Amerikaanse leger lanceert met Jupiter-raket tweede kunstmaan SCHE COURANT Onbekende onderzeeër voor Noorse kust KONING SAOED ZOU PRESIDENT NASSER HEBBEN WILLEN VERMOORDEN NAVO verwierp Russisch voorstel niet DONDERDAG 6 MAART 1958 No. 18S21 114e Jaargang Z1ERIKZEESCHEMNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. RIN OPGENOMEN 1OT-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6i Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nog niet helemaal zeker of satelliet in zijn baan is CAPE CANAVERAL, 5-3. Het Amerikaanse leger heeft woensdag te Cape Canaveral In Florida met behulp van een Jupiter-C-raket een tweede kunstmaan gelanceerd, doch verscheidene uren na de lan cering waren nog geen radioseinen ontvangen en verkeerde men nog in het onzekere over deze „Beta- verkenner". Een der leidende geleerden van het leger, dr. Pickering, verklaarde woensdagavond, dat de mogelijk heid bestaat dat de tweede Ver kenner niet in zijn baan is geko men of dat de zenders niet werken Het kan nog wel enige dagen duren voor men alle gegevens heeft uit gewerkt en zekerheid heeft. Op vragen van verslaggevers zei Picke ring, dat de kunstmaan mogelijk in de oceaan terechtgekomen is. Als de lancering mislukt is, moet de Beta-verkenner prgens tussen Amerika en Afrika in de Atlanti sche oceaan zijn neergestort. Vol gens sommige radargegevens zou het vierde raketdeel niet gewerkt hebben, doch andere aanwijzingen spreken dit tegen en wijzen op de waarschijnlijkheid dat de radio zenders niet werken. Als de satel liet toch in zijn baan is gekomen, zal men hem wellicht nog met op tische of andere middelen kunnen waarnemen. Twee zender* Een gelger-teller in de kunst maan zal gegevens verzamelen over kosmische stralingen. Deze gege vens zullen door de twee zenders EISENHOWER OVER TOPCONFERENTIE Russen willen naar Amerika WASHINGTON, 5-3. - President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie meege deeld, dat de Russen hebben laten weten dat zij bereid zijn naar de V.S. te komen voor een topconfe rentie. Zij erkenden dat het wel licht volgens de Amerikaanse grondwet de president niet zou zijn toegestaan het land voor lange tijd te verlaten. In dit verband zei Eisenhower, dat men ingeval het een korte top conferentie wordt, niet veel zou winnen door in de V.S. bijeen te komen. Als het er echter naar uit zou zien, dat het een langdurige conferentie wordt, zou hij z.i. wel in het land moeten blijven. BERGEN, 5-3. Eenheden van de Noorse marine, op manoeuvre in de Fjoernefjord bij Bergen, hebben dinsdag een onderzeeër van onbe kende nationaliteit waargenomen, zo is woensdag officieel door de marine te Bergen bekend gemaakt. De bemanning van een motortor pedoboot had een periscoop gezien, welke waarneming door een radar post was bevestigd. Ondanks een uitgebreid onderzoek had men niets meer kunnen ontdekken. van de kunstmaan naar de aarde gezonden worden. Het signaal van de krachtigste zender kan door radio-amateurs ontvangen worden. Deze zender zal waarschijnlijk twee tot drie weken werken. De seinen van de tweede, minder krachtige zender, zullen waar schijnlijk niet door amateurs opge vangen kunnen worden. Deze zen der zal naar verwachting twee tot drie maanden werken. De raket bestaat uit vier delen en werd te 19.28 uur (Ned. tijd) ge lanceerd. De tweede nu afgescho ten Amerikaanse kunstmaan „Beta- verkenner" genoemd, weegt ruim veertien kilo, iets zwaarder dan de op 31 januari gelanceerde eerste kunstmaan, de „Alfa-verkenner". De „Beta" heeft een kleine band opnemer, die naar men hoopt we tenschappelijke gegevens zal opne men en naar de aarde zal doorzen den. De in de nieuwe kunstmaan geplaatste wetenschappelijke in strumenten wegen bijna vijf kilo Een cheque als „bewijsmateriaal" DAMASCUS, 5-3. De chef van de inlichtingendienst van het Sy rische leger, kolonel SerraJ, heeft woensdag koning Saoed van Saoe- die-Arabië ervan beschuldigd, dat .hü hem meer dan 200 miljoen gul den heeft aangeboden voor het ver moorden van president Nasser en het verhinderen van de Egyptisch- Syrische aaneensluiting in de Ver. Arabische republiek. Serraj verklaarde in Damascus, dat de schoonvader van de koning, Assad Ibrahim, cheques voor twin tig miljoen gulden had gegeven en hem meer geld en het president schap van Syrië had beloofd als hij zou slagen. Kolonel Serraj had de cheques geïnd en de Egyptische opperbe velhebber van de Egyptisch-Syri- sche strijdkrachten, maarschalk Ha- kim Amer, van het komplot op de Hij wist het niet Een Chinese landbouwer die in 1945 uit een krijgsgevan genenkamp op Hokkaido is gevlucht, is in de heuvels ten westen van Hokkaido aan getroffen. De man, die nog niet wist, dat de oorlog af gelopen is, heeft dertien jaar in holen geleefd. PARIJS, 5-3. De NAVO heeft een communiqué uitgegeven waarin ge zegd wordt dat de persberichten als zou de NAVO-raad gisteren het Russische voorstel aangaande een topconferentie verworpen hebben, alle grond missen. Volgens het communiqué is er door de raad gisteren geen enkel besluit genomen en maakt de top conferentie nog steeds een punt van bespreking uit bij de NAVO. Acht Chinese geleerden, die lid zijn van de „staatscommissie voor het opstellen van plannen voor wetenschappelijke arbeid", zijn uit dit orgaan gestoten. Zij worden be schuldigd van „rechtse afwijkin gen", aldus meldt het persbureau „Nieuw China". Te Moskou is dinsdag de eerste partij van de revanche-wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken begonnen tussen de wereldkampioen W. Smislof en de ex-wereldkampioen M. Botwinnik. - Deze radiofoto uit Moskou toont de heren Smislof en Botwinnik (rechts) tijdens hun eerste partij in de revanche-wedstrijd. hoogte gebracht. Het geld zal nu voor de Verenigde Arabische repu bliek gebruikt worden. Serraj zei voorts, dat het plan ge maakt was Nasser tijdens een reis met een vliegtuig te laten veron gelukken door het toestel neer te schieten. De Verenigde Staten zou den het nieuwe bewind direct er kend hebben, zei hij. Het ongeluk in de „Maurit8" Nog tweo mijnwerkers zoek HEERLEN, 5-3. Van de zijde der staatsmijnen is medegedeeld dat de opruimingsploeg vanmiddag om streeks twaalf uur tot bijna op de helft van het ingestorte gedeelte was doorgedrongen. Men verwacht, dat de laatste twee slachtoffers nu spoedig kunnen worden geborgen. In een vergadering van de onder nemingsraad van vanmiddag zijn de slachtoffers van de ramp her dacht. Zowel de voorzitter als een der leden van de raad gaven uiting aan hun sympathie en hun groot medeleven met de nabestaanden- van de overledenen. De leden van de ondernemingsraad zijn in deze vergadering uitvoerig ingelicht over de toedracht van de gebeur tenis. Nederlands carillon te Brussel BRUSSEL, 5-3. Op het terrein van de wereldtentoonstelling 1958 is woensdagmiddag het klokken spel vóór de Nederlandse afdeling aangekomen. Dit carillon, dat uit 47 klokken bestaat en dat te Aarle Rixtel (Noord-Brabant) werd gego-, ten, is een der grootste die ooit in Nederland werden vervaardigd. De bromklok weegt zowat 2.500 kg De klokken zullen opgehangen worden in een 35 meter hoge toren. Dit werk zal een veertiental dagen in beslag nemen. Tijdens de tentoonstelling zullen de beste Nederlandse en Belgische carillonisten concerten geven op dit klokkenspel. AMSTERDAM. Onvoorziene om standigheden voorbehouden zal het s s. „Groote Beer", onder comman do van kapitein J. P- Dekker, vrij dag 7 maart a.s., 's avonds om streeks half acht met 790 passa giers aan boord te Amsterdam ar riveren. Het schip zal meren langs zij de etablissementen van de N V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" aan de Javakade. loods „Holland". Twee beelden betreffende het ongeluk in de staatsmijn „Maurits". Boven de vlag aan de hoofdingang van de mijn hangt halfstok: zeven kompels kwamen niet meer terug van hun werkOnder: een bergingsploeg m;omt uit de schacht na aan de ingestorte pijler te hebben gewerkt. Het mocht hen echter tot op heden niet baten al hun kameraden te i'inden. EERSTE KAMER VERKEERSPROBLEMEN AAN DE ORDE BIJ BEHANDELING BEGROTING VAN JUSTITIE In de Eerste Kamer is minister Samkalden ingegaan op opmerkin gen, gemaakt door de leden bij de behandeling van de begroting van Justitie. Nog niet kon worden medege deeld wanneer het wetsontwerp voor de verplichte W.A.-verzeke- ring voor automobilisten zal kun nen worden ingediend. Overleg met verzekeringsbedrijven is nog gaan de. Het is niet de bedoeling dat wordt overgegaan tot een verplicht eigen risico ter verhoging van de verkeersveiligheid, zoals was be pleit. Het betreffende Benelux- verdrag geeft daartoe geen ruimte. De minister zegt toe zijn uiterste best te zullen doen, dat de wet in zake lichtvaardige echtscheiding tot uitvoering zal komen. In ver band met de personeelssituatie, o.a. de door de wet noodzakelijke uit breiding van het aantal kinder rechters, zegt hij echter geen con crete datum te kunnen noemen. Minister Samkalden zegt niet te kunnen treden in het voorstel van de heer Diepenhorst (AR) om een verklaring bij de afgifte van het rijbewijs te verlangen, dat men be reid is vrijwillig een bloedproef te ondergaan bij verkeersongevallen. De minister zegt het besluit van de Mij vóór Geneeskunst om geen medewerking te verlenen bij het af nemen van de bloedproef te re*- FINANCIEN EN ECONOMIE Nog onzekerheid over opbloei Amerikaanse economische leven WASHINGTON, 5-3. - President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat zijn adviseurs de eco nomische toestand van het land nauwkeurig gadeslaan, doch dat de regering niet de belangrijkste fac tor in de economie is. Naar zijn me ning zal de verbetering van de eco nomische toestand het gevolg zijn van de aankopen van miljoenen burgers, die een groter vertrouwen tonen. De president merkte op, dat het Amerikaanse economische leven zijn eigen gang gaat, doch het valt niet te ontkennen, dat de regering veel kan doen, bv. door te bevor deren, dat ér meer woningen wor den gebouwd en door versnelling van openbare werken, hetgeen beide reeds was goedgekeurd. De president wees op de verbe tering in februari in de industrie voor werktuigmachines, doch ver klaarde tevens, dat het hem bekend was dat er een zekere werkloosheid was geweest. Van de industriëlen zijn twee derden van mening, dat de berich ten omtrent de industrie voor werk tuigmachines duiden op het begin van de economische opleving. De overigen verklaarden echter, dat deze verbetering geen betekenis had. pecteren, maar ook te betreuren Er is thans geen andere mogelijk heid om uit de impasse te komen dan een nieuwe methode af te wachten om het alcoholpercentage vast te stellen. Analyse van de adem is hierbij voor de rechter geen voldoende bewijs. De maximum-snelheid Minister Samkalden zegt even eens de indruk te hebben, dat men zich thans minder strikt aan de be palingen van de maximum-snelheid houdt dan in het begin. Op vragen over een verscherpt politietoezicht deelt hij mede, dat in januari 2459 en in februari 2357 processen-ver baal zijn opgemaakt. Ook de minis ter is overtuigd van het feit, dat een juiste naleving van de 50 km. grens de verkeersveiligheid in hoge mate bevordert. Hij verzekert dat de controle zal voortduren. Minister Samkalden zegt in ant woord op vragen over publikaties in de pers over het gebeurde in de Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verschonende woorden heb ben maar al te vaak, bij al hun zoetheid een bittere smaakt Het wordt druk in de lucht Reeds zesduizend toestellen 's-GRAVENHAGE, 5-3. De grote luchtvaartmaatschappijen over de gehele wereld hebben in' totaal zes duizend passagiersvliegtuigen in gebruik. Deze maatschappijen heb ben bijna 1.500 vliegtuigen in be stelling. Dit is bekend geworden uit een onderzoek van de afdeling marktonderzoek van de Boeing vliegtuigfabrieken. De voornaamste cijfers, die be trekking hebben op eind mei 1957, luiden: 5.994 passagiers- en 757 vrachtvliegtuigen in gebruik, 1.433 passagiers- en 25 vrachtvliegtuigen in bestelling. Voor Nederland zijn cijfers 80 passagiers- en 13 vrachtvliegtuigen in gebraik, 27 passagiersvliegtuigen in bestelling. Koeien door electrische stroom gedood EERSEL, 6-3. Op de boerderij ,Lianahoeve" van H. Jacobs te Duizel hadden twee jeugdige elek- triciëns wegens werkzaamheden de elektrische stroom uitgeschakeld. Na wederinschakeling van de stroom vielen op de veestal dertien runderen als door de bliksem ge troffen neer. Een drietal melk koeien bleek door de stroom ge dood te zijn. President Eisenhower heeft woensdag in een verslag voor het Congres over de Eisenhower-leer gezegd dat deze vorig jaar een be slissende rol had gespeeld bij het versterken van de weerstand der landen in het midden-oosten tegen de „steeds tegenwoordige dreiging van het internationale communis me" en speciaal als een hart onder de riem voor de landen van het pact van Bagdad. AANBESTEDINGEN Duikersluis voor Schouwse delingsdijk Nog deze maand zal de aanbeste ding plaats vinden van een kunst werk, dat te zijner tijd past in de delingsdijk die Rijkswaterstaat voornemens is door de polder „Schouwen" aan te leggen, aldus verneemt „Cobouw". Het betreft hier een duiker voor de provinciale waterleiding door Schouwen, die - gelijk bekend - door de delingsdijk zal worden gekruist. Een en ander wijst er op dat bij de Rijkswaterstaat binnenskamers aan het zoveel omstreden projekt wordt verder gewerkt en het be stek in voorbereiding is. eerst inlichtingen zijn verstrekt toen dit het onderzoek niet meer kon schaden. De inlichtingen werden aan de pers verstrekt omdat door allerlei onjuiste berichten veront- strafgevangenis in Leeuwarden, dat rusting was ontstaan. KERKELIJKE BEZINNING OP MORAAL ROND OORLOG IN ALGERIJE Om eerbiediging van rechten van de ander PARIJS, 5-3. Op het ogenblik dat In Parijs de vergadering van Franse kardinalen en aartsbis schoppen begint, in de loop waar van, volgens zekere geruchten, ver scheidene prelaten de problemen van moraal zouden willen aansnij den die zich door de gebeurtenis sen in noord-Afrika voordoen, pu bliceert „Le Monde" uittreksels uit een studie over de Algerijnse kwes tie die verschenen is in het maart nummer van de „Lettre aux com- munautes de la mission de France" en waarvan volgens „Le Monde" de conclusies door kardinaal Lienart, prelaat van de „Mission de France", zijn goedgekeurd. „De christen die eerbiediging van de rechten van anderen eist, is geen verrader van zijn vaderland", aldus de aangehaalde studie. „De chris ten die bepaalde onmenselijke me thoden veroordeelt, demoraliseert noch het leger noch het volk. HU is in tegendeel trouw aan zijn va derland omdat hij poogt de ware grootheid van dat land te bevor deren". Als gebleken is dat in Algerië een volk bestaat en wil bestaan, onder scheiden van het Franse volk, kun nen wij verklaren dat de kerk er niet tegen is dat dit Franse volk zijn onafhankelijkheid verkrijgt. Aldus de schrijvers van de studie. „De geloofsprediking mag geen voorwendsel zijn voor overheersing van het ene volk door het andere. De kerk heeft er bij monde van de hiërarchie dikwijls op aangedron gen dat de conflicten tussen belan gen of rechten door onderhandeling en niet door geweld opgelost zou den worden. Waar van Algerijnse zijde legale middelen zijn gebruikt om aanspraken op onafhankelijk heid te doen gelden, zou het on rechtvaardig zijn de geschiedenis geweld aan te doen om de verant woordelijkheid voor het conflict ge heel op rekening van de Algerijnen te stellen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1