AMSTLEVEN levensverzekerir Vier- a vijl jaarse proeven in Veeregat beslissend voor schelpdiercultuur Sumatra dreigt niet meer centrale regering te erkennen DREIGENDE REGERINGSCRISIS IN PARIJS overstromingen in frankrijk; DENEMARKEN WIL TOPCONFERENTIE NA GRONDIGE VOORBEREIDING Afd. Haamstede Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. bracht verslag uit STAD EN PROVINCIE Ingezonden mededeling Overste Ahmed Hussein, militair commandant van midden-Sumatra, heeft maandag een ultimatum ge richt tot de regering-Djuanda, waarin hem vtff dagen wordt ge geven om af te treden. Ingeval de regering niet zou aftreden, zou Su matra niet meer het gezag van de centrale regering van Indonesië er kennen. Radio-Padang maakt bekend, dat het ultimatum van Hoessein is ge steld tijdens de openbare bijeen komsten in Padang van gisteren en eergisteren. Volgens radio-Padang beschul digde Hoessein de centrale regering van corruptie en ondoeltreffend op treden en zei hij dat president Soe- karno en Djuanda verantwoordelijk waren voor de moeilijkheden en het huidige lijden van het Indone sische volk. 4,Ik vraag de regering binnen vijf dagen aan president Soekarno haar ontslag in te dienen; als zij dat niet doet zal Sumatra zich van het bestuur van de centrale rege ring losmaken en Soekarno niet meer als president aanvaarden", zo verklaarde Hoessein, die uiteen zette dat de bevoegdheden zouden moeten worden toevertrouwd aan dr. Hatta en de sultan van Djogja, oud-minister van Defensie. Na er de nadruk op te hebben gelegd, dat president Soekarno de verantwoor delijkheid zou dragen voor een weigering van het kabinet-Djuan- Geen steun bij particuliere woningbouw 's-GRAVENHAGE, 10-2. De re- gering heeft geen plannen op di recte wijze de woningbouw in de particuliere sector te steunen, zo blijkt uit het antwoord van de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid van Eibergen. De minister zegt in zijn antwoord, dat hij van oordeel is, dat de hoofdoorzaak van het achterblijven van de particuliere bouw is gelegen in de heersende kapitaalschaarste en de daaruit volgende hoge rentevoet. De be langrijkste bijdrage, die de rege ring aan het bestrijden van deze grondoorzaak van de stagnatie in de particuliere bouw heeft gegeven, is het in overleg met het bedrijfs leven doorgevoerde program van bestedingsbeperking, dat allengs zijn gunstige resultaten op de geld en kapitaalmarkt enigszins begint te vertonen. Vrouw aangevallen met mes ROTTERDAM, 10-2. Vanavond omstreeks zes uur is in het Kra- lingsebos te Rotterdam, nabij de Paradijsburg, de 56-jarige mevrouw J. M. N.-B., die daar haar auto stond te wassen, door een onbe kende man in de linkerbovenarm met een mes gestoken. De man kwam naar haar toe, vroeg de weg en toen zij hem die wees, trok hij opeens het mes en stak haar. Op haar gegil vluchtte de man het bos in. Zij ging er in haar auto van door en ontmoette in de Prinses Beatrixlaan een agent, die, na haar verhaal aangehoord te hebben, di rect assistentie ontbood. Met radio wagens werd de buurt afgezocht, maar de man bleek onvindbaar. De politie vermoedt,'dat het hem om geld of de auto te doen was. Kinderlijkje gevonden ZWOLLE, 11-2. Bij het sorteren van lompen op de werf van de fir ma H. Kan en Zoon te Zwolle, groothandel in metalen, lompen, enz., heeft men zaterdag het lijkje van een baby aangetroffen. Het li chaampje, dat in verregaande staat van ontbinding verkeerde, was in een deken gewikkeld en vervolgens in een kartonnen doos gedaan. Een lompenkoopman, een bewoner van het woonwagenkamp, had de doos met haar lugubere inhoud, zater dagochtend in ontvangst genomen bij een tocht langs verscheidene hulzen. De stoffelijke resten van het kind zijn naar het gerechtelijk la boratorium van het ministerie van Justitie gezonden voor onderzoek door dr. Zeldenrust. Prinses Gracia van Monaco ver wacht in het midden van maart haar tweede kind. Paleisfunctiona rissen hebben maandag tegenge sproken, dat de prinses een twee ling verwacht. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag de namen bekendgemaakt van drie Amerikaanse waarnemers, die de volgende maand de verkiezingen voor de Opperste Sowjet in de Sowjet-Unie zullen bijwonen. da om af te treden, beschuldigde overste Hoessein hem er van dat hij de Indonesische grondwet en de beginselen van de onafhankelijk heidsproclamatie van 1945 had ge schonden door de communisten toe te staan deel te nemen aan de re gering. Om de toestand te herstel len zou de president: 1. een nieuwe grondwet voor Indonesië moeten vestigen; 2. een nieuwe regering benoemen; 3. een eind maken aan de corruptie en bureaucratie; 4. het levenspeil van de bevolking ver beteren en 5. de democratische be ginselen verwerkelijken en het eco nomisch welzijn van de bevolking waarborgen. PARIJS, 10-2. Het bombarde ment van het Tunesische grensdorp dreigt een regeringscrisis in Parys te veroorzaken. De meeste volks vertegenwoordigers, die hun stand punt in de wandelgangen van de Paryse regeringsgebouwen lieten horen, keurden de actie af. Zij, die het regeringsargument van zelfverdediging deelden, gaven te kennen, dat het middel waarvan men zich bediend had, slecht geko zen was. Naar hun mening had men Jubileumgratificatie' besluit kleuteronderwijs 's-GRAVENHAGE, 11-2. Bij Ko. ninklijk Besluit van 6 februari 1958 is vastgesteld een regeling tot toe kenning van een gratificatie bij ambtsjubilea aan kleuterleidsters (jubileumgratificatiebesluit kleu teronderwijs). beter een commando- of tankeen heid de luchtafweergeschutstellin- gen van de opstandelingen kunnen laten vernietigen, zodat de burgers minder gevaar hadden gelopen. Frankrijk heeft ernstig te lijden van overstromingen tengevolge van het smelten van sneeuw door het plotseling ingevallen zachte weer. Vier personen zijn tengevolge van deze overstromingen om het leven gekomen. Maandag werd gemeld, dat in vele rivieren het water vallend was. In het oosten van het land en in Normandië stonden nog dorpen blank. Te Moyeuvre, nabij Metz, konden vierduizend arbeiders niet aan het werk gaan, daar een staalfabriek in het water stond. Zone zonder atoomwapens „het overwegen waard' KOPENHAGEN, 10-2. - Premier Hansen van Denemarken zegt, In antwoord op Boelganin's brieven, dat Denemarken voorstander is van een topconferentie. Maar een der gelijke topconferentie heeft een grondige voorbereiding nodig en deze kan geschieden langs de nor male diplomatieke weg, waarop dan een voorbereidende bespreking van de ministers van Buitenlandse Zaken kan volgen, aldus Hansen. Hij zegt dan dat de Deense re gering het voorstel voor de instel ling van een zóne zonder atoom wapens in midden-Europa het over wegen waard vindt, maar dat men aan de andere kant voorzichtig moet zijn om niet teveel aandacht te schenken aan enkele op zichzelf staande plannen teneinde het voor uitzicht op een overeenkomst over de hele linie niet uit het oog te ver liezen. Inzake Boelganin's voorstel voor opneming van noord-Europa in een Vergadering gemeenteraad Donderdag 13 februari a.s., des avonds om 7 uur, wordt een open bare Vergadering van de gemeente raad gehouden. De agenda vermeldt o.a. de punten: verandering open bare verlichting; verhuur schuur gemeenteboerderij aan de Vogel wacht; verhoging subsidie V.V.V.; aangaan geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Prijsdaling te wachten? Westhoek leverde belangrijk aandeel in fruitaanvoer HAAMSTEDE, 10-2. Onder zeer grote belangstelling werd heden avond in hotel Bom de algemene vergadering gehouden van de afde ling Haamstede der Coop. Tuin bouwveiling der Z.H.E. te Rotter dam. De voorzitter, de heer H. van Toledo, kon in zyn openingswoord verwelkomen de directeur der vei ling, de heer Hogewoning, en de leden van het dagelijks bestuur. In zijn openingswoord wees de voorzitter op het feit dat na de wa tersnood de aflevering van tuin- bouwprodukten van Schouwen- Duiveland sterk is teruggelopen. Beliepen de afgeleverde produkten voor de ramp een bedrag van 1% miljoen gulden jaarlijks, nu nog slechts 750.000 gulden. Voorts be klemtoonde de heer v. Toledo dat, wil men reserves kunnen vormen, het belastingstelsel herzien zal moeten worden. Niettegenstaande de nachtvorsten werd in het afgelopen jaar 10.000 ton meer fruit uitgevoerd dan in 1956. Ook in het binnenland werd een groot kwantum fruit afgezet. De voorzitter waarschuwde voor een te verwachten prijsdaling door de ver minderde koopkracht van het pu bliek. De veiling behaalde in 1957 een record-omzet: ruim 12 miljoen gulden. Het veilingjaar De directeur der veiling, de heer Hogewoning, gaf hierna een over zicht van de resultaten der veiling in 1957. Er werd 6 miljoen kg ap pels geveild tegen 7 miljoen in '56. Zeer hoopvol noemde spr. de ver beterde liquiditeit van het bedrijf. De begroting 1958 kon sluitend ge maakt worden, waarbij gerekend werd met een verwachte omzet van 9 miljoen gulden. De exploitatie rekening '57 vermeldt een post-jir- beidslonen, incl. sociale lasten, van f 240.000. De aanvoerloods Haamstede De beheerder, de heer W. v. Sluijs deelde mede dat in '57 op 21 febru ari de eerste sla en op 27 februari de eerste spinazie werden aange voerd. Verder: de laatste appelen op 8 april, op 20 mei de eerste to maten, op 26 juni de eerste zwarte bessen, op 17 juli de eerste appelen. De aanvoer van princessebonen was groot. Vanuit Haamstede wer den vol verzonden 41.190 kisten en 3230 bakjes. Vanuit Renesse: 11.275 kisten en 811 bakjes. Voorts wer den 75.800 eieren aangevoerd en 27.200 kisten gerepareerd. De vrachttarieven in 1958 worden verwacht hetzelfde te zijn als in '57. Wel krijgt men dit jaar extra service van de vervoerders, nl. voor hen die geen vervoer hebben wordt het fruit gratis op de bedrijven af gehaald. Met bijna algemene stemmen werden de aftredende bestuursle den de heren J. W. de Vrieze en J. P. C. Boot herkozen. Ook dit jaar zullen weer blok- veilingen worden gehouden buiten de centrale sortering om. De direc tie en het dagelijks bestuur zullen het „kistenvraagstuk" nader bezien om al te grote moeilijkheden te voorkomen. Er werd gewezen op de mogelijkheid dat fruitkwekers zelf tweede-hands kisten kopen. In antwoord op een vraag van de „Een loopbaan bij het onderwijs" 's-GRAVENHAGE, 11-2. Met het oog op de in de eerstkomende jaren te verwachten toenemende behoefte aan docenten bij verschillende tak ken van onderwijs, zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen binnenkort een brief rich ten tot de ouders en verzorgers van de aanstaande eindexamen-kandi daten, teneinde deze te verzoeken bij de keuze van een verdere stu dierichting voor hun kinderen aan dacht te besteden aan de mogelijk heden, die er bestaan om opgeleid te worden voor functies bij het on derwijs. Bij die brief zal o.a. ingesloten worden een folder, bestemd, voor de eindexamenkandidaten zelf. In de radio-regeringsuitzendingen zul len vijf causerieën worden gehou den, speciaal bestemd voor de leer lingen van scholen waarvan het einddiploma toegang verleent tot voortgezette studie of tot het af leggen van examens die tot het verkrijgen van een onderwijsbe voegdheid leiden. In de eerste van deze causerieën, op maandag 17 februari, zal de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen deze campagne inleiden met: „Uw toekomst voor hun toekomst". Ontwikkelingsdag Zeeuwse Agrarische Raad De Zeeuwse Agrarische Raad or ganiseert op vrijdag 21 februari a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes een ontwikkelingsdag. De Zeeuwse Agrarische Raad stelt zich ten doel de technische, sociale en culturele ontwikkeling van de leden te behartigen en omvat de volgende organisaties: Z.L.M., L.J. G. en Z.P.M. en de Ver. van oud leerlingen der Rijkslandbouwwin- terschool te Goes. Het programma voor de ontwik kelingsdag vermeldt o.a. (voor de dames) een causerie door mevr. D. Elema-Bakker uit Groningen over het werk der Ned. Huishoudraad; voor de heren: een forum o.l.v. ir. Th. C. J. M. Rijssenbeek over „Rundveebemesterij en rentabili teit". „Voor allen" vermeldt het pro gramma een lezing door ds. D. A. Werner uit Zweelo (Dr.) over „Het werk van dr. Albert Schweitzer". heer de Feiter naar de schuld van de veiling deelde de directeur ten slotte mee dat als de goede jaren zullen blijven, de veiling in de na bije toekomst uit de zorgen zal zijn, hoewel er nog een flinke last van vreemd kapitaal op het bedrijf drukt Tenslotte dankte de voorzitter der veiling, de heer Boshuijzen de le den voor het vertrouwen in het nieuwe bestuur, waarna de heer van Toledo de vergadering sloot. zóne zonder atoomwapens, merkt Hansen op, dat de Deense regering aanneemt dat Boelganin in dit ver band met noord-Europa ook be doelt de Russische gebieden, die geografisch gezien een natuurlijk deel van noord-Europa uitmaken. ZIERIKZEE Conferentie Ned. Zondagsschoolvereniging Op een zaterdagmiddag in het ned. hervormd verenigingsgebouw gehouden conferentie, heeft de voorzitter van de Ned. Zondag schoolvereniging, de heer A. Kroeze, een causerie gehouden over het on derwerp: „De godsdienstige opvoe ding in het atoomtijdperk". In dit interessante betoog wees spr. op de noodzaak ook allerlei aktuele ge beurtenissen te gaan zien en te plaatsen in het licht van het bijbels evangelie. Bij het opvoeden dei- kinderen bestaat derhalve de nood zaak in de vertelling ook al de ver schijnselen te betrekken die heden ten dagen de belangstelling trek ken. Spreker onderlijnde dat God tenslotte de genade schenkt aan de mens en het vermogen om aan de materie de raadselen te ontfutselen die Hij er heeft ingelegd. Op het betoog van de heer Kroese volgde een interessante gedachten- wisseling. Later op de conferentie dag werd de film „De boom des levens" vertoond. De leiding van de vergadering was in handen van de heer L. M. Steendam. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 11-2. Een groot depres- siegebied waarvan het zwaarte punt ten westen van de Britse eilanden is gelegen, beïnvloedt het weer in geheel west-Europa, het veroorzaakt een krachtige zuidelij ke luchtstroming, waarmee zachte lucht wordt aangevoerd Ook in ons land zijn de temperaturen hier door ver boven normaal. In zuid- Limburg werd maandagmiddag een temperatuur van bijna 16 graden gemeten. Een storing die vanmor gen passeerde gaf aanleiding tot enkele flinke buien, waarbij hier en daar zelfs onweer voorkwam. De storing werd gevolgd door opkla ringen. De zachte lucht heeft de vorst nu uit geheel Denemarken verdreven en dringt nu langzaam verder naar het noorden op, voor afgegaan door zware sneeuwval. In ons land zal het zachte weer voort duren. De regenkansen nemen weer toe vanwege het naderbij komen van een storing die vanmorgen de Azoren passeerde. Deze storing kan ook aanleiding geven tot veel wind. Verwachting tot woensdagavond: Aaiihoudenri zacht Aanvankelijk opklaringen, maar ook enkele verspreide buien; latei- toenemende bewolking en plaatse lijk enige regen; matige tot krach tige, tijdelijk wellicht harde wind tussen zuid en zuidwest; aanhou dend zacht weer. 12 febr. Zon'op 8.03, onder 17.47. Maan op 3.20, onder 12.08. 13 febr. Zon op 8.01, onder 17.49. Maan op 4.18, onder 13.00. Laatste kwartier: 11 febr. te 0.34. Hoogwaterstanden 12 febr. 13 febr. 9.07 v.m. 10.27 v.m. 21.56 n.m. 23.24 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 febr. 8.59 v.m. 13 febr. 10.19 v.m. Springtij: 21 februari. Doodtij: 13 februari 21.44 n.m. 23.15 n.m. Radio-actieve delen in zee gestort De met beton omgeven vaten met de radioactieve as en de kachel uit het huis van de familie Haanscho- ten te Putten, zijn maandagmiddag in zee gestort van boord van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën", die maandag met een smaldeel van den Helder uit op oefening is ge gaan. De vaten zijn 's morgens vroeg van het terrein van de KEMA te Arnhem naar den Helder ver voerd. Ingezonden mededeling Deltacongres Nieuwerkerk Westhoek zal touristisch eerste stoot moeten opvangen (Van onze redakteur) Op het doro de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Schouwen-Duivcland te Nieuwer kerk gehouden Deltacongres, beeft ir. J. G. Snip van de Provinciale Waterstaat, nog eens uitdrukkelijk gesteld dat de veiligheid hoofdmo tief is geweest voor de totstandko ming van het Deltaplan. Natuurlijk was ook dijkverhoging mogelijk ge weest, maar dan had men o.m. de voordelen van een groot zoet bin nenmeer misgelopen. Intussen ech ter is volgens spr. gebleken, dat het met het transport in de toekomst van zoet water naar de gebieden die hieraan het meeste behoefte hebben (Brabant), nog niet zo een voudig gesteld zal zijn. Dit trans port - via leidingen e.d. - zal een investering van miljoenen vergen. Uitvoeriger ging spr. hierna in op de pogingen de Zeeuwse schelp diercultuur te redden. Blijkt dat voor het behoud - zulks op grond van proeven in het Veeregat - in de Grevelingen afsluitingen moe ten komen in de orde van grootte als voor het Haringvliet, dan is het een verloren zaak. Uiteraard toch hangt het behoud af van de kapi talen, die het zal vergen. Kan de Grevelingen belangrijk worden voor de oestercultuur (ook moeten worden bezien de kosten verbon den aan de overplaatsing van be drijven) en als venvaterplaats van mossels, zij is het ook als zoetwa- terrekreatiegebied voor Zuid-Hol land. Ir. Snip meende evenwel dat het een het ander niet behoeft uit te sluiten. Een jaar of vier, vijf is nodig voor de proeven in het Vee regat, die dan antwoord kunnen geven op de vraag of schelpdieren cultuur in de Grevelingen mogelijk is en hoe de inlaatwerken in de westelijke Grevelingendam moe ten zijn. Spr. merkte ook nog op, dat de Westerscheldedijken wor den gebracht op een hoogte, die' 1 meter uitgaat boven het waterpeil van 1953. De wegen Ir. H. J. D. Swaters behandelde het vraagstuk van de wegen, die uit het Deltaplan voortvloeien Naast de damwegen, die vooral tou_ ristische betekenis hebben en de zg. Zoomse weg voor het snelverkeer van Rotterdam naar Antwerpen, is vooral de middenweg noodzakelijk, die het hart van Zeeland ontsluit. Deze weg mag niet eindigen aan de Westerschelde. Zeeuws Vlaan deren dient een vaste verbinding te krijgen met Zuid-Beveland. In het raam gezien van een het hart der provincie ontsluitende midden weg past een dam Zierikzee-Noord Beveland Goede wegen in het al gemeen zijn vanzelfsprekend nodig voor een economische vooruitgang. Veel boten en jachtjes Het touristisch aspect van het Deltaplan werd belicht door de di recteur van de provinciale V.V.V. de heer G W. Oskamp, die wees op de wijzigingen die zich hebben vol trokken In het rekreatief bezig zijn. Spr. verwachtte alles van de ont wikkeling van het watertourisme en met Amerika als voorbeeld, waar de gezinsmotorboot (of jacht) zeer populair geworden is. Een soortgelijke ontwikkeling wacht de Grevelingen, waar de eerste jaren zeker een 1000-tal bootjes hun in trede zullen doen. Het watertouris me zal werk geven aan talrijke verzorgende bedrijven, w.o. werven voor winterberging van jachten en reparatie. De directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk pleitte voor een zo hoog mogelijk voorzieningspeil op sociaal-cultureel terrein en illus treerde de te verwachten wijzigin gen met een in het „Zeeuws Tijd schrift" verschenen artikel, waarin tal van vraagstukken worden aan gestipt, die naar de mening van spr. in samenwerking tussen overheidsorganen en partikuliere organen moeten worden aangepakt. De Westhoek Ir. M. Vink, direkteur van de provinciale Planologische Dienst, ging nog nader in op de betekenis van de centrale weg voor Zeeland, Ook goede aansluitende wegen met Brabant (en verder Roerge bied) zijn nodig. De Westhoek zal op Schouwen-Duiveland de eerst stoot van het sociaal toe risme opvangen en daarom die nen de wegen naar dit gebied ook zo aantrekkelijk mogelijk te zijn. De krekengebieden bij Ouwerkerk en Schelphoek bieden rekreatieve mogelijkheden. De verschillende diensten als Herverkaveling, Staats bosbeheer en Planologische Dienst wegen de belangen van de West hoek tegen elkaar af. Bij dit over leg is het spr. opgevallen, dat niet mag worden gesproken van scherpe tegenstellingen, maar wel van een dusdanige kombinatie van belan gen, dat eqn behoorlijke synthese mogelijk zal zijn. Voor de Westhoek achtte spr. een basis -weg nodig aan de rand van het rekreatiegebied met „uit waaiers" naar het strand. Tussen de stralen kunnen terreinen wor den gereserveerd voor de natuur liefhebbers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2