Str^inss- Pracht handen STAD EN PROVINCIE BURGH Voordrachtskunstenares op Nutsavond De belangstelling voor de Nuts avond die vrijdag in hotel „Het wa pen van Zeeland" te Burgh werd gehouden was niet bijster groot. Wegens afwezigheid van de voor zitter werd de spreekster van deze bijeenkomst, de voordrachtskunste nares Marijke Jonker, ingeleid door de heer C. A. Hartog. Het eerste gedeelte van de avond werd in beslag genomen door een oude Ierse (Keltische) sage van Murhevna, „De dood van Cuchu- lain", herschreven door A. Roland Holst. Het aangrijpende drama dat in deze sage ligt besloten werd door het expressieve mimische ver mogen van de kunstenares op zeer boeiende wijze aan het Dubliek voorgesteld. Het was ongetwijfeld het hoogtepunt van het zeer hoog staande programma. Na de pauze volgde „een sprookje voor volwas senen" van Andersen, getiteld „Er is onderscheid". Vol vrolijke facet ten gat dit sprookje het bewijs van het bestaan van een parallel tus sen de mensen- en plantenwereld. Hoe het roddelen is ontstaan kon geleerd worden uit het volgende, eveneens door Andersen geschreven sprookje, „Het is werkelijk waar". Een satyriseh opgezet dierenver haal, „De Badkuur", voerde terug naar het Duitsland in de tijd van de opkomst der nazi's. De schrijver van het verhaal, Manfred Küllei', wist op tijd de wijk naar betere oorden te nemen en vond daar ge legenheid de in die tijd opkomende „geneeswijzen" als psycho-analyse en auto-suggestie op de hak te ne men. Een romantisch, uit het En gels vertaald gedicht genaamd „De struikrover" en een oud-Neder lands lied, „De dood van Pierlala" gaven hierna de gewenste ontspan nende toets aan het geheel. Beslo ten werd met het noord-Neder landse gedicht „Dieuwertje Dieke- ma", waarin het aan humor niet ontbrak. Marijke Jonker heeft zich deze avond leren kennen als een ongekunstelde kunstenares, met een geheel eigen en zeer aanspre kende wijze van voordragen. De heer Hartog riep haar aan het ein de van de avond een hartelijk tot weerziens toe. BROUWERSHAVEN Jaarvergadering Middenstandsvereniging Onder voorzitterschap van de heer P. de Moor hield vorige week de middenstandsvereniging Brou wershaven haar jaarvergadering, waarop niet alle leden aanwezig waren. Als belangrijkste punt in het jaarverslag van de secretaris kwam naar voren de totstandkoming van de wettelijke vakantieregeling voor diverse branches Tevens gaf hij een overzicht van de toekomstmo gelijkheden van Brouwershaven. Er kan alleen iets bereikt worden, al dus de sekretaris, als alle leden er zich van bewust zijn dat de orga nisatie in zijn geheel hieraan dient mede te werken. Actieve leden van V.V.V. hebben een belangrijke taak. Overigens was spreker van mening dat alle leden lid van V.V.V. dienen te zijn. Het jaar 1957 werd met een batig saldo afgesloten. De gehouden win kelweek leverde gunstige resulta ten op. De exploitatierekening hier van toonde een batig saldo van f 300,—. Dit bedrag wordt t.z.t. aan de plaatselijke afdeling van „Het Groene Kruis" overgedragen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren P. de Moor en A. C. Cla- risse, die aftredend waren, bij ac clamatie herkozen. In zijn slotwoord beklemtoonde de voorzitter dat als de gehele mid denstand van Brouwershaven de gemeenschappelijke belangen van de stad daadwerkelijk steunt, er nog heel wat te bereiken is. Ingezonden mededeling Tube 95a Hamea-Gelei Het is de Hamamells die 'l 'm doet NIEUWERKERK Culturele Vereniging In „Ons Dorpshuis" werd donder dagavond de 4e en laatste avond van dit seizoen van de Culturele Vereniging gehouden. De zaal was bijna geheel met belangstellenden gevuld. Door ontstentenis van de voorzitter, opende de secretaris, burgemeester A. A. van Eeten, de bijeenkomst met een hartelijk wel- Ingezondcn mededeling De natuur niet te verbeteren 2°n aan dc hemel df dc dbtocmen ta t'lf KrrC"indc™H «-.«WHS °^woidTl,Ti 'Vic'te tcr- edele natuurproduct d 'S U'C hct de nahiioiijke verkwikking RENESSE Examen verkeerscursus Dezer dagen werd het examen afgenomen aan de deelnemers van de te Renesse gehouden verkeers cursus. De cursus was georgani seerd door de vereniging voor vei lig verkeer „Renesse e.o.". De exa mencommissie bestond uit de heren Visscher, secr. v. d. prov. vereni ging voor veilig verkeer te Middel burg, opperwachtmeester der Rijks politie Slieker te Brouwershaven en weth. M. de Roo te Renesse Met goed gevolg werd door de volgende cursisten aan het examen deelge nomen: mevr. M. J. C. Gilijamse- Meijers; mej. A. Oosterling; mej. A. A. Wandel; mej. N. T. Bouwman en de heren: J. v. d. Velde, A v. d. Hoek, S. C. v. d. Hoek, L. J. Kap pers, E. H. Bouwman, J. v. d. Hou ten, J. J. Geleijnse en K. v. Sluis, allen te Renesse; de heren M. O. Hanse en P. Bakker te Noordwelle en de heer L. Straaijer te Seroos- kerke. Een cursist werd afgewezen. Binnenkort wordt een avond voor alle leden van de vereniging geor ganiseerd, waarop o.m. films zullen worden vertoond. N.V.V.-bonden-kandidatenlijst De kandidatenlijst voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen welke is samengesteld door de le den van de bij het N.V.V. aange sloten bonden is als volgt: 1. J. A. Goosens; 2. A. J. Verboom; 3. C. Dorreman: 4. A. de Rijke; 5. L. Dorreman; 6. L. H. Bodbijl.' Pierre Palla komt voor Cult. Ver. Woensdagavond a.s. organiseert de Culturele Vereniging „Renesse en omstreken" een populair pro gramma in het Dorpshuis, dat ver zorgd wordt door een aantal be kende radio-artisten. De meest be kende van hen is wel Pierre Palla. Hij neemt uiteraard het muzikale gedeelte van de avond voor zijn re kening. Voorts werken mee de zin gende omroeper Herman Emmink en de voordrachtskunstenaar Wim Verhagen. Succes voor toneelvereniging „Animato" De goede indruk die het Rotter dams toneelgezelschap „Animato" reeds meerdere malen in Renesse heeft achtergelaten, is zaterdag op nieuw bevestigd met de opvoering van het blijspel in drie bedrijven „De modelechtgenoot", door Avery Hopwood. Ook deze avond ver toonden de amateurtoneelspelers uitstekend spel en de liefhebbers van humoristisch toneel konden hun hart ophalen. Opvallend was het spel van Jan Broersen, regis seur en vertolker van de hoofdrol. Hij speelde met grote bezieling de rol die hem was toevertrouwd. Een prettige gewaarwording was verder dat „Animato" zich ver heeft gehouden van de veel ge maakte fout bij een blijspel in eigen improvisatie te vervallen. Hiermee wordt dikwijls een niet- verlangd effect verkregen. De talrijke aanwezigen beloonden de spelers na afloop met een warm applaus. komstwoord tot de vele aanwezi gen en in het bijzonder tot de spre ker van deze avond, de heer W. Hillenius uit Scheveningen. Deze hield een boeiende causerie over de walvisvangst. Spreker heeft meer malen de vangst op het zuidelijk halfrond medegemaakt. Allereerst behandelde hij welk soort walvis sen werd gevangen. Daarna .hoe deze verwerkt worden tot traan en het leven op zo'n drijvende traan- fabriek en verder de jagars waar mede de vissen worden opgespoord en geschoten worden. Deze combi natie: fabriek, jager en tankboot, heeft een bemanning van 400 tot 450 personen. In onopgesmukte en ronde zeemanstaal besprak hij de belevenissen van de bemanning der expeditie. Na de pauze werd een drietal films vertoond. Hierop zag men mooie opnamen van ijsbergen en het leven aan boord van het traanschip en dat aan boord van een jager. Het was zeer mooi en interessant. Na afloop dankte de secretaris de spreker voor de ge notvolle en zeer leerzame avond door hem gegeven en de aanwezi gen voor de goede opkomst. Dit geeft het bestuur de moed om met de avonden van de Culturele Ver eniging in de toekomst voort te gaan. KERKNIEUWS Bond voor Gereformeerde jeugdorganisatie De algemene vergadering van de Bond voor Geref. jeugdorganisatie zal 12 april as. te Hilversum wor den gehouden onder presidium van ds. J. C. J. Kuiper te 's-Graven- hage. Als referenten zullen optre den: ds. G. N. Lammens, Geref. predikant te Kralingen, met het on derwerp: „De jeugdleider *en zijn werk door de club voor de kerk" en mevr. W. H. Wielenga-Quelle van Rhoon, die zal spreken over „De jeugdleider en zijn invloed door de club op het culturele le ven". Hilversumse clubleden zullen een lekespel opvoeren en volksdan sen uitvoeren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zoetermeer: J. J. Poldervaart, Scheveningen en L. Vroegindeweij, Gameren; door de Gen. Synode (arbeid voor de Presb. Church in Queensland, Australië): kand. H. C. Spijkerboer, Utrecht; als secretaris voor de Oecumeni sche Jeugdraad in Nederland: kand. A. H. van de Heuvel,-Utrecht. Aangenomen de benoeming tot vikaris te 2e exloërmond: kand. C. Balk, Elburg; naar Ridderkerk (toez. 3e wijkgemeente krachtens overgangsbepaling 238 a-h): Ph. Ouwendijk, voorg. Vrijz. Herv., Bolnes-Slikkerveer. Bedankt voor Ouddorp: G. M. van Dieren,t Ede; voor Markelo (toez.).- C. P. van Andel, Scharne- goutum; voor Waarder: L. 'Vroeg indeweij, Gameren. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 3e klasse D en 4e klasse G: Alle vastgestelde wedstrijden afgelast. Afdeling Zeeland le klasse B en 2e klasse C: Alle vastgestelde wedstrijden afgelast. Zaterdagmiddagcompetitie 2e klasse B: Wissekerke I-Yer- seke III 2-5; Kats I-Heinkenszand I 5-0; overige vastgestelde wedstrij den afgelast. 2e klasse D: Alle vastgestelde wedstrijden afgelast. Juniorencompetitie: Alle vastge stelde wedstrijden afgelast. SCHAKEN Zierikzee-Max Euwe (Breda) 4^-4^ (voorlopig) Zaterdag ontving de schaakver eniging „Zierikzee" de schaakclub „Max Euwe" uit Breda. Zoals be kend begon Zierikzee deze strijd met een 1-0 voorsprong doordat Haring zijn vooruitgespeelde partij heeft gewonnen. Over het verloop van de wedstrijd het volgende: Vleeshouwer bestreed de Ko- nlngs-Indiër van zijn tegenstander op de goede manier en maakte re mise. Van den Ende wist zich Ko- njngs-lndisch (Joegoslavische va riant) goed te verdedigen, kwam beter te staan en won. Nolet gaf zijn tegenstander, die zich van de Franse verdediging bediende, geen kans en won op goede wijze. Hen- drikse hield de kansen aanvanke lijk in evenwicht doch door enige minder sterke zetten raakte hij in het nadeel en verloor. Van Royen maakte in behoorlijke stelling een ernstige fout, verloor een stuk en tenslotte ook de partij. Enzlin kreeg reeds bij de opening enig voordeel, buitte dit goed uit en won. Siliakus liet zich een zekere remise ontglip pen. Elzerman wist zich op zijn Spaans goed te verdedigen, in de tijdnood maakte hij enige fouten en verloor. Boerma speelde een goede partij die afgebroken werd. De afgebroken stelling biedt echter maar geringe remisekansen. De voorlopige stand is dus 4%-4%. Gaat deze partij verloren dan ziet het er voor Zierikzee maar somber uit. 1. J. J. van den Ende-G. G. Boon 1-0; 2. dr. J. J. Westendorp Boerma -A. I. Stofneel afgebr.; 3. ir. J. J. Elzerman-F. A. Kuypers 0-1; 4. ds. C. J. van Royen-J. A. Bastiaansen 0-1; 5. L. M. Siliakus-Nijenholt 0-1; 6. M. J. Enzlin-C. J. v. d. Berge 1-0; 7. J. S. J. M. Haring-J. v. d. Maag denberg 1-0; 8. C. J. M. Nolet-J. v. Ginneken 1-0; 9. A. J. Hendrikse- J. 'v. Weelde 0-1; 10. O. E. Vlees- houwer-J. Hendrikx Vt-Vz; voor lopig \Vz-\Vz. Z.L.M. hield zich bezig met het vraagstuk rond de monopolieheffingen Hogere prüs nodig voor tarwe, bieten en voedergranen Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft uitvoerig de vraagstukken rond de monopolieheffingen be sproken. Het secretariaat had een nota opgesteld, waarin verwerkt was het standpunt van de vóorzitter van het hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten, ir. T. P. Huisman, het commentaar van het Landbouwschap en een nota van de Groninger Maatschappij van Land bouw. Zoals bekend is ir. Huisman voorstander van een uniforme ge lijke heffing op alle importgranen, terwijl het Landbouwschap hierte gen een aantal bezwaren had in gediend. Het dagelijks bestuur van de Z. L.M. is van mening, dat de door ir. Huisman gepropageerde methode minder mogelijkheden biedt om tot een bevredigend resultaat voor ak kerbouw en veehouderij te komen dan het tot dusverre gevolgde sys teem. Dit laatste dient naar de me ning van het bestuur gehandhaafd te blijven, hoewel een voortzetten van de studies omtrent deze mate rie noodzakelijk wordt geacht. De onderhandelingen over de prijzen vaii de akkerbouwproduk- ten met de nieuwe minister van Landbouw moeten nog beginnen. De voorlopige berekeningen van het L.E.I. zijn gereed en wijzen op een kostprijsverhoging voor tarwe, suikerbieten en voedergranen, aldus het bestuur, dat meent dat er ten sterkste op zal dienen te worden aangedrongen, dat deze verhoging ook in de prijsvaststelling voor de ze produkten tot uitdrukking komt. Het bestuur betreurde het ten zeer ste, dat de bekendmaking van de prijzen voor de gegarandeerde ak- kerbouwprodukten veel te laat komt. Nogmaals werd met klem gesteld, dat het handhaven van een tweeprijzenstelsel voor de suiker bieten onaanvaardbaar is. Verder werd opnieuw uitgespro ken dat de contingentering van de aardappelexport een onding is. BILJARTEN District Schouwen-Duiveland der K.N.B.B. Om het persoonlek kampioenschap In hotel „Concordia" te Zierik zee werden afgelopen donderdag, vrijdag en zaterdag de wedstrijden gespeeld om het persoonlijk kam pioenschap le klas libre van het district Schouwen-Duiveland der K.N.B B. Het tournooi is in zijn ge heel buitengewoon geslaagd. De spanning bleef er tot het eind in, daar de bezetting van de bovenste plaats tot de laatste partij onzeker bleef. De laatste en tevens beslis sende partij tussen L. Canters en P. D. Vijverberg was een waardig sluistuk daar dit de best gespeelde partij werd. In precies 20 beurten scoorde P. Vijverberg zijn 200 ra- ramboles bij elkaar, terwijl L Can- De volledige uitslag is als volgt: 1. P. D. Vijverberg (DOS, Ouwerkerk) 2. L. Canters (Concordia, -Zierikzee) 3. D. Verburg (Concordia, Zierikzee) 4. A. Brand (Concordia, Zierikzee) 5. J Sinlce (Concordia, Zierikzee) 6. R. P. Hogerheijde (Concordia, Zierikzee) 2 ters op 150 caramboles bleef staan. Op verdiende wijze wist Vijverberg door deze overwinning beslag op het kampioenschap te leggen. Daar zijn gemiddelde ruim boven de 7 kwam te liggen promoveerde de kampioen naar de hoofdklasse waarvoor hij binnenkort in de voorwedstrijden van het district Brabant-Zeeland zal uitkomen. Daar de heer L. Canters het moy enne niet wist te halen degradeert hij van de hoofdklasse naar de le klas. Met een toepasselijk woord overhandigde de districtsvoorzitter, de heer A. Brand, na afloop aan de kampioen de districtsbeker en de bondsmedaille. 995 131 7,60 44 10 904 175 5,17 34 7,50 893 186 4,80 32 6,90 840 158 5,32 36 6,67 815 176 4,63 26 5,83 718 152 4,72 29 5,58 AGENDA Heden (maandag) Zierikzee: Concordia, 7.45 uur, con cert „Scheldeklanken" voor be jaarden. Haamstede: 7.30 uur .ouderavond o.l.-school. Scheepvaartberichten Kelletia, (t.), 21 van Killing- haolme naar Thameshaven. Koratia, (t.), 21 te Pta Cardon. Korenia, (t.), 21 te Pauillac. Samarinda, 23 van Dar es Sa laam naar Tanga. Soestdijk, 23 van Moreheadcity naar Philadelphia. Ternate, 23 te Legaspi (Philip- pijnen). ZIERIKZEE. Ingeklaard: motor schip „Marjan", van Colchester naar Colijnsplaat. MARKTBERICHTEN Ei er pr()zen V.E.C.E. In de periode van 17 febr. tot 22 febr. werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren uit betaald f 1,70 per kg. Voor vuil- schalige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbetaald. Veemarkt ROTTERDAM, 24 febr. Aanvoer 1804 stuks vee, t.w. 1106 vette koeien en ossen en 698 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3,35 f 2,70-3,00 f 2,50- 2,70; varkens (levend gew.) f 1,74- 1,72-1,70. Vette koeien en ossen: aanvoer iets meer, handel tamelijk, le kwa liteit ruim prijshoudend, verder vooral niet hoger in prijs, prima exemplaren boven notering. Var kens: aanvoer als vorige week, handel vlug, prijzen hoger, zware varkens van f 1,64-1,66. Hierbij geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon JACOBUS (Jacob) L. M. BAL G. BAL-ROKS Bruinisse, 21 februari 1958 Salonwagen Dorpsweg Hierbij geven wij U kennis van de geboorte van onze dochter en zusje LENA CORNELIA M. W. DE RIJKE C. J. DE RIJKE-v. d. HOEK ADRIE JOHAN Ouwerkerk, 22 februari 1958 Met blijdschap en dankbaar heid geven wij U kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje HELENA THONA (Heieen) J. OP 'T HOF S. P. OP 'T HOF-DE RIJKE NELLEKE INA IZAK Sirjansland, 23 februari 1958 Getrouwd: LENE VAN DER WENDE en SARAH CARROLL 27 Park Wood Ontario - Canada Voor de vele blijken van be langstelling, ons betoond tij dens de ziekte en de bewijzen van deelneming na het over lijden van onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader ADRIAAN PADMOS betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam: H. PADMOS-WESTDORP Bruinisse, februari 1958 Het bestuur van de Beatrix- school te Zierikzee vraagt per 1 j u n i a.s., voor een der af delingen van de school een ASSISTENTE Bij voorkeur in het bezit van de bevoegdheid voor kleuter leidster. Voor de bezitster van de B- akte kleuteronderwijs is bij uitbreiding van het aantal leerlingen de mogelijkheid op een vaste aanstelling als on derwijzeres aanwezig. Salaris volgens rijksregeling. Sollicitaties binnen tien dagen aan de voorzitter van de Bea- trixschool, p/a Gemeentehuis Nieuwerkerk (Zld.). ONTSMET uw tarwe, gerst en haver met Germisan droogontsmetter Verkrijgbaar bij: MOT Schuddebeurs telefoon 2191 Nieuwerkerk telefoon 367 Te koop: het goed onderhouden WOONHUIS met erf Korte Sint Janstraat 6, Zierikzee Behoudens toestemming van b. en w. binnenkort vrij te aanvaarden. Inlichtingen bij de bewoner. STRAOFEEST SCHARENDIJKE Opgave deelmame op woensdag 26 februari a.s. 7.30 uur n.m. in café Coomans Het Bestuur WEET U dat wij de koffieprijzen verleden week reeds verlaagden? Dat wij hiermede weer de eerste zijn bewijst dat de Coöperatie direct haar prijzen verlaagt indien dit mogelijk is Vanaf heden hebben wij weer zeer voordelige aanbiedingen Ananasblokjes 200 gr. f 0,35 Grote kandij koek van f 0,65 voor f 0,55 Pudding 2 pakjes van f 0,60 voor f 0,49 Bloemenzeep per doos van f 1,25 nu f 0,98 Lunchworst van f 0,90 voor f 0,79 Wrijf was van f 0,58 voor f 0,49 Grote doos van f 1,10 voor f 0,89 Bovendien 5 °/o dividend DE CO-OPERATIE Woensdag: 500 gr. gehakt f 1,78 WEEKRECLAME: 500 gr. doorregen runderlappen f 2,04 500 gr. worst f 1,58 500 gr. carbonade.f 1,68-1,98 150 gr. boterhamworst f 0,48 150 gr. ontbijtspek f 0,54 De slagers van BURGH en HAAMSTEDE Te koop: het HUIS EN ERF aan de Bagij nestraat 46 te Zierikzee. Het huis, dat in uitstekende staat van onderhoud verkeert, is thans nog bewoond doch zal binnen veertien dagen ont ruimd worden opgeleverd en is dan door de koper, behou dens goedkeuring van b. en w., onmiddellijk te aanvaarden. Bezichtiging in overleg met de bewoners. Nadere inlichtingen ten kan tore van notaris P. HEERING te Zierikzee. SUCCESJES Te koop: 5-jarige drachtige ster-merrie, Gron. type. - M. K. Krepel, Bruinisse, telef. 303. Een voer luzernhooi. D. Lege- maate, Zuidhoek, Zierikzee. Personeel gevraagd: Arbeider voor onderhoud van plm. 2 hectare bieten. - M. K. Krepel, Bruinisse, telef. 303. Iemand voor het onderhouden van 7 gemet suikerbieten. - Gebr. Dalebout, Vissersdijk 1, Nieuwerkerk (Zld.). Diversen: Des avonds van 7 tot 9 uur repareren wij uw kunstgebit te Renesse, Capelweg 23. Vrij dags de gehele dag. Per post ontvangen direct retour. C. Limburg, tel. 01116-224. Coöperatieve landbouwverenigiiig „Brouwershaven" te Brouwershaven ALGEMENE LEDENVERGADERING op woensdag 26 februari a.s., 's avonds 8 uur, in hotel „Jacob Cats" te Brouwershaven Spreker: ir. A. W. LUITJENS te Goes Onderwerp: „De economische zijde van het bouwplan" Voorts vertoning van enige films Toegang voor belanghebbenden Het bestuur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 3