Belangen van het eiland zijn zeer gebaat met brug over het Haringvliet DE ZIERIKZEESCHE COURANT OOK ARUBA BEREIDDE PRINSES BEATRIX ENTHOUSIASTE ONTVANGST Zeeland kampt met grote werkloosheid STAD EN PROVINCIE MAANDAG 10 FEBRUARI 19S8 No. 18307 114e jaargang ZIERIKZEËSCHEMNIE11WSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,45, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Een gezonde wedijver in feestelijkheid Zaterdag is H K.H. Prinses Bea trix op Aruba aangekomen, het op een na belangrijkste eiland der zes Nederlandse Antillen. Zij arriveer de op de naar haar genoemde lucht haven en de bewoners van Aruba bleken te wedijveren in feestelijke plechtigheid met de aankomst op Curagao. Geen verbazingwekkend feit in tussen, want wie de rivaliteit tus sen Curagao en Aruba kent, zal be grijpen dat de Arubanen beslist van plan zijn het bezoek aan hun eiland in niets te laten onderdoen bij het bezoek aan Curagao. Nadat het Wil helmus was gespeeld en de tijde lijk gezaghebber van Aruba, de heer de Boer, de hoge gast had verwel komd, wandelde Prinses Beatrix door een haag van padvinders naar het stationsgebouw, waar een grote commissie van ontvangst ter be groeting gereed stond. Stuk voor stuk werden zij door de gezagheb ber voorgesteld en terwijl de van alle kanten van het eiland naar het vliegveld gekomen Arubanen luide juichend hun vreugde over het be zoek van de Prinses onderstreep ten, stapte de Prinses en haar ge volg in de gereedstaande auto's voor de tocht naar het Basiruti hotel, gelegen aan waarschijnlijk het mooiste strand in heel midden- Amerika, Palm Beach. Het zand van het strand is zeer fijn en zeer wit, de zee er achter diep blauw, de bungalows en het hoofdgebouw van het hotel in fleurige kleuren en hoog hierboven wapperde de standaard van de Prinses. De Prinses, die een vermoeiende dag achter de rug had, trok zich kort na haar aankomst in haar bungalow terug, maar kon, toen eenmaal de rust was teruggekeerd en geen onbescheiden of nieuws gierige ogen meer het plezier zou den kunnen bederven, de verlei ding niet weerstaan van een duik in de zee. In gezelschap van enkele leden van het gevolg genoot zij ge ruime tijd van het water, het strand en de zon. W.-Europa in de sneeuw Het verkeer in vele delen van Europa is door zware sneeuwval geblokkeerd. In de Zwitserse alpen is het lawinegevaar groter gewor den. In Stuttgart konden vrijdag de trams niet rijden en moesten dui zenden naar hun werk lopen. In zuid-west Duitsland zijn mili tairen opgeroepen om sneeuw te ruimen. Slechts de grote wegen waren berijdbaar. De treinen had den uren vertraging. Het telefoon verkeer was ontwricht en vele dor pen geïsoleerd. Vele wegen in Schotland zijn on begaanbaar en in Engeland poogde men met honderden sneeuwploegen de hoofdwegen berijdbaar te hou den. In geheel Oostenrijk en vele de len van Frankrijk is veel sneeuw gevallen. Op sommige plaatsen in de Elzas lag de sneeuw een meter hoog, zodat sneeuwploegen gebruikt moesten worden. In verband met de belangrijke stijging van het aantal werklozen in Zeeland, dat nu het dubbele is van het aantal van het vorig jaar, hebben de directeur-generaal van de arbeidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mansholt en het hoofd van de hoofdafdeling aanvullende werk gelegenheid te Den Haag een be spreking gehouden over de werk loosheidssituatie in Zeeland en over de in verband hiermee te treffen maatregelen, met het bestuur van de provinciale commisie voor de werkgelegenheid in Zeeland. Men kwam bijeen op de provin ciale griffie te Middelburg. Namens het bureau werd hier door de voor zitter, de heer C. Philipse, lid1 van Gedeputeerde Staten, meegedeeld, dat het percentage werklozen in het gewest Zeeland, per rayon sterk uiteenloopt. Toppercentages waren er op 1 januari jl. in het rayon Oostburg (9 te petrayon Hulst (816), rayon Tholen (7) en rayon Goes (6 pet.). Ook op Walcheren is de werkloosheid, mede ten gevolge van het aflopen der herverkave lingswerkzaamheden vrij sterk toe genomen. Nadat dr. ir. Mansholt een over zicht had gegeven van de algemene situatie en van de gedragslijn der regering, werden de mogelijkheden in Zeeland onder het oog gezien. WASHINGTON, 7-2. -Mesjikof, de nieuwe Russische ambassadeur in de V.S. heeft vrijdag tegen ver slaggevers gezegd dat Rusland nog steeds wacht op het Amerikaanse antwoord op Boelganin's laatste twee brieven, waarin deze voor stelt een topconferentie te houden. Mensjikof zei dit nadat hij zijn ge loofsbrieven aan Dulles had over handigd. Schouwen-Duiveland en het Deltaplan Raadsleden geconfronteerd met noodzaak van actieplan (Van onze redakteur) Op het te Nieuwerkerk gehouden Deltacongres, waarop alle burge meesters en raadsleden van de ge meenten op Schouwen-Duiveland aanwezig waren, is met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin vervat het besluit tot het richten van een schrijven aan de Tweede Kamer, waarin een klem mend beroep zal worden gedaan op het parlement te willen bevor deren, dat het ministerieel besluit, de plannen tot het verwerkelijken van een vaste oeververbinding voor Goeree-Overflakee - in de vorm van een brug over het Ha ringvliet - te temporiseren, wordt ingetrokken, zulks gelet op de gro te economische belangen, die daar mede ook voor Schouwen-Duive land zijn gemoeid. Ter zake werd adhaesie betuigd aan een onlangs door de gezamenlijke gemeentera den van Goeree-Overflakkee ge daan beroep op de volksvertegen woordiging. De motie werd toegelicht door de voorzitter van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Schouwen-Duiveland en St. Phi- lipsland, mr. F. Th. Dijckmeester, die inhaakte op enkele punten in het betoog van drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut in Zeeland, die opmerkte dat het jaarlijks eco nomisch belang dat Schouwen-Dui veland heeft bij een rechtstreekse verbinding, waarvan de brug over het Haringvliet naar Numansdorp schakel zou zijn - te becijferen valt op f 1,2 miljoen per jaar. Uiter aard' krijgt pen dergelijke brug voor Schouwen-Duiveland eerst be tekenis na de* aanleg van de dam door de Grevelingen. Zoals bekend is van Goereese zijde voorgesteld tegenover versnelling van de plan nen tot de bouw van een brug, een jaarlijks bedrag te stellen te ver krijgen door net heffen van een tol, ter vervanging van de veer- tarieven. In 6 jaar tijds kan dan de brug zichzelf betalen. Ter sti mulering van het regionale verkeer is een dergelijke brug belangrijk. Betere verbinding met overig Zeeland Andere verkeersfacetten intussen zijn ook belicht op dit symposion, nl. de begeerde dam Zierikzee- Noord-Beveland. Een belangrijke aanvankelijke verbetering zal zijn de ingebruikneming van de dienst op de nieuwe veerhaven „De Val". Tot een uurdienst op deze lijn zal het niet komen weliswaar, maar de vervoerscapaciteit wordt toch be langrijk opgevoerd. Grondgedachte van deze verbeterde verbinding is „wek vervoer op", dan krijgt men sterke argumenten voor een dam, die de Deltagroep Zeeland begeert ter verdere ontsluiting en ontwik keling van Zeeland. Drs. Verburg betoogde dat Zeeland in het alge meen en Schouwen-Duiveland in het bijzonder op weg is naar een nieuwe evenwichtsvorm, wees ver der op de noodzaak voor deze streek te komen tot ontplooiing van nieuwe bevolkingsbindende aktivi- teiten. Schouwen-Duiveland, lig gend in de Deltafrontlinie, zal het vooral moeten hebben van voldoen de woningen en verzorgende en toe leverende bedrijven, ter verdere economische ontwikkeling. Isolement was nadeel In het begin van zijn betoog wees drs. Verburg er op dat tot in de 17e eeuw Schouwen-Duiveland volledig deel nam aan de wereldhandel, die zich in de Schelde-delta voltrok, maar hieraan kwam goeddeels een eind na de afdamming van de Gou we in/f628 en na sluiting van de Schelde voor de zuidelijke Neder landen in 1585. Gevolg was een steeds groter wordend isolement, dat de komst van de spoorwegen niet doorbrak, omdat hiervoor het eiland te excentrisch gelegen was. Ook de komst van de vrachtauto gaf niet een met elders vergelijk bare ontwikkeling te zien, omdat men met de lastige veren zat. Zo zijn de resultaten op economisch gebied bescheiden gebleven en de grote verkeersontwikkeling op het „vasteland" leidde tot een relatie- DELTACONGRES Zonder te willen zeggen, dat de Vereniging van Bur gemeesters en secretarissen op Schouwen-Duiveland de Deltakat de bel heeft aange bonden, daar nam zij vrij dag j.l. toch een belangrijke initiatief door in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk een aan de Deltaproblema- tiek gewijd congres te hou den, waarop een keur van sprekers het woord heeft ge voerd. De typische Schou- wen-Duivelandse problemen, die met de uitvoering der Deltawerken samenhangen, zijn daar aan de orde geko men. Als belangrijkste fei telijkheid kwam naar voren, dat de strijd van Goeree Overflakkee voor een vaste oeververbinding een strijd is, die door Schouwen-Dui veland ten volle dient te worden ondersteund. Minister negeerde motie in Tweede Kamer Vrijwilligers protesteren tegen opheffing Nationale Reserve UTRECHT, 7-2. - Ruim 12.000 vrijwilligers, alle leden van de Na tionale Reserve protesteren tegen het voornemen van de minister om de Nationale Reserve op te heffen. Zü hebben een actiecomité ge vormd, dat thans probeert de Na tionale Reserve in stand te houden, zonodig uit te breiden, wanneer de regering daartoe de mogelijkheid schept. Het comité meent, dat de minis ter van oorlog onlangs de motie Roos jen, die door de gehele kamer, op de C.P.N. na, werd ondersteund, volkomen heeft genegeerd. Deze motie behelsde, dat de Nationale Reserve moest worden gehand haafd, waarbij de minister de ge legenheid werd gegeven, met het Instituut Steun Wettig Gezag in contact te treden over de vorm, die de Nationale Reserve zou krijgen. Minister Staf heeft daarop een ge sprek gehad met enkele hoofdbe stuursleden van Steun Wettig Ge zag, maar tot een concreet plan is het nimmer gekomen. Nu de mi nister in de memorie van toelich ting op de a.s. dinsdag te behande len begroting gesteld heeft nog steeds van mening zijn, dat de Na tionale Reserve moet verdwijnen, meent het comité, dat een krachtig protest op zijn plaats is. Nog op post Na de mededeling van de minis ter over de opheffing van de Na tionale Reserve in mei 1957 zijn de meer dan 12.000 vrijwilligers toch ve achteruitgang. Sedert 1920 is de bevolking dan ook met ruim 1100 eenheden afgenomen. Spreker wees nog op het gevaar dat Schouwen-Duiveland, binnen bet raam van de in de toekomst te verwachten ontwikkeling, wordt tot een soort niemandsland tussen de Rotterdamse agglomeratie en het Sloegebied. Om dit te voorko men dient een actieprogramma te worden opgesteld. De beste kansen liggen op het terrein van het toe risme en de tuinbouw, die met be tere verbindingen niet onbelangrijk zullen zijn gebaat. Spreker vond de ligging van het eiland aantrek kelijk genoeg om een positief vesti gingsoverschot te krijgen, maar dan dienen de krachten van gemeente besturen en bedrijfsleven te wor den gebundeld in een doelbewust ontwikkelingsplan. Op het congres werd verder nog het woord gevoerd door ir. J. G. Snip van de Provinciale Waterstaat in Zeeland, de hoofdingenieur-di recteur van de Provinciale Water staat ir. H. D. J. Swaters, de direc teur van de provinciale V.V.V. de heer G. W. Oskamp, de directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk Curom-plaat voor prinses Beatrix Zoals gemeld viel tijdens de kin deraubade aan Prinses Beatrix in het fort Amsterdam een der liede ren zozeer in de smaak van de ho- bezoekster, dat zij de kinderen verzocht het nogmaals te zingen, aan welk verzoek uiteraard met groot enthousiasme werd voldaan. De Curom, die een rechtstreekse reportage van de zanghulde ver zorgde, legde de uitzending tevens op de geluidsband vast. Van deze band maakte de omroepleiding van de Curom een grammofoonplaat, die zij als een blijvende herinne ring aan de aubade aan de Prinses aanbood. Voor het bij de Prinses zozeer in de smaak gevallen lied „Bishita gradi" (hoog bezoek), een Curagaose „tumba", waarvan de melodie ruim 50 jaar oud is, is op de plaat een ereplaats" ingeruimd. Vermoorde vrouw gevonden in Kent Er is vrijdag op een veld tussen Margate en Brodstairs in het En gelse graafschap Kent een lijk ge vonden van een 40 tot *45-jarige vrouw, die, naar de politie aan neemt, het slachtoffer is geworden van moord. Men meent te weten, dat het slachtoffer een verkoopster is uit Margate, die sedert donderdag ver mist werd. Het huis van de ver koopster staat enkele honderden meters van de plaats waar het lijk gevonden is. 's-GRAVENHAGE. De actrice Fie Carelsen, die afscheid neemt van de planken, is bij Koninklijk Be sluit bij bevordering benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. De onderscheiding is haar in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag uitgereikt door de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. mr. J. F. Hornstra, de directeur van de Planologische Dienst ir. M. de Vink en de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Zierik zee, de heer D. Goudriaan. Gewestelijk handelen In zijn inleidend woord wees mr. Dijckmeester er op, dat het er bij het Deltaplan om zal gaan op welke wijze van de nieuw geschapen mo gelijkheden gebruik wordt ge maakt, waarbij de minder aange name kanten tot een minimum die nen te worden beperkt. Vooral zal nodig zijn de problemen eilandelijk te bekijken, d.w.z. door de geza menlijke gemeenten, die met de commissie uit de Vereniging van B en S kunnen komen tot formu lering van wensen en ideeën. Op enkele belangrijke punten van dit waardevolle congres komen wij nog nader terug. op hun post gebleven, ondanks het feit, aldus het comité, dat hun een voudig de gelegenheid werd ont nomen om met een goede wapen uitrusting te oefenen. Het moreel van de 12.000 vrijwilligers is, vol gens het comité, bijzonder hoog, en men zou niets liever willen, dan conform de doelstellingen van de Nationale Reserve zich in te zetten voor de verdediging van huis en haard. Het comité meent, dat wan neer de regering zorgt voor beter oefenmateriaal en de werving van vrijwilligers van bovenaf goed re gelt, men in Nederland kan be schikken over een Nationale Re serve van een hoog moreel en een goede geoefendheid Het comité be treurt het, dat de regering de wer ving heeft stopgezet, temeer daar onlangs nog bij de ongeregeldhe den in Hongarije talrijke Neder landers zich spontaan voor de Na tionale Reserve meldden. Het co mité is tenslotte van mening, dat wanneer de Nationale Reserve toch zal worden opgeheven dit onge twijfeld ook zijn weerslag zal heb ben op de B.B., waarvan de vrij willige leden ook in een positie ko men, die weinig houvast geeft. Doodgewaande klopte aan de deur HAMBURG, 8-2. Veertien dagen na de crematie van een in de rivier de Alster verdronken meisje belden twee Hamburgse politie agenten aan bij haar ouder lijk huis. De bedroefde ouders kregen de schok van hun leven: want daar tussen de beide agenten in stond hun doodgewaande dochter Ingrid. Reeds sedert de eer ste Kerstdag werd de 17-ja- rige Ingrid vermist. Alle nasporingen bleven vruch teloos totdat men op 9 janu ari in de Alster het lijk van een jong meisje zag drijven, dat door een scheepsschroef ernstig was verminkt. De ouders meenden hun doch ter er in te herkennen en men besloot de stoffelijke resten te cremeren. In het crematorium van Hamburg- Ohlsdorf nam de familie af scheid van de vermeende Ingrid. Maar de politie trof later de echte Ingrid in een pension bij het hoofdstation aan en geleidde haar naar haar niets vermoedende ouders terug. De moeder kon deze schok niet verdragen en viel bij haar aanblik flauw. De ware identiteit van het lijk in de rivier is nog niet opgehelderd. Is het niet vreemd dat de mensen tijd kunnen vinden voor haat, terwijl het leven eigenlijk te kort is om vol doende liefde te geven? ZIERIKZEE Chr. Plattelandsvrouwenbond De Bond van Christelijke Platte landsvrouwen zal ditmaal de maan delijkse bijeenkomst voor leden en belangstellenden houden op a.s. woensdag 12 februari in het Neder lands Hervormd Verenigingsge bouw alhier. De nieuwste voor jaarscollectie damesstoffen zal op deze middag worden getoond en besproken door mevr. Dominicus uit Goes. Deze zal tevens enkele modellen laten showen. DREISCHOR Gemeenteraad vergaderde De raad dezer gemeente kwam vrijdag 7 februari jl. des voormid dags 10 uur, in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester A. H. Vermeulen. Afwezig met kennisgeving waren de heren W. C. Vane en A. Kom mer. De raad besloot z.h.st. tot het aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten tot een bedrag van f 28.000, uit de opbrengst van de Eerste Nationale Woningbouwle ning 1957, tegen een rentevoet van 6 pet. met een looptijd van 25 jaar. Burgemeester en wethouders bo den de raad aan de rekening der gemeente over het jaar 1956. Verder besloot de raad tot de be planting van een strook grond ter breedte van 7 meter aan de zuid zijde van de nieuw gegraven sloot aan de achterzijde van de Daniël Ockersestraat. De beplanting zal aan de Ned. Heide Mij. ter uitvoe ring worden opgedragen. Bij de rondvraag verzocht de heer van der Doe het college van b. en w. naar de mogelijkheid uit t<e zien verbetering te verkrijgen van de lozing van de sloot langs de Stoofweg, omdat vooral bij de kruising Stoofweg-Bogerdweg het stilstaande water veel stank ople vert. De voorzitter zegt toe dit na der te zullen onderzoeken. B.B. kreeg uitrusting De Blokploeg van de Bescher ming Bevolking alhier heeft vorige week een blokploeguitrusting ont vangen. Iedere woensdagavond wordt er in het Dorpshuis een in structie-avond gehouden. Er be staat verder gelegenheid zich als lid voor de Bescherming Bevolking in deze gemeente op te geven bij de heer M. van Immerzeel (Blok hoofd). Zowel dames als heren kunnen zich hiervoor aanmelden. Aantal werklozen bedroeg in januari 1958 122.703 mannen Belangrijke stijging sinds december vorig jaar Naar uit vrijdagmorgen tijdens een persconferentie te 's-Graven- hage door het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid verstrekte cijfers blijkt, bedroeg in januari 1958 de geregistreerde ar beidsreserve van mannen 122.703 tegenover 55.277 in januari 1957 en 104.000 in december 1957. Het aantal op aanvullende van overheidswege gesubsidieerde werkobjecten werkzame mannen steeg sedert december van verle den jaar met 4.553 tot 18.660 in januari 1958 zodat het werkelijke aantal werkloze mannen per einde januari 1958 104.043 bedroeg (jan. 1957, 39.552) dec. 1957: 89.744). Hiervan waren er 10.026 opgenomen in de sociale werkvoorzieningsre geling voor hand- en hoofdarbei ders. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg per einde januari 1958 7.263 (jan. 1957: 3.778, dec. 1957: 7.525). De stijging van de geregistreerde arbeidsreserve wordt voor een deel toegeschreven aan seizoensinvloe den, voornamelijk in de landbouw en in de bouwnijverheid, voorna melijk de burgerlijke en utiliteits bouw. Naast de bouwnijverheid is de metaalindustrie de belangrijkste door financieel-economische facto ren getroffen bedrijfsklasse. Ook in de textielindustrie zette de minder gunstige ontwikkeling zich voort. In de kledingindustrie is echter incidenteel sprake van enige op leving. De noodzakelijke provincies In de drie noordelijke provincies deed zich in januari de relatief grootste stijging der werkloosheid voor terwijl ook Brabant een op vallende stijging vertoonde. Naar op de persconferentie ver der werd meegedeeld bedroeg het totaal aantal minder gewerkte uren in de maand januari 2.100.000 (dec. 1957 850.000) overeenkomend met een theoretisch aantal werklozen van 10.000 (dec. 1957 4.000 tot 4.500). Dit aantal van 2.100.000 minder ge werkte uren in januari wordt ver deeld in 1.400.000 voor mannen en 700.000 voor vrouwen. In de me taalindustrie bedroeg het aantal minder gewerkte uren in januari een miljoen. De toeneming van de geregis treerde arbeidsreserve van mannen gecorrigeerd voor seizoensinvloeden was in januari 1958 aanzienlijk minder dan in voorgaande maan den. Na een stijging van 8000 in no vember en van 12.000 in december bedroeg de toeneming in januari 5.000 waarmee de geregistreerde arbeidsreserve van mannen een ni veau van 81.000 heeft bereikt. De centrale economische commis sie zal deze week een rapport aan de regering voorleggen met aanbe velingen en plannen tot oplossing van het probleem der werkloosheid. JklO

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1