„Natte boel" in Malta-plan ter sprake in Zierikzeese raadsvergadering Financiën en Economie GELUKKIG GARANTIE VOOR ZOMERAVONDFEESTEN G.S. passeerden Schouwen-Duiveland met bouw Val-restaurant De „natte boel" in het bouwplan Malta, die de bewoners van deze nieuwe wjjk zoveel overlast heeft bezorgd, Is op de donderdagavond gehouden raadsvergadering onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dtfckmeester, ter sprake gebracht door de heer Simmers, die wees op de elementaire noodzaak dat de mensen „in en uit kunnen gaan". De voorzitter beaamde dat de kwestie veel ellende heeft gegeven. Wethouder A. M. den Boer gaf nog eens een overzicht van de voor geschiedenis, waarin hy de verschillende besprekingen tussen gemeente, „Beter Wonen" en de Provinciale Directie releveerde, eindigend in een verklaring van de Prodi, dat de gemeente bevoegd is ter plaatse orde op zaken te stellen. De besprekingen met de Prodi blaken wat inge wikkeld te zyn geweest en in de boezem van de Prodi bleek men toch niet helemaal op de hoogte te zjjn van de besprekingen die over deze kwestie z(jn gehouden. Het vooroverleg plegen met de Prodi is als voor waarde gesteld. De gemeente belast zich thans met de drainage en de grondegalisatie en dat zyn zaken die feitelyk al niet meer tot de werkingssfeer van de gemeente behoren. Er wordt een dralnreeks aangelegd voor de water afvoer. Uit de vergadering werd nog gewezen op de harde ondergrond ter plaatse en het regenr^ke weer, waardoor de toestand mede ont staan is. Aan de rondvraag, waarin het punt Malta-plan ter sprake kwam, was reeds een uitvoerige agenda voorafgegaan. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de herbenoemde en het nieuw benoemde-lid in de commissie tot wering van schoolverzuim dat zij de benoeming aanvaarden. Uitge komen is het jaarverslag van de stichting Rode Kruis ziekenhuis „Schouwen-Duiveland" 1957. De voorzitter deelde mede, dat de burgemeester van de Engelse adop tiegemeente Hatfield en de secre taris dier gemeente, met hun echt genoten, op 18 april a.s. een bezoek aan Zierikzee zullen brengen. Van de heer B. W. Schot W.Kzn. wordt een (niet in de ontheffing be grepen) stuk grond door de ge meente gekocht voor een koopsom van f 10,—. Vastgesteld werden de vergoedingen voor het kleuteron derwijs 1957 en de voorschottenre- geling kleuteronderwijs 1958. Het voorstel de A.N.W.B. een subsidie te verlenen van f 1363,51, als bijdrage in de bewegwijzerings- kosten, werd aangenomen. De ge meente is hiertoe verplicht, op grond van een destijds (wanneer precies kon niet meer worden uit gemaakt) gedane toezegging. De heer v. d. Doel vond dat de leden van de bond voor de financiën die nen te zorgen en niet de gemeen ten. Aan de destijds gedane toezeg ging („was er toen een noodge- meenteraad?", vroeg spr.), wilde hij echter niet tornen. Besloten werd verder een garan tie te verlenen van f 150,aan de Z.V.U. voor een operavoorstelling te Zierikzee. Mr. du Croo had wel graag een subsidie gezien i.p.v. een garantie, maar de Z.V.U. vroeg om een garantie. De raad besloot toe te treden tot de Bond voor badhuizen, openlucht zweminrichtingen en zeebadbedrij- ven. De Centrale Dienst Geen bezwaar ontmoette de voor gestelde wijziging van de gemeen schappelijke regeling Centrale Dienst en de gemeentelijke leges- verordening. Het maximum van de leges is aanzienlijk verhoogd. De nieuwe regeling biedt de gemeente ook de mogelijkheid Uit de gemeen schappelijke regeling te treden. Het (gewijzigd en wettelijk aan gepast) ontwerp op de vleeskeu ringsverordening, ging onder de hamer door. Geen bezwaar ont moette verder een voorstel tot aan vaarding van een tweetal ontwerp verordeningen tot vaststelling van nieuwe salarissen voor het ge- meentepersoneel en voor het per soneel van de Centrale Dienst. In een toelichting wijzen b. en w. er op, dat de lagere salarissen nog on gunstiger zijn geworden als gevolg van het optrekken der topsalaris sen. De heer Rameijs vroeg of het tijdstip wel gunstig gekozen is. De voorzitter zeide, dat men geen re kening behoeft te houden met een Commissie loterijwezen geïnstalleerd 's-GRAVENHAGE, 7-3. De be staande wetgeving is op de ont wikkeling in de laatste jaren van het loterij wezen niet berekend ge bleken en zij bleek tekort te schie ten in de mogelijkheid van de ka nalisatie der speelzucht. De twijfel over de strekking der wetgeving maakt een doeltreffend tegengaan van allerlei vormen loterij onmo gelijk. aldus de minister van Justi tie, prof. I. Samkalden, in de rede die hij vanmorgen heeft gehouden toen hij op zijn departement de Commissie Loterijwezen installeer de. De commissie heeft tot op dracht het gehele vraagstuk van de loterijen en de daaraan verwante activiteiten in beschouwing te ne men en -de minister mede met het oog op de hieraan verbonden alge mene belangen op maatschappelijk en geestelijk gebied, van advies te dienen, met name over de vraag of en in hoeverre wijziging of aan vulling van de geldende wettelijke bepalingen op dit stuk nodig zijn. eventuele rijksregeling. Het achter wege laten van noodzakelijke ver beteringen in de salarissen voor middelbare en lagere ambtenaren, omdat er moet worden bezuinigd, heeft de instemming van b. en w. niet. De opzichters van de Centrale Dienst: P. Jasperse en J. Blaas werden bevorderd tot hoofdopzich ter. Aan de woningbouwvereniging „Beter Wonen" werd een krediet toegestaan van f 39.965,80 in ver band met de bouw van een twee tal woningen en een zestal garages. Voor de woningbouw in Malta werd een lening geaccepteerd van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten ad f 80.000,— tegen 6 Een aanvraag van het bestuur van de r.k. kleuterschool de beno digde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor herstel- en repa- ratiewerk aan de kleuterschool, werd niet ontvankelijk verklaard. Wel werd medewerking toegezegd voor de inrichting van een leslo kaal voor de christelijke school, alsmede aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen, zulks iv.m. de aanstelling van een elfde leer kracht. De rondvraag Bij de rondvraag informeerde mevr. v. d. Werve-Schouls hoe het staat met de pogingen een nieuwe uitweg te vinden, waavan de leer lingen van de kleuterscholen ge bruik kunnen maken. De voorzit ter deelde mede, dat b. en w. de zaak hebben bezien. Er kan wel een uitgang via het Jannewekken worden gemaakt, maar dit is zeer bezwaarlijk voor de bewoners daar. De jeugd (en het publiek) lopen dan vlak langs de huizen. De heer Rameys stelde voor, de eventueel nieuw te creëren uitgang tijdens de schooluren af te sluiten. Spr. ge voelde nog temeer voor een Japne. wekken-uitgang, gelet op het Mal taplan, waar toch ook talrijke kleu ters wonen, die nu een gx*ote omweg moeten maken. De zaak zal op nieuw in de verkeerscommissie worden bezien. De heer Enzlin kreeg inlichthin- gen over de gang van zaken met de tennisbaan, die thans in eigen beheer door de leden van de ten nisclub wordt onderhouden, waar door de onderhoudskosten omlaag gaan. De heer Simmers kantte zich scherp tegen het feit, dat de pro vincie by uitnodiging de bouw van een restaurant aan „De Val" heeft aanbesteed en geen enkele Schou- wen-Duivelandse aannemer heeft benaderd. De voorzitter merkte op, dat b. en w. tegen deze fout ge achte gang van zaken reeds heb ben geprotesteerd bij G.S. De heer Simmers vroeg verder om een principe-besluit tot een ga rantie van f 5000, ten behoeve van de zomeravondfeesten, onder voor waarde uiteraard, dat de midden stand (gelijk thans wordt gepoogd) eveneens voor deze feesten een be drag van f 5000 op tafel zal leggen De raad kon zich met het voorstel verenigen, waarbij de garantie zal worden verleend voor een bedrag van om en nabij f 5000. De heer de Moor vroeg wanneer de hoek Breedstraat-Schuttershof- straat wordt geplaveid. Wethouder den Boer lichtte toe, dat dit in eigen beheer moet gebeuren. De heer Rameys tenslotte kreeg ten antwoord, dat gewijzigde na men van straten, betrekking heb ben op wegen van het Waterschap, waarmede de gemeente niets van doen heeft. Ingezonden mededeling BgSpiikoL „Algemeen Vissersbelang" te Bruinisse presenteerde filmavond De vis werd besproken en bekeken „Een goede gedachte van de plaat selijke visserij vereniging om de le den en allen die in de mosselen hun bestaan vinden, eens een film avond te presenteren, betrekking hebbende op de Nederlandse vis serij", aldus noemde burgemeester Michaëlis het initiatief van „Alge meen Vissersbelang" om een film avond te organiseren. Maar deze avond zou veel min der geslaagd zijn, indien niet de heer W. Kolkman, directeur van de Voorlichtingsdienst van de Vis serij daarbij de nodige toelichting had gegeven. De heer Kolkman begon met er op te wijzen welk een grote rol het water en de zee in het Nederlandse volksleven- door de eeuwen heen heeft gespeeld. Vis is een voedings middel dat niet te verwaarlozen is, speciaal omdat vis een van onze belangrijkste eiwitbronnen is. De zeevisserij is te verdelen in trawlvisserij en de haring-drijfnet visserij. De trawlvisserij is daarbij actief, de trawler trekt het net als een puntzak over de zeebodem. De haring-drijfnet-visserij is .passief. Het net hangt als een vitrage achter het schip. De gezamenlijke Neder landse loggers hebben jaarlijks een hoeveelheid netten uitstaan van 600 km., of van Amsterdam naar Berlijn. De trawlvisserij dateert van om streeks 1900 en is zodoende een jonge visserij vergeleken bij de ha ringvisserij, die al eeuwen bestaat en waaraan Nederland al vroeg zijn welvaart dankte. Immers ha ring werd geruild voor graan met de Scandinavische landen, met wijn en zuidvruchten met de zui delijke landen. Maar de trawlvis serij zou nooit die grote vlucht van thans hebben genomen als niet ge lijktijdig het kunstijs in de handel was gekomen. Door de vis te be waren in ijs, blijft ze 10 a 12 da gen vers. De haringvisserij werd door ons geleerd aan Polen en Duitsers, maar toch bleef Nederland de eerste in het haringvisserijbedrijf. Nederland haalt jaarlijks 260 miljoen kg. vis uit het water, dat wil zeggen het gewicht van 4 miljoen Nederlan- 'ders. Na al deze interessante bijzon derheden werden achtereenvolgens vertoond de films „Vieren maar", over de trawlvisserij, de film „Verse Mosselen" over de mossel- visserij, en het „Schot is te boord" over de haringvisserij. Een kleu- renfilmpje „Geniet van wat de zee U biedt", toonde ons talloze lek kere visschotels en hapjes, die het water in de mond toverden. Inte ressant was ook het filmpje over de moderne visserij-opleiding. De avond werd ingeleid door de voorzitter van de visserij vereni ging, de heer D. de Koning. De kin deren der beide lagere scholen mochten 's middags de mosselfilm zien. Film over „Bru" In verband met de grote ver anderingen, die Bruinisse binnenkort te wachten staan, in verband met het verdwij nen van de oude haven, be staat het plan deze haven - met zijn karakteristieke schepen en de schippers, die met de haven zijn vergroeid - op een film vast te leggen voor het nageslacht. Een staking van machinisten en treinbestuurders heeft tot gevolg gehad, dat vrijdagochtend bijna het gehele spoorwegverkeer tussen Pa rijs en de voorsteden stil lag. Ver wacht werd, dat de sneltreinen op de grote lijnen zo goed als normaal zullen rijden. Disconto-verlaging in de Verenigde Staten WASHINGTON, 6-3. De Federal Reserve Board heeft donderdag toestemming gegeven voor verla ging van het discontotarief door drie van de federale reservebanken van 2% tot 2Yi procent. Deze discontoverlagingen van de federale reservebanken te New York, Philadelphia en Chicago worden vrijdag van kracht. Een verlaging van het disconto tarief heeft een daling van de ren tevoet in het algemeen tot gevolg, hetgeen gewoonlijk het opnemen van krediet in de hand werkt. SIRJANSLAND Feestelijke viering 15-jarig bestaan vrouwenvereniging Historisch wel en wee passeerde de revue Ter gelegenheid van het vijftien jarig bestaan heeft de vrouwen vereniging „De harten omhoog" woensdag in het verenigingsgebouw een feestelijke bijeenkomst belegd, die o.a. door afgevaardigden van de zusterverenigingen uit Bruinisse, Oosterland, Dreischor en Nieuwer- kerk en tal van leden werd bijge woond. Voorts waren aanwezig ds. en mevr. Duyvendak, ds. en mevr. Boer, de echtgenote van burge meester Laurense, de heer en mevr. Heule alsmede de kerkeraad. De leiding berustte bij ds. Duyvendak die deze feestavond opende op de gebruikelijke wijze. Het openingswoord werd gespro ken door mevr. van Dienst-Hooger- huis, die in welgekozen woorden het 15-jarig bestaan herdacht en in vogelvlucht het wel en wee van de vereniging de revue liet passeren. Zij richtte een woord van dank tot de kerkeraad voor de altijd onder- Ingezonden mededeling f GAAF HUIDJE vonden steun en wekte de niet-le- den op zich bij de vereniging aan te sluiten. Ds. Duyvendak hield hierna een bijbelinleiding n.a.v. Gen. 22. Zang en tractatie wissel den hierna elkaar af terwijl met goed resultaat loten werden ver kocht. Interessant was het verslag van de secretaresse, mevr. Fluyt- Okkerse en mevr. Padmos-Bouw man. Het woord werd verder ge voerd door mevr. Schikker, mevr. Rijks, mevr. Duyvendak. mevr. Zwaai, mevr. Heule, ds. Boer en ouderling L. Klink. Geschenken bleven uiteraard niet achterwege. Uitstekend slaagde het nummer „Eigen lied" door de dames ten gehore gebracht. Mevr. van Dienst, mevr. Fluyt en mevr. Stuik vertolkten een samenspraak met veel succes. Tot slot werd een spraakwatex-val gehouden over het onderwex-p „De honderd-duizend". Met een minimaal verschil aan punten wonnen mevr. Minder- houd en de heren A. Heule en L. Dorst Sr. Mevr. Dorst-v. d. Maas zorgde nog voor een vro lijke noot in de vorm van een schets in dialect, waarna ds. Duy vendak deze goed geslaagde avond met dankgebed en het zingen van de Avondzang besloot. 75 jaar geleden werd het Friese vissersdorp Moddergat getroffen Zeventien schepen vergingen - 83 zeelieden kwam om LEEUWARDEN, 6-3. Donderdag was het 75 jaar geleden, dat het vissersdorp Moddergat, in het noor den van Friesland, werd getroffen door een ramp, die in ieder huisje aan de dijk groot leed bracht en vrijwel de gehele visserij van Mod dergat, hoofdbron van bestaan, ruïneerde. Maandagmorgen 5 maart 1883 voer de vloot van 22 schepen uit. Tegen de avond van dezelfde dag stak, hoewel het aanvankelijk zacht en zonnig weer was, een sterke noordwestelijke wind op, die uit groeide tot een zware storm. Van de 109 man, die aan boord waren gestapt, keerden 83 niet terug. 17 schepen vergingen. Ter nagedachtenis aan hen, die omkwamen heeft de Commissaris van de Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, op de zee dijk het uit basaltstenen opgetx-ok- ken monument onthuld. Het ge denkteken staat op de plaats, waar de vissers altijd van wal staken. Na afloop van de plechtigheid, waarvoor grote belangstelling be stond, werd er in de Ned. Herv. kerk een herderxkingssamenkomst gehouden. In deze samenkomst heeft nxr. Linthox-st Homan, nadat hij de ramp van 1883 in herinne ring had teruggeroepen opgemerkt, dat de Waddenzee-visserij stellig nog mogelijkheden tot verdere ont wikkeling heeft. Reeds enige jaren geleden was Harlingen de grootste aanvoéx'haven voor garnalen, circa 4 miljoen kg. Bovendien, zo zeide hij, wox-dt niet 70 pet. van de Ne derlandse mosselen door de Wad denzee geleverd? Wat de visserij vanuit Moddergat en omstreken Ingezonden mededeling betreft, liet spreker echter som bere voox-spellingen horen. Of de afsluiting van de Lauwerszee de Noordfriese kust nog een extra kansje zal bieden, moet volgens mr. Linthorst Homan sterk worden betwijfeld. Felle aanval op regering in Djakarta PADANG, 6-3. „We zijn vastbe sloten met alle middelen die ons ter beschikking staan tegen presi dent Soekarno en zijn regering te Djakarta te strijden tot de over winning", aldus premier Sjafroe- din van de opstandelingenregering op Sumatra voor radio-Padang. Hij verklaarde dat de centrale regering Sumatra niet durft aan te vallen .omdat zij weet dat de bevolking zich tegen haar zal keren". De pre mier ontkende dat de gezinnen van de opstandelingenleiders naar Sin gapore zouden zijn uitgeweken. Na Sjafx'oedin keei-de kolonel Hoessein zich heftig tegen de rege- ring-Djakarta. Hij deelde mee dat er een px-emie van 1000 roepia's zou worden toegekend aan ieder die een vliegtuig van de Indonesische lucht macht weet neer te halen. Twee mensen gedood op weg naar kerk HUIZEN, 7-3. Twee Huizer inge zetenen die woensdagavond op weg waren naar een kerkdienst zijn, vermoedelijk bij het oversteken van de rijweg, door een bestelauto ge grepen en dodelijk gewond. De juiste toedracht is niet 'dui delijk geworden maar een rol heeft' de duisternis gespeeld: een lan- taai-n ter plaatse brandde niet. Bei de slachtoffers werden naar het Diaconessenhuis in Naarden over gebracht, waar de 58-jarige J. Rebel gisteren in de loop van de dag en de 73-jarige J. Spilt in de afgelo pen nacht zijn overleden. "s-GRAVENHAGE. De Tweede Kamer heeft donderdagmiddag een aanvang gemaakt met de algemene bex-aadslaging over het ontwerp van wet op de geneesmiddelenvoox-- ziening. ingezonden mededeling ik heb twtcUyk. dekens! Verwachting tot zaterdagavond: Winters weer Veranderlijke bewolking met voor al aanvankelijk sneeuwbuien, maar morgen overdag ook opklaringen; matige, af en toe vrij krachtige, wind draaiend naar noordoost; van nacht overwegend lichte vorst, mor genmiddag temperatuur enkele gra den boven het vriespunt. 8maax-t. Zon op 7.12, onder 18.31. Maan op 22.41, onder 8.11. 9 maart. Zon op 7.10, onder 18.32. Maan op 23.58, onder 8.44. 10 maart. Zon op 7.08, onder 18.34. Maan op onder 9.22. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 8 maart 5.00 v.m. 17.28 n.m. 9 maart 5.43 v.m. 18.11 n.m. 10 maart 6.26 v.m. 18.52 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 maart 4.40 v.m. 16.58 n.m. 9 maart 5.24 v.m. 17.44 n.m. 10 maart 6.10 v.m. 18.32 n.m. Doodtij: 14 en 30 maart. Springtij: 22 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-3. De koude pool- lucht die gisteren ons land binnen drong, heeft zich de afgelopen 24 uur over vrijwel geheel west- en midden-Europa uitgebreid. Het koufront bereikte de Pyreneeën en de Alpen. In ons land nam de sneeuwbuienactiviteit in de afge lopen nacht belangrijk toe. Daarbij daalde de temperatuur hier en daar tot 2 graden onder nul. In Scandi navië vroor het op de meeste plaat sen meer dan 10 graden. De lucht druk is daar sinds gisteren belang rijk gestegen, waardoor de daar aanwezige depressie zich naar west- Rusland verplaatste. Een deel van de depressie trekt echter over de Noordzee en Denemax-ken naar het zuiden. Dit lagedrukgebied zal van avond en vannacht ons land passe ren, waarbij de wind in ons land naar het noordoosten zal draaien en opnieuw sneeuwbuien zullen vallen. De noordoostelijke wind zal nog koudere lucht uit Scandinavië aan voeren, zodat de komende nacht overwegend lichte vox-st zal vooi-- komen. Het ziet er naar uit dat de periode met winters weer verschei dene dagen zal aanhouden, waarbij zelfs ïnatige vorst tot de mogelijk heden behoort. Ingezonden mededeling „Bankschroef" - Stille Hoop - „Trappertjes" Het Leer - Poedel en Stom Vogels - vooral spechten - zijn pientere gevederden, want om een dennekegel af te pikken, doen ze net als de smid. Ze zetten de kegel in een „bankschroef", die de na tuur biedt in de vorm van bepaal de takken e.d. Maar de vogels zijn niet slim genoeg om de aan één kant aangepikte kegel, er weer uit te halen en te draaien, zodat de andere kant aan de beurt kan ko men. Maar wat zouden die vogels ook malen om de „andere kant". Er zijn denndkegels genoeg in het domein, want daar zijn deze won derlijke zaken waar te nemen. Het is opwekkender stof dan de smartelijke kreten, die uit Ooster land opstijgen, speciaal van de trapgrage jeugd en de ouderen, die ook een verliefd oog wagen aan de rollende bal. Om aan alle onzeker heid een einde te maken, de men sen daar hadden zo'n stille hoop, dat de jeugd op het voetbalveld zou mogen spelen, maar het is er niet bij. Waarom Heel eerlijk, Eilandman weet het niet. Hij ver moedt dat het in de grasmat zit. Als die nog niet stevig genoeg is, dan gaat het gras er aan en dat kan nooit de bedoeling zijn. Natuurlijk is de jeugd weinig ingenomen met het trapverbod en daarom is de „gewapende macht" al in de weer gekomen, want elk groen stukje wordt nu natuurlijk in beslag ge nomen door de trappertjes (jonge lui, die achter de bal aanzitten). Deze weck zocht de jeugd de wijk naar een kleine wei ergens in het dorp, maar het zat helemaal niet goed. Het werd vluchten en een van de trappertjes (zie boven), kon net niet meer de sloot halen en is er noodgedwongen in gesprongen. Waarom dit verhaal? Wel; is er nu te Oosterland nergens een stukje voor de jongelui, om het leer aan het rollen te houden? Dat zou toch zo verschrikkelijk prettig zijn. Eilandmah mag zich niet met ge meentezaken bemoeien (nu ja, mag niet), maar was hij vrouw, dan keek hij de autoriteiten toch wel eens extra doordringend aan, al leen maar voor de jeugd natuur lijk, heus alleen maar voor de jeugd en wie weet wat er dan zou gebeu ren. Intussen is er een heel tragisch (en dom) ongelukje gebeurd. Er was een dame met een erg witte poedel. Een smetteloos balletje wol, mag Eilandman wel zeggen, maar wat maalt een poedel onder be paalde omstandigheden om zijn witte vacht? Niets, gewoon niets. Daarom ging het dier op een keer de „hort" op en kwam vele tinten donkerder thuis. Geen nood, de poedel werd in een lekker sopje gestopt en om het dier te drogen heeft de dame het arme beest toen in een centrifuge gedaan, met hel oogmerk de poedel snel droog te krijgen. De poedel kreeg zijn witte vacht terug en droogde snel, maar toen het apparaat stil stond, ivas het beest dood. Spijtig.... maar vooral hardvochtig en stom.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2