s DE MOORD v J Franse Lente en Zomermode Minister verwacht jaargemiddelde werklozen van 100.000 mannen onder hypnose ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 28 februari ms No. ïaai» TWEEDE KAMER In enkele bedrijfstakken wordt toestand ongunstiger 's-GRAVENHAGE, 27 febr. In antwoord open vraag van de heer Biewenga heeft de minister in de Tweede Kamer gezegd, dat wel het vermoedelijke verloop van de werkloosheid in februari kan wor. den aangegeven. Volgens een ra ming van de gezamenlijke arbeids bureaus zal de geregistreerde ar beidsreserve van mannen, dus in- klusief de personen werkzaam op A.W.-opjekten, rond 125.000 bedra gen tegen 122 511 op 31 januari jl. Aangezien echter normaal de iverk- loosheid in februari iets daalt, geeft het cijfer van 125.000 een verder gaande stijging van het niveau van de werkloosheid (d.i. gekorrigeerd voor de seizoenbewegingaart de orde van grootte van 9.000. Hij geeft hierna de gedetailleer de cijfers van de geregistreerde ar beidsreserve van en openstaande aanvragen om mannelijk personeel in de betreffende gebieden. Het geven van een prognose omtrent de ontwikkeling van de werkloos heid in de komende maanden is een hachelijke zaak, aangezien het maandelijks verloop van de werkloosheidscijfers door tal van onzekere factoren wordt beïnvloed. Dit geldt temeer voor de huidige periode, waarin de arbeidsmarkt nogal sterk in beweging is. Wel kan een prognose worden gegeven hoe hoog het jaargemid delde van de werkloosheid over 1958 ongeveer zal worden, daarbij abstraherende van het effect van de maatregelen, welke de regering momenteel heeft getroffen om de plaatselijk en in bepaalde bedrijfs takken te sterk gestegen werkloos heid in te dammen. Dit jaargemid delde zou volgens C.P.B.-prognose komen te liggen in de orde van grootte van 100.000 voor mannen en 9.000 voor vrouwen. In een door de minister overge legde tabel is dit cijfer voor de mannen gesplitst over de provin cies en over de gewesten, waar de situatie het ongunstigst is. Deze zelfde cijfers, uitgedrukt in pro- milles van de mannelijke beroeps bevolking, geven aan, dat in de vermelde gewesten de werkloos heid naar verhouding vrij belang rijk hoger zal liggen dan het lan delijke gemiddelde, nog steeds af gezien van eventuele tegenmaat regelen. Een ruwe schatting De prognosecijfers per bedrijfs tak, zo zij al te geven waren, zou den dan ook niet meer dan een ruwe indicatie kunnen zijn voor de ontwikkeling in de diverse de len van het bedrijfsleven. Ook zon der cijfers is echter wel ongeveer aan te geven in welke bedrijfstak ken de ontwikkeling in 1958 voors hands nog minder gunstig zal zijn, indien geen speciale maatregelen worden getroffen om deze ontwik keling te keren. In de eerste plaats dient dan ge noemd te worden de bouwnijver heid, waar vooral in de water-, spoor- en wegenbouw in de eerst komende maanden nog geen her stel is te verwachten. Weliswaar zal het aantal werkloze bouwvak arbeiders als gevolg van seizoen factoren een daling gaan vertonen, doch deze daling zal geringer zijn dan normaal in de eerste helft van het jaar optreedt. De hoeveelheid onderhanden werk in deze sector loopt nog steeds terug als gevolg van een onvoldoende aantal nieu we objecten, dat in uitvoering kan worden genomen. Ook in de bur gerlijke en utiliteitsbouw is een lichte teruggang te voorzien we gens het dalende aantal woningen in uitvoering en de te verwachten aanzienlijke daling in de sector nij verheidsgebouwen. Deze teruggang zal waarschijnlijk niet geheel kun nen worden opgevangen door de meerdere bouw in de sector han del en verkeer. Daarnaast, deels als gevolg van de slapte in de bouwsector, zal in een groot deel van de metaalnij verheid eveneens een verdere te ruggang in de werkgelegenheid moeten worden verwacht. Behalve de in de voorgaande alinea ge noemde factoren zal hier ook de invloed van de bestedingsbeper king voelbaar blijven. Verschillende andere bedrijfs takken zullen, zij het in mindere mate, eveneens een zekere terug slag van de genoemde factoren ondervinden, hetzij direct, hetzij in hun toelevering aan andere be drijfstakken. Massa-arrestaties in Roemenië WENEN, 27-2 Volgens in We- nen ontvangen berichten zouden in Roemenië „enkele duizenden" voormalige grondeigenaars, officie ren, hoge ambtenaren en mensen in vrije beroepen gearresteerd zijn. De politie zou nieuwe arrestaties willen verrichten. Het lot van de gearresteerden ij niet bekend, maar waarnemers in Wenen zeggen, dat de laatste ar restaties van vele voormalige „bur gerlijke elementen" werd verricht om arbeidskrachten te krijgen voor de aanleg van een kanaal van de Donau naar de Zwarte Zee. Dit project had men later laten varen. Volgens de „Singapore Stan- Standard" heeft de revolutionaire regering van midden-Sumatra in Singapore 100.000 ton rijst gekocht. Het blad, dat als bron noemde „dicht bij de rebellenregering staande kringen", schreef dat deze rijst in grote motorlichters naar Sumatra zal worden verscheept. REVOLUTIONAIRE REGERING VERHUIST NAAR BUKIT TINGGI OpstandeJingentroepen worden getraind De revolutionaire regering in midden-Sumatra begon met haar vertrek uit de havenstad Padang naar de officiële „hoofdstad" van de opstandelingen Bukit Tinggi, zo melden berichten die in Singapore zijn ontvangen. Er zijn geen luchtaanvallen meer geweest op Padang, maar Catalina- vliegboten van de Indonesische luchtmacht maken herhaaldelijk verkenningsvluchten. De torpedobootjager van de In donesische marine „Gadja Mada", vaart nog steeds ter hoogte van Padang, aldus deze berichten. Volgens de berichten waren de opstandelingentroepen zwaar aan het trainen in verband met een verwachte aanval door de centrale regering vanuit zee. Vrouwen en kinderen vertrokken naar de dor pen in het binnenland. Burgerco- mitê's werden door militairen ge oefend met kleine wapens. Ook werden hier en daar loopgraven gemaakt. Hypnotiseur onschuldig veroordeeld? Fel omstreden strafproces in Denemarken Op een koude en winderige dag in maart betrad een 36-jarige man, goed gekleed, met donkerkleurig haar en weemoedige ogen, de ves tibule van de Handel- en Transito- bank in Kopenhagen. De man zette koers naar het loket van de kas sier. Het duurde enige ogenblikken, voordat deze zich tot de enige cliënt op dat nog zo vroege uur wendde Deze weinige seconden waren voor de eenzame bezoeker voldoende om zijn gezicht onherkenbaar te ma ken door er een masker voor te schuiven en uit de linker-binnen- zak van de overjas een pistool, ka liber 7.65 mm. te trekken De kassier blikte zijn vermomde bezoeker aan, die op een harde toon beval, de aanwezige geldvoorraad over te geven. De kassier glim lachte en schudde ontkennend het hoofd, daarop viel een schot en de bankman zakte dodelijk getroffen ineen. Onder het aanwezige kan toorpersoneel ontstond paniek en de directeur, gealarmeerd door het lawaai, begaf zich naar de balie. Weer vielen twee harde droge pis toolschoten en de directeur, reeds op leeftijd, wankelde en viel. Ik moet doden Na zijn afschrikwekkende daad draaide de gangster zich om en vluchtte door één der zijdeuren naar buiten. De alarmsirenes van de bank loeiden, waardoor publiek en politie werden gewaarschuwd. Een korte en felle jacht ving aan, dwars door het centrum van Ko penhagen. Juist op de grens zag een tweetal rechercheurs kans om de misdadiger te arresteren, die nog in het bezit van het zojuist door hem gebruikte pistool was. De man blijkt een zekere Pall Wickmann Hardrupp te zijn, oud 36 jaar, on gehuwd, zonder vaste woonplaats en recidivist. Op een vraag van één der recher cheurs, waarom hij deze vreselijke daad had gepleegd, antwoordde de man slechts met: „Ik móest het doen". En achter de schermen? Met deze steeds weer herhaalde woorden: „Ik moest het doen", ving het politie-onderzoek aan, nauwge zet en systematisch. Recherche en rechterlijke macht begrepen ten slotte, dat er nog een zg „intellec tuele dader" of leider in het spel moest zijn. De verklaringen van de moordenaar, hoe vaag ook, wezen in een bepaalde richting en hier kon dus géén sprake zijn van het bewust „mannetje op de maan", een geheimzinnige derde, waarach ter zich zovele zware jongens ver schuilen, om zodoende de schuld van zich af te schuiven Het bleek dat er in deze zaak wél een geheim zinnige figuur op de achtergrond moest zijn, doch wie was dat? Een hernieuwd onderzoek ving aan en de politie arresteerde een wat oudere vriend van Hardrupp, Schouw Nielssen, en bracht deze voor de rechter-commissaris. Aan het licht kwam tenslotte, dat bei den elkaar bij een vroegere gele genheid in de gevangenis hadden leren kennen; zij werden daar goe de vrienden. Bekend werd ook, dat Nielssen als bijverdienste het be roep uitoefende van hypnotiseur en dat hij zijn vriend Hardrupp daarbij als medium gebruikte. Zakelijk, kort en duidelijk gaf Nielssen zijn verklaring aan de rechter-commissaris. De beide ver dachten werden tenslotte met el kaar geconfronteerd en belangstel lend keek de rechter van instructie toe. Hij zag, hoe de ogen van Hard rupp begonnen te stralen, het ge bogen lichaam werd weer recht en veerkrachtig, de ledematen bewe gelijk. Hardrupp klampte zich als het ware vast aan zijn vriend, de hypnotiseur. Doch niet zodra werd Nielssen weggeleid of het medium kromp ineen, zo te zien een gebro ken, zwijgzame man met trage be wegingen en doffe, nietszeggende ogen. Levenslang, maar De rechtbank riep de hulp in van een deskundige, de psycholoog dr. Paul Reiter, een man met een goe de roep in zijn land en daarbuiten, befaamd deskundige en groot ge leerde. Dr. Reiter verklaarde, dat moord onder hypnose zéér wel mo gelijk is en hij bewees dit met voorbeelden, afkomstig uit zijn in ternationale praktijk en gebaseerd op de studie der psychologie. Doch ook een dr. Reiter kon niet verkla ren, hoe innig de verhouding, van uit een psychologisch standpunt be zien, Hardrupp-Nielssen of omge keerd Nielssen-Hardrupp was en is. De rechtbank heeft tenslotte von nis gewezen, gebaseerd op de eigen waarneming der rechters, de. ver klaringen van de beide verdachten, het proces-verbaal van de recher che en de uiteenzettingen van de deskundige dr. Reiter. Beiden kre gen levenslange gevangenisstraf. De 2 moordenaars verdwijnen uit onze gezichtskring en gaan schuil achter de grauwe gevangenismu ren: in een oude vesting, tot gevan genis ingericht, ondergingen zij hun straf. We schrijven thans 1958 en de moordenaar Hardrupp is sinds een korte tijd in vrijheid. Hij werd ontslagen uit het gevangenissana torium waar hij in verband met zijn geestelijke toestand werd ver pleegd. De man kreeg gratie en Nielssen bleef gedetineerd. Storend'naspel Wie schetst echter de verbazing van de procureur-generaal van het hoge gerechtshof in Denemarken, toen deze op een zekere dag een schrijven ontving van Hardrupp, waarin deze zegt, dat zijn vriend Schouw Nielssen onschuldig is aan de moorden die door Hardrupp uit gevoerd werden. Letterlijk stelde de schrijver^ dat Nielssen zéér zeker niet in de ge legenheid was geweest om op de briefschrijver een bepaalde - hyp notische - druk uit te oefenen, het welk tot gevolg zou hebben gehad, dat Hardrupp de directeur en de kassier van de band te Kopenhagen neerschoot. Ik moest dit immers doen, zo besloot de briefschrijver z'n betoog. De recherche heeft ook nu weer de opdracht de kwestie nader te onderzoeken en ook de deskundige dr. Reiter is weer in de zaak ge kend. Rechterlijke macht en politie nemen aan, dat Hardrupp als ge volg van het overdragen van ge dachten door Nielssen, tot deze wonderlijke briefschrijverij is ge komen. Of de hypnotiseur tenslotte vrij zal komen, staat te bezien. i' „Canoe" is een aardig strandpakje, ontworpen door Maggy Rouff, en is vervaardigd van witte popeliixg niet blauwe druppeltjes. „Catleya" is een deux pieces van Jacques Heim, gemaakt van witte zijde met zwarte stippen. Een zwarte band onderaan het vestje, zwarte handschoenen en een hoed van dezelfde stof als het pakje completeren het geheel. Garven ontwierp een jurk in de trapeziumlijn voor tuinpartijtjes met een tulen hoed en een bolero van dezelfde stof. „Meinacht" heet dit toilet voor bal en dansfeest. Het is een ontwerp van Griffe, gemaakt van heel licht blauwe tule. TONEEL EN FILM Cowboy-kogels en Zuidzee-ro- mantiek in de Concertzaal Het a.s. weekeinde gaat in de Zierikzeese Concertzaal de film „Shotgun" met o.a. Sterling Hay- den en Yvonne de Carlo. Als de sheriff Mark Fletcher wordt neer geschoten door de koelbloedige moordenaar Ben Thompson be sluit zijn assistent Charly Hardin achter Thompson aan te gaan. Op zijn gevaarlijke weg naar het plaatsje waar Thompson verblijft ontmoet Clay een aardig meisje. Als hij echter verneemt dat Thompson naar een indianenkamp is vertrokken om wagens te kopen gaat hij alleen achter hem aan. In het kamp aangekomen besluit het opperhoofd om Clay en Thompson om samen te duelleren. Zij krijgen ieder één kogel in hun „shotgun". Tijdens het duel tracht Thompson te vluchten, maar hij wordt door de speer van het indianenopper- hoofd dodelijk getroffen. Clay gaat dan terug naar het aardige meisje. Ze besluiten samen verder door het leven te gaan. Verder gaat „De parel van de Stille Zuidzee" met Virginia Mayo, Dennis Morgan e.a. In dit filmver haal wordt de kapitein van een schip gedwongen door enkele be manningsleden, w.o. zijn vroegere vriendin, koers te zetten naar een eiland in de Stille Zuidzee, waar zich een fortuin aan zwarte parels moet bevinden. Als de blanken op het eiland komen, dreigt een hu welijk gestoord te worden, dat juist voltrokken wordt. Voorlopig mogen ze echter op het eiland blij ven De kapitein van het schip suggereert dan of zijn schuit erg kapot is, om het verblijf op het eiland maar te rekken. De (schone) Rita (de vroegere vriendin van de kaptitein) gaat dan op zoek naar de parels en dit loopt uit op onverkwikkelijke avonturen, zelfs uitlopend op man slag. De kapitein intussen blijkt drager van de gerechtigheid, die het onrecht hersteld, met behulp van de inboorlingen. De kapitein tenslotte huwt zijn vroegere ge liefde en dan zijn ook al de plooi en in dit Zuidzee-avontüur alweer glad gestreken. In hotel Bom tenslotte gaat de film „Mij man is testpiloot", een boeiend filmwerk, met de vertol ker van „dappere rollen". Alan Ladd en June Allyson, de eerste ditmaal in de rol van invlieger, die hem brengt tot een hevig le ven, dat hem voert tot de toppun ten van menselijke opoffering. Amerikaans „vliegend fort" tot landen gedwongen CONSTANTINE, 28-2. Franse vliegtuigen hebben een Ameri kaans toestel van het type B-17, een zg. „vliegend fort", dat wapens vervoerde, gedwongen op het vlieg veld van Bonne in Oost-Algerië te landen, zo is donderdagavond te Constantine vernomen. Het toestel, dat geen kentekenen op de vleugels droeg, vervoerde 292 bazoeka's, vier mortieren en honderd machinepistolen met bij behorende munitie. De bemanning bestond uit twee Amerikanen, een Engelsman en een Israëliër. De ge zagvoerder verklaarde, dat zij op weg waren van Israël naar Vene zuela. Er is een onderzoek begonnen om vast te stellen, welke bestem ming de wapens hadden, zo is in Een reeks wervelstormen, die woensdag en donderdag de Ameri kaanse staat Missisippi heeft ge troffen, heeft aan twaalf personen het leven gekost. Zeventig mensen liepen verwondingen op. Ook in delen van Louisiana, Florida, Te xas en Alabama hebben stormen gewoed, die evenwel alleen schade aan gebouwen hebben aangericht. Franse militaire kringen vernomen. Opgelost Mysterie I - Opgelost Mysterie Bolletje - Gaatje en Vrede Schöuiv en-Duiv eland heeft al thans één mysterie dat opgelost is, n.l. het geheimzinnige van de huis- houdmeisjes, die bij soppend weer moeder aarde stonden te bepsroeien met grote gieters. Dat mysterie is helemaal de wereld uit, want de aankomende huisvrouiven xvaren bezig met het begieten van droge turfmolm, dat ter inleiding van het voorjaar in de tuin werd gebruikt. Zo ziet men dat zelfs een gieter toch tot belangrijke vergissingen aanleiding kan geven. Nu de zaak uit de doeken is gedaan, haast Eilandman zich, om dit wereldkun dig ie maken. Ieder kent wel de „bolletjes", die aan plafonds zijn geschroefd. Er gens in een Zierikzees huis was ook zo'n bolletje aan de zolder van de gang. Op een avond brandde het licht in het bolletje, maar pak weg een kwartier later was het licht aanmerkelijk minder sterk gewor den. De bewoners dachten aan het stervensuur van de gloeilamp en overtuigden zich intussen, dat el ders in het huis alle lampen nog even helder branden als voorheen. Weer een mysterie dus, maar dat ook werd opgelost. Het bleek n.l. dat een muis zich het interieur van het bolletje tot onvrijwillige ver blijfplaats had gekozen en daar nu prompt gevangen zat. Dat kon omdat in het plafond (blijkbaar) een klein gaatje zat voor de lichtleiding. De (onfortuinlijke) muis is in dat- gaatje gekropen; de passage ging met een elektrische stoel-effekt ge paard en de dode muis verduister de het bolletje gedeeltelijk. Altijd bij afnemend licht dus naar bolle tjes kijken. Intussen heeft Eilandman deze week nog kans gezien even met de globetrotter Alfred van Sprang te praten, een man die er langzamer hand angstig veel reizen heeft op zitten. „Nog niét zat van het trekken?", vroeg Eilandman hem. „Nee", zei Alfred, „ik kan er niet meer mee ophouden en ik blijf het zoeken in het wat wilde, avontuurlijke genre" Onze tweede vraag was; „what about peace", of te wel; „wat denkt V van de vrede?" „Nou, ik geloof dat het wel los loopt", zegt de heer van Sprang. „Over heel de wereld is er een uitgesproken hang naar vrede, onverschillig of men nu in Rusland is of in Amerika of waar ook". De toestand is in ieder geval helemaal niet te vergelijken met de tijd, toen de nazi's aggressief werden. Dat was tenminste een op timistisch geluid en al is het maar een mening, toch wel geschikt om het weekend mee in te gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5