Soedan (beducht voor Egyptische aanval) vraagt bijeenkomst Veiligheidsraad DE ZIERIKZEESCHE COURANT Djakarta zond (voormalige Nederlandse) torpedoboot naar Sumatra VRIJDAG 21 FEBRUARI 1958 No. 18314 114e jaargang ZIERimS«MNlEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,1 S, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f t,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Militaire infiltraties op grote schaal? Soedan heeft een een „dringende bijeenkomst" van de Veiligheids raad verzocht. In een begeleidend memorandum der Soedanese regering wordt ver klaard dat „Soedan, als een vrede lievend land", de Veiligheidsraad verzoekt onmiddellijk bijeen te ko men en zijn goede diensten te ver lenen, om de „voor de deur staande Egyptische aanval" af te wenden. Verklaard wordt, dat berichten zijn ontvangen over „infiltraties op reusachtige schaal van Egyptische militairen in het grensgebied van noord-Soedan en zuid-Egypte". „De Soedanese regering, die ma tiging In haar optreden betracht, slaat deze onuitgelokte en onwet tige houding van de Egyptische re gering met ongerustheid gade. Zij beschouwt het Egyptische optreden als een inbreuk op de Soedanese soevereiniteit", aldus het memo randum. De Soedanese minister Osman dringt in zijn schrijven aan op een „dringende bijeenkomst" van de Veiligheidsraad „ter bespreking van de ernstige toestand die aan de Soedanees-Egyptische grens is ontstaan door het op grote schaal HET WEER IN AMERIKA NOODTOESTAND IN STAAT NEW YORK ALBANY, 21-2. In de staat New York is de noodtoestand afgekon digd. De gouverneur van de staat heeft een beroep op het leger ge daan te helpen om de „kritieke toe stand" als gevolg van de overvloe dige sneeuwval te verbeteren. De secondaire wegen zijn over hon derden kilometers onberijdbaar. In sommige steden en dorpen raken de voedselvoorraden uitgeput. De gouverneur heeft om helikopters gevraagd. Aan de vrijmaking van de wegen wordt dag en nacht ge werkt. .X~:~X*XKK«X~X"X«X«X"X**X"X •j» Kleine automatische ijj horloges 's-GRAVENHAGE, 20-2. Het X automatische horloge, dat zichzelf opwindt, wordt over X de gehele wereld in grote aantallen gedragen. Het sys- teem berust op een halve X schijf, die in de kast over het uurwerk heen ligt en bij X elke beweging draait, waar- door het veerwerk via een *j* Ingenieuze versnellende X overbrenging wordt opge- y wonden. Deze horloges moe ten door die schijf, de rotor, altijd vrij dik zijn en zwaar der, dan een horloge met ge woon opwindsysteem. Een Zwitserse ingenieur heeft het rotorsysteem thans zo danig verbeterd en verkleind dat de rotor, een microrotor dus, slechts een vijfde deel van het oppervlak van een dames- of herenhorloge be slaat en daardoor in het stel- sel van het uurwerk kan v worden opgenomen. Dit be- Ij! tekent, dat automatische horloges op den duur niet Ij! dikker of zwaarder meer be- hoeven te zijn dan gewone horloges. •i"X"X"X"X~X"X***XMX"X"X*v%" Nog een Engelse voetballer bezweken samentrekken van Egyptische troe pen, die oprukken naar de Soeda nese grens". Hij verzoekt, waar Soedan partij is, de bijeenkomst van de raad door een vertegenwoordiger van zijn land te doen bijwonen. (Soedan noch Egypte zijn in de Veiligheidsraad vertegenwoordigd). De Egyptische permanente ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Omar Loefti, heeft, na Os man, een onderhoud met secreta ris-generaal Hamrparskjoeld gehad. Hij had tevoren met Sobolef be raadslaagd. Sobolef beraadslaagde daarna met de afgevaardigden der stateh- leden van de'Veiligheidsraad over het tijdstip van bespreking der Soedanese klacht. Vermoedelijk wordt dit heden-vrijdag te 21.00 uur. B\j tienjarig bestaan van de staat NEDERLAND VOORNEMENS STAAT ISRAEL EEN WOUD TE SCHENKEN Grond beschikbaar in de buurt van Jeruzalem GRAVENHAGE, 20-2. Het co mité van voorbereiding der viering van het tienjarig bestaan van de staat Israël heeft het initiatief ge nomen tot het stichten van „een Nederlands woud in Israël". Het is de bedoeling dat dit woud als ge schenk van het Nederlandse volk aan Israël zal worden aangeboden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van deze staat. Voor dit Nederlandse woud is grond be stemd in het Adoellamgebied, in de onmiddellijke nabijheid van Je ruzalem. D eorganisatie van de aan bieding van dit geschenk ligt in handen van het Joods Nationaal Fonds. Omstreeks 19C0 was Israël een kaal land geworden. Toen in 1901 het Joods Nationaal Fonds zijn werkzaamheden begon, beoogde men niet alleen het verwerven van grond in Palestina en het in cul tuur brengen daarvan, maar ook de herbebossing van het toekom stige land van het Joodse volk. Sinds die tijd zijn in Israël dertig miljoen bomen geplant en de aan planting gaat steeds voort. Het Joods Nationaal Fonds werkt in ongeveer zestig landen en een van zijn belangrijkste taken is de herbebossing van Israël geworden. Vele bomen worden individueel ge plant. Het Joods publiek plant bij voorbeeld bomen bij verjaardagen, jubilea en afscheidsplechtigheden. Men kan echter ook door een ge zamenlijke actie een geheel woud planten en aan dit woud een naam verbinden. Zo zijn er al in Israël: het Balfour-woud, het Hrezl-woud, het Einstein-woud, het Washing- ton-woud, het Smuts-woud, het Weizmann-woud, het woud der martelaren, ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het Hitler-re gime en het Westerweel-woud, eön woud dat geplant is als posthume hulde aan de redder van vele Jood se levens. Nu wil men als blijk van hulde en sympathie jegens het volk v.an Israël een Nederlands woud aan planten. Churchill maakt het goed Sir Winston Churchill, die in zijn vakantieverblijf Roquebrune aan de Rivièra longontsteking en pleuritis heeft opgelopen, voelt zich goed en behoudt zijn krachten, aldus een donderdag uitgegeven medisch bul letin. Zijn koorts is iets lager. Zijn toestand is sedert woensdag niet veel veranderd. Sir Winston bracht de ochtend door met het lezen van kranten en het afhandelen van zakelijke brie ven. CELEBES ACHTER „REBELLEN" Er heeft nog geen troepenlanding plaats gevonden SINGAPORE, 20-2. De minister van Binnenlandse Zaken van de revolutionaire regering in midden- Sumatra, overste Dachlan Djam- bek, had donderdagavond een ra diogesprek met overste D. J. Som- ba, de opstandige commandant in noord- en midden-Celebes. „Hecht geen geloof aan de propaganda van Djakarta, Somba", zeide hij, „we maken het hier allemaal goed". MüNCHEN, 21-2. De voetballer Duncan Edwards van „Manches ter United", die bij het vliegtuig ongeluk te München werd gewond, is vrijdagochtend vroeg in een zie kenhuis aldaar overleden. Het aantal spelers van de voet balvereniging dat is omgekomen, is hiermee tot acht gestegen. De Tunesische autoriteiten heb ben donderdag bekend gemaakt, dat Franse troepen in Remada, een dorp in het zuiden van Tunesië, in het gemeentehuis een raadslid en twee leden van de Nationale Garde gevangen genomen hebben. H.K.H. Prinses Wilhélmina bezocht woensdag het internationaal jeugd- holel te Scheveningen, tijdelijk opvangcentrum van jeugdige gerepairi- eerden uit Indonesië. De Prinses toonde een warme belangstelling voor de kinderen, die onder elkaar spraken over „de oude koningin". De Prinses overhandigde aan de heer W. Ruys, directeur van het jeugd- hotel, een geldbedrag met het doel de kinderen een tractatie te be. zorgen. - Twee taarten met de woorden „Leve Oranje". Volgens radio-Padang is een der schepen van de Indonesische ma rine, de „Gadja Mada", een voor malige Nederlandse torpedoboot, donderdag tot op ongeveer een ki lometer van de haven van Padang opgevaren en bleef daar vier uren alvorens zijn reis in zuidelijke richting te vervolgen. De radio gaf een ontkenning van een bericht van radio-Djakarta, dat troepen uit Java met watervlieg tuigen zouden zijn neergestreken op het meer van Singkarak, onge veer 100 km. ten noorden van Pa dang. Toen in 1948 Bukittinggi de hoofdstad was van de naar Suma tra uitgeweken republikeinse rege ring, had eenzelfde manoeuvre de val van Bukittinggi tengevolge. Nederlanders willen weg Volgend een bericht van radio- Padang heeft de afdeling van het Indonesische Rode Kruis te Padang tot de centrale regering te Dja karta het verzoek gericht om een schip van Java naar Padang te stu ren, om daar 110 Nederlandse on derdanen aan boord te nemen, die midden-Sumatra willen verlaten. Onder deze groep Nederlanders zijn ook kinderen. Van stenen- naar atoomtijdperk .Tass heeft donderdag gegevens gepubliceerd uit een beschrijving van de Russische volkenkundige Arsenjef, waaruit blijkt, dat het Si berische volk der Oedegenen in veertig jaar- tijds van het stenen tijdperk in het atoomtijdperk is ge komen. In 1918 kenden de Oedegenen, een nomadenvolk, nog geen meta len gebruiksvoorwerpen en kleed den zij zich in dierenvachten. Thans hebben zij vaste woonplaat sen, gebruiken elektriciteit en laten zich in ziekenhuizen behandelen door artsen van hun eigen volk. Het gebied van de Oedegenen is ongeveer even groot als Nederland en België samen. Radio-Padang riep donderdag avond een verklaring om waarin ontkend werd,' dat er donderdag een landing door de strijdkrachten zou zijn verricht te Danan Singkan. Volgens radio-Padang had radio- Djakarta het bericht van deze lan ding bekend gemaakt. Dit, aldus radio-Padang, was een bewijs van de onjuistheid en het propagandis tische karakter van de door Dja karta uitgezonden berichten. James Reston, de Washingtonse correspondent van de „New York Times", meldt dat de Amerikaanse regering een plan bestudeert voor een uitwisseling van hogere amb tenaren en invloedrijke burgers met de Sowjet-Unie. Deze uitwisse ling zou ten doel hebben beter op de hoogte te komen van1 eikaars land en volk. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Denk 's morgens, handel 's middags, eet 's avonds, slaap 's nachts. Prinses Wilhélmina bezocht gerepatrieerde kinderen 's-GRAVENHAGE, 20-2. Prinses Wilhélmina heeft vandaag het in ternationaal jeugdhotel te Scheve ningen, tijdelijk opvangcentrum voor gerepatrieerde kinderen uit Indonesië, bezocht. De Prinses toonde een warme belangstelling in de toekomstplannen van de net ge arriveerde jeugdige gerepatrieer- den. De Prinses, vergezeld door haar particulier secretaresse, mej. J. Geldens, werd ontvangen door de heer W. Ruys, directeur van het internationaal jeugdhotel. Prinses Wilhélmina liet zich door de heer Ruys uitvoerig inlichten over de verzorging van de kinderen. Het bezoek heeft ruim een uur geduurd. k. N. A. C.: Vertraging van groei in motorrijtuigenpark 's-GRAVENHAGE, 20-2. Volgens berekeningen van de KN.A.C. be droeg het totaal aantal motorrij tuigen in Nederland (exclusief de bromfietsen) aan het begin van dit jaar 756 500. Dat was 15 pet. meer dan een jaar tevoren. Van 1954 tot 1957 nam het Nederlandse motor rijtuigenpark jaarlijks met 16 pet. of hogere percentages in omvang toe. Er is dus, aldus de KN.A.C. vertraging in het tempo, waarmee Nederland zijn achterstand in mo torisering op alle andere west- Europese landen (uitgezonderd Spanje, dat per duizend inwoners nog minder motorvoertuigen heeft) inloopt. De K.N.A.C. stelt dit nog verder achterop raken op rekening van de conjunctuurdaling en de be lastingverhogingen. Met de berekeningen van de K.N.AC, komt men tot de volgen de samenstelling van het Neder landse motorrijtuigenpark per 1 januari 1958: 410.000 personen auto's; 134.000 vracht- en bestel auto's; 8 300 autobussen; 5.100 trekkers met oplegers; 5.800 speci ale voertuigen (brandweerauto's e.d.); 181.300 motorrijwielen en scooters; 12.000 motordriewielers. Het aantal bromfietsen per 1 ja nuari is door de K.N.A.C. geschat op 800.000. Vooral de verminderde verkopen van personen- en vrachtauto's heb ben er in 1957 toe geleid, dat hel Nederlandse motorrijtuigenpark zich trager uitbreidde dan in de voorafgaande periode. Zweedse prinses gaat verloven STOCKHOLM, 20-2. Koning Gu- staaf Adolf van Zweden heeft zijn kleindochter, prinses Margaretha, toestemming gegeven in het huwe lijk te treden met Robin Douglas- Home, een neef van de Graaf van Home, aldus heeft „Aftonbladet" donderdag gemeld. In Stockholm gaan geruchten volgens welke binnenkort een ver loving bekend zal worden gemaakt. KINDEREN EN KLEINE SPAARDERS DUPE VAN AMMERSTOLSE FRAUDE Directeur pleegde omvangrijke malversaties Hoewel het nog wel enige dagen zal duren, voordat de totale fraude bekend is, dat de 60-jarige accoun tant D. E. Hueting heeft veroor zaakt, blijkt nu toch wel duidelijk, dat zeer vele kleine spaarders de dupe zijn geworden van de finan ciële manipulaties van de heer H., in diens fuctie van directeur van de Ammerstolse Spaarbankvereni ging, een voortzetting van de vroe gere spaarbank van de vereniging tot Nut van het Algemeen. Het staat wel vast dat de beide commissarissen van de spaarbank geheel buiten deze affaire staan. De zaalc is eigenlijk aan het rollen gebracht toen de heer H., die ook plaatselijk agent was van het Ne- zifo, een ziekenfonds in Den Haag, deze zaak administratief niet meer aankon. Bij het overnemen van het agentschap kwam aan het licht, dat do financiën niet klopten; het zou hier om een bedrag van ongeveer f 10.000 gaan. Het wantrouwen in een kleine gemeente als de ruim 1100 inwoners tellende gemeente Ammerstol was toen eigenlijk ge zaaid. Steeds meer kleine spaarders gingen hun tegoed bij de spaar bank, die de heer H. beheerde, op vragen en de commissarissen van de spaarbank riepen de heer H. naar aanleiding van de geruchten ter verantwoording en vroegen ope ning van boeken De heer H. wist uit te stellen en ontkende intussen, dal er iets verkeerds bij de spaar bank zou zijn gebeurd. Na herhaal de sommatie van de commissaris sen van de bank opening van za ken te geven, heeft de heer H. zich bij de politie te Rotterdam gemeld. Buiten de gewone spaarders zijn ook de meeste kinderen te Am merstol gedupeerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1