Hoogste magistraat in de provincie opende het dorpshuis te Dreischor DE ZIERIKZEESCHE COURANT VUEGTUIGEN VAN CENTRALE REGERING BOMBARDEERDEN PLAATS OP SUMATRA Soedan en Egypte Chroesjtsjef voorspelt overvleugeling van de Verenigde Staten MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 No. 18315 114e jaargang MimSCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr, 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Een harde politiek? Tegenregering doet beroep op de bevolking Overste Dachlan Djambek, mi nister van Binnenlandse Zaken van de revolutionaire regering te Bu- kittinggi, heeft vrijdagavond mee gedeeld, dat twee vliegtuigen van de centrale regering bommen heb ben laten vallen en machinege weervuur hebben afgegeven op een plaatsje Tainan, 70 km. ten zuiden van Padang. Overste Djambek deelde verder mede, dat de aanval werd uitge voerd „op een tijdstip waarop de meeste inwoners in hun huizen zijn of zich voor het vrijdaggebed naar de moskee begeven. De eerste slachtoffers waren eenvoudige mensen". Djambek zei voorts, dat het bevel tot de aanval afkomstig was van de opperbevelhebber der strijdkrachten (president Soekarno) De aanval werd gedaan een uur nadat Soekarno vrijdag zijn rede te Djakarta had uitgesproken, al dus overste Djambek. Volgens latere berichten van ra dio Padang is geen melding ge maakt van slachtoffers. De aanval werd, aldus deze berichten, uitge voerd door twee Mitchell bommen werpers, dte zeven bommen uit wierpen. Radio Padang voegde hieraan toe, dat de bommen klaar blijkelijk waren gericht op een brug over een kali, die beschadigd werd. Het verkeer over deze brug kon evenwel voortgang vinden. De minister van Defensie van de revolutionaire regering, Burhanud- din Harahap, heeft via radio Pa dang op de bevolking een beroep gedaan, haar kalmte te bewaren „Wij zijn", zeide hij, „op het uit voeren van dergelijke daden voor bereid, al hopen wij, dat zij niet zullen worden herhaald. Welke ook de prijs zal zijn die wij hebben te betalen, wij zullen de strijd niet opgeven". Minister Djuanda heeft verklaard dat zijn regering zal trachten, een botsing met de wapenen tegen de Churchills toestand verbeterd Er is een zeer besliste verbete ring in de toestand van sir Win ston Churchill en er zijn tekenen dat de longontsteking waaraan hij lijdt, bezig is te verdwijnen. Dit wordt meegedeeld in een medisch bulletin dat vrijdag te Roquebrune, het vakantieverblijf aan de Ri- vièra, is uitgegeven. Sir Winston's toestand gaat op bevredigende wijze vooruit, zo wordt er aan toegevoegd. Zijn particuliere secretaris sprak de berichten, dat de oud-premier een zuurstoftent nodig zou hebben, tegen. Boerderijen uit isolement verlost Burgemeester F. R. M. Meltzer van Schipluiden heeft zaterdagoch tend, met het overhalen van een schakelaar, zeven boerderijen en één woning, gelegen aan de Oost- venseweg, tussen Schipluiden en Vlaardingen van elektrische stroom voorzien. Hij hield daarbij een toe spraak, waarin hij zei, dat de be trokkenen reeds vaak met hun ge rechtvaardigd wensen bij hem ge weest waren, doch dat factoren van fmanciële aard verhinderd hadden aan die wensen tegemoet te komen. Nu echter de gemeente Delft een hoogspanningkabel in de Oostveen- seweg moest leggen, was deze aan gelegenheid aangegrepen de afge legen boerderijen uit hun isole ment te verlossen. Goede woningen moeten worden gesloopt Tien goede en ruime woningen, staande aan de Rotterdamseweg te Delft, zullen over omstreeks een half jaar moeten verdwijnen in het Welang van de wetenschap. De uit breiding van de technische hoge school heeft nl. de grond, waarop de woningen staan, nodig. Aangezien voor de nieuwbouw der T.H. een zeer groot terrein be schikbaar is, kan een aantal men sen in Delft de noodzaak van de in het vooruitzicht gestelde sloping moeilijk inzien. Betrokkenen heb ben dan ook het voornemen actie te voeren en zullen zich o a. in eer ste instantie tot de leden van de gemeenteraad richten. rebellen te vermijden, doch kon niet garanderen dat men hierin zal slagen. Hij deelde mede, dat de Indone sische lucht- en zeemacht tegen midden-Sumatra een blokkade in gesteld hebhen. President Nasser van Egypte en de Soedanese premier hebben na een vredesoproep van keizer Haile Selassie van Ethiopië (om na de algemene verkiezingen te trachten het conflict met onderhandelingen bij te leggen) persoonlijke bood schappen uitgewisseld en hun in stemming met de oproep te kennen gegeven, aldus een Ethiopische woordvoerder. Saad Afra, hoofd van de Egyp tische voorlichtingsdienst, ver klaarde te Cairo dat de Egyptische bekendmaking met een regeling van het grensconflict tot na de Soe- dan'ese verkiezingen te willen wachten niet betekent dat de Egyp tische volksstemming vrijdag niet in het omstreden gebied was ge houden; er was geen enkel bericht uit dit verre en eenzame gebied binnen gekomen. De Veiligheidsraad heeft er bij Egypte en Soedan op aangedrongen de toestand te laten zoals hij is in afwachting van een hervatting van de onderhandelingen ter regeling van het geschil over 25.000 km2, grond in het grensgebied. De raad, die op dringend verzoek van Soedan was bijeengekomen, heeft zich minder dan anderhalf uur met deze zaak bezig gehouden en geen besluit genomen over de juridische aspecten. D.A.F. gaat produktie nieuwe personenauto verdubbelen Dr. H. W. van Doorne heeft vrij dagavond tijdens een ontvangst in het Amstel hotel te Amsterdam aangekondigd, dat er zoveel aan vragen voor de nieuwe personen auto „D.A.F. 600" zijn binnenge komen, dat hij en zijn broer Wixn A. V. van Doorne besloten hebben het opgestelde produktieplan min stens te verdubbelen. Zoals bekend had men oorspron kelijk in 1960 25.000 nieuwe auto mobielen per jaar willen produce ren. Dit getal zal nu opgevoerd worden tot minstens 50.000 stuks. „En zelfs met die 50.000 per jaar zullen we nog niet aan de aanvraag kunnen voldoen", aldus dr van Doorne. „Reeds nu hebben zich op de R.A.I.-tentoonstelling 3.000 ge gadigden voor onze nieuwe auto opgegeven, waaronder telegrafische en schriftelijke bestellingen uit alle delen van de wereld. Buitenlandse vertegenwoordigers hebben ons dusdanige serieuze voorstellen ge daan, dat wij zelfs met een produk tie van 100.000 wagens per jaar niet zouden toekomen". Dr. van Doorne constateerde met trots, dat „zelfs in de Verenigde Staten grote belangstelling voor de D.A.F. 600 wordt getoond". Voorts zeide hij, dat de D.A.F. uit 42 landen aanvragen voor een agentschap heeft gekregen en dat in Nederland zich 600 handelaren bereid hebben verklaard de nieuwe D A.F. 600 te gaan verkopen AMSTERDAM. Tijdens een ont vangst in het Amstel hotel te Am sterdam heeft de voorzitter van de vereniging „Nederlands Fabrikaat" de heer E. J. Muller aan de heren dr. H. J. en W. A. V. van Doorne, directeuren van de DAF-automö- bielfabrieken te Eindhoven, de ere penning in gQud v,an deze verda ging uitgereikt. „Vreedzaam samenleven" opnieuw geaccentueerd De eerste secretaris der Sowjet- Russische communistische partij, Nikita Chroesjtsjef, heeft woensdag jl., in een toespraak tot Russische katoenverbouwers, voorspeld dat de Sowjet-Unie de Verenigde Staten op het gebied van industriële voort brenging „spoedig zal overtreffen". Hij wees in zijn rede op de ge slaagde Russische proefnemingen met de ruimtevaart, waaraan hij toevoegde: „doch wij hebben ons vast op de aarde genesteld en wij zijn niet van plan haar te verlaten". De inwoners der staten, die onze politieke inzichten niet delen, moe ten ook op onze, zeer klein gewor den planeet, leven. Men vliegt tegenwoordig in en kele uren van Moskou naar Peking en naar New York. Wij moeten leven en in vrede leven. De Sowjet-Unie zal pogen een vreedzaam naast elkander bestaan van socialistische en kapitalistische staten te bewerkstelligen. Indien de volken samenwerken en vol hardend strijden, zal de vrede be waard blijven", aldus Chroesjtsjef. Matthaug-passion te Aartlenburg Traditiegetrouw zal op zondag 23 maart 1958 in de Sint Bataafs- kerk te Aardenburg de uitvoering plaats vinden van de Mattheus passion van J. S. Bach. Aangezien dit jaar tevens het eerste lustrum dezer uitvoering werd gevierd, heeft het Bach-comité dat deze uit voeringen organiseert, gemeend be kende buitenlandse solisten hier voor te moeten aantrekken. Voor de Christuspartij werd aan gezocht de Engelse bas Bruce Boyce De evangelistenpartij werd vertolkt door de tenor van de Weense staatsopera: Walther Ludwig. Re- naat Verbrugge uit Antwerpen, die in België meer en meer op de vóór grond treedt, verzorgde de bas- aria's. De leiding berustte bij Piet van Eg mond. a Vrijdag is in Algiers bekendge maakt, dat meer dan honderd Al gerijnse opstandelingen zijn ge sneuveld in twee gevechten met Franse strijdkrachten. De Russische regeringsleider ver- klaarde opnieuw dat de Sowjet- Unie goede betrekkingen met alle kapitalistische landen wil onder houden en dat zij haar handels- en culturele betrekkingen wil uitbrei den. Ook sprak hij zich uit voor het op vreedzame wijze regelen van internationale vraagstukken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MAARHEEZE. De sneltrein van Maastricht naar Amsterdam, die uit Weert was vertrokken in de rich ting Eindhoven, is op de onbe waakte overweg in Maarheeze in aanrijding gekomen met een vrachtwagen van „Landbouwbe lang" uit Weert. De vrachtwagen, die een eind is meegesleurd, werd totaal vernield. De twee in de auto zittende personen, de heren Moonen en Gerards werden er uit geslingerd. De een is licht- en de andere zwaar gewond naar het St. Jansziekenhuis in Weert overge bracht. ROTTERDAM. De 75-jarige mej. C. Fartuch is in haar woning aan de Frederikstraat te Rotterdam dood in een stoel gevonden, ge storven door gasvergiftiging. Buren hadden de politie gewaarschuwd dat de vrouw niet open deed en er uit het huis een sterke gaslucht kwam. De politie heeft toen de deur geforceerd en vond haar. Het bleek, dat er een lek in de gasbuis was, die onder de vloer doorliep. EINDHOVEN. Op de nieuwbouw van de zuivelfabriek „Campira" aan de Dirk Boutslaan te Eindho ven is een dodelijk ongeluk ge beurd. De 18-jai-ige leerling hei baas H Z. uit Oosterhout werd ge troffen door een staaldraad die plotseling speling kreeg, doordat de ijzei'en bout, waai'over hij liep, afknapte. Het slachtoffer was ge huwd en had 1 kind. 's-GRAVENHAGE. De 77-jarige voetgangster M. E. Driesschen uit de Anna Paulownastraat te 's-Gra- venhage, is op de Laan van Meer- dervoort overreden door een per sonenauto, rijdende in de richting Zeestraat. Zij overleed ter plaatse aan de gevolgen van een schedel- basisfractuur. Vurige wens ging in vervulling Renkum en Aalsmeer kregen herinneringsramen aangeboden (Van onze redacteur) „Dreischor is er het bewijs van dat ook een kleine gemeenschap een grote culturele kracht kan opbrengen en ik zie in dit dorpshuis een symtoom van gemeenschappelijke saamhorigheid. Ik ben er dan ook van overtuigd dat Dreischor de hieraan bestede gelden dubbel en dwars verdiend en ik hoop dat de naam van de concierge Geelhoed (maar wij Zeeuwen spreken van „Heelgoed") symbolisch zal mogen blijken te zün voor de toekomstige ontwikkeling van dit gebouw". Met deze woorden heeft de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot (voor de vierde keer na de ramp op bezoek te Dreischor) vrijdagmiddag het dorpshuis in deze ge meente officieel geopend. De plechtigheid vond plaats in tegenwoordig heid van de colleges van b. en w. der gemeenten Dreischor, Renkum en Aalsmeer, besturen en vertegenwoordigers van de verschillende ver enigingen en corporaties en diverse genodigden, o.w. burgemeester A. A. van Eeten van Nieuwerkerk. Het was een hoogtijdag voor Dreischor, enerzijds door de opening van dit vurig begeerde en met zoveel moeite tot stand gekomen dorpshuis, anderzijds door de officiële afsluiting der adoptie, een feit dat een bij zonder cachet kreeg door de aanbieding van een glas-in-loodraam aan de gemeenten Renkum en Aalsmeer, als blijk van dankbaarheid van de bewoners van Dreischor, voor de hulp uit beide adopterende gemeenten na de ramp ontvangen. Aan de officiële ingebruikstelling ging een toespraak vooraf van bur gemeester A. Vermeulen, voorzitter van de Stichting „Dorpshuis Drei schor", waarin hij de geschiedenis van de totstandkoming uitvoerig releveerde. Spr. stelde dat het na de ramp van meetafaan duidelijk was dat de samenleving diende te worden ingesteld op de gewijzigde levensomstandigheden en ook de veranderde inzichten der inwoners. De kennismaking met het mo derne leven was gemaakt in de evakuatieperiode en het ging er - aldus burgemeester Vermeulen - vooral ook om het opgroeiend ge slacht te helpen bij het vinden van een nieuwe levensvorm. De plan nen tot oprichting van een dorps huis dateren van november 1953. Voor de jeugd was reeds hulp gebo den in de voi-m van een jeugdlei der, die nuttig werk deed. Voor de oplossing van het vraag stuk van een eigen dorpshuis werd contact gezocht met de Stichting voor het Kind, enkele leden van G.S. en de dix-ecteur van de Stich ting Zeeland.- In 1955 kwam de toe zegging dat Dreischor kon beschik ken over een der lokalen van de o.l.-school, na de bouw van een nieuwe school. Op 18 januari kwam de toezegging van een bedrag van f 25.000. Maar er kwam geen bouw volume voor een nieuwe school en zo moest bv. de bejaardensociëteit zich behelpen rnet de consistorie van de Ned. Herv. kerk. Toen deed de gelegenheid zich voor het café „Het Centrum" te kopen tegen een billijke prijs. Inclusief inventaris kon het gebouw worden overgeno men. Door persoonlijke bemidde ling van de Commissaris der Ko ningin kon het bedrag van f 25.000 nog worden verhoogd, terwijl ook de gemeente financiële steun ver leende. Een stichting wei'd in het leven geroepen, waarvan het be stuur werd samengesteld uit drie leden van de raad en drie leden- vertegenwoordigei-s van de vereni gingen. Gebouw en inventaris werden voor de symbolische prijs van f 1 aan de nieuwe stichting overgedragen. De stichting wilde het tarief voor gebruik van het ge bouw zo billijk mogelijk houden en daarom is er nog een nadelige exploitatierekening. In het echt paar Geelhoed-Braam werden de geschikte pei-sonen gevonden voor het beheer. Er bestaat thans nog behoefte aan een toneel, nadat het gebouw een dusdanige verandering heeftt ondergaan, dat het als dorps huis uitstekend te gebruiken is. De kosten daarvoor zijn hoog, „maar door sparen hopen we het bij el kaar te krijgen", aldus spr., die nog opmerkte dat een dorpshuis aan Dreischor goed besteed is. De ge- meerite immers beschikt over drie dilettanten-toneelverenigingen en andere verenigingen, die de zang, de muziek en de sport beoefenen. Spr. deed een beroep op de bevol king van het gebouw een dusdanig gebruik te maken, dat het ten goede komt aan de dorpsgemeenschap. In het begin van zijn toespraak dankte Jhr. mr. de Casembroot de gemeenten Renkum en Aalsmeer voor hetgeen zij deden voor getrof fen Dreischor. Spr. had de uitnodi ging tot opening van het dorpshuis gaarne aanvaard, „want in de „cor ridor" had ik dat nog niet gedaan", aldus spr., die in het uitblijven van een nieuwe school toch dit licht puntje zag, dat Di-eischor thans een fraai dorpshuis heeft. Stellend dat een dorpshuis onmisbaar is voor een gemeente, wenste spr. de be- woneirs van Dreischor geluk. Het idee van een stichting vond de Commissaris allergelukkigst, want op deze wijze leren de belangheb benden medebesturen. De Commis saris typeerde de gemeente als een soort „republiekje", met een eigen typische sfeer, die ook op cultureel gebied een eigen aparte plaats in neemt. Zo zijn hier twee leesgezel schappen van meer dan 100 jaar oud en dat kan men van niet veel gemeenten in het land zeggen. Andere sprekers Wethouder v. d. Doe haakte kort en krachtig in op de opmerking van de Commissaris over de „apart heid" van Di-eischor. „Die woorden zijn mij uit het hart gegrepen", al dus spreker. Ds. Duyvendak, de pastor loei, merkte op dat het nieuwe dorps huis een „mogelijkheid van geluk" in zich heeft. Het is zo, dat thans de kansen zijn gekomen, maar nu moeten wij ook gezamenlijk.maken eens café. nu dorpshuis Bewondering is vaak de be- leefde erkenning dat een ander 't op ons lykt. VERKLARING VAN MACMILLAN Premier MacMillan van Enge land heeft op een persconferentie gezegd, dat de (militaire) „losma king" van de grote mogendheden in Europa niet moet leiden tot ont binding van de NAVO doordat Duitsland eruit treedt en de V.S. zich in afzondering tei-ugtrekken. De „losmaking" zou zeer zoi-gvul- dig overwogen moeten worden. „Door scheiding zou men de te- genovei'gestelde uitwerking kun nen krijgen. Het gevaar zit in de reusachtige wapens verder weg". wat er van te maken is. We moe ten komen tot het zoeken van een gezamenlijke weg en dan zal dienen te blijken dat de buitenstaanders ongelijk hebben. Burgemeester Vermeulen richtte zich hierna tot de burgemeesters van Renkum en Aalsmeer en ver zekerde hen, dat de bewoners van Dreischor kracht hebben geput uit de vei'leende hulp na de ramp. Spr. ging in het kort de geschiedenis van de hulpverlening na, die varieerde van een brandweergarage tol de weer bevolkte kippehokken. Burgemeester Vermeulen bood hierna beide gemeenten het glas- in-lood raam aan, vervaardigd door de Haagse glazenier Liefkus. Het vlak der ramen is gevuld met gol ven en het schetsmatige beeld van de verwoestingen die de ramp te weegbracht en centraal het wapen van Dreischor met de drie schapen. Ingebracht ztfn de woorden: „Wa tersnoodramp 1953. In dankbare herinnering aan de hulpverlening". Dankwoorden. Burgemeester mr. Matser van Bloois van Renkum dankte harte lijk voor het fraaie geschenk. M.b.t. Dreischor citeerde hij de opmer king van de vader van Dick Trom: „Dick is een bijzonder kind en dat is ie". Renkum, zo vervolgde spr., kon zich goed in de omstandighe den verplaatsen, omdat het zelf ge troffen werd in de oorlog. Spr. wilde nog een stoffelijk blijk van medeleven aanbieden, hetgeen hij deed in de vorm van een schilderij van de Renkumse kunstschilder B. Ferwerda (een bosgezicht) en een klok, die een plaatsje zal vinden in het doi-pshuis. Burgemeester G. G. Loggers van Aalsmeer bi-acht speciale hulde aan de inwoners van Di-eischor. die na de ramp met enthousiasme en ar beidszin aan de taak van de we deropbouw zijn begonnen. Speciaal de vrouw nam in dit proces een be langrijke plaats in en spr. wilde alle vrouwen van de gemeente eren in de pei-soon van mevr. Vermeu len, die hij een fraai bouquet over handigde. Spr. zegde ook een bloe menhulde toe voor Dreischors oud ste inwoner de heer J. Kip. Burge meester Loggers wilde van dank jegens Aalsmeer niets horen: „wij deden slechts onze vaderlandse plicht", aldus spr., die hoopte op jaren van voorspoed voor Drei schor, die „aparte gemeenschap", waarmede de contacten zijn uitge- gi'oeid tot persoonlijke banden van vriendschap. Na afloop van de plechtigheid betrad „Opa Kip" dc zaal. De bijna 108-jarige nam plaats, temidden der autoriteiten en gevoelde zich kennelijk op zijn gemak. Na het gebruik van verversingen, bezich tigden allen het dorpshuis, waarvan de grote zaal geschikt is voor 200 personen. Een oude schuur aan de achterzijde van het gebouw onder- ginge en flinke opknapper en een ï'ommelhok werd omgetoverd tot een stijlvolle bestuurskamer. Nieu we vloei'bedekking en modern meu bilair geven 'n apart cachet aan de ruimten. Op de bovenverdieping zijn twee slaapkamers, alleen de zolder heeft nog geen bestemming, maar het bestuur heeft al wel plan nen. Daarover zullen we zeker in de toekomst nog hoi-en.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1