Te Padang (Sumatra) werd Indo nesische tegenregering gevormd Gemeente Burgh boekte 40*000 touristische overnachtingen in 1957 DE ZIERIKZEESCHE COURANT De „Toscana" bracht hen in Venetië Lange trein met 500 repatrianten in Nederland aangekomen MAANDAG 17 FEBRUARI 1958 No. 18311 114e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEISWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 In komende weken nog 3000 personen verwacht Nog een 24 uur, nadat de gezag voerder van het Italiaanse schip „Toscana", kapitein Giacomo Ca- sareto, in de haven van Venetië tientallen van hen ten afscheid de hand had gedrukt, zijn vrijdagmid dag de 519 repatrianten, die don derdagochtend hier uit Soerabaja waren aangekomen, per trein in Nederland gearriveerd. Om ongeveer twee uur vrijdag middag passeerde de uit veertien wagons bestaande en ruim 400 me ter lange extra trein de Nederland se grens bij Roermond, waarna de laatste kilometers van de lange reis van Java voor velen van hen de eerste op Nederlands grondge bied - met als voorlopig einddoel de legerplaats Budel begonnen. De gevoelens, waarmede deze nieuwe groep Indische Nederlan ders de Nederlandse grens over gingen, liepen zo mogelijk nog meer uiteen dan bij eerdere transporten het geval is geweest. Gelaten on dergingen de ruim 200 ouden van dagen, losgerukt uit hun vertrouw de omgeving, van hun tehuizen in Semarang en Soerabaja, de plotse linge overgang, die hun levens avond zo wreed heeft gestoord. Waar mogelijk ondergebracht in de drie slaapwagons, in de eerste plaats bestemd voor de gebrekki- gen onder hen, ontbrak hun de lust en de kracht om met belangstelling hun nieuwe vaderland te begroe ten. Zoals zij ook gelaten de lange zeereis hadden ondergaan, onder gingen zij deze treinreis. Opgewekte jeugd In schrille tegenstelling tot het ontroerende stille leed van deze bejaarden, van wie de oudste 93 jaar telt, stonden de reacties van de 114 iknderen, die ogen te kort kwamen om al het vreemde om hen heen in zich op te nemen en die als ze maar even de kans kregen, de ramen opendeden, om beter naar buiten te kunnen kijken. Nog meer atoomduikboten De Amerikaanse marine heeft vrijdag drie nieuwe atoomduikbo- len besteld, waarmee onder water „Polaris"-projectielen kunnen wor den afgeschoten. Twee van deze schepen zullen te Groton in Connecticut en één te Mare Island in Californië worden gebouwd. Verwacht wordt, dat de eerste van deze duikboten in 1960 zal kun nen worden opgeleverd. In hetzelf de jaar zal, naar men hoopt, de „Polaris" in serieproduktie worden genomen. Ook carnaval in de Sowjet-Unie In het sportstadion „Lenin" te Moskou is vrijdagavond het eerste Russische wintercarnaval sedert 1917 geopend. Duizenden sloegen onder meer motorwedstrijden op ijs, een sport waarin de Russen bedreven zijn, gade. Ook kon men weer troika's, de door drie paarden getrokken Russische sleden, zien. Door luidsprekers in de buurt van het stadion klonken de woor den: „Weest vrolijk, burgers. Weg met degenen die niet lachen". In kraampjes, in de traditionele lan delijke stijl versierd, kon men dran ken en versnaperingen kopen. Clowns, in traditionele Russiche dorpskostuums, liepen op stelten over de sneeuw. Het vroor twaalf graden. Naar aanleiding van kritiek van medische en andere zijde op het door de BBC aangekondigde tele visieprogramma „Uw leven is in hun handen" over het ziekenhuis leven heeft de BBC de verzekering gegeven dat deze uitzendingen met volle medewerking van de betrok ken geneesheren en patiënten ge schieden en dat geen directe uit zending van operaties zal worden gegeven zonder instemming van de autoriteiten. Naast de geestdrift van hen was er de afwachtende houding van de ouderen, die voor een groot deel in Indonesië al van sociale bijstand van de Nederlandse regering af hankelijk waren, en die thans het moment zagen naderen, waarop een nieuwe periode in hun leven zal beginnen. Alle repatrianten, met uitzonde ring van een 25-tal, die voorlopig zijn overgebracht naar een sana torium in Zevenaar, hebben een tijdelijk onderdak gevonden in de legerplaats Budel, In de komende vier wekgn wor den in Nederland met Nederlandse, en buitenlandse schepen bijna 3000 repatrianten verwacht. Zo zullen de komende dagen de „Oranje" en de „Zuiderkruis" met ieder 800 passagiers uit Indonesië in Amster dam aankomen, de volgende week een Italiaans schip met 150 eva- cué's in Rotterdam en aan het ein de van deze en begin volgende maand drie, eveneens Italiaanse, schepen in Genua met ruim 1150 repatrianten. SJAFRUDDIN DOET BEROEP OP SOEKARNO EN HATTA Sjafruddin Prawiranegara heeft vrijdagavond in een Engelse uit zending van radio Padang een be roep gedaan op president Soekarno en oud-vice-president dr. Hatta om Indonesië „te leiden". Dr. Sjafruddin Prawiranegara, die directeur was van de Bank In donesia en die zich thans in mid- den-Sumatra bevindt, zei, dat deze beide samen moesten gaan in de „ideale combinatie" van Soekarna als constitutioneel president en dr. Hatta als premier met volle ver antwoordelijkheid voor staatsza ken. Sjafruddin zei: Indien deze po ging, die in de laatste minuut ge daan wordt, om de twee leiders tot elkaar te brengen, mislukt, is president Soekarno daarvoor voor namelijk verantwoordelijk „Want het beëindigen van de huidige po litieke en economische crisis ligt thans in zijn handen". „In dat ge val ben ik van mening dat de re volutionaire raad (van midden-Su- m'atra) volkomen gerechtigd en in staat is zijn toevlucht te nemen tot tamelijk onconventionele mid delen om de eenheid in het land te herstellen en vrede en rust in heel Indonesië te verzekeren. Want wij zijn er van overtuigd, dat zelfs de bevolking van Java slechts wacht op dat ogenblik om in verzet te komen tegen het despotisme, dat haar wordt opgelegd door midde len, die Soekarno geleerd heeft van de Japanners en de communisten". - i Natuurlijk zijn er ongelijke i kansen in de wereld; maar i ciaar hebt u pas last van, als u i zoveel kijkt naar de kansen van i anderen, dat u uw eigen kan- i sen over het hoofd ziet. De Amerikaanse economische toestand NEW YORK, 16-2. Prolessor Ar- thur Burns, Eisenhowers voor naamste economische adviseur tij dens diens eerste ambtsperiode, heeft zaterdag verklaard dat hij geen enkele aanduiding ziet, die steun kan geven aan Eishowers voorspelling dat de komende maand een opleving in het zakenleven te zien zal geven. Volgens Burns zal de huidige conjunctuurdaling nog wel enige weken of zelfs maanden aanhouden H.K.H. Prinses Marijke, die dinsdag 18 februari a.s. haar elfde verjaar dag hoopt te vieren. (Foto Meyboom). Politieke kogel door de kerk Djakarta vaardigt arrestatiebevel uit tegen leiders SINGAPORE, 15-2. Luitenant-kolonel Amhad Hussein heeft zater dagavond een nieuwe onafhankelijke tegenregering voor Indonesië ge proclameerd, aldus radio-Padang. De proclamatie werd gedaan na het aflopen van het ultimatum van vyf dagen aan de centrale regering, dat eiste dat president Soekarno en premier Djuanda zouden aftreden. (President Soekarno keerde zon dag uit Tokio in Djakarta terug na zijn bezoek aan Japan en andere landen). De proclamatie van luitenant kolonel Hussein luidde als volgt: „Aan alle Indonesiërs, waar gij U ook bevindt, waar onze stem ook wordt gehoord, in naam van de Al machtige heeft de revolutionaire Banteng-raad besloten een nieuwe regering voor de Indonesische re publiek te vormen". Kolonel Hussein las de proclama tie voor na afloop van een bijeen komst met de revolutionaire raad, die twee uur had geduurd. Hij werd luide toegejuicht. Djakarta: „Djuanda zal niet aftreden" De woordvoerder van het mini sterie van Buitenlandse Zaken in Djakarta verklaarde naar aanlei ding van de vorming van een nieuwe regering op Sumatra: „Eén ding is zeker: premier Djuanda zal niet aftreden". De woordvoerder kon niet zeggen of de regering geweld zal gebruiken tegen de opstandelingen. Waarne mers verklaarden, dat de regering onder krachtige druk staat van en kele politieke groeperingen en ook van zuid-Sumatra, om geen geweld te gebruiken. De chef-staf van de Indonesische strijdkrachten, generaal Nasution, heeft een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen Sjafruddin Prawinegara en vijf andere leden van de tegen regering op Sumatra, aldus heeft radio-Djakarta medegedeeld. Het bevel werd enkele uren na aan komst van Soekarno bekendge maakt. DJAKARTA, 16-2. De Indone sische luchtmacht heeft vandaag in Djakarta bekendgemaakt, dat troe pen van de tegenregering op Su matra het vliegveld van Padang hebben bezet. SINGAPORE, 16-2. De revolutio naire regering op Sumatra heeft zondagavond via radio-Padang me degedeeld, dat buitenlandse onder nemingen die financiële overeen komsten aangaan met de centrale regering in Djakarta, „dit doen op hun eigen verantwoordelijkheid en dus op eigen risico". MANILLA, 16-2. Overste Ventje Sumual, die voorbestemd is om chef-staf te worden van de strijd krachten van de revolutionaire re gering te Padang, zal van Manilla vertrekken naar Singapore, op doorreis naar Sumatra, waar hij De Westduitse Bondsrepubliek heeft zich vrijdag aangesloten bij Engeland, de Ver. Staten en Japan die weigeren de uitbreiding van de Russische territoriale wateren in de Peter de Grote-baai (bij Wladi- wostok) tot een 12 mijlszóne te er kennen. In Warren in de Amerikaanse staat Michigan is vrijdagavond de eerste demonstratie gegeven van een elektronisch geleide auto. Deze reed over een elektrische kabel die onder de grond was aangelegd en een magnetisch veld tewe'eg bracht Het systeem is nog slechts een pro totype. Tienduizend arbeiders in de vleesindustrie van Uruguay, die donderdag in staking gingen, heb ben vrijdag het werk hervat nadat de regering had meegedeeld de toe stand van 5000 werkloze collega's in studie te hebben genomen. een bijeenkomst zal bijwonen van de opstandige leiders aldaar. SINGAPORE, 16-2. Volgens een te Singapore van radio-Padang op gevangen bericht, heeft de revolu tionaire regering te Padang zondag avond bericht ontvangen van de „loyale steun" van het volk van Atjeh in noord-Sumatra. „Randstad en Delta" De landbouwcontactcommissies Voorne-Put ten-Rozenburg, IJssel- monde en Hoekse Waard hebben hun standpunt over het rapport „Randstad en Delta", dat op dins dag 18 februari a.s. zal worden be handeld in een vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land aan het college van Gedepu teerde Staten van deze provincie aangeboden. Deze landbouwcommissies zeggen o.m. dat zij de niet-agrarische be stemming van de gronden in het Botlekgebied, west-Rozenburg, Spijkenisse en Hoogvliet te recht vaardigen vinden. Zij menen dat verdere vestiging van industrie- of woongebieden op de Zuid-Hollandse eilanden, o.a. aan het Haringvliet, niet kan wor- Vervuilde meester De Larense antiquair Ferenc Bdn, Hongaar van origine, meent een Correggio in zijn bezit te hebben. Het doek werd. hem in de herfst van verleden jaar door een dame te koop aangeboden. Deze had het geërfd van een kunstverzamelaar, bij wie zij als huishoudster in betrek king was geweest, 't Schil derij was zeer vuil en de voorstelling was bijna niet te herkennen. Nadat de koop was gesloten liet de heer Ban het doek schoonmaken. Men kwam toen tot de ver rassende ontdekking dat zich onder het vuil een voorstel ling van „Abrahams offer" bevond, die, nu te voorschijn gekomen, door compositie en kleuren sterk het vermoeden doet rijzen dat ze 'het werk kan zijn van de Italiaanse schilder Correggio. Deze me ning wordt door verschei dene kunstkenners onder schreven. Zou het inderdaad een doek van Correggio zijn dan dateert het uit de jaren 1494-1534. Een der kunstken ners, die het doek zag, meen de met een Scorél te doen te hebben. Anderen deleneven- wel de mening van de heer Bdn. den aanvaard. De overtuiging be staat dat de sprong naar het Ha ringvliet te beperkt is. Want dan zal, zo menen de commissies, die ontwikkeling worden opgeroepen waarvoor de samensteller van het rapport zozeer bevheesd is; een aaneenkitting van de agglomeratie Rotterdam met het havengebied aan het Haringvliet zal het onver mijdelijk gevolg zijn. Nieuwjaarsrede burgemeester jhr. A. van Citters Met het maken van plannen niet te laat Bij het begin van de eerste gemeenteraadsvergadering in 1958 heeft burgemeester Jhr. A. van Citters zijn nieuwjaarsrede uitge sproken. Spr. gaf een overzicht van de be langrijkste gebeurtenissen in 1957. Negen raadsvergaderingen werden gehouden, terwijl het college van b. en w. 39 maal vergaderde. Drie gemeentebegrotingen werden ter secretarie gereed gemaakt, nl. van 1956, 1957 en 1958. Drie gemeente rekeningen werden samengesteld en wel van de jaren 1953, 1954 en 1955. Spr. bracht dank aan het se- cretariepersoneel. Het leeuwenaan deel werd gedragen door de verifi cateur. Spr. tipte verder aan het bouw- contingent van 5 woningen dat toegewezen werd. De onmogelijk heid om aan geld te komen stak echter een spaak in het wiel van de bouw. Spr. memoreerde de komst van een tandarts in de Westhoek en de opening van het Rode Kruis ziekenhuis. Het uitbreidingsplan (het eerste was van 1936) kon dit jaar einde lijk worden vastgesteld. Teruggrijpend op een gemaakte opmerking tijdens het Deltacongres te Nieuwerkerk, zeide spr. dat Burgh met de planning niet te laat is. Sinds 1936 is de mogelijkheid om in Burgh ongebreideld los en vast te bouwen beperkt geweest, m.a.w. sinds 1936 werd. gepland en was men gebonden aan het uitbrei dingsplan. Dit is achteraf zeer ge lukkig geweest, aldus spr. Spr. memoreerde verder de aan sluiting van het zg. onrendabele gebied en de toetreding tot de Zeeuwse Muziekschool. Belangrijk is het genomen be sluit om voor de kom te geraken tot een besteks-gereedliggend rio leringsplan. Spr. noemde verder de vreemdelingenstatistiek. De juist heidsfactor van de ingekomen ge gevens wordt geschat op 50 pet. Het aantal kamerverhuurders Twee en zeventig inwoners of hoofden Van gezinnen behoren tot de groep van kamerverhuurders die aan hun verplichting voldeden. Onder die 72 waren er wel die tien opgaven verstrekten. Ook de hotels, pensions en kampeerexploitanten verdienen een woord van waarde ring. De gemiddelde verblijfsduur van gasten in hotels en pensions was negen dagen. Gemeubileerde verhuur en niet betaalde logiesver- strekking gemiddeld zes en een halve dag, kamperen in conferen tie-oorden zeven en een halve dag, kamperen in tenten en schuren vijftien dagen. In totaal werden 2721 personen aangegeven met een gemiddelde verblijfsduur van acht dagen. Deze personen bestonden uit 723 mannen, 870 vrouwen en 1128 kinderen. Men kan veilig zeg gen dat ongeveer 5000 gasten de gemeente bezocht hebben geduren de gemiddeld acht dagen met dus 40.000 overnachtingen. Spr. noemde verder nog het toe treden van de gemeente tot de ge meenschappelijke regeling inzake de gemeentelijke personeelsaange legenheden alsmede tot van toe passing verklaren van het ambte narenreglement en wachtgeldrege ling van het centraal orgaan. Woorden van dank. voegde spr. toe aan ambtenaren en ambtenares voor de toewijding waarmede zij hebben gewerkt. Spr. noemde een somber aspect voor de toekomstige-ontwikkeling het feit dat de gemeente wat de fi nanciën betreft van 's Rijks bede ling heeft te leven. Spr. dankte ten slotte de beide wethouders voor de zeer vele uren en goede zorgen aan het gemeentelijk beleid besteed en wenste verder allen voor 1958 het allerbeste toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1