J De wereld gonst van ROMY SCHNEIDER V.S.-BASES OVERZEE ONMISBAAR VOOR DEFENSIE VAN HET WESTEN Bus dook het water in STAD EN PROVINCIE PUROL ZWARE SHAG „Beter Wonen" telegrafeert Provinciale Directie Alfred van Sprang vertelde over zijn reizen in Oost en West Hulp aan buitenland: 3900 miljoen dollar WASHINGTON, 26-2. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft woensdag verklaard, dat de bases die door de bondgenoten in de we reld aan de V.S. ter beschikking worden gesteld, van overheersend belang zijn voor de wederzijdse de fensie van het westen. Hij zei dit in de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden, ter ondersteuning van president Eisen hower's progra/n voor huln aan het buitenland in het komende begro tingsjaar. Dit bedraagt 3.900 mil joen dollar. Onze strategische luchtmacht en marine zijn het krachtigste middel om agressie te voorkomen. Deze strijdkrachten zijn zeer afhankelijk van bases in verscheidene delen van de wereld. Hij zei, dat de president 1.800 miljoen dollar had gevraagd voor militaire steun in de vorm van mi litaire goederen. Hiervan is onge veer 510 miljoen dollar bestemd voor de bondgenoten in het Atlan tisch pact, voornamelijk voor mo dernisering en projectielen. Ongeveer 700 miljoen dollar zijn voor Korea, Pakistan, Formosa, Perzië, Vietnam en andere landen in de onmiddellijke nabijheid van het Sowjet-blok. Ingezonden mededeling En mèt U, heeft MARGRIET zich afgevraagd hoe het toch komt, dat je tegenwoordig geen blad meer kunt openslaan of je komt Romy Schneider tegen. Wat is de achtergrond van het enorme succes van dit jonge meisje? Niemand beter dan onze MARGRIET-reporter Robert Seeger kan U daarover inlichten. Hij is de man, die van ouds een intieme vriend is vande familie Schneiderhij is de man op wiens knie de kleine Romy eens paardje heeft gereden Het is MARGRIET een groot genoegen U de échte, de ware Romy Schneider te mogen voorstellen met al de ontwapenende charme van haar jeugd. Een jeugd, die zoveel weerklank vindt in MARGRIET, want: MARGRIET zélf is nog zo héérlijk jong, zo écht een blad van deze tijd. Van 1 Maart af brengt MARGRIET U een serie artikelen over Romy Schneider, rijk geïllustreerd met een aantal exclusieve en particuliere foto's van het berenvachtje af tot Keizerin Sissi toe. Vèr over het half miljoen abonné's zullen 9traks genieten van deze uitzonderlijke reportage. Zij zuUen de foto's van Romy uitknippen en bewaren en begrijpen dat alléén MARGRIET zóveel kan bieden want MARGRIET is verreweg het gróótste blad van Nederland! Leest U MARGRIET nog niet en wilt U toch alles over Romy Scheider we ten, schrijf dan vandaag nog een briefkaart aan MARGRIET, Huidekoper- straat 20, Amsterdam en U BEHOEFT GEEN AF LEVERING TE MISSEN. Nederland, benoorden de lijn Vlissingen-Nijmegen, is dinsdag geteisterd door hevige sneeuwval met harde rukwinden - Op de toegangswegen van Amsterdam was het verkeer somtijds gestremd en moest er met man en macht geduwd worden om de auto's weer op gang te krijgen. Wij geloven, dat de landstrijd krachten van enkele dezer landen kunnen worden ingekrompen, daar de vuurkracht ervan door moderne wapens kan worden vergroot, aldus Dulles, die er aan toevoegde: wij moeten een oorlpg voorkomen, maar ook „communistische opslorping of inwikkeling van vrije landen door economische penetratie en politie ke ondermijning". Veertig inzittenden konden worden gered SNELREWAARD, 26-2. Vanmid dag is in Snelrewaard een autobus met veertig inzittenden te water geraakt. Alle inzittenden konden worden gered. Voor vijf hunner werd observatie in het ziekenhuis te Oudewater nodig geacht. De bus was door de gemeente Snelrewaard gecharterd om moe ders met kinderen uit deze ge meente te brengen naar de plaats waar de antipolivaccinatie wordt uitgevoerd. Er zaten vijftien moe ders met in totaal vijf en twintig kinderen in de bus. Door nog on bekende oorzaak, waarschijnlijk echter tengevolge van de gladheid, raakte de bus van de weg en in de vaart er langs Omwonenden snel den toe en slaagden er in alle in zittenden veilig aan wal te krijgen. De- vrouwen en kinderen werden in een naburige boerderij onderge bracht en zo nodig van medische hulp voorzien. Ernstige gevolgen zijn echter niet geconstateerd. Dit jaar weer „Taptoe-Delft" DELFT, 27-2. De voorbereidingen voor het vijfde militaire muziek festival „Taptoe-Delft", zijn reeds in volle gang en de data zijn vast gesteld. „Taptoe-Delft" zal dit jaar gehouden worden van vrijdag 22 tot en met zaterdag 30 augustus. Overheidspersoneel op Nw.-Guinea ontevreden HOLLANDIA, 27-2. In een ver gadering van de afdeling Hollandia van het Christelijk Werknemers- verbond in Ned. Nieuw-Guinea is een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd, dat het personeels beleid van het gouvernement van Ned. Nieuw-Guinea in overeen stemming dient te zijn met hel standpunt, dat de regering inneemt ten aanzien van de opvoeding van de Papoea tot zelfbeschikking. In de resolutie wordt gezegd, dat de huidige personeelspolitiek van het gouvernement in deze belem merend moet werken: het is niet te verwachten, dat bij het uitblij ven van een positieregeling voor de Nederlandse ambtenaar, van hun zijde een hartelijke medewerking zal worden gegeven om zichzelf overbodig te maken. Het Chr. Werknemersverbond beveelt daarom aan het geven van de status van rijksambtenaar aan iedere Nederlandse ambtenaar iit Ned. Nieuw-Guinea. PRINSES BEATRIX IN HET DISTRICT VAN DE COCOSPALMEN Romantische tocht over de rivieten De nacht van woensdag op don derdag bracht Prinses Beatrix en haar gevolg door op de jachten „Oranje", „Oranje Nassau" en „Beatrix". Te vlug kwam er ook thans weer een einde aan deze waarlijk avontuurlijke en roman tische tocht. Het was een bijzonder aardig gezicht al deze bootjes "des nachts met hun lichtjes door de vaak vrij nauwe rivieren te zien glijden. Ook deze tocht zal onge twijfeld steeds de meest plezierige herinnering bij de Prinses oproe pen Vandaag was er weer een druk programma, dat geopend wordt met een bezoek aan Coronie, waar nieuwe polders zijn aangelegd en de cocospalmen bij duizenden groeien. Dit district wordt hoofdzakelijk be woond door de Creoolse bevolkings groep, die haar bestaan vindt in de opbrengst van de ruim acht miljoen noten, waaruit ongeveer 500.000 li ter olie wordt bereid. Bij Friendship, waar bij de open bare school werd gestopt, werd de Prinses een ruiker overhandigd, vervaardigd van hoofddoeken. Het aardige hiervan was dat deze doe ken de geschiedenis weergeven van de laatste honderd jaar van het Huis van Oranje. Zo waren er hoofddoeken, die waren uitgegeven bij de geboorte van Prinses Wilhel- mina, van Koningin Juliana en Prinses Beatrix enz. Bij Salyem stapte H K.H. uit de auto en bekeek daar de boerderij van mejuffrouw Cameron. Hier werd een demonstratie gegeven door een aantal jongens in het plukken van cocosnoten. ZIERIKZEE Vergadering gemeenteraad op donderdag 6 maart a.s. Op donderdag 6 maart zal een vergadering worden gehouden van de Zierikzeese gemeenteraad. In be handeling komt een voorstel tot grondaankoop in Malta. T.a.v. een onteigening van grond heeft de ar rondissementsrechtbank zich uit gesproken over slechts een deel van de begeerde grond. Een minnelij ke schikking is inmiddels getroffen met de eigenaar de heer B. W. Schot W.Kz. het resterend perceels gedeelte te verkopen voor de koop som van f 10 voor het geheel. Vast stelling van een bijzonder achter- gevelrooilijnvoorschrift wordt ge vraagd voor de bouw van een woon- en winkelhuis aan de Mol t.b v. de heer C. J. Korsten. Inge diend wordt een plan, opgesteld in overleg met de A.N.W.B. tot her ziening van de bewegwijzering in en rondom de stad, zulks in ver band met de gewijzigde verkeers situatie. Voorgesteld wordt aan de A.N.W.B. een subsidie te verlenen van f 1363,51 (voor een maal). De Z.V.U. vroeg een subsidie van f 762. Deze subsidie kan niet worden ver leend Wel wordt voorgesteld voor de uitvoering van de opera „De barbier van Sevilla" een garantie te verlenen van f 150. Voorgesteld wordt verder toe te treden als lid van de Bond voor badhuizen, open lucht-zweminrichtingen en zeebad- bedrijven. Voorgesteld wordt de opzichters de heren P. J. Jaspersc en -T. Blaas van de Centrale Dienst te bevorderen tot opzichter le klas. Gevraagd wordt een krediet te verlenen van f 36.965,80 t.b.v. ,iBé- ter Wonen" voor twee inmiddels gebouwde middenstandswoningen. Tenslotte komt aan de orde een vaste geldlening aan te gaan bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten ad f 80.000 tegen 6 pet. rente. De Prinses legde bij het te bou wen hospitaal de eerste steen waar na zij te voet terug wandelde naar de woning van de districtscommis saris. Ingezonden mededeling genezen snel met ZIERIKZEE Nieuwe straatnamen In het kader van de herverkave lingswerkzaamheden zijn alhier enkele wegen komen te vervallen en andere wegen in de plaats ge komen. De voormalige Zandweg en Nieuwe weg hebben thans voor het totale wegvak de benaming Zand weg gekregen, zodat de Nieuwe weg is komen te vervallen. In overleg met het Waterschap Schouwen is de naam Zuidhoek ge wijzigd in Straalweg, dit is de weg haar de Val. De Werkendetscheweg werd gedoopt als Lange Slikweg en de Westhavendijk in Havenweg. Op de Zandweg en de Hoeveweg is te vens een nieuwe nummering inge voerd. DREISCHOR Collekte rheumabestrijding De opbrengst van de buscol- lekte ten dienste der Rheumabe strijding heeft in deze gemeente f 67,18 opgebracht. Een woord van dank voor de medewerking in deze van enige dames en meisjes van de openbare lagere school. OOSTERLAND Propaganda-avond Rode Kruis Door de barre weersgesteldheid was de Rode Kruis-propaganda- avond die dinsdag in de Conferen tiekamer werd gehouden, zeer ma tig bezet. Het welkomstwoord werd gesproken door de heer A. Stout- jesdijk, bij ontstentenis van de voorzitter. Hij wekte de aanwezige niet-leden op zich als lid aan te melden omdat Oosterland met zijn 240 leden een pover figuur slaat bij de andere gemeenten. Spr. wees op het prachtige werk van het Rode Kruis, bijv. ten tijde van de wa tersnood. Het tweetal films dat ver volgens vertoond werd gaf een .beeld van het werk van het Jeugd Rode Kruis en het Welfare-werk. Als hoofdfilm werd vertoond het werk „Zwervers der twintigste eeuw". Spijtig was op deze avond dat het publiek na afloop weer de onhebbelijke gewoonte volgde om direct de zaal te verlaten zonder het bestuur de gelegenheid te geven deze goed geslaagde propaganda- avond met een dankwoord te be sluiten. Ingezonden mededeling DOUWE EGBERTS Verwachting tot vrijdagavond: Lichte clooi Toenemende bewolking met latei- van het westen uit enige regen of natte sneeuw en plaatselijk mist; vannacht in het zuidoosten van het land nog overwegend lichte vorst, morgen overdag hogere temperatu ren dan vandaag; zwakke tot ma tige wind tussen zuidwest en noordwest. 28 febr. Zon op 7.30, onder 18.16. Maan op 12.18, onder 3.29. Volle maan: 5 maart te 19.28. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 28 febr. 9.23 v.m. 22.12 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 febr. 9.15 v.m. 22.03 n.m. Doodtij: 1 maart. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 28-2. In de nacht van woensdag op donderdag vroor het op de meeste plaatsen matig, waar bij het kwik laagste waarden be reikte tussen zes en negen graden beneden het vriespunt. Het vlieg veld Eelde maakte hierop een uit zondering. Daar werd een mini mumtemperatuur van min dertien graden gemeten. Verder werden perioden met opklaringen afgewis seld door sneeuwbuien. De koude polaire lucht, die uit Scandinavië wordt aangevoerd, stroomt nu voornamelijk over het oostelijk deel van de Noordzee naar Duitsland weg. Over de Britse eilanden voeren westelijke tot noordwestelijke win den zachtere oceaanlucht naar het westelijk deel van de Noordzee. Deze lucht bevindt zich aan de noordflank van een hogedrukge- beid, dat zich over de Golf van Bis- caye uitbreidt. Enkele randstorin- gen bewegen om dit hogedrukge- bied heen over IJsland naar het zuidoosten. Verwacht wordt dat een van deze storingen naar de Duitse Bocht trekt, waardoor ons land de komende '24 uur in minder koude lucht komt. Een en ander gaat gepaard met veel bewolking en plaatselijk wat regen, die moge lijk nog door natte sneeuw wordt voorafgegaan. In het oosten van het land kan vanavond nog lichte vorst komen. DE NOODTOESTAND IN MALTA In verband met de bestaande noodtoestand in het bouwplan- Malta, die de bewoners aanleiding heeft gegeven zich met een adres te wenden tot het gemeentebestuur, heeft de woningbouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee zich tot de Provinciale Directie Volks huisvesting te Middelburg gewend met een telegram van de volgende inhoud: „Toestand bouwplan-Malta on houdbaar. Vloerbedekking van reeds bewoonde woningen onder vindt onherstelbare schade. Heb ben by herhaling op maatregelen aangedrongen. Bewoners proteste ren krachtig. Gemeente en wij staan momenteel machteloos. Ver zoeken omgaand te voldoen aan uw toezegging op bijeenkomst te Zierikzee". w.g. Woningbouwvereniging „Beter Wonen" NUTSDEPARTEMENT ZIERIKZEE Vlotte cocktail van reisavonturen Alfred van Sprang, bekend jour nalist en globetrotter, schudt let terlek echt alles uit zyn mouw, on- verschiilig. of het nu de prijzen van damesjaponnen zijn in Moskou, „feitjes" over het nachtleven in Las Vegas (Amerikaans gok-oord), de koffie-uurtjes in het paleis van ko ning Hoessein of partikulicre huis houdelijke tips die radio-Alaska uitzendt. Hjj doet dat allemaal in een vliegtuigtempo, want hij mist de sprekerskuch en hij gebruikt de stropdas niet om er zenuwen op af te reageren. Ilij is een vlot en allergezelligst causeur, wars van of ficieel gedoe en zwaarwichtigheid, soms een pietsje oppervlakkig in de dokumentatie, maar altijd boeiend en vol scherts, zo droog als het cassavebrood dat de Indianen in het Surinaamse oerwoud bakken. Zeer velen hebben het woensdag avond kunnen constateren in de Concertzaal, waar Alfred van Sprang (gebroken been dag tevo ren uit het gips gekapt) voor het Nutsdepartement over zijn reis avonturen vertelde. Eerst Rusland. Een hele toer was het om oen vi sum te krijgen. Dc prijzen bleken er bar hoog, het onderwijs angstig eenzijdig en de kennis omtrent Ne derland nihil. Een citroen kost er f 3,50, maar een t.v.-toestel even duur als een herencostuum (f 800), want t.v. is een machtig propagan- da-middel. Interessant waren de metro, de universiteit en het Bol- shoi-theater. waar iedereen zo maar vanachter werkbank en wastobbe heen rent Onthullend was een bezoek aan een receptie, waarop Boelganin en Chroesjtsjef aanwezig waren. De leiders waren hoffelijk, vriendelijk, mededeelzaam en in een beste stemming, maar hun doel is en blijft de rode wereldrevolutie, aldus van Sprang. Leningrad is veel liefelijker dan Moskou (invloed Nederlandse bouwmeesters uit de tijd van tsaar Peter de Groole). Als „tegenwicht" volgde Nnord-Amerika, inzonder heid Alaska, belangrijk „front-line" gebied van de States. De lonen in deze provincie zijn enorm hoog, 'maar veel wordt in drank gestoken. De luchtmacht is hier zeer waak zaam. Een tocht naar de Noordpool per vliegtuig liep bijna fout door motorpcch Uitstervend ras in het noorden zijn de Eskimo's, die - na de zegeningen van Cola en kauw gum 'geproefd le hebben - de rau we vis rauwer op de tong ligt. Ve lerlei waren de avonturen in het Boedapest van de opstand, waar zovele Hongaren diep teleurgesteld zijn en bitter beproefd. In het Midden-Oosten In hel midden-oosten trok van Sprang op met een (Nederlands sprekend) Indonesisch bataljon van de V N.-troepen bij Gaza, waarvan de leden op kwalijke voet kwamen te staan met de Egyptenaren, die jatten wat ze jatten konden. Een heel ander avontuur was de tocht met een vliegdekschip van dc Ame rikaanse marine, vanuit Napels, waar de spr. alle overvloedigheid van de Amerikaanse gastvrijheid genoot. Onder de equipage bevon den zich twee advocaten, die de schade aan derden regelden, teweeg gebracht door het passagieren dei- Jannen, die aan boord geen sterke drank mogen gebruiken. Een laatste reis voerde van Sprang naar de oerwouden van Suriname, waar hij deelnam aan een expeditie naar de Indianen stammen, waarvoor de Nederlandse militairen een inzameling hielden, die liefst f 6000 opbracht, omgezet in voor deze mensen nuttige zaken. Over zijn betoog strooide van Sprang de peperkorrels van talrijke „bon mols" en het gesproken woord werd onderlijnd met een tweetal films, over de Eskimo's en het Su rinaamse binnenland. De voorzitter van het Nutsdepar tement, de heer D. C. A. Lugt, hoopte dat van Sprang nog vele avonturen zal mogen beleven en er hier nog eens over zal komen ver tellen. „Graag" zei dc bereisde Roel par excellence en daar houden wc het dus maar op!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2