Eagasgil De gehuwde vrijgezel DE GEHUWDE VRIJGEZEL Frankrijk zal schadeloosstelling geven aan getroffen Tunesisch dorp V.S. bieden goede diensten aan De Franse ministerraad heeft za terdag besloten, het Franse Rode Kruis te verzoeken om onmiddel lijk contact op te nemen met de Tunesische Halve Maan om te we ten te komen hoeveel verliezen de burgerbevolking heeft geleden bij de luchtaanval op Sakies-sidi-Joes. sef, zulks voor het bepalen van een schadeloosstelling. De~ staatssecretaris voor voor lichting, Claparede, verklaarde na afloop van de kabinetsvergadering, dat de spanning tussen Frankrijk en Tunesië de afgelopen 48 uur schijnt te zijn verminderd. Hij deelde mede, dat alle maatregelen zijn getroffen om de bevoorrading lijnvlie; Zuidkoreaans gtuig vermist Uitgeweken naar het noordon? SEOEL, 16-2. Een vliegtuig van de Zuidkoreaanse nationale lucht vaartmaatschappij met 28 passa giers en een bemanning van drie koppen, dat op weg was van Poe- san naar Seoel, wordt vermist. Volgens een woordvoerder van de maatschappij wordt onderzocht of het vliegtuig wellicht gedwongen werd naar noord-Korea te vliegen. Men houdt ook rekening met de mogelijkheid, dat het vliegtuig is neergestort of een noodlanding ge maakt heeft. Een woordvoerder van de Zuid koreaanse luchtmacht heeft mede gedeeld, dat het hoofd van de ge heime dienst van de Zuidkoreaanse luchtmacht, kolonel Kim Ki Wan, en drie andere leden van het Zuid koreaanse leger zich aan boord van het vermiste toestel bevinden. Olifant ging op auto zitten SALZBURG. Niets vermoe dend en peinzend over zijn kansen op een nieuwe order stond een Oostenrijkse han delsreiziger bij een wegkrui- sing in de omgeving van Salzburg te wachten, totdat het zijn beurt was om door te rijden. Tot zijn niet ge ringe verbazing begon plot seling het dak van zijn auto, zonder aanwijsbare oorzaak, door te buigen. De handels reiziger stapte uit en zag tot zijn grote verbazing, dat een olifant bezig was zich er op te installeren. De verzorger van de olifant - een circus exemplaar - snelde toe en betoogde onder veel veront schuldigingen dat het dier gewend was bij voorstellin gen op een stoel te gaan zit ten van dezelfde groene kleur als de auto van de handelsreiziger. Hij ver strekte de bestuurder een verklaring voor zijn verze keringsmaatschappij, waarin werd uiteen gezet hoe de veroorzaakte schade was ontstaan. Carnaval met grote optochten begonnen Zondag is in onze zuidelijke stre ken het carnaval begonnen, met omverwerping van het officiële re gime in vele plaatsen: de carna valsprinsen regeren. In 's-Hertogenbosch, dat zelfs omgedoopt is tot Oeteldonk, heeft prins Amadero de Achttiende zon dagmiddag zijn intrede gehouden; in Maastricht zwaait Willy d'n Ier sten de scepter; August de Tweede toonde zich aan Sas van Gent op een praalwagen in de carnavalsop tocht, gezeten in de lob van een meer dan levensgrote zittende oli fant en in Nijmegen, waar men vol gens de overlevering de ware car navalsgeest nog niet bezit, arri veerde prins Nico de Eerste in een rijk met vlaggen getooide extra- trein. Overigens hebben de tijdelijke bewindvoerders-van-de-leut het overal best met de echte gemeente besturen kunnen vinden. Zij wer den officieel door de colleges van b. en w. ontvangen en hebben, broederlijk vereend met wereld lijke en kerkelijke autoriteiten, de volke opgewekt vooral niet na te laten zo dol mogelijk te feesten. De Amerikanen aan de Zuidpool WELLINGTON, 16-2. Het Ameri kaanse vliegveld op het ijs van de McMurdobaai is het Zuidpoolge bied is zondag met spoed ontruimd nadat het open water binnen circa 1 km. van de startbaan was geko men doordat het ijs was gaan kruien. De correspondent van de com missie van de Zee van Ross meldde dat de bevoorrading door de lucht van de mannen in het Zuidpoolge bied gestaakt moet worden tot het voorjaar tenzij de globemaster, die naar Christchurch is gevlogen, te rugkeren kan. van de Franse strijdkrachten in Tunesië voor verscheidene dagen te verzekeren. Met de uitvoering van dit plan was al begonnen. Hij voeg de hieraan toe, dat de hergroepe ring van geïsoleerde Franse posten wordt overwogen. Frankrijk is bereid de inmiddels aangeboden goede diensten van de V.S. te aanvaarden bjj een hervat ting van het overleg met Tunesië, maar er zou geen sprake van Ame rikaanse bemiddeling kunnen zijn. Prinses Beatrix naar Suriname WILLEMSTAD, 16-2, Prinses heeft de rustdagen in haar bezoek aan de West op St. Maarten door gebracht. Zij heeft strikt incognito ook een bezoek gebracht aan het Franse gedeelte van het eiland en lord Adeane, de secretaris van ko ningin Elizabeth, en zijn echtge note, ontvangen, die toevallig in St. Kitts verbleven en naar St. Maar ten overkwamen. Zondagmiddag is Prinses Beatrix naar Curagao ver trokken. Maandag zou zij om 10.20 uur plaatselijke tijd - dat is 15.50 uur Nederlandse tijd - met een ex tra vliegtuig van Curasao naar Su riname vliegen, waar de Prinses tegen drie uur in de middag (half acht 's avonds Nederlandse tijd) wordt verwacht. Ingezonden mededeling SCHIEDAM. Als laatste van de vier nieuwe motorschepen voor de K.P M. waarvan er twee bij de N.V. Werf Gusto te Schiédam gebouwd zijn, is de „Van Spilbergen" te wa ter gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. B. M. de Geus-Goldstein, echtgenote van de president-directeur van de K.P.M. te Djakarta. De plechtigheid droeg evenals de ontvangst der genodig den een sober karakter. Van 10 april af zal de „Air France" een dienst tussen Parijs en Tokio over de Noordpool - twee maal per week - gaan vliegen met Lockheed Super-Star toestellen. De afstand tussen de twee steden zal in 27% uur worden afgelegd met een tussenlanding in Anchorage (Alaska). Voor de huidige route via zuidoost-Azlë is 48 uur nodig. Jongens gingen zwemmen bij Loosdrecht Eén van hen verdronk LOOSDRECHT, 16-2. De 17-ja rlge Olaf Aalfs uit Hilversum is zondagmorgen verdronken tijdens een zwemtocht op de Loosdrechtse plassen. Hij had met een vriend, de 16-jarige J. Kleunhammer, ge wed, wie het beste in het koude water van de plassen een zwem tocht van de kust naar het op ruim een kilometer liggende eilandje „Robinson Crusoe" zou volbrengen. Hoewel de temperatuur van het water slechts enkele graden be droeg, gingen de jongens vanuit een der om deze tijd van het jaar verlaten jachthavens zondagmor gen omstreeks tien uur te water. Zij waren beide volleerde zwem mers en bereikten het eilandje. Op de terugtocht echter kwam Olaf Aalfs in moeilijkheden. Hij werd door de koude bevangen. Zijn vriend zwom snel naar de oever om hulp te halen, maar toen die kwam was het al te laat. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND TWELLO. Zaterdagmorgen is op de rijksweg de 29-jarige E. J. Schep uit Epse door onbekende oorzaak met zijn auto van de weg geraakt. De auto reed eerst tegen het hek van een langs de weg staande wo ning en vervolgens tegen een boom. De bestuurder was vrijwel onmid dellijk dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De auto werd zwaar beschadigd. ALMELO. Bij ruilverkavelings werkzaamheden nabij Gramsbergen zijn arbeiders gestoten op een plaats waar op grote diepte door vuur aangetaste beenderen, bewerkte vuurstenen en resten van aarde werk voorkomen. Volgens de rijks dienst voor oudheidkundig bodem onderzoek zou men hier te maken hebben met een prae-historische nederzetting. Dr. Modderman, prae- historicus van genoemde dienst, zal ter plaatse een onderzoek instellen. SCHIPHOL. Met ingang van 20 februari a.s. verkrijgt Amsterdam een directe luchtverbinding met het belangrijke olie-, industrie- en landbouwcentrum Edmonton, dè hoofdstad van de provincie Alberta in Canada. Op de dienst, welke de Canadian Pacific Airlines sinds juni 1955 driemaal in de week tussen Vancouver (Brits Columbia) en Amsterdam via de Poolroute on derhoudt, zal met ingang van 20 februari één keer per week een tussenlanding in Edmonton worden gemaakt. HEERLEN. Het aantrekken van nieuw mijnpersoneel gaat sedert korte tijd met minder moeilijkhe den gepaard. Sinds de economische toestand in den lande is gewijzigd is er een vrij grote toeloop, zo zelfs dat in het algemeen in het tekort aan personeel kon worden voor zien. Einde 1957 kwamen vele solli citaties voor tewerkstelling in de ondergrondse werken der mijnen binnen. 's-GRAVENHAGE. De K.L.M. heeft een regeling ontworpen, die van toepassing zal zijn bij de af vloeiing van een aantal van haar personeelsleden, die onlangs door de luchtvaartmaatschappij werd aangekondigd. Binnen deze rege ling, die gebaseerd is op de wette lijke bepalingen op dit gebied, is tevens door de K.L.M. voor diege nen, die meer dan tien dienstjaren hebben, een extra voorziening ge-r troffen. TILBURG. Op de Heikantsebaan te Tilburg is het lijk aangetroffen van de 23-jarige ongehuwde N. A. C. P. uit Loon op Zand. Vermoede lijk is P. met zijn motorfiets op het ter plaatse slechte wegdek geslipt en door de val dusdanig verwond dat hij vrijwel onmiddellijk over leed. MARKTBERICHTEN Eierprijzen V.E.C.E. In de periode van 9 febr. tot 15 febr. werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren uit betaald f 1,84 per kg. Voor vuil- schallge en gewassen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbetaald. SNEEUWSTORMEN EN HEVIGE KOUDE (-35 C.) TEISTEREN DE VERENIGDE STATEN Miljoenen Amerikanen moeten zich uitgraven NEW YORK, 17-2. - Tengevolge van sneeuwstormen en hevige koude, waarbü temperaturen wer den geconstateerd van 30 tot 35 graden Celsius onder nul, zijn in het afgelopen weekeinde in do Ver. Staten minstens 36 personen om het leven gekomen. De gouverneurs van New York, Pennsylvania en de staten in Nieuw-Engeland hebben de nood toestand afgekondigd, alle politie- verloven ingetrokken, de scholen gesloten en de bescherming burger bevolking bevolen met uitrusting stukken en voorraden de hulpploe gen te helpen bij hun pogingen de Ingesneeuwden te bereiken. Al hot overheidspersoneel in Washington heeft de aanzegging gekregen zich maandag niet op het werk te melden, behalve wanneer het absoluut noodzakelijke bezig heden moet verrichten. Dit van wege door de sneeuw versperde wegen. In New York had men voor het aanbreken van de dag circa 10.000 arbeiders verzameld, die tot taak hadden sneeuw te ruimen op en kele van de voornaamste verkeers wegen en spoorwegen. Miljoenen Amerikanen zien zich vandaag (maandag) voor de reus achtige taak gesteld zich te graven uit de dikke laag sneeuw, die de staten van het noordoosten en mid den-westen bedekt COOP. LANDBOUWVERENIGING „C. ET C." - BURGH Teleurstelling over matige tot slechte uitkomsten over 1957 Mechanisatie geeft industrie voorsprong op landbouw De landvereniging „C. et C.' kwam in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer P. L. Vis. opent de vergadering, en spreekt er zijn spijt over uit, dat de verga dering zo slecht is bezocht. Hij richt een bijzonder woord van welkom tot de heren ir. I. B. Warmenho- ven en Sinke van de Z.L.M. In zijn overzicht over 1957 laat de voorzitter sombere woorden ho ren, de financiële uitkomsten wa ren matig tot slecht, de fruitteelt uitgezonderd. De gevolgen van de reorganisatie 'van de Landbouw- voorlichtingsdienst brengen met zich mee dat het aantal assistenten op het eiland onvoldoende wordt. Verder kunnen we tegemoet zien de indeling werkclassificatie. In bepaalde gevallen zullen de lonen verhoogd moeten worden, deze worden echter doorberekend in de gestelde garantieprijzen. De voor zitter wekt de leden op deel te ne men aan het jaarlijks bezoek aan het proefbedrijf „De Scheldemon- den". Het Landbouwschap stelde f 10.000 beschikbaar voor het be drijfseconomisch onderzoek door de ZL.M. Uit het jaarverslag blijkt dat drie nieuwe leden toetraden en twee be dankten. De omzet aan goederen, middels de C.A.V. steeg met een omzetvermeerdering van ruim f 25.000 in 1957. De rekening ov r 1957 sloot met een batig saldo van f 497,31. Namens de commissie van toezicht adviseerde de heer J. A. Friederichs goedkeurend. Als plaatsvervangend lid in de commissie van toezicht wordt be noemd de heer M. P. de Vrieze, ter wijl de heer Friederichs aftreedt. „Enkele problemen rond het boe renleven" worden behandeld door ir. Warmenhoven. Uitvoerig gaat hij in op de inkomensverhouding van de ondernemer op het platteland en die in onze grote steden. Bij nadere beschouwing blijkt hier het platte land in het nadeel te zijn. Ondanks steeds verder gaande mechanisatie en opvoering van de productie door rassenveredeling, enz. kan de boer in zijn bedrijf toch niet het hoge peil van arbeids- en kostenbespa ring door mechanisatie bereiken als de industrie. Dit wordt naast andere oorzaken, mede veroorzaakt door zijn nog te geringe invloed op de afzet van zijn product en het feit dat hij voor het bepalen van zijn uiteindelijke productie, voor een groot deel afhankelijk is van weersomstandigheden. Bovendien wordt bij de vaststelling van de ga rantieprijzen zijner producten door de overheid uitgegaan van een be paald minimum inkomen, en in het algemeen landbouwbeleid worden deze garantieprijzen als sluitpost der begroting gezien. De periodiek aftredende be stuursleden, de heren B. Th. de Vrieze en W. J. Steur worden herkozen. De heer W. J. Steur brengt rap port uit over de mussenbestrijding. Hoewel de belangstelling hiervoor niet groot is, zal getracht worden dit voort te zetten. Hierna vertoonde de heer Sinke de film: „Journaal 1957 der Z.L.M." met een mondelinge toelichting. De aangestelde commissie behan delde de vraagpunten der Z.L.M. voor 1957, omtrent de aardappel teelt. Zij worden na voorlezing aan de Z.LM. opgezonden. Op voorstel van de voorzitter wordt besloten ook namens de afd. schriftelijk te ageren tegen de dras tische beperking van het aantal voorlichtingsassistenten. De contri butie en het salaris van de secreta ris-penningmeester worden ook voor 1958 onveranderd vastgesteld. Besproken wordt het voorstel tot het houden van de beurs te Zie- rikzee op donderdagmiddag, waar voor weinig animo bestond. De heer Friederichs brengt bezwaren naar voren in verband met de nieuwe voorschriften voor het voe ren van de loonadministratie. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 17-2, Gedurende het weekeinde heeft de algemene lucht drukverdeling boven geheel Europa aanzienlijke veranderingen onder gaan. Een storingsgebied, dat over de Noordzee naar het oosten trok, nam boven zuid-Scandinavië be langrijk in omvang en diepte toe, terwijl zich bij IJsland en Groen land een krachtig nieuw hogedruk- gebied vormde. Het oude maximum boven de Middellandse. Zee, dat dagenlang het weer in west-Europa beheerste en oorzaak was van het zeer zachte weer, nam tegelijker tijd in betekenis af. Een en ander had tot gevolg dat tussen Groen land en IJsland aan de ene kant en Scandinavië aan de andere kant, een noorderstorm opstak, die koude poollucht naar het zuiden transpor teerde. De koude lucht heeft inmid dels vla de Noordzee ook ons land bereikt en plaatselijk vielen hagel buien. De toestand, die zich nu heeft in gesteld, kan enkele dagen aanhou den maar de aanvoer van de koude lucht zal wel geleidelijk In inten siteit verminderen, daar het de- pressiegebied boven Scandinavië zich naar Rusland verwijdert en het gebied met hoge barometer standen bij Groenland niet meer in betekenis toeneemt en maar weinig van plaats verandert. Vandaag publiceren wij de eerste aflevering van ons nieuwe feuilleton „De ge huwde vrijgezel", een vrolijk verhaal vol komische situa ties, geschreven door B. J. ten WeseDe. Intussen het verhaal zou gebeurd kunnen zijn Ontstaan er niet vaak in het leven situaties, waarvan men zegt: „het lijkt wel een boek"? Zo* is het ook in het leven van de „ge huwde" vrijgezel die voor zeer moeilijke situaties komt te staan. Maar alle schuld berust bij hem zelf. Hij be gon fout en de moraal van het verhaal kan slechts zijn: „met bedrog komt een mens niet ver in de wereld, de rechte weg is de beste". Wij zijn van mening dat juist in deze tijd - zo vol kranten zwaarwichtigheid - onze le zers aan dit verhaal een ont spannend genoegen zullen beleven. De Redactie. Verwachting tot dinsdagavond: Sneeuw- of hagelbuien Opklaringen, maar ook enkele hagel- of sneeuwbuien; aan de kust aanvankelijk nog harde noordwes telijke wind; weinig verandering in temperatuur, maar vannacht in het binnenland lichte vorst tot tempe raturen om het vriespunt. 18 febr. Zon op 7.51, onder 17.58. Maan op 7.18, onder 18.14. Nieuwe maan: 18 februari te 16.38. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 febr. 3.22 v.m. 15.44 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 febr. 3.02 v.m. 15.12 n.m. Springtij: 21 februari. LAATSTE NIEUWS Centrale regering zal „geëigende maatregelen" nemen DJAKARTA, 17-2. In een maan dagmiddag uitgegeven communiqué heeft het Indonesische ministerie van Voorlichting bekend gemaakt, dat de regering stellig geëigende maatregelen zal nemen ten opzich te van de „proclamatie van een „regering" op 15 februari" in mid- den-Sumatra. Deze maatregelen zullen in over eenstemming zijn met de beleid volle politiek der regering en ge richt zijn tegen mensen, die de be staande wetten hebben overtreden. In de verklaring wordt het zeer betreurenswaardig genoemd, dat „zulke politieke en beschaafde lei ders" als Burhanuddin Harahap en Mohammad Sj afrei (een bekend deskundige op het gebied van het onderwijs) door de voormalige mi litaire commandant van midden- Sumatra, tot „ministers" zijn be noemd. t Ingezonden mededeling Nëd. Herv. Kerk Aangenomen naar Well en Am- merzoden (toez.): kand. A. Sjolle- ma, Waalwijk. FEUILLETON HOOFDSTUK 1. Dat is mijn oom uit Canada. Mijnheer Davelaar schoof zijn stoel een eindje achteruit en nam het avondblad ter hand, terwijl zijn vrouw opstond en met het afrui men van de tafel begon. Werktui gelijk greep hij in de zak van z'n colbert naar een pakje sigaretten, stak er één op, waarna hii zich in het nieuws verdiepte. Althans, dat was hij van plan. Want toen mevrouw Davelaar de borden op elkaar had gezet, keek ie even naar haar man en zei: „Denk je er om, dat we vanavond bij onze buurman uitgenodigd zijn?" De heer des huizes keek even verwonderd op uit zijn krant. .Buurman?" vroeg hij. „Welke?" Zijn vrouw haalde haar schou ders op. „Vriends", antwoordde ze op een toon, alsof dit vanzelf sprak. „Zo dik zijn we niet met onze lin kerburen". „Nee, dat is waar ook", gaf hij toe. „Wel, ik wil toch nog even het belangrijkste nieuws lezen. Het is nu, laat eens kijken, kwart voor zeven. Vóór half acht behoeven wij toch niet te zijn, wel?" „Dat is niet nodig, maar knap je een beetje op. Je boord zit zo slor dig. En doe een andere das om". Davelaar lachte. „Nog meer aan merkingen?" vroeg hij. Ze monsterde hem even en haar blik bleef rusten op zijn schoenen. ,Ja, haal ook nog een borstel over je schoenen of trek een paar an dere aan". „Het zal gebeuren", antwoordde hij met een zucht. Zijn vrouw liep om de tafel heen naar hem toe, drukte een kus op zijn voorhoofd en zei met zachte stem: „Toch ben je mijn schat hoor, sloddervos". Terwijl zijn vrouw in de keuken de vaat waste, liep Davelaar naar boven, bracht de gewenste wijzi gingen in zijn toilet aan, waarna hij zich even in de spiegel bekeek. Zo zou het wel gaan. Per slot van rekening was buurman Vriends een vrijgezel, die er ook niet altijd punctueel uitzag. En in zijn woning was het ook niet bepaald smette loos. Dat nam echter niet weg, dat het een Joviale, vlotte vent was, die steeds een sfeer van gezellig heid in zijn huisje wist te scheppen. Half acht stonden beiden voor de deur van hun buurman. Maar men behoefde niet aan te bellen, want de bewoner had zijn gasten al zien aankomen en deed de deur open. „Hallo, lui", begroette hij het echtpaar op hartelijke wijze. „Kom verder.jullie kennen de weg en de spraak, nietwaar?" Met een weids gebaar opende hij de deur van de enige grote kamer van het huisje, die echter gezellig was ingericht. Want al was Vriends een verstokte vrijgezel van tegen de dertig, smaak had hij in ieder geval. En niemand zou kunnen be weren, dat het milieu in deze salon niet prettig aandeed. Het tegendeel was juist waar. Davelaar zakte behaaglijk neer in een der zachte crapauds, terwijl zijn vrouw in een der leunstoelen ging zitten, omdat ze niet hield van die diepe meubels. Je kon er bijna niet uit overeind komen. „Hier zijn sigaretten", wees Vriends, „enfin, dat weet je zo langzamerhand wel. Hebben jullie al koffie gedronken? Niet? Dan zal ik het even klaar maken. Je weet, dat ik het minstens zo goed kan als een huisvrouw, buurvrouw Da velaar natuurlijk uitgezonderd", voegde hij er met een knipoogje aan toe. „Ik heb de melk al op staan. Een ogenblikje". Terwijl Vriends in zijn keukentje bezig was, keek mevrouw Davelaar voor de zoveelste maal de kamer rond. Als altijd lag er een laagje stof op de raampost, de schoor steen en de schilderijen. Maar ja, hoe kon het ook anders; eens in de week had hij een werkster, die het hele huisje deed en voor de rest gebeurde er niets. Dat nam echter niet weg, dat het ondanks alleS toch prettig was in deze ka mer. Haar ogen bleven rusten op een groot portret, dat boven het dres soir hing: een man en vrouw op middelbare leeftijd. Gek, ze had het toch al zo dikwijls gezien, maar nu keek ze er met wat meer be langstelling naar dan anders. Vast familie, want ze kon de trekken van Vriends er in ontdekken. Hoe wel, ze herinnerde zich niet, dat ze ooit bij hem familie op bezoek had gezien, in de twee jaren, dat ze nu hier wonen. Vriends ging 's mor gens de deur uit naar zijn werk en kwam 's .avonds weer thuis, nadat hij in de stad had gegeten. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2