lïBnnHT'l Het reorganisatieplan van de Nationale Reserve Minister stippelt richtlenen uit 's-GRAVENHAGE, 3-3. Op vra gen van de leden der Tweede Ka mer, de heren J. M. Peters, E. A. Vermeer, Roosjen, Ritmeester, Cal- meyer en Visch, over het reorgani satieplan van de Nationale Reserve, heeft de minister voor Defensie ge antwoord dat hij, hoewel het re organisatieplan van de Nationale Reserve nog niet uitgewerkt is, gaarne gevolg geeft aan het ver zoek een inzicht in de hoofdlijnen te verschaffen. 1. Aan vrijwilligers zal gelegen heid worden gegeven een verband aan te gaan óf bij het korps lucht wachtdienst, als onderdeel van de Koninklijke Luchtmacht óf bij de Nationale Reserve, als onderdeel van de Koninklijke Landmacht. De Nationale Reserve zal uitsluitend uit infanterie bestaan. 2. De thans aanwezige vrijwilli gers van de Nationale Reserve zul len bij de gereorganiseerde Natio nale Reserve kunnen blijven die nen. Bovendien zullen t.z.t. tot een verbintenis bij de Nationale Res. worden toegelaten de dienst- en reserveplichtigen van alle wapens en dienstvakken, die zich als vrij- Het jongste Russische voorstel MOSKOU, 3-3. De Sowjet-Unie stelt voor in april te Genève een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote mogendheden te houden en een topconferentie in juni. Dit staat in de brief die de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, heeft geschreven aan zijn Franse ambtgenoot Pineau en waarvan de tekst door het Rus sische persbureau Tass is bekend gemaakt. De ministers zouden de beperkte taak hebben de agenda voor de topconferentie op te stellen en de samenstelling van de topconferen tie te bepalen. Lange tunnel De langste onderzeese tunnel ter wereld voor voetgangers en auto's, die het Japanse eiland Hondo met het eiland Kiosjoe verbindt, is gereed gekomen. Aan de tunnel, die ongeveer vier km. lang is, is 21 jaar gewerkt. De kosten bedragen 8 miljard jen (on geveer 80 miljoen gulden). Britse labourleider over Eisenhower en Dulles NEW YORK, 3-3. Aneurin Bevan, de Britse linkse labourleider, is van mening, dat president Eisenhower wel „morele integriteit" bezit, maar „intellectuele scherpzinnigheid" mist. Minister Foster Dulles heeft volgens Bevan de neiging de lan den en volken in morele categorieën in te delen, waarbij „hij zichzelf natuurlijk altijd in de hoogste klasse plaatst". Bevan heeft dit verklaard in een interview met het Amerikaanse tijdschrift „Look". Hij heeft on langs een bezoek aan de Ver. Sta ten gebracht. Nieuw bombardement op noord-Celebes SINGAPORE, 3-3. Heden heeft de radio der opstandelingen in Me- nado in een uitzending, die te Sin gapore is opgevangen, bekend ge maakt, dat zondagmorgen noord- Celebes is gebombardeerd door vliegtuigen van de luchtmacht der centrale regering. Volgens het ra diobericht werden „talrijke perso nen" slachtoffers van „beschietin gen met mitrailleurs in het wilde weg". Luchtdoelbatterijen schoten van de grond af, doch het resul taat van het vuur is niet bekend. Ventje Sumual, de leider van de opstandige beweging in noord-Ce lebes, heeft bekend gemaakt dat hij zal pogen een gewapende macht te vormen, bestaande uit eenheden van een landmacht, een zeemacht en een luchtmacht, om de strijd te gen de centrale regering voort te zetten, aldus radio-Menado, opge vangen te Singapore. De evacuatie van Nederlanders uit midden-Sumatra Naar vernomen wordt stelt de Nederlandse regering in samenwer king met het Rode Kruis alle po gingen in het werk om de evacu atie te regelen van de ongeveer 200 Nederlanders, die uit midden- Sumatra wensen te vertrekken. Deze pogingen hebben echter nog niet kunnen leiden tot concrete maatregelen. Eerder deze week werd in Djakarta medegedeeld, dat ongeveer 105 Nederlanders door bemiddeling van het Indonesische Rode Kruis met een schip van de Indonesische nationale scheep vaartmaatschappij „Pelni" uit Pa- dang naar Djakarta zouden wor den overgebracht om vandaar naar Nederland terug te keren. willigers melden, zolang zij geen mobilisatiebestemming hebben, met dien verstande, dat bij het verkrij gen van een mobilisatiebestemming als dienst- of reserveplichtige het verband met de Nationale Reserve automatisch komt te vervallen. Het toelaten tot een verbintenis bij de Nationale Reserve van dienst- of reserveplichtigen zonder mobilisatiebestemming zal (eerst) op een nader te bepalen datum spoedig nè I juli 1958 kunnen wor den doorgevoerd. 3. Het onder 2 bedoelde perso neel zal plaatselijk onder leiding van de eigen officieren en onder officieren der Nationale Reserve en onder toezicht van de betrokken territoriale commandant oefenen tot het onderhouden van de voor dien verkregen gevechtsvaardig heid. De oefeningen (eenmaal per maand gedurende drie uren) die nen gericht te zijn op het onder houden van de lichamelijke en mi litaire vaardigheid en in het bij zonder op het onderhouden van de schietvaardigheid. De vrijwilligers, die niet regel matig aan de oefeningen deelne men, zullen volgens nader te stel len regelen worden ontslagen. Boven en behalve deze oefenin gen zal van tijd tot tijd het deel nemen aan een alarmoefening ver plicht worden gesteld. Ingezonden mededeling ZULKE neUBELTJEf, VINDT U BIJ ONS. £€N ECHTE AANWINST VOOR UU WONING Eerste Kamer wil meer zilveren munten 'e-GRAVENHAGE, 3-3. De nei- ging van de mensen zilveren mun ten op te potten zolang deze schaars zijn bewijst de stelling," dat vervan ging van papieren geld van lagere waarde dan f 10 door munten wen selijk is. Dit wordt opgemerkt in het eindverslag van de commissie van voorbereiding uit de Eerste Kamer over de begroting 1958 van het staatsmuntbedrijf. De commis si e dringt aan op een snelle ver vanging van de - ook niet zo hy giënische - papieren guldens door zilveren, in navolging ook van het buitenland, waar men steeds meer tot een vervanging van papieren geld van geringe waarde door mun ten overgaat. Gevi'aagd werd ook of er op gerekend kan worden, dat de biljetten van een rijksdaalder geleidelijk zullen verdwijnen. De liefde en de H-bom OXFORD, 3-3. Circa 40 meis jes studenten van de univer siteit van Oxford zijn een boycot begonnen tegen hun vrienden die weigeren deel te nemen aan een campagne om tot een verbod van de waterstofbom te komen. Zij baseren hun strategie van „afzijdigheid" op de geschie denis van de Griekse heldin Lysistrata, die een aantal vrouwen overhaalde zich koel te gedragen tegenover hun echtgenoten tot dezen hun oorlogsophitserij hadden gestaakt. Al tijdens het af gelopen weekeinde ontbra ken een aantal meisjes op de partijtjes, die gewoonlijk za terdags of zondags worden gegeven. Maandag was het resultaat al merkbaar: een groter aantal mannen ver klaarde zich tegen de water stofbom. Liefdadigheidsbal ten paleize Ook dit jaar zal in het voormalig paleis Noordeinde te 's-Graven- hage het internationale liefdadig heidsbal ten bate van de Verenigde Naties worden gehouden. Dit bal, dat een jaarlijkse ge beurtenis in den Haag aan het wor den is, wordt georganiseerd door de „Vereniging van studenten van het Institute of Social Studies". Het zal met halfvasten, op zaterdag. 15 maart, in de vele zalen van het voormalig paleis Noordeinde wor den gehouden. PRINSES BEATRIX'S REIS NAAR DE WEST IS TEN EINDE Maandag verliet zij Paramaribo Het bezoek van Prinses Beatrix aan de West is ten einde. H.K.H. heeft maandagmiddag per K.LM.- vliegtuig de terugreis ondernomen, hartelijk uitgeleide gedaan door de bevolking van Paramaribo, die haar een groots afscheid heeft bereid. Voor het vertrek inspecteerde de Prinses de erewacht, die op het vliegveld van Paramaribo Zanderij stond aangetreden. Eerder op de dag opende de Prinses een kinder crèche. De minister van Sociale Zaken, de heer P. Kolader, richtte een welkomstwoord tot de Prinses. Ook de gouverneur hield een korte toe spraak. Hierna verklaarde Prinses Beatrix de „Koningin Juliana Crèche" voor geopend door de schoolbel te luiden. Op verzoek van de fotografen herhaalde H.K.H. deze handeling, hartelijk lachend. Zij werd spontaan en langdurig toegejuicht, in het bijzonder door de fotografen. Bij het vertrek omringde het pu bliek de auto, waarin de Prinses had plaats genomen, zodat de weg met grote moeite kon worden ver volgd, onder luid gejuich, en „Oranje Boven" en „Leve de Kroonprinses". Bij aankomst in de crèche waren H.K.H. bloemen aangeboden door een meisje, dat bij het bezoek van Koningin Juliana in 1955 in de crèche nog baby was en toen met H M. de Koningin was gefotogra feerd. Het bezoek aan de West heeft op de bevolkingsgroepen in de West een onvergetelijke indruk gemaakt. De Prinses was stralend en onver moeid. Zij was een koninklijke ambassadrice van Nederland in de tropische gewesten, die stormen derhand aller harten won. HET NIEUWE MELK- EN ZUIVELBELEID Landbouwschap geschokt 's-GRAVENHAGE, 3-3. Het nieuwe melk- en zuivelbeleid van minister Vondeling heeft het Landbouw schap ernstig geschokt. In een eer ste commentaar werd. de motive ring van dit regeringsbeleid on aanvaardbaar genoemd. Ernstig is het bezwaar tegen de beslissing tot verlaging van de gevraagde garan tieprijs op grond van het feit, dat de pachtprijzen nog niet volledig zijn aangepast aan de nieuwe pachtnormen. De regering neemt met deze beslissing een deel terug van haar toezegging aan de land bouw om de garantieprijzen te ver hogen In verband met de gestegen kosten van grond en gebouwen. Het Landbouwschap verwijst ROTTERDAM. Maandag is een model van het eerste Rode Kruis- hospitaalschip ter wereld voor de binnenwateren, dat onder de naam „J. Henry Dunant" volgerid jaar omstreeks juni in de vaart zal ko men, in het instituut voor scheep vaart en luchtvaart te Rotterdam overhandigd aan de penningmees ter van het Nederlandse Rode Kruis mr. D. P. C. de Hoop Scheffer. daarbij naar de aangekondigde nota over de bestedingsbeperking van een jaar geleden. Speciaal door deze beslissing wordt naar oordeel van het Landbouwschap de land bouw onrecht aangedaan. Het vreest, dat het vertrouwen van de agrarische bevolking in het beleid van de minister ernstig wordt ge schokt. Om principiële redenen wordt het onjuist geacht het prijsbeleid vol ledig los te maken van de kost prijsberekeningen van het L.E.I. De paa9Veetentoon- stelling te Rotterdam ROTTERDAM, 3-3. Op dinsdag 25 maart a.s. zal te Rotterdam op het veemarktterrein de 88ste paas- veetentoonstelling worden gehou den, georganiseerd door de afdeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Het ligt in de bedoeling ditmaal meer aandacht te besteden aan de inzendingen jong-stieren materiaal. Opleving in de mosselhandel In de afgelopen week had er on der de afleveringen aan de mossel- handel zoals die regelmatig door de kwekers plaats vonden een be langrijke opleving plaats. Door de storm van vorige week is op de verwaterplaatsen te Yerseke een belangrijke schade aangericht aan de daar ter verzending gereed staande mosselen. De handel moest nu opnieuw worden bevoorraad. Plannen om ten gevolge van deze belangrijke schadepost de export maar stop te zetten, hadden geen voortgang. De nieuwe handelsver eniging Solidair N.V. was ook hier weer een stimulerende faktor om de handel nog enkele weken aan de gang te houden. Het weer in februari In de maand februari werd op het proefbedrijf Scheldemonden te Bruinisse 58% mm. neerslag gere gistreerd, terwijl het gemiddelde slechts 39 mm. bedraagt. Februari was dus te nat, het grootste dag gemiddelde had 24 februari met 13 mm. Op 11 dagen in deze maand daalde de temperatuur onder het nulpunt. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand maart. Geboren: Cornelia, d. van J. Bos en W. C. v. Dienst; Leendert Kor- nelis Hendik, z. van J. K. Fokker en H. Bolkenbaas. Overleden: Hector van 't Hof, 69 jaar, echtgenoot van K. B. van IJs- seldijke. Ingekomen: J. M. Dekker uit Amerongen; N. C. Viergever uit Wassenaar; M. M. den Boer-Heule uit Vrouwenpolder; A. T. den Boer uit Vrouwenpolder. Vertrokken: C. G. A. de Oude naar Zierikzee. Ingezonden mededeling Verwachting tot woensdagavond: Meer wind Nevelig weer met in hel alge meen veel bewolking en in het noorden van* het land plaatselijk enige regen; matige, langs de Wad- denkust later krachtige wind tus sen zuidwest en west; iets hogere temperaturen. 5 maart. Zon op 7.19, onder 18.25. Maan op 18.32, onder 6.43. 6 maart. Zon op 7.17, onder 18.27. Maan op 19.56, onder 7.12. Volle maan: 5 maart te 19.28. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 5 maart 2.47 v.m. 15.19 n.m. 6 maart 3.33 v.m. 16.03 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 maart 2.29 v.m. 14.46 n.m. 6 maart 3.13 v.m. 15.29 n.m. Springtij: 8 en 22 maart. Doodtij: 14 en 30 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-3. Boven de Golf van Biscaye en west Europa bevindt zich een gebied van hogedruk. Na bij IJsland wordt daarentegen een gecompliceerd depressiegebied aan getroffen. Tussen beide druksyste- men in is een krachtige zuidweste lijke stroming ontstaan, die zachte oceaanlucht via de Britse eilanden naar Scandinavië voert. De oceaan- lucht dringt nu ook langzaam ons land binnen, zodat een geleidelijke stijging van de temperatuur is te verwachten. De aanwezige bewol king houdt echter nog een snelle verwarming tegen. In Engeland, waar de zon wel doorbrak, wer den gisteren maximumtemperatu ren van 10 tot 13 graden bereikt. Het bij het IJslandse depressiege bied behorende front dringt lang zaam over de Noordzee naar het zuiden door. Het zal waarschijnlijk Nederland niet kunnen bereiken, en daarom blijven de neerslagkan ten uiterst gering. NIEUWERKERK - Burgerlijke stand en loop der .bevolking over februari 1958. Geboren: 5. Marijke Sonja, d. van T. J. Walhout en J. G. Oranje; 11. Aart Jacobus, z. van A. Brouwer en M. Stravers; 12. Margaret Ellen, d. van R. Helmer en E. Smith; 16. Sara Johanna, d van J. Folmer. en C. Robbemont. Ingekomen: K. Bazen en gezin van Zierikzee; B. Scherpenisse en gezin van Zierikzee; D. J. J. van Vossen en gezin van Zierikzee. Vertrokken: C. W. de Wit en ge zin naar Ridderkerk. Ingezonden mededeling ÉT IS NOG ZO HÉÉRLIJK JONG, ZO ÉCHT EEN BLAD VAN DÉZE TIJD .Dit is het geheim waarom èl wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aangetrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. Let de komende weken eens extra goed op MARGRIET met haar verrassende inhoudl Alléén MARGRIET kan zóveel bieden, want... MARGRIET is verreweg het grootste blad van Nederland. Uienren-lijn - Spotvogels - Lift - Perplex Oersterke Vis en Niet Alleen Als men als eerlijk man de nieu we modeplaatjes bekijkt, lopen de koude rillingen over de rug. In al\e bladen (en we hebben er aan mee gedaan), staan „spotvogels" afge beeld, met trapeziumrokken en bloesende ruggen, met zakkerige omhulsels en alles wat vroeger mooi was, is nu lelijk geworden. Eilandman heeft de plaatjes beke ken, ze omgedraaid en zijn verbijs tering over de uienren-lijn is aan zienlijk.' Zegt de natuur rond dan zegt de mode plat, zegt de natuur plat, dan zegt de mode rond en alles is dus feitelijk op zijn kóp ge zet. Het spotvogel-effekt wordt nog aanziejilijk vergroot door de hoeden, bloempotachtige monsters, met of zonder kippeveren. Dat was dus het modesnufje, maar er is meer vrienden, bv. de ongelofelijke pech van een West- hoeks meisje, dat haar verloofde met de auto van pa van de boot te Zijpe mocht afhalen. De jonge man in kwestie had geschreven, dat hi; met het „kleine bootje" zou komen, dan was de kans op lifters praktisch nul en zouden ze saamp jes heerlijk naar de duinstreek kunnen rijden. De auto rijdt naar Zijpe, stopt bij het „kleine bootje", het meisjev stapt uit en na aan komst van het bootje stevent regel recht een oude vriend op haar af en zegt: „Zo Maruschka, mag ik meerijden?" Het meisje was der mate perplex, dat ze niet eens zag, dat haar akute vriend inmiddels ook van de boot was gestapt. Hij naderde schoorvoetend, want hij kreeg vreselijke voorgevoelens. Hoe beiden zich uit de penibele situatie hebben gered, is niet bekend, maar het feit van de pech blijft feit. In Duivel and had een familie een goudvissenvijvertje in de tuin tot trots bezit gemaakt. De vorst kwam en na de vorst de dooi, als gevolg waarvan het water in het vijvertje erg vies was geworden. Voor een der (grootste) goudvissen te vies, want de vis zette zijn ste kels uit, draaide zich om en viel ruggelings dood op de bodem van de bak. Een van de gezinsleden viste de vis uit het water en wierp hem over de heg, waar zich een klein (zeer onaanzienlijk, alleen maar voor gootsteenwater bedoeld) greppeltje bevond. Eihd vorige week was een modderjongetje aan het roeren in deze greppel en wel dra stuitte hij op een pracht exem plaar van een goudvis. Deze for tuinlijke (en oersterke) vis, is al weer in de vijver terug en het feit bewijst, dat fazanthanen niet alleen sterk zijn in ontsnappingen goudvissen kunnen het er ook mee doenl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2