DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verhouding Djakarta en tegenregering op Sumatra spitst zich toe DONDERDAG 20 FEBUARI 1958 No. 18313 114e jaargang ZIEMKZEESCHEHNIEISWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, 2ierikzee, Poslbus nr. 1, lol. 01110-2255 na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uilgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 MIDDEN CELEBES BELOOFT STEUN Kom f de K.P.M. weer aan bod? SINGAPORE, 19-2. Radio Bukit- tinggi deelde woensdag mede, dat tijdens een bijeenkomst van hoof den van regeringsdiensten in de Minahassa, in midden-Celebes, de deelnemers steun aan de regering van midden-Sumatra hebben be loofd. Voorts meldde radio Bukittinggi, dat de officieren en onderofficieren van het Indonesische leger in noord-Celebes order hadden ont vangen zich in verbinding te stel len met de regering in Djakarta, doch zij hebben daaraan geen ge volg gegeven. In een radioboodschap heet het: „Wel verre van onze eisen te be schouwen met het ernstige verlan gen om nationale problemen tot een oplossing te brengen, heeft de huidige regering arrestaties bevo len, en bedrijft thans duidelijk een vertragingstactiek. De moeilijkhe den waarin het volk zich bevindt, kunnen niet op kort'e termijn tot een oplossing worden gebracht, maar de revolutionaire regering van Indonesië wenst zich voor het volk in te zetten en daarbij niet te worden gehinderd door de obstruc tie van een „clique", die zich nog steeds als de regering beschouwt. Zoals de zaken thans staan, gevoe len noch de provincies, noch het Indonesische volk jegens haar enige aanhankelijkheid. De president dient onverwijld kenbaar te maken aan welke zijde hij staat, indien hij de eenheid van het land wenst te handhaven. Er staat hem slechts een ding te doen: terug te keren tot zijn positie van constitutioneel president, zoals de revolutionaire Amerika's hulp aan het buitenland Eisenhower vraagt geld THOMASVILLE, 19-2. President Eisenhower heeft woensdag in een speciale boodschap aan het Ame rikaanse Congres om 3 942.100 000 dollar gevraagd voor hulp aan het buitenland. In zijn begrotingsbood- schap van januari had de president eenzelfde bedrag genoemd. Eisenhower zei van mening te zijn dat een besnoeiing van deze som zou kunnen leiden tot aanzien lijke verhogingen van de Ameri kaanse defensie-uitgaven, belas tingverhoging en de noodzaak meer soldaten in dienst op te roe pen. (Het vorige jaar vroeg Eisen hower om bijna vier miljard dol lar voor hulp aan het buitenland, maar het Congres kende slechts 2,8 miljard toe). De Tweede Kamer heeft woens dag zonder hoofdelijke stemming de begroting van Verkeer en Wa terstaat aangenomen. regering dit eist Wij wensen, al vorens in de eerstkomende dagen tot beslissende daden over te gaan, het standpunt van president Soe- karno te vernemen". De revolutionaire regering heeft aangeboden de 2.661 ton metende „Both" van de K.P.M. weer vrij te geven, als de maatschappij bereid mocht zijn de vaart op Sumatra te hervatten, aldus een woordvoerder van de K P.M. in Singapore. De „Both" zou dan 110 Nederlanders kunnen meenemen, die Sumatra willen verlaten. De K P.M. was vandaag nog niet bereid commentaar te leveren op het verzoek. Soedan verwerpt Egyptische voorstellen tot oplossing van het geschil Egyptö wil opschorting van onderhandelingen De Egyptische regering heeft in een officiële mededeling over het verwerpen door Soedan van een Egyptisch voorstel tot opschorting der onderhandelingen tot na de Soedanese algemene verkiezingen verklaard dit te betreuren. Een Soedanese regeringswoord voerder verklaarde dat de Egypte- naren twee tegenvoorstellen hadden gedaan, die de Soedanezen hebben verworpen. Deze tegenvoorstellen waren: 1. Er zullen in het omstreden ge bied door geen der beide partijen verkiezingen worden gehouden. Dit zou ook moeten gelden voor de ten zuiden van de 22ste breedtegraad gelegen Soedanese plaatsen Haifa en Basjareen. Churchill heeft longontsteking ROQUEBRUNE. 19-2. Sir Win- ston Churchill lijdt aan longontste king en pleuritis, aldus is woens dagavond te Londen bekendge maakt. Hij heeft een goede nacht rust genoten en ook woensdag overdag heeft hij zich goed gevoeld aldus het medische bulletin. Churchill wordt verpleegd in zijn villa aan de Rivièra. Dr. Roberts, de behandelende ge neesheer, verklaarde kort voor middernacht tegenover een corres pondent van Reuter: „Wij zijn zeer voldaan over Churchills toestand. Hij reageert bewonderenswaardig op onze behandeling, doch het her stel zal enige tijd vergen". Churchills secretaris Montague- Brown verklaarde tegenover ver slaggevers dat uit vele delen van de wereld telegrammen binnenko men, waarin Churchill een spoedig herstel wordt toegewenst. „Hij maakt het best", voegde hij hier aan toe. 2. De Egyptenaren zullen ten noorden en de Soedanezen ten zui den van de 22ste breedtegraad stembussen opstellen. De bewoners van het betrokken gebied moeten dan zelf uitmaken waar zij hun stem willen uitbren gen. Prinses Beatrix's reis Tocht naar het binnenland PARAMARIBO, 19-2. Vandaag, donderdag 20 februari, zal Prinses Beatrix vertoeven in het oostelijke deel van Suriname en een bezoek brengen aan de bauxietondern - ming van de „Surinam Aluminum Cy" aldaar. Tevens zal zij te Moen. go een kleuterschool en het gezt./ van een van de arbeiders op de onderneming bezoeken. Nadat 's middags de tocht is voortgezet, zullen te Albina de „granmans" en de „kapiteins" van de Boslandcreolen haar begroeten, gevolgd door een dansdemonstratie van Indianen en andere Boslandbe woners, waarna de Prinses weder om zal terugkeren naar Moengo. Des avonds inscheping aan boord van een boot van de „Alcoa" voor de terugreis naar Paramaribo. Een Amerikaans militair vlieg tuig dat sedert zaterdag met 16 man aan boord wordt vermist, is terug gevonden op de Vesuvius, de vul kaan bij Napels. Het toestel, een tweemotorige Dakota, was op weg van Landstuhl in west-Duitsland naar Istanbul. Het werd vermist kort nadat het van Napels was op gestegen. Bij een landing op het vliegveld van Cairo is de K.L.M. DC 6d „Jan Huygen van Linschoten" ernstig beschadigd. Deze telefoto toont het vliegtuig zoals het op de baan terechtkwam: met de neus in de grond. In de inzet de foto van tweede vlieger K. Moraal, die ongelukkigerwijze na de landing door een propeller werd getroffen en daardoor gedood werd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Laat niemand spijt hebben met u in contact te zijn geko men. Karakter is als de funde ring van een huis: je kunt ze geen van beide zien en ze zijn even gewichtig. Twee beelden van het bezoek van H.K.H. Prinses Beatrix aan de Bo venwindse eilanden. - De bovenste foto laat'zien hoe leden van de be manning van het Nederlandse f regat „Van Speyk", aan boord van'welk vaartuig de tocht langs de eilanden werd gemaakt, aan de Prinses de vin toonden van een haai, welke zij hebben gevangen. - De onderste foto toont de Prinses vrolijk groetend tijdens een bezoek aan de huis houdschool op Sint Maarten. K.L.M.-vIiegtuig bij landing te Cairo beschadigd Tweede vlieger gedood 'sGRAVENHAGE, 19-2. De K.L. M. deelt mede dat volgens bij haar binnengekomen berichten vanoch tend om 2.15 uur het K L.M.-vlieg- tuig PH/DFK (Jan Huygen van Lin schoten) bij de landing op het vliegveld van Cairo is beschadigd. De dertien passagiers, waarvan vier dood. Italiaans vrachtschip gezonken Vele zeelieden verdronken NORFOLK (Virginia), 19-2. Het 5.636 ton metende Italiaanse vracht schip „Bonitas" is in de Atlantische oceaan, op ongeveer 120 mijl ten oosten van kaap Lookout, in de Amerikaanse staat Ndord-Carolina, gezonken. Het schip werd omgeven door golven van een zeven meter hoogte. 20 lijken van opvarenden van het Italiaanse vrachtschip, dat woens dagochtend voor Norfolk is gezon ken, zijn in de loop van de dag door schepen uit zee opgepikt. Eer der waren 5 overlevenden van de „Bonitas", die een bemanning had van 27 koppen, opgepikt. Twee mensen worden nog vermist. Het zoeken naar de overige 19 vermisten wordt voortgezet, hoe wel er weinig hoop is dat zij nog in leven zijn. Mijnongeluk in west-Bengalen ASANSOL (West-Bengalen), 20-2 In een mijn bij Asansol in west- Bengalen heeft zich een ontplof fing voorgedaan. Er zijn 19 lijken geborgen, terwijl er nog 200 mijn werkers onder de grond zitten op gesloten. Men vreest dat het doden tal hoog zal zijn. Door reddings ploegen zijn tot nu toe 17 mensen levend naar boven gebracht. 's-GRAVENHAGE. De minister van Maatschappelijk Werk is be reid, voor Ambonezen die dit wen sen en die daartoe maatschappelijk in staat zijn, een beperkt aantal woningen beschikbaar te stellen. uit Nederland, liepen daarbij geen letsel op. Helaas kwam van de bemanning de tweede vlieger de heer K. Mo raal bij het verlaten van de ma chine vermoedelijk in aanraking met een der nog draaiende nropel- lers waardoor hij op slag werd ge- De salarissen van lagere ambtenaren De regering zal op korte termijn haar standpunt met betrekking tot de salarissen van de lagere ambte naren bepalen'en in het georgani seerd overleg ter tafel brengen. Minister Struycken heeft gisteren deze toezegging aan de Eerste Ka mer gedaan. De minister heeft voorts gezegd het niet eens te zijn met die ge meenten, die de salarissen van hun topfunctionarissen niet hebben ver hoogd, omdat nog geen salarisver betering voor de lagere ambtena ren tot stand was gekomen. De minister zegt het niet eens te zijn met de opvatting, dat de ver hoging van de topsalarissen oorzaak zou zijn van de ontevredenheid bij de middelbare en lage ambtenaren. De verbetering van de topsalaris sen kwam tot stand na een verge lijking met het bedrijfsleven. Dit was het wegnemen van een aperte onjuistheid in de ambtelijke sala rissen. Voor de handarbeiders in over heidsdienst zal zo spoedig mogelijk werkclassificatie en prestatiebelo ning worden ingevoerd, zijnde het enige verschil tussen de beloning van deze arbeiders met die in het vrije bedrijf. Er behoeft geen vrees te bestaan, aldus de minister, dat niet spoedig over de ambtenarensalarissen via het georganiseerd overleg een con clusie kan worden bereikt De begroting van binnenlandse zaken etc. is ook door de Eerste Kamer goedgekeurd. De eis van 382.000 Britse mijn werkers om loonsverhoging met f 5,30 per week zal aan een scheids gerecht worden voorgelegd De eis is door de directie der genationali seerde Britse steenkoolmijnen ver worpen. Inwilliging ervan zal de exploitatiekosten jaarlijks met 9fi.400.000 gulden doen sliisren. H.M. de koningin bekocht west-Friesland Koningin Juliana l^eeft woensdag een officieel bezoek gebracht aan een vlaggend, jubelend west-Fries land. Zij zag in Bovenkarspel en Hoorn de bloemententoonstelling „Westfriese Flora", twee dozijn van de mooiste stamboekkoeien en het Westfries Museum. De bloembollenveilingvereniging „West-Friesland" bood haar een bollenbeplanting aan voor de tuin van het paleis Soestdijk (duizenden tulpen, hyacinten, narcissen, enz.) en twee Hoornse dames (de 73-ja- rige mej. Stroomer en mej. Egel man) hadden voor haar van zachte witte mohairwol en gouddraad een warme stola gebreid. De koude in de V.S. NEW YORK, 20-2. Het schijnt dat de hevige koude, die bijna 14 dagen in een derde deel van de Verenigde Staten heeft geheerst, afneemt. Er zijn verwoestingen aangericht in het getroffen deel van de Verenigde Staten en een groot gebied van Canada. Hel to taal aantal doden tengevolge van de koude en de hevige sneeuw stormen bedraagt circa 250. In het noorden van Indiana en Illinois heerst echter nog steeds de noodtoestand. Ontploffing op Brits vrachtschip MANAMAH (Bahrein). 19-2. Op het 7.440 ton metende Britse vrachtschip „Seistan" heeft zich woensdagavond een ontploffing voorgedaan na een brand op het schip. Volgens een officiële zegs man te Manamah waren schepen bezig met het oppikken van over levenden. De ontploffing deed huizen op 8 km afstand schudden. Gemeld is dat vijf lijken zijn ge borgen. <%ClgC>P&O§0r<3§<3§<^^ Zeldzaam ei LAREN (Gld.). Bij de familie Hissink te Laren (Gld.) heeft een kip een bijzondere pres tatie geleverd door een ei van 24 bij 20 cm. te 'leggen. Dit is op zichzelf een abnor male grootte. Men kan zich de verbazing van de familie voorstellen, toen bleek dat in dit complete ei met dooier nog een compleet ei met schaal en al was. Mogelijkheid van luchtaanval op Padang? SINGAPORE, 19-2. De comman dant van de basis van de Indone sische luchtmacht te Padang heeft woensdagavond in een radiobood schap, op de staf-chef van de lucht macht te Djakarta een beroep ge daan, geen luchtaanvallen te doen uitvoeren op de basis te Padang. De commandant te Padang zeide dat zijn verzoek betrekking had op „de aankondiging, heden gdeaan door het hoofdkwartier van de In donesische luchtmacht, via Djakar ta-Radio". De commandant van de lucht basis te Padang zeide in zijn bood schap: „Terwille van de veiligheid van het personeel van de lucht macht, hun gezinnen en degenen die in de nabijheid van het vlieg veld te Padang wonen, richt ik tot U het verzoek geen luchtaanval te ondernemen. Wij hebben niet het verlangen de basis te verlaten". De boodschap werd uitgezonden door radlo-Bukit Tinggi. KERKWERVE Onder leiding van mevrouw Francke-van Nes hield de plaatse lijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwen Bond de maandelijkse vergadering. De spreker van deze avond was ds. W. de Graaf van Bi'oek onder Akker'woude, die een lezing hield over zijn reis naar Australië met een emigrantenschip.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1