DE ZIEPIKZEESCHE COURANT Nieuwe Engels-Amerikaanse initiatieven inzake topconferentie Productie en afzet in de landbouw zouden in één hand moeten zijn VRIJDAG 28 FEBRUARI 19SS No. 18318 114e Jaargang Z1GRIKZEGSCHEMN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Engeland voorstander van kleine conferentie LONDEN, 27-2. De Britse en -Amerikaanse ministers van Buiten landse Zaken, Sehvyn Lloyd en John Foster Dulles, zullen de vol gende maand te Manilla over de huidige fase van de besprekingen over een topconferentie spreken, aldus is donderdag in gezagheb-' bende kringen te Londen verklaard. De ministers zullen de bijeen komst van de ministerraad der Zuidoost-Aziatische Verdragsorga nisatie bijwonen, welke van 10 tot 13 maart in de Philippijnse hoofd stad wordt gehouden. In Britse kringen is men optiinis- tisch gestemd ten aanzien van de mogelijkheid, dat de moeilijkheden die een topconferentie in de weg staan, worden opgelost, mogelijk nog op tijd voor een conferentie tegen juli. De helft van een Russisch ge mechaniseerd regiment is donder dag te Fiirstenwalde in oost-Duits- land in goederenwagons gegaan op weg naar de Sowjet-Unie als de eerste eenheden van de 41.000 Rus sische militairen, die in de komen de zes weken uit oost-Duitsland zullen worden teruggetrokken. Naar verluidt is Engeland voor stander van een kleine conferentie van niet meer dan vier of zes re geringen. Harold Stassen, president Eisen howers voormalige adviseur voor cntwapeningskwesties, heeft in een artikel in het Noord-Amerikaanse blad „Alliance" voorgesteld, dat er op het hoofdkwartier van de VN te New York onder voorzitterschap van secretaris-generaal Hammars- kjoeld een topconferentie wordt ge houden. Hij stelde ook voor, dat Tsjechoslowakije en Polen naast de vier grote mogendheden aan een conferentie deelnemen. DE SNEEUWPLAAG Zuidoost-Drenthe eerst thans uit isolement verlost Hoofdwegen weer berijdbaar ÊMMEN, 27-2. Vele plaatsen en dorpen in zuid-oost Drente, die enige dagen door de hevige sneeuw val vrijwel waren geïsoleerd, zijn uit hun isolement bevrijd. De meeste hoofdwegen in dit gebied kwamen in de morgenuren sneeuw vrij zodat het verkeer weer kon rijden. Andere wegen kwamen eerst in de middaguren voor het verkeer vrij. De plaatsen en dorpen zijn hier door weer bereikbaar geworden en in de loop van de dag kwamen dan ook vele werkkrachten vanuit de Wapengeweld kan geeu oplossing brengen Tunesische president wil ooit bemiddeling in Algerijnse kwestie TUNIS 27 febr. President Bour- guiba van Tunesië heeft donderdag in zijn wekelijkse radiotoespraak de westelijke mogendheden ge vraagd tussenbeide te komen in de Algerijnse oorlog, om Frankrijk uit de impasse te helpen, waarin het zich thans bevindt. Frankrijks bondgenoten moeten Frankrijk ervan overtuigen dat een oplossing van 't Algerijnse vraag stuk nimmer door wapengeweld kan worden gevonden Bouïguiba beschuldigde Frank rijk ervan NAVO-wapens tegen de Algeïi/üje -opstandelingen te ge bruiken. Zolang de Verenigde Sta ten voortgaan wapenen aan Frank rijk te verstrekken zal Frankrijk doorgaan met zijn ultroeiingsstrijd in Algerië, aldus Bourguiba, die voorstelde om de bevoegdheid van de Amerikaans-Britse commissie van goede diensten uit te breiden tot de relaties van Frankrijk met alle landen van Noord-Afrika. Bourguiba keerde zich heftig te gen het Franse plan voor een nie mandsland tussen Algerië en Tunis, dat zijns inziens gedwongen ver huizing voor honderdduizenden be tekenen zou. buitendorpen in Emmen (de'groot ste plaats in dit gebied) weer op hun werk, dat zij voor korte tijd hadden moeten opgeven De bus diensten zijn vrijwel geheel her steld en verzorgen weer de ver bindingen in het gebied zodat post en couranten etc. weer ter plaatse kunnen komen. De binnenwegen zijn nog niet alle begaanbaar voor het grote verkeer doch voor voet gangers en wielrijders is het moge lijk hiervan gebruik te maken. Aangenomen kan echter worden dat de sneeuwruimers ook deze wegen zeer snel weer vrij zullen hebben Voor de bestuurders van motorvoertuigen is het echter nog uitkijken, daar bepaalde gedeelten van de wegen glad zijn terwijl op andere gedeelten slechts een nau we doorgang bestaat. Felle strijd in Algerije VU ftig Fransen gesneuveld ALGIERS, 27-2. Vijftig Franse soldaten zijn gesneuveld en 40 wer den er gewond in een zwaar ge vecht met opstandelingen ten zui den van Bone in oostelijk Algerië, aldus te Algiers binnengekomen berichten. Het gevecht, gedeeltelijk van man tegen man, heeft woens dag de gehele dag geduurd. Ge meld wordt dat de opstandelingen 200 man verloren. De Fransen had den steun van vliegtuigen en artil lerie. BOSSEN OP DE VELUWE LEDEN ERNSTIG DOOR DE SNEEUWSTORMEN Angst voor hoog water In Gelderse Vallei VOORSCHOTEN, 27-2. De bos sen op de Veluwe hebben ernstig te lijden gehad van de sneeuw stormen van de afgelopen agen. Tientallen woudreuzen zijn door de zware last van de sneeuw, de ij zei en de storm van hun prachtige kruinen beroofd. Het waterpeil is op sommige plaatsen in de Gelderse Vallei en op de Veluwe reeds vrij hoog, o.m. bij Voorthuizen, Terschuur, Barne- veld en Nunspeet. Door de inval lende dooi vreest men opnieuw met grote wateroverlast te kampen te krijgen. Het water uit de Gelderse Vallei kan nl. moeilijk weg, aan gezien het valleikanaal en de Eem bij Amersfoort reeds een hoge wa terstand hebben. De beken uit de vallei monden hierop uit, en er zijn reeds beken die op sommige plaat sen buiten hun oevers zijn getreden en flinke stukken weiland blank hebben gezet. Ook de dieren op de Veluwe heb ben op het ogenblik een moeilijke tijd. De reeën en de konijnen weten gewoonlijk door de dikke sneeuw Weer kernexplosie in de Sowjet-Unie WASHINGTON, 27-2. De Ame- rikaar.se commissie voor atoom energie heeft medegedeeld, dat donderdag in de Sowjet-Unie op nieuw een krachtige kernexplosie is teweeg gebracht, de tweede in de megaton klasse in de afgelopen vijf dagen. (Een megaton is het equivalent van de kracht van een miljoen ton). De Sowjet-Unie is thans bezig met een serie kernwa penproeven. De ontploffing werd teweeg gebracht ten noorden van de poolcirkel in hetzelfde gebied als de grote ontploffing van zon dag jl. Tot opvolger van Harold Stas sen als adviseur van Eisenhower voor ontwapeningsaangelegenhe den is donderdag benoemd James Wadswarth, die lid is van de Ame rikaanse delegatie bij de V.N. ENORM PROJEKT IN LIBERIA heen nog wel wat voedsel te vin den, maar nu onder de sneeuw een dikke ijslaag ligt, wordt het ge vaarlijk voor hen. De ree met haal tere pootjes zakt soms door deze ijslaag en wordt hierbij aan de poten gewond. In Parijs is een show van kinder kleding gehouden. Een van de jonge mannequins was de jonge dichteres Minou Drouet, die wij hier zien in een kort roodlederen jasje op een wit jurkje met plooi rok. a België heeft donderdag een me morandum over de Nederlands- Belgische grenskwestie, die bij het internationale gerechtshof als „de zaak betreffende de soevereiniteit over bepaald grensgebied" dient, aan Nederland doen toekomen, zo is te Den Haag vernomen uit krin gen van het internationale ge rechtshof. Het geval betreft negen stukken land in de enclave van Baarle-Hei tog, waarop Nederland éh België beide aanspraak maken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ieder mens heeft wel een hart, maar bi) sommigen zit dit enkel in de portemonnaie. KOFFIEPRIJS OMLAAG AMSTERDAM, 28-2. Naar uit vakkringen wordt vernomen is de verkoopprijs van koffie met ingang van 28 februari, al naar gelang de soorten, van 12 tot 4 cent per pakje van 250 gram verlaagd. DE REIS VAN PRINSES BEATRIX Het hoogtepunt van de tocht, die Prinses Beatrix gisteren in Surina me heeft gemaakt, was wel een Hindoestaanse maaltijd, waaraan zij aanzat. De Prinses liet zich door de dis trictscommissaris uitvoerig voor lichten over de gebruiken en riten van de Hindoestanen. Na zich na de maaltijd nog enige tijd onderhouden te hebben met de bewoners vertrok de Prinses weer naar Paramaribo. Gedeeltelijk per jacht en gedeeltelijk per auto. De laatste dagen van haar ver blijf in de tropen zal zij in Para maribo doorbrengen. Ook daar wacht haar nog 'n uitgebreid pro gramma. Ongetwijfeld zullen de inwoners van Suriname met heel veel genoe gen op het bezoek van Prinses Bea trix terug zien. In veler harten heeft zij daar een grote plaats ver overd. Fuchs nadert zijn doel WELLINGTON, 28-2. Dr. Fuel.!, is thans nog ongeveer 260 km van zijn einddoel, Scottbasis, verwij derd, waar hij over enkele dagen wordt verwacht. Er zal dan voor het eerst in de geschiedenis een tocht te land door het Zuidpoolge bied zijn voltooid. b President Eisenhower heeft de Sjah van Perzië uitgenodigd voor een niet-officieel bezoek aan Wash ington tegen het eind van juni, al dus heeft het Witte Huis dQnderdag bekendgemaakt. BIEDT KANSEN AAN NEDERLANDERS RUke Uzerertslagen in het Nimba-gebcrgte MONROVIA, 27-2. In het noor den van Liberia, aan de grens van Franse Guinee, zijn in het ruim 1800 meter hoge Nimba-gebergte ijzerertslagen aangetroffen, die tot de rijkste ter wereld worden gere kend. Ongeveer twee jaar geleden is de „Lamco" (Liberian-American- Swedisch Minerals Company) met de werkelijke exploratie begonnen. In 1961 hoopt men een begin te ma ken met de exploitatie. Dit enorme project zal in de toe komst zeker voor een tweehonderd tal Nederlanders en hun gezinnen een werkkring kunnen verschaffen. Daarbij is vooral ook gedacht aan de uit Indonesië teruggekeerde Ne derlanders, die tropenervaring heb ben. Er zullen dokters, ingenieurs, allerlei technici en werkkrachten voor de bouw van de spoorweg, van de haven en van alles wat met de toekomstige exploitatie van de ijzerertsmijnen verband houdt, no dig zijn. Van de vice-president en de di- Twee beelden van de conferentie der Verenigde Naties betreffende het internationale zeerecht, die op het ogenblik in Genève wordt gehouden. Op de bovenste foto zien we een overzicht van de zaal in het „Palais des Nations" met de 76 delegaties. Op de onderste foto zien we de Ne derlandse delegatie, die aan deze conferentie deelneemt. Indonesische regerings- rijst in Singapore opgehouden SINGAPORE, 27-2. De „Straits Times" schreef donderdag, dat vijf tienduizend ton rijst, die de Indo nesische regering had aangekocht voor verdeling onder de buitenge westen, werd opgehouden, omdat niemand deze wenste te versche pen. De Times" zei, dat ondanks een aanbod om minstens een vrachttarief 50 vijftig straits dol lars per ton te betalen, de scheeps eigenaren hier niet op ingingen naar aanleiding van de aanhouding van schepen uit Singapore in de afgelopen dagen door Indonesië. rectie van „Lamco" wordt verno men, dat zij zeer gaarne Neder landse deskundigen en werkkrach ten in het algemeen, verwelkomen. Brits minister van oorlog gelooft niet in grote aanval De Engelse minister van Oorlog, Soames, heeft gezegd, niet te ge loven dat de Sowjet-Unie van plan is een grote oorlog met het Westen te voeren. Het gevaar van een we reldoorlog is niet gelegen in koude berekening van de mannen in het Kremlin, maar in een misrekening. Het is in het belang van de wereld het gebied van een mogelijke mis rekening zoveel mogelijk te beper ken, aldus minister Soames. DE LANDBOUW IN RUSLAND Collectieve boerderijen krijgen eigen machinepark MOSKOU, 27-2. Het centrale co- mité van de Russische communis tische partij heeft het voorstel aan vaard van Chroesjtsjef om collec tieve boerderijen toe te staan een eigen machinepark te hebben, zo meldt Tass. Waarnemers hebben het voorstel van Chroesjtsjef .het begin ge noemd van een revolutionaire om wenteling in de Russische land bouw Het centrale comité was het er over eens, dat een bespreking van de voorgestelde maatregelen in geheel Rusland nuttig zal zijn in afwachting van de behandeling hiervan door de Opperse Sowjet (het Russische parlement). Het centrale comité acht het raadzaam de tractoren en andere landbouwmachines voortaan recht streeks aan de collectieve boerde rijen te verkopen. Zoals bekend be trokken de collectieve boerderijen al jaren de landbouwmachines van speciale tractorencentrales. Deze centrales moeten nu volgens het centrale comité worden verbouwd tot centrales voor herstelwerkzaam heden. De reorganisatie moet ge leidelijk geschieden. In gebieden waar niet alle boerderijen in staat zijn machines te kopen of juist te gebruiken, moet het.oude systeem gehandhaafd blijven. Ongeorganiseerde acties tegen Landbouwschap fout ASSEN, 27-2. Op de vandaag in Assen gehouden vergadering van de Drentse Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, heeft de voorzitter, de heer J. Oosterhuis uit Wittelte, in zUn openingswoord gesproken over het landbouwbeleid in Nederland. Spr. noemde het een grote moei- lykheid in de landbouw, dat, in te genstelling tot vele industriële grootbedrUvcn, produktie en afzet zich niet in één hand bevinden. HU noemde het verheugend, dat aan dit feit de ladtste jaren aandacht wordt geschonken. Het Is onbevredigend, aldus spr., dat de regering niet bereid was be paalde voorschotten te betalen op enkele basisprodukten, dié bedui dend beneden de kostprijs bleven. Tevens is het onbevredigend, dat inzake de melkprijsgarantie er één cent per kg vertraagd uitbetaald moet worden, waarschijnlijk in het begin van 1959. Ook wat de prijsvaststelling van de andere produkten betreft, liepen de besprekingen niet zo vlot als ge wenst is. De heer Oosterhuis was van mening, dat de landbouworga nisaties, verenigd in het Land bouwschap, moeten trachten meer begrip te wekken bij overheid en volksvertegenwoordiging voor de steeds moeilijker wordende be drijfsvoering, met name op de lichte gronden. Dit alles mag, zo vervolgde spr., echter niet leiden tot ongeorgani seerde acties tegen regering en Landbouwschap. Het streven van „De vrije boer" noemde hij revo lutionair. Onder het mom van de verdediging der democratie gaat deze organisatie wettelijke maatre gelen, door de overheid gesteld en door de volksvertegenwoordiging bekrachtigd, ondermijnen, en de werkelijke democratie om hals brengen. In de ochtendvergadering heeft voorts het woord gevoerd ir. G. P. F. Royakkers, algemeen secretaris van het Landbouwschap, over het onderwerp: „Het Landbouwschap, wat het is, kan, doet en zal moeten doen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1