DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.S. BETREUREN FRANS BOMBARDEMENT OP TUNESISCH DORP Bezorgdheid over werk gelegenheid in Engeland De Ned. vluchtelingen uit Indonesië TUNESISCHE HOUDING TEGENOVER DE FRANSEN ZEER ONVRIENDELIJK Centrale regering ontsloeg vier „opstandige" kolonels op Sumatra Minister Algera opende 39ste R.A.I. -autoniobieltentoonstelling Twaalf Duitse geleerden keerden terug uit de Sowjet-Unie De betekenis voor Schouwen-Duiveland van brug over het Haringvliet DONDERDAG 13 FEBRUARI 1968 No. 18309 114e jaargang ZIERIKZEE SCHEHNIEÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11#- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 V.N.-waarnemers naar betrokken gebied? De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft op een persconferentie verklaard dat de V.S. het Franse bombarde ment op het Tunesische dorp Sa kiet Sidi Joessef betreuren. De V S. betreuren alle incidenten die leiden tot verstoring van de ontwikkeling, die nauwe en vriend schappelijke betrekkingen tussen west-Europa en noord-Afrika ten gevolge moet hebben. Voor zover het in de macht van de V S. ligt en voor zover het niet indruist tegen de internationale be trekkingen, zullen de V.S. trachten de gevolgen van elk Incident tot een minimum terug te brengen, aldus Dulles. Hij weigerde echter van te voren te zeggen welk standpunt de V.S. zullen innemen als de Tunesische regering de kwestie van het bom bardement voor de Veiligheidsraad brengt. Er is aandacht geschonken aan de regelingen die pacificatie van de grens tussen Tunesië en Algerië mogelijk kunnen maken, waaronder LONDEN, 12-2 De leiders van het acht miljoen leden tellende En gelse vakverbond hebben vandaag in een bijeenkomst te Londen be sloten een beroep te doen op de mi nister van Financiën, Derick Heath- coat Amory, een begroting voor te stellen, die de werkgelegenheid be schermt, de stijging van de kosten van levensonderhoud tegengaat en belastingverlichting brengt voor personen met kleine inkomens. Voornamelijk zijn de leiders van het vakverbond bezorgd over het gevaar van de werkgelegenheid, dat voortspruit uit de kredietbe perkingen en de tegenwoordige in vesteringspolitiek. DE WERKLOOSHEID IN DE VER. STATEN Het Amerikaanse departement van Handel heeft dinsdag bekend gemaakt, dat het aantal werklozen in de Verenigde Staten in januari met 1.120.000 is gestegen tot 4.494.000. een voorstel tot het in het leven roepen van gemeenschappelijke Frans-Tunesische patrouilles in het grensgebied en het plaatsen van waarnemers van de V.N. in dit ge bied, aldus Dulles. WASHINGTON, 13-2. Het Ame- rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zou een Nederlands verzoek om 20.000 Nederlandse vluchtelingen uit Indonesië op de zelfde basis als indertijd de Hon gaarse vluchtelingen op te nemen, in welwillende overweging hebben. Dit bericht volgt op een verkla ring van Francis Walter, mede-op steller van de wet van McCarran- Walter op de immigratie, dat hij niet wist of er met het oog op de huidige stand der werkloosheid in de V S genoeg mensen zijn die zich verantwoordelijk willen stellen voor de vluchtelingen. Loop der bevolking in Nederland over 1957 Volgens het dezer dagen door het Centraal Bureau voor de Statistiek voorlopig vastgestelde bevolkings cijfer van Nederland per 31-12- 1957 bedroeg het aantal inwoners op dat tijdstip 11.094 736 hetgeen een toeneming in 1957 betekent met 138.000 inwoners. De 11-miljoenste inwoner werd in mei geboekt. Het huwelijks- resp. geboortecij fer bleef met 8,5 resp. 21,2 per 1000 inwoners gelijk aan dat over 1956. Het sterftecijfer lag, ondanks de sterfte tengevolge van de A-griep lager dan over 1956 (7,5 tegen 7,8 per 1000 inwoners). De zuigelingensterfte welke voor het jaar 1956 als geheel bezien voor het eerst minder bedroeg dan 20 per 1000 in dat jaar levendgeboi-en kinderen (nl. 19 pet.) was voor 1957 opnieuw aanmerkelijk lager (17,2 procent). Het Amerikaanse ministerie van het leger heeft woensdag bekend gemaakt dat een van de beide zen ders van de Amerikaanse kunst maan zwijgt. Bij de lancering van de „Verkenner" hadden Ameri kaanse geleerden, zoals bekend, voorspeld dat een van beide zen ders slechts circa twee weken zou werken. Maar ernstige incidenten worden vermeden TUNIS, 12-2. Een correspondent van Reuter meldt uit Tunis, dat zo wel Franse als Tunesische autori teiten van plan schenen te z(jn ern stige incidenten te vermijden na de luchtaanval op Sakiet-Sidi-Joessef, maar er kan volgens hem op elk ogenblik van alles gebeuren. Een Tunesische ambtenaar heeft woensdag gezegd, dat indien Franse militairen hun kampementen in Tunesië verlaten, op hen zal wor den geschoten. Ook zal worden ge schoten op militaire vliegtuigen die trachten op te stijgen. In militaire kringen zei men woensdagavond, dat de toestand in de Franse kampementen in Tunesië tamelijk normaal is. Enkele wer den door Tunesische kooplieden van voorraden voorzien. De correspondent meldde, dat hij woensdag een Franse radarpost, be zet door twintig soldaten, heeft wil- V j len bezoeken. Gezegd werd, dat de watervoorziening van de post was afgesneden. De correspondent kreeg echter niet de gelegenheid dit te verifiëren, want op enkele kilome ters van deze post was een weg versperring opgericht, waarbij ge wapende burgers op wacht stonden die de Engelsman niet door wilden laten gaan. Later heeft een plaatse lijke autoriteit de Tunesische rege ring om advies gevraagd, maar ook de regering bleek van oordeel te zijn, dat de journalist niet mocht doorreizen. Op vele plaatsen zijn op de we gen versperringen opgericht van benzineblikken, stenen en delen van oude auto's. Er staan soldaten, politieagenten of gewapende bur gers bij op wacht. Aannemer Carmen Ottillio uit Paterson in de Amerikaanse staat New Jersey heeft een nieuwe manier gevonden voor het snel afbreken van huizenhij schakelt daarvoor twee oude 45 tons Sherman-tanks in. - Deze foto-combinatie toont de getemde stalen monsters in actie bij het slopen van een oud huis bij Hamburg Turnpike in New Jersey. Burgerdienstplicht Bescherming Bevolking? 's-GRAVENHAGE, 12-2. Op een hedenmorgen gehouden persconfe rentie heeft de directeur van het bureau der Stichting Bescherming Bevolking, mr. L Tielenius Kruyt- hoff de geruchten tegengesproken volgens welke de regering reeds definitief zou hebben besloten de burgerdienstplicht voor de be scherming van de bevolking in te voeren Het leek de heer Kruythoff echter niet onwaarschijnlijk dat een dergelijke maatregel voor en kele grote steden, waar zich niet voldoende vrijwilligers hebben ge meld voor de bezetting van som mige vilale diensten van de B.B.- organisatie thans in overweging wordt genomen. Knaapje omgekomen bij bromfietsrit ..HARDINXVELD, 12-2. Bij een verkeersongeval te Hardinxveld is hedenavond omstreeks vijf uur een twaalfjarig jongetje, die een brom fiets bereed, om het leven geko men. Het elfjarig vriendje, dat achterop zat, moest met een ern stige hoofdwond naar het zieken huis worden gebracht De twaalfjarige Arie van Hou- welingen was na schooltijd gaan rijden met de bromfiets van zijn vader en had zijn jongere vriendje Krijn de Ruiter achter op genomen. Toen een autobus vanaf de nieuwe rijksweg de rivierdijk opreed en hun weg kruiste, slaagde de jon gen er niet in de bromfiets tot stil stand te brengen. Hij reed met een flinke vaart tegen de bus en is en kele ogenblikken later overleden. Volgens de vooraanstaande Amerikaanse psychiater dr. Nathan Kline zijn de huidige kalmerings middelen wellicht van groter be lang voor de mensheid dan de ont wikkeling van de kernenergie. Het gebruik van genoemde middelen in de afgelopen vijf jaar had het mogelijk gemaakt vele zenuwpa tiënten uit de klinieken te ontslaan terwijl men dank zij de kalme ringsmiddelen vele mensen niet had behoeven op te nemen. SPANNING IN DJAKARTA Stafchef Nasation: „wellicht moeten levens geofferd' Ha mannin» fro knlnnnl TV/T 0111 rl i n CimWrtlnn HIa mnlrn Tlr» DJAKARTA, 13-2. De spanning in Djakarta is woensdagavond ge stegen door een radiorede van ge neraal Nasution, de stafchef van het Indonesische leger, waarin hU de arrestatie gelastte van vier ko lonels die maandag een ultimatum aan de regering-Djuanda hebben gesteld. Nasution heeft alle militairen op gedragen de kolonels, die dinsdag oneervol ontslagen zijn, aan te hou den. De vier kolonels vertoeven, naar men aanneemt, in midden-Su- marta. Zij worden ervan beschul digd, dat zij de veiligheid van de staat in gevaar brengen en dat zij betrokken zijn geweest bij de aan slag op president Soekarno in no vember, waarbij elf mensen om het leven kwamen en een honderdtal gewond werd. De kolonels zijn: luitenant-kolo nel Ahmad Hussein, die is afgezet als commandant van noord-Suma- Jachtopziener schoot man dood DOETINCHEM, 12-2. Vanmorgen omstreeks half drie is de 27-jarige R. H^itink in de Slangenburg bij Doetinchem door de jachtopziener Schoenmaker uit Westendorp dood geschoten De jachtopziener stond uit te kijken naar stropers. Toen H. op zijn bromfiets over de bin nenweg naderde, sommeerde de boswachter hem te stoppen. H. ver keerde blijkbaar in de veronder stelling, dat hij werd overvallen en reed door. De jachtopziener greep zijn geweer, en loste een schot, dat de jongeman in de nek trof. Deze zakte in elkaar en overleed ter plaatse. tra, kolonel Maludin Simbolon, die is afgezet als onderbevelhebber van het leger, kolnoel Dahlan Djambek en kolonel Zulkifli Lubis. Vice-luchtmaarschalk Suryadama heeft woensdagavond midden-Su- matra voor alle vliegtuigen, met uitzondering van toestellen van de luchtmacht, gesloten verklaard. De Garuda Indonesian Airways heeft alle vluchten naar het opstandige gebied gestaakt. Dreiging Nasution verklaarde woensdag op een bijeenkomst van de „Orga nisatie van jongeren uit Sumatra voor verdediging van de eenheids- republie", dat wellicht levens zul len moeten worden opgeofferd bij de regeling van de toestand op Su matra. De actie van sommige offi cieren daar komt neer op een al gehele schending van alle militaire normen, zei hij. „Wij moeten bereid zijn zowel militaire als financiële offers te brengen", aldus Nasution, „en in dien nodig ook offers aan mensen levens". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's U maakt geen vrienden door de verdiensten, die ge in uzelf hebt ontdekt, maar wel door de verdiensten van anderen op prijs te stellen. In het groot en in het klein veel Interessants AMSTERDA, 13-2. Hedenmorgen heeft minister J. Algera de 39ste R.A.I.-automobieltentoonstelling te Amsterdam geopend. Een opmerkelijk feit van auto tentoonstellingen is wel, dat over het algemeen de wagens, waarnaar groot en klein met vertederde en vaak ook geïmponeerde blikken staat te kijken, niet te koop zijn. Dat is bijvoorbeeld op de 39ste R.A.ï.-tentoonstelling de bijna ne gen meter lange „Railton Special", waarmee de Engelsman John Cobb in 1947 op de Bonneville zoutvlakte in de Verenigde Staten het abso lute wereldsnelheidsrecord voor automobielen op 648 km/uur heeft gebracht. Zij werkten voor de Russen HELMSTEDT, 12-2. Twaalf Duitse geleerden die sinds het einde van de oorlog in de Sowjet-Unie heb ben gewerkt, zijn woensdag in west-Duitsland teruggekeerd. Zij zijn gerepatrieerd nadat de west-Duitse regering twee jaar lang gepoogd heeft de Sowjet-Unie hierioe te bewegen. Men gelooft, dat de geleerden deelgenomen heb ben aan Russisch werk dat in het geheim werd verricht. De Duitsers waren vergezeld door gezinsleden. Zij werden van Helmstedt met bussen naar het doorgangskamp Friedland gebracht. De geleerden zijn na afloop van de laatste oorlog naar de Sowjet- Unie gegaan of erheen gebracht en hebben daar op contract gewerkt. Deze contracten zijn volgens een woordvoerder van het west-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken begin 1956 verlopen Daarna bevon den de geleerden zich te Soetsjoe- mi, aan de Zwarte zee. Enkele Duitse geleerden, die re patriëring naar oost-Duitsland in plaats van naar west-Duitsland verkozen, zijn eerder vrijgelaten. Het west-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken verwacht in het geheel eenentwintig geleerden uit Soetsjoemi. Vrijdag zal een tweede groep in Helmstedt aanko- Elke man zal bij het aanschou wen van dit grijze snelheidsmon ster er ongetwijfeld van dromen eens heel even op de gaspedaal te mogen drukken. Uitgesloten, want deze „automobiel" is thans een mu seumstuk. Een andere blikvanger is de „Golden Rocket", een experimen tele automobiel van Oldsmobile. Deze sportcoupe voor twee perso nen heeft een „gouden" plastic car rosserie en wordt voortbewogen door een 275 pk motor. Bij het ope nen van het portier gaat automa tisch de zitbank naar achteren en naar boven, wijkt het dakpaneel terug om de bestuurder gemakke lijker toegang te verlenen. Geïmponeerd zal de bezoeker stilstaan bij de Rolls Royce „Sil- vercloud" saloon. Nog niet te koop is dan tenslotte de door veel toekomstige autobezit ters- met vertederde blikken gade geslagen D.A.F. 600, de eerste Ne derlandse personenautomobiel se dert 1925 en de wereldprimeur van deze R.A.I. Deze kleine en goed kope wagen heeft in binnen- en buitenland reeds zoveel aandacht getrokken, dat de opgestelde pro- duktieplannen nu reeds voor wijzi ging vatbaar zijn. Primeurs voor Nederland op deze tentoonstelling zijn in de categorie der kleinere auto's de B.M.W. 600, de D.K.W. 600, de Fiat 500, de Goggomobil Transport, de Maico 500 (ook een sportmodel), de Vespa 400 en de „Janus" van Zundapp. a Bij een brand in een woonhuis te Alliance (Ohio, V.S.) zijn zeven kinderen en hun vader om het le ven gekomen. De moeder wist zich met het jongste kind in veiligheid te stellen. De oorzaak van de brand was een oververhitte kachel. Het E.T.I. maakte een berekening Het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland heeft een berekening gemaakt van de ver- keers-economische betekenis, die een brug zou hebben over het Ha ringvliet (vaste oeververbinding voor Goeree-Overflakkee) voor Schouwen-Duiveland, zulks in ver band met de pogingen van de Ver eniging van Burgemeesters en Se cretarissen op het eiland, enige druk op de volksvertegenwoordi ging uit te oefenen ter bevordering van de bouw ener brug als' boven genoemd. Het E T.I. stelt dat de economi sche betekenis van deze verbinding moeilijk is te schatten, maar zij zal ongetwijfeld een veelvoud vor men van de verkeerseconomische waarde. Deze verkeerseconomische waarde is te splitsen in verschil lende factoren, die benaderd wor den voor het Jaar 1956. 1. Besparing op de veergelden. Voor de 139.146 personenauto's, 3.959 kleine en 54.665 grote vracht auto's, 1.097 autobussen, 20 855 mo torfietsen en scooters en 170 mo toren met zijspan worden de veer gelden geschat op plm. f 420.000. Van dit verkeer is minstens 75 pet. gericht op windstreken, waarop de vaste verbinding eveneens is ge oriënteerd. Vervanging van het veer Anna Jacobapolder-Zijpe door de genoemde vaste verbinding le vert derhalve een besparing op de veertarieven van f 315.000 op. 2. Afstandsverkorting. De afstand via de vaste verbin ding is minstens 25 kilometer kor ter dan die via het veer. Voor de 150.000 motorrijtuigen op vier wie len die hierbij belang hebben kan de besparing uit dezen hoofde ge steld worden op f 1.125.000. 3. Opheffing van de tvacht, en vaartijde n. Wij stellen deze gemiddeld op 20 minuten of voor ruim 220.000 molorrij tuigen op ruim 70.000 uur. Omgerekend op de minimale waar de van een verloren bedrijfsuur van f 5 is uit dezen hoofde het ver lies minimaal te stellen op f 350.000. 4. Schade aan motorrijtuig en lading. Alhoewel deze volgens de erva ring niet te verwaarlozen is stellen wij haar pro memorie. De totale voordelen die een vaste verbinding dus biedt vergeleken met de veerverbinding belopen dus minimaal rond f 1,8 miljoen Daar bij moet nog bedacht worden dal het verkeer zich zal verveelvoudi gen, mede wanneer na 1961 de ver binding van en naar midden-Zee land - na liet tot stand komen van het Drie-eilandenplan - zal zijn verbeterd. Er zal dan vooral des zomers een sterke verkeerscircula- tie tussen Rotterdam en midden- Zeeland ontstaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1