Hoe zit dat HART Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag ii februari 195» n0. i83os Landbouwschap-verordening abortus-bang- bestrijding voor Schouwcn-Duivelantl Nieuwe regeling gaat 1 maart in 's-GRAVENHAGE, 8-2 In de op 19 december 1956 door het Land bouwschap vastgestelde verorde ning bestrijding abortus bang (Zee land) is indertijd bepaald, dat deze aanstonds zou gaan werken voor de eilanden Walcheren en Tholen, terwijl het dagelijks bestuur de bevoegdheid verkreeg de in de ver ordening opgenomen regeling ook in werking te doen treden voor andere delen van Zeeland. Het dagelijks bestuur heeft nu op voorstel van de provinciale ge zondheidsdienst voor dieren in Zee land en in overeenstemming met de gewestelijke raad in die provin cie, besloten, dat de verordening op 1 maart 1958 in werking zal treden voor het eiland Schouwen-Duive- land. Met ingang van dit tijdstip is de thans voor dit gebied geldende af zonderlijke provinciale verordening ingetrokken. Op grond van de verordening be strijding abortus bang (Zeeland) moet van ieder rund dat aan een rundveebeslag wordt toegevoegd, binnen twintig dagen een door een dierenarts genomen bloedmonster Groot-Brittannië wil topconferentie Maar eerst voorbereiden LONDEN, 10-2. Premier Mac- Millan van Groot-Brittannië heeft er in zijn antwoord aan Boelganin bij Rusland op aangedrongen in te stemmen met het houden van een topconferentie, bij voorkeur voor bereid door de ministers van Bui tenlandse Zaken of anders langs di plomatieke weg. Maar in beide gevallen is een gondige voorbereiding noodzakelijk want als er geen redelijk vooruit zicht bestaat op resultaten, zou men het risico lopen van een vruchte loze bijeenkomst en dit zou de din gen nog erger maken, aldus Mac- Millan. De Britse premier is er van over tuigd dat onvoldoende voorberei ding een van de redenen is ge weest van het feit dat er zo weinig bereikt is op de conferentie van Genève in 1955. worden ingezonden bij de gezond heidsdienst. Levert het bloedonder zoek geen negatieve uitslag op, dan moet het rund binnen tien dagen na de desbetreffende mededeling van de gezondheidsdienst worden afgevoerd. De verplichting tot bloedonder zoek geldt onder meer niet als het rund is toegevoegd met een ver klaring dat het afkomstig is uit een obortus-vrij of a.b.r.-vrij rundvee- beslag, en een min voor kalveren en mestvee. STAD EN PROVINCIE kerkwerve Burgerlijke stand en loop der bevolking over januari 1958. Geboren: Cornells, z. van P. Ren tier en A. Kristalijn-, Dirk Maarten, z. van M. D. van Leenen en H. Meeuse; Marijke, d. van M. de Ruijter en A. van Donselaar; Jo hanna Adriana, d. van J. A. de Bil en Th. L. Fonteine. Gehuwd: Johannes van der Sluis en Maatje Pieternella Boot; Abra ham Jacob van de "Velde en Grietje Trijntje de Vlieger. Overleden: Cornelia van de Zan- de, wed. van A. Landman. Ingekomen: Maria A. Blom, echtg. van W. Boot ,van Burgh; Maatje Brouw, wed. van A. van Leeuwen, van Noordgouwe; Jo hannes van der Sluis, van Duiven- dij ke; Pieter Fr. Volkers en gezin, van Renesse. Vertrokken: Grietje Tr. de Vlie ger, echt. van A. J. v. d. Velde, naar Noordgouwe; Maarten L. den Boer, naar Brouwershaven; Jose- phus' H. Verstraten, naar Eindho ven; Johannes Vis en echtg., naar Swalmen. burgh Gezellige avond Sociëteit „Ons Genoegen" De jaarlijkse gezellige avond van de Sociëteit „Ons Genoegen" werd vrijdag gehouden in „Het wapen van Burgh". Voor de leden en geno digden trad dit jaar het cabaret gezelschap Sodekamp uit Amster dam op. Dit gezelschap is er wel in geslaagd de aanwezigen enkele uren aangenaam bezig te houden, hoewel de sketches „grote baar den" hadden. De muzikale afdeling was het beste deel van het pro gramma. Het werd verzorgd door het duo Hall, twee artisten die met veel vaart en flair hun diverse cow boy-liedjes en „meezing"-liedjes brachten. Vooral hun imitaties wa ren uitstekend. De „neger"-zanger Tom Briel (de „grote" man in de ware zin van het woord) vergastte de aanwezigen op een aantal negro spirituals, met o.a. „Old black Jo nes" en „That lucky old song"Zijn diepe sonore bas maakte veel in druk op de zaal. De manipulator Ranelly deed ons versteld staan met zijn kunde. Wat hij op goo- chelgebied vertoonde was uitste kend, vooral wanneer men bedenkt dat zijn eerste optreden geheel op maat van de muziek, gespeeld dooi de all-round pianist Ru van Hou ten moest gebeuren .Conferencier Barry kon ons maar matig beko ren, de liedjes die hij bracht wa ren wel goed. maar de conference was matig. De sketch-groep met Harry en Coba Sodekamp en Yvon ne Horn, brachten enkele lachnum- mers op het toneel. Aan het einde van het optreden dankte de voor zitter, de heer H. van Toledo, het gezelschap. Het trio „Hall ver zorgde op beschaafde wijze de dansmuziek. bruinisse „Als het getij verloopt" Als het getij verloopt.is het door enkele leden van de C.J M.V. geschreven toneelstuk, dat zich af speelt in het Bru van omstreeks 1900 (eerste bedrijf) tot in de tegen woordige tijd (derde bedrijf). Want al zijn de komende Deltawerken en de daarbij beloofde verbinding rechtstreeks over de Grevelingen- dam naar Rotterdam feiten, die de samenleving op ons eiland dusda nig zullen veranderen, voor de 60 jaar geleden op ons eiland levende generatie was de rechtstreekse ver binding met Rotterdam met de snelvarende R.T.M.-boten en de tramverbinding niet minder een evenement dat de gemoederen in beweging bracht. De reactie van de conservatieve elementen en het en thousiasme en het vertrouwen in de toekomst van de jeugd, die als het moet de bakens weet te verzet ten, komen in het stuk dat vrijdag avond 14 februari te Bruinisse zal worden opgevoerd door de C.J.M. V.-ers goed naar voren. Vergadering afd. A.N.A.B, In „Het Centrum" vergaderde vo rige week de afdeling Bruinisse van de ANAB, de Algemene Nederland se Agrarische Bedrijfsbond, onder leiding van de voorzitter, de heer W. van den Ouden. Deze heette de aanwezigen welkom en wees op de werkloosheidsverschiinselen die in ons gehele land zich weer voordoen en die ook in onze eigen streek de kop weer opsteken. Hoewel tussen werkgevers en werknemers over eenstemming is bereikt over de zg. werkclassificatie in de landbouw, stuit de invoering daarvan nog op eni^e moeilijkheden. Hij herdacht ten slotte het kortelings overleden lid de heer L J. Dijkman. De heer M. Bal Jz. gaf daarna een overzicht van wat in 1957 was gebeurd. Aan vacantiebonnen is verzilverd voor een bedrag van f 9600. De aftredende bestuursleden W. van den Ouden en M. Bal Jz. wer den als bestuurslid herkozen. De heer D. Bal werd benoemd in de controlecommissie. Bij de rondvraag werd langdurig gesproken over de W.W.-wet en de uitkeringen waarop men recht kan doen gelden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Toegelaten tot de evangeliebedie ning: kand. C. van Bart, Maarssen. Benoemd tot leraar godsdienst onderwijs aan de 2e Chr. H.B.S. te Groningen: M. N. Geertsema, Ste- dum; tot hulpprediker te Biltho- ven: kand. W. Chr. Hovius, Utrecht. Beroepen te Ter Aa (U.) en te Kockengen: kand. C. van Bart, Maarssen; te Reeuwijk: kand. C. van Schoonhoven, Barneveld. Aangenomen naar Almen-Harf- sen: A. van Leeuwen, De Kaag; naar Goënga (toez.): vikaris J. Schippers, Lisse; naar Hoogkerk: G. J. Prins, Nijland. Ger. Kerken Beroepbaar: ds. H. Schut, zen dingspredikant, Hilversum. Beroepen te Appelscha: G. de Zeeuw, Schoonoord. Aangenomen naar Luttelgeest- Kuinre: H. Riezebos, Hijlaard; naar Zwolle: E. J. Wassink, Bussum. Bedankt voor Leek en Oenkerk: H. Riezebos, Hijlaard. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Ermelo: H. C. van der Ent, Werkendam. Baptisten Gemeenten Beroepen te Groningen-ncord: H van der Werff, Emraen. Ger. Gemeenten Beroepen te Kampen en te Slik kerveer: H. Rijksen, Vlaardingen; te Veenendaal: K. de Gier, Den Haag; te Vlissingen: H. van Gilst, Dirksland. Bedankt voor Wageningen: H. van Gilst, Dirksland. Geref. Gemeenten HAAMSTEDE. Woensdagavond 12 februari, 7 uur: ds. M. Heerschap uit Borssele (H. Doop). O.K. - spreek uit oké - de uitdruk king voor allright en thank you. was niet geheel nieuw toen hij in 1930 vrijwel algemeen ingang in Europa vond. Reeds in 188Ö gebruikte de Punch deze letters om aan te duiden, dat iets „in orde" was. r zijn verschillende verklaringen over het ontstaan in de Verenig de Staten van Noord-Amerika. Sommigen menen, dat de afkor ting afkomstig is van Olof Karl- sen, een Zweeds-Amerikaans controleur van de „inkomende rechten". Anderen beweren dat de klankcom binatie gebruikt werd om aan te duiden aux cayes, de beste rum van Haïti; dus „eerste-klas waar" en dat men deze klanken pas la ter volgens de Engelse uitspraak heeft neergeschreven. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee behoudt de leiding in de 3e klas D. Renesse stelde in de 4e klas G opnieuw diep teleur. In de 2e klas C (afdeling Zeeland) liet svowk zich voor geen tweede maal door Drei- schor verrassen. VOETBAL K.N.V.B. In de 3e klas D speelde RKFC door met 2-2 gelijk te spelen tegen Terneuzen eider Zierïkzee aardig in de kaart. Door een beter doelgemiddelde konden de rood-zwarten zelfs de leiding nog behouden terwijl door het protest dat RKFC na ufloop in diende nog de kans bestaat dat Ter- neuzen nog een puntje verliest. Hontenisse werd door het gelijke spel (0-0) tegen Grenswachters nu wel definitief uitgeschakeld. Axel had een productieve bui en klopte RCS met 4-1. Voor Biervliet, dat met 2-1 in eigen huis van Zeelandia verloor gaat het er nu wel erg duis ter uitzien. 17 12 2 17 11 4 18 11 1 18 10 3 9 1 Zierikzee Terneuzen METO Hontenisse Zeeland Sport 15 Grenswachters 18 Zeelandia 17 ODIO 18 Axel 18 RCS 16 RKFC 15 Biervliet 17 3 26 47-29 2 26 41-27 6 23 33-19 5 23 38-26 5 19 41-28 8 18 34-35 8 15 27-33 7 1 10 15 29-33 5 3 20 13 43-46 4 3 9 11 24-36 3 3 9 9 17-35 2 2 13 6 27-54 8 2 6 3 In de 4e klas G stelde Renesse ditmaal weer diep teleur. Nadat de rust nog met een 1-0 voorsprong was ingegaan kregen de rood-wit- ten een flink pak voor hun broek van Noordlioek (6-1). Steenbergen gaat rustig verder en gaf Nieuw Borgvliet geen schijn van kans (5-0). De Schutters, die verleden jaar nog in de derde klas uitkwa men, stellen opnieuw weer teleur. Nu werd op eigen terrein kansloos van NSV met 3-0 verloren. Kaaise Boys en SC Gastel deelden de inzet eerlijk (2-2). Steenbergen Noordhoek Halsteren Cluzona SC Gastel NSV Kaaise Boys Renesse De Schutters Nw. Borgvlie Burgh AFDELING ZEELAND VAN DE K.N.V.B. In de le klas B was het en buitengewoon gunstige dag voor Zierikzee II dat zelfs Dreischor met een 5-1 nederlaag naar huis tuurde. Door de 2-1 overwinning welke Burgh II op Renesse II wist te behalen komen de Zierikzee-re- serves er thans prachtig voor te staan. In de 2e klas C liet SVOWK zich voor geen tweede maal door Drei schor II verrassen. Met een dikke 10-3 zege keerden de Ouwerker- kers deze keer huiswaarts. Zonne 14 13 1 27 51-13. 15 6 6 3 18 35-28 13 8 1 17 36-24 15 7 2 6 16 30-24 15 5 5 5 15 27-32 16 6 3 7 15 29-32 13 4 5 4 13 26-23 17 4 4 9 12 36-45 14 4 3 7 11 18-28 14 4 2 8 10 25-42 14 1 4 9 6 19-41 maire kwam tegen Zierikzee III niet verder dan een 3-3 gelijk spel zij het dat Zonnemaire tegen deze uitslag protest aantekende.Brou wershaven II behaalde een ver diende 4-1 overwinning op Re nesse III. SVOWK Zonnemaire Zierikzee III Dreischor III Br.haven II Renesse III 12 10 0 2 20 67-21 13 8 2 3 18 48-27 5 2 3 12 41-28 3 2 8 8 33-61 2 0 6 4 20-30 10 7 2 12-41 10 13 ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. In de 2e klas B verloor Yerseke III een kostbaar puntje bij Kats (3-3) wat hen de leiding kostte. Kloetin- ge maakte deze keer geen fout en won met 8-0 van Heinkenszand. Na een spannende wedstrijd deelden Wolfaartsdijk en SVD de puntjes. Kloetinge Yerseke III MEVO Kapélle SVD Kats Wolfaartsdijk Goes V Bevelanders Wissekerke Heinkenszand1') 14 9 3 2 21 47-27 14 9 3 2 21 52-33 3 18 72-33 3 18 42-28 4 17 40-; 6 15 62-42 6 14 44-29 6 10 27-30 9 40-77 8 39-58 13 8 2 13 8 2 14 7 3 16 5 5 15 5 4 12 4 2 15 4 1 10 14 2 4 13 0 1 12 0 16-98 In de 2e klas D wist Bruse Boys door een 5-2 overwinning op Burgh III zijn aanspraak op de titel te be houden. MEVO II behaalde een rui me 5-0 zege op de reserves van Buse Boys. 11 10 0 1 20 63-23 8 7 1 0 15 46-16 9 10 7 9 Duiveland Bruse Boys MEVO II Burgh III SINOTO Bruse Boys II Br.haven III 4 1 4 4 1 5 3 1 3 1 0 8 0 0 8 9 34-29 9 24-, 7 27-21 2 25-60 0 7-49 In de juniorencompetitie blijkt Zierikzee, na de onderbreking, nog steeds op schot, met maar liefst 13-1 moest MEVO er aan geloven. Zie rikzee II bood krachtige tegenstand aan Burgh, dat slechts met beschei den cijfers wist te zegevieren (5-3). Renesse zorgde min of meer voor een verrassing door Dreischor op eigen gebied te kloppen. Duiveland gaf goed partij aan Zonnemaire, maar het zag de bezoekers toch met de puntjes naar huis vertrekken (2-0). Zierikzee Brouwershaven Burgh Dreischor Zonnemaire Renesse Zierikzee II Duiveland MEVO 8 8 0 0 16 79- 8 9 7 0 2 14 28-14 8 6 1 1 13 40-15 9 5 2 2 12 29-15 8 4 13 9 21-14 8 3 0 5 8 116 8 0 17 7 0 0 7 6 31-34 3 14-51 1 8-43 0 5-59 2 w.p. in mindering. met DE UITDRUKKING O.K. Weer anderen menen te weten dat het de eerste letters zijn van Old Kentucky, pruimtabak voor zee lieden, voor wie „all correct" was indien zij deze bij zich droegen. Gouverneur Murray van de staat Oklahoma in de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika beweer de tenslotte, dat de uitdrukking afkomstig is van Pushamata, op perhoofd van de Chortaw en Chickasaw-indianen. Hij* vocht met generaal Jackson mee tegen de Engelsen in de slag bij New Orleans en had de ge woonte al zijn mededelingen te besluiten met „si hoka" (dat zeg ik). De latere president Jackson nam dat „hoka" over, hetgeen in de loop der jaren werd vervormd tot het huidige O.K. SPORT VOETBAL Russisch voetbalteam naar de V.S.? ST. LOUIS, 10-2. De kans is groot dat binnen kort - voor de eerste keer in de geschiedenis een Rus sisch voetbalteam wedstrijden zal spelen in de Verenigde Staten. De Amerikaanse kampioen St. Louis Kulis heeft via de Russische am bassade een uitnodiging gericht aan een der sterkste Russische teams en ontving inmiddels, zo werd medegedeeld, een gunstig ant woord. LEL WARDEN. Te Nijega in de gemeente Smallingerland is zon dagavond de 85-jarige Jacob van der Velde levenloos aangetroffen in een sloot achter zijn woning. De oude man is waarschijnlijk in het duister gestruikeld en voorover in de sloot gevallen. 1-Iij werd door een buurman gevonden. Ingezonden mededeling NOC ZO EEN HÉÉRLIJK JONG, ZO ÉCHT BLAD VAN DÉZE TIJD Dit is het geheim waarom al wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aangetrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. Let de komende weken eens extra goed op MARGRIET met haar verrassende inhoud! Alléén MARGRIET kan zóveel bicden, want... MARGRIET is verreweg het grootste blad van Nederland. L^iii feuilleton Het overwint OORSPRONKELIJKE roman door Dick Rebel No 63 „Ik kan het niet -o zeggen als ik het wel zou willen. Ik ben bang, dat je mijn woorden zult nemen zoals ik hen eens nam van mijn moeder. Ik gaf veel om mijn moe der, maar tegen dat gepreek kon ik niet op. Daar ben ik bang voor, dat je zult denken, dat ik een preek houd, je de les lees. Nou goed dan, je behoeft het niet te doen, maar als je gelukkig wilt zijn of wat ik eigenlijk nog voornamer vind, als je Ma rietje gelukkig wilt zien, wees dan goed voor haar. Doe dan maar, wat jij denkt dat goed is, alleen dat geeft je het recht niet een an der leed te doen. Ik geloof ook niet, dat jij dit zult doen. Ik wil je graag vertrouwen. Maar man en vrouw hebben samen dikwijls veel vragen en moeilijkheden, ook al denk je nu, dat je alles al weet. Het zal dikwijls een kunst zijn het mooi te houden, als je dan maar onthoudt, dat dit geen reden is om het tegen gestelde te doen. Telkens sta je weer voor nieuwe dingen, maar wat je ook doet, laat elkaar nimmer los, een moet er zijn, op wie je aan kunt en die op jou rekenen kan". Marcus zweeg. Het kostte hem zichtbaar moeite aan het spr ken te blijven. Toch vervolgde hij zijn gesprek. „Peter, dat geldt ook voor jou en Bep. Dat geldt voor jullie alle vier. Of je hard loopt of lang zaam, je bereikt tenslotte allen wat ik vandaag bereiken zal. Ontzet tend dwaas. Of je slecht bent ge weest, of eerlijk, goed of gemeen, het allerlaatste woord heeft de dood. Degene die je riep en dan terugroept. Waarom zou je dan slecht of gemeen zijn? Het voor deel, dat het je geschonken heeft is bedriegelijk. Uiteindelijk, dat ge loof ik vandaag, heeft het goede slechts waarde en is het goede slechts schoon. Ik heb het over dacht in de lange uren, waarin ik streed met de gedachte aan de dood, waarin jullie tegelijkertijd je eigen dingen hadden. Want een vader heeft minder plaats in de harten van zijn kinderen dan hij ooit heeft kunnen vermoeden. Het leven wil het zo. Gelukkig zijn, een beetje geluk schenken, iets vol brengen in je leven, dat maakt het einde minder bitter. Bitter.... want Marcus scheen niet meer tot de anderen te spreken. Het was alsof hij met iemand sprak, die zij niet zagen. Hij had hun handen losge laten en keek voor zich uit. „Ge luk, een beetje geluk", mompelde hij weer. „Anna, 't is zo goed sa men. Anna wat ben je toch ziek. Ik kan je nog niet missen. Niet bang zijn meer. Wie had dat ooit kunnen denken? Anna weet je nog, dat wij samen naar zee gingen? Ik dacht dat ons geluk nooit zou ophouden. Nou ga je al weg, voor goed weg. Je gaat weg, Anna, je sterft!" Marcus zat plots recht overeind. Hij keek verward voor zich uit en had zijn armen voor zich uitgesto ken. Maria lei hem zacht weer goed. In haar ogen schrijnden tra nen. Zij drupten over haar wim pers weg. „Vader, vadertje toch", huilde zij stil, „arme, beste vader. MoederjullieIrn en ik allemaal. Vadertje, ik kan niks voor je doen". Zij hield zijn hand vast en streelde zijn voorhoofd. De anderen keken stil toe. Ineens stok te hun adem. Marcus lag roerloos stil. Zijn mond was verstard. Ge dachteloos legde Maria zijn handen gekruist en drukte zijn ogen toe. Toen snikte zij. „Vader, vader!" riep zij, „Vader!" HOOFDSTUK XIV. Het was ruim een half jaar na Marcus' dood. Maria miste haar vader niet meer. Wel kon zij nu en dan nog met smart aan alles den ken, want die donkere doodsavond had haar geleerd, dat het leven en al zijn schoonheid een teer bezit was, dat elk ogenblik en zeker eens zou eindigen. De winter was verder rustig voorbij gegaan. Irn had zijn studie hervat, schreef haar mooie brieven en kwam iedere maand en dikwijls zelfs twee- of driemaal per maand thuis. In de avonduren, en wan neer zij daar tijd voor had ook overdag, studeerde zij zelf net zo hard als Irn. In haar was een stille vreugde. Zij had het leven lief en mocht leven, volop. Zij voelde zich rijk, al baadde zij dan niet in weelde. Toch rijk, om dat zij gezond was en gaaf, omdat» zij onbezorgd leven kon en vooral, omdat zij een goede vriend had in dit leven. Iemand, die haar verlan gen naar liefde en tederheid tege moet kwam. Het bezit van hem, de wetenschap, dat hij vrij en uit liefde haar kameraad wilde zijn. was de belofte, dal haar verlan gen in vervulling zou kunnen gaan. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5