DE ZIERIKZEESCHE COURANT Russische voorwaarden voor topconferentie geen garantie voor minder spanning VRIJDAG 7 MAART 1958 No. 18322 114e Jaargang MKffiZEESCHEWNIEllWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6r Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 AMERIKAS ANTWOORD MinimumBeperking bewapening en „betere geest" WASHINGTON, 6-3. De Verenig de Staten hebben de Sowjet-Unie donderdag doen weten dat de voor bereiding, die Rusland een topcon ferentie denkt te geven, niet vol doet aan de vereisten voor een af neming van de internationale span ning. In een aide memoire, in antwoord op de Russiche boodschap van de vorige week aan ambassadeur Mensjilcof overhandigd, verklaart de Amerikaanse regering dat zij met .genoegen van de Russische verzekering heeft kennis genomen om „met alle middelen en inspan ning" (waaronder een vergadering van ministers van Buitenlandse Zaken) lot een akkoord over een topconferentie te komen. Amerika wijst er nogmaals op een topconferentie te willen om be tekenisvolle beslissingen te nemen als een begin van de oplossing van tenminste enige belangrijke politie ke vraagstukken, voorts om enige stappen van belang te doen naai een beperking van de bewapening en daardoor een geest te scheppen die vruchtbaar is voor het oplossen van meer vraagstukken. „Iets van minder betekenis zou niet beant woorden aan de hoop, ja, aan de wettige eisen, van de mensen", al dus de Amerikaanse boodschap. Matroos in de Rijn verdronken TIEL, 6-3. Op de Waal bij Tic is vandaag een ongeluk gebeurd d? aan de 22-jarige matroos F. M. u' Ridderkerk het leven heeft gekos M. stond aan boord van het sleep schip „De Leeman", dat op weg war van Amsterdam naar het Roerge bied. Toen het schip de Waal bij Tiel opdraaide, sloeg M., die bezig was de roeiboot goed te bevestigen, over boord. Door het personeel werd hem nog een reddingsboei toegeworpen, maar door de kou be vangen kon hij deze niet meer be reiken: hij verdween in de diepte. De Amerikaanse regering is van mening dat de agenda van een top conferentie niet noodzakelijkerwijs tot punten waarover men thans stellig overeenkomst schijnt te zul len bereiken moet worden beperkt, maar ook enkele belangrijke pro blemen moet omvatten, waarvan een oplossing aannemelijk is. Zij meent voorts dat uitgebreide voor bereidingen aan een eventuele ont moeting van regeringshoofden moe ten voorafgaan ter verzekering dat zulk een bijeenkomst aan de cri teria beantwoordt, die beide rege ringen eisen. De V.S stellen als alternatief of aanvullend middel het gebruik van diplomatieke ka nalen voor Aldus de aide-memoire. DE TOESTAND IN INDONESIË Beschieting Bitung - Opleiding scholieren op Sumatra - Soekarno „stijfhoofdig" DJAKARTA, 6-3. Het marine hoofdkwartier heeft in een commu niqué, dat door radio Djakarta is omgeroepen, de beschieting van pakhuizen in de oceaanhaven Bi tung, in noord-Clebes, bevestigd Volgens een bericht uit Makassar heeft zich op het eiland Boeton een hoeveelheid van 20 000 ton asfalt opgehoopt, als gevolg van gebrek aan transportmiddelen. Het postkantoor in Makassar heeft bekend gemaakt, dat de poststukken zich daar opstapelen, als gevolg van het verbreken der verbindingen over zee en door de lucht. Een woordvoerder van de tegen regering heeft medegedeeld, dat in midden Sumatra scholieren een militaire opleiding krijgen „om on ze defensie te .versterken in gevaL van een aanval door Djakarta" „Vele andere scholieren hebben de wens te kennen gegeven, zich bij het vrijwilligerskorps te voegen. Na beëindiging van hun opleiding zullen deze scholieren volledig wor den bewapend en over heel midden Sumatra worden ingedeeld", aldus de bekendmaking. Radio Padang heeft in de uitzen ding van donderdagavond de cen trale regering in Djakarta er van beschuldigd „de koloniale houding van de Nederlanders voor honderd percent na te volgen", terwijl pre- Met bestemming Boston zijn van het Brusselse vliegveld Melsbroeck vertrokken twee chirurgen en acht zieke Belgen. De laatsten, drie kleine meisjes, een jongetje, twee jonge mannen en twee volwassenen, lijden aan aangeboren hartaandoeningen en gaan naar de V.S. om daar te worden geopereerd. Ze worden vergezeld door een familielid en de secretaresse van prinses Liliane van België, mej. Anne Passage. Door subsidies van het Belgische ministerie van Openbare Gezondheid en een schenking door prinses Liliane persoonlijk, zijn alle kosten vrijwel geheel gedekt. - De foto laat zien hoe de prinses samen met de moeder een van de meisjes naar het vliegtuig bracht. sident Soekarno en premier Dju- anda „stijfkoppig" werden genoemd Een woordvoerder van de Indo nesische luchtmacht heeft donder dag medegedeeld, dat legervlieg tuigen intensief voortgaan met het uitwerpen van pamfletten boven midden-Sumatra, waarin de bevol king gewaarschuwd wordt uit de buurt te blijven van militaire doe len. Naar van officiële zijde in Den Haag wordt vernomen heeft de re geringscommissaris voor Indonesi sche aangelegenheden, mr. N. S. Blom, aan de heer Maramis mede gedeeld, dat de Nederlandse rege ring ten volle de bezwaren hand haaft tegen het gebruik door Indo nesië van schepen van de K.P.M. De instorting in de staatsmijn „Maurits" Alle slachtoffers geborgen HEERLEN, 6-3. Vanochtend om elf uur is het stoffelijk overschot van het laatste slachtoffer van de mijnramp in staatsmijn „Maurits" te Geleen, de Engelsman F. Hip- wood, door de bergingsploegen ge borgen. Enkele uren tevoren was het stoffelijk overschot gevonden van de Italiaanse mijnwerker S. Lindiri. Op het moment dat het laatste stoffelijk overschot werd geborgen, waren 27 meter van de 37 meter puin opgeruimd. De begrafenissen van de slacht offers zullen door directieleden van de Limburgse staatsmijnen worden bijgewoond. De plechtige requim- mis voor de Italiaanse slachtoffers wordt zondagmorgen te tien uur opgedragen in de Rectoraatskerk te Sittard-Leyenbroek. Deze plechtig heid zal o.m. worden bijgewoond door de ambassadeur van Italië in ons land, markies dr. G. Benzoni en door de Italiaanse consul dr. R. Verrara. Van Leyenbroek uit zullen de stoffelijke overschotten worden overgebracht naar Italië. Koning Idris van Libië heeft president Elsenhower en koningin Elizabeth van Engeland verzocht om tussenkomst om een einde te maken aan de oorlog in Algerië. Premier Gaillard heeft donder dag de vertrouwenskwestie gesteld naar aanleiding van de stemming in de Nationale Vergadering over de militaire begroting voor 1958 De stemming zal vrijdag worden gehouden. Woensdag is ecu grote vrachtwagen met 47 klokken, gegoten in een klokkengieterij te Aarle Rixtel, aangekomen bij het Nederlandse pavil joen op het terrein van de wereldtentoonstelling te Brussel en daar gelost. Met deze klokken zal een carillon worden samengesteld, waarop Nederlandse en Belgische beiaardiers van naam tijdens de „Expo" con certen zullen geven. - De foto toont het afladen van de klokken. Amerikaanse atoom onderzeeboot naar Rotterdam De Amerikaanse atoomonderzee boot „Skate" (S.S.N. 578). die - zo als bekend - thans in Europa is, zal van 15 tot 21 maart een niet- officleel bezoek brengen aan Rot terdam. Deze nieuwste van de drie door atoom-energie voortgestuwde onderzeeboten die de Amerikaanse marine op het ogenblik in gebruik heeft, wordt om half vier in de middag van zaterdag 15 maart in de Parkhaven te Rotterdam ver wacht en zal in de vroege ochtend van vrijdag 21 maart weer- ver trekken. Italiaanse parlements leden gingen op de vuist ROME, 6-3. Communistische en rooms-katholieke afgevaardigden in het Italiaanse parlement zijn donderdagavond handgemeen ge worden bij het debat n.a.v. een be schuldiging van communistische zijde dat de priesters zich mengen in het politieke leven in Italië. Op het alarmsignaal renden de kamer bewaarders naar binnen. Zij wis ten de vechtenden te scheiden. Het rumoer begon toen de mi nister van Binnenlandse Zaken, Fernando Tambroni, de beschuldi ging van de communisten verwierp, dat de r.k.-geestelijkheid en de Ka tholieke Actie - een organisatie van r.k.-leken - zich bemoeien met de activiteit van de politieke partijen in Italië en in het bijzonder invloed willen uitoefenen op de algemene verkiezingen, die in mei gehouden zullen worden. Tambroni, die zich met moeite verstaanbaar kon maken, ver klaarde dat het in 1929 tussen de Heilige Stoel en de Italiaanse staat gesloten verdrag van Lateranen, de geestelijkheid niet verbiedt activi teit te bedrijven en slechts bepaalt dat de geestelijkheid geen actieve rol in georganiseerde politieke par tijen mag spelen. CAPE CANAVERAL, 6-3. Offi cieel is meegedeeld, dat de tweede Amerikaanse kunstmaan niet in zqn baan is gekomen. (Nader bericht dan opgenomen elders in dit nummer: „Kunstmaan II blijft zoek". EENZIJDIGE TOPBESPREKINGEN TUSSEN ENGELAND EN DE SOWJET-UNIE Brits minister naar Moskou LONDEN, 6-3. De Britse minis ter van Defensie, Duncan Sandys, heeft „in beginsel" een Russische uitnodiging voor een bezoek aan Moskou aanvaardr doch er is nog geen datum voor het bezoek vast gesteld, zo meldt het Britse pers agentschap „Press Association". Er kon donderdagavond geen officiële bevestiging van het bericht ver kregen worden. De politieke correspondent van de „Daily Herald", Hugh Pilcher, verklaarde vrijdag, dat hij „een dei- best bewaarde geheimen" van de regering, nl. dat Sandys voor over leg naar Moskou gaat, kon onthul len. De correspondent gelooft, dat Engeland wellicht ondanks Ameri kaanse bezwaren eenzijdige topbe- sprekingen met Moskou zal voeren. Hij zou gaan spreken over de voor uitzichten voor de ontwapening - zowel conventioneel als op het ge bied van de kernwapens, de aanleg van raketbases in Engeland en de toekomst van Duitsland. Er was volgens Pilcher nog niets over bekendgemaakt, omdat de „Russen op het ogenblik nog meer dan het Westen een ophelderende conferentie wensen". Bij de voorbereiding van Sandys' bezoek zou de Sowjet-ambassadeur in Londen, Malik, als tussenper soon tussen de Britse en de Rus sische regering zijn opgetreden. Zware overstroming van de Zambezi LOURENCO MARQUEZ, 6-3 In het gebied van Tete, in het noord westen van Mozambique, is de Zambezi buiten haar oevers getre den. Meer dan 80 000 mensen zijn dakloos. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. In het gebied zijn enorme verwoestingen aangericht en heerst hongersnood. De ziedende stroom sleept talrij ke hutten mee, waarop zich men sen bevinden. De stad Tete is ver anderd in een eiland. De overheid heeft motorboten en andere schepen gevorderd om de mensen te redden. Zij heeft ook ge vraagd helikopters naar het getrof fen gebied te zenden. „Volle aarde BASEL, 6-3. De Zwitserse horloge-industrie neemt op de „Basler Munstermesse" die van 12-22 april wordt gehouden, altijd een bijzon dere plaats in. Behalve de nieuwste horlogemodellen voor „aards" gebruik zullen dit jaar ook horloges voor de ruimtevaart worden geëxpo seerd, o.a. uurwerken waar mede van de aarde af een berekening kan worden ge maakt van de baan, snelheid en positie van een aardsatél- liet. Voorts schijnt men een „ruimte"-horloge te hebben geconstrueerd, dat ruimte vaarders de gelegenheid zal bieden op elke plaats in de ruimte de juiste tijd t.o.v. hun positie af te lezen. Bo vendien kan men door dit horloge weten wanneer het „volle aarde" of „eerste kwartier" wordt, omdat hier ook de schijngestalten van de aarde op worden aangege ven. 's-GRAVENHAGE. Op 14 febru ari jl. heeft de staatssecretaris van economische zaken vestigingsbe schikkingen afgekondigd voor de kleinhandel in veifwaren en voor het persfotografisch bedrijf. Een en ander houdt in, dat, wanneer men zich in deze bedrijfstakken wil ves tigen, men moet voldoen aan eisen van vakbekwaamheid, kredietwaar digheid en handelskennis. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Weinigen zijn verstandig yenoeg om nuttige blaam bo ven verraderlijke lof te ver kiezen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Prof. Diepenhorst sprak voor A.K. Slatencentrale Tijdens een gisteravond in het Ned. Herv. Ver.gebouw gehouden bijeenkomst van de A.R. Staten- centrale Schouwen-Duiveland heeft de bekende spreker prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst uit Amsterdam een verkiezingsrede gehouden. Spr. bepaalde zich in hoofdzaak bij de „aanvallen van links zowel als rechts" waaraan de A.R bloot staat in een „omlijsting van kerkelijke verdeeldheid". „Wij zouden", aldus spr., „harteloos zijn en behoud zuchtig, niet principieel, te splits- zuchtig en te anti-thetisch". Prof. Diepenhorst nam stelling tegen deze klachten en toonde met voor beelden aan dat het naar zijn me ning een grove onwaarheid is dat de A.R zich „met een boekje in een hoekje terugtrekt" als het er op aan komt. „Wij zijn niet levens- en wereldvreemd", aldus spr., „in tegendeel, gedurende de laatste 50 jaar hebben wij altijd de publieke zaak behartigd en stelling gekozen voor Nederland". Overigens zei prof. Diepenhorst dat de A.R.-parlij niet louter een nationale partij is, doch een chris telijke nat. partij. Spr. wekte zijn gehoor op niet na te laten op chris telijke wijze te infiltreren in dorp en stad. „Als we te gemakzuchtig zijn vex-oordelen wij ons zelf", aldus spreker. Wat betreft de internationale toestand gaf prof. Diepenhorst te kennen dat de mensheid voor het eerst in de geschiedenis het vermo gen heeft zichzelf te vernietigen, öpr. 'is er van overtuigd dat er een maal een enorme klassestrijd zal ontbranden waarin de bezittende klasse het onderspit zal delven als metterdaad de arme volken van deze aarde zich zullen verheffen. „De wereld van welstand moet zich ovei buigen naar de achterge bleven gebieden, anders dreigt een verschrikkelijk lot", aldus spr. Na de toespraak van prof. Die penhorst ontwikkelde zich een ge animeerde discussie. De bijeen komst, die goed bezocht was, stond onder leiding van burgemeester A. A. van Eeten van Nieuwerkerk, die de avond op de gebruikelijke wijze met Schriftlezing en gebed opende en sloot. Pacht opgezegd van aantal mosselpercelen Aan een aantal mosselkwekers, die percelen huurden van de Staat der Nederlanden in de Grevelingen, is de pacht opgezegd in verband met de uit te voeren Deltawerken. De aanbesteding van het begin dezer werken (nieuwe vissershaven voor Bruinisse met dijkverzwaring en gedeeltelijke demping van de oude haven) is bepaald op 15 april aanstaande. MIDDELBURG. Men verwacht, dat ongeveer 15.000 mensen twee nachten zullen overnachten deze zomer in Zeeland in verband met de wereldtentoonstelling te Brus sel. Dat Zeeland aanloop zou krij gen door de Expo '58 verwachtte men al, maar de toeloop zal waar schijnlijk belangrijk groter zijn dan aanvankelijk geschat. DE BODEM SPREEKT Sporen van oudste boerenbeschaving in Limburg ■s-GRAVENHAGE, 6-3. De alge- lopen vijf jaren heeft men in zuid- Limburg bij Sittard en Geleen uit gebreide opgravingen gedaan in nederzettingen van de oudste boe renbeschaving wie wij in Europa kennen, de zg. bandceramische cul tuur. Daarbij is vastgesteld dat ge. lijktijdig met de veranderingen in de versiering van het aardewerk ook het grondplan van de wonin gen xvijzigingen ondergaan. Een en ander speelt zich af ca. 4000 v. Chr. Thans wordt door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek wederom te Elsloo ge graven om speciaal de allerjongste huisplattegronden beter te leren kennen. Het was dan ook een ver rassing dat de eerste weken hoofd zakelijk vondsten uit de oudste pe- riode zijn gedaan. Helaas blijken op dit deel van het opgravingster rein echter de resten van de ne derzetting grotendeels te zijn ver dwenen of te zijn vernield. Dit is het gevolg van het weggraven van leem voor de locale baksteenindu strie, ongeveer 70 jaar geleden. In de komende weken evenwel ver wacht dr. Modderman, die de lei ding heeft van deze opgraving, dat de sporen van een zeer jonge ne derzetting gaaf voor de dag zullen komen. De eerste aanwijzingen daartoe zijn gunstig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1