Zuidpool een continent, geen archipel DE ZIERIKZEESCHE COURANT Commissaris der Koningin opende Groene Kruis Wijkgebouw te Renesse DINSDAG 4 MAART 1958 No. 18320 114e jaargang ZIERIKZËGSCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 MIDDEN-SUMATRA BEREIDT ZICH VOOR OP LANDING VAN CENTRALE TROEPEN Atjehse jongeren achter Padang-regering SINGAPORE, 3-3. Radio-Padang heeft maandagavond medegedeeld, dat dinsdag door de „rebellen troepen" manoeuvres zullen wor den gehouden in de buurt van Pa riaman, een havenplaats ten noor den van Padang. Daarbij zal van zowel zwaar, als van licht geschut gebruik worden gemaakt. DJAKARTA, 3-3. President Soe- karno en oud-vice-president dr. Mohammed Hatta hebben maandag in het Merdeka-paleis te Djakarta opnieuw een onderhoud gehad, dat twee uren heeft geduurd. De woordvoerder der centrale regering deelde mee, dat over dit gesprek geen officieel communiqué zal wor den uitgegeven. Het radiostation in Padang heeft zaterdag omgeroepen, dat Indone sische vliegtuigen de Riouw-archi- pel hebben gebombardeerd. Vol gens deze uitzending werden niet alleen bommen geworpen, maar ook met boordwapens geschoten „om de zeeverbindingen af te snijden". Vier openbare gebouwen zouden zijn getroffen, alsmede een moskee. „Hierdoor zijn de haatgevoelens tegen de luchtmacht toegenomen", werd in de uitzending gezegd. Temperaturen tot vijftien miljoen graden LONDEN, 3-3. De „Zeta", het ap- paraat, dat in het Britse centrum voor onderzoekingen der kernener gie te Harwell wordt gebruikt voor fusie van waterstofatomen, wordt thans dusdanig veranderd, dat er temperaturen tot vijftien miljoen graden Celsius mee kunnen wor den bereikt. Er zijn, als destijds gemeld, met de „Zeta" reeds temperaturen tot vijf miljoen graden Celsius gereali seerd. Dr. Peter Thonemann, de Austra lische leider van de „Zeta"-werkers, heeft een maand geleden verklaard het mogelijk te achten dat met een gewijzigd „Zeta"-apparaat tempe raturen tot honderd miljoen graden Celsius - dat is meer dan zes maal zo hoog als de temperatuur, die in het midden van de zon heerst - be reikt worden. Radio-Padang heeft maandag avond gemeld, dat Atjehse jonge ren, die in midden-Sumatra ver blijven, een verklaring hebben uit gegeven dat zij zich achter de re gering van midden-Sumatra scha ren. Het gebied van Atjeh zelf heeft nog geen standpunt vastge steld in de strijd tussen midden- Sumatra en de centrale regering. Tunesische boodschap aan de Ver. Staten A.F.P. meldt uit Tunis, dat presi dent Bourguiba een boodschap aan president Eisenhower heeft gezon den, waarin hij de aandacht van het Amerikaanse staatshoofd ves tigt op de „rampzalige gevolgen" van het scheppen van een „nie mandsland" in het Algerijns-Tune- sische grensgebied. Van welingelichte Tunesische zijde wordt nog vernomen, dat overeenkomstige boodschappen zijn gezonden aan andere buitenlandse staatshoofden. Nederland bouwde luchtwaardige helikopter ROTTERDAM, 3-3. Het was van- daag een feestdag voor de „Neder landse Helikopter Industrie N.V.": vanmiddag heeft de directeur-ge neraal van de Rijksluchtvaart dienst, de heer J. W. F. Backer, het bewijs van luchtwaardigheid van de „Kolibrie"-helikopter uitgereikt. De uitreiking geschiedde in het restaurant van de luchthaven Rot terdam, in tegenwoordigheid van verscheidene autoriteiten. De „Kolibrie" zal, naar verwacht Fuchs' expeditie leerde 10-jarige droom verwerkelijkt SCOTT BASIS, 3-3. Dr. Vivian Fuchs en zijn mannen zijn maandag voor het eerst in weken fris ge schoren en gewassen, begonnen met het uitzoeken van dat deel van hun uitrusting dat zij mee naar huis zullen nemen. Er ontstond maandagochtend wel even wat ver traging, doordat Fuchs en de an deren, zonder baard en lange haren, onherkenbaar waren en zich over al opnieuw moesten gaan voor stellen. Een van de Britse expeditieleden, Geoffrey Pratt, heeft verklaard, dat uit de onderzoekingen gebleken is dat de Zuidpool wel degelijk een continent is en geen archipel die onder een ijskap schuilgaat. Dit was uit de onderzoekingen onderweg gebleken# Nergens lagen de rotsen beneden zeepeil, zei hij. Door het bereiken van Scott-basis na een tocht van 99 dagen over land, dwars door het Zuidpoolge bied, is een tien jaar oude droom van dr. Vivian Fuchs in vervulling gegaan. Hij vatte zijn plan in de winters van 1948 en 1949 op, toen hij een wetenschappelijke expeditie in Marguerite-baai in Graham- land leidde. In 1950 begon hij na terugkeer in Londen met de prak tische uitwerking ervan en in 1954 Een beeld van het bezoek, dat H.K.H. Prinses Beatrix tijdens haar ver blijf in Suriname heeft gebracht aan Coronie. - De foto laat zien hoe de Prinses vrolijk op de zg „huwelijksschommel" van Coronie zat. had hij zijn plan gereed. Dit kreeg steun van een aantal vooraanstaan de figuren zowel in wetenschappe lijke als regeringskringen. De grootste bijdrage leverde, af gezien van Engeland, Nieuw-Zee- land, dat met Australië en Zuid- Afrika in de expeditie vertegen woordigd was. Engeland had ech ter het leeuwenaandeel. Sir Edmund Hillary leidde de Nieuw-Zeelandse groep die Fuchs moest helpen. De Nieuw-Zeelandse en Britse groep, respectievelijk aan boord van de „Endeavour" en de „Magga Dan", vertrokken ongeveer in de zelfde tijd in het begin van 1956 naar het Zuidpoolgebied, nadat in 1955 in Shackleton in de Weddell- zee reeds voorbereidende werk zaamheden waren verricht. wordt, haar Nederlandse bewijs van luchtwaardigheid ook in de Verenigde Staten en in Groot-Brit- tannië kunnen laten gelden, omdat de beproeving van het toestel, met het oog op export, gebaseerd was op de eisen die men in de Ver. Staten stelt ten aanzien van het verkrijgen van een bewijs van luchtwaardigheid voor helikopters. Een NAVO-woordvoerder heeft meegedeeld dat de permanente raad van de NAVO dinsdagavond bij eenkomt om het Russische voorstel tot het houden van een conferentie van ministers van Buitenlandse Za ken te bespreken. Kritiek accepteert men vaak alleen als ze verpakt is in een lofspraak. m Een boer in de Chinese provin cie Sjansi, die 138 jaar zegt te zijn, leidt zijn familie van veex-tig per sonen in een officiële campagne tegen „de vier plagen", namelijk die der muskieten, vliegen, ratten en mussen. Door deze dieren wor den de gezondheid en de oogst in gevaar gebracht. Dit is gemeld door het communistische volksdagblad van Peking. ZEVEN MIJNWERKERS VERMIST DOOR INSTORTING IN DE „MAURITS" Tragisch ongeluk in pas aangeboorde laag Water op de Rijn zakt 's-GRAVENHAGE, 3-3 De Rijn valt thans flink, zo deelt Rijkswa terstaat mede. De verwachting is dat het peil te Lobith gedurende 3 4 dagen een halve meter per et maal zal vallen. De onderlaat te Spijk komt. vandaag reeds water- I 0ver deze slachtoffers ontbreken, vrij. I Omstanders nemen 's-GRAVENHAGE, 3-3. Heden middag omstreeks vijf uur is in de kolenmijn „Maurits" te Geleen on verwacht een gedeelte van een ko- ienpyier Ingestort. Deze pijler is gelegen tussen de 391 en de 455 meter verdieping. Van de 45 mijnwerkers die in de Pijler werkzaam waren, worden er zeven vermist. Het betreft hier mijnwerkers van verschillende nationaliteit, waaron der drie Nederlanders. Óver hun lot bestaat nog geen zekerheid. On middellijk zijn alle pogingen in het werk gesteld om de vermiste mijn werkers te bereiken. Volgens nog niet bevestigde be richten, zijn de buitenlandse slacht offers twee Italianen, een Engels man en een Pool. Nadere gegevens aan, dat het Nieuw medisch sociaal centrum Westhoekgemeente wacht thans nog op kleuterschool (Van onze redacteur) Het Groene Kruis wijkgebouw aan de Ring te Renesse stond zaterdag middag, overstraald door een mild zonnetje, van nieuwigheid te blinken en geen passender uur zou gevonden kunnen worden voor de officiële opening van het gebouw, die verricht werd door de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De commissaris kreeg de sleutel van dit medisch-sociale centrum ter plaatse op een kussentje aangereikt door het 13-jarig dochtertje van de secretaris van de Groene Kruis-afdeling ter plaatse, Matty Haring man. Nadat de commissaris de deur had ontsloten, betrad hij met zijn echtgenote en de verdere aanwezigen het gebouw, het voorlaatste op Schouwen-Duiveland, dat met de door de Zwitserse actie „Chaine de bonheur" verkregen gelden is gefinancierd. Zonnemaire zal binnenkort de ry sluiten. Het Groene Kruisgebouw is gelijk aan het prototype, waarover thans de afdelihgen op het eUand beschikken. Het heeft een ruime wacht kamer, babyboxen, een bergruimte en annex is gebouwd een keurige woning voor de wijkverpleegster. Op de bijeenkomst voorafgaande aan de officiële ingebruikstelling, werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Groene Kruis- afdeling, de heer J. M. de Nooijer, die na zijn welkomstwoord - in zonderheid tot de Commissaris der Koningin en zijn echtgenote en de leden van het hoofdbestuur - her innerde aan de ingebruikstelling van het wijkgebouw te Noordwelle, bij welke gelegenheid de voorzitter van de Provinciale Groene Kruis vereniging, Jhr. Röell de medede ling deed dat binnen afzienbare tijd ook Renesse over een eigen wijkgebouw zou kunnen beschik ken. Gelet op de ramp vroeg spr. zich af of de prijs niet te hoog is geweest. Inderdaad is dit het geval. Hulde aan Zwitserse volk Spr. bracht warme hulde aan de hulp door het Zwitserse volk ver leend en met toestemming der aan wezigen werd een telegram verzon den aan de Zwitserse gezant, waar in uitdrukking wordt gegeven aan de gevoelens van dank, met het verzoek deze dank te willen over brengen aan het Zwitserse volk. Spr. dankte ook hartelijk voor de bemiddeling door de Commis saris der Koningin verleend. Voor Renesse kwam een bedrag van f 23.000 beschikbaar uit de Zwit serse pot, maar de kosten bleken hoger. De gemeente Renesse vulde het bedrag aan met f 14.000, want het gemeentebestuur had in hoge mate oog voor het belang en het nut van een eigen wijkgebouw. Er was toen echter nog niet vol doende geld aanwezig. Een bazar- comité onder leiding van de voor zitter de heer L. de Ruiter slaagde er evenwel in een netto-bedrag van f 3.000 bij elkaar te krijgen. Zo doende kwam de benodigde f 40.000 bijeen. Met enige spanning zag spreker de eindafrekening tegemoet. Het bestuur van het Groene Kruis was niet op de hoogte bevoegd te zijn toe te zien tijdens de bouw. Dit is dan ook niet gebeurd, maar de aannemer, de firma Steur en Bij kerk, komt lof toe voor de voort varendheid waarmee is gebouwd, aldus spr. De verwarmingsinstallatie werd aangelegd door de firma Tamse te Goes en de verlichting door de heer H. Duson te Renesse. Belangrijk was de schenking van de Rotaryclub van f 500. Een firma schonk een baby-weegschaal ter wijl van de oud-wijkvei"pleegster mevrouw Hoogenboom-van der Wekken een vlag in ontvangst ge nomen mocht worden. Het archi tectenbureau Freeze en Twijnstra schonk de schuimrubber kussens voor de boxen. De heer Rozeboom trad op als adviseur bij de bouw. Spr. hoopte dat het nieuwe gebouw vele jaren 'n nuttige dienst zal be wijzen aan het Groene Kruiswerk. Enorme vooruitgang De waarnemend-voorzitter van de algemene Nederlandse vereni ging, de heer A. de Lange, deelde mede dat het gebouw te Renesse het 21ste is dat na de ramp is ge bouwd met behulp van de Zwit serse gelden. Gelet op het feit dat er op Schouwen-Duiveland voor de ramp slechts vier wijkgebouwen waren, betekent de nieuwbouw een enorme vooruitgang, waarvoor de dankbaarheid groot is. Spr. herinnerde aan het feit dat het Zwitserse geld kon worden be steed voor de medisch-sociale op heffing van deze streek dank zij de bemiddeling van de Commissaris der Koningin. Hij feliciteerde na mens de algemene Nederlandse vereniging en de Zeeuwse vereni ging de plaatselijke afdeling en hoopte dat Gods zegen op het werk in de toekomst zal mogen ïrusten en dat het gedragen zal mogen worden door de gedachte van de dienende liefde waarvan het kruis symbool is. In het nieuwe wijkgebouw kan zowel curatief als preventief werk worden verricht en spr. typeerde het gebouw als een belangrijke uiting van particulier initiatief. Traditiegetrouw bij ingebruikstel lingen overhandigde hij aan de voorzitter de klok voor het nieuwe wijkgebouw, als geschenk van de provinciale vereniging. Sprekende over de bemiddeling door de Commissaris der Koningin ging spr. de geschiedenis hiervan nog eens na. Hij achtte het destijds door de Commissaris aan de ver tegenwoordigers van de Zwitserse radio gegeven advies de door radio-Lausanne ingezamelde gelden te bestemmen voor wijkgebouwen van enorm belang. Hij noemde de verhouding tussen het provinciaal bestuur en het Groene Kruis bij zonder hartelijk en deelde mede dat het hoofdbestuur van de algemene Nederlandse vex-eniging behoefte gevoelt de Commissaris te huldigen met een persoonlijk geschenk het geen spr. daarop overhandigde in de vorm van een kristallen asbak met het Groene Kruis-embleem, de initialen van Jhr. mr. de Casem broot en de jaartallen 1953-1958. De Commissaris bleek zeer getrof fen door dit hartelijk bewijs van dankbaarheid en hij zeide destijds aan het Groene Kruis te hebben gedacht omdat hij „zo'n beetje ge traind is in het verdelen van gif ten", daar hij na de oorlog op Wal cheren hiermede ook ervaring op deed. „Ik behoefde dan ook geen seconde na te denken hoe het geld zou moeten worden besteed", aldus de Commissaris, die nog mededeel de dat men in Zwitserland het Groene Kruis-werk niet kent. „Andere gebouwen uit schenkin gen, o.m. van Italiaanse en Nieuw- Zeelandse zijde, na de ramp opge richt, zijn wat beter af dan de Groene Kruis-wijkgebouwen", al dus de Commissaris in zijn toe spraak op de bijeenkomst, die volg de op de officiële ingebruikstelling In het dorpshuis. De financiële pap vermiste zevental is omgekomen. De pijler waarin de slachtoffex\s werkten zou zijn ingestort overheen lengte van ongeveer '40 meier. Het zou een pijler zijn in een pas aan geboorde steenkoollaag. Eén slachtoffer gevonden Van de zijde der staatsmijnen wordt medegedeeld, dat dinsdag ochtend vroeg om twee uur het eerste slachtoffer van de instorting in de staatsmijn Maurits geborgen is. Het is de 24-jarige ongehuwde Italiaanse arbeider Vittorio Pintus, wonende in het gezellenhuis te Geleen. De leiding van de staatsmijn Maurits heeft de hoop opgegeven, dat nog een van de slachtoffers in leven is. Het opsporingswerk vordert ge stadig, maar zal enige dagen in be slag nemen. evenwel was dadelijk al gestox-t en er kon niet meer aan tegemoet ge komen wox-den. De Commissaris prees de activiteit en de ijver van de Groene Kruis-verenigingen als een verdienste .en dankte de ge meente voor de financiële steun, bij de totstandkoming van het wijkge bouw verleend. Al is de aanleiding droevig, daar mag toch dankbaax-- heid bestaan voor hetgeen in het rampgebied aan het oprichten van wijkgebouwen is mogelijk gewor den, vooral als men denkt over welke midnei'waardige gebouwen welke minderwaardige gebouwen schikken. Spr. prees het aanzien van het wijkgebouw en hij hoopte dat de eindrekening wal mee zal vallen, zulks als reactie op de eer der door de voorzitter geuite vrees voor het „onderste regeltje", „want", zo vervolgde spr., „het gekweekt van het schenkingsbe- potje is op". Weliswaar is er rente drag, maar wellicht wordt deze ge reserveerd voor speciale moeilijke gevallen. De C.ommissaris hoopte dat het gebouw aan de gestelde eisen zal mogen voldoen, de Groene Kruis-vereniging er op zegenrijke wijze in zal mogen werken en dat de Groene Kruis-vereniging finan cieel en moreel zal worden gedra gen door de burgerij van Renesse. f 1.000,per inwoner De bui'gemeester van Renesse, mr. G. F. Lunsingh Tonckens, wees op het nauwe verband dat er be staat tussen het Groene Kruis en de bevolking van zijn gemeente. Er is daarom alle reden tot blijdschap over de totstandkoming van het gebouw. De gemeente gaf de grond waarop het gebouw ver rees, voor de prijs van f 1.per jaar en trok f 14.000,uit voor het bouwbedrag. Na het dorpshuis is het wijkgebouw het tweede gebouw dat na de ramp in de gemeente tot stand is gekomen. Het wachten is thans nog op de kleuterschool. De investeringen na de ramp bedragen dan meer dan duizend gulden per inwoner, maar de burgemeester meende dat de toekomst voor Re nesse moeilijk zal zijn, omdat er nog veel meer gebeuren moet. De plaatselijke arts, dokter H. J. Simons, gaf uiting aan zijn grote vreugde over het nieuwe wijkge bouw. VooxTieen was bv. het con sultatiebureau bij hem aan huis en dit gaf aanleiding tot allerlei moei lijkheden, temeer omdat het aantal babies sterk is toegenomen. Dr. C. Cath merkte op dat de rente van het kapitaal zal worden besteed aan nog een gebouw of zal worden verdeeld. De beslissing moet nog vallen. De heer De Ruiter tenslotte zegde steun wordt verleend aan het dig zou zijn dat vanuit de burgerij seun wordt vex-leend aan het Groene Kruis. De voorzitter dankte alle spre kers op de hein eigen beschaafde wijze en haakte in op verschil lende opmex*kingen die werden ge maakt'.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1