DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verenigde Staten bereid tot samenwerking met Sowjet=regering DINSDAG 18 FEBRUARI 2958 No. 18312 114e Jaargang ZIERIKZEESdlEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 BEMIDDELING TUSSEN FRANKRIJK EN TUNESIE WAARSCHIJNLIJK Het gaat om Amerika en of Engeland PARIJS, 17-2. Men acht op het ogenblik In Parijs een oplossing van het geschil tussen Frankrijk en Tu nesië door bemiddeling van een of meer derde mogendheden waar schijnlijk. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard dat het op het ogenblik gaat om zowel Amerikaanse als Britse bemiddeling. De gedachtenwisselingen over de juiste omvang van deze bemidde ling worden ononderbroken voort gezet. Het gaat er hierbij niet om alle geschillen, die er tussen Frank rijk en Tunesië bestaan, aan de orde te stellen, doch om die welke onderzocht zullen worden, zo nauwkeurig mogelijk te bepalen. Het is nodig dat hierover geen misverstand tussen Tunesië en Frankrijk bestaat, aldus de woord voerder, die hieraan toevoegde dat men alleen op deze voorwaarde er van af kan zien zijn toevlucht tot de Verenigde Naties te nemen. De ontwikkeling op Sumatra Het Zuiden geen aanvalsbasis DJAKARTA, 17-2. De militaire commandant van Zuid-Sumatra, luitenant-kolonel Barlian, heeft zijn troepen en de burgerij opgedragen elke actie, die tot verdeeldheid in het gebied zou kunnen leiden, te vermijden. Hij zeide, dat Sumatra geen bloedvergieten wenst. Volgens radio-Palembang, die in Djakarta werd opgevangen, zeide Barlian niet te kunnen toestaan, dat Zuid-Sumatra wordt gebruikt als een basis voor een aanval op de naburige provincie. En maar kijken.... Het Amerikaanse gezin brengt gemiddeld 35 vut per week voor zijn televisietoe stel door. Aan het kijken naar televisie-uitzendingen wordt meer tijd besteed dan aan welke andere bezigheid ook, afgezien van slapen, zo heeft de president van de „Westinghouse Broadcasting Company" in San Francisco verklaard. Tunesiërs bevoorraden Franse troepen TUNIS, 17-2. De Tunesische re gering heeft maandagavond toege staan dat plaatselijk de in hun kampen „geblokkeerde" Franse troepen in Tunesië van nieuwe voedselvoorraden worden voorzien. Volgens een regeringsverklaring is dit het gevolg van het desbetref fend verzoek van Hammarskjoeld, dat werd ingewilligd op voor waarde dat er geen misbruik van de facilitéiten zou worden gemaakt. Dit had Hammarskjoeld na overleg met de Franse regering kunnen be loven. Noord-Korea houdt vliegtuig vast PANMOENDJON, 18-2. Noord- Korea zal geen gevolg geven aan het verzoek van het V.N.-opperbe- vel tot teruggave van het Zuidko- reaanse passagiersvliegtuig, dat zondag met 34 passagiers en be manning op geheimzinnige wijze in noord-Korea terecht is gekomen. De Noordkoreanen zeggen, dat toestel en inzittenden naar het noorden zijn „gevlucht". Het toe stel werd door een Amerikaanse piloot bestuurd. Prins Bernhard kreeg moeflons APELDOORN, 17-2 Het nationale park „De Hoge Veluwe" heeft een aantal moeflons, een soort berg- schaap, ten geschenke gegeven aan Z.K H Prins Bernhard Twee ram men en vier ooien zijn reeds over gebracht naar de gronden van het Kroondomein. De dieren zijn oor spronkelijk afkomstig van Corsica en Sardinië en verwacht wordt, dat zij zich gemakkelijk in hun nieuwe omgeving zullen aanpassen. Ver moedelijk zal de kleine familie spoedig uitbreiding ondergaan, want de ooien, die naar het Kroon domein werden overgebracht, zijn drachtig. Nieuw stenografisch stelsel Onder auspiciën van de Vereni ging van Examinatoren in Steno grafie, Machineschrijven en Me chanisch Snelschrift, de „V.E.I.V heeft de heer M den Outer in het Beursgebouw te Rotterdam een door hem ontworpen nieuw steno grafisch stelsel gelanceerd. Het is „Typo" genoemd, omdat het stelsel typografisch is: het ste nografisch schrift kan met losse tekens worden gezet. Als verdere voordelen er van noemde de ont werper, dat de lettervormen zijn ontleend aan het gewone schrift en het dus „handzaam" is. Het is voor alle talen te gebruiken, heeft zijns inziens een eenvoudige opbouw en men kan als het ware „op de lijn" blijven schrijVen. Eisenhower's brief aan Boelganin Geen resultaten te verwachten van geschreven redevoeringen WASHINGTON, 17-2. President Elsenhower heeft er maandag in een brief aan de Sowjet-premier^ Boelganin, b|J de Sow jet-Unie op aangedrongen een einde te maken aan de huidige impasse b|j de voor bereidingen van een topconferentie door gebruik te maken van „min der gepubliceerde contacten". Eisenhower's brief, die maandag te Moskou is overhandigd, is een antwoord op Boelganin's schrijven van 1 februari. Eisenhower schreef, dat hij zich is gaan afvragen of men resultaat zal kunnen bereiken i door elkaar geschreven rede voeringen te zenden. Indien de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie vorderingen willen maken bij het verbeteren van hun onderlinge betrekkingen, dan moeten andere wegen wor den gevonden dan voortzetting van het openbare debat, aldus de brief. Volgens Eisenhower zal een ge- gedachtenwisseling dor middel van ambassadeurs of ministers van Buitenlandse Zaken van meer nut zijn dan wat Chroesjtsjef te Minks de polemieken tussen regerings chefs heeft genoemd. In overeenstemming hiermee voert de Amerikaanse regering overleg met enkele andere belang hebbende landen over de wense lijkheid van terreinverkenning op meer gebruikelijke manier. Eisen hower voegde hieraan toe, dat welke gang van zaken men ook kiest, de deelneming van de Ame rikaanse ministre van Buitenlandse Zaken aan deze werkzaamheden vereist is. De president betoogde, dat, in dien de Sowjet-Unie het Ameri kaanse voorstel de wereldruimte alleen maar voor vreedzame doe- Al meer dan 100.000 bezoekers op R.A.I. Thans 64 geëxposeerde merken AMSTERDAM, 17-2. De organi satoren van de 39ste R.A.I.-ten- toonstelling rekenen er nu al op, dat, wanneer zondagmiddag a.s. om zes uur op traditionele wijze met het geluid van de claxons van alle geëxposeerde auto's de tentoon stelling „uitgeloeid" wordt, het eindcijfer van het bezoekersaantal dichtbij de 300.000 zal liggen. Want maandag steeg het totaal van vier en een halve dag tot 106.978, ongeveer 45 meer dan in de overeenkomstige periode van de vorige salon in 1956. En toen kwam men tot een eindcijfer van 200.000 bezoekers. Ook maandag was het weer bij zonder druk in het R.A.I.-gebouw. Met een dagcijfer van 25.733 be zoekers werd zelfs het record van de vorige expositie - van een zon dag - verbeterd. 100.000ste kreeg autoradio Maandagavond kon dus de hon derdduizendste bezoeker venvel- komd worden. De heer S. Luttik uit Amsterdam, die een autoradio ca deau kreeg. Dit geschenk komt hem goed van pas want hij bezit wel een auto, maar had daarin nog geen radio. De heer Luttik heeft overi- EGYPTE MAAKT AANSPRAAK OP DEEL VAN SOEDAN KHARTOEM, 17-2. Egypte heeft aanspraak gemaakt op een deel van noord-Soedan en daar troepen heengezonden om toezicht te hou den op een volksstemming over de vraag of men aansluiting b|j de nieuwe Egyptisch-Syrische unie wenst. Dit is meegedeeld door de Soedanese minister van Buiten landse Zaken, mohamed Mahgoeb. Vrijdag wordt er in Egypte en Syrië door het volk gestemd over de unie. Egypte maakt aanspraak op alle gebied boven de 22ste breedtegraad. Het is bereid Soedan in ruil een klein gebied ten zuiden daarvan te geven. Soedan heeft aangevoerd, dat het betrokken gebied niet in het Egyp tische parlement is vertegenwoor digd en heeft Egypte verzocht de kwestie te laten rusten tot na de algemene verkiezingen van 27 febr. in Soedan. Toen de Soedanese pre mier hoorde dat er al een Egyp tische commissie naar de omstre den streek onderweg was, heeft hij getracht in telefonisch contact met president Nasser te komen. Hij gens geboft dat hij niet aan zijn voornemen om rechtsomkeert te maken, toen hij de lange rij voor het R.A.I.-gebouw zag, gevolg heeft gegeven. Het aantal geëxposeerde merken, dat bij de opening 63 bedroeg, is maandag met nog één uitgebreid door de late komst van de „Bian- china", een kleine vierpersoons wagen van de Italiaanse fabriek „Auto Bianchi". len te gebruiken, van de hand wijst, de Sowjet-Unie de verantwoorde lijkheid op zich laadt voor voort zetting van de bewapeningswed loop. De Verenigde Staten zijn bereid tot samenwerking met iedere Sow- j et-regering, die oprecht streeft naar vreedzame vooruitgang van het Russische volk, maar blijven bezorgd over de doelen van het in ternationale communisme. kwam echter niet verder dan de minister van Binnenlandse Zaken, d9 Jacobsladder naar beneden, Dulles onderbreekt vakantie WASHINGTON, 17-2. De Ameri- kaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft zijn vakantie onderbroken en is maandag naar Washington terug gekeerd om zich bezig te houden met de crisis in de Frans-Tune- sische betrekkingen. Monteur gleed van hijskraan 's-GRAVENHAGE, 17-2. - Van- avond heeft de Haagse brandweer met hulp van de G.G. en G.D. ge ruime tijd werk gehad om een monteur, die op de top van een hijskraan bekneld was geraakt, te verlossen. De monteur, afkomstig uit Am sterdam, zou omstreeks 18.30 uur een vlag aanbrengen in de top van de hijskraan, die door een Amster dams bedrijf op de Slachthuiskade te 's-Gravenhage was geplaatst. Tijdens dit karweitje gleed hij ech ter uit en raakte bekneld tussen staaldraden en ijzerwerk op een hoogte van ongeveer twintig meter. De brandweer, die onmiddellijk ge alarmeerd werd, heeft ongeveer anderhalf uur werk gehad om de man te bevrijden. Er waren twee ladderwagens en een grote kraam wagen van een particulier bedrijf voor nodig. De G.G. en G.D. bracht de man, die een arm miste en aan een been was gewond, tenslotte met Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Zondag is de Indonesische president ir. Soekarno ie Djakarta terug gekeerd van zijn gezondheidsreis langs een aantal Aziatische landen. Op deze radio-telefoto, die uia Tokio en Londen werd ontvangen, ziet men de Indonesische president, die wordt verwelkomd door de Indone sische eerste minister Djoeanda. COOP. LANDBOUWVERENIGING - ZIERIKZEE Totale vaste kosten van f 1418,- per hectare op gemengd bedrijf van 12 hectare Causerie over het bezien van een bouwplan Op de in de „Graanbeurs" van het „Huis van Nassau" gehouden algemene jaarvergadering van de coöperatieve landbouwvereniging Vooruitgang zij ons streven", on der voorzitterschap van de heer J. Deist, is het woord gevoerd door de assistent bij de Landbouwvoor- lichtingsdienst, de heer J. C. van Bergeijk, die sprak over het onder werp: „Hoe moeten wij ons bouw plan bekijken?" „Wanneer men over actualiteiten praat dan kan ieder onderwerp be sproken worden, want alles is ac tueel. Ieder jaar zijn er nieuwe dingen en wil men boer blijven dan dient men met iedere veran dering op de hoogte te zijn", aldus spreker. Het tegenwoordige boer zijn is niet makkelijk. Op een bedrijf met personeel dient het zo te zijn, dat de boer boer-econoom, le knecht boer-technicus. Op bedrijven zonder personeel dient de boer alle drie de eigenschappen te bezitten Aan deze combinaties hapert het nog wel eens. Een goede boer wel ke een slechte verkoper is zal even weinig verdienen als een slechte boer en een goede verkoper. Een eerste vereiste om goed boer te zijn is het opstellen van een goed bouwplan. Velen zijn nog gebon den aan gewassen welke eigenlijk niet genoeg in het laatje brengen. De vraag rijst dan: Wat is ge noeg? Het antwoord daarop is: Minstens alle kosten moeten ge dekt worden. Volgende vraag: Waar bestaan die kosten uit? Wij nemen als voorbeeld een be drijf van 12 ha. (gemengd bedrijf). De kosten worden verdeeld in: 1. vaste kosten; 2. toegerekende kosten. Vaste kosten zijn die kosten wel ke over een reeks van jaren het zelfde blijven, nl a. pacht (grond en gebouwen); b werktuigkosten (trekker en werktuigen); c arbeids loon (van de vaste kern, in dit ge val boer en zoon is 1% man). Toegerekende kosten zijn die kosten welke ieder jaar verschil lend zijn, nl.: a. werk door derden; b. zaaizaad; c. kunstmest; d. on voorziene omstandigheden, sproei - kosten enz. e.d. Wanneer, we dit nu eens voor een bedrijf van 12 ha. bekijken dan worden de vaste kosten a. pacht (volgens de nieuwe pacht wet) grond (middelmatige kwa liteit) f 160 en f 40 toeslag per ha. f 200; woonhuis 350 m8. is f 815 per jaar is per ha. f 68; nieuwe schuur (met koestallen) per ha f 120; totaal pacht per ha f 388. b. 1 trekker van plm. f 8.000 kost per jaar aan rente, afschrijving, onderhoud, brandstoffen, smeer middelen f 1800 is per ha. f 150; 2 werktuigen aan rente, afschr., onderh. per ha. f 100; totaal per ha. f 250. c. arbeidsloon voor de boer en zijn zoon (zoon werkt het halve jaar in 't bedrijf) lVz x 3000 uur is 4500 uur x f 1,50 en soc. lasten per ha. plm. f 780. Koningin Juliana weer thuis 's-GRAVENHAGE, 17-2. Hare Majesteit Koningin Jüliana is maandagmorgen om 11.45 uur van haar wintersportvakantie op paleis Soestdijk teruggekeerd. REACTIES OP HET PLAN-RAPACKI LONDEN, 17-2. Volgens Britse diplomatieke waarnemers is hei voornaamste bezwaar van het zgn. plan-Rapaeki dat het feit,, dat de NAVO-strijdkrachten in west- Duitsland bij aanvaai'ding ervan niet meer de beschikking over kernwapens zouden krijgen, bete kent dat het Westen dan niet meer de kans zou hebben het onvermij delijke evenwicht der communisten op het gebied der gangbare bewa pening en de sterkte der daarmee uitgeruste troepen, teniet te doen. In Westduitse officiële krin gen neemt men een gereserveerde houding aan tegenover het Poolse memorandum, waarin uitbreiding werd gegeven aan het plan-Ra- packi. Diplomatieke waarnemers te Bonn zien er weinig in, dat voor bondskanselier Adenauer aantrek kelijk zou kunnen zijn. Eén van de voornaamste West duitse bezwaren tegen het plan is dat men niet inziet hoe de Ameri kanen de veiligheid van west-Duits- land en west-Berlijn kunnen waar borgen, wanneer hun aldaar gele gerde troepen niet de beschikking zouden mogen hebben over de „mo dernste wapens", zoals de kernwa pens in west-Duitsland gewoonlijk wordert genoemd. Men acht het te Bonn onwaar schijnlijk dat het plan-Rapacki in zijn huidige vorm door de West duitse regering als onderhande lingsbasis zal worden aanvaard. Het zal een onderdeel moeten vormen van een algemeen ontwapenings plan en van voorstellen tot hereni ging van Duitsland, wil Bonn er belangstelling voor krijgen. Triest perspektief voor konijnen PARIJS, 17-2. Tien konijnen zitten opgesloten in hokken op 't Parijse vliegveld Orly, na een vergeefse reis naar Oran. Een fokker van Bazin- court buiten Parijs, die ko nijnen aan laboratoria levert, had de dieren vorige week per vliegtuig naar Oran in Algerië gezonden, maar zij mochten het land niet bin nenkomen omdat er voor knaagdieren een speciale vergunning nodig is. De ko nijnen werden vervolgens naar Parijs teruggestuurd, maar ook op Orly weigerde men de toegang, daar in Frankrijk eveneens een ver gunning voor de toelating van knaagdieren nodig is. De fokker weigert een vergun ning aan te vragen om zijn konijnen terug te krijgen en een tweede om ze weer naar Oran te zenden. De dieren blijven daarom voorlopig op Orly maar zullen ter voede ring van de pythons aan de dierentuin worden gegeven, indien niemand zich over hen ontfermt. Het 8.077 brt. grote Turkse vrachtschip „Mardin", dat sedert begin augustus 1957 in de haven van Bremen op verzoek van een Nederlandse schuldeiser aan de ketting ligt, zal bij executie ver kocht worden. De schulden van de Turkse reder H. C. Mardin te Is tanbul zouden verscheidene hon derdduizenden mark belonen. Totaal vaste kosten per ha. dus: a. f 388,— b. f 250,— c. f 780 f 1.418,- De Amerikaanse marine is van plan in het belastingjaar dat op 1 juli a.s. begint, twintig schepen en vijf atoomduikboten te bouwen. Voorts zullen zeven schepen wor den verbouwd, zo heeft admiraal Arleigh Burke, chef van de vloot- operaties voor een Congrescommis- (Slot volgt), sie verklaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1