HBnaijlD Financiën en Economie Hoe zit dat STAD EN PROVINCIE Kruidenkracht! DE GEHUWDE VRIJGEZEL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE «"NSDAG 25 FEBBCARI 195» NO. 19319 20.000-tons tanker gleed te Heusden te water Speciale voorzieningen waren getroffen Onder stralende zonneschijn en toegejuicht door vele honderden genodigden is de 20.000-tons tanker „Tahama" op de werf van N V. Verolme's Verenigde Scheepswer ven te Heusden van de helling ge gleden Dit schip, dat ruim 170 meter lang is, is gebouwd in opdracht van de N.V. Tanker Handelmaatschappij Tahama te Rotterdam. Vol span ning had men deze tewaterlating tegemoet gezien, vooral omdat de rivier de Maas ter plaatse slechts 160 meter bteed is. Er was daar om 'n speciale inham gegraven om het schip in ieder geval de nodige ruimte te gven. De echtgenote van de directeur van Tahama, mevr. Elze Nilssen, uit Oslo,'doopte het schip met de woorden: „Ik geef U de naam „Tahama", en God be hoede U en allen die met U mee varen". Op hetzelfde moment dat de champagne tegen de boeg spatte, sloegen de remblokken los en gleed het enorme gevaarte sierlijk van de helling af in het water, dat door de goede zorgen van de Rijkswa terstaat bijzonder rustig was (de stuw te Lith was er speciaal voor neergelaten). Nauwelijks in het ele ment gekomen, gleed het schip met een bevallige boog in de stroom richting en werd het terstond door de gereed liggende sleepboten in veilige banen geleid. Ingezonden mededeling De garantieprijs voor de melk •s-GRAVENHAGE, 24-2. De ga- rantieprijs voor de melk over het melkprijsjaar 1956-1957 was, zoals bekend is, 28,40 cent per kg. melk van 3.7 pet. vet. In de loop van het jaar zijn de lonen in de landbouw verhoogd. Dit hield in, dat ook de garantieprijs moest worden ver hoogd en wel met 0.025 ceht. De garantieprijs is dus geworden 28,425 cent per kg. van 3.7 pet. vet. Het Landbouwschap heeft vorig jaar aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning voorgesteld bij deze algemene garantieprijs een verschil te maken tussen de kleigebieden met lagere kostprijs enerzijds en de overige gebieden anderzijds, (de zg. diffe rentiatie). Dit verschil zou bedra gen 1,8 cent per kg. Hierdoor zou de algemene garantie,van 28,425 cent gesplitst worden in een garan tie voor de kleigebieden van 27,025 cent per kg. en voor de overige ge bieden van 28,825 cent pér kg. De zuivelfabrieken betalen uit op basis van de geleverde kilogram men melkvet. Daarom komt de uit betaling thans neer op ruim 36 cent per kg. melkvet voor de gebieden met lage toeslag en 85 cent per kg. melkvet voor de overige gebieden. Aardsatelliet van 225 kg WINTER PARK (Florida, V.S.), 24-2. Generaal John Medaris, hoofd van de afdeling bestuurbare pro jectielen van het Amerikaanse le ger, heeft medegedeeld dat zijn dienst voornemens is in de nabije toekomst een kunstmatige aardsa telliet van ongeveer 225 kilogram te lanceren. Medaris verklaarde dit in een toespraak in het gebouw van de universiteit te Rollins, waar hij zich als gast bevond. Medaris was uitgenodigd de feestelijkheden, ter herdenking van de stichting van de universiteit bij te wonen. ZlJ KWAMEN NAAR ONZE ZAAK EN.. SLAAGPEN NAAR BEIDER GENOEGEN UIT ONZE MET SMAAK GEKOZEN KAMERS EN LOSSE MEUBELEN DOET OOK U GEMAK KELIJK KEUS. Slapte in Amerikaanse auto-industrie DETROIT, 24-2. Meer dan 20.000 arbeiders in de Amerikaanse auto industrie zullen voor perioden, va riërende van 2 dagen tot 4 5 we ken naar huis worden gezonden wegens de opeenhoping van nieu we auto's in de showrooms. In de auto-industrie noemt men dit aan passing van de voorraden. De enige uitzondering vormt de American Motors Comp., die de Rambler automobielen van het in Europa gangbare type maakt. Het sterkst getroffen worden de arbeiders van de Ford Motor Company, waar in de fabrieken te Detroit en Louis ville 15.550 arbeiders voor een week naar huis gezonden worden. In de fabriek te Louisville worden bovendien nog 4.000 arbeiders deze week voor twee dagen naar huis gezonden. In de glasfabriek van Ford te Detroit zullen 400 arbeiders voor 4 5 weken ontslagen worden. Ook in de afdelingen van de Gene ral Motors en Chrysler zijn reeds arbeiders ontslagen. Noordwelle vierde strafeest op ouderwetse wijze Tien paarden spoelden de benen Op echt oudewetse wijze heeft Noordwelle zaterdag strafeest ge houden. Hoewel eerst vrijdag met de voorbereidingen werd begon nen verschenen zaterdagmiddag 10 paarden met ruiters 'op de weg die via Renesse naar het strand reden. Mens en dier wasten zich hier in het zilte nat de voeten waarna het terugging naar het dorp. Hier weerde zich geducht het muziekkorps uit Renesse en de rui ters werden met vrolijke klanken in gehaald. Na versterking van de inwendige mens werd overgegaan tot ringsteken te paard waaraan door 12 ruiters werd deelgenomen. De fraaie prijzen waren gratis be schikbaar gesteld. De uitslagen wa ren als volgt: M. C. Moermond 1; L Hart 2; A. Jonker 3; C. bij de Vate 4; W. Fonteijne 5; mej. B. de Vrieze 6; C. Boer 7; G. de Vrieze 8; A. Verseput 9; mej. A. Moer mond 10; J. de Vrieze 11; B. van de Vate 12. Dank zij de medewerking van Lustor et Emergo" herleefde in tussen het .hossen" voor jong en oud. In goede en gezellige sfeer bleef men geruime tijd bijeen. Rang en stand vielen op deze mid dag geheel weg. Vooral van de zij de der boerenstand werd alle mede werking verleend 's Avonds werd gedanst op de tonen van „The Me lodie Stars". met de snwf? Werd er in Europa eerder gesno ven dan gerookt, in Amerika was dat net andersom. De eerste snuiffabriek in Europa werd in 1550 te Sevilla in Spanje geopend. Vandaar sloeg de mode over naar Frankrijk, waar tijdens de regering van Lodewijk XIII (1610-1643) ook de dames begon nen te snuiven. Van Frankrijk uit verbreidde de gewoonte zich naar Italië, waar men zo intensief tewerk ging, dat paus Urbanus VII de geestelijken het snulven verbood. Evenwel, deze mode baande zich verder een weg door geheel Euro pa. Ook dames namen er meer en meer aan deel, zozeer zelfs, dat niet-snuivenden koketteerden met zeer kostbare snuifdozen. Sinds 1900 is het snuiven nagenoeg en sedert 1920 volkomen in on bruik geraakt. De laatste, inder tijd zeer bekende grote snuiffa briek in Duitsland werd in de cember 1927 gelikwidberd. De snuifdoos is uitgedacht door de Schotse dichter Robert Burns, die leefde van 1759 tot 1796. Vorsten gaven dikwijls zeer kost bare gouden met edelstenen ver sierde snuifdozen aan gezanten en ministers ten geschenke. Het zg. „tonka-boontje" was in elke snuifdoos te vinden en het was algemeen gebruik aan vrienden en kennissen een „prlse" aan te bieden. DE VORST VAN SUPRANIA 78. Falco kreunt pijnlijk als Agua en Aram hem optillen en, met de gekwetste tussen hen in, in een sukkeldrafje verder gaan. „Ge moet steeds rechtuit lopen tot aan de rivieroever, daarna rechtsaf", roept Niora, die met de anderen reeds ver vooruit is, hen nog toe. Dan onttrekken dichte rookslierten het groepje vluchtelingen aan hun blikken. De doffe voetstappen, het zware hijgen van Aram en Agua en het steunen van de gekwetste Falco, dat zijn in lange tijd de enige ge luiden die te horen zijn. Dan klinkt uit de verte het geknetter van de vlammenzee, de hitte wordt haast ondragelijk en het kreunen van Falco houdt plotseling op. „Hij.... hij heeft het bewustzijn verloren", hijgt Agua. Nog voor hij kan antwoorden hoort Aram achter zich stemmen geluid en als hij geschrokken omkijkt, ziet hij enkele vage schim men door de rooknevels naderen. „Wij worden gevolgd", hijgt hij, „snel, Agua, neem hem op je nek. Ik zal die knapen op een afstand trachten te houden". En terwijl Agua verder strompelt onder het gewicht van de bewusteloze Falco, trekt Aram zijn zwaard en wacht vastberaden zijn vervolgers af d Maureen Morton, een achttien jarige inwoonster van Johannes burg, in Zuid-Afrika, had reeds meer dan een jaar de hik. Zij ont ving een zevenhonderd brieven met raadgevingen uit de gehele wereld, doch niets hielp. Ten einde raad nam Maureen een hypnotiseur in de armen zij hikt niet meer. ZIERIKZEE Koreaanse onderscheiding voor stadgenoot Van het ministerie van Oorlog, heeft onze sfadgenoot, de heer C A. van Strien, thans werkzaam bij de koopvaardij, van de Koreaanse regering een onderscheiding toege stuurd gekregen voor zijn aandeel in de Korfeaanse campagne De on derscheiding bestaat uit een me daille. Aan de voorzijde staat het Koreaanse wapen gevat in lauwer takken en twee gekruiste grana ten Bij de medaille was een in het Koreaans gesteld certificaat ge voegd met een vertaling van het dokument. Alfred van Sprang voor het Nut Op woensdag 26 februari hoopt voor het Nutsdepartement hier ter stede op te treden de bekende journalist-globetrotter Alfred van Sprang. Hij zal spreken over het onderwerp „Boven de Noordpool en achter het ijzeren gordijn". Het gesproken woord zal met enkele films worden toegelicht. KERKWERVE Filmavond N.C.L.B. Vrijdagavond organiseerde de af deling van de N C L.B. een film avond waarop het woord is gevoerd door het hoofdbestuurslid de heer den Hollander. In de namiddag was een filmprogramma vertoond voor de jeugd van beide scholen. De avondbijeenkomst werd bij ont stentenis van de voorzitter geopend door de heer Fontijne. Deze ver welkomde inzonderheid de heer den Hollander en de filmoperateur dhr. v. Oosteren. Vertoond werden o.a. de films „Uw tuin uw trots", „Brandgevaar op de boerderij", „De muskus-rat" Tot slot volgden twee komische filmpjes. De heer den Hollander sprak het slotwoord en eindigde de mooie avond. DREISCHOR Vergadering afd Duiveland Plattelandsvrouwen Onder leiding van de presidente, mevr. Van Eeten-de Vries, hield de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in het Dorpshuis te Dreischor de voor jaarsvergadering. De afdeling is, zo bleek uit het jaarverslag, gegroeid tot 114 leden. De positie van de kas is niet zo erg best. Het jaarverslag en het finan cieel verslag werden goedgekeurd. Om verbetering te brengen in de krappe kaspositie werd besloten tot een vrijwillige contributieverho ging van f 1,Een voorstel tot op richting van een aparte afdeling Dreischor werd m.a.s. verworpen. De presidente deelde mee'dat in april de ouden van dagen uit Dui veland zullen worden uitgenodigd voor een gezellige middag in Nieu- werkerk. Na de pauze hield mevr. Con- standse een demonstratie hoe in korte tijd hartige hapjes te berei den, welke demonstratie zeer bij de vele aanwezigen in de smaak viel. OOSTERLAND Vrachtwagen contra geparkeerde auto Toen vrijdagmiddag de personen auto van zekere B uit Den Haag op de Molenweg alhier geparkeerd stond, kwam van de richting dorp een vrachtwagen van de sloper B. uit Zierikzee aangereden Door ver moedelijk een verkeerde manoeu vre botste de vrachtwagen tegen het personenwagentje aan, waar door het werd beschadigd. Geluk kig hadden geen persoonlijke on gevallen plaats. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en on derzoekt de schuldvraag. De Vrouwenwereldgebedsdag Vrijdagavond had in het kerkge bouw der Herv. gemeente alhier de aangekondigde gebedsure plaats Inplaats dat de bijeenkomst zou worden geleid door ds. Rijks, zo als abusievelijk werd vermeld, ge schiedde dit door diens echtgenote, in samenwerking met mevr. Lau- rense. Een kleine honderd vrouwen was aanwezig. Aan de hand van een liturgie, welke ditmaal door de Australische vrouwen was opge maakt (elk jaar wordt hiervoor een ander land aangezocht) had deze dienst plaats. Als algemeen onder werp was gekozen: „Het Brood des Levens" en om beurten lazen de ge noemde dames een bijbelgedeelte voor, terwijl de aanwezigen hierop met het zingen van een Psalmvers of een geestelijk lied antwoordden. De heer L. Boogert bespeelde het kerkorgel. Er werd gebeden voor de geestelijke noden, voor de mensen achter het ijzer engordijn, voor de genen die dagelijks in nood verke ren, voor de zending, kortom voor alles wat wacht op de hulp van God. Op keurige wijze werd deze gebedsure door de dames Rijks en Laurense verzorgd. Het ligt in de bedoeling, om in het vervolg ieder jaar ook hier op de eerste vrijdag in de lijdensweken een dergelijke bidstond te houden door miljoenen vrouwen uit de gehele wereld. BRUINISSE Huis zonder water en licht Als straks de gehele polder Brui- nisse van electrisch licht en water leiding zal zijn voorzien en die tijd is niet ver meer, zal er althans nog één huis zijn dat van deze moderne gemakken verstoken blijft. Het be treft de sluiswachterswoning aan de weg langs de Zuiddijk, bij de voormalige suatiesluis, bewoond door het gezin L. van der Velde. Deze woning is dermate ongunstig gelegen, dat voorziening van water en electra grote kapitalen vergt, zo dat aansluiting voorlopig achter wege moet blijven. Filmvoorstelling van Oliemaatschappij De mosselkwekers hebben in hun motoren veel met smeerolie en sme ring te maken en daarom gaf de Mobil Oil Company vrijdagavond in „Het Veerhuis" te Bruinisse een filmvoorstelling, die over deze za ken handelde. De heren Thomassen en Schoonrewoerd gaven toelich tingen bü lantaarnplaatjes over de samenstelling van motoren en Die selmotoren en de functie die de smeerolie verricht. Verschillende soorten Dieselmotoren werden ver toond op films en op lantaarn plaatjes, de eigenschappen van de zg. Dope oliën werden belicht. Na tuurlijk waren er ook wat films die lieten zien ho ver de mens het mo torisch vermogen heeft opgevoerd in de vorm van racebóten, vlieg tuigen en race-auto's. Er was veel publiek en de firma Maaskant had zeker succes met het organiseren van deze filmavond. LAND- EN TUINBOUW De situatie in de vlasserU 's-GRAVENHAGE, 24-2. Naar het Landbouwschap bekend maakt is in een bespreking tussen verte genwoordigers van het gezamenlijk belanghebbende bedrijfsleven (teelt, vlashandel, vlasserij, linthandel), nog eens een uitvoerige beschou wing gewijd aan de situatie op de vlasmarkt. In verband met de Russische concurrentie, de Franse subsidiepolitiek en moeilijkheden in de textielindustrie meende men niet te kunnen verwachten dat de marktpositie in de naaste toekomst belangrijk zou kunnen verbeteren. Bij de uitzaai van vlas dienen de telers zich derhalve bewust te Éijn van de aan de prijsvorming van vlas verbonden risico's, aldus het Landbouwschap. KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Oegstgeest: mr. dr. J. Ozinga, Lunteren. Bedankt voor Leiden en voor Strathroy (Ontario, Canada): C. L. Timmers, Sint Pancras. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Driebergen: N. de Jong, Katwijk aan Zee. Ger. Gemeenten Beroepen te Tholen: H. van Gilst, Dirksland. De havenarbeiders van Mel bourne zijn in staking gegaan, waardoor op 32 schepen niet ge werkt wordt. De staking is als pro test bedoeld tegen een verminde ring van de sterkte der laad- en losploegen. De staking is uitgebro ken op het hoogtepunt van de Aus tralische woluitvoer. Wol, vlees, fruit en zuivelprodukten liggen op verscheping te wachten. SPORT MOTORSPORT Wereldkampioen Panglo te Havanna ontvoerd HAVANA, 24-2. De Argentijnse Coureur Juan Manuel Fangio is uit het Lincoln hotel in Havana, waar hij met enkele andere renners logeerde, ontvoerd. Toen Fangio in de lobby van het hotel met de vertegenwoordiger van de Maserati fabriek Ugolini in gespek was, kwam een gewapende man op hem af en dwong hem mee te gaan. De vijfvoudige wereldkam pioen werd in een naast het hotel geparkeerde auto geduwd en met grote snelheid verdween de wagen. Nadat Ugolini de politie van het gebeurde op de hoogte had gesteld werd een onderzoek ingesteld. Later werden persbureaus en ra diostations door een onbekende op gebeld met de mededeling, dat Fangio door leden van een revolu tionaire organisatie „De 26 juli be weging" was ontvoerd. Hij zei, dat een lid van deze beweging het hotel was binnengegaan en dat een met gezel in de wagen had gewacht. Ingezonden mededeling Sedert eeuwen heeft de mens met een soort oerinstinct begrepen dat de natuur de bron Is van leven en van genezing. Bi) de moderne leefwijze hebben wij meer dan ooit de hulp van de natuur nodig. In de Kruidenthee van HERBESAN zijn 14 krulden met elk een eigen werking die het lichaam zuiveren en de organen activeren. Klachten en kwaaltjes, zoals moeheid, hoofdpijn, puistjes, ver stopping, vale teint, enz. verdwijnen met HERBESAN Kruidenthee. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist A f 1.80 per groot pak (voldoende voor maanden). FEUILLETON De kast ging weer dicht en nadat Vriends de glaasjes nog eens vol geschonken had, zei Davelaar: „Zie zo, nu moeten wij eens spijkers met koppen slaan, want we moeten op de een of andere manier een tijde lijke huisvrouw voor onze buur man opvissen. Alleen, hoe komen we er aan vóór morgenochtend". „Je zoudt het arbeidsbureau eens op kunnen bellen", meende mevr. Davelaar. „Misschien kunnen ze je daar helpen". „Onzin", antwoordde haar man. „Denk je, dat ze daar tijdelijke echtgenoten verhuren, zoals bij voorbeeld handdoeken of borden en kop en schotels? Als je niets be ters weet. „Nou, kom jij dan eens met een beter voorstel", nodigde de buur vrouw gepikeerd uit. „Och, er zijn mogelijkheden ge noeg. Als ik me niet vergis, kun je onder bepaalde omstandigheden binnen ze'er korte tijd trouwen. Zelfs binnen vier en twintig uur. Het beste lijkt me dus, dat de buur man vanavond nog ergens een aar dig jong meisje opduikt, dat mor genvroeg, vóór de Canadese oom en tante komen, met hem trouwt". Vriends keek zijn buurman spot tend aan. „Misschien wilt U me even vertellen, waar ik zo'n jonge vrouw vandaan moet halen?" „Och, dat is heel eenvoudig. Je gaat straks even de stad in Daar lopen er genoeg. Is er één bij, die je een beetje aardig lijkt, dan klamp je haar aan en je vertelt precies, wat er aan de hand is. Tien tegen één, dat ze je accepteert, vooral als je er bij vertelt, dat je een eigen huisje met meubels en zo hebt en bovendien een behoorlijke dames garderobe. O ja, dan moet je na tuurlijk een vrouw hebben, die bij de kleren past. Dus ongeveer zo een van postuur als mijn vrouw". „Het beste zal dus zijn, dat ik een centimetermaat meeneem, niet? Dan kan ik onderweg af en toe eens de maat nemen. Met de kans, dat ik óf een blauw oog krijg, óf een proces-verbaal wegens aanranding en zo. Merci, ik voel er niet veel voor om me hals over kop in het huwelijk te storten. Nu minder dan ooit". „Je zoudt ook een of ander hu welijksbureau op kunnen bellen", stelde Davelaar voor. „Jawel", antwoordde de ander sarcastisch, en eerst even de taille wijdte, lengte, en zo voort van de japonnen nemen om die als maat staf op te geven voor de aanstaande spoed-echtfenote. Gezicht komt er minder op aan. Nee, buurman, met alle respect voor je pogingen, om mij uit de moeilijkheid te helpen, daar pas ik toch voor". Davelaar haalde zijn schouders op. „Beste buurman, dan ben ik zo wat aan het einde van mijn latijn Je moet vóór morgenochtend, laten we zeggen: tien uur, een vrouw hebben. Maar je wilt niet hals over kop trouwen. Hoe wil je dit pro bleem dan oplossen?" „De buurman zou ook tijdelijk een vrouw kunnen lenen", meende mevrouw Davelaar in het midden te moeten brengen. Vriends ging opeens rechtop zit ten en zijn ogen schitterden. „Dat is een idee, buurvrouw, een reuze idee! Top, ik leen een vrouw voor de tijd, dat oom en tante in Neder land zijn. En als ze weer naar Ca nada terug gaan, wel, dan.dan. „Dan geef je haar weer aan de rechtmatige eigenaar terug", ant woordde Davelaar droogjes. Allen schoten in een lach en Vriends slaakte een zucht van ver lichting. „Het idee is in ieder ge val niet gek. Daar zullen we eerst nog eens op drinken, voor we er verder over spreken. Buurvrouw, je hebt je glas nog niet leeg. Drink eens uit". „Als je ergens een vrouw, een echtgenote zal ik maar zeggen, leent, tot op zekere hoogte natuur lijk, zul je er wel voor moeten be talen, veronderstel ik", zei Dave laar. „O, dat is het minste bezwaar. Ze kan, wat mij betreft de gehele gar derobe krijgen, die ik uit Canada heb ontvangen En bovendien nog een zeker bedrag per wek. Dat maakt niets uit. De hoofdzaak is, dat ik morgen vroeg de beschikking heb over een vrouw en (iDat wil zeggen", viel zijn buur man hem in de rede, „dat je aan je oom en tante een vrouw kunt to nen, die je tijdelijk de jouwe noemt, maar het natuurlijk niet is, anders krijg je mot met de echte echtgenoot. Het moet dus zuiver een zakelijke overeenkomst zijn. Meer niet". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5