DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bar boos winterweer regeerde met strenge hand over Nederland DONDERDAG 27 FEBRUARI 195S HERimSCHEÉtNlEUWSBODE Y— No. 18317 114e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 WOENSDAG GING HET WAT BETER In vele delen van het land liep verkeer vast Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Door talent weten we wat, door tact hoe het gedaan moet worden. Noodweer boven Woensdag was het reeds aanmer kelijk beter op verkeersgebied, na aanzienlijke stremmingen de dag tevoren, die het gevolg waren van een on-Nederlandse late winter, die met felle sneeuwstormen over het land raasde. Zowel het wegvervoer als de spoorwegen hadden het zwaar te verduren. In de loop van de dag hebben de spoorwegen de moeilijkheden zo danig overwonnen, dat de trein dienst nagenoeg normaal is gaan verlopen. Vertraging van enige be tekenis is in het algemeen nog voorgekomen op de lange trajekten. Voorts deden zich enkele moeilijk heden voor doordat gisteren trein stellen waren terechtgekomen o\> plaatsen waar ze niet thuishoren. Het verkeer in zuidoost-Drenthe heeft het bizonder moeilijk gehad. Een bus met 18 passagiers bleef te Zweelo steken; de passagiers brach ten hier de nacht door in een plaat selijk café. In de omgeving van Emmen sneeuwde een twintigtal auto's in. De toegangswegen naar de Gronings-Drentse veenkoloniën waren vrijwel onbegaanbaar. Tien tallen auto's en buss ensneeuwden in op het traject Pekelderweg- Bareveld. Op sommige plaatsen in de veenkoloniën is de sneeuw tot meer dan twee meter hoog omge waaid. In Gasselte waren wonin gen waarvan alleen het dak nog boven de sneeuw uitstak. Op de weg Rolde-Gieten sneeuwen vijf en dertig auto's in. In de noordwesthoek van Fries land werden alle busdiensten ge staakt. Ook in Limburg vielen bus diensten uit. In Groningen vielen twee postbestellingen uit en kon den de kranten niet worden be zorgd. In Veendam kon de pianist Willem Andriessen, die hier een jubileumconcert zou geven, deze plaats niet bereiken. Vertragingen in de spoorwegver bindingen .waren de oorzaak dat een huwelijksvoltrekking in Voor burg niet door kon gaan en dat een aannemer die in den Haag voor vier ton op een werk had willen inschrijven, dat voornemen niet kon uitvoeren. In Zwolle had de stationschef het druk met het uitreiken van stem peltjes aan militairen die te laat van verlof in hun garnizoen terug keerden. Tengevolge van de slechte weersomstandigheden konden de nachtposttreinen in de nacht van dinsdag op woensdag niet rijden, waardoor in het gehele land ver traging ontstond in het postver keer. Ook op de toegangswegen naar Haarlem lag de sneeuw zeer hoog en huiswaartskerende automobilis ten hadden de grootste moeite zich voort te bewegen. Ook ontstond ernstige stagnatie in het openbare vervoerswezen in Amsterdam» De dienstregeling van het tramnet liep geheel in de war; nog erger was het met busverkeer. Moeilijkheden in den Haag Tengevolge van de spiegelgladde wegen heeft ook het verkeer in Den Haag grote moeilijkheden on dervonden. In de uitgestrekte bui tenwijken kwam het verkeer vrij wel geheel tot stilstand Op de af rit van de brug over de hoofdvaart van de Haarlemmermeer in de Rijksweg tussen Amsterdam en Den Haag ontstond een slagveld van verongelukte wagens door een ket tingbotsing tussen een bus van de Ned. Spoorwegen en een grote vrachtwagen, een kleinere vracht auto en enkele grote en een aantal kleine personenwagens. Zeker 20 wagens lagen op of nabij de afrit als slachtoffers van het noodweer,'. De materiële schade di eis toege bracht aan personenwagens, busse^ en vrachtwagens loopt in de tien.' duizenden Ook op de weg doo. de Wieringermeer naar de Afsluit dijk liepen honderden auto's vast. Politie bracht de automoblisten zo veel mogelijk in café's langs de weg onder dak. De R.T.M. zag zich genoodzaakt als gevolg van de felle sneeuw? storm en de daarmee gepaard gaan de ijsafzetting om dinsdagavond om half negen de veerdienst Helle- voetsluis-Middelharnis te staken Op Flakkee viel op vele plaatsen de electriciteit uit doordat palen van het bovengrondse net omwaaiden. De straffe noord-noordooster sneeuwstorm, met windkracht ze ven, heeft ook ernstige stagnatie doen ontstaan bij de provinciale stoombootdiensten in Zeeland. Het veer Vlissingen-Breskens werd om 8 uur 's avonds stilgelegd. De boot- vei binding Terneuzen-Hoedekens- kerke werd eveneens om half tien stopgezet. De vaart op de Wester- schelde werd ten zeerste gehandi capt doordat ter plaatse drie gas- boeien uitwaaiden. De veerdienst Zierikzee-Katseveer werd normaal gevaren, evenals de dienst Wolf- aartsdijk-Kortgene. Winter geselt Europa OVERSTROMINGEN, GUDDE WEGEN, HAGEL, SNEEUW EN LAWINEGEVAAR Zware sneeuwstormen in Engelanti en België LONDEN, 25-2. Overstromingen, gladde wegen, sneeuw en hagel hebben dinsdag het verkeer in na genoeg geheel west-Europa ont wricht. In Frankrijk en west-Duits- land werden laaggelegen dorpen gewaarschuwd voor overstromings gevaar door de sterk gezwollen ri vieren. In zuid-België trad de Sambre buiten haar oevers, waar door spoorlijnen onder water kwa men te staan. Ook de Seine wies tot alarme Een overzicht van de massale demonstratieve meeting van ongeveer 5000 Turken, die op Trafalgar Square in Londen is gehouden. De de monstranten voerden vele spandoeken en leuzen met zich, waarop zij o.m. protesteerden tegen de dood van acht Turks-Cyprioten, die tijdens een rel dezer dagen door Britse troepen op Cyprus werden gedood. Ook bracht een delegatie van de demonstranten een petitie bij de minister president op Downingstreet 10. rende hoogte; de straten van Cou- lommiers en Pont Moulin stonden blank. Enkele wegen langs de-Rijn werden overspoeld. In Tirol heerste gevaar voor la wines, terwijl in oost-Oostenrijk het weer warm en zonnig was. In Sydney bezweken op een tuin feest, gegeven ter ere van het be zoek van de Engelse koningin moeder Elisabeth, ruim honderd gasten door de hitte. Engeland werd dinsdag getroffen door zware sneeuwstormen die het spoor- en wegverkeer in verwar ring bracht en honderden dorpen isoleerde. Ook het luchtverkeer op het Londense vliegveld kreeg grote vertragingen. Langs de gehele Belgische kust woedde dinsdagavond een hevige sneeuwstorm. Talrijke vissersvaar tuigen die op zee waren, liepen een haven binnen. Vele bomen werden ontworteld en daken beschadigd. Een windmolen te Oostende, die berichten over windkracht door geeft, is door de kracht van de wind gebroken en in zee gevallen. Chroesjtsjef's macht wordt versterkt MOSKOU, 26-2. Uit berichten in de Sowjet-pers blijkt, dat zich in het gehele land een „kaderwisse ling" aan het voltrekken is, die er op gericht is de positie van Nikita Chroesjtsjef, eerste secretaris der Sowjet-Russische communistische partij, te versterken. In de lagere rangen heeft een al gehele verschuiving plaats. Men verwacht te Moskou dat het niet herkiezen van bepaalde partij functionarissen, wier plaatsen ver volgens worden ingenomen door aanhangers van Chroesjtsjef, zijn hoogtepunt zal bereiken in de zes tien maart a s te houden verkie zingen voor de „Opperste Sowjet", het parlement der Sowjet-Ünie. Vermoedelijk zal de Opperste Sow jet in een geheel nieuwe samen stelling terugkeren. Deze „commandowisseling"'in de lagere regionen gaat gepaard met een overeenkomstig verschijnsel in de hogere partijrangen en bij de (politieke) leiding van het leger, de vakbonden en de openbare organi saties. Volgens een bericht van radio Djakarta zijn 65 800 ton rijst van Port Said onderweg naar Indone sië. Deze hoeveelheid maakt deel uit van de 165.000 ton rijst, die In donesië van Egypte heeft gekocht. Tot troost van allen, die dezer dagen glijdend rondstappen met stijve spieren, tengevolge van een beetje sneeuwruimen, deze foto van twee dapperen, die zich scheppend een weg baanden door een enorme berg sneeuw, welke het reeds aan aftreden denkende kabinet van Koning Winter Nederland dinsdag heeft gezonden. (Boven). - De onderste op name laat zien hoe een kraanwagen, welke ingesneeuwde voertuigen te hulp was gesneld, zelf door een tractor uit de bergen sneeuw moest be vrijd worden. Beide foto's werden gemaakt op de weg van Haarlem naar Schiphol. DJAKARTA ZENDT COMMANDOTROEPEN NAAR NOORD-CELEBES DJAKARTA, 26-2. In Djakartaaan de opstandelingenregering in is woensdag officieel bekendge maakt, dat commandotroepen van het Indonesische leger naar het ge bied van noord-Celebes z|jn gezon den, waar plaatselijke leiders trouw midden-Sumatra hebben betuigd. Het hoofdkwartier van het leger zei, dat z(jn troepen de stad Goron- talo, een sleutelpositie in noord- Celebes, had ingenomen. EERSTE KAMER Minister Klompé over de Ambonezen en de gerepatrieerden Men mag houding van Indonesië niet verzachten Bij de behandeling van de be groting van Maatschappelijk Werk heeft minister Klompé over de in schakeling van de Ambonezen in het arbeidsproces o.a. gezegd, dat 110 van hen in de koopvaardij zijn opgenomen en nog tien in opleiding zijn. De verbetering van de woon oorden zal ook in 1958 voortduren. Over de kwestie van de repatri anten zegt minister Klompé naar aanleiding van de door mej. Tjeenk Willink (arb) opgeworpen schuld vraag, dat het inopportuun is deze thans te behandelen. Enkele kant tekeningen wil zij echter wel ma ken. Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Rechten geschonden Er kunnen verwijten worden ge hoord, dat te westelijk wordt ge dacht en dat te weinig wordt be grepen wat in Indonesië gebeurt. Niet vergeten dient echter te wor den, dat Indonesië door het lid maatschap van de VN. de rechten van de mens heeft onderschreven en deze zelfs in de voorlopige grondwet heeft opgenomen. Deze rechten zijn echter steeds opnieuw geschonden. Het zou echter on juist zijn hetgeen door Indonesië is gedaan te verzachten. Hier is een fel en duidelijk protest op zijn plaats. Als dit zou uitblijven, dan zou dit of betekenen, dat men geen geloof in eigen zaken heeft, of dat men de Aziaat niet voor vol aan ziet. De minister zegt niet te kun nen instemmen met mej. Tjeenk Willink, die de fouten van Neder landers in één adem noemde met hetgeen door Indonesië is gedaan. Minister Klompé ontkent voorts uitdrukkelijk dat zoals door mevr. van Ommeren (com.) is gesteld, de Nederlanders vrijwillig uit Indone sië vertrekken. Bij deze opvatting staat mijn verstand stil, maar dat gebeurt wel meer bij opvattingen van communistische zijde. Opvangen van repatrianten Over het opvangen van de repa trianten zegt zij, dat 45 procent van de tot dusverre aangekomenen bij particulieren werd ondergebracht en dat 55 procent een beroep moest doen op het ministerie Dit laatste cijfer kan echter nog stijgen. In de contractpensions zijn 9700 bedden beschikbaar. Naar raming zullen er 12 650 nodig zijn. Gehoopt wordt dat allen kunnen worden opgevan gen, ook omdat het aanbod voor logiesgelegenheid nog stijgt. Met de minister van Defensie is contact gaande over de vraag, hoe lang de legerplaats Budel beschik baar zal zijn Met de minister van Financiën is overleg gaande over de belastingconsequenties van het beschikbaar stellen van woon ruimte voor repatrianten tegen een dagelijkse vergoeding van f 3,50 per dag. Over de aanpassing der repatri anten zegt minister Klompé, dat dit vraagstuk twee kanten heeft: die van de repatriërenden en die van het Nederlandse volk. Nadat minister Klompé nog na der heeft geantwoord o- enkele bij de replieken gestelde vragen wordt de begroting van Maatschappelijk Werk z.h.s. aangenomen met de aantekening, dat de communisten geacht wensen te worden te heb ben tegengestemd. Frankrijk Tengevolge van sneeuwstormen, die dinsdag en woensdag in Frank rijk hebben gewoed, zijn minstens vijf mensen om het leven gekomen. De politie in noord-Frankrijk heeft meegedeeld, dat men twee mensen dood heeft aangetroffen in de sneeuw. In hun onder de sneeuw bedolven auto's trof men een echt paar en een man dood aan. 25 JAAR GELEDEN: Brand in liet Rijksdaggebouw BERLIJN, 27-2. Het is vandaag 25 jaar geleden dat er in het Duitse Rijksdaggebouw te Berlijn een brand woedde, die naar algemeen wordt aangenomen door de natio- naal-socialisten was aangestoken om de communisten er de schuld van te kunnen geven en zo een reden te hebben om de communis tische en de socialistische partij, die van de brand zou hebben ge weten, te ontbinden. Er zal geen speciale plechtigheid worden gehouden- om het feit te herdenken. Wel houdt de socialis tische oppositiepartij te west-Ber- lijn een bijeenkomst, waar burge meester Brandt en een voormalige voorzitter van de Rijksdag, Paul Loebe, het woord zullen voeren. De Westduitse defensie BONN, 26-2. De Duitse Bonds- strijdkrachten zullen in 1961 een vredessterkte hebben van "350.000 man, aldus hebben ambtenaren van het ministerie van Defensie te Bonn meegedeeld. Het leger zal waar schijnlijk uit 200.000 man bestaan, de maiine uit 30.000 en de lucht macht uit 120.000. De Bondsstrijdkrachten tellen thans ongeveer 120.000 man. Sterke weerstand in Algerije ALGIERS, 26-2. Vier en twintig Franse soldaten hebben woensdag in een hinderlaag nabij Tenes in westelijk Algerië het leven gelaten. Daarmee is het aantal doden aan Franse zijde sedert begin februari tot 174 gestegen. In Algiers werd opgemerkt dat de opstandelingen beter bewapend en getraind zijn dan ooit tevoren. Men schat hun sterkte op een 30.000 man, waar onder hulptroepen niet zijn begre pen. Moedige vrouwen Vier Engelse vrouwen van marine-officieren hebben be sloten volgende maand per auto naar de Himalaya te gaan voor de bergsport. Zij vinden het vervelend thuis te zitten, terwijl hun man nen zoveel van de wereld zien. m De Indonesische regering heeft bekend gemaakt, dat het Indone sische Rode Kruis toestemming ge kregen heeft om Nederlanders uit midden-Sumatra naar Djakarta te evacueren. Er wachten in Padang ongeveer 105 Nederlanders op re patriëring naar Nederland. Zij zul len met een schip van de Indonesi sche nationale scheepvaartmaat schappij „Pelni" naar Djakarta worden overgebracht. In Soedan beginnen donderdag (26 februari) de algemene verkie zingen voor de leden van het par lement. De partijprogramma's ver schillen onderling niet veel en het enthousiasme van het kiezerscorps is niet erg groot. Dit is de eerste maal dat er algemene verkiezingen in Soedan worden gehouden nadat het land onafhankelijk is gewor den. Tegen 16 uur sluit de voorzitter de vergadering. De volgende week zal de Eerste Kamer de begroting van Justitië behandelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1