Moreel van Padang's bevolking geschokt door bombardementen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geen sprake van massale emigratie naar Zuid°Afrika en Rhodesia DINSDAG 25 FEBRUARI 1958 No. 18316 114e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij <jp Vaate, tel. 01110-2938 RUSTDAG IN BROKOPONDO Maandag ging prinses Beatrix op weg naar Nickerie Hoogtepunt van de dag: maaltijd met pom Zondag heeft H.K.H. Prinses Bea trix een rustdag genomen, die dus werd doorgebracht te Brokopondo. Dit voor de toekomstige ontwikke ling van de Surinaamse economie zo belangrijke gebied is trouwens interessant genoeg om er een dag door te brengen en de Prinses maakte van deze officiële rustdag dan ook gebruik om zich uitvoerig over het Brokopondoplan te laten voorlichten. Zoals men zich zal herinneren, is de opzet nabij Brokopondo een gro te stuwdam in de Surinamerivier te bouwen en daarnevens een wa- terkrachtwerk. De verwerkelijking van dit plan is mogelijk geworden door het sluiten van een overeen komst met de Amerikaanse Alcoa Maatschappij, die besloot tot op richting van een dochteronderne ming, de Suralco, waarin de Suri naamse bauxiet maatschappij op genomen werd. Het hoogtepunt voor de Prinses vormde deze dag een echte Suri naamse maaltijd, welke men gege ten moet hebben om ook maar enigszins de voortreffelijke kwali teiten er van te kunnen beoordelen. Het menu vermeldde natuurlijk be halve pindasoep ook het Surinaam se gerecht bij uitstek Pom. Maandag nam Prinses Beatrix afscheid van Brokopondo. Per kor- Hongersnood op Borneo DJAKARTA, 24-2. Het Indone sische persbureau „Antara" heeft uit Tarakan, in oost-Borneo, ge meld, dat daar dertig mensen de hongersnood zijn gestorven en dat duizenden anderen van honger te lijden hebben. De rijsttoewijzing voor oost-Bor neo over februari is nog niet aan gekomen, aldus „Antara", dat daar aan toevoegt, dat tienduizenden personen al hun bezittingen heb ben moeten verkopen om zich rijst en andere levensmiddelen, zoals sago, te kunnen verschaffen. jaal ging H K.H. naar Berg en Dal, vanwaar zij met het jacht van de gouverneur naar Smalkalden voer. Daar werd het bauxietbedrijf van de Billitonmij. bezocht. Na de te rugkeer per auto te Paramaribo scheepte de Prinses zich enkele uren later in voor de reis naar Nic kerie, het grote rijstgebied in west- Suriname. Besprekingen over kwestie-Tunesië De Britse minister-president, Mac Millan, en de Amerikaanse verte genwoordiger bij de besprekingen over het Frans-Tunesische geschil, de plaatsvervangende onderminis ter van Buitenlandse Zaken, Mur phy, hebben zondagavond te Lon den over het verlenen van „goede diensten" aan de twee partijen in het geschil gesproken. Ook de Brit se minister van Buitenlandse Za ken, Lloyd, en de Amerikaanse am bassadeur te Londen, Whitney, ne men aan de bespreking deel. Murphy, die zaterdag te Londen is aangekomen voor voorbereiden de besprekingen, zal waarschijnlijk maandag naar Parijs gaan en later naar Tunis. De Amerikaanse vertegenwoordi ger heeft ook besprekingen gevoerd met zijn Britse collega, Beeley, en de Franse en de Tunesische am bassadeur te Londen, resp. Chauvel en Taieb Slim. Churchill's toestand bevredigend ROQUEBHUNE, 24-2. De toe- stand van sir Winston Churchill is bevredigend, zo wordt in een me dische verklaring gezegd. Churchill heeft voor het eerst sinds het begin van zijn ziekte be zoekers ontvangen en wel de pre fect van het departement Alpes Maritimes en mevrouw Moatti. MINISTER SUURHOFF TERUGGEKEERD Toch vcoc vele Nederlanders kans van slagen De centrale regering van Indonesië in Djakarta is overgegaan tot kracht dadig optreden tegen de „tegen-regering" te Padang in midden-Sumatra. In het kader hiervan hebben vliegtuigen van de Indonesische lucht macht zaterdagmiddag de radiostations van Padang en Boeklttinggi gebombardeerd, waarna de zenders niet meer in de lucht zijn geweest. - Foto boven: studio van radio Padang aan de Sawahan-straatweg. - Foto onder: overzicht van het radiocomplex ie Padang. Geheel links de hoofdstudio aan de Sawahan-straatweg. SCHIPHOL, 24-2. De Nederland se minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, is maandagavond na een verbluf van ruim een maand in Zuid-Afrika, Rhodesia en Israël, met een machine van de „El Al" uit het zonnige Tel Aviv op het zwaar besneeuwde Schiphol aan gekomen. Tegenover persvertegenwoordi gers verklaarde de minister, dat van een massale emigratie van Ne derlanders naar Zuid-Afrika en Rhodesia, zoals dat gebeurt naar Canada en Australië, zeker geen sprake zal kunnen zijn. Verschil lende oorzaken zijn daarvoor op te sommen. Rhodesia is nog niet zo ver, dat het land voor grote immi gratie openstaat. De landbouw in beide staten is geheel anders ont wikkeld als in Australië en Ca nada en voor ongeschoolde Neder landse krachten is er noch in Zuid- Afrika noch in Rhodesia in massale vorm werk. Bovendien toont Rho- deisa enige terughoudendheid in verband met de sterke verlaging van de koperprijzen. Toch zijn de mogelijkheden met 1200 emigran ten naar Zuid-Afrika en 250 emi granten -naar Rhodesia, zoals de jaarcijfers op het ogenblik liggen, niet uitgeput. Integendeel, aldus minister Suurhoff, voor Zuid-Afri ka kan het getal tot 2.500 3.000 emigranten per jaar worden opge voerd en ook voor Rhodesia is het maximum nog niet bereikt. Hoog aangeschreven In beide landen staan de Neder landers bijzonder hoog aangeschre ven en zonder twijfel mag van beide regeringen alle medewerking worden verwacht om het Neder landse streven te steunen. Met Zuid-Afrika is de afspraak ge maakt om de procedure in den ver- volge wat soepeler te doen verlo pen. Men mag verwachten, dat de Nederlandse vakdiploma's voortaan op de juiste waarde zullen worden geschat. Op een vraag of extra facilitei ten ten aanzien van de emigratie van Nederlanders, die uit Indone sië komen, zullen worden verstrekt, antwoordde de minister, dat het aanbod van duizend personen ze ker niet bedoeld is om hen onge- clauseerd in Zuid-Afrika toe te la- Negus van Ethiopië biedt goede diensten aan ADDIS ABEBA, 25-2. De negus van Ethiopië heeft zich bereid ver klaard, zijn goede diensten te ver lenen teneinde voor het Egyptisch- Soedanese grensgeschil een voor beide partijen aanvaardbare oplos sing te vinden. De vorst deed dit, nadat Egypte en Soedan gunstig hadden gerea geerd op zijn oproep van 18 febr. tot beide landen om na de alge mene verkiezingen in Soedan on derhandelingen te beginnen tot vreedzame beslechting van het ge schil. Dit is maandag bekendgemaakt door het ministerie van Buiten landse Zaken te Addis Abeba. De expeditie van- Fuchs WELLINGTON, 25-2. De Zuid- poolexpeditie van dr. Fuchs wordt in de eerste week van maart in Scottbasis verwacht, waarschijnlijk in het begin hiervan. Fuchs zou van plan zijn slechts twee of drie dagen op de basis te blijven, voor dat hij per schip naar Nieuw-Zee- land vertrekt. Ontploffing in India eist dertig doden NIEUW DELHI, 24-2. Ten ge- volge van een hevige ontploffing van munitie in de Indiase stad Pat- hankot zijn maandagochtend 30 personen" om het leven gekomen en 18 personen gewond. De munitie kwam tot explosie bij het uitladen op het emplacement van dit spoorwegknooppunt voor de bevoorrading van Kasjmier. Van de wagons bleef niets over en de lijken van de slachtoffers werden op grote afstand terugge vonden. ten. Zij zullen zonder uitzondering aan bepaalde eisen moeten voldoen. Tropenervaring „Zoals ik het zie", vervolgde de minister, „zullen deze duizend per sonen, waarvan het aanbod sprak, moeten worden gezocht onder de niet-Indische Nederlanders, dus onder de zevenduizend Nederlan ders die voor ondernemingen of an dere instellingen in Indonesië wa ren gecontracteerd en die thans teruggekomen zijn of nog zullen terugkeren. Voor degenen, die in de tabakscultuur hebben gewerkt, be staan er zeker mogelijkheden in Rhodesia, in het algemeen trou wens voor tropische experts. Ook in de grondstoffenindustrie liggen kansen". Kritiek zonder enig opbouwend element Voorzitter Landbouwschap hekelt praktijken van „De vrije boer" MEPPEL, 24-2. In een lezing die de voorzitter van het Landbouw schap, de heer H. D. Louwes uit Zuidhorn, vanmiddag te Meppel heeft'gehouden in een vergadering van het Drents Landbouwgenoot- schap, heeft hij o.a. gesproken over „de kritiek welke rijkelijk over het Landbouwschap wordt uitgestort", en welke hij onderscheidt in op bouwende en afbrekende. De heer Louwes zèide, nadat hij aandacht had geschonken aan de opbouwende kritiek die dikwijls met waardering gepaard gaat en die van velerlei zijden komt, zo wel van binnen als buiten de kring van de landbouw, dat er daarnaast veel kritiek is die niets opbouwt maar alleen afbreekt Kritiek die ten dele voorkomt uit eigen kring en die kleineert wat anderen ach ten, kritiek ook van buitenstaan ders die menen op deze wijze hun invloed bij de boeren te kunnen vergroten. Uit de veelheid van afbrekende kritiek welke aan het landbouw schap wordt gewijd, zo zeide de heer Louwes verder, noem ik nu ook die welke regelmatig wordt aangetroffen in het blad „De vrije boer". In dit blad wordt een ver beten strijd gevoerd tegen de aan sluiting aan de gezondheidsdien sten voor dieren. De heer Louwes vindt dit een verzet zonder per spectief, maar hij wil niemand het recht ontzeggen langs wettige we gen vermeend onrecht te bestrij den. De „verdere kritiek" „De verdere kritiek evenwel, welke in „De vrije boer" regelmatig over het landbouwschap wordt uitgestort, acht ik in hoge mate ondankbaar, want ik zou niet we ten, waarover het blad zou moe ten schrijven wanneer er geer landbouwschap was. Bovendien is deze kritiek volkomen gespeend van iedere vorm van opbouw, want het geeft geen enkele aan wijzing hoe langs de kromme sloot van de Nederlandse Tandbouw een rechtere wendakkervoor van land bouwbeleid kan worden geploegd. „De vrije boer" wil alles: goede prijzen, vrijheid van produktie en bedrijfsvoering zonder ordening en ambtenaren. Dit streven is kort zichtig of bewust misleidend, aldus spreker. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Stilzwijgen is een der argu- inenten, die men het moeilijkst kan verwerpen. Tunesië protesteert bij Frankrijk TUNIS, 25-2. Tunesië heeft maan dagavond bij Frankrijk geprotes teerd naar aanleiding van het neer storten en ontploffen van een Frans straalvliegtuig bij Bizerta, waar door een Tunesische boer evenals de piloot om het leven kwam. Aan de omstandigheid, dat het toestel uitgerust was met machine geweren, knoopt het Tunesische ministerie van Voorlichting de con clusie, dat dit incident aantoont, dat de Fransen, ondanks vele waarschuwingen, herhaaldelijk het Tunesische luchtgebied schenden. Volgens Tunesië trekken de Fran sen voorts langs de Algerijnse grens troepen en pantserwagens samen. Stijgende werkloosheid in Engeland LONDEN, 24-2. Het aantal werk- lozen in Engeland is deze maand met ongeveer 28.000 gestegen tot ongeveer 423.000, zo is maandag door de minister van Arbeid, Mc- Leod, bekend gemaakt. Hij deelde mede, dat deze stijging niet aan seizoensinvloeden is tot te schrij ven. Op het ogenblik is 1,9 pet. van de beroepsbevolking werkloos te gen 1,8 pet. in januari. De minister voegde hier echter aan toe, dat de werkgelegenheid in Engeland nog steeds groter is dan ooit tevoren. Volgens de cijfers van de auto riteiten van het Columbiaanse de partement Tolima hebben de ge welddaden, die de afgelopen acht jaar in dit gebied zijn gepleegd, aan ruim zestienduizend mensen het leven gekost. Meer dan 300.000 personen zijn uitgeweken en de schade wordt geschat op 967 mil- jox peso (ongeveer 800 miljoen gulden). DE TOESTAND IN INDONESIË Geen steun van V.S. aan opstandelingen SINGAPORE, 24-2. Volgens uit Padang te Singapore ontvangen be richten, schijnen de bombardemen ten van zaterdag het moreel van de bevolking te hebben geschokt. Tal rijke bewoners van Padang hebben de stad verlaten en hebben een wijkplaats gezocht in de omgeving van de stad. Men gelooft te Singapore, dat zo- dra de radiozender van Padang weer werkt, de regering Sjafrud- din bekend zal maken dat zij het gezag van Soekarno als president /an de Indonesische republiek niet meer erkent. SINGAPORE, 24-2. Twee vlieg tuigen van de Indonesische lucht macht worden vermist na opera ties tegen de revolutionaire rege ring in midden-Sumatra op vrijdag sn zaterdag, aldus berichten die in Singapore opgevangen zijn. Volgens deze berichten, die afkomstig zijn uit Medan in noord-Sumatra, is het bestuur daar gevraagd uit te zien naar de vliegtuigen. Volgens een ander bericht, dat in Singapore werd ontvangen, zijn twee mensen gedood en vijf rivier schepen gezonken door de bommen die bij vergissing werden uitgewor pen in Djambi. Familie Haanschoten weer thuis UTRECHT, 24-2. Het huis van de familie Haanschoten in Putten is, na te zijn gerestaureerd, ingaande woensdag weer vrijgegeven voor bewoning In het stads- en acade misch ziekenhuis te Utrecht is van middag de familie Haanschoten, het dochtertje Joke inbegrepen, toestemming gegeven, de woning te betrekken. Woensdagmiddag 3 uur zal de familie Haanschoten in de gerestaureei-de woning te Put ten terugkeren. Volgens berichten zouden Cata- lina-vliegboten maandag intensief verkenningsvluchten boven mid den-Sumatra hebben uitgevoei-d. DJAKARTA, 24-2. Maandag avond is in Djakarta bekend ge maakt dat vliegtuigen van de In donesische luchtmacht het radio station van Menado op noord-Ce lebes hebben vernield. WASHINGTON, 24-2. De woord voerder van het Amerikaanse mi- nisterie van Buitenlandse Zaken heeft maandag berichten in enige Indonesische kranten tegengespro ken, volgens welke de Verenigde Staten de opstandelingen op Su matra steun verlenen. De woordvoerder, Lincoln White, zei op zijn dagelijkse persconferen tie: „Ik ben van mening, dat, indien u de organisatie van deze kranten en de mensen die ze beheren be schouwt, dit het antwoord op de vraag zal zijn". Hij verklaarde met nadruk, dat de Verenigde Staten de opstandelingen niet helpen. Pleidooi voor andere belastingheffing voor fruittelers Gemiddeld inkomen over vijf jaar als basis aanbevolen UTRECHT, 25-2. De voorzitter van de Nederlandse Fruittelersor ganisatie, de heer Boudewijn, heeft vandaag bij de opening van de jaar vergadering van deze organisatie te Utrecht een pleidooi gehouden voor een andere belastingheffing voor fruittelers. De belastingheffing voor deze groep zou naar de mening van de heer Boudewijn gebaseerd moeten worden op het gemiddelde inko men over een periode van 5 jaren, omdat de bedi"ijfsuitkomsten van de fruittelers van jaar tot jaar sterk wisselen. Aanleiding voor de ze opmerking was het slechte fruit- jaar 1957, waardoor 40 pet. van de telers met een groter of kleiner ver lies heeft gewerkt. Voor deze telers is het extra moeilijk, aldus de voor zitter van de Nederlandse Fruit telers Organisatie, de verliezen op te vangen, omdat de belastinghef fing het kweken van reserves zeer moeilijk maakt. Spreker kon wel begx-ip hebben voor het standpunt van de regering, dat nachtvorst- schade - de oorzaak van het slechte jaar 1957 - als een normaal be drijfsrisico moet worden beschouwd voorop gesteld, dat de overheid het mogelijk zou maken deze risico's op te vangen door een andere wijze van belastingheffing. ZWOLLE. Een felle brand heeft het magazijn en de werknlaats van het levensmiddelenbedrijf R. Ten- sen te Berkum, gemeente Zwoller kerspel, in de as gelegd. De gehele inventaris van het gebouw, onder andere een personenauto, een be stelauto en kruidenierswarexx wer den een prooi der vlammen. AMSTERDAM. In ziekenhuizen te Amsterdam zijn overleden de 81-jarige heer H. G Scheiberlict en de 77-jarige heer P. J. Arsbach, die respectievelijk op 17 en 20 februari bij aanrijdingen ernstige verwon dingen hadden opgelopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1