DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 14 FEBRUARI 19M No. 18310 114e Jaargang ZIERIKZEGSCHEKNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 SUMATRAANSE MILITAIREN KEREN ZICH STEEDS MEER TEGEN SOEKARNO Kritiek op aankoop Russische wapens SINGAPORE, 13-2. - Radio-Pa dang heeft donderdagavond mee gedeeld, dat Hussein een beroep had gedaan op de bevolking van midden-Sumatra om de pamfletten die de Indonesische luchtmacht uit geworpen heeft, te verscheuren, te verbranden of in te leveren bu de dichtstbyzünde autoriteiten. Vol gens radio-Padang had Hussein voorts een beroep gedaan op de be volking om te allen t(jde kalm en waakzaam te zyn. Verder deelde de radio mede dat het garnizoen van Padang en de vakbond van spoorwegpersoneel trouw hebben betuigd aan Hussein. Na de gewone nieuwsuitzending werd een verklaring van de „revo lutionaire raad" voorgelezen, waar in president Soekarno werd be schuldigd van pogingen om wapens van het „Russische blok" te kopen. „President Soekarno" - aldus ra dio-Padang - „rust niet uit voor herstel van zijn gezondheid, noch Tunesië vraagt bijeenkomst van Veiligheidsraad NEW YORK, 14-2. Tunesië heeft donderdagavond officieel verzocht om een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad der V.N. ter behande ling van „agressie van Frankrijk tegen Tunesië". Op het secretariaat der V.N. ver klaarde men, dat de raad maandag of dinsdag bijeen zal komen. Roentgenstralen onthullen ontbrekend gezicht LONDEN, 13-2. Een aan Titaan toegeschreven schilderij dat deel uitmaakt van de koninklijke ver zameling in Engeland is in zijn oorspronkelijke staat gebracht, na dat een röntgenonderzoek had uit gewezen dat een ontbrekend ge zicht vier eeuxoen geleden is over geschilderd. Het gerestaureerde schilderij bevindt zich in Hampton Court. Tot nu toe had-het schilderij, dat door Charles I was gekocht, slechts twee figuren te zien gegeven: een portret van Titaan en zijn vriend Andrea dei Franceschi. Op het rechtergedeelte van het doek was een lege ruimte, die aanleiding gaf tot de veronderstelling dat er Iets ontbrak vanwege het gebrek aan evenwicht in de groep. Derhalve werd het schilderij aan een rönt genonderzoek onderworpen met het resultaat dat er thans een der de figuur te zien is: een jongere man, rechts op het doek. Ook werd nog een vierde figuur ontdekt - een driekwart potret van een man nenfiguur dat nooit werd voltooid. De groep van Titaan werd over de ze onvoltooide schildering heen ge schilderd. Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" treedt president Koewatli van Syrië persoonlijk op tegen de „vijanden van de nieuwe Egyp- tisch-Syrische unie, die „grote sommen gelds besteden voor het voeren van een zenuwenoorlog" tegen het samengaan van de twee landen. Dit is de eerste maal, dat er in de Egyptische pers melding wordt gemaakt van verzet tegen de unie. helpt hij het volk. Hij tracht wa pens te kopen van het Russische blok, kennelijk om te worden ge bruikt ter onderdrukking van de volksbeweging in de „opstandige gebieden". De Banteng-raad heeft in mid den-Sumatra de „staat van oorlog" afgekondigd, zo heeft radio-Padang bekendgemaakt. Volgens de radio wacht de militaire raad de orders af van Hussein alvorens een nieuwe militaire actie te ontketenen. ,Wij zijn gereed om alle moge lijke gevolgen onder ogen te zien", zo heeft de militaire raad volgens radio-Padang verklaard. TWEETAL TANKERS WORDT OPGELEGD 's-GRAVENHAGE, 13-2. Door de Esso Tankvaart Maatschappij N.V., de met de tankvaart belaste doch teronderneming van Esso Neder land N.V., is heden bekend gemaakt dat zij twee van haar schepen tij delijk voor een periode van om streeks een half jaar, uit de vaart heeft genomen. Het betreft hier de „Esso Rot terdam" en de „Esso Den Haag", beide tankers van het type T 2, die 16.000 dwt. meten Deze schepen hadden al enige tijd met vermin derde snelheid dienst gedaan. Het besluit werd genomen als gevolg van de in de laatste maan den opgetreden vermindering in de vervoersbehoefte, die ook overal elders in de wereld de tankvaart heeft beïnvloed en tot oplegging van schepen heeft geleid. Ernstige overstromingen op west-Java DJAKARTA, 13-2. Op west-Java zijn bijna alle grote rivieren buiten hun oevers getreden. Duizenden mensen hebben hun dorpen moeten verlaten. In het regentschap Krawan moes ten tienduizend mensen geëvacu eerd worden, toen een dijk langs de Tji Tarum over een afstand van enige honderden meters doorbrak. In* Lebak, het meest westelijke deel van Java, ondervinden vijf tienduizend mensen hinder van overstromingswater van de Tji Udjung. In dat gebied zijn elf dor pen overstroomd. In het district Tji Amis verkeren vijfduizend mensen in nood. De overstromingen hebben daar de te velde staande gewassen vernield. De provinciale autoriteiten heb ben groepen waarnemers naar de getroffen gebieden gezonden. AMSTERDAM. Het „Actiecomité Nationale Reserve" heeft de minis ter van Defensie, ir. C. Staf, een telegram gezonden, waarin „de vrij willigers der „Nationale Reserve" de minister „hulde en dank brengen voor de verlening van de zuiver militaire status" en „de hoop uit spreken dat de minister bij het ont werpen van nieuwe richtlijnen, de op te richten landelijke contact-or ganisatie in het overleg zal kunnen betrekken". Prinses Beatrix naar Sint Eustatius WILLEMSTAD, 13-2. - Vrijdag- ochtend vertrekt prinses Beatrix met Hr. Ms. „Van Speyk" van Sint Maarten naar Sint Eustatius. Bij het administrateurshuis zal een Statiaans mèisje namens de bevol king bloemen aanbieden. De admi nistrateur zal een welkomstwoord uitspreken. Nadat de oudste gede puteerde namens de bevolking een klein geschenk heeft aangeboden, zal de bevolking de prinses begroe ten en zullen schoolkinderen een zanghulde brengen. Om half drie plaatselijke tijd vertrekt de prinses voor een rond rit door Oranjestad. Te voet gaal H.K.H. naar het historische fort Oranje, voor een bezichtiging van dit fort. Daarna zal de bevolking langs prinses Beatrix defileren. Om 15.15 uur scheept de prinses zich weer in voor de terugkeer naar St. Maarten. Elektronische geschiedkundige NEW YORK, 14-2. Te New York is donderdag een elek tronische machine gedemon streerd die in minder dan een seconde een opsomming van de voornaamste gebeur tenissen van een bepaald jaar gereed maakt, welke vervolgens op een bij het apparaat behorende schrijf machine wordt getypt. Men kan een der jaren txxssen 4 voor Chr. en 1958 kiezen. Voorts is er de keuze tussen tien talexi, waronder Ne derlands, Engels, Frans, Duits en Russisch. De ma chine zal een der attracties op de wereldtentoonstelling te Brussel zijn._ Juiuim Portiverhoging funest voor het boek AMSTERDAM, 13-2. De exorbi- tante portiverhoging in 1957 was een aanslag op het boek, waarvan de gevolgen funest zijn, aldus zei de voorzitter van de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek, de heer Chr. Leeflang op een gehouden pers conferentie over de boekenweek. Het protest van de C.P.N.B. en anderen daartegen heeft niet ge holpen. De verzending van boeken is het dubbele gaan kosten. Alleen al de verzending van de boeken gids kost plm. f 15.000 meer. De boekverkopers vragen zich dan ook af of de prijzen niet verhoogd zul len moeten worden om deze geste gen portikosten enigermate te ni velleren. De portiverhoging (die van het drukwerk met 100 pet.) vormt, zo stelde de voorzitter, een bedrei ging voor de verspreiding van het boek. De gehele bevolking van de Sowjet-Unie moet zonder uitzon dering worden ingeschakeld bij de voorbereiding van het land voor de luchtverdediging, zo heeft maar schalk Konjef verklaard op het vierde congres van de para-mili taire Sowjet-organisatie, dat te Moskou wordt gehouden. Donderdagochtend heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, de 39ste R.A.l.-tentoonstelling voor personenauto's geopend. Rechts: een overzicht van de tentoonstelling in het Amsterdamse R.A.I.- gebouw. - Links: na de officiële opening maakte de minister rechts een rondgang over de tentoonstelling en nam o.a. plaats in een van de „dwergautootjes" met een deur aan de voorzijde. Wandtapijt voor Schouwen-Duiveland y.f» '<1* Een afbeelding van het fraaie wandtapgt „De legende van Westen- schouwen", dat op vrijdag 28 februari, onder auspiciën van „De fa Nederlandse Kunststichting", namens de gezamenlijke aannemers op Schouwen-Duiveland, door de directeur-generaal van de Rxjks- 1 waterstaat, ir. A. G. Maris, aan de bevolking van Schouwen-Duive- land zal worden aangeboden. Zoals gemeid is het tapjjt vervaardigd door de kunstenaar Edmund de Cneudt, naar een ontwerp van Cuno van der Steene. Het tapjjt 1 is 178 cm breed en 320 cm hoog. ENGELSE WEERMACHT GAAT VOORAL OP KERNWAPENS BERUSTEN Legersterkte wordt ingekrompen LONDEN, 13-2. De Britse rege ring heeft donderdag in haar jaar lijkse verslag aan de volksverte genwoordiging over de stand der landsverdediging medegedeeld dat thans waterstofbommen, met een ontploffingskracht van een miljoen ton t.n.t., worden vervaardigd en aan de luchtmacht afgeleverd. Voorts wordt de hoogste voor rang gegeven aan de ontwikkeling van een Britse raket, waarbij nog modernere vindingen worden, toe gepast dan bij het overeenkomsti ge Amerikaanse type. De vervaar diging van de raket, die van een ondergrondse lanceerplaats zal af geschoten worden, geschiedt in nauwe samenwerking met de Ver enigde Staten. Verder wordt, „met de gewaar deerde medewerking der Verenig de Staten", een door kernmotoren voortgedreven onderzeeboot ont wikkeld. Raketbommen en troepen vermindering in west-Duitsland Er worden vorderingen gemaakt met de ontwikkeling van raket- bommen, die door vliegtuigen op aanzienlijke afstand van het doel kunnen worden afgevuurd, waar door vermeden kan worden dat de toestellen zelf boven zwaar verde digd gebied moeten vliegen. De Britse regering heeft een Amerikaans aanbod aanvaard tot levering van raketten van middel bare reikwijdte. „De desbetreffen de overeenkomst zal zeer binnen kort worden voltooid, waarna haar voorwaarden bekend zullen worden gemaakt", aldus het verslag. De sterkte van het Britse Rijn- leger zal in de periode 1957-1958 van 77.000 tot ongeveer 64.000 man worden verminderd. De raad van de West-Europese Unie heeft zijn goedkeuring gehecht aan een ver dere inkrimping tot 55.000 man in het daarop volgende jaar. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donder dag bekend gemaakt, dat zij een nota van communistisch China heeft ontvangen, waarin hereniging van Korea wordt voorgesteld op basis van terugtrekking van troe pen. De nota wordt bestudeerd, al dus een woordvoerder. Hij wilde geen commentaar geven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Tegenslagen zijn als on weerswolken: in de verte zien ze er zwart uit, maar van nabij zijxi ze nauwelijks grijs. Het Drie-eilandenplan VLISSINGEN, 13-2. Binnen eni ge maanden zullen twee tot het Drie-eilandenplan behorende wer ken worden aanbesteed, namelijk de bouw van de zeewerende Vee- redam tussen Noord-Beveland en Walcheren en de bouw van de schutsluis bij Kats, die zal behoren tot de binnendam tussen Noord- en Zuid-Beveland. Het bestek voor de twee objecten is thans bij de hoofd directie van de Rijkswaterstaat te Den Haag en is grotendeels beste- dingsklaar. De sluisput bij Kats en de ver bindende dam naar Noord-Beve land alsmede de werkhaven voor de aanleg van de veerdam bij Vrou wenpolder zijn reeds gereed. Vol gens opzet zal het gehele Drie- eilandènplan in 1961 gereed zijn. „Ontoegankelijke zuid pool" bereikt LONDEN, 13-2. De „ontoeganke lijke Zuidpool", het meest afgele gen gebied in de wereld is toegan kelijk gebleken. Een ploeg van de Russische Zuidpool-expeditie, uit gerust met een tractor en sleden, is er in geslaagd dit gebied op 10 fe bruari te bereiken, zo meldt radio- Moskou. De Russen hebben er een basis ingericht, waar vijf deskundigen de komende Zuidpoolwinter zullen vertoeven. Het kamp, „Sovietskaja" ligt 3.700 meter boven de zeespie gel en circa 2.000 km. van de kust. Op de weg er heen heeft de Russi sche expeditie temperaturen tot 85 graden Celsius onder nul gemeten. Turks schip zit diep in de Westerschelde Het Turkse vrachtschip Aydin (7715 brt.) dat op de Westerschelde is aangevaren door het Franse pas sagiersschip Charles Tellier (12.000 brt.), liep daarbij een gat op van de brug tot de bak over een lengte van ruim dertig meter en een diep te van zeven meter, en moest in zinkende toestand op een zand bank aan de grond worden gezet. De voorsteven was vrijwel geheel onder water verdwenen en het schip zakte met de neus langzaam dieper weg in het zand. De drie voorruimen waren geheel volgelo pen. Door de spanning ontstond een breuk in de scheepswand. Bergingsboten en lichters van een Belgisch bergingsbedrijf zijn onmiddellijk met het lossen van de voorruimen begonnen. VUGHT. Donderdagavond om streeks acht uur is de hotelier B. van Dongen uit Boxtel, die in ge zelschap van zijn echtgenote per auto over de Helvoirtseweg ter hoogte van „Sparrendaal" in Vught reed, in een bocht geslipt en tegen een boom gereden. De 40-jarige mevr. A. van Dongen-Pierrot over leed onmiddellijk, de heer van D. kreeg een hersenschudding en een shock. Hij is in het ziekenhuis te Boxtel opgenomen. Imre Nagy, premier van Hon garije ten tijde van de revolutie in 1956, zou ernstig ziek zijn. Zeeuwse laiidbouwvoorliclitingsdienst wordt drastisch ingekrompen Negen voorlichtingsambtenaren vloeien af GOES, 13-2. Naar vernomen wordt zal de Rijkglandbouwvoor- lichtingsdienst op de Zeeuwse eilanden aanzienlijk ingekrompen worden. Dit houdt o m. in dat het aantal voorlichtingsambtenaren met negen wordt verminderd, dit is ruim 27 pet. van het totaal. In Zeeuwse landbouwkringen heeft deze maatregel enige onge rustheid gewekt. De rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, dr. ir. C. W. C. van Beekom, deelde in een vraaggespek mede, dat de konse- kwentioa van deze politiek vrij in grijpend zijn voor Zeeland. Dr. van Beekom deelde mede, dat de in vloed van de bestedingsbeperking in deze zaak niet primair geacht moet worden. Het bestuur van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting in Oosl- Zuid-Beveland (in dit gebied wordt het aantal rayonassistenten terug gebracht van drie tot een) heeft zich reeds met een protest tot de Prov. Voorlichtingsraad gewend, waarin een waarschuwing wordt geuit betreffende deze inkrimping. Afschriften van dit protest zijn ge zonden naar het bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij en de afdeling Zeeland van de C.B.T.B.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1