Struktuele werkloosheid te vrezen op het eiland van 300 personen fcOt 00 Bangui!] I I I Financiën en Economie STAD EN PROVINCIE het gezonde gebaar: AupinG HART ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag m febrüari ma n». mio DELTACONGRES NIEUWERKERK Mogelijke oplossingi ambachtsbedrijven en tuinbouw In het vervolg van zijn causerie over de werkgelegenheid op Shou- wen-Duiveland, op het Deltacon gres te Nieuwerkerk, heeft de di recteur van het Gewestelijk Ar beidsbureau, de heer D. Goudriaan gewezen op het mogelijk ontstaan van structurele werkloosheid op Schouwen-Duiveland. Ter illustra tie gaf spr. allereerst een statistiek. Te verwachten werkloosheid In de verkaveling waren in 1957 werkzaam gemiddeld 500 streekar- beiders; aan dijkverzwaringen werkten er 40; in de bouwnijver heid waren werkzaam als onge schoolde bouwvakarbeiders 60 (ge schoolden zijn niet gerekend, daar wordt aangenomen, dat deze wel aan het werk blijven); totaal dus 600 streekarbeiders, waarvan ver wacht wordt, dat zij na kortere of langere tijd overcompleet zullen zijn. In de landbouw waren in 1952 werkzaam 3600 personen. Voor ver kaveling is ongeveer 1500 ha. bui ten cultuur, hetgeen 8 pet. uitmaakt van de landbouwgronden. Wanneer hetzelfde percentage wordt aange nomen voor arbeidskrachten, zou dit een tijdelijke vermindering be tekenen van ongeveer 290 personen. Deze moeten dus voor de toekomst weer gerekend worden, dat zij in de landbouw kunnen werken, waar bij voor dit gedeelte niet gerekend wordt op mechanisatie of rationali satie. In 1956 en 1957 zijn gedurende enkele maanden nog landarbeiders van elders aangetrokken geweest. Dit zal in de toekomst ook niet no dig zijn. Rekening houdende met bo vengenoemde gegevens, zal dit betekenen, dat er een gemiddel de structurele werkloosheid zal optreden van 300 personen, wanneer men de gemiddelde werkloosheid van de laatste 12 jaren als normaal beschouwt. Een dergelijk cijfer voor een ge bied als Sch.-D. met 23.000 inwo ners is natuurlijk veel te hoog. Wat kan hieraan worden gedaan? Dit wordt voor ons allen het moeilijkste punt. Niet gesproken is nog over de op handen zijnde Del tawerken. Met opzet is dit punt buiten beschouwing gelaten, daar nog niet bekend is, Wanneer deze tot uitvoering komen, hoeveel ar beidskrachten gevraagd zullen wor den en bovendien hoeveel personen zullen met de betrokken aannemers meekomen, als behorende tot de vaste kern. Evenmin is gesproken over de visserij, daar ook deze bedrijfstak een moeilijkheid oplevert om nu reeds iets te kunnen verklaren De totale bezetting daarvan op Sch.- D. bedraagt ongeveer 160 personen. Een hiaat Vast staat wel, dat er een hiaat zal zijn tussen het eindpunt van de verkaveling en het gereedkomen van de Deltawerken. Voor de werkgelegenheid in de toekomst zou een oplossing kunnen zijn de vestiging van industrie. Een groot bedrijf van bv. 1000 man per soneel lijkt mij niet aanbevelens waardig, daar deze voor het eiland te groot zou zijn. Maar wanneer ambachtsbedrijven zouden uitgroei en tot bv. een sterkte van 50-100 man kon hierin een oplossing ge zien worden. Overval op postkantoor ging niet door TILBURG, 13-2. Een 24-jarige jongeman, G. A. W., heeft gister avond te zes uur een overval wil len plegen op het postagentschap in de Zwijsenstraat te Tilburg, ge wapend met.?., in zijn broekzak ken gebalde vuisten, die schiettuig moesten voorstellen. Voor zijn mond had hij een shawl gebonden. De postkantoorhouder, de 51-ja- rige C. J. B., werd gelast zich om te draaien, „dan zou er niets ge beuren". „Dat zou je wel willen", dacht de heer B. en hij zette het op een schreeuwen, een tegenactie die de jeugdige gangster dusdanig aan het schrikken maakte, dat hij gehaast de benen nam. De heer B. ging hem achterna, roepende „houdt de dief, houdt de dief", waarop de jonge man al spoedig door voorbijgan gers werd gegrepen. Nog wist hij, door zich los te ruk ken te ontkomen, maar toen een maal de radiowagen van de politie in de strijd verscheen werd de jon gen snel opgespoord en gearres teerd. De aan- en afvoer van grondstof fen en/of produkten speelt nog een rol in verband met de veren, doch na het gereedkomen van de vaste verbindingen is dit euvel opgelost. De kosten van vervoer en wachten aan veren drukken op de kostprijs, maar daar tegenover staat dat nu verschillende industriële bedrijven hoge kosten betalen voor reiskosten en reisuren voor het aantrekken van arbeiders van elders. De vraag kan nog opgeworpen worden of de investering hier niet lager zal zijn dan elders, daar men wel kan aan nemen dat bv. de grondprijs alleen al in een industriegebied veel ho ger zal zijn. We kunnen wel verwachten, dat, wanneer de vaste verbindingen een feit zijn geworden en de pendel van dit eiland naar de randstad Hol land mogelijk is geworden, er zeker gebruik van wordt gemaakt. Men zou dus kunnen stellen, dat het probleem werkgelegenheid zich dan vanzelf oplost en dit eiland een grote forensengemeenschap gaat worden. Of deze gedachtengang juist is valt thans nog niet te zeg gen. Bij vestiging van industrie kan men nationaal gezien nog denken of het wel juist is, dat er een zo grote concentratie komt, zoals nu aan de gang is op één bepaald punt (Rotterdam). Is het niet beter tot meer spreiding over te gaan? Een andere vraag is of wellicht de landbouw een fabriek kan stich ten in coöperatief verband, bv. het fabriceren van produkten uit stro. Het stro moet thans afgevoerd wor den en brengt netto zeer weinig op in verband met de vervoerskosten. Dit bedrijf zou alleen in de winter maanden kunnen draaien met de dan werkloze losse landarbeiders. Fruitteelt en tuinbouw Nog een andere kant van de zaak is of het mogelijk is om tot vesti ging over te gaan van fruitteelt of intensieve tuinbouw. De grondslag moet natuurlijk goed zijn. In ieder geval is het wel zo, dat deze bedrij ven veel meer arbeidskrachten vragen dan de landbouw en ook langer in het jaar. Wanneer ge dacht wordt aan de landbouw van bv. 1 man op 10 ha. dan kan dit bij intensieve tuinbouw (dus ver warmde kassen, enz.) wel gesteld worden op 1 man per ha. Onder intensieve tuinbouw wordt ver staan tuinbouw, zoals deze wordt uitgeoefend in het Westland en bv> in de Prins Alexanderpolder bij Rotterdam, enz. Door de landhon- ger van Den Haag worden vele tuinders in het Westland verdre ven. Nu er te Rotterdam .plannen bestaan om een tweede brug te bouwen met aansluiting op de we gen, zal er in de Prins Alexander polder ten oosten van de stad een groot aantal tuinbouwbedrijven verdreven worden. Wellicht kan dit een punt van overweging zijn in het belang van het eiland. Wanneer de vaste verbindingen gereed zijn, be hoeft de afvoer naar veilingen of grote stad geen belemmering meer te zijn. WIJ OUDERS 'i X Moeder gaf het „VOORBEELD" Toen Amy's moeder merkte, dat haar dochter voor het eerst be langstelling voor jongens begon te vertonen, ontwaakte er een primi tief gevoel van jaloersheid in haar. Het was, of ze voor de eerste maal merkte, dat Amy een bijzonder aan trekkelijk meisje beloofde te wor den. En natuurlijk vormde haar jeugd haar grootste charme. Het prille, ongerepte van dit, zich als een bloemknop ontvouwende kind, gaf de moeder een steek in het hart bij de herinnering aan haar eigen meisjesjaren, toen zij nog alles van het leven verwachtte. Tegelijk met.deze herinneringen kwam de afgunst. In haar huwelijk was deze vrouw in veel opzichten teleurgesteld en dat wreekte zich nu op haar kind. Amy was pas vijf tien. Ze zag het leven met argeloze, verlangende ogen aan en geloofde nog in alles wat goed en mooi was. Ze twijfelde niet aan een gaaf ge luk voor zichzelf. In volle onschuld vertelde ze haar moeder, dat ze een vriendje had en dat ze verschrik kelijk veel van elkaar hielden. Er lag iets als een verblindende glans over haar heen, terwijl ze over hem sprak. Maar toen ze vroeg, of ze hem thuis mocht bren gen, kreeg ze een koude douche. „Je lijkt wel mal", zei haar moeder bits. „Je bent nog veel te jong voor die gekheid. Ik wil er niets van horen". Pas maar op! Toen ze merkte, dat Amy de jon gen toch niet los liet, probeerde ze haar met kleine druppeltjes gif te „genezen". Ze praatte zich natuur lijk wel in, dat ze het goed met haar dochtertje meende en ze haar alleen maar zo vroeg mogelijk wil de behoeden voor de teleurstellin gen, die ze zelf ondervonden had. Die jonge dingen konden niet vroeg genoeg met de werkelijkheid op de hoogte gebracht worden. Je moest ze waarschuwen voor de bedriege- lijke schijn; beter dan dat zo'n on ervaren ding zich allerlei onwaar schijnlijke illusies in het hoofd ging halen. Onveranderlijk eindigden haar tirades met dezelfde woorden: „Pas op, dat je je niet aanstelt. Laat die jongen vooral niet merken, dat je hem aardig vindt. Dan neemt hij een loopje met je. Houd je op een afstand. Je kunt tegen jongens niet koel en gereserveerd genoeg zijn". Amy voelde zich beklemd. Ze verloor haar natuurlijke argeloos heid en spontaniteit. Steeds meer werd ze in haar gevoelsleven ge remd. Moeder was immers veel ouder en wijzer; zij zou het wel het beste weten. Het „goede" voorbeeld „Neem een voorbeeld aan mij", zei moeder altijd. En dat wilde Amy ook wel, want haar moeder was zeker de meest correcte vrouw, die ze kende. Bij hen in huis viel nooit een onvertogen woord. Er werd nooit met verheffing van stem ge sproken. Vdtfg voelde Amy wel de kille, weinig hartelijke sfeer tus sen haar ouders aan, maar omdat ze nooit anders gekend had, wist ze niet beter of het hoorde zo. Tot ze op een middag uit school thuiskwam en in de gang bleef staan, omdat zé meende dat er be zoek was. Ze hoorde het hoge kir rende lachje van een vreemde da me. Maar toen ze de kamer binnen kwam, merkte ze, dat het haar eigen moeder was, die zo lachte. Er zat een onbekende heer tegenover haar. Moeder praatte ook anders dan gewoonlijk: een beetje" ge maakt, een beetje pruilend soms. Maar haar ogen glinsterden er be haagziek bij. Zoals moeder naar de vreemde heer keek en hem scheen uit te dagen, had Amy haar nog nooit naar vader zien kijken. Het meisje voelde zich verbijs terd. Wat gebeurde hier? Was dat moeder, die haar leerde zich nooit aan te stellen, maar koel en gere serveerd te zijn tegen jongens? Op een afschuwelijke manier in verlegenheid gebracht en zich geen raad wetend met de situatie rende ze de kamer uit. Ze wist niet meer, wat ze geloven en wie ze vertrou wen moest. MARCELLE. Ingezonden mededeling AANBESTEDINGEN Werken in verschillende polders op Schouwen-Duiveland Door de Ned. Heide Mij, werd deze week aanbesteed: het aan brengen van een deklaagconstruc tie en slijtlagen op diverse wegen ter totale lengte van ongeveer 45 kilometers in de polders Vier Ban nen van Duiveland, Oosterland, Bruinisse, Gouweveer, Dreischor, Noordgouwe, Zuider Nieuwland, Zonnemaire en Bloiis- en Oud Bommenede (met bijkomende wer ken). Ingeschreven werd alsvolgt: Boe- zewinkel N.V., Nijmegen f 388 800; Van Dijk en Petit N.V., Bergen op Zoom f 392 000; Geruisloze weg, Brummen f 393.900; A. Desterhuis, Apeldoorn f 394.900; P. H. Offringa Groningen f 397.700; N.V. Hogen- birk, Laren (N.H.) f 399.500; A. W. Wandel, Nieuwerkerk f 404.000; E. Blok, Rotterdam f 407.000; D. Ren tier, Noordgouwe f 407.400; De Moei en Hermus, Alkmaar f 408.000 N.V. Strijland, Uithoorn f 410.000; Van Dongen en de Voogd, Haam stede f 413.000; Fa. de Oude en de Jonge, Zierikzee f 415.000; J. Hey- mans, Rosmalen f 421 250; N.V. Jansen de Jong, Horst (L.) f 422.000; Fa. v.h. J. van 't Verlaat, Middelburg f 422.300; P. C. Zanen, Heemstede f 423.700; N.V. Rasen- berg, Breda f 424.000; N.V. v. Oord, Werkendam f 425 000; Hollandsche Beton Mij. N.V., 's-Gravenhage f 426 000; Ruf N.V., Voorburg f 428.900; O. Dijkstra, Breda f 433.000; N.B.M. N.V., Wageningen f 455.200; Kon. Mij. Wegenbouw N.V., Utrecht f 456.000; N.V. San ders, Delft f 458 000; Schapers de Bont, Acht (bij Eindhoven) f 467.000. Kon. M\j. „De Schelde" VLISSINGEN, 13-2. Directie en commissarissen der N.V. Koninklij ke Maatschappij „De Schelde" stel len aan aandeelhouders voor het dividend over 1957 te bepalen op 12 pet. Dit betekent voor de N.V. Nationaal Bezit van Aandelen, Ko ninklijke Maatschappij „De Schel de" YLVz pet. (vorig jaar was dit 9 pet., resp. 9% pet., verhoogd met 10 pet. uitkering in aandelen ten laste van de agio reserve). De exploitatierekening over 1957 geeft blijkens het jaarverslag na re servering voor fiscale verplichtin gen enz. een voordelig saldo aan van f 8.308.283 (v.j. f 6.365.385) na afschrijvingen en extra bijdrage aan pensioenfondsen resteert een saldo ter verdeling van f 2.100.000 (v.j. f 1.200.000). In het jaar 1956 werden vier schepen te water ge laten, afgeleverd werden zes sche pen. Een Griekse zilveren munt met een afbeelding van het gezicht van Apollo en daterend van omstreeks 400 jaar voor Chr., is woensdag te Londen voor 3.200 pond sterling (ongeveer 32.000 gulden) verkocht. Men zegt dat dit de hoogste prijs is die ooit voor een munt is betaald. De eerste groepen repatriërenden uit Indonesië hebben hun intrek genomen in het door H.M. de Ko ningin ter beschikking gestelde ge deelte van het koninklijk paleis 't Loo bij Apeldoorn. - de 3-jarige Gerda Molewijk (links) met haar zusje Margie van 1 jaar op de schoot van haar moeder. De familie Molewijk is afkomstig uit Ban doeng. ZIERIKZEE De V P.R O,-avond De predikant die het woord voer de op de deze week gehouden V.P. R O.-avond was ds. W. de Weerd uit Oostvoorne. De onjuiste naam, die wij in het verslag van donder dag publiceerden, berust op een vergissing. BURGH/HAAMSTEDE Jaarvergadering varkenshouders Voor de jaarvergadering van de vereniging van varkenshouders „De opgaande zon", die in café Bakker te Burgh werd gehouden, onder voorzitterschap van de heer B. Groenleer, bestond matige belang stelling. Na het welkomstwoord herinner de de voorzitter aan het vorige jaar dat niet zo gunstig is geweest voor Ingezonden mededeling dreischor Benzine-handel organiseerde filmavond Firma Mol te Schuddebeurs or ganiseerde dezer dagen in samen werking met de Benzine en Petro leum Handel Mij N.V. een goed ge slaagde „elck wat wils"-filmavond. Vertoond werden o.a. films over de ontwikkeling der landbouwme chanisatie, over de eerste Zuidpool reis en over de constructie der Aden raffinaderij. 1957 sloot met een nadelig saldo van f 394,90 en werd goedgekeurd. De heren C. Braai, J. de Feiter en A. Zijta werden m a.s. in het be stuur herkozen. De contributie werd vastgesteld op f 1 per maand. De uitkeringen zullen geschieden naar de middenprijs markt Rotter dam. De uitkeringen voor biggen (tot 50 pond), zullen worden aan gehouden naar het vorige jaar. In de commissie van toezicht werd benoemd de heer C. Tuinman. Als gewoonlijk zullen de inen tingen op kosten van de kas ge schieden. De leden werden er op gewezen dat indien een varken plotseling overlijdt, het dier direct gestoken dient te worden, hetzij door een slager, hetzij door de houder. Dan dient onverwijld het bestuur ge waarschuwd te worden. Ingezonden mededeling FEUILLETON I I Het overwint oorspronkelijke roman door Dick Rebel No 65 Als zij maar in God kon geloven zou kunnen geloven, dat boven dit alles de grote Vriend der men sen troonde en liefdevol Zijn han den uitstrekte naar alle bekommer den, naar allen, die door het leven minder gunstig bedeeld waren, naar allen ook, die in de dood een donkere afgrond zagen zonder einde. Bidden en geloven, behoorden zij niet even noodzakelijk tot het le ven als goedheid en schoonheid? Werken en denken, zonder licha melijke moeite of grote stoffelijke zorgen. Zo ging deze winter voor bij, als een droom, als een verhaal, dat zij gelezen had en in stille uren overlas. Een nieuwe lente brak aan. De aarde in west-Europa bloeide scho ner dan Maria ooit gezien had, misschien omdat zij zich gelukkig voelde of omdat zij ouder en wijzer geworden was. De vruchtbomen waren gesluierd met een teer wit of rose kleed. De bloemen bloeiden open als wonderen van louter schoonheid. Tegen de heuvels la gen de graanvelden als malse wei den. De berk was lichtgroen en de kastanje pronkte met zijn kaarsen. Irn en Maria klommen het duin op en daalden af naar het strand. De zee ruiste. Het maakte hen als tevoren dromerig en gaf hun een gevoel van geluk. „Wij hebben nog alle kansen op een goede toekomst, Maria". „Hoe bedoel je?" ,Wel, zijn wij niet gezond, heb ben we elkaar niet en hebben wij ook niet iets van het levensgeheim begrepen?" Levensgeheim?" „Ik wil zeggen, dat wij het ge heim van gelukkig zijn kennen. Dat wij weten, hoe wij mensen ge lukkig zijn. Om zich gelukkig te voelen, moet men zich lichamelijk naar behoefte kunnen ontwikkelen, eveneens geestelijk, maar wij moe ten ons ook aanpassen dikwijls aan omstandigheden, die het volledige, noch het volmaakte toestaan. El kaar nemen zoals wij zijn en het leven aanvaarden, maar met het vaste besluit het te ontwikkelen en te vormen. Wij moeten het le ven liefhebben. Het kwade bestrij den door het goede te doen. De vij andschap weren door vrienden te zijn. Duurzaam elkaar en elk trach ten lief te hebben. Onze vriend schap moet iets moois blijven. Dat gaat niet altijd vanzelf. Maar wordt een kunstenaar zonder inspanning een meester? Wij moeten kunste naars zijn. Ieder op het eigen ge bied. Ook kunstenaars in het lief hebben. Daarvoor is kennis nodig, van zichzelf en van de ander, van de dingen die er mee in verband staan. Daarvoor is ook een goed en flink karakter nodig, ook al iets dat men dikwijls niet zomaar krijgt. Want al mag een goed of slecht karakter een gave zijn, men kan er veej toe en af doen. Dit geldt ook voor het liefhebben, Al heeft men nog zoveel liefde gehad en men verstaat de kunst niet om het» te bewaren en te ontwikkelen, dan ontdekt men op zekere dag, dat men het kwijt is. Daar moeten wij op letten, gesteund door de gedachte dat het is voor beider en uiteinde lijk voor aller geluk". Irn zweeg en overwoog, dat hij hiermede zeer bewust een eind had gemaakt aan zijn verlangen naar anderen, niet omdat hij dit nu een maal wilde, maar omdat hij er van overtuigd was zo in de goede rich ting te gaan. Voor hem en haar lag de zee, vredig, onder een stralend blauwe hemel. Een sprookje, dat toch pure werkelijkheid was. Maar die zee kon ook wild en gevaarlijk zijn. Een drama dan, niet minder echt. Dan kwam het er op aan sterk te zijn en koex-s te houden. Een stuurman, die zijn kompas niet raadpleegde en zijn kaarten niet kende, maar steeds met de wind meeging, zou vroeg of laat met zijn schip stranden, zichzelf en zijn makkers naar de ondergang voe rend. Hij was er dankbaar vooi-, dit be- gi'epen te hebben en dx*ukte Maria tegen zich aan. Zij gingen opge wekt verder. Het sti-and langs. Het duin weer op. Het dorp en daarmee het leven van alle dag tegemoet, vastbesloten de juiste koers te hou den. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 9