonden, plaat sen waar om. spechten heengaan, om dennekegels „klem te zetten" en ze dan open te pikken. Eén „smidse" bevond zich aan de rand van een bos, bestaande uit Corsi- caanse dennen; het aangesleepte voedsél bestond uit vruchten van de bergden. Bij de komst van het voorjaar vallen in het duingebied o.m. de grote lijster, de zanglijster, de koolmees en de leeuwerik te beluisteren. En natuurlijk komen ook de broedvogels weer. Enkele kluten hebben op Schouwen-Dui- veland overwinterd. Anderen zul len terugkeien, zogoed als de strandplevieren. 's-GRAVENHAGE. HM Konin gin Elizabeth en Z.K.H. Prins Philip van Engeland, zullen aan boord van het koninklijke jacht „Brittan- nia" gedurende de vroege morgen uren van 25 maart a s. de Neder landse territoriale wateren ten wes ten van IJmuiden binnenvaren. Het koninklijk jacht, geëscorteerd door de anti-onderzeeboot-fregatten HMs. Grenville, HMs. Padin en HMs. Pellew, zal ter plaatse wor den opgewacht door een escorte van drie Nederlandse oorlogsbo dems, bestaande uit Hr. Ms. krui ser De zeven Provinciën, Hr. Ms. onderzeeboot jager Utrecht en Hr. Ms. onderzeeboot jager Overijssel. VAN DE BOEKENPLANK „DE MOLEN AAN DE PO' (tweede deel) van RICCARDO BACHELLI Bij de Uitgeversmaatschappij J. H. Gottmer is in de „Juweienserie" enige tijd geleden het tweede deel verschenen van „De molen aan de Po", een historisch meesterwerk van de historische schrijver Ric- cardo Bachelli. Gevoegelijk mag men ook dit werk dé plattelandsroman noemen in de hedendaagse litteratuur. Te gen de achtergrond van de altijd machtige en verraderlijke Po- stroom wordt het beeld getekend van de eenvoudige mens, meer in het bijzonder van een sterk en evenwichtig molenaarsgeslacht, ge teisterd door armoede en rampen, maar met een onverzettelijkheid, die stand deed houden ook in de allerzwaarste beproevingen. Was Scacerni de vrijheidslie vende heerser op zijn watermolen, daar was zijn zoon een gedrochte lijke, sluwe geldwolf, die zich ver rijkte ten koste van hen die ver kommerden in een land dat slechts moeizaam de weg naar eenheid vond. Maar Scacerni's zoon is de bizarre uitzondering, want door een chantagehuwelijk komt de schoon dochter in de familie, in wie de zelfde drang naar vrijheid en eer lijkheid zich onenbaart als typisch kenmerk van de watermolenaars die over de Po regeerden, voordat de stoommolen ook hier zijn in trede deed. Scacerni's zoon eindigt zijn leven in een krankzinnigenge sticht, maar de moeder weet met sterke hand het gezin te leiden, al wordt de oerkracht, die in een der kinderen schuilt, hem noodlottig. Met meesterhand tekent Bachelli de kinderlijke devotie der mensen, de natuurpracht van het ongerepte landschap, de wilde ontembaarheid van de rivier, de rechteloosheid, de zedelijke toestanden en het bijge loof der mensen in een periode die nauwelijks een eeuw achter ons ligt. Met het sneuvelen in de eerste wereldoorlog op de vlakte van Ser- naglia Scarcerni's achterkleinzoon, valt een der laatste vertegenwoor digers van het stoere molenaarsge slacht. (Prijs gebonden f 9,90; in de Ju- welenserie f 4,50). Agent als verpleegster Een hoofdagent van politie te Rotterdam werd gister middag aangesproken door een chauffeur, die hem ver telde, dat hij even tevoren een oude man naar zijn wo ning had gebracht. De oude baas, de 82-jarige W. Zoete- weij, had de macht over het stuur verloren en was met fietst en al in een sloot te rechtgekomen en kopje on der gegaan. Hij zag kans zonder hulp uit de sloot langs de Pendrechtseweg te komen. De politieman ging op het opgegeven adres een kijkje nemen en trof de man nog steeds in zijn natte kle ding aan. Zijn dochter en schoonzoon, bij wie hij in- vioont, waren niet thuis, zo dat hij wat hulpeloos rond liep. De hoofdagent aarzelde niet en voordat hij de doch ter ging waarschuwen, stop te hij de oude baas in het bad en voorzag hem van droge kleren. Officiële publicatie Faciliteiten bij Herbouw of Herstel Het Ministerie van Financiën deelt, in aansluiting aan reeds vroeger voor andere gedeelten van het land gepubliceerde maatrege len, het volgende mede: Aanvragen om financiële facili teiten, welke in verband staan met de besteding van een bijdrage in oorlogsschade, geleden aan ge bouwd onroerend goed, hetwelk in een der gemeenten 's-Gravenhage of Zandvoort is of was gelegen, moeten zijn ingediend voor 1 Octo ber 1958, indien de bijdrage vóór 1 april 1958 is ingeschreven in het Grootboek voor de Wederopbouw of toegekend op grond van art. 9 van de Wet op de Materiële Oor logsschaden; in gevallen, waarin de bijdrage op of na 1 april 1953 is ingeschreven of toegekend sluit de aanvragetermijn 6 maanden na in schrijving of toekenning. Was tegen de vaststelling beroep aangetekend, dan sluit de termijn zes maanden, nadat de beschikking op het beroepschrift in kracht van gewijsde is gegaan, doch niet voor 1 october '58 In andere beschikkin gen gestelde termijnen blijven on verlet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5