De Sovjet-Unie wil topconferentie doen voorbereiden door ministers DE ZIERIKZEESCHE COURANT RADIO-PADANG (OPNIEUW IN DE LUCHT) GEWAAGDE VAN STRIJDVAARDIGHEID Russisch initiatief inzake topconferentie Bijna vijf miljoen werklozen in de V.S. TURKSE VEERBOOT VERGAAN Dr. Fuchs en de zijnen volbrengen hun monstertocht over de Zuidpool MAANDAG 3 MAART No. 18319 114e Jaargang ZIFRIKZEE SCHE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 „Wij blijven in de lucht" Radio-Padang is vrijdagavond weer in de lucht geweest. De uit zending werd enige minuten lang opgevangen voordat de zender om 23 uur plaatselijke tijd sloot. De korte tijd dat radio-Padang in Singapore werd opgevangen, hoorde men een stem zeggen: „De officieren en manschappen van de bewapende troepen in midden-Su- matra handhaven hun belofte om te vechten teneinde de doeleinden van de revolutionaire raad te ver werkelijken, en zijn bereid alle eventualiteiten onder 't oog te zien, met inbegrip van het gebruik van geweld door de regering-Djuanda". Intussen hebben vele openbare or ganisaties, waaronder studenten en veteranen van de strijdkrachten ook hun steun beloofd om het land te helpen verdedigen. De radio zei: „Wij dringen er bij de bevolking op aan te allen tijde kalm en waak zaam te zijn en zich niet te laten beïnvloeden door de propaganda en beschuldigingen door de rege ring via radio-Djakarta". Radio- Padang zei weer in de lucht te zul len komen „en eenmaal in de lucht, zullen we in de lucht blijven", al dus de radio. De dienst voor radiografische verbindingen in Singapore deelt mee, dat het signaal uit Padang even sterk was als voor het bom bardement op het radiostation. Er werd echter op een nieuwe fre quentie uitgezonden, ongeveer op die van radio-Djakarta. Volgens berichten die vorige week in Singa pore waren ontvangen redden de opstandelingen materiaal van de gebombardeerde zenders en tracht ten zij een en ander te repareren in schuilplaatsen diep onder de grond. Andrei Gromyko, de Sowjet-mi- nister van Buitenlandse Zaken, heeft de Amerikaanse ambassa deur te Moskou, Llewellyn Thomp son, vrijdag een aide-memoire „be treffende de gang van zaken bij het voorbereiden van een mogelij ke topbijeenkomst" overhandigd. Dit is vrijdag door het „State De partment" bekend gemaakt. Het Amerikaanse ministerie wei gerde mededelingen omtrent de in houd #van het stuk te doen, omdat in de Russische hoofdstad te ken nen was gegeven, dat de inhoud daar voor het ogenblik niet zal wor den gepubliceerd. Autobus verongelukt in de Ver. Staten Dertig kinderen vermist Bij Prestonburg in de Ameri kaanse staat Kentucky is een schoolbus na een aanrijding met een vrachtauto in de sterk gezwol len Sandy River terecht gekomen. Van de ongeveer veertig scholieren worden er dertig vermist. Ook de chauffeur heeft zich niet kunnen redden. Een tiental kinderen heeft de bus, voordat deze geheel onder water verdween, door de achter deur kunnen verlaten. De rivier is op de plaats van het ongeluk tien meter diep. Verrassing voor het Westen Wordt conferentie in New Delhi gehouden De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, heeft in een brief aan zijn Franse ambtgenoot Pineau verklaard dat de Sowjet-Unie het Franse voor stel aanvaardt, om een conferentie van de hoogste leiders van oost en west in een bijeenkomst van de betrokken ministers van Buiten landse Zaken te doen voorbereiden. De brief werd Pineau door de Sowjet-ambassadeur te Parijs, Vi nogradov overhandigd. Gromyko heeft te Moskou een nota overhandigd aan de Ameri kaanse ambassadeur te plaatse, Llewellyn Thompson. In een korte verklaring van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt gezegd, dat de nota betrekking heeft op „werk wijzen ter voorbereiding van een mogelijke topconferentie". Tevoren hadden Amerikaanse ambtenaren verklaard dat het be richt uit Parijs over instemming der Sowjet-Unie met het houden van een bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken, vooraf gaande aan een topconferentie, voor hen een „volslagen verrassing" was. De Britse minister van Buiten landse Zaken Sellwyn Lloyd heeft zich zaterdag op een politieke bij eenkomst te Heswall, in het En gelse graafschap Cheshire, uitge sproken voor onderhandelingen met de Sowjet-Unie en het houden van een topconferentie. Uit betrouwbare bron in Was hington wordt vernomen dat in de Russische nota aan de V.S. het voorstel wordt gedaan de bijeen komst van de ministers van Bui- tenlanse Zaken in april te laten houden. Voorts zouden de Russen een bijeenkomst hebben voorgesteld van de landen van de Navo en die van het verdrag van Warschau. Uit alles wat Eisenhower en Dulles in de afgelopen weken heb ben gezegd is duidelijk gebleken dat het niet gemakkelijk zal zijn om over de agenda «voor de topcon ferentie tot overeenstemming te In Brussel is bekend gemaakt dat koning Boudewijn de wereld tentoonstelling in Brussel op 17 april officieel zal openen. komen. Zoals bekend hebben de V. S. de punten die de Sowjet-Unie op de agende wil hebben gekriti seerd, terwijl de Russen alle door Eisenhower voorgestelde punten hebben verworpen. De Sowjet-Unie wil voorstellen, dat de topconferentie tussen oost en west te New Delhi wordt gehou den, aldus is van welingelichte zij de in de Indische hoofdstad ver nomen. De Sowjet-Unie heeft de regering te New Delhi gepolst naar haar re acties op een dergelijk Russisch voorstel, zo zei men. GEDUPEERDE AMMERSTOLSE KINDEREN KRIJGEN SPAARGELD TERUG Andere spaarbanken springen b(j Er is een kans, dat alle kinderen wier spaargeld verloren is gegaan als gevolg van de verduistering, waarvan de directeur van de Am- merstolse spaarbank wordt ver dacht, schadeloos zullen worden ge steld. Nadat eerst een Amsterdamse student voor dit doel f 5000 had ge schonken, is er nu een aanbod ont vangen van een spaarbank in de Krimpenerwaard ook de rest van dit spaargeld (circa f 15.000) aan te zuiveren, op voorwaarde dat de kleine spaarders naar deze bank zullen overgaan. Ook andere banken hebben laten blijken, dat zij er prijs op stellen spaarders van de thans niet meer functionerende spaarbank te Am- merstol voor hun bank te winnen. Zoals bekend is kwam op 18 fe bruari jl. aan het licht, dat de 59- Functionarissen van het departe ment van Arbeid ramen, dat het totale aantal werklozen in de Ver enigde Staten in februari is geste gen tot bijna vijf miljoen. De stij ging van het aantal voor een uit kering in aanmerking komende werklozen, die zich in de week tot 15 februari voordeed, hield in de daarop volgende week aan, zo deel den zij mede. Onder de regeling voor werkloos heidsuitkeringen vallen ongeveer 43 miljoen van de 67 miljoen werk nemers in de Verenigde Staten. jarige accountant D. E., directeur van de Stichting Ammerstolse Spaarbank, er van verdacht wordt zich jarenlang aan spaar- en an dere gelden te hebben vergrepen. Volgens de laatste schattingen zou een bedrag van f 150.000 verdwe nen zijn. 450 slachtoffers De Turkse veerboot „Usküdar" is zaterdag tijdens een storm in het oostelijk gedeelte van de Zee van Marmora - een randzee van de Middellandse Zee, tussen Ruropa en Klein-Azië - gezonken. Zondagochtend werd het te Is tanbul als vaststaand aangenomen, dat bij het vergaan Van de „Us küdar" minstens 450 mensen zijn omgekomen. Het juiste aantal do den kon men nog niet vaststellen, maar het schip was, zoals altijd op vrije dagen, overvol. DEVENTER. Nabij het station te Deventer is zaterdagavond om streeks 9 uur de 46-jarige W. Wil- lemse, die met zijn echtgenote rechts op de rijbaan liep, door een voorbij rijdende vrachtauto gegre pen en op slag gedood. Het voer tuig was van een expeditiebedrijf uit Gorssel. De chauffeur, die doorreed en later door de Deventer politie werd opgespoord, verklaar de niets van een aanrijding te heb ben gemerkt. Zijn voertuig was be schadigd, o.a. was de rechter kop lamp vernield. Deze foto van het Koninklijk Ge zin is speciaal gemaakt ter gele genheid van het komende bezoek van het Britse Koninklijke Paar. (Foto Meyboom). Jo Vincent zestig jaar De zangeres Jo Vincent zal op 6 maart haar .zestigste verjaardag Geen nota inzake de B.B. De heer Struycken, minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie heeft, in antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid de heer Beernink, medegedeeld, dat het niet in zijn bedoeling ligt een nota betreffende de Bescherming Bevolking aan de Kamer te zenden. FEEST TE AMSTERDAM H.M. DE KONINGIN AANWEZIG BIJ OPENING VAN DE 23STE BOEKENWEEK Auteurs werden aan haar voorgesteld In tegenwoordigheid van H.M. de Koningin en de ministers J. G. Suurhoff en dr. ir. A. Vondeling, is op de literaire feestavond „Het boek én de muzen" in de Amster damse Stadsschouwburg de 23ste boekenweek (1-8 maart) officieel geopend. Na het welkomstwoord van de voorzitter der C P.N.B., de heer Leeflang, sprak de staatssecretaris van O. K. en W., mr. R. G. A. Höp- pener het openingswoord. De staatssecretaris citeerde in zijn toespraak o.a. het rapport over de leesgewoonten in Nederland van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, waarin stond, dat een derde van het Nederlandse volk nooit een boek leest. Voor de pauze werd „Dorps vrijage" van Bernard Shaw in een vertaling van A. Viruly door Mary Dresselhuys en Han Bentz van den Berg opgevoerd. Zij verwierven met dit weinig gespeelde korte stuk van Shaw een luide bijval van het enthousiaste publiek. In de foyer achter de koningsloge, die evenals de andere foyers en de overige schouwburgruimten door Metten Koornstra op groteske en kleurrij ke wijze versierd was, liet de vor stin een aantal schrijvers en schrijfsters aan zich voorstellen en sprak met hen over hun werk. Indonesische troepen hebben schijngevechten geleverd in de stra ten van Djakarta. Volgens de le- gerwoordvoerder hadden deze oefe ningen ten doel de nationale waak zaamheid te verhogen. Met stalen helmen en volledig oorlogstenue uitgeruste militairen leverden straatgevechten, om een vijandelij ke aanval op de hoofdstad af te slaan. De menselijke ziel is veel groter dan alle sterrenioerel- den tezamen. De reorganisatie van de Nationale reserve De Tweede Kamerleden de heren J. M. Peters. E. A Vermeer, Roos- jen, Ritmeester, Visch en Calmeyer hebben aan de minister van De fensie schriftelijk gevraagd of de minister bereidis het reorganisa tieplan van de Nationale Reserve op korte termijn aan de Kamer over te leggen. Zij vragen de mi nister dit, nu uit een schrijven dat hij 27 februari 1958 in verband met de reorganisatie van de Nationale Reserve richtte tot de vrijwilligers van de onderdelen Luchtdoelartil lerie en Koninklijke Marechaussee blijkt, dat hij thans het reorganisa tieplan voor de Nationale Reserve heeft voltooid en het van belang moet worden geacht, dat de Kamer hieromtrent spoedig en volledig wordt ingelicht. Dit schrijven be vatte de mededeling, dat de des betreffende vrijwilligers per 1 juni a.s. eervol ontslag zal worden ver leend wegens opheffing dezer on derdelen, alsmede het verzoek een nieuwe verbintenis als vrijwilliger bij de Nationale Reserve aan te gaan als infanterist of als lucht wachter. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMERSFOORT. Amersfoort heeft zaterdag zijn eerste verkeerstunnel opengesteld. De stad verkeerde in een feeststemming en in het bij zonder de bewoners van het Soes- terkwartier, die, 20.000 in getal, de meeste hinder hebben ondervon den van de zo veelvuldig gesloten spoorbomen in de overwegen aan de Nijverheidsweg en de Gaslaan. De slagbomen gaan binnenkort voorgoed dicht, want nu is het mo gelijk door de vijftig meter lange tunnel zonder oponthoud de stad of omgekeerd Amersfoorts grootste kwartier en industriewijk te berei ken. HEERLEN. In een woonwagen te Heerlerheide is een baby van vier maanden overleden. De vader, die het lijkje naar het St. Josephzie- kenhuis bracht verklaarde daar, dat het kindje, slechts schamel ge kleed en toegedekt, de nacht had doorgebracht op de vloer van de onverwarmde wagen. Aangenomen wordt, dat het kindje tengevolge van bevriezing is overleden. AMSTERDAM. De 25-jarige mo torrijder R. van D. uit Amsterdam is zondagmiddag tegen vijf uur do delijk verongelukt, toen hij met zijn motor op de kruising van de Jan van Galenstraat en de Bestevaer straat tegen een bus van lijn F aan botste, die uit de tegenovergestelde richting kwam en voor hem langs links af wilde slaan. BOXTEL. Te Boxtel is de 15-ja- rige mej. J. v. d. Velden uit Schijn- del door een personena'uto gegre pen en gedood. Het meisje, dat in gezelschap was van een vriendin, stak bij Huize de la Salle per fiets onverhoeds de rijksweg over. Zij werd gegrepen door een passerende personenauto en een 30-tal meters meegesleurd. Zij overleed ter plaatse. Laatste deel van de reis verliep vlot SCOTT-BASIS (Zuidpool), 2-3. - Dr. Vivian Fuchs en ztfn groep Van negen man, is zondagnacht in Scott- basis in het Zuidpoolgebied aange komen. Zij hadden hiermee de eer ste oversteek van het Zuidpoolge bied over land voltooid. Zij legden de afstand van de basis Shackleton naar de plaats van hun bestem ming - 2.100 m\jl (ongeveer 3.340 km) - af in 99 dagen. De groep be stond uit Britse geleerden. De tocht ging via de Zuidpool, waar men vier dagen verbleef. Sir Edmund Hillary, de Nieuw- zeelandse ontdekkingsreiziger, die ook de Mount Everest heeft be klommen, fungeerde op het laatste deel van de tocht als gids. Hij was daartoe naar depot 700 - 1.200 km van Scott-basis - gevlogen. Men bleef daar twee dagen. Sir Edmund kende de weg. Hij had namelijk op geregelde afstanden bevoorradings depots opgeslagen. Dit laatste deel, een gemakkelijker terrein dan de reis van Shackleton naar depot 700, werd in slechts 22 dagen afgelegd. Over het eerste deel deed men 75 dagen. De groep kwam bij prachtig weer aan. Toen Fuchs zaterdag ochtend vertrok moest hij nog een afstand van 32 km afleggen. Dr. Fuchs en sir Edmund Hillary kwamen bij hun aankomst in Scott- basis gearmd uit hun „snocat", een voertuig met rupsbanden. „Het is heerlijk hier te zijn", zei dr. Fuchs tot degenen die hem verwelkom den. De mannen werd een geweldige ontvangst bereid. De twintig leden van de groep in Scott-basis had den de 160 leden van de Ameri kaanse basis McMurdo Sound uit genodigd bij de aankomst aanwezig te zijn. Er was een orkest van de leden der beide bases gevormd, waarbij de bevelhebber van de Amerikaanse basis, Ludeman, trombone speelde. Er werd met vlaggen gezwaaid en er werden feestdiners aangericht. Er waren verslaggevers en vertegenwoordi gers van verscheidene omroep-, film- en televisiemaatschappijen. Te Londen Is officieel meege deeld dat koningin Elisabeth voor nemens is dr. Vivian Fuchs tot rid der te benoemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1