1908 Arbeidsvreugde in beschuttende werkplaats voor arbeidsbeperkten van Sch.-Duiveland DE GEHUWDE VRIJGEZEL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE OONDERDAG 27 FEBRUARI IS58 NO. 12317 „Aanval waar ook, is aanval op V.S." John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard dat een aanval van de communisten, waar ook ter wereld, en aanval op Ame rika zou zijn. De minister sprak op een confe rentie die ten doel heeft het publiek achter het programma voor hulp aan het buitenland te krijgen. Zonder de bases overzee, die door Amerika worden gebruikt krach tens het buitenlandse hulpprogram ma, is Amerika te kwetsbaar, al dus de minister. Aan de conferentie nemen ruim 1200 mensen deel. Zij is belegd op verzoek van president Eisenhower. Er zijn republikeinen en democra ten onder de sprekers. Onder meer zullen ex-president Truman, Adlai Stevenson, vice-president Nixon en ook president Eisenhower zelf de conferentie toespreken. Duitse strijdkrachten hebben A-wapens nodig HAMBURG, 26-2. Van een mili tair standpunt bekeken is het van „absoluut essentieel belang" dat de Westduitse strijdkrachten met atoomwapens worden uitgerust. Dit heeft de opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, ge neraal Norstad, dinsdagavond in een vraaggesprek voor de West duitse televisie verklaard. Om strategisch redenen wees de generaal het denkbeeld van de in stelling van een atoomwapensvrije zóne in midden-Europa, zoals in het Poolse plan van minister Rapacki wordt voorgesteld, van de hand. Zolang er niet in politiek en mili tair opzicht een fundament is ge legd voor een eliminering van het oorlogsgevaar, zou een dergelijke overeenkomst het westen zonder verdediging laten, zo meende ge neraal Norstad. Zeereis van zes jaar WELLINGTON, 26-2. Twee man in een bootje van zes meter zijn na een reis van zes jaar, die in Engeland be gon, in Wellington aangeko men. Het bootje is negen jaar geleden te Pollen in Dorset door Bill Mangan uit Auckland gebouwd. Hij wil de indertijd naar huis terug keren maar besloot toen met een eigen boot te gaan door herhaalde vertragingen in de afvaart van schepen. Volgens gewoonlijk betrouwba re bronnen in New York zal mis schien de komende maand de V.N.- ontwapeningscommissie bijeen ko men om te trachten de impasse te doorbreken, waarin men met de be sprekingen tussen oost en west nu al geruime tijd verkeert. Ingezonden mededeling BELANGRIJK BROK SOCIAAL WERK Stichting wordt omgezet in gemeenschappelijke regeling voor alle gemeenten Op 22 september 1955 startte in Zierikzee de Beschuttende Werk plaats met twee minder-validen. Na een week reeds waren er acht personen te werk gesteld tcrwyl er momenteel, onder de stimulerende leiding van de bedrijfsleider, de Keer J. Pomper, door vyf en twin tig minder-validen in een buiten gewoon goede en kameraadschap pelijke sfeer arbeid wordt verricht. In een gesprek dat wy mochten hebben met de heer Pomper, wet houder A. M. den Boer, de direc teur van het gewestelijk arbeids bureau de heer D. Goudriaan, en de inspecteur van het Arbeidswe zen in Zeeland, de heer G. Meijer, bleek dat men alle vertrouwen heeft dat die mensen die in de B.W. op hun plaats zijn, er ook werkelijk zullen komen. Men vecht echter tegen wanbegrip - de werkplaats zou een „opbergplaats" zijn - doch nu de huidige stichtingsvorm bin nen enkele weken wordt omgezet in een gemeenschappelijke regeling (waaraan door alle gemeenten op Schouwen-Duiveland, alsmede St. Philipsland, wordt deelgenomen), heeft men alle hoop dat deze zaak in opbouw het juiste begrip zal weten te verkrijgen. De gehandicapten zijn afkomstig voor het merendeel uit Duiveland en Zierikzee. Uit deze stad vinden 12 personen werk op de werkplaats in de Wevershoek, uit Bruinisse 6, 3 uit Oosterland en uit Nieuwer- kerk, Dreischor, Ouwerkerk en Scharendijke elk 1. De belangrijk ste sociale kant van de werkplaats is de arbeidsbeperkten geschikt te maken voor het vrije bedrijf. Reeds meerdere malen heeft de bedrijfs leiding gehandicapten in het vrije bedrijf kunnen plaatsen, waarmee een belangrijk succes werd ge boekt. Een grote moeilijkheid is het ontbreken van industrie in Zierik zee, zodat de afvloeiingsmogelijk heden betrekkelijk gering zijn. New York-Parijs per (oude) auto Het is in februari van dit jaar precies een halve eeuw geleden, dat de gehele wereld met span ning de race volgde van een hand vol automobilisten, die uit New York via Alaska en Rusland naar Parijs reden. New York lag onder een pak sneeuw en in de 43ste straat was al vroeg een grote me nigte bijeen om getuige te zijn van de start van de grootste auto-race die de wereld ooit gekend had. Tn die tijd begon de auto lang zamerhand populair te worden. Men had meermalen aangetoond, dat deze wagens ook voor reizen over langere afstanden te gebrui ken waren en dat dus de betrouw baarheid steeds meer was opge voerd. Het Franse dagblad „Le Matin" had zich, wat betreft de propaganda van de automobiel, in die dagen biezonder verdienstelijk gemaakt. Kort tevoren had deze Parijse krant de beroemde wed strijd Peking/Parijs georganiseerd en ditmaal deed men er nog een schepje bovenop en konden, dank zij de samenwerking tussen Le Matin en The New York Times, op de gedenkwaardige 12de febru ari zes equipes, nagestaard door duizenden Amerikanen deze mon sterrace beginnen. Van New York ging de route over Albany, Buffalo, Cleveland, Toledo, Chicago, Ohama, Carson City, Coldfield, Santa Barbara en San José naar San Francisco. Hier kregen de deelnemers, vijf Euro pese en één Amerikaanse ploeg, even de gelegenheid wat op ver haal te komen en vervolgens werd de race door Alaska voortgezet. Na een bootreis naar Wladiwostok ging het over Irkoetsk en Omsk naar Moskou en tenslotte via Ber lijn naar het einddoel, Parijs. Open wagens, slechte wegen Enorm zwaar zijn de beproevin gen geweest, waaraan de deelne mers en het materiaal deze wed strijd werden blootgesteld. In de open wagens had men, vrijwel zonder beschutting, felle koude te trotseren, maar ook broeiende hitte, men vond sommige gedeel ten van het traject praktisch on berijdbaar door de vorst, die hele weggedeelten in een hobbelige ijs vlakte herschapen had, terwijl de wagens op andere plaatsen vaak tot over de assen in de modder wegzakten en men slechts uiterst langzaam vorderde. Benzinepom pen vond men nog nergens. De wegen waren hoogstens berekend op paarden en karren en soms op sleden Van de merken, die aan deze legendarisch geworden wedstrijd deelnamen, een Thomas, een de Dion Bouton, een Sizaire et Nau- din, een Zust, een Moto Bloc en een Duitse Protos, bestaat er thans niet één meer, doch in die tijd waren deze wagens wereldbe kend. Winnaar lag anderhalve maand voor De Sizaire et Naudin viel het eerste uit, gevolgd door de Moto Bloc, zodat na enkele weken nog slechts vihr wagens in de strijd wa ren. Later moest nog een equipe opgeven, zodat tenslotte slechts de Amerikaanse Thomas, de Zust en de Protos overble\»en en inderdaad in de Franse hoofdstad arriveer den. De Protos echter, die enkele dagen vóór de Thomas in Parijs aankwam, had een deel van de tocht per trein moeten afleggen, zo dat de Thomas, die op 30 juli bij de finish voor het gebouw yan 'Le Matin arriveerde, als overwinnaar uit de strijd kwam. Niet" minder dan 24.000 km had deze wagen op eigen kracht afgelegd Ook de Zust haalde het einddoel, doch pas geruime tijd later. Op 14 september kwam deze wagen te Parijs aan. Deze wedstrijd, die ongetwijfeld de langste is die ooit in de auto wereld gehouden is, heeft een be langrijke bijdrage geleverd bij het populariseren van de auto. Opdrachten In de werkplaats worden op drachten uit het bedrijfsleven en van gemeenten en particulieren uitgevoerd. Er worden zakken ge stopt, oude metalen gesloopt, kin dervliegers vervaardigd, waterlei- ding-opzetstukken ontroest en ge teerd, matten- en pitrietwerk ge vlochten en verder alle voorkomen de werkzaamheden. Zo houdt de B.W. zich aanbevolen voor het ver richten van allerlei diensten, uiter aard eenvoudig werk, als het repa reren van speelgoederen, het res taureren van meubilair, sorteer- werk, eenvoudig boekbindwerk, adresseerwerk, demontage en verf- werk. Bijzonder fraai zijn de produkten die ontstaan zijn onder de deskun dige handen van de mattenvlech- ters. Volwaardig werk dat zich in gunstige zin onderscheid van fa briekswerk. Om een regelmatige afzet van speciaal de matten te waarborgen is in oprichting een verkooporganisatie van de Federa tie Beschuttende Werkplaatsen in Zeeland. Plannen Gevraagd naar eventuele plan nen voor de toekomst vertelde men ons dat speciaal het vervoer van de arbeiders uit de buitengemeenten alle aandacht heeft. Het aanschaf fen van een eigen automobiel is een punt van ernstige overweging. Voorts hoopt men in de toekomst over te kunnen gaan tot het open stellen van een afdeling voor vrou welijke gehandicapten. Bij de plaatsing van minder va liden op de werkplaats speelt het arbeidsbureau een grote rol. Om juister te zijn, de persoon dient bij dit bureau als werkzoekende te zijn ingeschreven. Mocht men zich niet rechtstreeks tot dit bureau kunnen wenden dan wil de afdeling Bijzon dere Bemiddeling hierin graag van dienst zijn en de candidaat thuis bezoeken. Uiteraard zijn de ver schillende sociale voorzieningen van toepassing op de arbeiders en men verdient een redelijk arbeidsloon. Van toepassing is ook het pi-esta- Gevaarlijke vliegtuig bom in west-Berlijn Bij graafwerkzaamheden in west- Berlijn is dinsdag een zware Britse vliegtuigbom met vertragingsme chanisme uit de oorlog gevonden. Daar de bom als zeer gevaarlijk wordt beschouwd, werd dadelijk bevel gegeven de tien flatgebou wen te ontruimen. De bewoners die niet bij familie onderdak konden vinden, werden in een school on dergebracht. De bom bracht 500 gezinnen in gevaar. Sluitstuk van Einstein's theorie gevonden? Eén van de meest vooraanstaan de Westduitse natuurkundigen, prof. Werner Heisenberg, heeft maandagavond te Göttingen mee gedeeld, dat hij en zijn medewer- kers een wiskundige vergelijking hebben gevonden aan de hand waarvan misschien de stnictuur van de gehele kosmos kan worden verklaard. Prof. Hiesenberg, een Nobelprijs winnaar, zoekt naar het „verenigd veld". Hiermee wordt beoogd te verklaren waarom natuurverschijn selen als licht, hitte, elektriciteit, zwaartekracht en kernenergie zich gedragen zoals ze doen en dit uit te drukken in één formule. Wijlen prof. Einstein heeft dertig jaar lang aan dit probleem geioerkt voordat hij in 1950 zijn eerste re sultaten van dit speurwerk publi ceerde. Hij wijzigde zijn formules drie jaar later. Prof. Heisenberg, die een lezing hield in de universiteit van Göttin gen, zei in het huidige stadium nog niet met volstrekte zekerheid te kunnen zeggen of zijn formule juist is. Maar als zij zal blijken juist te zijn, zal de „verenigd-veldtheorie" zijn gevonden, waarnaar prof. Ein stein heeft gezocht. Arbeid als medicijn Slechts gerichte arbeid kan leiden tot een actievere le venswijze, Dit geldt voor alle gezonde mensen, maar in nog belangrijker mate voor diegenen onder ons die gebukt gaan onder een gees telijke of lichamelijke han dicap. Op hun geknakte wil kan gerichte arbeid orïder deskundige leiding de heil zame uitwerking hebben van een uitstekende medicijn. Het zelfrespect wordt her- •steld en door de arbeids vreugde die men leert ken nen voelt de afbeidsbeperkte zich weer een nuttig mens in de maatschappij. tie-systeem, waarbij rekening ge houden wordt met factoren als hou ding in de werkplaats en ten op- :ichte van het materiaal en de kwantiteit en kwaliteit van het ge leverde werk. Zo wordt in de drie werklokalen en het magazijn met zijn goede outillage in Zierikzee een brok be langrijk sociaal en maatschappelijk werk verzet. De arbeidstherapie heeft op Schouwen-Duiveland hier mee zijn intrede gedaan tot het welzijn van een 'nog altijd vrij grote groep die hiermee is uitgetreden uit de kwalijke sentimentssfeer zo als we die vroeger algemeen ken den. STAD EN PROVINCIE Chr. Bedrijfsgroepen Centrale De Chr. Bedrijfsgroepen Centrale in Nederland belegt op 1 maart al hier een speciale voorlichtingsver gadering voor alle chauffeurs en al degenen, die werkzaam zijn in het beroepsvervoer, het eigen vervoer en het touringcarbedrijf. Het ligt in de bedoeling hen een inzicht te geven in de rechten en plichten, waarmede zij dagelijks - in en bui ten de cabine - hebben te maken. Als sprekers treden op de heren van den Brink en C. Braspenning van de „Bedrijfstak Vervoer" te 's-Gravenhage. Vrouwenwereldgebedsdag In het kader van de vrouwen wereldgebedsdag werd vorige week in het gebouw van het Leger des Heils alhier een gebedssamenkomst gehouden, waarvoor goede belang stelling bestond. De liturgie werd gelezen door de dames G. van den Hoek-Govaars en M. de Bruijne- de Vlieger. (Door omstandigheden eerst heden opgenomen). OUWERKERK Goochelaar trad op voor Culturele Vereniging Voor de Culturele Vereniging te Ouwerkerk trad zaterdagavond op de bekende goochelaar mr. Venne- ma. De voorzitter, weth C. P. Kuij- per, sprak er zijn blijdschap over uit, dat zovelen belangstelling toon den voor deze bijzondere avond. Mr. Vennema vertoonde daarna achtereenvolgens: verschillende kaart-trucs, kunsten met touwen, boeien, grammofoonplaten, plu- meaux, ringen, krantenpapier, lin ten, met water en met melk. Na de pauze goochelde de kunstenaar bloemen uit een krant, liet een ko ker verdwijnen, toverde doekjes en een ei uit een leeg kistje en schortk uit een fles water verschillende dranken, die de zaal rond gingen. Tot besluit van zijn verbazing wekkende séance vertoonde mr. Vennema nog de bekende truc van de wandelende fles en het wande lende glas. Het applaus na elke prestatie bewees, hoezeer het pu bliek genoot van de toeren. Voorzit ter Kuijper dankte de goochelaar hartelijk en deelde tevens mee, dat over enkele weken als sluitstuk van het seizoen nog een film zal wor den vertoond. Na afloop van deze mooie avond was er nog een ge zellig samenzijn. ANNA JACOBAPOLDER Succesvol toneelstuk Dat de C.B.P.B. in samenwerking met de C.B.T B. wel succes hebben geoogst met de opvoering van „De zoon van Berkenhof", bewijst het feit dat ditzelfde stuk op zaterdag 1 maart a s., op veler verzoek, ook in „De Druiventros" te St. Philips land opgevoerd zal worden. Ook van buiten de gemeente, namelijk van Bergen op Zoom, heeft men een uitnodiging ontvangen. Daar echter een van de hoofdrolspelers het plan heeft naar het noorden van ons land te vertrekken, zal het nog te bezien zijn of dit door kan gaan. Onder leiding van mej. van Strien hield de plaatselijke afdeling der Nederlandse Christen Vrou wenbond haar maandelijkse verga dering. Spreker voor deze avond was ds. v. d. Klis uit Zierikzee, die het onderwerp besprak: „De won deren der natuur". Dat het inder daad in de natuur heel wonderlijk toegaat, bewezen de lichtbeelden die tijdens het onderwerp gedraaid werden Op 18 maart zal voor de afdeling spreken mevr. Veldman uit Colijnsplaat. 's-GRAVENHAGE. De vonnissen inzake verkeersovertredingen, waar een hogei-e -straf bij wordt opge legd dan veertig gulden boete, zul len voortaan geregistreerd worden met het oog op recidive. Dit zegt minister Samkalden in zijn memo rie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Justi tie, De geregistreerde gegevens zul len in het algemeen slechts wor den verstrekt aan justitie en auto riteiten. Sint Philipsland bovenaan in nationale Rode Kruis-campagne Voor de vierde maal de nationale wimpel Met een bijdrage van gemiddeld ruim één gulden per hoofd van 'de bevolking heeft de afdeling St. Phi lipsland van het Nederlandse Rode Kruis het tijdens de nationale cam pagne van het Rode Kruis gepres teerd gemiddeld 420 pet. boven het streekbedrag te komen, dat door het hoofdbestuur van het Rode Kruis was vastgesteld. Met een opbrengst van f 2402 op nog geen 2200 zielen eindigde St. Philipsland als eerste in de pro vinciale en nationale wedstrijd en veroverde zodoende voor de vierde achtereenvolgende maal de natio nale wimpel en het Zeeuws cam pagnebord, respectievelijk voor de hoogste opbrengst van de landelij ke en provinciale wedstrijd. De ere prijzen zijn gisteravond aan het be stuur van de afdeling uitgereikt door de voorzitter van het hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, A. G. J. M F. van der Kroon en de kringcommissaris van het Rode Kruis in de provincie Zeeland mr. J. A. Heyse uit Middelburg. In de feestelijke bijeenkomst werd verder nog de 100ste Land- steinerpenning in deze gemeente uitgereikt. Ook dit is een opmerke lijk resultaat, wanneer men weet dat de afdeling pas na de waters noodramp is opgericht. FEUILLETON „Nu ja, dat spreekt vanzelf", voegde Vriends er haastig aan toe. „Alleen is er nu nog de moeilijk heid: welke man zal bereid gevon den worden om zijn vrouw voor enige tijd af te staan? Dat doet ook piet iedereen". Vriends dacht even na en op nieuw verhelderde z'n blik. „Wacht eens, je hebt me zelf de oplossing aan de hand gedaan! Juist! Dat is waar ook! Het kan niet beter! Buurman, leen jij me je vrouw!" Davelaar liet van schrik zijn si garet uit de hand vallen en haastte zich om die van het vloerkleed op te rapen. „Ik? Mijn vrouw? Zeg, ben je nu helemaal? Wat denk je wel van me?" „Ik denk niets", antwoordde Vriends, die plotseling enthousiast was en er helemaal geen erg in had dat mevrouw Davelaar rood werd tot achter de oren. „Je zegt zelf: Leen ergens een vrouw, natuurlijk op zuiver zakelijke overeenkomst. Best, wees jij nu eens een goede buurman, want een goede buur is beter dan een verre vriend, zegt het spreekwoord, nietwaar? Ik zal je er behoorlijk voor betalen en je vrouw krijgt de hele garderobe in de kast. Het past haar toch immers zo uitstekend?" Met een sprong was hij overeind en liep opnieuw naar de kast, die hij opende. Hij laadde een armvol japonnen en rokken van de hangertjes en wierp die op de schoot van zijn buur vrouw. Toen bukte hij zich en haalde enkele paren schoenen te voorschijn. „Hierzo, buurvrouw", zei hij bedrijvig, „kijk eens, echt slangenleren balschoenen, en deze jurk is afgezet met zilverbrokaat, tenminste dat heeft mijn werkster beweerd. Veel verstand heb ik er niet van. En kijk nu eens al die mantels en rokken en daar zijn nog jumpers ook. Man je behoeft in geen jaren kleren voor je vrouw te kopen en bedenk eens, wat dit be tekent in deze dure tijd! Terwijl je vrouw er altijd tip top uit zal zien, elke dag zal ze wat anders kunnen aantrekken, altijd wat moois. En dat kost je allemaal geen cent! Wat zeg ik? Je krijgt nog geld toe. La ten we zeggen vijf en twintig gul den in de week, omdat jij het bent. Moet je eens nagaan wat je daar allemaal voor kunt kopenwel vijf en twintig pakjes sigaretten en dan nog niet eens de slechtste Nee, buurman, dat mag je niet wei geren. Ik zal met je vrouw, die dan mijn vrouw wordt - tijdelijk na tuurlijk, want ik geef haar weer aan je terug - best voor de dag kunnen komen, is 't niet? Vooral in de mooie Canadese kleren. En oom en tante zullen dan meteen zien, dat we er een dankbaar ge bruik van maken. Ja, dat wordt een succes. Beslist een succes! Buurman, dat mag je niet weige ren, wat zegt U, buurvrouw?" Deze zat als met stomheid gesla gen met de hoop kleren op haar schoot, terwijl daar boven op, dwaas en toch koddig, de slangen- lgren schoentjes stonden te wiebe len. En mevrouw Davelaar keek naar haar man, terwijl de buur man naar zijn vrouw keek. Plotse ling schoten beiden in een lach. De situatie was ook te gek om haar au serieux te nemen. Maar Vriends dacht dat hij het pleit gewonnen had, want hij liep op zijn buurman toe en drukte die dusdanig stevig de hand, dat deze een kreet van pijn niet weerhouden kon. „Hartelijk dank, buurman, voor je vrouw. Ik zal er uitstekend voor zorgen en je zult er zeker geen spijt van hebben, dat je haar aan mij uitgeleend hebt". „Ho, maar wacht eens even sputterde de belaagde echtgenoot tegen, „ik heb helemaal niet ge zegd, dat ik het doen zal. Ik voel er niets voor, dat mag je heus wel weten. En bovendien. „Bovendien", viel zijn vrouw hem op ijskoude toon in de rede, „heb ik toch ook nog een stem in het ka pittel. De tijd is voorbij, dat men de vrouw niet meetelde. Tenslotte zal ik toch degene zijn, die uitein delijk het laatste woord in deze kwestie heeft, nietwaar? En ik moet jullie dan ook teleurstellen, .want ik voel er niets voor om uit geleend te worden". Vriends hief zijn armen bezwa rend in de hoogte. „Maar buur vrouwtje, wat is er op tegen om tijdelijk de rol te vervullen van huisvrouw hier? Per slot van reke ning betekent dit toch maar een huis. Of je nu hier de scepter zwaait als huisvrouw, of hiernaast, dat maakt toch weinig uit, zou ik zeggen. Beschouw het dan eens als een soort huwelijksvakantie, als ik het zo noemen mag. Zie het avon tuurlijke er van in en vooral, want dat is toch ook niet onbelangrijk, kijk eens naar al die kleren, die U hier op Uw schoot hebt liggen en dan nog datgene, wat daar in de kast hangt. Allemaal voor niets! Kost U geen cent! Wie weet, hoe kort ze in Nederland blijven. Mis schien gaan ze na een paar dagen al weer weg! Dan is het toch gauw verdiend, zou ik zeggen! En boven dien vijf en twintig gulden.... Waar verdien je zoiets in een paar dagen! (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5